ifitavond met De Nieuwe Scène stakers Atro-ISM Schepen Huyghebaert: «Haven op Wase Scheldeoever: vergeten haven?» Anti-rakettenbetoging te Brussel De Wase woordvoerders in Brussel Naar elfduizend Wase werklozen? ABVV-Sint-Niklaas wil glijdende stempeluren Man verongelukt in Waasmunster Wazenaren naar SP-jubileumfeest [jkaal werd deze betoging onder meer opgeluisterd door «Arm maar Proper», de Termondse jeugdfanfare die er lustig op los trommelde en er de goede moed inhield. Ie rijen van de VU politici, bemerkten we onder voor volksvertegenwoordiger Johan [Mol, Frans Baert uit Gent maar afkomstig uit Grembergen, voorzitter Anciaux, snschapsminister Schiltz en Nelly Maes uit Sint-Niklaas. Bij de SP bemerkt men inschapsminister Marc Galle, met net achter zich de Dendermondse volksvertegen- liger Norbert De Batselier, kamer fraktieleider Louis Tobback en voorzitter Van t, evenals burgemeester Van Acker van Brugge, gemeenschapsminister De Wulf, tgenwoordigers in Brussel en in... Florennes. Een week of twee voor de bekend maakte dat zestien kruisraketten zullen worden opgesteld in Florennes n parlementaire kommissie van landsverdediging een bezoek aan de basis, bezoekers o.m. als tweede van links, Sint-Niklazenaar en VU-defensiespecialist itrs. Fiskale aftrekbaarheid bedrijfsuitgaven voor werklozen Volksvertegenwoordiger Miet Smet (CVP, Lokeren) heeft een wetsvoorstel ingediend dat ertoe strekt, voor werklo zen een forfaitaire aftrek van bedrijfsuitgaven in te stellen; het gaat om vijf procent op de werkloosheidsuitkeringen. Dat percentage zou de kosten moeten dekken van het solliciteren en zou daarnaast ook de verplaatsingen naar de vroegere werkgever, naar het stempellokaal e.d.m. kunnen omvatten. Nu al kunnen werklozen, als ze de nodige bewijsstukken voorleggen, hun kosten fïskaal af trekken, zo blijkt uit een onlangs gestelde parlementaire vraag; maar van die regeling wordt weinig gebruik ge maakt. Dat komt omdat dat in de administratieve praktijk de overtuiging groeide dat voor vervangingsinkomsten helemaal géén aftrek voor bedrijfslasten mogelijk is (men verwijst daarvoor naar het Wetboek van Inkomstenbelas ting). Via het wetsvoorstel Smet wordt een uitbreiding van de fiskale aftrekbaarheid naar werklozen Navo moet (opnieuw) vredesorganisatie worden Volksvertegenwoordiger Jan Verniers (VU, Sint-Niklaas) kwam tussen in het dezer dagen gehouden rakettendebat. Hij situeerde een en ander binnen de geschiedenis van de Navo. «De afschrikkingsstrategie is helemaal in strijd met artikel 1 van het Navo verdrag», aldus Verniers. Vijf jaar na het signeren van dat verdrag beging men (aldus Verniers) een historische vergissing: in 1954 verwierpen Frankrijk, Het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten het verzoek van de Sovjet-Unie tot toetreding bij de Navo. Nadien sloten de Russen het Warschaupakt met enkele Oosteuorpese landen af. Volgens Verniers is het vreemd dat de traditionele par tijen doen of ze in dat verband van niks weten. «Het drama in de politiek is dat velen aangespoord worden, de opinie of de beslissing van weinigen te volgen, maar dat die weinigen meestal geen eigen opinie hebben, en dus op hun beurt aangespoord worden de opinie van de vele anderen te volgen». De interpellant zei nog dat men moet overschakelen naar de «non-agressie defensie». Wie de kernraketten aan vaardt of ze zou gebruiken is volgens Verniers een oorlogsmisdadiger. «Zelfs als trouwe aanhanger van de Navo moet ik stellen dat oorlogsmisdadigers aan het werk zijn, die ik zelfs als militair niet kan aanvaarden. De opstelling van de kruisraketten is militaire nonsens». En nog Verniers: «Onze Amerikaanse bondgenoten beschik ken wel over veel macht en geld, maar hun militaire leiders zijn toch maar bosstrategen en onze politieke leiders lopen daar achteloos in». Ter afronding: «Om kristelijke, juridische en militair-strategische redenen zeg ik neen aan de kruisraketten en verzoek jk de regering met aandrang, van de Navo terug de vredesorganisatie te maken waartoe ze is opgericht». Dixit Jan Verniers. Belgische inbreng in Eutelsat Senator Ferdinand De Bondt (CVP, Sint-Niklaas) hield een toespraak over het verdrag aangaande Eutelsat. Het parlementslid vindt dat het noodzakelijk is, de aktiviteiten op het Belgisch vlak te koördineren. Eutelsat valt politiek gezien onder de bevoegdheid van buitenlandse betrekkin gen, technisch ressorteert het onder het PTT-ministerie. Er moet volgens De Bondt een koherent geheel zijn, geaxeerd op het Europese Ruimteagentschap. Belgié staat op dat vlak nérgens, bij Eutelsat tref je geen énkele Belg aan. Het moet de bedoeling zijn, zo veel mogelijk Belgische ambtenaren in instellingen als deze te hebben. De Bondt is van oordeel dat in de senaat moet overwogen worden, een kommissie samen te stellen die permanent en op gekoördineerde wijze belangstelling opbrengt voor het geheel van de ruimteproblematiek m.b.t. de engagemen ten die we op het internationale vlak hebben aangegaan We moeten ook een groot aantal dynamische ondernemin gen van ons land, die aan de spits staan van aktiviteiten die op ruimtetechnologic betrekking hebben, op een aktieve manier kunnen inschakelen, aldus De Bondt. En we dienen naar zijn oordeel het monopolie, dat zich tot een viertal bedrijven beperkt, kunnen doorbreken. De senator vroeg zich ook af waarom er niet wordt samengewerkt in Beneluxverband. Het Arbitragehof Bij de bespreking van het ontwerp van wet over de gevolgen van de door het Arbitragehof verwezen vernieti gende arresten op de rechterlijke beslissingen gewezen in strafzaken, is de Wase CVP-senator De Bondt tussengeko men over een artikel in dit ontwerp, dat handelt over de wet van 28 juni 1983 houdende de inrichting, de bevoegd heid en de werking van het Arbitragehof. Dat artikel stipuleert: «Het Hof kan ook niet willekeurig kiezen tussen de handelingen: het moet zich uitspreken bij wijze van algemene beschikking, wat niet wegneemt dat het een onderscheid kan maken tussen de materies». De Bondt vindt dit een beperkende interpretatie en vraagt zich af, of de oorspronkelijke beperking in de tijd door die tekst niet te zeer wordt verruimd. Aan de andere kant zou een te sterke opsplitsing van de materies de bepaling, dat de uitspraken bij wijze van algemene beschikking dienen te gebeuren, uithollen. De verslaggever stemde in met de bemerking dat het belangrijk was, de interpretatie van de organieke wet van 1983 te precizeren om te vermijden dat het Arbitragehof de onbeperkte bevoegdheid die het volgens sommigen had zou verkrijgen. Hij was het ook eens met de opmerking dat de opsplitsing van materies het karakter van algemene beschikking niet mag wegnemen, maar dat is precies de betekenis van de uiteindelijk aangenomen tekst. fiklaas verm j fa *tnclc ontslagen. De 'ik los als ook perso- staken sedert acht werknemers van het jf Atro-I.S.M. De rlid protesteer- met het personeel plotse ontslag van len. Achtergrond lagen en het pro- vermoeden dat ijf in Temse mis- afbouwen. Zoals itro een filiaal van multinational les en elektri- len fabriceert. Bij werd een ruim lan op staatssteun, lofte 57 mensen in :mcn. Dat werden ijk slechts 26. Het een aantal ja- Idoendc bcstellin- Maar dan begon- lemen. Door inter- werd het bedrijf Er vielen de los als ook perso- Vonck op staande Op#fn werd grondslag lag het feëriek 'J durfde te protcstc- 91 met het personeel, tegen de gevreesde afbouw van te Sint-Niklaas bij de Culturele riaat. verdeeld onder de stakersfami- het bedrijf door de Italiaanse Centrale en het CMB-sekreta- De integrale opbrengst wordt lies. bazen. De staking, die bij het ter perse gaan van dit artikel bijna acht weken aan gang is, is essentie een staking voor het- behoud van werk voor ieder een. De ontslagen moeten ingetrok ken worden, zeggen werkne mers en vakbonden. Ook wordt werkzekerheid geëist voor iedereen voor de eerst volgende 24 maanden. Het stakerskomité van Atro kontakteerde de Internationa le Nieuwe Scène voor een be nefietavond ten voordele van de stakerskas en om hun lange staking terug onder de aan dacht te brengen. De nieuwe Scène brengt op zondag 24 maart het volavond-program- ma «Wij betalen niet!», een commedia del'arte-stuk met een lach en een traan. Plaats: Zaal Forum, Truweelstraat 9 te Sint-Niklaas. De tickets kosten 100 fr. in voorvcrkoop#en 120 fr. de avond zelf. Voorverkoopadressen: alle ABW-kantoren te Stekene, Temse, Lokeren, Bcveren en Tijdens de bespreking van de beleidsnota by de begroting 1985 van de Antwerpse haven is ook het maritiem gebied op de Wase Scheldeoever ter sprake gekomen. Voor de bouwwerken van het Vrasenedok is een krediet van 745 miljoen voorzien. De aanleg van een Baalhoekkanaal, om het Linkeroevergebied beter te kunnen ontsluiten, blijft bovenaan het verlanglijstje staan. Plannen voor dat groot schalige projekt hebben midden van de zeventiger jaren aanleiding gegeven tot grote ongerustheid in de Wase en Zeeuws-Vlaamse milieukringen. Vergeten haven? De haven op de Wase Schel deoever: is dit een vergeten haven? Die vraag mag volgens uittredend havenschepen Jan Huyghebaert best gesteld wor den. Volgens de beleidsnota immers komen zowel de in richting van de beheersstruk- tuur als de organisatie van de dienstverlenende funkties al te langzaam tot stand. Als gevolg daarvan zou er een zekere in ertie ontstaan die nadelig is voor de ontplooiing van het havenareaal op de Wase bo dem. «Niet alleen dient het beheer van dit havengebied terdege ingericht te worden, het moet ook mogelijk zijn om op korte termijn de prospektie en de promotie efficiënt te kunnen voeren», stelt de be leidsnota. Wat die promotie betreft zijn er momenteel overigens voorbereidingen voor een handelsmissie naar de Verenigde Staten. Men hoopt, voor de Wase Scheldeoever Amerikaanse investeerders aan te trekken. Baalhoekkanaal De voltooiing van het zoge naamde Objektief 85 is vol gens de beleidsnota niet vol doende om tot een volwaardi ge ontwikkeling van het Wase havengebied te kunnen ko men. Dat kan enkel wanneer er werk wordt gemaakt van een tweede verbinding met de Schelde, geschikt voor schepen met ca. 150.000 ton draagver mogen. «Daarom dient ons streven eropgericht te zijn om de verwezenlijking van het Baalhoekkanaal met sluis in een perspektief dan niet verder ligt dan 1995 te bevorderen», voegt schepen Huyghebaert eraan toe. Op dit ogenblik worden tegenvoorstellen aan Belgische zijde uitgewerkt om het Baalhoekverdrag aan te passen. Daarna zou hierover opnieuw met Nederland moe ten onderhandeld worden. Nog steeds volgens de beleids nota van de Antwerpse haven zal het Wase havengebied ook te kampen krijgen met een gebrek aan sleepboten. Die zijn er volgens Huyghebaert nodig om een stijgende trafiek te kunnen opvangen. Ook voor brandbestrijding te water zijn dergelijke vaartui gen onontbeerlijk. Zoals de zaken er momenteel voorstaan wordt het nog wel even wach ten op een echt rendabel ha vengebied op Wase bodem. Saeftinghe De haven op de Linkeroever kan dus pas echt tot ontwikke ling komen als het Baalhoek kanaal wordt gegraven. Vol gens schepen Huyghebaert duikt bij gesprekken met kan didaat-bedrijven die zich op de Wase Scheldeoever willen ves tigen telkens weer de vraag op naar een perspektief voor een snelle verbinding met de zee. «En die verbinding moet het Baalhoekkanaal worden, waardoor schepen sneller de zee kunnen bereiken en een tijwacht kunnen winnen. We moeten nu werk maken van dat dossier en in een eerste faze moet het geaktualizeerd worden zodat het opnieuw kan besproken worden in het Bel gisch-Nederlands overleg inza ke de waterverdragen». Die besprekingen hebben overigens nooit een vlot ver loop gekend. Afgevaardigden van beide landen hebben in 1975 wel ontwerp-verdragen geparafeerd, maar latere ge sprekken hebben nolit veel op geleverd omdat Nederland blijft vasthouden aan de kwali teit en kwantiteit van het Maaswater. Het kommunautaire speelt wat die Nederlandse eis betreft overigens een aanzienlijke rol. In de fameuze waterverdragen is niet langer sprake van een rechttrekken van de bocht bij Bath, het Baalhoekkanaal blijft bovenaan het verlang lijstje. Indien dat kanaal nu ooit ge graven wordt, dan staat het nu al vast dat het Europees ver maarde Verdronken Land van Saeftinghe ernstig zal worden aangetast. Dat gegeven is niet nieuw, diverse studies hebben dat vermoeden al wetenschap pelijk ondersteund. In 1972 a« heeft de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen zich moe ten uitspreken over een bin nen- of buitendijks tracé, maar het stond wel vast dat het na tuurgebied in beide gevallen zou worden aangetast. De Stichting Natuur en Milieu en de Bond Beter Leefmilieu heb ben in 1982 de krachten gebun deld tegen het geplande Baal hoekkanaal. «De waterverdra gen zijn achterhaald», stellen zij, «en bovendien is de schade aan milieu, natuur en land schap onvoldoende betrokken bij de belangenafweging». Volgens beide overkoepelende milieugroeperingen kunnen nieuwe onderhandelingen en kel op grond van een milieu- effekt-rapportering, waarin ook plaats zou moeten zijn voor alternatieve oplossingen. Schepen Huyghebaert weet overigens best dat het voor het Verdronken Land beter is dat er géén Baalhoekkanaal zou komen. Een paar jaar geleden vertelde de Antwerpse havenschepen aan het blad Knack: «Neder land is daar de bouwheer. We lopen met het kanaal net op de grens van het gebied. Neder land zal er wel nauwlettend op toekijken, dat er nog wat over blijft van dat gebied, maar we mogen toch niet teveel valse voorstellingen maken. Het Verdronken Land van Saef tinghe zal aangetast worden. Daar komen we niet onder uit». Luc Van Broeck ABW ongerust ten op tafel». Men protesteer de daarmee tegen het huidig In het jaarverslag van het Subregionaal Tewerkstellingko- tewerkstellingsbeleid en het in- mité wordt voor het eerst duidelyk gemaakt dat eind A" september de tienduizendste werkloze in het Waasland °"*r geteld is. Het ABW-gewest Sint-Niklaas is voorstander van vier stempellokalen die gespreid zijn over de stad Sint-Niklaas. In die kontekst wordt het volgens deze vakbond mogelijk dat er enkel in de voormiddag kan gestempeld worden, met glijdende stempeluren (van 9 tot 12 u). De stempello kalen zouden in de Plezantstraat, het Fabiolapark of omgeving, aan de De Ster en aan de Tabakstraat of het Walburgkasteel kunnen worden ingeplant. Het ABW-Sint-Niklaas vraagt ook dat «wegens voortdu rende klachten en getuigenissen van verschillende werklo zen, dit reeds sedert augustus 1983», de heer Fels onmid dellijk wordt overgeplaatst. Gepleit wordt verder voor duidelijker informatiepanelen en een menswaardige(r) behandeling. Bij de RVA wordt aangedrongen op een vlotte regeling bij het bekomen van vrijstelling van stempelkontrole. (wv) steeds meer werklozen tot gevolg heeft. Het ABW-Waasland roept allen op om zich te ver- Reeds na de faling van Nobels- seerde het ABW vrijdag 15 zame|en in een strijd tegen de Peelman waarschuwde het maart een prikaktie aan de regenng Martens-Grootjans ABVV dat indien de trend zich lokalen van de RVA in het vo?r een socialistisch alterna- zou doorzetten en het beleid kader van de kampagne «kaar- tief- van Martens-De Clercq het zelfde zou blijven, het Waas land meer dan tienduizend werklozen zou tellen. De inle veringen bleven echter door gaan en van nieuwe jobs was geen sprake. Nog begin dit jaar werden wij in het Waas land getroffen door drie be langrijke falingen: Truyens, Allumico, Speelman in Temse. Dit maakt dat (volgens het ABW) in 1985 de klim naar elfduizend werklozen aanvat. Sommigen ontkennen dat er tienduizend werklozen zijn. Het ABW wil duidelijk zijn standpunt bevestigen. Deze vakbond protesteert tegen «de manipulatie van de statistieken van de werkloosheid». «Werk lozen ouder dan 50 of 55 jaar kunnen vrijgesteld worden van stempelkontrole. Men wil hen nu ook niet meer in de statis tieken opnemen. Ook diege nen die verplicht worden een deeltijdse betrekking te aan vaarden komen niet meer in de statistieken voor. Op één jaar tijd spreken wij van een stij ging van 418 personen die deeltijds gingen werken om aan de werkloosheid te ont snappen, waardoor het totaal van deze kategorie op 1321 personen komt. Deze blijven werklozen en moeten dus bij de officiële 9131 geteld worden (december 84)», zegt Julien Van Geertsom, ABVV-sekre- taris. Het ABW-Waasland eist een ander beleid, gericht op te werkstelling. Een radikale ar beidsduurvermindering met behoud van loon en aanwer vingen vormt hierbij een prio riteit. Om de aandacht te trek ken op haar alternatief organi- Ten bate van de stakers va Niklaas Wij betalen niet». Atro-ISM brengt de Internationale Nieuwe Scène in Sint- Woensdag in de late namiddag is een zeventigjarige man in de Pelkcmstraat te Waasmunster onder een lichte vrachtwagen terechtgekomen. Het gaat om Albert Bocklandt uit de Hol landse Molenwijk 138. Hij overleed aan de verwondingen die werden opgelopen. De Sint-Niklase SP-volksvertegenwoordiger Freddy Wil- lockx staat in voor de algemene leiding en koördinatie van het massafeest dat op 23 maart vanaf 14 u. in het Antwerpse Sportpaleis wordt georganizeerd. Men biedt dan o.m, een historische evokatie aan van honderd jaar socialistische beweging. Er nemen harmo nieën, turnkringen en volksdansverenigingen deel. Rond zessen start een volksbal en tegelijk een jeugdfeest. Vanuit het Land van Waas worden liefst zestien bussen ingelegd. Die vertrekken tussen 12 u. en 13 u. in het centrum van vrijwel Alle gemeenten. Het vroegst is men in Lokeren en Meerdonk (12.30 u en in Kemzeke-Stekene en Belsele aan de Kouter (12.15 u.). Om 12.45 u. vertrekken de bussen in Elversele, Tielrode, Kruibeke, Bazel, Sint-Niklaas (aan 't Rode Begijntje, Vlyminckxhoek, Mercatorstraat enz.)v in Belsele-cen- trum. De Klinge, Kallo en Melsele. Om 13 u. moet je op post zijn in Steendorp, Rupelmonde, Temse, Sint-Niklaas (Grote Markt), Sinaai en Nieuwkerken. Om 13.15 u. kan je in Rupelmonde aan het Volkshuis opstappen. Om 13.30 u. houden de bussen halt op de markt in Beveren. De bussen 'harmonie en volksdans' vertrekken om 11.15 u. aan het Volkshuis in de Vermorgenstraat te Sint- Niklaas (WV) Aan de manifestatie wordt o.m. aktief deelgenomen door volksdansgroep Vrolijke Kring van Sint-Niklaas, die tus sen 14 u. en 16 u. in het Sportpaleis optreedt. De Voorpost - 22.3.1985 - 15

De Voorpost | 1985 | | pagina 15