Weekblad van leider- Realizatie Dendermonds kultureel centrum In het verschiet? tS LimeeRaen PEDILUX Aktie Hart '85 vestigt aandacht op anders-validen in Aalst Jan Noppe (Beveren) nieuwe voorzitter van Wase CVP-Jongeren v Voor wie iets beter zoekt KERKSTRAAT 18 AALST Exhluxief! 0p bezoek bij Sint-Niklazenaar Honoré Paelinck, ooit een machtig man in Zaïre «Hart 85» voor anders validen in Aalst TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. Gratis wedstrijd tot einde mei De Voorpost VRIJDAG 17 ME1 1985 31' JAARGANG NR. 20 - 34 F =a Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 Tweede kulturele veertiendaagse te Dendermonde e stedelijke kulturele raad van Dendermonde bestaat twintig jaar. Vooral in de beginperiode ging het er soms hard a toe. Zeker het gevoelen slechts geduld te worden deed de raad heftig protesteren toen werd vastgesteld dat niet om ld vies was gevraagd over de bestemming van een mifjoenenlegaat dat aan de stad werd geschonken. Het stadsbestuur ichtte deze som naar de restauratie van de Zwijvickeabdij, daar waar de stedelijke kulturele raad dit geld liever had kien besteden aan de bouw van een zo noodzakelijk kultureel centrum. Wanneer de toenmalige burgemeester, zowel in Pe algemene vergadering van de stedelijke kulturele raad, als in de pers verklaarde dat geen haar op z'n hoofd er ooit 'kad aan gedacht om hieromtrent het advies van de raad te vragen, lokte dit een incident uit dat vijf kolommen op de ferste bladzijde in de plaatselijke pers haalde». Dat zei voorzitter Aimé Van Den Broeck van de Dendermondse Kulturele raad bij de viering van het twintigjarig bestaan van de raad. De voorzitter alludeerde daarmee op het legaat ran de weduwe Alice Durbecker-Van Ranst uit het Duitse Marburg an der Lahn. In de tweede plaats legde hij de vinger »p de andere wonde: de stad Dendermonde die toch een centrumfunktie te vervuilen heeft, bezit geen kultureel tentrum. Die kans heeft men twintig jaar geleden laten voorbij gaan, zo merkte de voorzitter op. Er is hoop Toch liet voorzitter Aimé Van Den Broeck doorschemeren dat er een straaltje hoop is. «Het huidig stadsbestuur heeft een paar maand geleden een grijpklare kans te baat geno men om het gebouwenkom- pleks Belgica aan te kopen, zonder een al te groot of on verantwoord financieel waag stuk aan te pakken. Wij mogen bijgevolg besluiten dat. waar wij verschillende malen de trein misten, het uiteindelijk toch gelukt is om binnen af zienbare tijd te mogen spreken over het Dendermonds Kultu reel Centrum?» Uit de toespraak van de vierde voorzitter van de stedelijke kulturele raad sedert zijn be staan, bevatte trouwens heel wat vragen die onbeantwoord zijn gebleven. Dat hij eerst IDendermonde. De toneelverenigingen hadden een tentoonstelling opgebouwd met wees op de grote verantwoor- rekwisieten. (v) delijkheid die aan de stad Den dermonde werd toegewezen als hoofdplaats van een be stuurlijk en rechterlijk arron dissement, kon enkel en alleen maar zijn betoog kracht bij zetten. Dendermonde, zo merkte hij op, werd ooit de «slaapzaal» van Brussel ge noemd. Niet ten onrechte, want heel wat Dendermonde - naars moesten dagelijks naar de hoofdsteden pendelen om er de kost te verdienen. Dat had zijn gevolgen: het kultu reel leven in Dendermonde stond op een laag pitje en van enige uitstraling kon dan ook geen sprake zijn. Zoals steed wanneer de nood het hoogst is, is ook de redding nabij. In 1965 werd in Dender monde tijdens het eerste week end van april een studiesessie georganizeerd met als thema «kultureel werk in vereniging en gemeente». Uit de gesprek ken daar bleek dat er een kloof bestond tussen de opvattingen van de overheid en de kulture le werkers. De idee van het oprichten van een kulturele raad kreeg er vaste vorm. Den dermonde voelde zich zedelijk verplicht om de eerste ge meente in het land te zijn met een dergelijk initiatief te b<- ginnen. Trouwens, tijdens dat weekend verklaarde een groep vrijwilligers zich bereid om de ze raad niet alleen op te rich ten, maar daaraan ook een Dendermonde. Belangstelling in overvloed voor de opening van de tweede kulturele veertiendaagse in Dendermonde. (v) daadwerkelijke gestalte te ge ven. De raad moest instaan voor de demokratizering van het gemeentelijk kultuurbeleid door middel van adviesrecht vanuit de verenigingen ten overstaan van het stadsbestuur en in de tweede plaats het overleg, de onderlinge hulp en de 'samenwerking tussen de kulturele verenigingen bevor deren. Start met hindernissen De groep vrijwilligers waarvan sprake bestond uit Robert De Potter, August Dierickx, Bert Heuvinck, Jos Luyckx, Jan- Amedee Moruanx, e.h. Mar cel Smet, José Van Overstrae- ten, Carlos Vergaelen en Louis Willems. Vervolg op blz.4 ■In b Lanier Aalst startte een tijd geleden mej een aktie onder de benaming «Hart $5». Het is een aktie bedoeld voor instellingen voor anders-validen, instellingen die wel eens over het hoofd worden gezien en best een financieel steuntje kunnen gebruiken. Het Ëpmbleem van de aktie was een verzameling van hartjes. Volgende instellingen kwamen _*°°r de aktie in aanmerking: RLSBO Erpe-Mere, Beschuttende Werkplaatsen Aalst, Schoonderhaege projekt Pollare, Schoonderhaege Home Sint-Lievens-Houtem, Schoon derhaege Dagcentrum te Sint Lieven-Esse. de Horion RIBSO Aalst, De Horizon Ribso Aalst, Don Bosco VBKLO Aalst, Don Bosco Buso Aalst, Levensvreugde BK en LO Aalst, Levensvreugde Buso Aalst, Levensvreugde dagverblijf Aalst en levensvreugde interna ten Aalst. Het aktiegebied bestrijkt dus de hele streek van Aalst. ktie «Hart 85» heeft als doel- tellingen een inlichtingscam- agne en een geldinzameling ij de inwoners van het Land in Aalst, ten voordele van de istitutcn van anders-validen de streek van het Land van lalst. Nog tot 21 mei loopt er i dit kader een kunsttentoon- Iclling die de naam «10 bis» tekreeg en later op het jaar, de maand augustus, wordt met hetzelfde doel een Ierse 'eek georganizeerd Jonge Kamer van Aalst zet :h voor dit doel dubbel en ik in. Ofschoon men een gro- regio bestrijkt en het aantal liddclcn aan de beperkte kant wordt toch hard gewerkt om e medeburgers te scnsibilizc- or de hele campagne, let sukses trouwens, i'octhaltornooi [Niet alleen wordt een beroep :daan op de medeburgers, 'k de scholen die voor begun stiging in aanmerking komen, 'erden aangesproken voor een aktieve medewerking. On der meer voor een voetbaltor- nooi dat ondertussen zijn be loop heeft gekend. Maar daar mee is de kous nog lang niet af. Aan het voctbaltornooi namen vier scholen deel: Horizon, Le vensvreugde, Don Bosco en Schoonderhaege. Zij maakten er ook een zeer sportief tor nooi van De ploegen kwamen ondertussen tegen elkaar uit op het voetbalterrein van Jeugdhuis Leeuwerik te Lede. Iedere speler die aan het tor nooi wenste deel te nemen, moest een tombolakaart van «Hart 85» kunnen voorleggen. De eerste wedstrijden werden gespeeld eind april. Leven svreugde maakte toen korte metten met Don Bosco. De uitslag was 6-0. Horizon volg de het goede voorbeeld van Levensvreugde en versloeg Schoonderhaege met afgete kend 5-0 cijfers. Don Bosco en Schoonderhaege kwamen te gen elkaar in het veld begin van deze maand en Don Bosco was volgens de uitslag de sterk ste (3-1). Tussen Levensvreug de en Horizon had dan de grote schok plaats Maar Hori zon was biezonder goed bij schot die dag en won met 1-5. Zo kreeg men een voorlopige rangschikking met Horizon op kop met 4 punten uit twee wedstrijden. Levensvreugde en Don Bosco kregen twee punten, maar levensvreugde had meer doelpunten gemaakt en werd dus tweede gerang schikt. Schoonderhaege bleef met geen enkel puntje een zaam op de laatste plaats. Andere aktiviteiten Naast de voetbalwedstrijd, zijn cr nog een paar andere aktics die door «Hart 85» worden gevoerd. Zo worden cr tombo- lakaarten verkocht met het embleem van de aktie. Die kosten 100 fr. per lot. De loten geven recht op deelname van de trekking met als eerste prijs een auto met een waarde van meer dan 365.000 fr Er zijn verder nog heel wat BMX fiet sen te winnen en een pak ande re waardevolle prijzen. Per aankoop van 5 loten krijgt men een omslagbiljet en daarmee kan men dan een reis naar het droomland Sri Lanka winnen Naast de verkoop van loten kunnen een aantal speciale ak- ties worden georganizeerd, waarvan de waarde kan wor den omgezet in tombola-kaar ten. Voorbeelden van dergelij ke akties zijn het wassen van auto's 1 tombolakaart per ge wassen auto), deelname aan georganizccrde sportmanifes taties tegen de deelnameprijs van een lot, verkoop van taar ten rijstmaaltijden ter waarde van een tombolakaart. enz. Kortom er zijn mogelijkheden genoeg. Bewustmaking Zoals gezegd wil de Jonge Ka mer met deze aktie «Hart 85» een bijdrage leveren tot de bewustmaking van het grote publiek van de problemen waarmee geestelijk gehandi capten, de minder begaafden en de instellingen, worden ge- konfronteerd. Opvoeden en De Aalsterse «Jonge Kamer» wil alle zeilen bijzetten om haar aktie «Hart 85» ten voordele van instellingen voor anders-validen uit de streek optimale resultaten te doen opleveren. Maar de Jonge Kamer vreest dat de instellingen zelf geen massale lotenverkoop zullen kunnen op gang brengen en doen dan ook beroep op vrijwilligers om ofwel deur aan deur-akties te organiseren of loten te verkopen op massa samenkomsten als bvb. te Sint-Denijs-Westrem met het Pausbezoek, of tijdens de Ronde van Vlaanderen te Denderleeuw of bij het wielerkampioenschap juniores te. Sint-Lievens-Houtem. Gerekend wordt ook op de promotie van lokale radio's met o.m. interviews van direkteuren van bedoelde instel lingen. Met het optreden van «Jacobus en Comeel» met ruim 300 kijklustigcn te Herzele werd een flinke eerste stap gezet. Op woensdag 22 mei komt Ninove aan de beurt in zaal Roosevelt, Oudstrijdersplein 14 en te Aalst wordt op vrijdag 29 mei het streefcijfer in de Keizershallen liefst 700. Inkom is steeds een speciaal gevalideerd tombolalot Hart 85 van 100 fr. Loten zijn verkrijgbaar in financiële instellingen, in lotto inzamelpunten, in de vermelde instituten en bij vele bereidwillige medewerkers. LH begeleiden van dergelijk an- dueel materiaal zijn onmisbaar ders-validen vraagt van allen geworden. Kleine werkgroe- die hiervoor moeten instaan een voortdurende belangstel ling, aandacht en opoffering. De eisen die aan de normaal begaafden worden gesteld Vorige week vrijdag werd in Sint-Niklaas een nieuwe arrondissementeel voorzitter gekozen voor de CVP-Jonge ren. Met ruime meerderheid werd Jan Noppe, de kandi daat van de afdeling Beveren, verkozen. Hij is al drie jaar sekretaris van het CVP-sektiebestuur van Beveren en heeft in die funktie bewezen, goede ideeën te kunnen koppelen aan een efficiënte inzet. Noppe is licentiaat politieke en sociale wetenschappen en beëindigt dit jaar zijn studies als licentiaat in de rechten. Met deze referen ties kreeg hij blijkbaar ook de steun van de CVP-Jongeren uit het arrondissement Sint-Niklaas. De familie Noppe is in Beverse CVP-middens geen onbeken de. Vader Albert Noppe (t) was destijds eerste schepen te Beveren en dr. Paul Noppe (broer van Jan) zat ooit in de zetel van de Beverse sportschepen. Jan Noppe heeft te Beveren de leiding gehad van een btk-pro- jekt waarin een «bevolkings onderzoek» werd uitgewerkt op vraag van de gemeentelijke kulturele raad. Mede onder zijn impuls ook ontstond het lokaal ledenblad «Heb uw Zeg» en steeg het ledental in de sektie Beveren van 365 tot 440. Dit jaar alleen al sloten méér dan vijftig jongeren tus- Jan Noppe, de nieuwe Wase sen de 18 en de 30 jaar zich aan CVP-Jongerenvoorzitter bij de CVP, in Beveren. Klankbord een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F [3 maand 425 F D. De'cuYPe'^ kunnen ten overstaan van de minder-bcgaafden niet handhaafd blijven. Toch mogen deze anders-vali den niet uitgeschakeld worden gemeenschapsleven. de naschoolse of buitenschool se aktiviteiten die veel energie, ge- ook menselijke opslorpen. Daartoe is evenwel vereist dat gemoet komen. Daartoe wil de omgeving een andere men- «Hart 85» met de inzet van taliteit verkrijgt, dat de manier velen van harte bijdragen. Wie van omgaan met deze mensen geen kans ziet om een tombo- wordt herzien. Allen moeten labiljet te kopen, niet kan Aalst. Hart 85. Enkele spelers met de organizatoren na de wedstrijd (a) zich daartoe aktief inzetten en akties ten voordele van de minder begaafde medemensen aanmoedigen en steunen. Opvoeden betekent immers ook, vertrekkend vanuit een juiste kennis van het gebrek, het ontdekken en geven van mogelijkheden Ook aan deze kinderen die zich verder moe ten kunnen ontwikkelen in handvaardigheden. zelfred zaamheid. socialisatie Daar voor is er evenwel zeer veel personeel noodzakelijk. Voor een beperkt aantal gehandica pten moeten inderdaad meer personen tewerk gesteld worden. Aangepaste, zeg maar ruime re. klas- en werklokalen zijn geen overbodige lukse. Mo derne leermiddelen als video. Ma of leefgemeenschappen betekenen niet dat de kosten aan verwarming verminderen. Er komen daarnaast ook nog Tijdens de verkiezingsvergadc- Als themapunten voor de ko- p nacr nn c» n - rjng werd ook een nieuw bu- mende werking werden in de reau samengesteld. Als nieuwe vergadering naar voren ge- sekretaris werd Daniël Meert bracht: interne demokratie in aangeduid. de CVP, milieu, vrede, werk- Hij volgt Sint-Ni- gelegenheid en de Vlaamse klazenaar Mark Van Kerck- profilering van de CVP. hove op, die zijn engagement Jan Noppe riep in zijn toespitst op de nieuwe Europe- dankwoord alle CVP-Jongeren se pijler binnen de CVP, nl. op om zich aktief in te zetten in CDE '85 (Christen Demokra- de moederpartij om op die ten voor Europa, 1985). De manier als jongeren ook een vorige voorzitter der Wase klankbord te worden van de CVP-Jongeren stelde zich we- ganse basis van de CVP en de gens beroepsredenen géén eigen politieke draagkracht te kandidaat meer. Aan beiden vergroten. Tenslotte riep hij in werd hulde gebracht voor hun het licht van de komende ver- inzet in de Jongerengemeen- kiezingen de kristendemokra- Een ruimer budget is dus een noodzaak, wil men aan boven staande problemen kunnen te- voetballen. geen auto's kan wassen of taarten verkopen, kan steeds zijn bijdrage kwijt op het rekeningnummer 293- 0235051 -75 ten name van Hart 85. Het geld is goed besteed schap van de CVP. ""iivi- ten op om hun visie uit te dragen naar de bevolking. Hij zei: «De CVP is de enige partij die in staat is. een volwaardig krisisbeleid te voeren met de noodzakelijke aandacht voor de minstbedeelden. Een aan dacht die inderdaad in de toe komst een sterkere klemtoon moet krijgen. Maar dit zal niet gebeuren met een liberalisme la Verhofstadt of met een eko- nomisch nep-programma van de socialisten of van Agalev. Het wordt stilaan tijd dat de kristendemokraten dat aan de bevolking duidelijk maken». Einde citaat. (wvdvi

De Voorpost | 1985 | | pagina 1