Verdienstelijke bloedgevers van Burst gehuldigd Deeltijdse arbeid in Aalsterse stadsdiensten? Klasseren van stadsgezichten en monumenten in Aalst Openbare eksamens in Akademie te Aalst Aalsterse CVP-kandidaten voor IftL, «JLi Senaat, Kamer en Provincie Politiek engagement, ook voor vrouwen 14 - 17.5.1985 - De Voorpost Op zondag 12 mei werden in de raadszaal van het gemeentehuis de verdienstelijke bloedgevers van Burst, deelgemeente van Erpe-Mere ontvangen en gehuldigd. Bij die gelegenheid werden ook de brevetten uitgereikt aan de kursisten van de EHBO lessen die in Mere werden gegeven. rpe-Mere. De verdienstelijke bloedgevers werden gehuldigd. Schepen van kuituur. Jeff Van den Steen, verwelkomde de gevierden en onderstreepte de grote waarde van hun daad. «Wij brengen hulde aan deze mensen die zich op een echt humanitaire wijze verdienste lijk hebben gemaakt», zo zei de schepen. Daarop werden er gelegenheidstoespraken ge houden door de heer Van Ca- neghem, voorzitter van de af deling bloedgevers van Burst en door mevrouw Baeten, voorzitter van het Rode Kruis Erpe-Mere. Beiden waren ze ten zeerste verheugd over de talrijke opkomst. Ze wensten zowel de bloedgevers als de kursisten van harte proficiat voor hun inzet. Tenslotte nam de heer De Cock, voorzitter van de bloedtransfusiedienst van Aalst het woord. Hij zou in het kort de groei van de afdeling van Burst beschrijven. Hij herinnerde zich nog zeer goed dat bij een eerste bloed- inzameling in 1975 29 donors kwamen opdagen. Bij de twee de inzameling liep het aantal bloedgevers al op tot 60. Het laatste jaar waren er dat bij de inzamelingen telkens 160. Men zit dus op een goed spoor in Burst, aldus dc spreker die vooral de stichters en het be stuur dankte voor hun inzet. Een speciaal woord van dank had hij voor de twee pioniers volksvertegenwoordiger Jan Caudron interpelleerde te \alst in de gemeenteraad verleden jaar over de mogelijk- leid tot het invoeren van deeltijdse arbeid. Blykbaar is dit rapper gezegd dan gerealiseerd en is de kwestie niet alleen zeer kompleks. Nu een regeling treffen ware voorbarig en zou personeelsleden in een hachelijk avontuur kunnen doen belanden. Schepen Robert De Pauw heeft als verantwoordelijke voor het personeel de kwestie bestudeerd en gaf op de pers- konferentie ten stadhuize een aantal preciseringen mede. Deeltijdse arbeid is geen half- tijdse arbeid •deeltijdse arbeid laat toe een aantal arbeidsuren te presteren die daarom niet noodzakelijk de helft van de normale onvol ledige arbeidsduur moet be dragen. Het kan bv. 2/5, 3/5 of 4/5 bedragen. Het gevolg daarvan is dat er aldus een uurregeling kan in gevoerd worden in overeen stemming met de behoeften van het betrokken personeels lid en tevens rekening hou dend met de noden van de dienst: hetzij bv. elke dag 1/2 dag werken of om beurten 1 dag werken en 1 dag niet werken. Deeltijdse arbeid kan een tijde lijk of een definitief karakter hebben: Ofwel kan men opte ren om voor een bepaalde pe riode (bv. 6 maand) deeltijds te werken ofwel wenst men definitief deeltijds te werken. Die twee mogelijkheden kade ren elk in een afzonderlijke regeling die op een aantal vlak ken in wezen belangrijke ver schillen vertonen. Het lijkt dan ook aangewezen om, op basis van bovengenoemde aspekten van de deeltijdse arbeid, de bestaande mogelijkheden te onderzoeken. Door de rege ring werden inderdaad een aantal mogelijkheden geboden inZake deeltijdse arbeid. Vooreerst wil ik benadrukken dat die maatregelen in eerste instantie van toepassing ge steld worden op het rijksperso neel. De minister voor Binnen landse Zaken zorgt er achteraf voor dat, via een omzendbrief, die materie eveneens van toe passing gesteld wordt op de lokale sektor waardoor o.a. de gemeentebesturen uitgenodigd worden gelijkaardige maatre gelen in te voeren ten behoeve van hun personeel. Tot nog toe werd ten behoeve van het gemeentepersoneel slechts 1 mogelijkheid gebo den om «halftijdse» arbeid te verrichten. Het Koninklijk Be sluit van 27 november 1975 en de onderrichtingen van de mi nister van Binnenlandse Zaken van 6 december 1975, 13 no vember 1981 en 6 mei 1982 laten de gemeenten toe om het stelsel van het «verlof voor ver minderde prestaties gewettigd door sociale of familiale rede nen» in te voeren. Die regeling is dan ook reeds sedert 1979 van toepassing op het gemeentelijk personeel. Die regeling houdt in dat elk personeelslid om bovenge noemde redenen halftijdse prestaties mag uitoefenen voor een periode van 6 maand die kan verlengd worden. Op het rijksvlak werden echter ook nog 2 belangrijke maatre gelen getroffen: Afwezigheid wegens persoonlij ke aangelegenheid waardoor het personeelslid deeltijdse (minstens halftijdse) prestaties mag leveren wegens persoon lijke aangelegenheden of dus bij gebrek aan familiale of so ciale redenen. Die toestemming wordt ver leend voor de duur van 6 tot 12 maand. Invoering van (definitieve) deeltijdse arbeid: daarvoor worden in de personeelsforma tie een aantal voltijdse betrek kingen opgesplitst in deeltijdse betrekkingen. Het gevolg daarvan is dat de ambtenaar die voor die deeltijdse arbeid opteert, geen enkele garantie meer heeft op overschakeling tot voltijdse arbeid. Die twee maatregelen, die een duidelijke verruiming van de deeltijdse arbeid inhouden, zijn tot nog toe nog niet van toepassing gebracht op het ge meentelijk personeel. Dat is ook het antwoord van de heer gemeenschapsminister van Binnenlandse Aangele genheden op de vraag van 11 april 1984 van de heer J. Cau dron. volksvertegenwoordiger. Afgezien echter van een nog te verwachten circulaire waarbij bovengenoemde maatregelen inzake deeltijdse arbeid toe passelijk kunnen gesteld wor den op het gemeenteperso neel, rijzen er toch een aantal vragen nopens de toepassing zelfvan die maatregelen Wat de definitieve deeltijdse arbeid betreft, blijft er steeds een probleem van de «onom keerbaarheid» naar een vol tijdse betrekking. Tevens is het statutair onmogelijk dat die personeelsleden in aanmer king zouden komen voor be vorderingen. De deeltijdse arbeid heeft ook zijn (nadelige) gevolgen op een aantal andere vlakken: va kantie, ziekte, disponibiliteit, pensioen c.d. liet zijn wellicht die onzekerheden die tot nog toe de bevoegde minister doen aarzelen om bovengenoemde circulaire te laten verschijnen. Het invoeren van de «definitie ve» deeltijdse arbeid vergt in de eerste plaats een grondige studie om na te gaan welke betrekkingen in aanmerking komen voor deeltijdse arbeid. Ik kan mij voorstellen dat en kel de betrekkingen met een routinematige taakinhoud daarvoor in aanmerking komen. Die handeling op zichzelf werkt reeds een zekere discri minatie in de hand t.o.v. het overige personeel of personeel in andere diensten. Het ligt dus voor de hand dat die mate rie met de grootste omzichtig heid dient benaderd opdat zo wel het personeelslid als de werking van de diensten daar geen nadelige gevolgen zouden van ondervinden. Wél reeds mogelijk Momenteel echter beschikt men over een drietal mogelijk heden om deeltijdse arbeid te laten verrichten: Verlof voor verminderde pres taties gewettigd door sociale of familiale redenen. Van die (tij delijke) maatregel wordt regel matig gebruik gemaakt en het college van burgemeester en schepenen is dan ook erg ruim in de toepassing. Het schoonmaakpersoneel kan reeds deeltijds werken omdat in de personeelsformatie geen betrekkingen doch wel een globaal aantal uren zijn opge geven. Momenteel werd aan al de schoonmaaksters hun in zichten gevraagd m.b.t. de in voering van deeltijdse arbeid. De personeelsformatie voor de P.O.B. voorziet eveneens een aantal deeltijdse betrekkingen voor de uitleendienst (avond en zaterdagwerk). Vanzelfsprekend staat het stadsbestuur positief tegenover invoeren van deeltijdse arbeid doch het is er zich evenzeer van bewust dat dergelijke maatregelen liefst niet voorba rig worden getroffen. LH Op aandringen van schepen Dooms werd de procedure tot klassering van stadsgezichten en monumenten ingezet. Eind april ontving het stadsbestuur een voorontwerp van lijst van voor klassering vatbare stadsgezichten en monu menten. Waarbij reeds melding wordt gemaakt van eventueel op te leggen erfdienstbaarheden die pas bij goedkeuring van het ontwerp zullen ingaan. Maar dat ontwerp komt er pas na inspraak over het voorontwerp. Inspraak Tot en met 17 juni kunnen de betrokken bewoners die een afschrift van het voorontwerp ontvingen schriftelijk hun be zwaren indienen. Dat kan ook mondeling op maandag 17 juni tussen 9 en 9.30 u. in het schepenkollege. De lijst wordt trouwens kenbaar gemaakt via aanplakken aan het stadhuis. Komen in aanmerking Van de aanvankelijk 60 monu menten of stadsgezichten ko men volgende 41 in aanmer king voor klassering. Huis Esplanade 19-20, voor malig Kapucienenklooster, Graanmarkt 2, herberg «Graaf van Egmont», stadhuis, huis Grote Markt 18, voormalig Annoniciadenklooster, Hoog straat 19, vleugel van het voor malig Zwartezustersklooster, Kapellestraat 8, voormalig huis «De Smet», Kapellestraat 10, Koetspoort van «Huis van Langenhove», Kapellestraat 10, huis Keizerlijk Plein 25, huis Keizerlijk Plein 27, huis Keizerlijk Plein 29, Huis Kei zerlijk Plein 31 en 33, huis keizerlijk Plein 65, huis «Den Inghele» Kerkstraat 5, huis «D Meerminne», Kerkstraat 20, huis «Den Heiligen Geest», Kerkstraat 21, huis «In den Biekorf», Kerkstraat 26, poortgebouw «Keizershof», Korte Nieuwstraat 3, huis «Dirk Maertens» Lange Zout- straat 26, huis Lange Zout- straat 53, huis Molenstraat 26, huis Molenstraat 40 en 40a en 40b, huis Molenstraat 45, Hos pitaal met kapel en klooster, huis «Erve de Ste», Pontstraat 2, kerk Pontstraat (kollege), Sint-Jozefskollege,Pontstraat 7-15, huis Pontstraat 21, 31, voormalige pastorij van be gijnhof, kapel Sint-Antonius van Padua, Pontstraat, voor malig klooster der Theresia- nen. Pontstraat 51, voormalige herberg «Brussel» Pontstraat 53, huis Priester Daensplein 6, huis Sint-Martensplein 8, huis Stationsstraat 4 en huis Sta tionsplein 13. Erfdienstbaarheden Mogelijk op te leggen erf dienstbaarheden met het oog op klassering zijn: de algemene bestemming en de algemene voorschriften die zijn opgelegd door de bij ko ninklijk besluit goedgekeurde streekplannen en gewestplan nen, op het ogenblik waarop de rechtsgevolgen van onder havig besluit in werking treden; de verbodsbepalingen en be perkingen opgelegd door de vergunningen vereist krach tens artikel 44 van de wet van 29 maart 1962 houdende orga nisatie van de ruimtelijke or dening en van de stedebouw; onverminderd de beschikkin gen van het koninklijk besluit van 6 december 1976 tot bepa ling van de algemene voor schriften inzake instandhou ding en onderhoud van de mo numenten en de stads- en dorpsgezichten, zijn tevens de volgende specifieke voorschrif ten van toepassing: Pontstraat 31 en 51-53: de be scherming van de historisch belangrijke gedeelten van het complex van het Koninklijk Lyceum houdt geen afbreuk in aan de konklusies door de Mo numenten- en Landschapszorg geformuleerd naar aanleiding van dc besprekingen betreffen de het aanpassings- en nieuw bouwproject. L.H. De openbare eksamens van de Akademie voor muziek, ballet en toneel hebben plaats vanaf maandag 20 mei tot en met maandag 10 juni. Hierbij het gedetailleerd programma. De uitreiking der prijzen heeft plaats op vrijdag 28 juni te 19 u. in de feestzaal van het stadhuis, in de Feestzaal van het Stadhuis, Grote Markt, Aalst maandag, 20 mei om 16u30 Koperen Blaasinstrumenten dinsdag, 21 meiom 16u30 Blokfluit om 18u30 Cello donderdag, 23 mei om 16u30 Dwarsfluit (middelb. graden) maandag, 3 juni om 16u30 Houten blaasinstrumenten dinsdag, 4 juni om 16u30 Gitaar donderdag, 6 juni om 16u30 Dwarsfluit (hogere graden) vrijdag, 7 juni om 16u30 Viool maandag, 10 juni om 18 u. Zang in de Balletzaal van de Academie, Schoolstr. 19 Aalst vrijdag 10 mei om 16u30 Slagwerk zaterdag 18 mei om 9u30 Piano (M.vb Ml) woensdag 22 mei om 14 u. Piano (M2 H.vb) zondag2 juni om 9u30 Piano (Hl, H2, Uitm.) in de Stadsschouwburg, Vredeplein Aalst woensdag 29 mei om 18 u. Toneel zaterdag 1 juni om 9u30 en 14 u. Toneel in het Kasteel Terlinden, Square J. Geerinckx (Boudewijnlaan) Aalst vrijdag 31 mei om 17 u. Voordracht in de St.-Martinuskerk, Priester Daensplein Aalst woensdag 5 juni om 14 u. Orgel LH i|éjf m Het arrondissementeel CVP-bestuur rangschikte de kan- w JÈy». S&iAy? «Ét didaten voor de eerste plaatsen op de lijst nadat de -TteJHi^'t xjk. JL verschillende CVP-afdelingen kandidaturen hadden inge- ■- W') -ZEBaL mmm diend op voorstel van het partijbestuur. hic, 1 - kandidaat worden opgegeven (Lede). Dirk Vindevogel (Er. .//SB verml" he' arrondissement pe-Mere), Danny Schoons (Ni- Aalst hier samengaat met Ou- novc). Het werd mw. De denaarde en de andere plaats Munter V V-aan Oudenaarde wordt voor- behouden. Kandidaat voor Provincie Voor het kanton JU/Éa V 1 Aalst is Paula D'Hondt - Van Aalst was Raymond Uytter- pH II Opdenbosch. sprot de enige kandidaat als Kamer: Voor de eerste plaats lijstaanvoerder. Voor de twee- j was er slechts cén kandidaat: de plaats waren Marcel Hen- U Hubert Van Wambeke. Voor drickx en Chris Borms kandi- de tweee plaats ging het tussen daal en eerstgenoemde haalde - Ghisleen Willems en Georges het. Toen Chris Borms zich De Leenheer. De voorkeur dan kandidaat stelde voor de Aalst. Op 8 mei herdacht een delegatie van de Aalsterse kommunistische partij het einde g'"g naar Willems. derde plaats kwam het tot sta- van de tweede wereldoorlog. Voorzitter Claude De Smet legde in naam van de afdeling voor de derde plaats waren ken van stemmen waarbij bloemen neer aan hel vredesmonument. »e,!' 4 kandidaten: mw Borms zich terugirok. Allebos-De Munter IGe. i u de heren Van Caneghem en De Savoye. Deze laatste werd bovendien ook nog gehuldigd voor 80 bloedgiften. De transfusiedienst van Aalst telt 22.000 bloedgiften, zo ging de heer De Cock verder. Dat is 3.000 te weinig om autonoom te fungeren. Het Rode Kruis zal ook blijven zorgen voor de uitbouw van zijn hulpdienst over heel het grondgebied van Erpe-Mere. Tot hiertoe zijn de bloedafnamediensten gesi tueerd in twee bloeiende ker nen: Burst en Mere. De burgemeester zei dat het gemeentebestuur van zijn kant al het mogelijke zal doen om de initiatieven van het Rode Kruis te steunen. De bloedge vers omschreef hij als de crème van de gemeenschap. Deze ontvangst, die stilaan een jaarlijkse traditie aan het wor den is, werd besloten met een gemoedelijke receptie. Spijtig dat naast de burgemeester en de schepen van kuituur, maar een enkel gemeenteraadslid was komen opdagen. Huldiging Acht personen kregen dan het brevet overhandigd van kursist eerste hulp bij ongevallen. Dat zijn Ivan De Boom uit Erpe- Mere, Emieliennc Vijverman uit Erpe-Mere, Stefaan De Feyter uit Erpe-Mere, Iwein De Saedeleer uit Aalst, Hilde- garde Lievens uit Aalst. Linde Scherlippens uit Erpe-Mere. Jilde Sterck uit Erpe-Mere en Rita Parewijck uit Nieuwer- kerken-Aalst. De vereremerkte bloedgevers zijn: voor 10 bloedgiften en meer: Nicole Beeckman, Rita Beerens, Philemon Danckaert, Wim De Brouwer, Robert De Clippeleer. Wilfried De Clip- Fileer, Paul De Graeve. Nelly De Groot, Georges De Ley- zer, Maurice De Koker, Luc De Langhe, Nelle De Meyer. Agnes De Smet. Armand De Smet, Albert De Spiegeleer, Patrick De Taeye. Marie-Josee De Vuyst, Aline Eeckhout. Kamiel Erauw, Marie-Christi- ne Fonck, Rene Gijsels, Da niël Goossens Pierre Goossens. William Lammens, Erna Mabilde. Lea Mabilde, Helga Matthijs, Norbert Meer- poel, Lucien Mertens. Tony Noppe, Paul Premereur, Paul Schollaert, Johan Temmer man. Anna Van Baxtael, Livi- nus Van Bostael. Mare Van Buggenhout. M Van Cane- gem, Willy Van Canegem. Ed dy Van Cauwenberge, Chris- tianne Van de Keere, Kris- tiaan Van den Abeele, Rudy Van Den Eeckhout, Rita Van den Stockt, Willy Van der Eec- ken, Germaine Van der Mijns- bruggen. Georgette Van Dor- pe. Erna Van Droogenbroeck, Adriën Van Gijsegem, Willy Van Impe, Magda Keymeulen, Pia Keymeulen, Hugo Van Mol, Harry Verbeken. Denise Verbraekel, Pierre Versteels en Etienne Vettenburg. Voor 25 bloedgiften en meer: Mar- :kl cel Beerens. JosephinJ Beurms, Richard D'Herde" Jean-Calre D'Hondt. Chare De Cooman, William De Cor te, Lucien De Jonge, Paul De Loy - Vermeulen, Augul Dfr,i Schrijver, Guido De Schrijver, Lucien De Vuyst. Maria De Wannemaeker, Gabrielle De'f Winter, Remi Fouquaet, Remi Goossens, Richard Goossens, Yvonne Laenens, Roger Mat thijs, Roger Ottoy, Irma Ron- se, Anna Rottiers. Pierre Schouppe, Agnes Sleeuwagen, Etienne Soleme, Gerard Van Boxtael, Johan Van Boxtael, Urbain Van Boxtael, Johny Van Cauter, Carles Van Dam me. Michael Van den Berghe, Ary Van den Bossche, Gisela1 Van den Bossche. Frans Van den Brempt. Achiel Van den Eeckhout. Karel Van den Eeckhout. Stephaan Van de Rijse, Christiane Van Durmc, Gaston Van Durme. Maria Van Laethem, Suzanne Van Laethem, Hubert Van Steerte- gem, Roger Vidts. Maria-The- rese Vlaeminck. Julienne Vonck en Edmond Wijnant. Voor 40 bloedgiften en meer: Marc De Vuyst, Albert Mat thijs, Julien Van Canegem, Gaston Van Durme en Leon Van Ruyskensvelde. Voor 60 bloedgiften en meer: Luc Bovijn en voor 80 bloed giften en meer Paul De Sa voye, tevens de stichter van de afdeling. Lawoitmoakers, nieuwe karnavalgroep in Aaist Indien je kennis wil maken met de pas opgerichte AKV Dc Lawoitmoakers, kan je even langs lopen in het lokaal, café Volkshuis aan de Houtmarkt 1 te Aalst Liefst op 15 juni, want dan is er een taartenslag. Gespreksavond te Aalst Aalst. Mevrouw Martens werd door Martin De Jonghe aan de land gevoeld, (a) Is de politiek een mannenwereld? Allang nietmeer. En gelukkig maar horen we je zeggen. Het politiek engage ment is er evengoed voor vrouwen als voor mannen. In de regio Aalst wil men daar trouwens wat gaan aan doen. Vandaar een gespreksavond rond het tema «Politiek engagement, ook voor vrouwen» waarvoor moderator Martin De Jonghe onder meer mevrouw Martens aan de tand voelde. Want de vraag is; in hoeverre is de echtgeno te van een premier by de politiek betrokken? Het is duidelijk dat mcnleving zowel uit als uit vrouwen bestaat. Ge lukkig maar! Het is dan ook normaal dat zowel mannen als vrouwen politiek bedrijvig (willen) zijn. En wanneer dc ene groep zich wat in de hoek gedrumd voelt, wordt er al gauw gesproken over emanci patie. Ipovo, dat is de organi- zatie die zich binnen de CVP bezighoudt met de vorming van politici, ging eens op on derzoek uit, in hoeverre men aan die vragen een positief antwoord kan geven. Het projekt dat werd opgezet, valt uiteen in drie opeenvol gende fases: basisvorming, in tensieve vorming en losse temata. De kursus die men in het ge west Aalst voor ogen heeft richt zich tot alle vrouwen, ongeacht hun levenssituatie. Of ze nu thuiswerkende vrouw zijn, een plaats hebben in het bedrijfsleven, nog studeren of werkloos zijn, het gaat hem om de emancipatie van de mens, voor de vermenselijking van de politiek. De kursus zal starten op don derdag 19 september en als eerste onderwerp dus de basis vorming hebben. Daarbij wordt de vraag gesteld naar de sociale positie van de man en de vrouw in het jaar 1985 en naar de zin van emancipatie. Op donderdag 3 oktober heeft men het dan over de politiek zelf, en wat men er moet mee doen. Tenslotte wordt op don derdag 17 oktober eens geke ken naar de wettelijkheid en werkelijkheid in het land, waarmee men een overzicht wil bicden aan dc formele en feitelijke besluitvorming in ons land. De lessen worden gege ven in dc zaal «Groen Kruis», Sint-Jorisstraat 26 te Aalst en zijn gratis. Een begeleidende kursusmap kost slechts 50 fr. Wie van dit projekt «politiek engagement, ook voor vrou wen» belangstelling heeft kan i zich wenden voor Aalst tot j mevrouw M. Janssens, Beuke- laan 64 (053/77.76.36), me- 1 vrouw A. De Cock, Poppero- dedries 103 (053/21.68.88); j mevrouw A. Bauwcns, Konin- i gin Astridpark 6 (053/ 77.44.23) en mevrouw C. Buys, Naarstigheidstraat 52. Voor Erpe-Mere tot mevrouw Y Flobert-Janssens, Bosstraat 141 te Mere (053/21.82.85). Te i Lede tot mevrouw M.L. De Geyter - Roggeman. Steen straat 132 (053/21.34.94) of mevrouw M. Van Hauwermei- ren - Melckenbceck, Nieuw straat 32 (053/21.82.12) of tot Ipovo Oost-Vlaanderen, me vrouw G. Temmerman. Bo- gaerdstraat 24 te 9330 Dcnder- mondc (052/21.29.99).

De Voorpost | 1985 | | pagina 14