Tien jaar Arboretum Waasland Ook Sint-Niklaas heeft nu een 'telefoonwinkei' Platina Kloosterjubileum Broeder M.Van Bogaert te Brussel Een krom pad tussen Hulst en Destelbergen hof ter: SAKSEN 1 Oversteken is gevaarlijk Drugsdebat in Sint-Niklaas Auto en fietser in Sint-Niklaas Temse toeristisch in Oostvlaams brandpunt 6 - 17.5.1985 - De Voorpost RTT-service Nogal wat hoge ambtenaren van de Regie van Telegrafie en Telefonie, politieke prominenten, gezagsdragers uit de commerciële wereld, de hoofdkommissaris van politie en de distriktskommandant van de rijkswacht woonden za terdag jl. in Sint-Niklaas de opening bij van de 'telefoon- winkel' van de RTT. Het is de zesde soortgelijke shop die in de (Antwerpse) telefoonzone werd opengesteld, de eerste in het Land van Waas. Administratieve formaliteiten kan je daar afhandelen, tele grammen bezorgen, informatie inwinnen i.v.m. telefoonaan sluitingen Bovendien kan je in deze 'telefoonwinkei' het toe stel van je keuze gaan afhalen, als je een telefoonaansluiting wil; zélf afhalen is nog goedko per ook. Als je woning al van een kontaktdoos aan de wand is voorzien kan je je toestel gaan omruilen voor een ander type of een andere kleur. In de winkel is trouwens het hele assortiment toestellen ge- etaleerd in alle beschikbare kleuren en uitvoeringen. Ter plekke kunnen defektc toestel len worden omgeruild. Nog in deze shop worden verleng snoeren te koop aangeboden en ook sets voor wie zelf een bijkomende wandkontaktdoos wü installeren zijn beschik baar. Zoals bekend moet sedert be gin april enkel nog het éérste toestel dat men zich aanschaft verplicht worden gehuurd. Vanaf het tweede toestel kan je kiezen: aankopen, of huren onder abonnementsstelsel. Je vindt deze nieuwe service in het stationsgebouw aan het station, naast het telegraafkan- Een 'telefoonwinkel' voor Sint-Niklaas. Een zicht op de belangstellenden bij de opening. (M toor. Elke werkdag kan je van 9 tot 16 u. terecht. Beter commercieel kontakt Eerder werd in De Voorpost gemeld dat de 'telefoonwinkei' er in Sint-Niklaas kon komen onder impuls van volksverte genwoordiger Miet Smet. Zij deed daartoe de nodige stap pen bij slaatssekretaris Paula D'Hondt, bevoegd voor PTT- zaken. Ingenieur-generaal Geldhof, hoofd van het telekommunika- tiegewest Antwerpen, had het over de nood aan efficiënter commercieel kontakt die zich de jongste jaren naar de Regie T.T. toe manifesteert. Hij ver meldde de klantendienst 990, een gratis service: hij had het ook over het onlangs in Berchem (Antwerpen) ge opende demonstratiecentrum voor bedrijfstelekommunika- tie. waar de grotere verbrui kers optimaal kunnen worden geïnformeerd en begeleid. De meest spontane vorm van commercieel kontakt blijft, volgens Geldhof, het winkel bezoek. De ruimte in Sint-Ni- klaas is sfeervol en goed toege rust en maakt aangename com merciële kontakten mogelijk. Het vroegere telegraafkantoor werd gerenoveerd met het oog op de heel eigen normen van een goede telefoonwinkel. Na de toespraak van de heer Geldhof stelde mevrouw D'Hondt de telefoonwinkel open. (w.v.) Expo in Hof ter Saksen, Beveren Met een kollektie van liefst 4.500 loofbomen, 860 konife- ren, 1.600 vaste planten en nog een heleboel beschermde planten is het Arboretum Waasland een bezienswaardig heid van eerste orde. Deze «vzw ter bevordering van natuurkennis en -bescherming» bestaat tien jaar. N.a.van deze verjaardig wordt op 1, 2 en 3 juni een unieke tentoonstelling georganizeerd in het Hof ter Saksen aan de Bosstraat 101 in Beveren (het mooie Saksenhof is op zich al een bezoek waard). Boomkwekers, verenigingen, ver kopers van tuinmachines, bloemenhandelszaken zullen dan expozeren. Een arboretum is een soort 'groen museum', een park met levende en levengevende din gen. Onze arboreta zijn niet zo bekend bij het grote publiek, en daarom is een expositie als die in Beveren heel zinvol. Aangestipt kan nog worden dat zich ook in Lokeren een arboretum bevindt. Wie lid wil worden van de vzw Arboretum Waasland betaalt 500 frank als gewoon lid, 1.000 als beschermend lid en 5.000 als erelid. Dat bedrag is over te schrijven op rekeningnummer 407-5011971-67 van Arbore tum Waasland, Krickelaar- straat 9-11 in 2770 Nieuwer- kerken. Telefonisch kan je voor informatie terecht via nr. 03-775.93.09. Het arboretum is van mei tot oktober toeganke lijk. Voor de expositie in Be veren wordt toeganpgeld ge vraagd: 100 frank voor volwas senen, 50 voor kinderen. Historiek Rond 1970 startten Michel De- calut en zijn echtgenote Mela- nie Barentsen op een terrein van nauwelijks 30 are met de aanleg van een verzameling bomen en struiken. Al spoedig bleek dat om de kollectie ver der te kunnen uitbreiden, men zich noodzakelijkerwijze moest wenden tot buitenlandse Beveren. Begin juni is er een plantententoonstelling in Hof ter Saksen (Ivb) Michel Decalut, stichter-be zieler van het Arboretum Waasland (Ivb) kwekerijen en arboreta. Reeds toen schreef wijlen F. Ame- linckx: «Dit arboretum is enig in België, misschien wel in heel Europa, omdat de stichter er van uitgaat, dat in een echt arboretum, op enkele uitzon deringen na, alleen planten die door zaden tot stand komen thuishoren.» In 1974 werd een vzw opge richt met als doelstelling: «De inrichting, onderhoud en ver zorging, uitbreiding van het ar boretum met als doel de bota nische studie, het behoud van het natuurlijk patromonium, alsmede de voorlichting van het publiek en de studerende jeugd.» Het arboretum groeide snel. De kontakten met het buiten land werden steeds intenser. Elk zichzelf respekterend ar boretum beschikt over een zaadlijst of «Index Seminum» die door elke kweker of be langstellende kan worden op gevraagd. Al in 1976 werd een eigen zaadlijst samengesteld, op dit moment zijn er 660 korrespondenten Naast de briefwisseling en zaadleveringen impliceert der gelijk opzet een intensieve en gespecializeerde arbeid. Vele zaden moeten vervolgens wor den uitgezaaid en nadien vcr- speend. Al dit werk vroeg tijd en plaats. Vooral het ruimte gebrek kwam snel tot uiting. Gelukkig was er van bij de aanvang een ruime belangstel ling van het gemeentebestuur van Beveren. In een uniek kader, het Hof ter Saksen, kwam een samenwer king tot stand. Dit ruime park van 13 hektaren biedt nu reeds onderdak aan meer dan drie duizend plantensoorten. Ook de kwekerij werd hier gehuis- vesd, waar vele gewassen wachten op een uitplant in het domein. Samengevat zijn de doelstellin gen: het vergroten van het plantcnassortiment, het onder zoek naar de winterhardheid van sommige soorten, een edu- katievc funktic ter bevordering van de natuurkennis. Sint-Niklaas In het koninklijk instituut voor gezichts- en gehoorge stoorde kinderen te Sint-Lambrechts-Woluwe viert Broe der Natulus Van Bogaert zaterdag 18 mei zijn platina kloosterjubileum. Deze achtbare broeder-jubilaris is in 1897 te Belsele geboren en is tot op heden een fiere «Waaslanden» gebleven die het wel en wee van zjjn streekgenoten innig meeleeft. In 1915 legde hij zijn eerste professie af en is dus reeds 70 jaar Broeder van Liefde. Hy staat ongeveer even lang in dienst van de evenmens, waarvan de laatste 49 jaar te Sint-Lambrechts-Woluwe. De (verkeersvrije) Nieuwstraal in Sint-Niklaas is via een zebrapad 'verbonden' met de Grote Markt. Maar overste ken, daar, blijft gevaarlijk. Dat ondervond tijdens het voorbije weekend mevrouw Raes, die door een wagen werd gegrepen. Gelukkig werd ze niet ernstig gewond, maar de dame moest toch ter observatie naar de kliniek toe. (foto Iv) Broeder Natulus Van Bogaert is het type van de eenvoudige, diepgelovige, toegewijde en blijde Broeder van Liefde. Zijn levenskunst is «dienen». Gezien zijn goede lichamelijke en geestelijke konditie heeft hij wellicht ook nog «radium» in zijn bereik. Felix Van Bogaert werd te Bel sele geboren op 14 december 1897. Zijn vader August, was schrijnwerker van beroep. Moeder Elisa De Roose deed het huishouden en hield na de werkuren nog een dorpsher berg open, het lokaal der oud- wapenbroeders Leopold 1 en 2 in de Kasteelstraat. Op 21 oktober 1912 mocht hij naar het groot juvenaat in de Stropstraat te Gent, waar hij tussen de geestelijke oefenin gen door, getest werd in licha melijke kracht. Want broeder Niccas liet hem schuren en het portierschap uitoefenen. In de Rooigemlaan te Gent werd hij op twee april 1914 postulant waar hij opklom tot de graad van novice op 8 sep tember van dat jaar. en met een kreeg hij de kloosternaam «Matulus». Het Strop dat toen vele kwar tieren kende, had meteen werk voor hem. Hij behaalde met brio het diploma van ziekenop passer wat hem in de Bijlokc door het Provinciaal Genees kundig Komitee werd afgele verd. Twee jaar later is hij gediplomeerd ziekenverpleger bij de krankzinnigen. Op 15 juli 1919 werd hij naar Turnhout gezonden waar hij ziekendienaar en koster was. Tessenderlo wenkte. Nog voor het jaar uit was gaf broeder Matulas zich totaal aan de ver zorging van kinderen. Tussen door volgde hij in St. Truiden speciale lessen om een volleerd brankardier te worden, wat op 31.12.1920 een feit was. Met dit papiertje ontsnapte hij aan de legerdienst. Na zes jaar tijdelijke geloften, mag men niet meer treuzelen. De eeuwige geloften deed hij op 8 september 1921. Op 24 mei 1922 kreeg hij een obe diëntie brief voor St-Amedeus in Mortsel. Op 17 juli 1923 vinden we hem terug in Froid- mont en op 5 februari 1926 zit hij terug in Mortsel. Op 3 juni 1929 stond hij te Doornik ten dienste van jonge veroordeelden. In '36 vertrok ken echter de Broeders uit Doornik en kreeg hij de kaart St. Lambrechts-Woluwc uitge speeld, waar hij op 20 januari 1936 arriveerde. Op 7 januari 1946 werd er met een serieuze wasserij begon nen, post die hij tot op heden met grote zorg en stiptheid heeft waargenomen. «Drugs, een (jongercn)probleem in de stad?» is het thema van een informatiebijeenkomst die de CVP-jongerenafde- ling Sint-Niklaas donderdag 30 mei vanaf 20 u. op het getouw zet in de grote zaal van café De Graanmaat aan de Grote Markt. Gasten zijn rijkswachtkommandant A. Collier (hij spreekt over strafrechterlijke aspekten). mevrouw Mocns (ze behandelt sociale aspekten) en schepen Werner Rogiers (hij heeft het over het beleid). De toegang is gratis. (wv) «De auto en de fietser». Dat is klasc onderwijsinstellingen het motto van een foldertje dat worden uitgereikt. Bedoeling op initiatief van het Sint-Nikla- is dat niet enkel de leerlingen, se stadsbestuur werd uitgegc- maar ook hun ouders de daarin ven. Het gaat om de derde opgenomen informatie ter har- publikatic in een serie die aan te zouden nemen, de leerlingen van de Sint-Ni- (wv) We lieten het al doorschemeren in De Voorpost: de kans bestond dat de Federatie van Toerisme in Oost-Vlaanderen een extra-editie van het tijdschrift dat ze uitgeeft aan Temse zou wijden. De kogel is nu door de kerk, zo vernamen we: Temse krijgt zijn speciaal nummer. Een en ander moet vanzelfsprekend gezien worden in de toenemende belangstel ling voor het toerisme in Temse, aangezwengeld natuurlijk door een nieuwe dynamiek op beleidsvlak in deze Scheldegemeentc. Het in omloop brengen van zo'n speciale uitgave vergt natuurlijk heel wat bijkomende inspanningen. Die liggen ten dele in het verlengde van de prestaties die werden geleverd met het oog op het aanmaken van de vorig jaar verschenen gids 'Ik hou van Temse'. Maar een uitgave als die in de trant van de extra-editie over Lokeren, mede mogelijk gemaakt door het mecenaat, komt vanuit een iets èndere invalshoek tot stand en dat betekent toch meer dan ooit: handen uit de mouwen steken. Schepen Luc De Ryck. toerismemedewerk- ster Linda Van Buynder en het hele toerismeteam van Temse kennen echter het klappen van de zweep, zodat je je ongetwijfeld aan een knappe realisatie over Temse mag verwachten. (w.v.) Reinaert-retro WeUicht had niet iedereen in het Waasland vóór de zomer van 1984 gehoord van het Reynaertpad. Wie dacht dat het zo zou blijven had buiten de listige Hulstenaars gerekend. Als promotie voor hun Reynaertstoet trok men langs Reynaerts pad een doorlopende... groene streep..! Maar wel als «slechte Vossen»; want. zo leert Reinaert. een echte vos wist zijn sporen met zijn staart weg! Het Reynaertpad bestaat dus. Het bestaat zelfs al een hele tijd. Net in dit Reynaertjaar bestaat het precies dertig jaar. Daarom zullen we hier kort ingaan op het trajekt, en eerst de historiek schetsen van dit pad langs Waaslands mooiste wegen. Begin van de jaren '50 kreeg de Reinaertstudie een stevige injektie, zowel in het gehele Nederlandstalige gebied als in de Reinaertkem ervan, in Waas het Zoete Land. De grote doorbraak kwam er na de diplomatische Reinaertuitgave (waarin alle Reinaer- thandschriften naast elkaar staan afgedrukt) van W. Hellinga, professor aan de universiteit van Amsterdam. Deze studie vormde voor alle Reinaertvorsers een waar paradijs. In het Waasland was een voordracht door flamingant dr. Jef Goossenaerts te Sint-Niklaas er de oorsprong van dat de Reinaertstudie ook hier op gang kwam Reinaert huisde volgens hem in zijn eigen woonplaats, Destelbergen, in de middeleeuwse kelder van kasteel Notax. Goossenaerts eindigde zijn voordracht met een wens die hij reeds in 1944 al hardop manifest maakte: «dat we ter gelegenheid van het eeuwfeest van Jan-Frans Willems, die in juni 1846 gestorven was, een Reynaertpad zouden aanleggen, vooral in deze streek, en dat eindigen zou op de Reinaertberg zelf waar J.F. Willems begraven ligt, die zoveel gedaan heeft om onze oude glorie weer te doen stralen voor onze ogen en daardoor ons Dietse stambewustzijn weer voorgoed op te wekken». In 1953, het jaar van de voordracht te Sint-Niklaas, was Goossenaerts' wens nog steeds een onvervulde droom. Maar die liet hem niet los en hij maakte zijn gehoor enthousiast om mee te werken. Hij stelde voor, in samenwerking met de V.T.B. de streek van Hulst tot Gent te overspannen door de Reinaertroute. Een aantal Waaslanders hapten toe; zij kenden het Waasland binnenstebuiten en spoedig vergaderden zij met Goossenaerts in een soort Reinaertakademic, in de kelders van kasteel Notax, te Destelbergen. Als voornaamste leden vinden wc er de Waaslanders Jef De Wilde en Broeder Alois in en klinkende namen als de professoren Hellinga (sporadisch), M. Gysciing en De Keyser. De diskussics bloeiden open en ook werd stukje voor stukje het Reinaertpad uitgestippeld. Langzamerhand kreeg het pad zijn vorm. Op 18 oktober 1954 vergaderde een komité rond het Reinaertpad o.l.v. André Stoop, op het stadhuis te Sint- Niklaas. De uiteindelijke inwijding gebeurde op tweede Pinksterdag. 30 mei 1955. Na eeuwen deden de Reinacrtjagcrs een poging om 'in eenen tsinxendaghe I Dat beede si bosch ende haghe I Met groenen loveren waren bevaenReinaerts route te reconstrueren. Een autotocht bracht de Reinaertonderzoekers in gezelschap van hun eregenodigde Stijn Streuvels van Hulst tot Destelbergen. Langs het trajekt werden een aantal Rcinacrtbankcn met daarop een Reinaertvers, «ingezeten». In Destelbergen aangekomen volgden de reizigers de opvoering «Reinaert de Vos» van Paul De Mont in de tuin van kasteel Notax, door het R.V.T. De Reinaertbank op de Tromp in Stekene-Kemzeke, enkele jaren geleden gefotografeerd, (a) Hel Reinaertpad Het Reinaertpad begint vóór het Reinacrtstandbecld te Hulst. Het beeld werd daar reeds in 1938 geplaatst, en vanaf dan wierp het Zeeuwsvlaamse stadje zich op als Reinaertstad. Het bronzen Reinaertbceldje is van de hand van de Antwerpenaar A. Damen en het symboliseert eigenlijk de onderlinge band tussen de Vlamingen aan beide kanten van de rijksgrens. Dan loopt het pad over Sint-Jansstccn, Clingc, naar Hulsterloo-Kicldrccht, de plaats die in Reinaerts leugenverhaal opduikt. Vandaar uit loopt het verder via Kriekeputte (door Stracke te Sint-Gillis gelokalizccrd), dc plaats waar de schat verstopt zit, naar de Trompe in Kemzeke, en zo naar Sint-Niklaas. Vandaar gaat het via Belsele naar Daknam, Lokeren, Nonnenbos, naar Been'elde en Destelbergen. Onderweg staan zeven Reinacrtbanken: o.a. nabij Kriekeputte, nabij dc Trompe, te Belsele en twee te Daknam. De mooiste bank bevindt zich in Sint-Niklaas. In het stadspark staat daar de Reinaertbank met een mooie Reinaert van wijlen Albert Poels (t 1984). Rik VAN DAELE I.o. van de Orde van de Vos Reynaerde Voornaamste bronnen: Broeder Alois, 'Begin en einde van het Reinaertpadin 'De Toerist(34), 1955 Jozef De Wilde, 'Dr. J. Goossenaerts en de Reinaertin dr. J. Goossenaerts-hulde- album, p. 145-151. REIflflERTlrtHD

De Voorpost | 1985 | | pagina 6