ff OD EVAR m ~fl Ros Beiaard danste weer in Dendermonde ERNIE S TENNIS SHOP EN DE OOIEVAAR UIT DENDERMONDE GAVEN EEN SPETTERENDE MODESHOW VAN TENNIS- EN KINDERKLEDIJ IN TOPSPIN TE ZELE ERNIE'S TENNIS SHOP Waarheen in het land van Dendermonde Het sportcentrum Topspin in de Lange Akker te Zele Is in zeer korte tijd uitgegroeid tot hét tennisparadijs van de streek. Daarom ook dat twee toonaangevende zaken uit het Dendermondse eraan hielden om dèèr een modeshow te geven. Ernie's Tennis Shop en Kinderboetiek De Ooievaar toonden er aan een enthousiast publiek wat er zoal op de markt is in hun specifieke branches. Ernie liet er niet alleen de steeds maar speelser wordende tennismode bewonderen, hl] bracht ook een uitgebreid gamma vrijetijdskledij mee. De jeugd werd verwend door De Ooievaar, en de Zeelse kinderen, die zelf hun aandeel in de show kregen, vonden het best prettig. De Voorpost - 31.5.1985 - 11 Het voorbye weekend was het precies tien jaar geleden dat het Ros Beiaard door de anderhalf uur. Tijd die vlug Denderstede trok. Temidden van een laaiend entoesiast publiek .beleefde het fiere paard voorbij was, want nu viel er en zijn vier heemskinderen een onvergetelyk feest. Dendermonde leefde in een ware heel wat te bekijken: de pra feestroes die nog ettelyke jaren zou blyven nazinderen. wagens, de verschillende in Van die onvergetelijke gebeurtenis werd door Leon Bomhals en andere leden van de his,orischf klediJ gestoken fotografische Kring van Dendermonde een tweedelige film gemaakt die naast de PP513?16"' e tof" Ue^^n die de eeL,eerbeek braeb« de „oY een d'e op de tribune zaten en de foto's die uit het archief van de Tien jaar na de ommegang die op 25 mei 1975 plaats had, werden die twee filmen vele kleine dingen die een film Stedelijke Dienst voor Kuituur ftpnieuw vertoond. Het bleek dat Dendermonde nog steeds laaiend entoesiast uitlaat over en een ommegang boeiend ma- - - £jjn Ros Beiaard en meteen werd by velen de drang naar een nieuwe ommegang nieuw ken leven ingeblazen. Un" weg en bij velen leefde de hoop dat een nieuwe omme- heel wat te bekijken: de praal- gang niet al te lang op zich zou laten wachten. Tentoonstelling op de Naast de dubbelfilm lagboek van een nobel paard wat er zich in 1975 heeft voor- heeft als tijdsbeeld. Het is in- 'rijdagavond werd het eerste gedaan in Dendermonde, valt derdaad een weergave van het eel van de super-8 film ver- het best te begrijpen dat men entoesiasme van de Dender- wnd. Die kreeg als titel «dag- zeer veel aandacht besteedde mondenaar die gelukkig chau- 1 oek van een nobel paard» en aan de kleinste details. Opval- vinist genoeg is om storm te racht een beeld van de voor- 'end wordt dat nu, zoals som- lopen voor wat zijn fierheid en ^bereidende werkzaamheden, migen ook menen dat de kom- grootheid uitmaakt: het Ros f ,eon Bomhals en zijn mede- mentaar na verloop van deze Beiaard en de drie reuzen. Be- rerkers hebben toen uren en tien jaar eens moet worden langrijk is ook dat deze film, in agen besteed om een zo ruim herzien. Het triomfalisme van tegenstelling tot het eerste ïogclijk beeld op te hangen weleer is nu afgezwakt tot een deel, voorzien is van originele an wat er allemaal bij een stukje geschiedenis. Maar an- geluidsopnamen wat een hele mmcgang komt kijken. Tien derzijds dient dan weer gezegd verbetering is. aar na de feiten roept dat dat deze film als tijdsbeeld van Men kon in de zaal aanvoelen atuurlijk een heleboel herin- onschatbare waarde is. Men :ringen op. Onder meer ziet er immers beeld voor vordt gedacht aan de vele on- beeld, dag aan dag, de opbouw mtbcerlijke medewerkers van van de Ros Beiaardomme- oen die inmiddels zijn overle- gang, in al zijn verscheiden- en, aan de moeilijkheden die heid, in al zijn aspekten en dat ir beslist zijn geweest en die maakt hem precies ook och een oplossing hebben ge- boeiend, regen. Terloops gezegd, het zal de n dat eerste deel, dat een toeschouwers zeker zijn opge- teetje in de sfeer van de mid- vallen dat op meerdere plaat- eleeuwse romantiek speelt, sen deze film de aandacht rijgen de toeschouwers eerst vraagt voor enkele biezonder- en idee over Dendermonde, heden. Een ander opvallend C stad met het rijke historisch verschijnsel is, dat wij toch een erleden aan de monding van land zijn van smulpapen en e Dender die door de natuur drinkers, itverkoren lijkt om de baker- Er gaat geen vergadering, bij- ïat te zijn voor een legende eenkomst of ontmoeting voor- ie haar weerga niet kent. Men bij of het glas wordt geheven, laakt er kennis met de men- En meestal blijft het niet bij cn die de ommegang voorbe- dat ene glas. Maar we zijn ook eiden, de verschillende kom- een volk van werkers, ook dat lissies die ieder een deel van onderstreept de film. Indruk- e verantwoordelijkheid kre- wekkend waren de beelden en toegewezen, de bouwers over de algemene herhaling, an de wagens, de kleerma- die door een massa toeschou- ers, de vendeliers die moeten wers werd bijgewoond en die ijgeschaafd worden, de mu- voor zondag het allerbeste iekvereniging en het groepje deed verhopen, ünnestrelen. De toeschouwer naakte ook kennis met de zol- 1 Ros is daar van het stadhuis, waar een Zaterdagavond werd dan de ink deel van de attributen ligt «Ros Beiaardommegang 1975» pgcslagen en kon zien hoe vertoond, en voor die voorstel- eze voorwerpen een voor een ling was de Ros Beiaardzaal an een kontrole dienden on- van het stadhuis werkelijk te erworpen. hersteld en som- klein. Jong en oud was immers ligcn zelfs hermaakt. Ook de naar hel stadhuis gekomen om wagenbouwers, de schilders, het nooit meer te vergeten smeden, de middenstands- hoogtepunt nog eens te bele- erenigingen. ze komen alle- ven. Duidelijk is dat deze film taal in de anderhalf uur du- door meer dan een persoon is ende film voor. gemaakt, het klcurcnverschil tussen de verschillende opna- iltgesponncn mcn js aj te opvallend. Maar ïen jaar later lijkt de film wat ook hier weer dient men toe te lang. Maar in de euforie van geven dat de film zijn belang Toerisme kwamen of gendom zijn van leden van de Hoogtepunt was natuurlijk het Fotografische Kring. Foto's verschijnen van het Ros Bei- over de ommegang en zijn aard. Op het moment dat het voorbereiding, stuk voor stuk Ros aan de Ridderstraat zijn mooie opnamen die netjes in opwachting maakte om de verschillende kategorieén wer- Grote Markt op te stappen, den ondergebracht. Maar ook brak in de zaal het applaus los. voorwerpen uit de ommegang Het duurde minuten en toen waren er te zien: enkele knap- het Ros Beiaardlied weerklonk tanden, schilden, boog en pijl, en het trotse paard met zijn enz. vier ruiters aan de vele toe- Ook deze tentoonstelling schouwers zich in al zijn kreeg van de bezoekers de no- schoonheid en grootheid toon- dige aandacht. Schepen Maes dc, bleven de toeschouwers bracht in zijn toespraak het met ritmisch handgeklap voor jaar 1975 in herinnering. «De dc sfeer zorgen. Een voor- ommegang is reeds tien jaar smaakje (of was het een na- achter de rug, maar toch ligt 1974 om de ommegang te laten plaatshebben op 25 mei 1975, de oprichting van een Ros Beiaardkomitee en verschil lende kommissies, de aanstel ling van Frans Van Immerseel als regisseur, de vele vergade ringen, de perskonferenties, de vele kleine en grote moei lijkheden, de fijne- en meer amusante momenten, de aan duiding van de Vier Heems kinderen, de opstel- en etala gewedstrijd, de «paardenzit- ting» in Aalst, de herhalingen op de Vlasmarkt, de algemene herhaling op de Grote Markt en tenslotte de dag zelf.» De schepen bracht ook hulde aan de realisators van deze film die hij een dokument noemde dat later bij eventuele ommegan gen dankbaar kan gebruikt worden als archief- en doku- mentatiemateriaal Samen met vele Dendermon- denaars hopen wij dat men spoedig van deze filmen ge bruik zal kunnen maken om een nieuwe Ros Beiaardom megang samen te stellen. Het entoesiasme leeft in elk geval bij velen. smaakje). alles nog vers in ons geheugen aanloop de grandiose duurde het applaus, sommigen folkloretentoonstelling met - zij die het allemaal van zeer meer dan 25.000 bezoekers in nabij hadden meegemaakt- 1974, de beslissing van het pinkten een traan van vreugde schepenkollege van 21 mei hoezeer ook nu weer werd toe- geleefd naar de apoteose: de _e0 verschijning van het trotse Dendermonde herleefde in al zoals de voorbereidingen met paard en zijn vier ruiters op de z'jn grootheid. Minutenlang Grote Markt, die zwart zag van het volk. Maar ook langs heen de hele omloop stonden de toeschouwers rijen dik, halsreikend uit te kijken naar wat toen de mooiste histori sche ommegang van ons land werd genoemd. Schepen van kuituur Hubert Maes zou dat overigens in zijn inleiding on derstrepen. «Nooit is aan een eendagsmanifestatie zoveel ruchtbaarheid gegeven in de media. Alle dagbladen, maar ook alle belangrijke weekbla den. maakten er een erezaak van om zowel voorafgaande lijk als na de ommegang uit voerig verslag uit te brengen. Niet minder dan 12 program ma's werden uitgezonden op BRT Radio en 2 televisiepro gramma's stonden ook in het teken van de Ros Beiaardom megang», aldus de schepen die ook had gezegd dat «de omme gang van 25 mei 1975 voor de stad een onschatbare promotie betekende. De stedelijke dieqst voor toerisme heeft ja renlang de vruchten geplukt van deze gebeurtenis.» Het zijn twee verklaringen die tot nadenken stemmen en die in eik geval de idee om de Ros Bciaardommegang te laten plaatsvinden volgens een be laad schema (om de tien jaar, om de 12 jaar) veld doet win nen. Voor Dendermonde is dat inderdaad een belangrijk gegeven. Dendermonde. Naast foto s over de Ros Beiaardstoet Keren we terug naar de film waren er ook kleinere attributen te zien, zoals deze zelf. Ook nu weer duurde die knaptand, (foto piet hermans) In de loop van de maand juni kan je gaan kijken naar: - de Potjesmarkt te Wichelen op 9 juni waar de verkoop van de vermaarde plaats heeft vanaf 15.00 in de deelgemeente Schellebelle (ook op maandag 10 juni); - de Heilig Sakramentsprocessie te Sombeke op 9 juni die vertrekt aan de Sombekedries; - de tweede Grootste Kantmarkt in Zele op 30 juni met een tentoonstelling en demonstratie van «Zeelse kant» op het Marktplein; - de processie van Onze-Lieve-Vrouw van Bijstand en autowijding te Buggenhout om 10.00 u. in de deelgemeente Opdorp. Men kan steeds terecht in volgende musea, kastelen en rekreatieparken: - Berlare: in het Boerenkrijgmuseum (oud-gemeentehuis van Overmere) op aanvraag (091/67.50.81 of 052/42.35.31). Huize Bareldonk (Donklaan 123, rechtover de Donkka pel aan het Donkmeer) op aanvraag (091/67.53.21). Eendenkooi tot en met de eerste zondag van oktober tijdens de weekdagen van 13.00 tot 20.00 u. en op zon- en feestdagen van 10.30 tot 20.00 u. Op aanvraag 052/42.35.31. De toegang bedraagt voor de volwassenen 20 fr. en voor de kinderen 10 fr. - Buggenhout: rekreatieoord Krokkebaas: tot en met 15 juni tijdens de weekdagen van 13.00 tot 19.00 u., op de zaterdagen, zon- en feestdagen van 10.00 tot 19.00 u., vanaf 16 juni tot en met 31 augustus alle dagen van 10.00 tot 20.00 u. De toegang bedraagt voor volwassenen 60 fr., voor kinderen beneden de 12 jaar en +65 jaar 3ti fr. Scholen betalen per schooljaar 30 fr., groepen van meer dan 15 personen 30 fr. en een abonnement voor een seizoen kost 1.200 fr. Voor 20 beurten bedraagt een abonnement 800 fr. - Dendermonde: Oudheidkundig museum Vleeshuis: elke zaterdag, zon- en feestdag tot einde oktober van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u., elke "woensdag tijdens dezelfde periode van 14.00 tot 18.00 u. Het museum is gesloten elke eerste zaterdag van de maand. Begijnhofmuseum (Sint-Alexiusbegijnhof nr. 11): elke eerste zaterdag tot de maand oktober van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u. Museum voor Volkskunde (Sint-Alexiusbegijnhof nr. 25): elke eerste zaterdag van de maand tot oktober van 10.00 tot 12.00 o. en van 14.00 tot 18.00 u. Zwijvekemuseum (Nijverheidsstraat): elke werkdag van 8.00 tot 12.00 u. en van 13 00 tot 17.00 u. Deze stedelijke musea zijn heel het jaar door dagelijks toegankelijk voor groepsbezoe ken, mits aanvraag bij de Stedelijke Dienst voor Kuituur en Toerisme, Grote Markt te Dendermonde (052/21.39.56 of 052/21.39.57). Scheepvaartmuseum Baasrode (Sint-Ursmarusstraat 137-139): elke zondag van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 17.00 u. tot november. De toegang bedraagt voor de volwassenen 20 fr. en voor de kinderen beneden de 12 jaar 10 fr. Groepen betalen ook 10 fr. Groepsbezoeken aanvragen bij Frank De Strooper (052/21.82.46). - Hamme: Museum Van Bogaert-Wauters (Museumstraat 7): elke eerste zaterdag van de maand van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u. of op aanvraag (052/47.70.33). Windmolen de Grote Napoleon (Posthoornplein) op aanvraag (052/47.70.55). Plaatselijke Volkssportencentrale (Kaaiplein 9) op aanvraag (052/47.70.44). - Laarne: Kasteel van Laarne van dinsdag tot en met zondag telkens van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u. Gesloten van 24 december tot 31 januari. De toegang bedraagt voor individuelen 60 fr., voor groepen 40 fr. en kinderen 20 fr. (091/30.91.55). - Waasmunster: Museum en abdij van Rooscnberg (Oude Heirweg 20 c): alle zondagen, woensdagen en zaterdagen van 14.00 tot 17.00 u. Ook op aanvraag (03/772.33.92 of 052/ 47.70.91). De toegang is gratis. Heemkundig museum (Kasteel Blauwendael, Kerkstraat 21): elke zondag van 10.00 tot 12.30 u. of op aanvraag bij de heer André Roels (052/47.74.92). - Wichelen: Volkskundig museum (Dorp) op aanvraag bij de Heemkundige Kring, de heer Robert Ruys (052/42.30.93). - Zele: Sint-Ludgeruskerk (Marktplein): alle dagen van 8.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u. Gesloten de tweede, vierde en vijfde zondagvoormiddag van de maand. Kouterkapel (Kouterstraat): alle dagen van 8.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u. Gemeentelijk sport- en wandelpark (Elsstraat): dagelijks gratis toegankelijk. OFFICIËLE BESNAARDER ECC FHANS COURTENSSTRAAT 30 9330 DENDERMONDE TEL. 052/2158.Si SINT GILLISLAAN 147 DENDERMONDE Een wervelende show dus met de allerlaatste snufjes op gebied van sport- en vrijetijdskledij en een belangrijk aandeel voor de jeugd Beroepsmannequins presenteerden de tenniskledij die elk jaar zwieriger wordt. Fijne tekeningen en pas telkleuren breken het traditionele wit. De raketten zijn uiteraard be snaard door Emie. die officieel be snaarder is van het E.C.C. Sportief maar toch gekleed zijn deze kombina- ties voor heren die deze zomer wel wat losjes willen aantrekken. Het komt van New Man, Scapa, Yves St.-Laurent of Ellesse. De jeugd kan haar pret niet op. De Ooievaar heeft een grandioos gamma vrolijke kinderkle ding voor de komende warme dagen en de vakantie met zon, strand, zee en veel vrijetijd Prachtige trainings die zelfs boven het sportie ve uitstijgen. Getekend door grote ontwerpers als Sergio Tacchni, Lacoste of Fila. De tennisjeugd wordt bijzonder in de watte gelegd met fraaie uitrustin gen van bijvoorbeeld Head of Nike.

De Voorpost | 1985 | | pagina 11