Dendermondse Kamer voor Koophandel en het onderwijs Dendermonde heeft zijn telefoonwinkel UW ZOMERBLOUSON HANGT BIJ E5-M0DE! Degelijke waterhuishouding in Grembergse polder eindelijk een feit "BKi^^EL» SLati Ir lhet Reeds vanaf 995 Gedaan met overstromingen Vrouwengroep Hamme spreekt over onze wereld |ÉMdE5-M0DE S 14 - 31.5.1985 - De Voorpost k^H B trek |V Hvert ■A doo KSS^®"| boo Dendermonde. Ook de landbouwers waren present op de ingebruikname van ëe^ pompgemaal. (v) Je kijkt wel even wanneer je in de omgeving van de Vlassenbroekbrug, via landelijke smalle wegen, wordt gekonfronteerd met een gebouwtje dat er als het ware toevallig is neergezet. Temidden van het frisse groen, omringd door bomen en weilanden, omgeven door water, ligt het pompgemaal van de Grembergse polder dat uiterlijk best zou kunnen vergeleken worden met een leuk en gezellig cafeetje met terrasje. Binnenin wil het nog wel eens anders zijn. Grote kontrolekamers waar rode lichtjes aan en uit floepen en beneden in de kelderverdieping reusachtige buizen die voor een leek als wij grote geheimen verbergen. Met deze realizatie van het pompgemaal mag het Grembergse Polderbestuur een dikke pluim op zijn hoed steken. Dat het daarvoor ook gelukwensen meekreeg van gemeenschapsminister Akkermans die het gebouw officieel inhuldigde, zal dan ook niemand verwonderen. Dendermonde. De voorzitter van de Grembergse polder verwelkomde de genodigden, (v) Dendermonde. Het nieuwe pompgemaal, letterlijk en figuurlijk midden van het groen. M Makkelijk om vinden was het gebouwtje niet, maar gelukkig zijn de wegen die ernaar toe leiden in uitstekende staat. Geen wonder, zo verklaarde schepen van openbare werken Dierick in zijn toespraak, want men heeft liefst 14 kilometer landbouwwegen in het gebied van een degelijke bestrating voorzien. Gemeenschapsminister Ak kermans en de andere voor aanstaanden werden hartelijk verwelkomd door Michel Die rick, voorzitter van het Polder bestuur. terwijl op de achter grond enkele landbouwers eer der grimmig dan wel tevreden toekeken. De heer Dierick zette uiteen dat de polder van Grembergen een lange geschiedenis achter de rug heeft. Het is een gebied dat gemiddeld een 3 tot zelfs 4 meter onder de zeespiegel is gelegen en dus ook heel wat problemen oplevert wat de wa terafvoer betreft. «Onze voor vaderen hebben een voortdu rende strijd tegen het water moeten voeren», aldus de voorzitter die dan grasduinde in de geschiedenis. Op 1 okto ber 1875 werd de polder Grembergen Broek gesticht en een jaar later werd besloten een dijk en 2 sluizen te bou wen. De eigenaars moesten sa men 80.000 fr. daarvoor op brengen. Ieder jaar werd ook een bespreking gewijd aan de opbrengst van het hooi en die opbrengst was afhankelijk van de bevloeiing en zeker van de overstromingen tijdens de win termaanden. Doorheen de loop der tijden kende men verschillende over stromingen, waarvan deze van 1928, 1930 en 1953 de meesten nog herinneren. Een belangrij ke datum in de geschiedenis is 1 mei 1942. De Scheurcns, ge legen over de rijksweg 60, wer den toen bij het broek ingelijfd dat nu «Watering Grembergen Broek» werd genoemd. Op 21 november 1967, de watering was ondertussen weer Polder geworden, werd de hele ge meente Grembergen ingelijfd bij de polder. Een van de grote opdrachten was toen het kui sen van de geklasseerde water lopen, wat lang niet makkelijk was want tot in 1970 telde men een aantal traktoren dat op de vingers van een hand te tellen was. In 1974 werd dan nog een deel van de gemeenten Ham- me en Zele bij de Polder Grembergen gevoegd en zo werd het Polderbestuur ver antwoordelijk over de wateraf voer van 1.620 ha Toen kwam de aanleg van de rijksweg 60 doorheen Grembergen broek en dat betekende dat de water huishouding nog meer in het gedrang zou komen te staan. Spoedig zat men rond de tafel om het probleem te bespreken en men besloot een waterbe- heersingsplan op te maken voor de polder. Daarin viel ook een pompgemaal. Op 6 december 1982 werd het aan- vangsbevel gegeven voor de bouw van pompgemaal (me chanisch gedeelte) en op 25 maart 1983 werd het gebouw opgetrokken. Pas twee jaar la ter is men aan de officiële inhuldiging toe. Het is dus vlug gegaan, zo stelde de voorzitter met genoegen vast. Hij voegde er nog aan toe dat ondertussen reeds afdoende is bewezen dat het pompgemaal zijn gunstige invloed hebben gehad op de waterhuishouding van de laat ste maanden. Een positief ge luid dus. Samenwerking Schepen Dierick van openbare werken, zelf lid van de Polder Grembergen, onderstreepte in zijn toespraak dat bij de bouw van het pompgemaal de sa menwerking heeft geprimeerd. Tien jaar geleden werd deze belangrijke beslissing geno men op aanraden van de land bouwers De druk van de plaatselijke politici en de hard nekkige aanpak van het pol derbestuur hebben deze beslis sing bespoedigd. Hij zei ook dat de fusie van de gemeenten en de verharde aanpak van het dossier geleid hebben tot een versneld tempo in de evolutie waarna hij de stad Dender monde en de gemeenten Ham- me en Zele dankte voor hun inzet en medewerking. Naast de waterhuishouding werd ook aandacht besteed aan de toe gangswegen, die vaak herscha pen waren in ware modderpoe len en dus onberijdbaar waren. In drie fasen - twee zijn er reeds van uitgevoerd - werden deze landbouwwegen aange pakt. Ongeveer 14 kilometer werd degelijk aangelegd en de kostprijs ervan beloopt 36,7 miljoen frank waarvan 15,3 miljoen werd betoelaagd en de rest moet worden betaald door Dendermonde, Hame en Zele. Schepen Dierick onderstreepte ook dat de minister gezorgd heeft voor een 100 procent betoelaging van het bouwkun dig en elcktromechanisch ge deelte van het pompstation. Het pompstation zelf heeft Dendermonde. De genodigden, met naast burgemeester Akkermans, wandelden ook de nieuwe landbouwwegen in. Kin Cool gemeenschapsmini wa: (v) To De Dendermondse Kamer voor Koophandel en Nijverheid is tol de vaststelling gekomen dat in de scholen een heleboel informatie wordt verstrekt aan de leerlingen. Ze worden er voorbereid op het toekomstig leven, ook op de problemen die hen in dat leven te wachten staan, zoals het al dan niet vinden van werk en de vele administratieve beslommeringen die daarmee gepaard gaan. Maar hoe jongeren zich kunnen voorbereiden op een leven als zelfstandige, als handelaar, dat wordt hen niet verteld. Ook daar zijn er heel wat problemen te overwinnen. De Kamer voor Koophandel wil de onderwijsinstellingen nu de suggestie doen om aan dit facet ook aandacht te besteden. Aktie Kamer-Onderwijs Men heeft kunnen vaststellen dat het overgroot deel van hen die geen zelfstandig beroep willen uitoefenen, geen kennis hebben van de hen door de overheid opgelegde admini stratieve verplichtingen. Men krijgt wel als leerling een mas sa andere informatie te ver werken, die zeker en vast nut tig is, maar men blijft achter wege om geïnteresseerde, po tentiële zelfstandigen de weg te wijzen door de bureaukrati- sche rompslomp van vesti gingsattesten, handelsregis ters. BTW, participatie en waarborgfonds, en ga zo maar het rijtje af. Bovendien moet men vanuit Dendermonde zich voor al deze formaliteiten wen den tot verschillende diensten in verschillende steden, zodat de verwarring nog groter wordt. Om deze leemte die zowel in het onderwijs als in de begelei ding van werklozen bestaat, op te vangen is de Kamer voor Koophandel bereid een reeks voordrachten te geven voor de daartoe aangewezen doelgroe pen. Dat zijn dan de onderwijsinstellingen met af delingen waaruit de laatste- jaarslccrlingen kunnen over gaan naar een zelfstandig be roep: de syndikale organizaties dit in aanvulling van hun belei- dingsaktiviteiten van werklo zen, de rijksdienst voor ar beidsvoorziening als over heidsinstellingen en bemidde laar voor werklozen. Al deze instanties werden on dertussen door de Kamer indi vidueel aangeschreven. Een lespakket van ongeveer 50 mi nuten werd samengesteld om op een bondige en vatbare wij ze, de verschillende stappen na te gaan die een beginnende zelfstandige moet zetten. Te vens zal een toelichting wor den gegeven over de mogelijke exportkansen voor jonge be drijven. Deze dienstverlening wordt door de Kamer voor Koophandel gratis verzorgd voor allen die erom verzoeken. Het is meteen ook een bijdra ge van de Kamer om de werk loosheid om te zetten in een kreatieve aktiviteit: de zelf standige arbeid. Vakantie met jaarmarkt Een ander initiatief van de Ka mer voor Koophandel en Nij verheid is de aktie waarin wordt aangedrongen op een vrije dag voor de scholen wan neer in het dorp jaarmarkt is. De jongste jaren is het zo dat de jaarmarktdag in vele ge meenten en steden de jongens en de meisjes naar de school moeten. Een trend die wordt betreurd, maar die mede is ingegeven door de ministeriële onderrichtingen. In dat ver band heeft de Kamer voor Koophandel zich gericht tot het Ministerie van Nationale Opvoeding, tot de gemeen tebesturen als inrichtende macht van het gemeentelijk onderwijs en tot de schooldi- rekties van de verschillende onderwijsnetten. Men motiveert deze aktie als volgt: «Jaarmarkten zijn een eeuwenoude 'vlaamse traditie In Dendermonde gaat ze zelfs terug tot 1397. Ze werd door Philips de Stoute toegestaan en door Keizer Karei vastgelegd. De jaarmarkt is een ontmoe tingsplaats bij uitstek gewor den met zowel een sociaal als een ekonomisch karakter. Wanneer op deze dag de lessen gewoon doorgaan, werkt men hierdoor niet alleen de teloor gang van een eeuwenoude tra ditie in de hand, maar bete kent dit eveneens een aderla ting voor de plaatselijke mid denstand en de foorkramers. Meer zelfs, nieuwe initiatieven moeten worden genomen om de jaarmarkten nieuw leven in te blazen. Zeker nu kan de nijverheid een dergelijke sti mulans best gebruiken. De be trokken instanties werden dan ook verzocht om bij het vast leggen van de vrije dagen voor het schooljaar 1985-1986 met deze aktie rekening te willen houden. Lunchen met minister De Croo Op maandag 17 juni is minister Herman De Croo tc gast in Dendermonde. Hij zal er tij dens een zakcnlunch die door de Kamer voor Koophandel en Nijverheid in samenwerking met Rotary-club Dendermon de spreken over «privatizeren? Een andere kijk op de openba re diensten». Deze zakcnlunch vindt plaats in het Brouwers huis, Wiezeplein 14 te Wicze en vangt aan om 12.00 uur. Iedereen is op deze lunch wel kom. Men dient wel op voor hand in te schrijven (liefst voor 1 juni) op het sekretariaat van de Kamer (052/21.31.65 en 21.47.13). De deelname in de kosten voor de zakenlunch bedraagt 1.000 fr voor leden van de Kamer voor Koophandel en 1250 F voor niet-leden. Bijna duizend nieuwe handelszaken Uit de statistieken van de Ka mer voor Koophandel van Dendermonde vernemen we dat er in 1984 in het Handels register 9% nieuwe handelsza ken werden ingeschreven. Daaronder zijn cr 730 een manszaken. 200 PVBA's. 40 NV's, 25 SV's en 1 vennoot schap onder firma. Op het negatieve saldo staan dan 44 faillissementen. Onder hen 31 eenmanszaken, 10 PVBA's. en 3 NV's. Van deze faillissementen zijn er 6 in de sektor van de horeca. 10 in de bouwsektor. 1 in de sektor kappers en schoonheidsverzor ging, 4 in de kleding - en schoeisclnijverheid, 2 in de land- en tuinbouw en 4 bij garages en fietsen. In de horeca sektor werden 225 nieuwe zaken opgericht. In de bouwsektor waren er het 101 en 61 bij de kappers en schoonheidsverzorging. Als tussenpersoon noteerde men 101 oprichtingen en 46 situeren zich op het vlak van de garages en de fietsen. Er kwamen ook 67 zaken in de kleding- en schoeiselnijverheid bij en 38 in de land- en tuinbouw. Tenslot te zijn er nog 8 in de sektor brandstoffen. In de klein- en groothandel voeding noteerde men 118 nieuwe oprichtingen en ook fantasie- en speelgoed artikelen zitten goed met 85 nieuwe oprichtingen. Een andere vaststelling is dat ook het aantal afgeleverde oorsprongsattesten weer toe neemt. In 1980 werden er 3.212 afgeleverd voor 67 lan den. Maar in 1981 was er toch een enorme daling tot 2.967 aan 68 landen. Nog een daling in 1982 toen er 2.077 oor- sprongsattestcn werden afgele verd voor 69 landen In 1983 deed zich dan een opneiuw een sterke vermindering voor. Er werden maar 1685 attesten af geleverd voor 77 landen. Maar in 1984 nam het aantal weer toe tot 2297 voor 78 landen. 89.4 miljoen gekost, waarop een maximale betoelaging werd toegekend van 80,3 mil joen. Wat betekent dat onge veer 9 miljoen zal dienen bij gedragen te worden door de gemeenten Dendermonde, Hanunc en Zele. Schepen Die rick zou dan zeggen dat er op geen enkel moment problemen zijn geweest met de ecologi sche groepen en dat ofschoon er op nauwelijks 300 meter afstand een reservaat is gele gen. «Heeft dit misschien zijn oorzaak in het feit dat dit re servaat zowel onder het beheer staan van de vzw Wielewaal als van de Verenigde Jagers uit de streek», zo stelde hij de retori sche vraag, waarna hij de fir ma's die aan de bouw van het station hebben meegewerkt al le lof toezwaaide Verdiend trouwens, dat geeft iedereen grif toe. Men heeft immers getracht een zo eenvoudig mo gelijk gebouw op te trekken waarbij ook werd gedacht aan eenvoudige aanplantingen en grasstroken om zo het funktio- nele te verzoeken met de groe ne omgeving. In deze bouw werken is begrepen de wacht- kom met een lengte van 230 meter, een breedte van 50 me ter en een stockeringskapaci- teit tussen aan- en afslagpeil van ongeveer 6.000 m'. Tot slot roemde hij de verantwoor delijken van het polderbestuur van Grembergen en zei hij dat pompgemaal de Grembergse gemeenschap vele en jarenlan ge diensten zal bewijzen wat de waterhuishouding betreft. Nog veel werk te doen In zijn gekende stijl, doorspekt met Antwerpse uitdrukkingen en toespelingen, zou gemeen schapsminister Akkermans dan overgaan tot de officiële inhuldiging. Hij zei dat het belangrijk was om als bevoegd minister ook eens ter plaatse te kunnen gaan om met eigen ogen te zien met welke proble men de polderbesturen hebben af te rekenen, waarna hij erop wees dat men momenteel druk doende is met alles op kaart tc brengen, tot in het kleinste detail. Hij loofde de werking van het Grembergse polder bestuur dat zich hard inzet om de vele problemen die er op te lossen. Het projekt trouwens volledig in het ka «u> van het beleid dat de minii De voert. Daarin is geen pli toe voor prestigeprojektcn. m we alleen voor een degelijke a pak van de ernstige prol men. Ook hem was de degt ke koördinatie in het gel dossier opgevallen. Tensl zou hij heel even blijven staan bij het nieuwe dekt over de polders en de wa werken «Niet bedoeld om af tc schaffen, maar integ deel om ze nieuwe draagkn te geven. De waterbeheer! blijft de allereerste opdra van het polderbestuur, all de minister die wel zei dat nog verschillende bevoegd den op diverse vlakken moei herschikt worden. Daarop a hulde hij de gedenksteen, wijl een afvaardiging van Sint-Ceciliafanfare een dei tje liet horen. Het hele gej schap werd dan uitgenod: het gebouw en de installatie bezoeken en het glas tc hcfl op het bereikte resultaat De Regie van T.T. deelt mee dat zij, om beter aan de wen sen van haar cliënteel tege moet tc komen, voortaan bij komende toestellen (2* of 3* toestel) zal verkopen, naast het behoud van het verhuren onder abonncmentsstelsci. Die toestellen kunnen worden aangesloten op een enkelvou dige installatie, d.w.z. zonder intcrcommunicatiemogelijk- heid, waarvan het eerste toe stel in elk geval onder het abonncmentsstelsci moet zijn opgesteld. De abonnees zullen kunnen kiezen uit een gamma toestel len, gaande van een gewoon schijftocstel tot een klavier toestel met een ingebouwd tiennummerig geheugen, en zulks in verschillende kleuren of met lederbckleding. Er is reeds een degelijk en robuust toestel vanaf 1000 fr. Deze toestellen, die voldoen aan strikte kwaliteitsnormen, zijn momenteel reeds te koop in de telefoonwinkels, waar de ver- koopsvoorwaarden (prijs, ga rantie, plaatsingsmodalitciten, dienst na verkoop kunnen worden bekomen. Andere ver kooppunten worden eerlang in gebruik genomen. Ook in de handel kunnen voortaan toestellen worden aangekocht om als 2" of 3* toestel te worden aangesloten op het gecommuteerde net. Deze toestellen dienen even wel door de R.T.T. te zijn goedgekeurd. Ze dragen een onuitwisbaar goedkeurings nummer en zijn voorzien van een groen label. Het is dus aangewezen steeds na te gaan of dit goedkeuringsnummer aanwezig is alvorens tot de aankoop over te gaan. Voor de aansluiting van een bijkomend toestel heeft de abonnee twee mogelijkheden: ofwel kan hij gebruik maken van de zclfbouwset bijkomen de wandkontaktdoos die de R.T.T. verkoopt tegen de prijs van 916 fr. (inklusief Bi ofwel kan hij zijn binncnins latie door bevoegd R T. personeel laten wijzigen t daarvoor een vergoeding v de gepresteerde uren en verplaatsing te betalen. De Regie van T.T. wijst dat slechts goedgekeurde paratuur op het net mag w den aangesloten om een qo i werking ervan te waarbof en aldus aan de gebruikers hoge transmissiekwaliteit verlenen. Bijkomende inlichtingen w den U graag verstrekt d< onze diensten. Hierna vindt de adressen en tclefoonnu mers: - Commercieel Agcntschi Fr. Courtcnsstraat 21. Dendermonde. tel. 21.81.82 - Telefonische KlantcndieA (052) 990 4 Vlaamse blousonfabrikanten bewijzen U in E5-Mode dat kwaliteitsblousons van eigen bodem helemaal niet duur hoeven te zijn... Ze brengen er wekelijks hun laatste modellen... rechtstreeks aan verbruiker. En natuurlijk vindt U er permanent sterk afgeprijsde artikelen. Op dinsdag 4 juni van 9.15u. in de laatste tien jaar. Door de dat dit alles een geheel vormt tot 11.45 u. organiseert de grote technische vooruitgang en dat leven zoals wij dat ken- vrouwengroep in de gemeen- beschikt men nu over moge- ncn anders onmogelijk zou lelijke lokalen van peperholle- lijkheden om zowel-op het ge- zijn. Wie zin heeft om hierover ken. Peperstraat 4 een gesprek bied van het onmetelijke grote van gedachten tc wisselen kan over onze wereld. Geregeld als het onmetelijk kleine door terecht op 4 juni in «'t Peper- leest men opver nieuwe uitvin- te dringen. Waar men vroeger holleken - BD dingen. Geen periode in de dacht dat de aarde, planten, lange geschiedenis en de aard- dieren en mensen verschillend bewoners heeft zoveel weten- cn apart van elkaar staande schappers voortgebracht als nu dingen waren, weet men nu 25 MODEFABRIKANTEN ONDER 1 DAK OPENINGSUREN: Week: 13.30 tot 19.00 LOKEREN: DijkStra3t 9 bis (Industriezone langs E3, vlak naast het motel) Vrijdag: 13.30 tot 20.00 Zaterdag; 9.30 tot 12.30 DENDERLEEUW: Steenweg op Ninove 35 (naasl ID-Goodshopping) en van 13.30 tot 18.00

De Voorpost | 1985 | | pagina 14