De grote en de kleine k Joost Van den Eynde op kermistentoonstelling te Kastel Angelo Scafoglieri te Lokeren Groepstentoonstelling te Daknam Tentoonstellingen in het Waasland Ruime belangstelling voor wedstrijd «Dendermonde in beeld» 16 - 31.5.1985 - De Voorpost De Akademie voor Schone Kunsten ook bekendheid geven bij de gewone man via taal vooraanzicht op de ou- allerhande aktiviteiten, dat is een van de voornaamste opdrachten van Syka, de de Scheldebrug». vriendenkring van de Dendermondse Akademie. Vandaar ook dat men heeft ingespeeld De andere werken die voor op de 49* Sinksenbraderie die in de buurt van de akademie op tweede Pinksterdag plaats de tentoonstelling werden had. «Een ideale gelegenheid om de deuren van dit imposante en eerbiedwaardige geselekteerd waren van: gebouw eens ruim open te stellen en de voorbijganger vriendelijk uit te nodigen om eens Jacques Brys uit Dender- naar binnen te komen.» Een prima idee. Wanneer die toevallige bezoeker bovendien nog monde met «Brusselse een aantal prachtige werken te bewonderen krijgt over zijn eigen stad, dan is dat ook poort gezien vanaf de oe- lekker meegenomen. ver». Maurice Coenen uit Dendermonde met «Schel- kerk» en Magda Weymans Enige tijd geleden schreef Bogaerdstraat traditioneel Vlassenbroekbrug aan de debrug»; Arthur De Backer uit Dendermonde met pinksterdag Schelde» en Carine Van Een te- Goethem uit Grembergen met «Oude Scheldebrug» Daarnaast waren er nog ze ven eervolle vermeldingen (in alfabetische volgorde): «Achtertuinen Stations straat»; Michel Van Assche uit Dendermonde met «Beek bij Sint-Onolfsdijk»; Els Van Droogenbroeck uit Opwijk met «Scheldebrug»; Daniel Van Riet uit Merch- tem met «Nachtegaalstraat met Onze-Lieve-V rou we de vriendenkring van de op tweede Akademie voor Schone wordt gehouden. Kunsten van Dendermonde ken wedstrijd was bijna zo een wedstrijd uit die zich goed als voor de hand lig- richtte tot eenieder die zich gend en ook het tema was geroepen voelde om een of snel bepaald: «Dendermon- Sint-Gillis ander pittoreske hoekje van de in beeld». Achteraf beke- Eliane Bosteels uit Lebbeke Dendermonde in beeld te ken, zo menen de organisa- met «Begijnhof-huis»; Hans brengen. Daar werd ook toren, had men de opdracht De Munter uit Dendermon- gretig op ingespeeld, want nauwkeurig moeten om- de met «Gevel Noordlaan 46 kunstenaars, al dan niet schrijven, maar dat is al- tegenover Veerstraat> leerlingen of oud-leerlin- licht voor een volgende gen van de akademie schre- keer. Al doende leert men ven in en leverden 90 wer- immers, ken af. Die werden door een Noemde de heer Evrard het deskundige jury bekeken initiatief bescheiden en zon en beoordeeld. Uiteindelijk der veel pretentie, dan is werden 21 werken weer- het toch in biezonder goede houden voor de tentoonstel- aarde gevallen en hebben ling die in de inkomhall 46 kunstenaars het weten van de akademie zaterdag- te waarderen. Net zoals vele voormiddag werd geopend, bezoekers dat hebben ge- Dat was ook het moment daan. Het aantal deelne- waarop de winnaars hun mere overtrof inderdaad al- prijzen, prachtige kunst- le verwachtingen liefst 46 boeken, kregen overhan- kunstenaars schreven in digd. met 90 werken zodat het Veel belangstelling voor de- voor de jury een allesbehal- ze prijsuitreiking. Naast de ve makkelijke en eenvoudi- schepenen Dierick, Maes, ge taak werd om een selek- Meulebroek, bemerkten we tie door te voeren. Boven- ook de gemeenteraadsleden dien was het peil van de De Batselier, De Cock en De ingeleverde werken opmer- Beul en verder nog heel wat kelijk hoog te noemen. De vooraanstaanden uit het heer Evrard dankte alle be- kulturele leven van Dender- langstellende kunstenaars, monde zoals de voorzitter had speciale woorden van van de Stedelijke Kulturele lof voor de laureaten en Raad Aimé Van den wenste de jury geluk met Broeck. Syka-voorzitter de de uitstekende selektie die heer Evrard zou in zijn kor- werd gemaakt waarna hij te toespraak de bedoeling het woord gaf aan mevrouw van het initiatief uiteenzet- Lenssens, direkteur van de uit Zele met «Oud begijn- «Haagstraat hof», Geert De Geyter uit Bareel». Lebbeke met «Molenstraat Schepen van Kuituur Maes te Dendermonde»; Emma- zou in het slotwoord de lau- nuel De Sutter uit Grember- reaten huldigen voor het gen met «Zijdijk te Grem- gepresteerde werk en Syka bergen», Rudy Schoüiers gelukwensen met het uit Dendermonde met prachtige initiatief, waarna «Vlassenbroekbrug aan de een receptie werd aangebo- Schelde (2)»; Roland Segers den die in alle gemoedelijk- uit Dendermonde met heid verliep. Hamme. Kunstschilder Joost Van den Eynde was weer te gast in de zaal De Wijngaan Kastel, (vh) ten. in overleg met de aka- stedelijke akademie, die de bergen met «Ter Killen, Na een uitermate geslaagde tentoonstelling vorig jaar, reeds tot in de verste viel ook dit jaar aan Joost Van den Eynde de eer te beurt hoeken van ons land om tijdens Kastel-Kermis zijn schilderijen en akwarellen spreid, te exposeren in de zaal De Wijngaard. De vrienden van de ku schilder, die vorig jaai Joost Van den Eynde is in zachte koloristische teder- tentoonstelling in Moe Kastel geen onbekende heid met zin voor lichtef- ke-Kastel mee hielpen meer. Sedert vorig jaar op- fekt, zijn immer de hoofd- standbrengen, hebben teert de kunstenaar voor de kenmerken van de kunste- gesterkt door het sul gestadige en doordachte naar van de eerste editie. Het: voortzetting in zijn werk Zijn tekening is zuiver en diezelfde vrienden die l volgens de rijke Vlaamse akkuraat en de pittoreske hebben aangezocht om traditie, die reeds de eeu- hoekjes die hij met feilloze nieuw in Kastel wen heeft getrotseerd en zin voor bekoorlijkheid zeren. nog steeds moet overtroffen weet te selekteren geeft hij Heel wat belangstellen worden door om het even dan ook weer in een waar- bezochten deze tentoons welke modernistische stro- heidsgetrouwe en verfijnde hng in ^ani De Wijnga h^éT- 00 technische dege- stijl. Het atelier van Joost om te genieten van lijkheid, de zin voor sfeer- Van den Eynde is gevestigd schoonheid die Joost n schepping, zowel in de in Lokeren Zijn faam heeft den Eynde aan zijn wer uenaermonde. Voorzitter tvrard van de vriendenkring zette het opzet van de wedstrijd landschappen als in de zich de voorbije zes jaar van weet mee te geven. uiteen, (foto piet hermans) prachtige stillevens en de zijn verblijf in Lokeren manuel De Sutter uit Grem- demie een oproep richten uitslag bekend maakte, tot de voordige bevolking De ere-prijzen gingen (ex- om voor deze manifestatie aequo) naar Robert Poppe een artistieke bijdrage te le- uit Dendermonde met «Hui- Grembergen»; Jan Dierickx uit Wieze met «Schelde brug»; Vic. Heuninck uit Lebbeke met «Viadukt»; Ro- toehoorders ook vergast door enkele muziekuitvoe ringen van het Koperen semble van de stedelijke veren. De bedoelde manifes- zen gezien vanop de Sint- ge r Joostens uit Opwijk In het Centrum voor Ruim- het Lokers publiek aan ge- 1983, en verwierf de bron- Muziekakademie en dit tatie was dan de Sinksen- Jorisgilde»; Rudy Schol braderie die in de Dijk- en liera uit Dendermonde met Deze tentoonstelling openblijven tot en met oktober 1985. Ze is vrij gankelijk alle dagen tua 10 en 18 u. Ze is een bez( deze vorm van hed daagse kunst, al was maar om het enig-mooie corum te bewondei waarin ze in ingericht. met «Schelde» en Guy Smet telijke Kunst in het stads- boden wordt zal wel een te- zen medaille Europaprijs der de leiding van de heer zeker overwaard, ook v< uit Grembergen met «Fron- park Ter Beuken werd op ken van tegenspraak blij- van de Stad Oostende in Van Egghen. De tentoon- diegenen die minder voe 25 mei de tentoonstelling ven. De ene zal er een ware 1984. Hij organiseerde per- stelling kwam verder tot gewijd aan werken van An- uiting in zien van wat nu soonlijke of gezamenlijke stand in samenwerking gelo Scafoglieri plechtig eens het laatste snufje is tentoonstellingen te Wette- met de Stedelijke Techni- geopend. van wat Kunst is. Een ande- ren. Gent, Brussel en nu te sche en Beroepsleergan- Angelo Scafoglieri is een in re zal het meer prozaïsch Lokeren. gen, en onder auspiciën België verblijvend kunste- bekijken enkele driehoek- Voor, tussen en na de van Sidmar Maritime Staal- naar, die daarmee de twee- vormige stalen platen zien, spreekbeurten werden de nijverheid, de buitenlander wordt in die met een meesterhand ons land, aktief op het vlak aan elkaar gesoldeerd zijn. van de beeldende kunst, die Maar hier begeven wij ons in het Centrum expozeert. op het zeer gladde terrein, Hij is te gast met een selek- met de vraag: «Wat is nu tie van metalen skulpturen. eigenlijk Kunst?» Een Rijkdom in verscheiden- vraag die wij simpele lui heid binnen de middelen den maar niet zo gemakke- waarover men beschikt, is lijk kunnen oplossen. Ten een gedachte die ook hier andere: zal die vraag ooit verder werd doorgetrok- wel een pasklare oplossing ken. Met het werk van An- krijgen? Wij denken van gelo Scafoglieri legt men niet. een nieuwe schakel in een Angelo Scafoglieri werd ge- hopelijk nog lange reeks», boren in Taranto in Italië op De Heer Jan Hoet, konser- 21 maart 1944 en is dus een vator van het Museum voor echt lentekind. Zijn oplei- Hedendaagse Kunst heeft ding genoot hij in het Insti- Dendermonde. In de akademie werden de prijzen uitgereikt van de wedstrijd Dender- dan de tentoonstelling in- tuto Industriale «A Righi» monde in beeld», (foto piet hermans) geleid. Hetgeen hier nu aan in zijn geboortestad, en aan de Akademie voor Schone SSSffifc Kunsten te Gent. Hij werd onderscheiden bij de Jonge Belgische Beeldhouwkunst te Brussel 1977, en door Jeune Peinture Beige in Dat een dorp met zo'n 700 dat van de tientallen vaten kele knap geborstelde olie inwoners er in slaagt een die telkens weer soldaat verf schilderij en toont, met groepstentoonstelling te worden gemaakt, de Rey- liefde voor het unieke land- organizeren met liefst naertskring er zelf een schap van Daknam en TIEN kunstenaars, alle- ruim percentage voor zijn Doorelaar. maal van eigen bodem, is rekening neemt. Maar wie Christiane Bontinck, Frans Van Kerckhove, een die gevestigde waarde, zowel wel een zeer zeldzaam feit. zal dat geloven? Dat men boetseert en keramiekwerk als tekenaar of als kunst- Het kleine Daknam (nu een aan die esbattementen naar presenteert, een eerste en schilder, met zijn eigen fusiegemeente van Loke- het hart en de maag van verrassende kennismaking vreemde kleurenkeuze, die ook in de portretten van zijn kinderen is terug te vinden. Nelly Van Slycken, die o.a. ook met olieverf aktief is, en de liefde voor landschap en bloemen op een fraaie wijze weet op doek te brengen Het lijkt wel of heel Dak nam met verf, beitel, palet, stift of penseel experimen teert. De inbreng van de afdeling «Sierkunsten» van onze S.T.B.L. bij heel wat van deze mensen mag daar bij wel even onderstreept Vandaar dat deze tentoon- Vandeputte, ene artistiek stelling ieders sympathie en belangstelling verdient: met pastel en droge naald Brussel 1983. Hij werd lau- en enkele etsen laat bewon- reaat raet de Gouden Me- deren die getuigen van rijp- daille (regeringsmedaille) Lokeren. Een impressie van de openluchtkunsttentoonstelling, (polo) heid en groot talent. ren) is daarin wonderwel Lamme Goedzak ook kunst- voor velen uit het publiek geslaagd. Schepen Magher- vaardigheid en kreativiteit Martha De Witte, opnieuw man viel de hoge eer te koppelt, het mooie samen te gast met keramiek, van beurt de manifestatie te mo- met het aangename pre sen- wie we reeds jaren lang het gen inleiden. Een begrip teert, is tot een duurzame vakmanschap waarin de poëzie van lande- traditie gegroeid, waarvoor voor lijke rust, eenvoud en ge- de Reynaertkring alleen borgenheid verweven ligt. maar kan geprezen wor- Een rust en stilte die maar den. Heel wat artistiek ta- heel zelden wordt ver- lent is zo in de loop der stoord. «Omtrent enen Sin- jaren hier de revue gepas- xendaghe» echter wordt de- seerd. Zodat wij hier van- ze rust wel kordaat opzij daag in het Sint-Martens- gezet. Wanneer «den Feilen Latem van de Durmestreek met den rooden baerde» zijn eigenlijk de Daknamse en klassiek van thema, op kop aan 't venster steekt School kunnen bewonde- een diepzinnige wijze uitge- van één van de zeven huize- ren. Maar dan een school werkt, kens en een hondenkot, of waarop men niet zo maar Gustaaf en Monica Noppe- onder de linden op het een «-isme» kan plakken. Vandeputte, ene artistiek dorpsplein danst en zingt Die van Daknam laten zich huwelijk tussen beitel en bij vedel en schalmei, en trouwens niet zo ge makke- penseel, met veel* aandacht van «den besten pater» lijk een etiketje opkleven voor de symboliek proeft. Kwatoneen beweren Walter Antheunis, die en- Ann Reynvoet. die werkt de zin kreativiteit waar deren. Hed wig Geerinckx, die met vaardige hand de schoon heid van vogels en bloemen op een kleurrijke wijze weet vast te leggen Martin Joly, (of Jolym), die enkele etsen toont, modern omdat zij ook een hommage aan het eigen huis in houdt». Na die inleiding van Sche pen Magherman, die dik wijls eens door algemeen gelach werd onderbroken, kon Burgemeester Liebaut heel kort zijn. Hij wenste de 10 tentoonstellere dan ook het allerbeste toe. en aan allen zonder onderscheid een warm proficiat. De re ceptie die daarop dan volg de werd een klein voor smaakje van wat er op Dak nam ons allemaal nog te wachten staat. En de Trap pist van 't vat werd daar al eens duchtig aange sproken. J.V.L. Lokeren. /n Dal^n^m ^warvn^een^wssa^Jainslenaars^jTresenj^oor^cr^eiUoonsuJIin^^ De tweede groepsexpositie van Panama, in atelier De Brug, Kroonmolenstraat Sint-Niklaas, is nog toegankelijk op 1 en 2 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. De tentoongestelde werken zijn van Tuur De Lange. Arthur De Niel, Dirk Boel, 'Piet Brak, Beatrix Venken, Honoré Vercautercn, Rita De Vleeschouwer, Bo Venken, Pol De Mal- sche. Pol Van Daele, André Roelant. Leo, Mart ine Nauts, Gilbert De Lange, Rafael Foubert, Urbain Heirbaut, Erik Windey, Hed wig Bracke, Gerru- de. Stein Ryckaert, Alex, Diane, Yolande en Mark Terreur. Het podium is doorlopend beschikbaar. Van 1 tot 9 juni stelt kunstschilder Edgar Heir- man zijn recente schilderwerken tentoon in de voorhallen van het gemeentehuis van Zele. Zater dagen van 14 tot 19 uur, zondagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, werkdagen van 15 tot 19 uur en op afspraak, vrijdag gesloten. De tentoonstelling «België en de zeeloopt nog tot 16 juni in het exlibriscentrum aan de Regen- tiestraat 65 in Sint-Niklaas. de zevende triënnale voor beeldhouwkunst, deze keer met Limburgse kunstenaars, gaat door in het stadspark en in het stedelijk museum van Sint-Niklaas. Officiële opening op zondag 2 juni om 15 uur in het stadspark. De triënnale loopt tot 8 september, alle dagen toegankelijk tot 18 uur. Kunstschilder Roger De Kerf stelt zijn schilder ijen tentoon in galerij De Bres. oud-gemeen tehuis in Ruisbroek. Tot 2 juni. Kunstkring Kallipègè toont werken van haar leden tot 2 juni. In diezelfde galerij aan de Desguinlei 100 in Antwerpen loopt van 7 juni af een tentoonstelling van etsen met als onderwerp «Het Landschap". De gemeentelijk akademie van Waasmunster is 125 JAAR JONG EN EEN EERSTE MANIFESTA TIE DAARROND IS EEN tentoonstelling met werken van de leerlingen op zaterdag 1 juni van 14 tot 18 uur en op zondag 2 juni van 10 tot 13 en van 14 tot 18 uur, in de lokalen van de gemeen telijke akademie. Kerkstraat 51 in Waasmusnter Heribert Kluner stelt tentoon in galerie Ghastel, Tramstraat 5 in Moerzeke-Kastel Toegankelijk van 14 tot 18 uur, behalve dinsdag en donderdag, dan is de galerij gesloten. Linda Vandromme uit De Klinge stelt van 9 t/m 30 juni tentoon in De Casteleyn, vlakbij het kasteel, in Hingene. Vooropening vrijdag 7 juni om 20 u-, met inleiding door Hugo Stuer en toespraak door kuituurschepen Karei Maerevoet van Bornem. K.L. Tentoon in Beveren. Nog op 1 en 2 juni kan je op Cortewallc gaan kijken naar een expo van de Piet Stautkring. Werken van oud-voorzitter Louis Van Remoor- tel worden geëxpozeerd. Dit is zoon Wim Van Remoortel. (tv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 16