-L III 1 en 2 juni: waag je kans tijdens het Geluksweekend in Dendermonde mi Bebe Boetiek Onze woordvoerders te Brussel Vierling geboren in Hamme ABW-Dendermonde blijft Britse Mijnwerkers steunen 12 Hamme... wandelparadijs 24 - 31.5.1985 - De Voorpost Teledienst Dendermonde maakte balans op De idee «mensen helpen mensen» realizeren door het inspireren en organizeren van een vrijwilligershulp, dat is de grote droom van Teledienst. Een droom die men elke dag opnieuw probeert realiteit te maken. Dat al gedurende twaalf jaar. De algemene vaststelling is na die tijd dat er geen weg meer terug is. «Nu meer dan ooit verder blijven werken», zo staat in het jaarverslag te lezen. Velen hebben trouwens die oproep van Teledienst gehoord en kwamen zich melden: in 1984 telde men 129 vrijwilligers die voor 310 prestaties zorgden. Misschien zeggen die cyfers niet veel voor de buitenstaander, ze betekenen dat er toch nog mensen bereid zijn andere mensen te helpen, zonder meer, zonder vergoeding. dissement Dendermonde. On der hen 186 mannen en 322 vrouwen. De meeste oproe pers situeren zich in de leef- tijdskategorie van 20 tot 59 jaar, waarbij het aantal oproe pen van mensen beneden de 30 jaar haast even groot is bij de mannen als bij de vrouwen. Eenmaal de dertig voorbij is er lisme en drugs. In 87 gevallen werd gevraagd naar materiële hulp. De toename van problemen aangaande huwelijk en seksua liteitsbeleving en gezinsproble men. wordt door de verant woordelijken van Teledienst opvallend genoemd. Zoals ook het aantal verslavingsproble men zeer hoog ligt. Andere cijfers (huisvesting bijvoor beeld) worden in de hand ge werkt omdat er bijzondere wetten werden uitgevaardigd (de wet op de huurwetgeving). Men stelt gelukkig een afname vast van de problemen omtrent inkomen en financiering en er is een statusquo over de vragen naar materiële hulp. Steunpunten Om twaalf jaar ononderbro ken als eerste op de bres te staan waar mensen in nood zijn. heeft Teledienst zich een aantal normen aangemeten- Zo wil men pluralistisch en autonoom werken, een lage .drempel hebben wat de bereik baarheid in de hand werkt. Van enige vergoeding of een lidmaatschap wil men niet we ten. Het betekent voor de vra gende partij immers een rem. Men wil zich zo breed mogelijk opstellen zodat men op een ruime waaier van vragen een antwoord kan bieden. Tele dienst wil ook over een zo uitgebreid mogelijke doku- mentatie beschikken over al lerlei diensten en voorzienin gen en de vrijwillige medewer kers gaan aan de slag in een geest van solidariteit. Men ga randeert een absolute geheim houding en staat open voor iedereen Men wil ook samen werking met andere hulpverle nende diensten en rechtstreeks werken met de onmiddellijke omgeving waarvan de hulpzoe kende deel uitmaakt. In het Jaarverslag 1984, dat tijdens een eerder schaars bij gewoonde algemene vergade ring werd aangenomen, kan men heel wat gegevens puren. In een eerste hoofdstuk \feordt dieper ingegaan op het doel en de werking van Teledienst en krijgen we onder meer te lezen dat in 1984 84 mensen hun medewerking verleenden op vrijwillige basis Het meren deel van die mensen kwam uit Dendermonde zelf, maar er zijn ook vrijwilligers uit Ant werpen. Asse, Schellebelle, Sint-Niklaas en de gemeenten rond Dendermonde. Vormingsaktiviteiten Op geregelde tijdstippen orga- nizeert Teledienst-Dender- monde ook vormingsaktivitei ten. Dat kunnen bijscholings- aktiviteiten zijn. maar ook ge- spreksavonden over aktuele onderwerpen. Vorig jaar wer den er zo een viertal avonden opgezet, met telkens vooraan staande sprekers. Daarnaast heeft Teledienst ook zijn me dewerking verleend aan een aantal bijkomende sociale ak- tiviteiten en we denken dan meer bepaald aan het samen werkingsverband krisisinter- ventie, de uitgave van een in formatiemap «Vrijwilligers werk in Groot-Dendermon- de». het meubeldepot van Teledienst en het bescher- mingskomitee. Verder is er nog de samenwerking met een oneindig aantal andere dien sten, hetzij via lidmaatschap, hetzij via medewerking of overleg. Cijfergegevens Het belangrijkste deel van het jaarverslag is gewijd aan de werking van de dienst, met heel wat cijfergegevens. Aan de maatschappelijk medewer ker werden 486 vragen om hulp gesteld, die afkomstig wa ren van 508 personen. Daarbij VU-volksvertegenwoordiger De Mol (Lebbeke) stelde aan gemeenschapsminister Jan Lenssens een paar vragen over de verbranding van gifgrond in wervelbedovens door Ovam Hij wilde weten of men in ons land dezelfde techniek als in Nederland ging toepassen en of Ovam deze wervelbedoven kan laten bouwen. Hij stelde ook dë vraag naar alternatieve "oplossingen Gemeenschaps minister Lenssens zei dat de verbranding voorlopig in Vlaanderen nog niet wordt toegepast omdat alle proble men omtrent de samenstelling van de te vernietigen afvalstof fen en de technische oppunt- stelling niet volledig zijn opge lost. Het Vlaams Gewest doet momenteel een intensief on derzoek en een privé-firma heeft reeds een proefinstallatie gebouwd waarop door de VUB experimenten worden uitgevoerd. Een andere firma voert experimenten uit om ge vaarlijke afvalstoffen na ver menging met steenkool te ver branden. Eerlang zal men kun nen overgaan tot schaalvergro ting. In een tweede vraag aan ge meenschapsminister Lenssens vroeg kamerlid De Mol hoe veel containers voor recyclage voor glas, olie en papier er in Vlaanderen staan opgesteld en hoeveel gemeenten dergelijke methode in gebruik hebben. Hij vroeg ook naar de produk- tie en naar de kostprijs van het gebruik van deze containers, naar de opbrengst van de af- valrecyclage en bestaat de mo gelijkheid om op dezelfde wij ze oudemetalen voor herge bruik te verzamelen? Minister Lenssens zei dat haast in alle Vlaamse gemeenten aan selektieve inzameling wordt gedaan voor glas en papier. In de meeste gemeenten zijn er ook afvaloliecontainers. In Vlaanderen komt dat neer op een 500 tot 1.000 containers Wat het glas betreft wor< geveer 7,6 kilogram per ner ingezameld. Wat de betreft is dat ongeveer liter per jaar per containe kostprijs voor het gebi deze containers verschilt gemeente tot gemeente daar dat het ook moeilijk is de opbrengsten te bereken Volgende prijzen kunnen gangbaar worden beschoi glasgruis ongeveer 800 fr. ton; papier van 0 tot 5 fr. kilogram en olie van 2 tot 5 per liter. Voor het herwin van oude metalen van huish delijke aard liggen er nog h wat mogelijkheden open. nister Lenssens wees ook zijn beleid waarin het opri ten van gemeentelijke coni nervelden op een ruime ste kan rekenen. Reeds tal aanvragen voor be zouden in behandeling zijn over een 40-tal werd reeds e Bens principiële beslissing gen ee men. Dendermonde. Voorzitter Roggeman leidde de spreker in. waren 63 procent nieuwe kliënten en van de 37% die reeds eerder kliënt was. keer de 16% in de loop van het jaar ook terug met een nieuw pro bleem. Die kliënten komen uit de hele regio van Dendermonde, maar ook van daarbuiten. Uit Den dermonde komen 288 perso nen of 56,7%; uit de andere gemeenten van het arrondisse ment Dendermonde 152 perso nen of 29,9% en 66 personen of 13% van buiten het arron- Dendermonde. Jaarvergadering Teledienst. Helaas weinig vol om te luisteren t boeiende uiteenzetting. v) De Brusselsestraat, Vlasmarkt, Sint-Jorisgilde en de Oude Vest. In Dendermonde heb je daarmee zowat de voornaamste handelsstraten op een rytje gezet. Zowat alle huizen zijn er handelszaken en de hele week door wemelt het er van kooplustigen. Maar ook van wandelaars die de ruim honderd handelszaken die er zijn gevestigd langs lopen. Als je bovendien weet dat de deur van de handelszaken wagewijd open staat en iedereen er met een glimlach wordt ontvangen, dan weetje natuurlijk ook dat winkelen in deze straten een waar plezier is. een plotse ommekeer vast te stellen: tweemaal zoveel vrou wen als mannen. Nog een vast stelling is dat 83.5 procent van de hulpvragenden op aktieve leeftijd zijn en dat er een on dervertegenwoordiging is van jongeren en bejaarden. Wat de burgerlijke staat aangaat, stelt men een voortdurende stijging vast van het aantal gescheide- nen Een kliënt op vijf is echt- gescheiden. In 1984 daalde het aantal ongehuwde hulpvragen- den gevoelig, maar de helft van hulpvragers is toch ge huwd. Het aantal kliënten dat op eigen houtje kontakt nam met Teledienst bedraagt ook nu weer 70 procent, waar dat in 1981 nog 60% was. Bijna een vijfde van de hulp vragenden werd door andere sociale diensten doorverwe zen. Voor 35% hiervan komt die doorverwijzing ook van ge zinsleden. buren. familie, priesters, vrijwilligers van Teledienst Ook de sociale diensten van het OCMW en dc thuisverpleging spelen hier een vooraanstaande rol. Problemen Wat de problemen betreft waarvoor men bij Teledienst te rade komt, noteerde men 65 aanmeldingen met problemen omtrent het huwelijk en de seksualiteitsbeleving, waarbij 25 aanvragers een relatiestoor nis met hun partner hadden. In 59 gevallen gaat het om gezins problemen. dan zijn opvoe dingsproblemen en relatie- stoornissen tussen ouders en kinderen de voornaamste pro blemen. In 54 aanmeldingen gaat het om financiële proble men. waarbij vooral een on voldoende inkomen opvalt. Dan zijn er de huisvestingspro blemen. waarover men 53 aan vragen binnenkreeg en in 44 gevallen ging het om proble men binnen de arbeidssfeer. Ook persoonlijke noodsitua ties komen veelvuldig voor. Men kreeg 67 aanvragen bin nen waarvan er 29 betrekking hadden op verslaving, alkoho- Toch kan Teledienst zich niet van de indruk ontdoen, dat men ondanks de vele tussen komsten en hulpverleningen, nog steeds het gevoelen van machteloosheid heeft bij de pogingen tot hulpverlening aan de allerzwaksten binnen de sa menleving. Die problemen van deze mensen zijn immers vaak complex en niet te ontwarren. Vrijwilligerswerk Het voorbije jaar kwamen er ook 55 vragen binnen naar vrijwilligershulp en die oproe pen waren bestemd voor 85 personen. Teledienst kon hier aan een konkreet gevolg geven dank zij de 310 prestaties van 129 vrijwillige medewerkers. In vele gevallen gaat het om zeer eenvoudige dingen, zoals het vervoeren van personen, de hulp bij een verhuis, de begeleiding van een zieke of gehandicapte, thuiswacht of gezelschap houden, bezoeken van een eenzame, karweitjes allerhande, enz. Algemene bemerking ter zake is dat het aantal oproepen om vrijwilligerswerk weer aan de beperkte kant bleef. Misschien is dat te verklaren doordat een aantal dingen die vroeger door vrijwilligers werden gedaan, nu zijn overgenomen door be roepskrachten (er zijn heel wat klusjesdiensten). Daarnaast stelt men vast dat in vele paro chies en gemeenten plaatselij ke bewegingen zich daadwer kelijk ter beschikking stellen van hun omgeving. Ook het OCMW speelt dc laatste jaren zeer goed in op de vraag naar allerei hulp van ma teriële aard. Teledienst wil met zijn vrijwili- gershulp een mentaliteitsver andering teweeg brengen. Mensen moeten hun menselij ke kennis en ervaring met an deren delen. Een mooie op dracht en meteen ook zware taak voor iedereen die zich «mens» noemt in deze maat schappij van gewin. Dat wilde VU-volksvertegenwoordiger Johan De Mol nu eens weten van kuituurminister Poma. Het dossier van de bestemming van de oude Dender in de Dendermondse binnenstad sleept al jaren aan. De bescherming ervan is dus nog geen feit. Eigenaardig, zo stelt De Mol die eraan toevoegt dat minister Galle op 21 mei 1983 de Oude Dender al voorlopig beschermd terrein had genoemd. rja; ndc Maar toen stelde gemeen schapsminister Schiltz voor om beter geen dan wel een slechte bescherming door te voeren. Binnen de Vlaamse Gemeen schapsregering bestond er toen onenigheid, met het gevolg dat er een kommissie ad hoe werd samengesteld om de hele zaak onder dc loep te nemen. De Mol wilde weten hoe vaak die komissie ondertussen bij el kaar is gekomen, welke de re sultaten zijn van de «zoge naamde» Hborzitting die ^in Dendermonde heeft plaats ge vonden. welke voorstellen door de werkgroep ad hoc van de Vlaamse Executieve reeds werden gedaan en of deze werkgroep zich zal uitspreken over de door Openbare Wer ken voorgestelde nieuwe Vlas- marktbrug. Kuituurminister Poma was kort in zijn antwoord: De kommissie ad hoe vergaderde slechts eenmaal en die bijeen komst leidde niet tot konkrete voorstellen of resultaten. Ge zien deze weinig hoopvolle perspektievcn, overweegt de minister de werkzaamheden van deze werkgroep niet te laten hernemen. Volgens Johan De Mol heeft deze werkgroep nog niet eens vergaderd. Er is wel een soort hoorzitting geweest op het stadhuis van Dendermonde. De Mol zegt ook dat men hier niet van een echte hoorzitting kan gewagen, vermits de lecf- milieugroepcn en aktiegroe- pen niet werden uitgenodigd. Zij dringen aan op een integra le bescherming van de Oude Dender. Hoe het nu verder moet met dc bescherming is volgens Johan Dc Mol een open vraag. Volgens hem be staat dat grote gevaar erin dat men de Dender stapgewijs gaat dichten, zodat een be scherming geen zin meer zal hebben. Het is - ook volgens zijn verklaring - in deze zin dat de plannen van dc Dienst Bruggen en Wegen en i stadsbestuur moeten worJdc bekeken. Het aanbrengen? een verbindingsweg ZuidlaJ Gentsesteenweg via een dl valt in die zin te begrijn Ook de plannen om de gaerdbrug en de Vlasmal brug te vervangen, moei volgens hem nauwlettend den gevolgd. Het gevaar I men ook hier voor een va? oeververbinding of platte. iT te brug gaat opteren is J reëel. Wanneer er vaste oeii verbindingen komen, geeft! als resultaat dat de Den! wordt herleid tot een langgerekte visvijvers. Het is echter al langer dar vandaag bekend dat de nen van de stad erop geil zijn om het stuk Oude Dcd tussen de monding en dc S gaerdbrug te dempen en omf rest tot aan dc loop var nieuwe Dender als een wateroppervlak te bchoutfl Met een boogbrugje. liefst a beetje schuin om de snclM van het verkeer af te rcmiq aan de Vlasmarkt. Om dc v binding Zuidlaan-Gcnl steenweg te maken, men in een dam. Die plai zijn niet nieuw en heeft kuituurminister Poma in zi]| bezit. De handelaars van deze stra- ten hebben zich al vele jaren gegroepeerd in de Ster-Aktie. In Dendermonde en ver daar buiten een begrip omwille van zijn jaarlijkse schitterende ein- dejaarsaktie. Maar de Ster- Aktie biedt nog meer: eind augustus bijvoorbeeld wordt een grote braderie georgani- zeerd en tussen de twee in, net voor de vakantie begint, wor den de kandidaat-kopers nog eens extra verwend met een «Geluksweekend». De formule heeft de laatste jaren tot eenieders grote tevre denheid optimaal gewerkt, vandaar dat men er niets aan heeft gewijzigd. Zoals gezegd bieden een honderdtal han delszaken, die een enorme ver scheidenheid aan artikels heb ben, hun koopwaar aan tegen fantastische prijzen. Want het Geluksweekend is voor een stukje ook een braderie waar op ook plaats en ruimte is voor -allerhande kraampjes en spel letjes. Het wordt dus heerlijk wandelen in het zonnige Den dermonde. De genoemde stra ten zijn natuurlijk verkeersvrij gemaakt. De organizatoren hebben het je als bezoeker makkelijk ge- - maakt. Met een direkte tom bola. Bij iedere aankoop krijgt men een tombolalot en men kan prijzen winnen van 50, 100 en 500 fr. Maar dat is nog lang niet alles. Daarnaast zijn er nog vijf weekends te winnen. Niet zomaar de trip naar een bepaalde bestemming toe, maar weekends met de alles inbegrepenformule van Euro- pareizen. Dc eerste prijs is een weekend met de trein voor 2 personen met bestemming Echtemach. Liefst voor 3 da gen. De tweede prijs is drie dagen Fronville voor 2 perso nen. Ook dit is een treinreis. Op de derde plaats komt een driedaagse in Koksijde voor 2 personen. De reis gebeurt met de trein. Dan is er twee dagen naar de lichtstad Parijs. Een uitstapje voor twee personen met de autocar en tenslotte is er nog drie dagen Londen voor 1 persoon. Dit keer met auto car en boot. Naast deze fantastische prij- zenpot krijgt men gedurende deze twee dagen ook speciale kortingen toegekend en wor den in verschillende handelsza ken ook speciale akties gehou den. Daarbij komt nog een brok animatie. Er zal dus ge noeg te zien zijn op 1 en 2 juni. Huisdierenshow Heeft men vroeger een hon denshow in het programma op genomen, dit keer hebben dc organizatoren van het Geluks weekend een «verklede huis dierenshow» op het program ma gezet. De selcktic heeft plaats op zaterdag 1 juni van 15,00 tot 17.00 u. Aan deze wedstrijd kunnen alle huisdie ren deelnemen. Dc dieren zul len door een deskundige wor den onderzocht en gekeurd op verzorgingstoestand, gezond heid en vooral op de originele kleding. Een aapje in matro zenpak, een hond met een cog nactonnetje en een pijp, een goudvis met een snorkel en een kanarie met een trompet en zwemvliezen, ze zijn alle maal van harte welkom op de ze huisdierenshow. Elke deel nemer aan deze wedstrijd ont vangt niet alleen een prijs, maar ook een hcrinneringsme- daille. De prijzen aan deze wedstrijd verbonden worden uitgereikt op zondag 2 juni om 17.00 u. De wedstrijd staat onder het toezicht van een die renarts en werd mogelijk dank zij de medewerking van de firma Unie. Terwijl dc kinderen met hun troeteldiertje naar de eerste plaats dingen en moeder op koopjesjacht gaat, kunnen de vaders ondertussen hun goed keurend oog werpen op de nieuwe wagens en de stcr-ok- kasies die op de Vlasmarkt worden tentoongesteld. Zo zie je dat er voor iedereen wel wat te beleven valt van 14.00 tot 21.00 u. tijdens het zoveelste Geluksweekend in Dendermonde. Dinsdagmorgen 28 mei omstreeks 02.00 uur heeft de 26- jarige Ann Gcerinck in de Koningin Astrid materniteit te Hamme het leven geschonken aan een vierling. De drie jongens en het meisje werden onmiddellijk na de bevalling in een speciale couveuze overgebracht naar het akadc- misch ziekenhuis te Gent. Ann Gecrinck, die als bediende werkte bij de firma Verschelden te Hamme, is gehuwd met de 27-jarige landbouwloonwerke( Albert Van Havcrmaet. Het echt paar heeft al een tweeling van 13 maanden, twee meisjes en woont aan Sint-Anna 58 te Hamme. Dc vierling, geboren na de zesde maand, werd op de wereld geholpen door gynaecoloog Dr. Segers, bijgestaan door hoofdvroedvrouw mevrouw Everaert. Een team van het akademisch ziekenhuis van Gent was ter plaatse. Eerst werd een meisje geboren, het kreeg de naam Ncle. Daarop kwamen de jongens die de namen Koenraad, Maarten en Wouter meekregen. De vier kindjes werden dadelijk overgebracht naar het AZ te Gent, waar ze op de allerbeste verzorging kunnen rekenen Nele woog 1,180 kg., Koenraad 1,120 kg.. Maarten 970 gr. en Wouter 770 gr- De historische staking van de Britse Mijnwerkers is al een paar maanden afgelopa Toch is de omvangrijke internationale solidariteit nog lang niet stilgevallen. Dendermonde werd in een derde fase van het solidariteitsprogramma nog 1850 pon ingezameld. Afgelopen weekend werd die ter plaatse overhandigd aan een officia delegatie van de NUM-South-Wales. In Dendermonde is reeds ge- Mijnwerkers!» De opbrengst niet is gelenigd na de werkhi ruime tijd het «Dendermonds van dc verkoop heel precies vatting, wordt in de meest mi Stcunkomitee Britse Mijnwer- 1850 pond (bijna 150.000 Bel- tante streken (South-Wak kers» aktief. Het was onder gische frank) - werd afgelopen Kent en Yorkshire) reeds lui impuls van dit komitee dat op weckend overhandigd aan op gedacht aan nieuwe aktie 18 oktober 1984 een info- en NUM-officiëlen in Pontypridd Het woord staking is daarl benefietavond werd georgani- (Zuid-Wales). nog niet gevallen, maar na seerd voor de Britse mijnwer- De berichten die ons zo bc- verluidt zou op de Nationi kers en hun gezinnen Gesterkt reikten over de ekonomische Raad van de NUM die in jn door het sukses van deze soli- en sociale toestand in het Brit- doorgaat, opnieuw gediskl dariteitsavond werd gestart se mijnwezen laten weinig sieerd worden over mogelijkr met een grootscheepse inza- goeds vermoeden over de toe- ondernemen akties en melaktie van kleren, kinder- stand aldaar. Sinds het einde konkrete uitwerking ervan, speelgoed en niet-bederfbare van de staking werden reeds Indien het opnieuw tot voedingswaren, die een onver- acht zogenaamd «niet renda- (eventueel nationale) stal hoopt groot sukses kende bele» mijnen gesloten, en de komt, zal die wellicht nog h Voorlopig sluitstuk van de soli- vrees bestaat dat er weldra nog terder en harder zijn dan dariteitskampagnc werd een meer gedwongen sluitingen vorige, die toch al bijna 6 deur-aan-deur voedingswaren, zullen volgen, zonder dat er jaar heeft geduurd. Alvast h{ die een onverhoopt groot suk- aan rekonversie wordt gedaan, ABW-Dendermonde zal scs kende. Voorlopig sluitstuk en zonder te investeren in al- voorkomend geval verder gal van de solidariteitskampagne ternatieve tewerkstellings- met dc ondersteuning van d werd een deur-aan-deur ver- vormen. Britse mijnwerkers en hun f koop van stickers met het op- Hoewel de sociale nood van de zinnen, schrift «Solidariteit met Britse mijnwerkers gezinnen nog lang Doopsuiker - Babyartikelen Pralines Wandelen... langs dijken, in weer en wind, in een oase van water en groen. Het is bemoedigend dat de moderne mens er meer en meer belangstelling voor heeft. Om daaraan mee te helpen heeft het Gemeentebestuur en de VVV Hamme jaren geleden een verzorgde wandelbrochure uitgegeven. In deze wandelgids vinden wij een beschrijving van de fauna en flora in de gemeente, samen met 9 wandelingen (3 lang sheen de Durme, 3 in Den Bunt en Dricgoten en 3 in dc deelgemeente Moorzeke). Op het middenblad is een fietsrou te van 27 km. uitgestippeld. Wie tijdens de vakantieperio de of gewoon op een rustige zonnige dag wil wandelen in Hamme, kan deze gids nog steeds bekomen pp het ge meentehuis, dienst VVV of bij de heer Werner Laget, sekre- taris VVV Moerzekc, Ko ningsplein 14, te Moerzekc. Oude Vut 43 DeiiemUe KI. 152/22.11.11

De Voorpost | 1985 | | pagina 24