Blijf van die supporter, hij is m'n vriend AVANTI LEBBEKE SPEELT OPNIEUW EUROPEES! De Voorpost - 31.5.1985 - 25 eerste meisjes en J de jongens Clercq. Nio rt De Wit gewoonte werd op het K.A. van Dender- het sportjaar afgesloten met een allround-wed- Gedurende twee dagen kwamen 52 meisjes an 46 kampen in twaalf verschillende disciplines. dag begon in Olym- schappen hoog met Gert Ver met een zwemwedstrijd leyen en Erik D'Hooge An- 50 meter, waarvan 25 n'ck Pauwels won ook deze en 25 crawl. Dat proef bij de meisjes van haar naar de hand grote konkurrentcn Carol De de vroegere kompetitie- Ridder en Sylvia Van den Bos- Annick Pauwels bij sche. Verspringen (afstoot met en Jo Van Cauteren ,wee voeten) werd gewonnen maar Kahne door Mona Friinkel met een Pouillard en W'P van 2.33 m. vóór Carmen Wit kampten goed Tjoens. Dirk Tas won bij de jongens met 2.63 m. met op de de sit-up scoorden de jon- tweede plaats Gabriel Arnaut van de vierde sportweten- die 2.60 m. haalde. Bankheffen. een zuivere krachtproef, werd alleen door de jongens gedaan en hier kwam de «tarzan» van de school. Ignace Gorus. op de eerste plaats. Ondertussen deden de meisjes banks handenstap en weer was het Carol De Ridder voor An- nick Pauwels. Daarna moesten de jongens medecinball werpen, een proef die explosieve kracht en snel heid vergt, wat in de kaart van Jo Van Cauteren speelde. Jo won met een worp van 10.05 m. vóór Dan Vandevoorde die to! 9.90 m kwam Touwsprin- gen gedurende één minuut HANDBAL Superstars in Dendermonde. Jo Van Cauteren bij de jongens. Tweede was Dominik De Boeck en Alain Moens derde. in Dendermonde. Alle laureaten samen VOETBAL RANDSPORT werd gewonnen door Sylvia Van den Bossche, vóór Els van Nimmcn en Yannick De Smet. De laatste proef was cross rond de forten, twee ronden voor de jongens, één ronde voor de meisjes en hierin werd vooral de uithouding en de weerstand getest. Bij de jongens pakte Dominik De Boeck de eerste en Steven Reid de tweede plaats. Bij de meisjes werden Nathalie Eeckhoudt en Carol De Ridder nummer één en twee. Na de proeven de eerste dag zag het klassement eruit als volgt: meisjes: 1. Annick Pauwels. 2. Sylvia Vandenbossche. 3. Ca rol De Ridder jongens: I. Gert Verleven. 2. Jo Van Cauteren. 3. Luc Van Eeckhoorn. 4. Dan Vande voorde. 5. Jürgcn Vanden Broeck Het destijds futuristisch aandoende, nu bij de handel en wandel van Worldwide Brussels behoorlijk esthe tisch aanleunende Atomium. Het koninklijk paleis. De abdij van Grimbergen. Het sjieke Meise van Chabert. Het proletarische Haren-Buda. Europa's hoofdstad allemaal, dekorum voor 't kabaal rond een grasmat. De doden. Gestikten, verpletterden. Neergedolkt voet volk. Italiaanse gastarbeiders, 't Zijn onze vrienden, blijf eraf. Of, vanop de maatschappelijke-politieke overkant: ze behoren tot ons volk, en van ons volk blijf je af. Engelse havenstedelingen, getraind in de trein, denigrerend dialekt pratend over de buren van Ever- Ion. Op naar de oorloq, vrijwillig als het ware, offerbereid. Een ultieme rush, vluchtende ordehand havers. Kreten. Bloed. De dood. Florence Nightingale was een Engelse, dunkt me. Net als Baden PoweU. De idealisten, de humanitair ge- inspireerden. Tegenwoordig plegen de Engelsen het anders aan boord te leggen. Want uit wat clichés weten Hf dit: ze spelen snooker, staan gedisciplineerd in de hj op de bus te wachten, hun erwten en palatten zijn niet te vreten, om half elf rinkelt de kroegbei, hun musea zijn meesterlijk onderhouden. Soms grijpen de Engelsen in. In Ulster dus, terwille van de godsvrede. Of op de Falklands, omwille van een morzel gronds. Mussolini was een Italiaan. Caesar ook, avant-la- lettre. En Dante, de helleschrijver. Scifo is er één, geweest. Rocco Granata, Adamo. En de liedjes van Adriano Celentano swingden even opwindend als die van The Beatles uit Liverpool. Uit clichés weten we dit: U rijden als gekken in hun Fiatjes, pas op je sjakos als je Bolzano-Bozen voorbij bent, proef eens van de gelati. Coppi en Gimondi deden Stanneken Ockers verbleken. Pino Cerami is een Italiaan... geweest. De konfrontatie. Soccer is een Engelse vinding: blijf van mijn sport, ik heb ze uitgevonden. Juventus moet jeugd betekenen, en uit studentenkantussen herinne ren we ons iets in de trant van: gaudeamus igitur, juvenes dum sumus. Optelsommen maken. Chauvinis me, fanatisme, kuddegeest, extravagantie. Droomfi- nale. Mensen tot spaghetti samengekneed. Ken chu- chyard, een cemetry. De 'serieuze' schrijvers voor de gazetten (gazetta, wéér Italiaans) waren onderweg naar 't geteisterde India, uit medeleven. De 'sportjournalisten' hadden zich in de Heizei genesteld. Het makabere misverstand. Reds are animals: graffiti als het ware. Voor Grobbelaar waren ze gekomen, en voor Boniek. Van De Saedeleer mocht Boniek zich, vooraleer per privéjet naar Pisa en Zo naar Albanië af te reizen, mateloos inspannen zodat hij van geen nut meer kon zijn voor zijn Polenland. Chauvinisme, Rik, maar 't zit in de mens gebakken. Hik klopte 'onbetaalde overuren' en Boniek deed idem. Straks Beveren-Cerkel op de Heizei, en Rik zal méé die éne minuut stilte in acht nemen. Doden. Drie dozijn. Bradford, remember? Den Inno vation was érger, bijna twintig jaar geleden. Twenty- years ago? Toen was het gros van de met Dalglish meegereisde supporters nog niet geboren. En nog véél langer geleden stortte een vliegtuig met aan boord de kern van Manchester United neer. A calamity. Na die woensdag werd het donderdag. Ze waren laat gaan slapen, de pendelaars die - met reduktie - gebruik maken van De Croo's treinen en bussen. In de winket, op de markt, op kantoor moest je watten in je oren stoppen om het geweeklaag over die 'echte schande' niet tot je te laten doordringen. Match? Catch. De Aanslag, ik moet Mulisch herlezen. Rou wende ochtendkranten las ik: Jaak Beuckelaers van de sport) op de voorpagina, Paul Goossens (van 't algemeen) op de sportpagina. Verwarring, deinig, gruwel. Vorige week in de kiosken de extra-pausnummers van de glamourbladen. Volgende week de specials over de Heizel. Tussendoor: iets dat op een kursiefke gelijkt in De Voorpost, om met m'n geweten in 't reine te komen. Schrijven geneest, praten werkt louterend. België, slagveld van Europa. Maar als we 't voetbal- wereldkampioenschap halen prijken de beeltenissen van Ceulemans, Pfaff en Vercauteren wel wéér op de verpakkingen van chokoladerepen en mosterdglazen. Belgen, dappersten van allemaal. En bij de inkom van 't voetbalstadion een rouwkapel. En daags na de duivelse finale weer Hoger-Lager op teevee. Er zijn fanatieke chauvinisten. Tot dat 'ras' horen de meeste voetbalsupporters. In de stad waar ik (het is niet mijn schuld) woon huist een Onder type suppor ters: de sarkasten. In Sint-Niklaas - aldus de vox populi - werden de bulldozers al besteld, want nu de klub weer weggetuimeld is kan het stadion worden gesloopt, te beginnen bij de tribune. De beste manier om al die ellende en rampspoed, die het glorieus meedeinen met de hoogste voetbalroem met zich brengt, de rug toe te keren of te ontlopen is: je prestaties matigen, slécht spelen. Dan heb je op de duur géén supporters meer, en dus ook geen vechtjas sen, amokmakers, improvizerende stokkenknuppe- laars. Dilemma. Voetbalspektakel dat exalteert in geldgewin, glitter en tot excessen leidende euforie van fanclans. Of amateuristisch gesjot ergens op een godvergeten wei waar 's anderendaags weer koeien grazen. Roem en razernij, spooktermen in het sportjargon. Gruwel op de Heizelgazon. Een eeuw voetballerij, tot de dood ons scheidt. Wouter VLOEBERGH De tweede dag stond in het teken van sport en atletiek. Het begon met een spurt over 80 m bij de jongens en 60 m bij de meisjes. Harry Philips was de snelste over de 80 m en Nathalie Eeckhoudt. Mona Frankel. Cynthia Neckebrocck en Sabine Van Cauwcnberghe deelden de eerste plaats in de 60 m. De handbalprocf werd gewon nen door Alain Moens met 14 doelpunten vóór Gunthcr Ca- mi. Wim Van Hove en Geert Van Landcghcm Bij de meis jes werd het weer een gedeelde overwinning tussen drie hand balspeelsters: Nicole Pouil lard. Carol De Ridder en Syl via Vandenbossche. Basketdoelen Oing naar Do minik De Boeck. met als twee de Jo Van Cauteren bij de jongens en bij de meisjes won Mona Frankel in haar speciali teit met ruime voorsprong Voor voetbal moest men slal om dribbelen tussen plaatjes en dit werd een spannend duel tussen de leerlingen van de sportwetcnschappcn met Door het winnen van de Beker van België speelt Avanti Lebbeke volgend seizoen opnieuw Europees. Reeds twee maal nam de Lebbeekse klub deel aan de Beker der Landskampioenen en nu wordt ook voor de tweede maal deelgenomen aan de Beker der Bekerhouders. Drie jaar geleden speelde Avanti nog Europees in de I.F.H. Beker. Dit wordt dus de vijfde deelname aan een Europese Bekerkompetitie. De Lebbekenaars veroverden ooit nog eens de Beker van België door een overwinning in de finale tegen Mont-sur-Marchienne maar toen bestond er nog geen Europese Beker der Bekerhouders. Uiteraard is Avanti op Europees vlak geen lang leven beschoren geweest. In 1972 werd het uitgeloot tegen het sterke Mai Moskou, wat natuurlijk resulteerde in twee verlieswedstrijden. Het jaar nadien werden zij uitgeloot tegen Lissabon. In Portugal werd verloren maar thuis dat was toen nog in de sporthal te Grembergen werd gelijkgespeeld. Toen Lebbeke dan in 1979 de Beker won moest het Zwitserse Bern worden bekampt. In een bomvolle Lebbeekse sporthal werd gelijkgespeeld (24-24) maar in Bern werd het 24-13 na een wedstrijd die beslist geen propaganda kon genoemd worden voor de handbalsport. Trainer Eddy De Smedt was toen niet te spreken over de ongelooflijke brutale manier waarop de Zwitsers te werk gingen, hierin gesteund door een opvallende home-getinte arbitrage. Tijdens het seizoen 1983S4 speelde Lebbeke nog in de I.H.F. Beker tegen Rode Ster Belgrado. De enorm sterke Joegoslaven wonnen in Belgrado met 30-24 en in Lebbeke werd het 13-24. Lebbeke wacht beslist opnieuw een zware opdracht en ook financieel zal men weer moeten toverenom het Europees avontuur rond te krijgen. Maar de inzet en de werkkracht van de Lebbekenaars kennende zal dit ook wel in orde komen. EVA Einduitslag jongens 1. Jo Van Cauteren wet. winnaars Kris Muyzewinckel 6615. 2. Domink De Boeck 6' en Jan Clccmput. sportwet. 6530. 3. Alain De meisjes liepen slalom drib- Moens 6C sportwet 6530. 4. bel basket en weer was Mona Harry Philips 5' sportwet. Frankel de handigste, vóór Ca- 6520. 5. Jiirgen Vandcnbroeck rol De Ridder. Volleybal was ee technisch moeilijkste proef en dus kwa men de kompetitiespelers op de eerste plaatsen met bij de meisjes Ildc De Triest en Ka- trien Stilten en bij de jongens Dirk Tas, gevolgd door Bruno Fransaert en Gunther Cami. De zwaarste wedstrijd van de dag kwam op het laatst met 800 m voor de jongens en 400 m voor meisjes. Dan Vande voorde werd primus, vóór Do minik De Boeck over 800 m en de 400 m-zege ging naar Na thalie Eeckhoudt vóór Ilde de Triest en Carol De Ridder Vermits alle resultaten uitgere kend werden volgens een soort van Finse prestatictabcl. werd er na de wedstrijden duchtig gerekend. sportwet 6460. 5. Vande voorde Dan 5k klass. 6460. 7. Harry De Cock 6' sportwet. 6458. 8. Michel Boel 6' wet.6356. 9. Luc Van Eeckhoorn 4' sportwet. 6352. 10. Gert Verleyen 4' sportwet. 6342. Meisjes 1 Carol De Ridder 5' lat. wet. 7222, 2. Sylvia Vandenbos sche, 5" lat wet. 7137, 3. Mo na Frankel 5° sportwet. 7037, 4. Nathalie Eeckhoudt 3* sportwet. 68115. Annick Pau wels 5' sportwet. 6715, 6. Ilde De Triest 5° mod. talen 6687, 7. Carmen Tjoens 5* sportwet. 6680, 8. Yannick De Smet 6* mod. talen 6588, 9. Nicole Pouillard 5* lat. wisk, 6550, 10. Katrien Stilten 5* sportwet WIELRENNEN Superstars in Dendermonde. Carol De Ridder, omringd door Sylvia Vandenbossche en Mona Frankel. Uit goede bron vernemen we dat er bij de Oostvlaamse afdeling van de Belgische Wielerbond een aantal klachten zyn binnengekomen over het nationaal kampioenschap voor juniores, dat onlangs te St.-Lievcns-Houtem werd verreden. Een zogenaamde neutrale volgwagen zou af en toe aan renners een handje hebben toegestoken en hen op sommige momenten opnieuw bij het peloton hebben gesleurd. Sommige renners beweren zelfs dat tegenstre vers gewoon by de hand werden gevat en zo tot bij het peloton werden geloodst. Een renner zou aan een Gent- Vlaanderen Freddy Van se konfrater hebben gezegd Steen, dat ook hij de «neutrale» hand De voorzitter van WSC Merel- kreeg toegestoken, maar dat beke volgde inderdaad het hij de hulp afwees. kampioenschap zegt onze kon- wik wif'niet als een bedrieger frater Net zoals de Molen- gebrandmerkt worden», zegde, vrienden Edegem waren zij ge- hij achteraf. Volgens de krant vraagd door de co-sponsor van «De Morgen» zat achter het hun klub. de Kredietbank, die stuur van de beschuldigde tevens één van de hoofdspon- volgwagen niemand minder sors was van het nationaal dan de voorzitter van de lief- kampioenschap, hebberskommissic van Oost- Van Steen zou medelijden hebben gehad met de ongeluk kige renners die lek reden en hen een «handje» hebben toe gestoken. De neutrale wagen werd «be trapt» door de hoofdfunktio- naris van de BWB. Eerder al werd de voorzitter van WSC Merclbeke berispt Dat was het geval in de Franco-Bclge Daar werd hij het slachtoffer van één van zijn renners die beweerde niet in de uitslag voor te komen. Van Steen ging protesteren en beweerde met klem dat hij de betrokken ren ner had zien aankomen, wat het geval was. Maar... wat hij niet wist. was dat deze renner een ronde lang uit de wedstrijd was geweest. Ook in de «Ster» vorige week was die «neutrale» wagen te zien. Niet iedereen heeft dat p.-m.Tl'l VVVI nl<-w'..l.-t.i.. andere klubs en.. pers mensen. Klacht tegen inrichters kampioenschap Naar we intussen ook verna men zou er klacht zijn neerge legd tegen de inrichters van het nationaal jünioreskampioen- schap in St.-Lievcns-Houtem. In het lastenboek zou gestaan hebben dat de toegangsprijs niet hoger mocht zijn dan 150 fr. Op geen enkele affiche zou dat vermeld geweest zijn. Toen het publiek zich aan bood. moest het. 200 fr neer tellen. Wie in het bezit was van een BWB-lidkaart kreeg zelfs geen vermindering, wat nochtans een verplichting is (15%). EDM

De Voorpost | 1985 | | pagina 25