Sint-Niklase bejaarden- rustoord Het Hof opent officieel Brengt bedrijf voor verwerking van beenderen en vleesafval geurhinder met zich KTA 1 Dendermonde brengt volksspelen tijdens opendeurdag «Riziv zou verzorgingskosten op zich moeten nemen» Bewonersraad funktioneert prima Wie is beste volkssporter van groot Hamme? ZONNIG J het gemeentehuis. EN OPNIEUW WARMER doorgeze borrelt va Vervolg van blz. 1 «Het is uniek m Euro pa en men kan dus nergens een kijkje gaan nemen om te ver gelijken», zo zei hij. Hij meen de ook dat het vervoeren van beenderen met een koelwagen lang niet zo onmogelijk en on logisch is als men wel meende te moeten voorstellen. Tot slot zei hij nog dat wanneer er inderdaad een reukhinder zou zijn. in de eerste plaats het bedrijf zichzelf strafte, maar ook DDS de sigaar zou zijn omdat er zich dan allicht geen nieuwe bedrijven meer zouden melden. «Volgens de heer Van Pollae.t en zijn partner zal het bedrijf een geur verspreiden die vergelijkbaar is met deze van een gaarkeuken of een worstenfabnek», zo besloot hij. Vele vragen Daarop kregen de aanwezigen de kans om vragen te stellen. Daaruit blijkt hun grote onge rustheid. Vragen als «Welke waarborgen heeft men van. de nieuwe firma gekregen en wie staat borg voor het geval alles falikant afloopt», waren niet uit de lucht. Iemand deed op merken dal men pas aan fase III voorgoed in de problemen gaat zitten. Daar gaat het over opslagplaatsen en dat kan on mogelijk een propere fase wor den genoemd. «Dat gaat rie ken». zo werd gezegd en daar bij werd de vraag gesteld naar wat er met de overschot van de beenderen gaat gebeuren? De heer Van Malderen zei daarop dat het om een continuproces gaat, dat de beenderen worden uitgeroosterd en dat men een vers gebroken produkt gaat drogen. De overschot wordt afgevoerd naar de nv Van Pol- laert. «Indien het drogingspro ces niet zou plaatsvinden, dan zou het inderdaad gaan stin ken», zo zei de heer Van Mal deren die als tegenopwerping te horen kreeg dat ook het drogingsproces een stank zal nalaten. Men had het dan over de al te kleine koelruimte van 144 m: en over het feit dat het in praktijk onmogelijk zal zijn om met verse beenderen naar het bedrijf te komen, gewoon omdat die beenderen al een tijdje bij de beenhouwer heb ben gestaan vooraleer ze zijn opgehaald. «Maar het moeteq verse beenderen zijn», zo zeg de de heer Van Malderen, die dit een conditio sine qua non noemde voor het hele produk- Dendermonde. Protest tegen de nog op te richten nv Protec. Ook het aktiekomitee van Lutterzele was present, (v) tieproces. Op de vraag waarom de heer Van Pollaert deze uitbreiding niet had voorzien naast zijn bestaande bedrijf, zei de heer Van Malderen dat daar niet de voldoende ruimte was en dat de wet die uitbreiding trou wens niet zou toelaten Wat, dan weer werd tegengespro ken. Andere vragen hadden betrekking op het feit dat de nv nog in oprichting was en waarom werd gewacht met die oprichting. Gewoon omdat men eerst de zekerheid wil hebben dat men zich kan vesti gen. reageerde de heer Van Malderen. waarna de kennis van de Kortrijkse partner van de heer Van Pollaert in twijfel werd getrokken. «Die Kort rijkse chemicus zal zeker en vast niet zeggen dat zijn uitvin ding stinkt», zo kregen wc te horen. Toen de bemerking werd gelanceerd dat uit een beslissing van gemeenschaps minister Lenssens blijkt dat het industrieterrein van Den- dermonde niet geschikt is voor milieubelastende bedrijven, zei de heer Van Malderen dat «Lenssens het gewestplan moet raadplegen». Daarop ontspon er zich een hele diskussie over de diverse types van industrieterrein en het bleek dat Hoogveld tot type I behoort, dat wil zeggen zonder specifikatienormen. Daar mag dus alles komen. Een volgend probleem bleek de biofilter te zijn waarvan de werking in twijfel werd getrok ken. waarna het probleem van de lucht- en waterverontreini ging werd doorgenomen. Het was tijdens deze diskussie dat de heer Van Malderen zich liet ontvallen dat Dendermonde het proefkonijn werd, waarop een aanwezige cynisch besloot: «die worden gewoonlijk snel gedood». Wat nu? Ook het plan - in feite een ruwe schets - van het bedrijf werd kritisch onderzocht. Ner gens is er sprake van filters, zo kreeg men te horen. En toen mengde zich ook een vrouwe lijke scheikundige in het hele debat. Zij zette uiteen dat de gelatingebereidingen voor menselijke konsumptie moe ten gemaakt worden uit zeer goede grondstoffen. Dat men ook over grote koelruimten moet beschikken. Is dat niet zo dan krijgt men een zeer grote reukhinder en wanneer het af val niet tijdig wordt wegge haald, dan krijgt men ook een massa vliegen. Zij gaf evenwel toe dat het hele produktiepro- ces geen gevaar kon opleve ren, op voorwaarde dat de af valstoffen onmiddellijk wor den weggehaald en men tij dens het hele proces voldoen de veiligheidsvoorzieningen in bouwt. Die zijn nu niet be paald goedkoop te noemen en worden om die reden ook wel eens over het hoofd gezien. Waarop de heer Van Malderen dadelijk voorstelde die nood zakelijke voorschriften ook op te leggen aan het nieuwe be drijf als een vaste voorwaarde tot vestiging. De scheikundige zei verder nog dat indien dat niet gebeurt er onvermijdelijk problemen zullen zijn en dat men maar liefst de geur van rotte vis zal opsnuiven. Niet bepaald een aantrekkelijk vooruitzicht. Daarop ging men over tot de mogelijke schade die zou kun nen aangebracht worden. Het was hier dat voorzitter Heu- ninck zei dat zijn bedrijf en de nv Philips zonder meer tot slui ten zijn gedoemd wanneer blijkt dat op de hoogwaardige technologische apparatuur een «bases» komt die voor de nodi- Dendermonde. Protest tegen de nog op te richten r. vergadering in. (v) Protec. De heer Heuninck ge problemen zal zorgen. Dat is een euvel dat lang niet mak kelijk zal op te lossen zijn, zo bleek. Men keerde dan terug naar de produktie en ging even aan het rekenen. De nv Protec wenste 2 ton eiwitconcentraat per dag af te leveren. Als men weet dat men maar drie procent eiwit- concentraat haalt uit 1 kilo gram, is het sommetje vlug gemaakt. De aanvoer gaat dus enorm zijn. En hier schuilt volgens de mensen van het industrieterrein het grote ge vaar in. Men gaat die massa niet vlug genoeg kunnen ver werken. En wat dan tijdens de weekends, wordt de produktie dan stil gelegd of wordt er doorgewerkt? Reukje aan het onderzoek? Voor de vergadering achter ge sloten deuren verder zou gaan, hield de heer Van Malderen nog een pleidooi voor meer kansen voor nieuwe bedrijven. «Men moet een bedrijf ten minste de kans bieden zich waar te maken. Ook de bedrij ven met een vraagteken. De nv Protec is er zo eentje.» Hij betreurde het ook dat de nv Pluvi die kans niet had gekre gen en dat lokte wel wat reak- tie uit van de aktievoerders van Lutterzele en Baasrode Als laatste grote opmerking werd verwezen naar het onder zoek «de commodo et incom- modo». Men vindt het op zijn minst eigenaardig dat dit on derzoek wordt een periode die feestdagen: van 15 tot en 29 mei. Op 16 mei vierde het feest van vaart, de dag daarop werd gewerkt, dan volgde een end en de week daarop het lange uuu,^, «Men zou voor minder dochtig worden», zegt het industrieterrein. Uiteindelijk werd dan bezwaar in te dienen vestiging van de nv Prote< bezwaarschrift zal aan schepenkollege ten de en vóór het afgesloten, overhandigd den. Vervolg van blz. 1 Het Hof is een soort gezinsver vangend tehuis, géén verpleeg instelling. Toch staat men ook open voor semivalide en invali de bejaarden. Direkleur De Vylder nuanceert: «Ook zor- genbehoevende mensen wor den opgenomen. Maar we heb ben eigenlijk geen geld om die zorgen te verstrekken. Via het Riziv, het rijksinstituut voor ziekte en invaliditeit, kunnen we maximaal 334 frank per dag rekupereren terwijl de rust- en verzorgingstehuizen 698 frank terugkrijgen van de overheid en de V-diensten gemiddeld 2.500 frank per dag terugwin nen. Dat is diskriminerend. In heel wat bejaardentehuizen vind je mensen met dezelfde verzorgingsgraad als in de rust en verzorgingstehuizen van de V-diensten«. De eerder sym bolische overheidstussenkomst van 334 frank per dag en per patiënt/bewoner wil De Vylder dus doen optrekken, maar dan moet het beleid, moeten de politici oren hebben naar zijn vraag. «Het hele pakket verzorgings kosten zou door het Riziv ten laste moeten genomen worden en wij zouden enkel de «hotel kosten» aan de patiënt/bewo- Hof-felijke inspraak «De direkteur geeft steeds precieze antwoorden. Het is niet zoals de paus, die antwoordt doorgaans vaag.» Een uitspraak van de heer Waelput. 79 jaar. lid van de bewonersraad in Het Hof in Sint-Niklaas. Hij - en hij niet alléén - is vol lof over het funktioneren van die raad én over de verhouding tot de leiding van de vzw. Het onthaal door zusters en personeel is hartelijk en voortreffelijk. De bewonersraad in Het Hof heeft een duidelijk geëman cipeerde struktuur. A'egen vrouwen en één man. een wankel evenwicht dat sommige maskulinisten zéér be vreemden zal. Toch is dat ogenschijnlijke onevenwicht min of meer een weerspiegeling van de 'krachtverhoudin- gen' bij de bewoners: 104 vrouwen tegen slechts 25 mannen. En belangrijker dan diskussiëren over het ge slacht der engelen is je afvragen of men wat hééft aan zo n adviesorgaan. Ook mevrouw Lescornez. 77 jaar. is in haar nopjes over de bewonersraad. Die werd opgericht om de betrokken heid van de gasten of patiënten bij het reilen en zeilen van de instelling te vergroten, te garanderen Elke week vergadert de instantie en in overleg met direktie en chef kok wordt dan het menu samengesteld. Elke week wipt iemand van de raad binnen bij elke bewoner op de kamer. Er wordt dus voeling gehouden, dat op z'n minst. «Ik zou de bewonersraad niet meer kunnen missen», zegt direkteur Eticnne De Vylder. ner horen aan te rekenen», vindt De Vylder. Het pro bleem is niet nieuw, men kent het ook bij het OCMW: het gaat om de erkenning van de bedden, om de katalogcring in deze of gene kategorie. Geen asiel Als je de pensioengerechtigde leeftijd bereikt hebt kan je principieel je intrek nemen in Het Hof. Mannen en vrouwen zijn welkom. De werking is geïnspireerd op een kristelijke levensvisie, maar aan alle resi denten wordt een maximale vrijheid op politiek, filozofisch en godsdienstig vlak gewaar borgd. Thans wachten zo'n vijftig mensen op opname in de instelling. Gemiddelde wachttijd: zes maanden. Voor rang wordt verleend aan de inwoners van Sint-Niklaas. Re kening gehouden wordt verder met de persoonlijke levenssi tuatie van de kandidaat-bewo ner. In Het Hof hecht men sterk aan een huiselijke sfeer, streeft men naar het respekteren van de vrijheid van de bewoners. Je mag je kamer of apparte mentje inrichten volgens je ei gen smaak, je mag bezoek ont vangen, je kan vrij in en uit als je wil. «Het kontakt met de buitenwereld is belangrijk. Dit is géén ghetto, géén asiel voor uitgerangeerde mensen-, aldus de direktie van Het Hof. Vrijheid. Ook-inzake het kie zen van artsen en andere zor- genverstrekkers (uitzondering gemaakt voor de verplcgen- den, die door de instelling zelf zijn aangesteld). Vrijheid als het op het kiezen van de maal tijd aankomt. Dat gebeurt in samenspraak met de bewo nersraad (zie rangartikeltje) en Het Hof heeft op dat vlak voor nogal wat variatie gezorgd, zo kan je bij diner en souper kiezen uit drie desserts, 's mid dags uit twee volledige menu's. Op algemeen verzoek van de bewoners (dat peilde men a.d.h. van een enquête) wor den de maaltijden op de kamer geserveerd, op medisch voor schrift wordt voor aangepaste dieetvoeding gezorgd. Mét de mensen Het leven van alledag in Het Hof. Bézig zijn, aktiviteiten bijwonen. De nadruk ligt meer op de zelfaktiviteit van de be woners dan op het organizeren van aktiviteiten ten behoeve van de residenten Participeren dus. Aan volks- danshappenings (de KBG van Nieuwkerkcn komt dra tonen hoe je dat doet, volksdansen), gymnastiek, feestjes, knutsel werk, pastorale animatie. Het Hof beschikt over een eigen periodiekje, daarin kunnen ook de bejaarden hun penne- vruchten kwijt. Toneel: de ge- pensioncerdenbond van Tere ken komt een stuk opvoeren. Gepoogd wordt, het onderlin ge kontakt tussen de bewoners van Het Hof te bevorderen, en ook naar het aanhalen van de banden tussen de residenten en de nog thuiswonende be jaarden wordt gestreefd. Van belang zijn, volgens de beleids- instanties van deze instelling, ontmoetingen met andere leef tijdsgroepen. Integratie der halve. Hel personeel De zusters Jozeficncn zijn dus eigenares van Het Hof, dat als een vzw beheerd wordt. Voor het dagelijks bestuur is Eticn ne De Vylder verantwoorde lijk. Hij wordt geadvizccrd door de bewonersraad en bij gestaan door diensten als sc- kretariaat (Amandine, zuster M.Palmers), huishouding (zus ter Honorinc, J. Vercautercn), verpleging en verzorging (zus ter Clémentine, M. Symkens), animatie (E. Bourrcc) en pas toraal (ecrw, pater Bock- Het Hof in Sint-Niklaas: riante residentie voor bejaarden, (delro) landt). Zuster E. Hellings zit de algemene vergadering van vzw Het Hof voor, ze is ook voorzitster van de raad van bestuur. Het eigenlijke personeelsbe stand bestaat uit 34 leden: 6 verplegenden, en 8 verzorg sters, l persoon die instaat voor animatie en voetverzor ging, l persoon die voor de tuin en het technisch onder houd zorgt. 10 schoonmaak- en onderhoudspersoncelslc- den, 2 koks en 5 keukenhulps. en tenslotte de direkteur. In totaal 30 vrouwen en 4 man nen. De zusters zijn belast met de leiding van de verpleging, het leiden van sekretariaat en receptie, het leiden van schoonmaak en onderhoud, de cafétaria, etc... De akkomodatie In Het Hof zijn er 99 eenper soonskamers. 18 studio's, 26 appartementen voor 2 perso nen, 3 personeels- of logeerka mers en 1 (wettelijk noodzake lijke) afzondcringskamcr To tale maximumkapaciteit 187 residenten. Het Hof beschikt nog over een kapel, een feest- zaal-cafétaria. een kapsalon, hobbykamcr. kinesisthcrapie- lokaal, tuin, zitkamer en mor tuarium. Wat kost het als je in Het Hof wil gaan wonen? De prijzen variëren van 930 frank per dag voor een eenpersoonskamer tot 1.750 frank per dag voor een appartement voor twee personen. Semivalide of invali de bewoners betalen een klei ne toeslag De prijzen worden vastgesteld (en zo nodig aange past) in overleg met het minis terie van ekonomische zaken. De bewoners Van de thans 125 residenten zijn er 104 vrouwen en 21 man nen. Tien echtparen wonen in Het Hof. De gemiddelde leef tijd van de mannen ligt net onder de 80 jaar, die van de vrouwen iets boven de 82. Pak weg de helft van de bewoners zijn semivalide of invalide. Toen ik, vorige vrijdag, het mooie gebouw, dat zo riant gelegen is nabij de Baudelo- building, de OLV-Presentatie, de schouwburg en de muzieka- kademie en vooral in het volle centrum van de stad, vrijdag jl. bezocht was in de feestzaal de zin geafficheerd, in 't groot: "Wat is het fijn hier samen te zijn>. Eenvoudige poëzie, har telijke rijmkunst De zusters Jozefiencn realizcerden een knap, modern, gezellig ge bouw Maar veel belangrijker dan dat bouwsel vindt men daar de wijze waarop samen geleefd wordt, hoe de mensen daar hun levensavond door brengen. Op professionele wij ze wordt aan begeleiding ge daan, door het personeel en door de zusters. Niet met de bedoeling winst te maken. Want Het Hof is als een vzw gestruktureerd. Dienstbaar heid is dus een belangrijk gege ven in deze kontekst. De derde leeftijders kunnen er maar wel bij varen. Wouter Vloebergh Zaterdag I juni organizeert het KTA 1, het vroegere Rito, voor de 29* maal een opendeurdag. Tussen 14.00 en 17.00 u. zyn de leerlingen er aan het werk en krijgen ouders, vrienden en syrnpatizanten, maar ook alle nieuwsgierigen de unieke kans om kennis te maken met de brede waaier aan studiemogelijkheden die de school biedt. ding (14-18 jaar) is men geschoold Ier. Komt dan nog de centrale verwarming of de de graad van het VBSO. vormt hei sluitstuk van opleiding sanitaire Op te merken valt dat hier zevende specializaticjaar slaat. Volksspelen De 29" opendeurdag van KTA I heeft meer te hict dan een traditionele kennisi king met een school en leerlingen die aan het 1 zijn. Er wordt ook een De uitspraak brede waaier is kers. Er kan ook een vijfde niet eens overdreven. Enkele specializaticjaar worden ge- voetbaltornooi gcorganizci richtingen die men er kan vol- volgd. waarin de klemtoon ligt Een mandcnvlcchter. gen: industriële wetenschap- op het gereedschapmaken, pen of een doorstromingsafdc- De afdeling autotechniek is ling die gericht is op verdere een korte kwalifikatieafdcling studie. Leerlingen tussen de 14 (14 tot 17 jaar) en is een dricjn- en 18 jaar kunnen deze afdc- rigc cyklus met gchomolo- ling volgen. De afdeling bio- geerd getuigschrift LSO na het chemie is de jongste studie- derde jaar. Bekwame auto- richting van de school. Ze is tcchniekers worden er opge- produkt van de derde leid met een grondige kennis industriële revolutie. De cyclus omvat tcur en een beeldhouwer 1 len er aan het werk te zien /i| Centraal staan evenwel T volksspelen. Sinds enkele ren zijn deze spelen t ware herontdekking toe. staan borg voor een gczclll en niel-commerciële namiddf vermaak en ontspanning, is de kans voor een halve d van benzine- en dicsclmo- laatste toren. twee jaar van de sekundaire Hout kan worden gevolgd in Dc deelnemers aan de voll opleiding. Dan is er een afdc- de korte kwalifikatic of in het spelen maken bovendien ling elektriciteit, waarin niet vernieuwd berocpssckundair kans waardevolle prijzen minder dan drie studicniveau's onderwijs (VBSO). In de kor- winnen zoals een huiscomp zijn: na het doorlopen van een Ie kwalifikatie bestaat ook hier ter. een reflcxcamera. boeki derde en vierde doorstroming een vijfde specializaticjaar In bons. enz. kan voor een verdere spcciali- het VBSO kan een derde De winnaars van deze talrij! zatie worden gekozen tussen graad (15 tot 18 jaar) meubel- prijzen zullen geloot wordi sterstroom en elektronica. De makerij worden gevolgd. Dc uit alle deelnemers éan t leerlingen ontvangen bij het afdeling carrosserichcrstclling volksspelen. U.._ eveneens een jonge, maar Op zaterdag 1 juni dus na het KTA 1 te Dendermonde de Brusselscstraat. einde van hun studies een ge homologeerd getuigschrift ho- zeer bloeiende afdeling. Na ger sekundair: in de korte kwa- een vierjarige berocpsoplei- lifikatie (dc vroegere A3) ligt de nadruk meer op de prak tijk. De leerlingen ontvangen na een jaar een gehomolo geerd getuigschrift later sekun dair en na dc tweejarige cyklus bestaat ook nog dc mogelijk heid een vijfde specializatic jaar te volgen: in het ver nieuwd beroeps sekundair on- Na één jaar volkssportenroute V.V.V. Hammc, gemc dcrwijs staat de praktijk een- en jn hd kader van dc viering tehuis. Markt 1 of bij dc d< traal. Hier worden dc echte Van 25 jaar V.V.V. Hammc, nemende herbergiers: Kant stielmannen gevormd organiseert de V.V.V. Ham- gemeentelijk speelplein. To In de afdeling mechanica zijn mc, vanaf 1 juni 1985 tot en spel: Café Kaatsspel. Zog er twee studieniveau'" - met 30 juni 1985, een volks- Bakspcl. Café Minncwal derde en een vierde jaar door- sportenwedstrijd onder het Moerzekc - spijkerslaan. stroming monden uit in de lan ge kwalifikatic mechanica (dc thema «Wie is de beste volks- De Vier Gekroonden, sporter van groot-Hamme». zeke - puitschieten. café Tir vroegere A2) die dc leerlingen Kunnen hieraan deelnemen: Moerzcke, Kallekcnschietc opleidt tot bekwame technici individuclcn, groeperingen of café 't Eiland, Mocrze in dc metaalverwerkende nij- clubs en gezinnen. Kosten: 30 boogschieten, café De Sti verheid. De leerlingen die af- p voor de individuelcn. 50 F Laars. Hammc - vogclpik; studeren bekomen ^het geho- voor dc groeperingen en gezin- verne 't Brugskcn. Hamm nen persoon maar sjoelbak en Ontmoeting.se voor de ganse groep) Bij in- trum 't Klokhuis, Hamme schrijving krijgt men gratis een perbol. Alle herbergn dien volkssportcnbrochurc aangc- te worden bezocht en aan I boden. Dcclncmingsformulic- voorgeschreven spel deel ren kunnen bekomen worden nemen. De herbergiers zuil mologeerd getuigschrift HSO: in dc korte kwalifikatic (de vroegere A3) worden algeme ne vakken onderwezen, maar de nadruk ligt toch op de prak tijk. Na het vierde jaar worden de leerlingen gekwalificeerd Qp het sekretariaat van dc de punten aantekenen op J als geschoolde metaalbcwcr- declnemingskaart. Zondag 1 juli om 19 uur zullen de prijz» uitgereikt worden aan de wit ONZE WEERSVERWACHTING I (individuclcn, groeperingen gezinnen) in de feestzaal Een hogedrukgebied boven Engeland en dc Noordzee houdt boven onze omgeving een oostelijke luchtstroming in stand. Hiermee wordt geleidelijk warmere lucht aange voerd. Een onweerszone boven Spanje breidt zijn invloed naar het noorden uit. Hierdoor wordt het dit weckend vooral onweerachtig boven Frankrijk. Luxemburg en Zuid-Duitsland. Vanaf zondag bestaat ook in ons land kans op onweer, hoewel die onweders zeer plaatselijk zullen zijn en zeker het mooie weer niet zullen verstoren. Vandaag vrijdag blijft het droog en zonnig, bij een matige noordoostenwind en middagtemperaturen tussen 17 en 22". 'Zaterdag wordt het opnieuw zonnig en iets warmer met temperaturen van 19 tot 24°. Van zondag tot en met woensdag blijft het overwegend zonnig met weliswaar kans op een plaatselijk onweer. Dc middagtemperaturen zullen variëren van 23 tot 28° bij een zwakke tot matige oostenwind. (cdm) Dc arrondissementsverbond 0| van de land- en tuinbouwc )cr van Eeklo en Gent hebben e algemene vergadering opgei rond het probleem van de va ni| stelling van de landbouwpr ta; zen, de financierings- en sub an dieregelingen. Een van de gas et sprekers op deze studiedag w ie premier Martens die het bi e over de «landbouw en het rtfi ringsbeleid». let 4 - 31.5.1985 - De Voorpost Dendermonde als proefkonijn

De Voorpost | 1985 | | pagina 4