Bayer-Kallo werkt aan veiligheidsrapport erste Bloemenwijkfeesten in Stekene olks en voortreffelijk Zaire-blues in Netwerk Aalst Dertigers uit Temse Huis in de zestiger jaren vierde tienjarig bestaan in Beveren Komputer- tekenaars Pij Sint-Carolus in Sint-Niklaas Sint-Niklase akademie krijgt uitgebreider lesurenpakket Jos Houben: «Reinaert is totemdier van Waaslanders» De Voorpost - 31.5.1985 - 5 '.menwijkfeesten luim tachtig steder foor haar algcmen Kzellige kader van tijdens een feestre< lofessor Boesman benemend belang [VOG beklemtoond. f«Wiging, die prftaatbracht Jbfcn het Schel' Jaste Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Beveren werd een samenwerkingsovereenkomst goedgekeurd tussen de milieudienst en het Centrum voor Lucht- en Waterveront reiniging van Antwerpen. Het agendapunt werd wel met eenparigheid van stemmen goedgekeurd, maar Agalev- raadslid Ludo De Block stelde zich wel een aantal vragen rond het samenwerkingsverband. Het raadslid wou konkreet weten of de gemeente door het aangaan van deze overeenkomst aan het Antwerpse CLW ook gaat vragen om de bedryven op de Wase Scheldeoever op waterveron treiniging te kontroleren. Volgens milieuschepen Smet is Agalev-raadslid nu te verkla- het CLW in feite niet bevoegd ren? Volgens De Block zou het in deze materie. Wel bevoegd kleine waterzuiveringsstation is de Vlaamse Waterzuive- van Halterman ter hoogte van ringsmaatschappij en wat het fort Liefkenshoek veelal doorstroming van informatie stilliggen en ook zou de Bayer- betreft worden volgens sche- vestiging in Kallo al sinds 1982 pen Smet de relaties met die over géén lozingsvergunning instanties steeds beter. meer beschikken. «Het bedrijf Hoe is die bezorgdheid van het gaat dus nog steeds door met Whenwijkfeesten in Stekene. Heel wat volk op de been voor het «Wijkenspel zonder nzen». (gremar) W) eerste Bloemenwijkfeesten in Stekene zyn voorbij. Niet een de traditionele dansavonden werden een sukses, ook zondag gehouden «Wykspel zonder grenzen» waaraan Stekense wijken deelnamen werd werkelijk een vol- me^ffer. jt begon al met een schot in Wijkspel zonder grenzen beskL r?°l- ,iïdenS de vriidag" Zondag was alle aandacht dan «k Bdsch.et.ng, waarvoor gevestigd op he, grootse 2?* zcIvcn,,8 *hulters hun «Wijkspe, z£nder grenzen», te pijlen verschoten. met deelname van lieBfst 6 Ste. kense wijken: Bloemcnwijk officiële opening kwam er zelf. Hellestraat. Kickenhaag. erdagnamiddag om 14 u., in De Brug. Kerkwijk. Ha- iwezigheid van een forse af- broeckwijk. Elke ploeg be- irdiging van het schepenkol- stond uit 3 heren. 3 dames. 3 De feestvierders konden kinderen plus nog iemand voor die namiddag te goed de theorieronden én iemand :n aan allerlei attrakties op als afgevaardigde in de jury. i Vlaamse Kermis, terwijl Deze ploegen dienden allerlei ldc sendoor optredens plaats- ludieke, soms iets té ingewik- dt.iden van o m. Jada, Reintje kelde maar meestal erg inte- O s, Karatcklub Shotokan, de ressante en plezante «spellet- an mzeekse tafeltennisklub en jes» ofte proeven te doen en/of a||j] idendressuurklub De ondergaan. )jC(^ flkkclvricnden. 's Avonds De gastheer voor volgend s er dan een «knal»-bal, «Wijkspel zonder grenzen» arvoor de zaal stampvol wordt Kiekenhaag, want deze p. Er werd gezongen en ge- wijk won het met 34 punten nst tot in de «kleine vóór Hellestraat dat 32 punten 'an rtjes». totaliseerde, terwijl De Brug verdienstelijk derde werd met 29 punten. De Kemzeekse Ha- broeckwijk eindigde 4de, de Stekense Kerkwijk werd 5de terwijl de organiserende wijk zesde werd. Na de prijsuitreiking volgde dan een daverend bal met de discobar van radio Horizon. Derde leeftijd Deze bijna-vierdaagse Bloe menwijkfeesten werden op Sinkscnmaandag afgesloten met in de namiddag een ge slaagde koffietafel voor de «derde leeftijd» (helemaal gra tis) met koffie en koeken en gezellige muziek van een ak- kordeon kampioene 's Avonds was er dan nog een gezellig samenzijn met voor de liefhebbers pieren, gaaibollen en kruisboogschieten met vele (levende) prijzen in natura. Tijdens die afsluitingsavond ging ook.de trekking door van de grote tombola, georgani seerd ten voordele van deze eerste Bloemenwijkfeesten. Gremar Stekene. De wijk Kiekenhaag won het wijkenspel. (gremar) Via foto's en oud-koloniale filmpjes uit de kelders van het Museum Midden Afrika (Tervuren) werd een beeld gebracht van de paternalis tische welwillendheid waarmede Belgen destijds de «zwartjes» behandelden. Zaire-avond Voor de «avond» kwam niet zo veel volk opdagen. Orga nisatrice Leen D'hondt vraagt zich af of mensen stilaan van dergelijke avon den na een «Chili-avond», een «Nicaragua-avond», een «San Salvadoravond» en noem maar op misschien genoeg krijgen. «Van het goede te veel?» Voor de aan wezigen werd het alleszins een boeiende belevenis met Juul De Vos die 7 jaar werkzaam was in Zaire en nu voor het NCOS de Zaire- problematiek behandelt. Hij verving de wegens ge zondheidsredenen weer houden Magda Aelvoet (Broederlijk Delen). Spreker schetste de ellendi ge levensomstandigheden waarin de doorsneeburger zich momenteel in Zaire be vindt. De ekonomie is totaal ontwricht en de meeste Za- ïrezen balanceren op de rand van de hongerdood. Alleen door onderlinge soli dariteit en door allerlei vor men van lijntrekkerij slaagt men erin in leven te blijven. En om te voorko men dat de uitgebuite be volking in opstand zou ko men werd een uitgekiend repressie-apparaat opge bouwd. Waarna Marc Van Domme len het belang van Zaire voor ons land heeft. Er zijn de Belgische vestigingen ter plekke, de invoer van koper, kobalt, diamant en zowat 20.000 landgenoten werken nog steeds in Zaire. Maar Frankrijk en de USA hebben eveneens interesse voor de reeds vermelde pro- dukten en bovendien voor zilver, goud, uranium. Performance Tenslotte bracht rasvertel ler Paul Schrijvers uitge dost als een oud-koloniaal met alles derop en deran, een schitterende perfor mance. In zijn «Zwarte Ver telsels», verhalen over de zwarte kant van onze aard bol, reikte hij het pubüek een heleboel elementen aan die het tot nadenken dwon gen. Ook over de eigen si tuatie. Een ludiek gebeuren op niveau gekruid met ak- tuele gebeurtenissen. Waarna gefuifd werd met Radio Katanga waarvoor dan wél veel belangstelling was. LH lozen in de Schelde, zoals vóór 1982», stelde raadslid De Block. Dat de Bayer-vestiging loost zonder vergunning blijkt wel degelijk te kloppen. In augustus 1977 werd aan Bayer op Linkeroever een lo zingsvergunning uitgereikt. Achteraf bleek dat in die ver gunning nogal wat fouten wa ren geslopen: de helft van de produktie-eenheden waren er niet in vermeld, ook de opge legde normen waren lager dan de sektoriële lozingsnormen. De toen bevoegde minister Galle wou een en ander her zien, maar Bayer tekende hier tegen beroep aan. De lozings- voorwaarden werden uiteinde lijk door een K.B. van 24 maart 1980 gewijzigd en de voorwaarden werden vastge legd door professor Van Haute van Leuven. Het K.B. was geldig voor een periode van twee jaar. In augustus 1982 schreef Bayer aan minister Lenssens een eerste aangete kende brief waarin gevraagd werd, het K.B. te verlengen. De minister antwoordde dat de zaak zou worden onderzocht, maar in september 1982 had Bayer nog steeds geen ant woord gekregen. Een tweede aangetekende brief, met het zelfde verzoek, volgde en er werd aangenomen dat het be sluit stilzwijgend zou worden verlengd. In januari 1983 ant woordde Lenssens dat de zaak met spoed zou worden afge handeld. Van die beloofde spoed kwam niet veel in huis. Vijf jaar na het K.B. blijkt dat het dossier nog steeds in on derzoek is bij de Administratie voor Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu. Bayer houdt zich bijgevolg, weliswaar zonder vergunning, aan de voorgaar den opgelegd in het besluit van maart 1980. Veiligheidsrapport Het ongeval met methyl-iso- cyanaat in het Indiase Bhopal heeft in het Waasland nogal wat reakties doen ontstaan. Ook bij de Bayer-vestiging op de Wase Scheldeoever wordt het beruchte goedje aange maakt. Dat het ongeval voor de Wase vestiging niet zonder gevolg zou blijven was vooraf bekend. De installaties in Kal lo zijn dan weliswaar veel be ter beveiligd, het lag voor de hand dat Bayer op zijn minst de veiligheid zou moeten door lichten en, indien nodig, aan passen. De traagheid van de administratie is echter bekend. Pas eind april heeft het Provin ciaal Komité voor Leefmilieu, waarin ook milieuambtenaar Mark De Pauw van Beveren zetelt, aan Bayer gevraagd werk te maken van een veilig heidsrapportering. Bayer heeft dat verzoek overigens niet af gewacht en van zo'n bundel al werk gemaakt. Het rapport moet tegen 1 juni zijn binnen- geleverd. De konklusies wor den nog diezelfde maand ver wacht. Wijziging De exploitatie van het schei kundig bedrijf werd in een be sluit van 9 februari 1973 gere geld. In december 1976 kwam daarin een wijziging. Bayer kreeg toen een vergunning om haar installaties ui't te breiden met een inrichting voor de fa- brikatie en de opslag van me- thyl-isocyanaat. Na het onge val dan in Bhopal acht Arol het aangewezen dat de exploi tatievoorwaarden zouden ge wijzigd en aangevuld worden. Een maximale veiligheid zou volgens Arol hierdoor kunnen worden gegarandeerd. Welke aanpassingen gaan wor den opgelegd moet nog wor den afgewacht. L.V-ïB. Het meinummer van Unesco Koerier heeft het over de groei van de miljoenensteden in de wereld. Unesco Koerier is een internationaal tijdschrift dat in 31 talen verschijnt. Het wordt uitgegeven door Keesing, Kee- singlaan 2-20 te 2100 Deurne (03/324.38.90) Dendermonde. De Kulturele leerlingenorganizatie van het KA Dendermonde organi- zeerde in de Honky Tonk bunker een jazz-fuif. (foto piet hermans Vrijdag 18 mei vond in feestzaal De Gulden Cop de Night ten dienen steeds titel en uit- of the Golden Sixties plaats, een muzikale avond volledig voerder(s) te noteren. Derti- gewjjd aan de popmuziek van de gouden zestiger jaren, ger Luk De Ryck bleek op- Organisator was de Kulturele Vereniging Spirit. nieuw de sterkste. Hij triom feerde met 85 punten (op 100) Uiteraard betrof het een luis- Speciale aandacht ging naar de voor 2. Ilja De Pauw 81. 3. ter-en dansavond, waarbij het popkwis over de zestiger jaren. Eticnne Baeke 75, 4. Danny beste van het beste uit de zesti- Vorig jaar reeds vond de eer- De Bock 73. 5. Raymond ger jaren te horen was. maar ste aflevering van deze kwis Thielens 71, 6. Jean De Ryck daarnaast was ook voor enkele plaats (in besloten kring) en de 66, 7. Albert De Ryck 63. 8. pittige uitschieters gezorgd. Zo overwinning ging toen naar Theo Oste 57, 9. René Ver- vond eer. optreden plaats van Temses kuituurschepen Luk meiren 50. 10. Karei Cornclis The Golden Spirit Band, de De Ryck voor Ilja De Pauw, en Tony Van Drom 32, 12. vaste kern (Luk Verhuist, Jef Etienne Baeke en Raymond Paul Elet 23. 13. Dannv De Vcrmeiren, Daniël Duribreux, Thielens. Wilde 22. Paul Elet). was voor de gele- Nieuwsgierig werd uitgekeken De kwis werd samengesteld genheid aangevuld met andere of Temses muzikale schepen door Daniël Duribreux en ac- inslrumcntisten uit Temse zijn titel zou hernieuwen Al- presenteerd door Luk Ver- zoals Alajos Van Peteghem, gemeen werd verwacht dat het hulst. opnieuw een duel De Ryck-De De avond werd een sukses tot Pauw zou worden. Dertien over de hele lijn en duurde niet deelnemers schreven in voor tot laat in de avond, maar lot de kwis, die volledig gericht .vroeg in de morgen. Men mag was op het herkennen van mu- zich dan ook aan een herhaling ziekfragmenten: de kandida- verwachten. voor Openbaar Groen, waarbij eind 1984 steden en gemeenten waren aangesloten, is ;cmene vergadering samen gekomen in het kader van het kasteel Cortewalle te Beveren. een feestrede door Aktief Boesman werd het van de De ver die nu tien jaar be- ook een bezoek Scheldedorpje Doel en labijgclcgcn industriege- op de Wase Schelde- Ook in het Waasland de VVOG nogal wat le- Naast Beveren laten ook Temse en Zwijn- zich adviseren en des- bijstaan door de jubile- vereniging. Het jaarverslag over 1984, dat werd voorgedragen door sche pen Robert Blommacrt van Beveren, getuigt van een wer kingsjaar boordevol aktivitci- ten en initiatieven. In zijn woord vooraf benadrukte de voorzitter het belang van een sterke vereniging van gemeen te inzake groenvoorziening. «In de loop van 1984 is immers duidelijk gebleken», aldus voorzitter Jooken, «dat ten krachtdadige stem naar de overheid toe méér dan wense lijk is». Volgens de voorzitter zijn het vooral de dossiers in zake wegbermbeheer en bouw verordeningen op de beplan ting, die de kontakten met de overheid hebben overscha duwd Er zijn uiteraard ook positieve geluiden binnen de VVOG. Door een technische werk groep worden bijvoorbeeld ak- tucle problemen inzake groen voorziening bestudeerd. Vol gens ir. Boesman is voor som mige problemen een diepgaan der wetenschappelijk onder zoek wenselijk is. «We hoeven hiervoor niet meteen naar het buitenland, ook in eigen land beschikken wc over een aantal gereputeerde onderzoeksin stellingen». stelde ir. Boes man. L.v.b. Mare Thvsebaert. e.a Achttien jongeren namen deel aan de komputertckenwcd- strijd (een mini-programmeer- concours) die door het tech nisch instituut Sint-Carolus on langs werd georganizeerd. Drie leerkrachten plastische opvoeding moesten jureren. De eerste prijs ging naar Sint- Niklazcnaar Jan Bactcns. leer ling van het kollege; tweede werd Bart Vcrschooren uit Temse. ook al leerling van het kollege: derde eindigde Jan De Macsschalck uit Belsele, leer ling van Sint-Carolus Speurders N.a.v de open deur bij Sint- Carolus kregen de bezoekers informatie bij de vleet over studiemogelijkheden. Eén van de initiatieven was een wed strijd, waaraan alle bezoekers konden deelnemen; men kon de oplossing vinden bij de af deling bijzondere jeugdzorg. Van de 243 deelnemers haal den er 28 het maximum Win naar werd (door lottrekking) Pieter-Jan Bael vóór Louisa Fierens, Alex De Coninck. Van Kcrckhoven en Annelies Fabri. Over het open tafcltennistor- nooi tussen andersvaliden en validen hebben wc 't vorige week al gehad. Dat werd ge wonnen door Nico Vcrgevlen vóór Katleen Oosterlinck. An- dré Oosterlinck. Roland De Witte en Fabiaan Van Hoey- weghen. CVP-senator Ferd. De Bondt heeft bij de gemeen schapsminister voor onderwijs, leefmilieu en water beleid Jan Lenssens. aangedrongen om enkele no den van de akademie voor schone kunsten in Smt- Niklaas in gunstige zin te regelen. De stedelijke akademie had immers een uitgebreider lesurenpakket, dan wat sedert enkele jaren kon gesubsidieerd worden. De minister heeft er in toege stemd. in het kader van de beperkte financiële middelen van de Vlaamse Gemeenschap, toch op nieuw de tien uren te subsidiëren, die vroeger aan de betoelaging onttrokken waren. De toelage gaat in met terugwerkende kracht tot 1 september 1984. Bovendien heeft gemeenschapsminister Lenssens op vraag van De Bondt een onderzoek ingesteld om zo mogelijk een bijkomende studiemeester-opvoeder te subsidiëren. See you in september... Twaalf jaar na de eerste uitgave van het Reinaertspel (lente 1973) op de Grote Markt in Sint-Niklaas komt er een tweede editie: negen keer haalt de vos streken uit in het stadspark, van 5 tot 16 september. Over dit initiatief hebben we 't in De Voorpost al vaker gehad. En wc blijven de vos in de gaten houden, want met die leperd weet je nooit. Gisteren donderdag nog vond ten stadhuize in Sint- Niklaas een persbijeenkomst plaats. Daar werd het woord gevoerd door o.m. Jos Houben, auteur van het Reinaert spel Hij had het over de enorme bezieling die destijds uitging van 'magiër' Mark Liebrecht. Deze 'duivelskunste naar' en z'n medewerkers deden gewoon èlles, behalve kapitulercn. Het was een huzarenstuk. Hoe komt het toch dat men ook nu weer met zoveel spanning uitkijkt naar die topdagen in september? «Misschien ligt de oplossing gewoon bij de mensen van Waas, het Soete Lant», zei Houben. «Reinaert de Vos is sinds mcnsenhcugnis hun totemdier Men had het gisteren ook over de faciliteiten die aan de inrichters worden verleend. Het stadsbestuur reikt graag een helpende hand en dat doen ook heel wat bedrijven en andere instanties. De lezer mag gerust weten dat over enkele maanden een inhoudelijk boeiende brochure tot stand komt. dank zij de goeie zorgen van onze eigen uitgeverij-drukkerij De Cuyper. «Theater is groepswerk», zo werd gisteren gezegd. Het gaat natuurlijk om méér dan dat. De vossenraad (Fernand Van Durme, Willy De Grccf. schepenen Van Daele en Anthuenis) moet wel een dozijn kommissies stimuleren en koördineren. een heleboel verenigingen zetten hun beste beentje voor (van Kracht en Geduld tot Clapaja en de gewestelijke VVV), koftom: men slooft zich werkelijk uit met het oog op het welslagen van deze langgerekte manifestatie. Alleen naar het stadspark, in het spoor van de vos. (wv) Jos Houben - Reinaert is sinds mensenheugnis het t< dier van de Waaslanders» (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 5