Stukje levensvreugde brengen bij de zieken blijft nog altijd eerste taak ACW Dendermonde en zijn visie op de stedelijke financies Duo Tas-Vermander schitterend derde in WISH-wedstrijd 12 - 13.9.1985 - De Voorpost Tien jaar ziekenzorg in Baasrode Naar geme tie, li In Baasrode floreert de afdeling ziekenzorg die binnen de diensten van de kristelijke mutualiteit is ontstaan biezonder goed. Men kan er rekenen op een hele schare aan medewerkers die op geen uurtje kijken om te helpen daar waar het nodig is. De dienst bestaat tien jaar. Dat betekent een decennium belangeloze inzet voor anderen. Zichzelf een stukje vergeten om anderen een plezier te doen. Het werd een verjaardag die druk werd gevierd door bejaarden en ziekenzorghelpers. Een feest dat de hele dag duurde en dat kon prat gaan op enkele vooraanstaande genodigden zoals gemeen schapsminister Lenssens, OCMW-voorzitter mevrouw Buyse, schepen van welzijnszorg Hermans en gemeenteraadslid De Smet evenals van enkele leden van de OCMW raad. Na de eucharistieviering, die muzikaal werd opgeluisterd door het zangkoor van Opstal, werd een kleine plechtigheid gehouden in de zaal Scaldis. Daarna kon het feestmaal be ginnen. Ziekenzorg voorzitter Robert De Winter mocht dus vooraan staande gasten welkom heten, maar zijn hartelijk welkom ging evenzeer naar de om en bij de 180 leden die ziekenzorg in Baasrode telt. Hij schetste in het kort de voornaamste doelstelling van de ziekendag die over het hele Vlaamse land werd gevierd en noemde het tema «voor zieken een thuis» een hele opdracht. Dat thuis gevoel bicden, aldus de voor zitter moet bestaan uit een sa menspel van allen die zich rond de zieke bewegen. Daar na verleende hij het woord aan gemeenschapsminister Lens sens die zijn bewondering en ten, aldus minister Lenssens tevredenheid over ziekenzorg die zei dat helaas niet alle tot uitdrukking bracht. De zie- zieken van die thuis kunnen kendag, zo zei hij, vestigt de genieten. «Onze maatschappij aandacht van iedereen op de verandert zeer snel en het zal zorgen en moeilijkheden van hen die getroffen zijn door ziekte of handikap. Het is ver heugend dat precies in deze tijd van vervreemding er men sen bereid worden gevonden om zich te willen inzetten voor de anderen. Hij hield een plei dooi voor meer menselijkheid in alle geledingen van de zie kenzorg en onderstreepte dat het thema van 1985 in feite een heel programma omvatte en dus uitstekend was gekozen. Voor dat programma kan men zich inderdaad inzetten. Een thuis betekent geborgenheid, zich veilig voelen, steeds wel kom zijn, het is meer dan een hoop stenen die met cement aan elkaar werden gevoegd. Een thuis is de gloed van de menselijke aanwezigheid voe- deze thuisverzorging ook de huisartsen moet betrekken en suggereerde dat men de jonge gezinnen de keuze zou moeten laten om een van de partners de kans te bieden de beroeps loopbaan tijdelijk of definitief te onderbreken om zich toe te leggen op de thuisverzorging. Hij voegde eraan toe dat de staat in dat geval voor een tegemoetkoming zou moeten zorgen. «In de krisis zou deze wijze van werken ook een gun stig effekt kunnen hebben op de werkloosheid», aldus de mi- funktioneren en die ook advie zen formuleren. Deze raden hebben al heel wat prestaties op hun aktief en schepen Her mans vermeldde meer in het biezonder de verschillende brochures die werden samen gesteld, het toegankelijk ma ken van gebouwen, het kreëe- ren van parkeerplaatsen, de week van de derde leeftijd, het oprichten van een dienstencen trum in samenwerking met het OCMW en nog zoveel meer. Hij onderstreepte in dit alles de inbreng van de leden van c' ~)i Dendermonde. ACW voorzitter Jozef De Bonte zet de plannen uiteen (v) Het is al eens eerder in de Dendermondse gemeenteraad tot een konfrontatie gekomen tussen de verschillende frakties over een mogelijke vermindering van de gemeen- telijke belastingen. Zo werd onder meer gevraagd naar het standpunt van het ACW en of dit standpunt samenviel met dit van de CVP. Het Stedelijk ACW van Dendermon de heeft nu op een perskonferentie zijn visie op de stedelijke financies uiteen gezet. Dendermonde. Ziekendag ii de viering (vh) aan ons zijn om een program ma uit te werken naar de inte gratie toe. We moeten naar een samenleving toe die zich ook mentaal moet organizeren om de anders-validen te kun nen opvangen». Dat er op dit vlak nog heel wat gebeuren moet, dat staat buiten kijf. En dan heeft men het lang niet alleen over het aanpassen van gebouwen, maar ook van het onderwijs en van de hele kul- turele sektor. «Voor zieken een thuis» is een programma voor vele jaren achter elkaar. Thuisverzorging Spreker zag ook heel veel heil in de thuisverzorging. Niet om dat die financieel minder zwaar zou zijn, want dat is niet zo. Maar gewoon omdat deze vorm van verzorging heel wat voordelen inhoudt voor de zie ke en voor de mensen die hem omringen. Minister Lenssens wees er terloops op dat ook op het vlak van de thuisverzorging Dendermonde een eerste rol g in Baasrode. Voorzitter Robert heeft gespeeld, al tien jaar De Winter mocht voorname gasten verwelkomen (vh) lang. Hii zei ook dat men in Baasrode. Heel wat leden van ziekenzorg waren present op nister die tot slot nog eens de lof zwaaide van ziekenzorg. Dynamische vrijwilligers Schepen Alfons Hermans die waakt over de welzijnszorg fe liciteerde ziekenzorg in naam van het stadsbestuur Hij bracht in herinnering hoe tien jaar geleden in Baasrode de ziekenzorgkern werd opgericht en hoe hij ook van bij de aanvang bij het initiatief was betrokken. Het verheugde hem dat de doelstellingen sedertdien nog steeds identiek zijn gebleven: hulp verlenen waar nodig. «Ik ben trots op ziekenzorg en op zijn groep van aktievc en dyna mische vrijwilligers», zo ver volgde hij zijn toespraak en voegde eraan toe dat het steeds een noodzaak zal blij ven bestaan om menselijke steun te verlenen. Hij zou ook dieper ingaan op het welzijnsbeleid van de stad Dendermonde. Men beschikt over tweede raden die zich met deze hele problematiek bezig houden. Twee raden die goed ziekenzorg om dan even stil te staan bij de rcalizaties voor de toekomst. In het rusthuis van Baasrode komt een uitbreiding met rust- en verzorgingsbed den voor bejaqfden De bouw maatschappij «Geluk in ons Huis» gaat nog enkele bejaar denwoningen optrekken en in de omgeving van het rusthuis had men graag een diensten centrum gezien. Tenslotte pleitte hij voor het invoeren van een alarmsysteem voor al leenstaande hulpbehoevenden en zei dat men hoopt dit in de loop van volgend jaar te zullen realizcren. Daarop werd een receptie aan geboden en werden de leden van ziekenzorg aan tafel ver wacht voor een feestmaaltijd. In de loop van de namiddag zorgden de jeugdbewegingen dan voor wat animatie en wer den pannekoeken geserveerd. Later op de dag werd een kampvuur ontstoken, wat de gezelligheid natuurlijk nog een stuk verhoogde. Patrick Tas en Christian Vermander, een twee eenheid waar je niet naast kan kijken, met de andere Maar die weg is vertrouwde materialen. Men Patrik Tas is architekt van beroep, al een negental jaar en zijn kompaan Christiaan enkel en alleen bedoeld voor zou wel alle vorm van kitsh r is landschapsarchitekt. Ze zitten beiden op eenzelfde n^au rijn gek op fluitend bümen°de s^eft'immers kwaliteit na ni en op wat Skandmavie ons nog te bieden en te leren heeft, maar houden cntjtcit kan worden geduld Patrick heeft eerst het projekt evenveel van Vlaanderen, van de stad en de straat waarin ze wonen. Ze pc buitenwereld die het ge- laten rijpen in zijn geest. Dat hebben beiden ook dezelfde filosofie waarmee ze door hun beroepsleven stappen: de hcc| omringd wordt toegelaten heeft zo een goede twee voldoening iets te kunnen kreêren dat mensen gelukkig maakt, dat de moeite waard is, tot aan de rand. Men heeft bij maand geduurd. Daarna heeft dat leefbaarheid uitstraalt, is veel belangrijker dan geld. het uittekenen van de wonin- hij nog anderhalve maand hard gen rekening gehouden met gewerkt aan het uittekenen. Dat duo won zeer onlangs de staan het vooruitstrevend wo- Drie en toch een bet uitzicht van de omgeving Dat alleen maar om te bewij- derde prijs in de hoog aange- ningbouwprojekt. Jaarlijks jn feite heeft min de 120 wo- met het zo typisch vlakke zen dat men een dergelijk re- schreven Westrijd voor Ideeën worden een aantal dergelijke ningen ondergebracht in drie Vlaamse land. Het lijkt wel of sultaat niet zonder meer kan voor Sociale Huisvesting, kor- projekten bekend gemaakt: verschillende blokken, die het de woningen met een of ande- behalen. Met dit projekt heeft tweg WISH genaamd. een per provincie. De kandi- uitzicht hebben van een oude re windhoos daar zijn neerge- hij overduidelijk bewezen Vorig jaar kaapten ze een daat deelnemers krijgen enke- Vlaamse hoeve met binnen- poot en nu alle stromen over klaar te zijn voor grote op- tweede plaats weg. Maar dit le summiere gegevens en kun- koer, of van een middeleeuwse zich heen willen laten gaan. drachten, zoals het ontwerpen keer is de genoegdoening haast nen dan hun kans wagen. Men stad. Het is een gevoelen van Allerlei berekeningen maken van sociale woonwijken in op- nog groter. Een derde plaats, is verplicht zich ter plaatse te geborgenheid dat men krijgt, ons duidelijk dat de kostprijs dracht van sociale bouwmaat- met heel veel lof van de des- gaan vergewissen van de bo- Elke blok of entiteit staan in van deze woningen aan de lage schappijen. Maar die blijven kundige jury, met een projekt demgesteldheid, het milieu, de verbinding met de andere door kant zou zijn, wat een pluspunt voorlopig potdoof voor elke dat beslist realizeerbaar was omgeving. Pas dan kan men een grote poort: de weg naar Bij de bouw ervan zou men vernieuwing, binnen de financieel opgelegde echt zeggen aan welk projekt de vrijheid, naar het kontakt gebruik maken van de ons zo perken, men zou van minder men zich wil wagen. een boge borst opzetten. Niet Patrick Tas en Christiaan Ver- dat Patrick en Christiaan met mander kozen voor Kapellen, VS^ hun prestaties te koop lopen, een groot projekt, net als Eek- Integendeel, ze zijn veel te lo. De opdracht was op een bescheiden en geven schoor- relatief kleine oppervlakte voetend toe dat ze onderge- 2ha6a 120 woningen neerzet- waardeerd worden. Vooral in ten, waarvan 25 procent een eigen omgeving Niemand is gezinswoningen en 75 procent sant in eigen land is blijkbaar appartementen. De woningen een gezegde dat in Vlaanderen mochten ten hoogste 2 tot 3 nog dagdagelijks van toepas- bouwlagen omvatten en moes- sing is. ten verschillend zijn van sa menstelling. Kortom, de kan- Gehikkig en blij didaten moesten een nieuwe Gemeenschapsminister Buch- stad uitbouwen. Een uitdaging mann is blijkbaar niet vergeten van formaat en dat was precies dat een Belg en vooral een het aantrekkelijke. Zo zeggen Vlaming, wordt geboren met Patrick en Christiaan die heel een baksteen in zijn maag. Ie- wat hebben gezwoegd om een der van ons wil zijn huis met degelijk werk in te dienen, zijn tuintje, liefst in een gezel- Christiaan zegt dat Patrick het lige buurt. Maar dat laatste is leeuwenaandeel van het werk niet altijd mogelijk. De buurt voor zijn rekening heeft geno- wordt vaak door allerlei fakto- men. Hij tekende alles uit. ren ongezellig gemaakt en niet Maar Patrick zegt dat het zon- in het minst omdat men in ons der Christiaan allicht niet dat land over de grote kwaliteit of zou zijn geworden wat het nu noem het ondeugd beschikt, is. Beiden Zijn sterk op elkaar flink naast elkaar te werken, ingesteld, dal is zonder meer zodat alles wel in het honderd duidelijk, moet lopen. Daarom, zo dacht Het projekt 102, de codenaam gemeenschapsminister Buch- die Tas-Vermander aan hun mann is het nuttig dal architek- werk gaven, kwam als derde ten van Vlaanderen de kans prijs uit de bus. Het had beter krijgen elkaar te meten bij het verdiend, zo menen ook wij, uitwerken van een aantal pro- maar het is vaak moeilijk Voorzitter Jozef De Bondte, bijgestaan door sekretaris Piet Buyse en door Hendrik Ver- wacren, stelde zonder meer dat men drie grote principes wil aanhouden: de stad moet nieuwe begrotingstekorten vermijden. Men moet in de tweede plaats reële noden bij de bevolking lenigen en op de derde plaats wil men in geval van eventuele overschotten, overgaan tot een vermindering van de belastingen, maar dan op een sociaal aanvaardbare wijze. Gezond blijven Nu de begroting weer ge zond is, moet alles in het werk worden gesteld om die ook gezond te houden, aldus de voorzitter die zegt dat niemand er baat bij heeft wanneer men geld zo maar over de balk gaat gooien. «Tekorten met bij horende leningen, terugbe talingen en rentes zijn voor alles te mijden». De belas tingbetaler moet daar voor opdraaien. Daarbij moet men ook be seffen dat het stadsbestuur over de noodzakelijke mid delen moet kunnen be schikken om de recle no den te lenigen. Er moet met andere woorden geld zijn om het voeren van een sociaal beleid mogelijk te maken. Dat staat voor al les. Voor het stedelijk ACW komen de gezinnen en de minstbedeelden nog steeds op de eerste plaats. Maar ook aan de tewerk stelling moet de nodige en bestendige aandacht wor den besteed. Daarbij komt ook dat de stad haar gewo ne taken moet kunnen uit voeren en daarbij hoort on der meer het herstellen van wegen (sommige liggen er nogal lamentabel bij als ge volg van de strenge winter en gezien het gebrek aan financiële middelen bleef herstel wel eens achterwe ge). Het spreekt vanzelf dat de stad zo snel als het ook maar mogelijk is aan deze precaire situatie moet verhelpen. Mocht men dit alles kun nen realizeren, en mocht er dan nog geld voor handen zijn, dan kan men beginnen denken aan een belas tingsverlaging. Maar die moet volgens het stedelijk ACW van Dendermonde ook sociaal verantwoord zijn. Om haar dat sociaal karakter te geven, wil het ACW eerst de forfaitaire belastingen verminderd zien. Die zijn voor ieder een gelijk en ze verlagen komt het meest ten goede van de kleine inkomens. Een vermindering van de personenbelasting is voor deze kategorie nauwelijks voelbaar. Dat is voor het stedelijk ACW onaan vaardbaar. Prioriteiten Het Stedelijk ACW heeft voor zichzelf ook een gewe tensonderzoek gemaakt. Men is het programma dat men voor de gemeente raadsverkiezingen had op gesteld gaan toetsen aan de realizaties. Helemaal onte vreden is men niet, maar er blijft toch nog heel wat te doen. Temeer omdat er ge durende de voorbije drie jaar ook een aantal nieuwe noden zijn ontstaan en men dus ook het programma diende aan te passen. Men heeft dan ook nieuwe be leidsprioriteiten opgesteld en gaat deze voorleggen aan de politieke partij waarvan men deel uit maakt. Het spreekt vanzelf dat men binnen die partij alles in het werk zal stellen om die prioriteiten ook hard te maken. Men heeft drie grote hoofdstukken gemaakt die men op een korte termijn,, zeg maar in de loop van 1986, wil gerealiseerd zien. Wat het gezinsbeleid be treft, heeft het stedelijk ACW nogal wat onopgelos te vragen. Men dringt on der meer aan op een verbe tering van de vakantievoor ziening en dan wordt ge dacht aan kinderopvang, bejaardenopvang, jeugdva- kantiepaspoort en speel pleinen. Zijn een deel van deze verlangens reeds inge lost, men beseft dat het nog steeds beter kan. Op de tweede plaats komt het alarmsysteem voor hulpbe hoevenden, maar ook hier wordt aan gewerkt. Op het verlanglijstje van de min- der-validen staan heel wat prioriteiten; zo zou men het stadhuis helemaal moe ten toegankelijk maken voor rolstoelpatiënten (dus meer dan de benedenver dieping). Die toegankelijk heid geldt ook voor een aantal openbare gebou wen. Het kreeëren van par keerplaatsen waarbij aan de autobestuurders beleefd doch dringend wordt ge vraagd deze niet zomaar in te nemen, maar ze inder daad te laten aan de men sen die er moeten kunnen over beschikken. Ook de thuisverzorging komt voor Info-avond post-natale depressies in Dendermonde Op woensdag 25 september om 19.45 uur heeft in de Reynoutzaal van het stadhuis van Dendermonde een informatievergadering plaats met als tema de post-natale depressie. Deze avond wordt georganizeerd door het Algemeen Ziekenhuis Onze Lieve Vrouw van Troost in samenwerking met de Bond van Grote en Jonge Gezin nen, het Centrum van Diensten, het CMBV, de Gezins raad, de Medische Eenheidskring van Dendermonde, KAV, KWB, KVLV, SW, de zelfhulpgroep post-natale depressie en NWK. De vergadering wordt voorgezeten door dr J. Caudron en sprekers zijn dr. L. Hoppenbrou wers en iemand van de zelfhulpgroep post-natale depres sie. Het panel bestaat uit dr. R. Van Hecke, dr. L. Van ke k op de prioriteitenlijst ne Zwijv als de verkeersveiligheit die men graag in zijn totali teit zag aangepakt. He ACW is van oordeel dat d( belangrijkste knelpunten ook onmiddellijk moeter worden aangepakt en da men de nodige middelet moet voorzien voor deze noodzakelijke aanpas singen. Komt dan de tewerkstel ling. Een punt dat noga gevoelig ligt in xieze tijd Het ACW zag graag de jeugddienst en de dienst verkeersveiligheid be stendigd, bie voorbeeld door het aanwerven van een jeugdkonsulent voor de jeugddienst. Momenteel beschikt men hier over een BTK-projekt dat eind van dit jaar afloopt en die da tum hangt een beetje als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de mensen van de jeugddienst die toch in het verleden SS JSPfSKi. moeten profiteren van het projekt Nothomb om een aantal administratieve krachten in dienst te nemen ter onder steuning van de politie. Daarnaast zou men alle va- katures, dat wil zeggen ook BTK, DAC en TWW-pro- jekten zo breed mogelijk moeten bekend maken. De beschikbare arbeid moet worden herverdeeld en wat de kumul betreft, daarover vraagt het ACW streng te willen waken dat misbrui ken worden aangepakt en nieuwe kumuls worden ver meden. Men zou ook een onderzoek moeten instel len van de organizatie van het kader, zowel in de ste delijke administratie als bij het OCMW Een derde prioriteitenlijst heeft betrekking tot het pa trimonium. Men moet geld vrijmaken voor het drin gend onderhouden van ge bouwen om zodoende ver dere aftakeling te vermij den. Dat geldt ook voor de wegen, de fietspaden, de stadspoorten, enz. Verder moet men ook de normen voor de privé-renovaties streng toepassen en gelden voorzien voor het dagelijk se onderhoud. En als het dan nog kan... Mochten al die eisen zijn tegemoet gekomen en moest er dan nog geld ter beschikking zijn, dan heeft het stedelijk ACW nog en kele voorstellen. Onder meer het uitbouwen van een dienst warme maaltij den. Het aanleggen van fietspaden, waarbij men denkt aan de veiligheid van de schoolgaande jeugd. De uitbouw van de biblio theek, diskoteek en media- teek. De zorg om de stad sen dorpskernhernieuwing, het oprichten van een vol ledige sportdienst, het in richten van een polyvalente zaal, de inplanting van ar beidsintensieve ambachte lijke toeleveringsbedrijven in zoverre dat die voldoen aan de milieuwetgeving. Men wil men DDS trou wens een babbel opzetten over een herziening van de grondprijzen op het indus trieterrein. Nog een wens is de oprichting van een be drijvencentrum. Initiatie ven binnen de welzijnssek- tor verdienen alle steun en men moet blijven ijveren voor een goede ontsluiting van stad en streek. Tenslot-

De Voorpost | 1985 | | pagina 12