PLOEG VOOR DE SENAAT ARRONDISSEMENT SINT- NIKLAAS UW VERTROUWEN AAN Smullen in Stekene k textiel en bouw moeten aandacht krijgen, vindt Waasland VU-Waasland gaat diskussie met andere partijen niet uit de weg SENAAT Effectieven SENAAT Opvolgers iesklemtonen. Vooraanstaand veilingmeester? Wie «verloor» briefjes van vijfduizend Scanner wordt toegewezen aan OCMW te Sint-Niklaas De Voorpost - 13.9.1985 - 15 2* plaats VERDONCK Marcel Sint-Niklaas 4° plaats ROGIERS Werner Sinaai (Sint-Niklaas) meldt Martens en weer sust hij met het beeld van die tunnel. Wal moet ik tegen mijn kornuiten zeggen om ze er van te overtuigen dat ze voor de CVP moeten stemmeninterpel leert De Greydt gewiekst. Het antwoord bevat cijfermate riaal: hel inflatieritme dat gedaald is, de werkloosheid die niet meer stijgt, de stijging die gedaald is. Dctt beleid moét worden voortgezet. Het schijnt ook dat hel Waasland zijn minister terugwil. Wie dan? Mag dat een vrouw zijn? Graag zelfs, aldus Martens. De alluzie is duidelijk: de naam Miel Smet wordt stilzwijgend begrepen Paul De Greydt krijgt na afloop van het vraaggesprek een beetje onverhoeds op zijn kop van de politika om wie het hier allemaal te doen is. Hij had verdomme toch ook wel hóór een paar vragen meer kunnen stellen zeker!? Er wordt nog gesmuld, gedronken, luid gebabbeld. Nagenoeg alle aanwezigen hebben zich een badge opgespeld waarop het woordje ik en dan een rood hartje gevolgd worden door de naam van de ACV-ster. Daar kondigt De Greydt, nog steeds van dienst toch, de prijsuitreiking van de tombola aan. Nummer zoveel: het boek 'Mijn land in de kering' van prof. Van Isacker geschonken door gemeenschapsminister Lenssens. Die mag ook nog even langer aanblijven dan zijn vriend Martens. Akkermans doet ook wat cadeau. En dan het tergende tromgeroffel ontbreekt de eerste prijs, geschonken door mevrouw de volksvertegenwoordiger een mooie damesfiets. Nog meer applaus. De winnaars stappen tot bij de mevrouw om haar te bedanken. Dat gaat hartelijk, met hel hartje van op de badges. Lieve Martens krijgt een prachtig bloemstuk. Niks blits, blits, blits, geen fotografen, die zijn al weg. Meezitten aan de barbecue kostte 250 frank. Giften aan politieke partijen (aan politici dus) zijn flskaal aftrekbaar. Eén tombolalotje kostte honderd frank. Op het domein waar dit zeker door duizend mensen bezochte feest plaats vond, stonden énkel propagandaborden van Miet Smet opgesteld. In de Hellestraat werd overal waar Lieven Lenaerts zijn panelen mocht optimmeren een Miet Smet exemplaar neergepoot. Een Amerikaanse stijl van kampag- nevoeren en stemmenwinnen. Brood en spelen dus. Leo De Bock UITSLAG REUZETOMOOLA Volkshappening 24-25 augustus 2077 2102 2225 2524 2588 2727 2734 2938 2970 2981 3076 3213 3374 3649 3963 3999 4100 4708 4403 5405 5426 5799 5815 5863 6090 6548 6608 6894 7075 7217 7347 7465 7530 7661 7703 7973 8130 8302 8548 8952 8965 9002 9018 9067 9215 9248 9260 9563 9590 9647 Prl|zen al Ie halen tot an mat 30/9/ IS op de openingsuren van Jeugdclub -Den Eglantler-, Apostelstraat 25 la Slnt-NIklaas. lings deze weg willen wij iedereen bedanken voor de medewerking en steun voor het welslagen van deze derde Volkshappening De organisatie J.C. -Den Eglantier- Het Centrum 37/818-DC Politieke barbecue in Stekene. Enkele plaatselijke politiekers schaarden zich bij Miet Smet en Wilfried Marlens (gremar) 2' plaats SMET Francois Beveren 4' plaats DE MEY Omer Sint-Gillis 6' plaats DE BONDT Ferdinand Sint-Niklaas ase socialisten gaan minivoetballen en muziek ma- Zondag 6 oktober wordt in Tielrode de 'Tweede van het Waesmeer' opgezet en 's namiddags, om i, wordt een minivoetbaltornooi, met deelname van chttal ploegen, ingericht; die zondagavond komen ten het bal opluisteren. En op 12 oktober, aan de vond van de verkiezingen, organizeert de Wase SP eerdonk een ultieme meeting waarop hulde wordt cht aan Maurice Hendrickx, het eerste socialistische lid in die deelgemeente van Sint-Gillis-Waas. arkten en fabrieken wil de SP-Waasland zich tonen, maken, manifesteren, ook ontmoetingen met de ïsbeweging zijn gepland. De Wase socialisten legden idagavond ook, één hoog boven het gewestelijk SP- ezingscentrum aan de Truweelstraat 9 in Sint-Ni- i, enkele aksenten met het oog op de kentering die ir hun oordeel ook op gewestelijk vlak komen moet. daaromtrent enig nieuws. is van oordeel dat het het Waasland zo levens- akelijke Textielplan op- in gang moet worden De bouwsektor kan wel bij een uitbreiding van leisel van de verzekering i de werkloosheid; aldus ;n kandidaat-bouwers een steuntje. In verband met etaalnijverheid moet het ns de socialisten gedaan lat blindelings staatssubsi- worden toegestopt. Op euwing en jobs gerichte dies moeten - vinden de listen in Waas - kontrak- worden vastgelegd. kant zich resoluut tegen de Grote Ring, maar de dreiging blijft. Het ekonomische nut daarvan weegt niet op tegen de nadelige gevolgen voor het Wase leefmilieu, zo luidt het. Inzake openbaar vervoer steekt men van de SP z'n res- pekt voor de inspanningen die door de CVP-verkeerswerk- groep werden geleverd niet on der stoelen of banken. Maar ook socialistische akties op dat vlak, ondermeer in Stekene- Sint-Gillis en m.b.t. de aanpas sing van het Oranjebusplan in Sint-Niklaas, leverden sukses op. In verband met het kernpark van Doel blijft de SP-Waas land gekant tegen de bouw van Doel 5. Die optie loopt vol gens deze partij vooruit op de te ramen energiebehoeften en is strijdig met de konklusies van het parlementair energie- debat, waarin de voorkeur ge geven werd aan de bouw van een steenkoolcentrale. W.V. moet, aldus de Wase SP. an zijn met de mentaliteit laissez faire' die de Inter- nunale van het Land van zou kenmerken. Die in- ie dient een draaischijf en ir te zijn voor onze ekono- he ontwikkeling. De SP log dat er eindelijk werk aakt wordt van de ontwik- van de Waaslandhaven rtoe dient een optie op de omst gevrijwaard: het hoekkanaal. de naar het oordeel van iP toenemende verpaupe- van (delen van) de bevol- neemt onrustwekkende orties aan. Een gezin met twee 'werkende mensen' kan haast niet meer bouwen. Schrijnender nog is dat 'het aantal mensen wier meubeltjes verkocht worden omdat ze de afbetalingen niet kunnen vol doen met de dag groeit'. Er is alsmaar méér armoede in het Waasland, zo werd ook al in een ABW-dossier geïllus treerd. Iedereen contra, en toch... De SP-Waasland wil verder ij veren voor de realizering van een afvalverwerkend bedrijf op de Wase Scheldeoevcr. Stortplaatsen als die welke in Sint-Gillis en Tielrode worden geplant zijn uit den boze. De aanleg zonder spoorwegin- frastruktuur van de Liefkens- hoektunnel is volgens de SP een grove miskleun. De in voering van het tolgeld zet de klok tientallen jaren terug, zo vindt men. Privé-exploitatie (inning van de tolgelden door de investeerders hoort daarbij) mag volgens de socialisten géén voorwendsel worden voor de aanleg van de Grote Ring in het Waasland. Gek toch, stelt men bij de SP: héél de bevolking in de streek Onbevlekt, ongebonden, kreatief. Woensdagavond heb ik ondermeer die adjektieven opgeraapt één hoog boven De Panda aan de Grote Markt in Sint-Niklaas, waar de Volksunie-Waasland haar programma met het oog op de verkiezingen van 13 oktober voorstelde aan de pers. De kandidaten kent u inmiddels, we drukten de lijst vorige week af. En het programma? De Volksunie wil gerust de handschoen opnemen tegen, in diskussie treden met woordvoerders van de andere partijen. «Wij leven niet van de ruzies, wij willen ze oplossen» zei Nel ly Maes in verband met de kommunautaire problemen die al gedurende zoveel generaties de Belgische (Vlaamse) hemel bezwaren. Senator Waltei Peeters had óók een gespierde uitspraak in huis: «We zijn bijna een generatie aan het verliezen» vindt hij als hij kon- stateert hoe erg het met de jeugd-tewerkstelling is gesteld. Peeters blikte even terug op wat hij de voorbije jaren, als lid van het parlement en via kommissiewerk, kon realize- ren met het oog op de hervor ming van de sociale zekerh^d; en ook om schoolverlaters aan werk te helpen dééd Peeters duidelijk wat. Twintig jaar later Een kamer- en scnaatszetel in de wacht slepen en drie provin ciezetels veroveren: dat acht men bij de VU in Waas op nieuw (weer, terug?) haalbaar. Gerefereerd wordt dan aan het 'historische' jaar '65 toen de partij in het gewest, door toe doen van vooral Gerard De Paep en Maurits Coppieters. hoge ogen gooide. Het Wase programma van de VU vertoont - hoe kan het ook anders? - enige gelijkenis met dat van de andere traditio nele formaties. De zgn. «ex- pressweg» moet tot autoweg worden omgebouwd, de nieu we rijksweg 60 wordt afgewe zen, van de Grote Ring wil men niet weten, het kanton Lokeren dient als Europese ontwikkelingzone te worden erkend, een nieuwe (vijfde) kerncentrale in Doel is niet nodig, de potpolder in Kruibe- ke mag er niet komen. Met nadruk wijst de VU erop dat zij de eerste partij was die het natuurbehoud en de leef- milicuzorg als politieke op dracht stelde, in 1969. Onder de rubriek «beter gaan leven» wordt aan dat aspekt heel wat aandacht besteed. Enkele aksenten nog in verband met zaken die op milieu en land- schapszorg betrekking hebben. De ruilverkaveling allereerst. «Een hervorming van het ad- vieskomité, tot een open en kontroleerbaar orgaan zou veel onrust onder de landbou wers, die beducht zijn voor vriendjespolitiek, kunnen weg nemen», zo luidt het Verder wil de VU dat het stadsbos De Stropers (Kemzeke-Sint-Gil- lis) als echt natuurreservaat er kend en beheerd wordt, maar daartoe blijft de handtekening van minister Akkermans voor lopig uit. De Wase VU is ontgoocheld omtrent het in de voorbije door de Intercommunale van het Land van Waas gevoerde beleid. Die instantie zou zich, aldus de VU, moeten toeleg gen op b.v. het opmaken van een arrondissementeel fietspa denplan, de afbouw van de lintbebouwing en het doen aan 'wooninbreiding', i.p.v. woon- uitbreiding, het beter organi- zcren van het openbaar strcek- Burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas (hier geflankeerd door schepenen Huys en Var Daele) beduidt met dit gebaar wellicht dat de begroting van de stad nog steeds in evenwicht is, en dat zulks de bevolking plezieren moet. De gezagsdragers hebben postgevat nabij een ouderwets salon. Het heeft er %de schijn van dat De Vidts de parlementaire zetel van misschien wel ene Willockx aan het veilen is. Tenzij de burgemeester met deze performanceaantonen wil dat de verkiezing van bijvoorbeeld Willockx moeiteloos, en als het ware in een zetel, verlopen zal... (wv) Politiek, in de marge Opgespoten I.v.m. de recente berichten aangaande de zandopspuitin- gen op de Wase Scheldeoever wijst senator Nelly Maes erop dat ze al in de herfst yan '84 de minister van openbare werken op dat probleem heeft geatten deerd. Toen al kon de be windsman melden dat het spe cie dat bij de bouw van de Berendrechtsluis zou vrijko men, geborgen zou worden er gens ten noorden van het Waaslanddok. De Volksunie moet het naar eigen zeggen, ook in Waas, met bescheiden middelen rooi en in deze verkiezingskampag- ne. Soberheid troef dus, maar kordaatheid en vastberaden heid. Enkele manifestaties die te maken hebben met de elek- torale kampagne: op 7 oktober in De Panda in Sint-Niklaas meeting waarop parlementslid Walter Peeters aanwezig zal zijn; op vrijdag 20 september in de Sint-Niklase schouwburg kleinkunstavond georgani seerd door de Wase A. Ver- bruggenkring n.a.v. twintig jaar 'doorbraak' van de VU in Waas en met volksvertegen woordiger Paul Van Grember- gen als gastredenaar. W.V. In Beveren werd een 'aanzienlijk' bedrag gevonden: papiergeld bestaande uit allemaal vijf-duizend frank-bil- jetten. De manier waarop dat geld daar aangetroffen werd laat volgens de rijkswacht veronderstellen dat het daar eerder werd weggeworpen of gedeponeerd. Of vergist men zich? Een aantal biljetten draagt immers een bijzonder kenmerk en dat wijst er volgens de rijkswacht op dat het geld daar niet achteloos werd achtergelaten.'maar doelbewust Wie informatie verstrekken kan wordt verzocht kontakt op te nemen met de kommandant van de rijkswachtbriga de in Beveren, tel. 775.70.19 (zone 03). (wv) Gemeenschapsminister Roger De Wulf, voor Gezondheidsbeleid zal eerstdaags een scanner toewijzen aan de Stadskliniek (OCMW) te Sint-Niklaas. Voor de verschillende openbare en private instellingen, die door hun positieve samenwerking bewezen hebben de verzuiling te kunnen doorbreken en met sukses de handen in mekaar hebben geslagen om een scanner naar het Waasland te krijgen is dit een heuglijke mededeling. De Wase bevolking krijgt meteen de beschikking over een ultra moderne installatie, door dewelke vele pijnlijke en dure traditionele diagnosetechnieken kunnen worden uitgeschakeld. Het is tegen achten 's avonds aan ab ik zondag 8 september de Stekense Hellestraat indraai. In zaal 't Heiken moet sinds vanmiddag een barbecue aan gang zijn, een politieke barbecue met ab hoge gast, zo rond deze tijd nog, eerste minister Wilfried Martens. Een groot spandoek maakt mij duidelijk dat ik ben waar ik moet zijn: Welkom Miet Smet-. De mensen druipen af, het hoogtepunt van de happening, een interview met de premier en ACV-voor- vrouwe Smet, b achter de rug. Maar er blijft nog veel volk. Veel dikke worsten en koteletten sudderen boven de bloei ende kool van meerdere barbecuetoestellen. Een rokerige zaal. Middenin aan een lange tafel zitten Wilfried en Lieve Martens Miet Smet naast de premier. Een aantal plaatselij ke kandidaten mag zich in hun gezebchap vermeien. Het gros werd echter al vroeg duidelijk gemaakt dal er voor hen geen plaats meer was aan de eretafel. Ze wouden wel even naar voren mogen komen ab hun naam genoemd werd. Eventjes, voor een foto met de premier, begrijp je wel. Altijd meegenomen. Tunnel Paul De Greydt van de toneelvereniging 't Kelderken interviewt de man achter Martens V. Hij heeft de opdracht gekregen geen direkte, politieke vragen te stellen. Hij moest het maar bij de mens Martens houden. Al bij al blijkt hij een spontaan, gevat, volks interviewer. Geen Daniël Buyle, zegt hij zelf. Gelach. Hij heeft het publiek op de hand. Mariens schetst de moeilijkheden die zijn kabinet heeft moeten overwinnen: het Heizeldrama. Nothomb die hij niet kon dwingen af te treden, de PSC die ook al koppig b. Martens VI nu? Of niet en voor het CV P-boegbeeld, na zeven vette, nu zeven magere jaren? Ach de magere jaren zijn achter de rug, meent de premier Het einde van de tunnel is in zicht. Hij kan alleen niét zeggen wanneer die tunnel achter ons zal liggen. Feiten, gebeurtenissen die het politieke inzicht en handelen van Martens hebben be ïnvloed: professor Dondeyne die hem aanraadde in de politiek te gaan. Theo Lefèvre. de wercldcxpo, Leuven Vlaams, de kommunautarizering, de ekonombche krizb. Klaagt zijn vrouw nooit: -'t Leven wordt van langsom duurder manneken en uw pree blijft dezelfdeJazeker,

De Voorpost | 1985 | | pagina 15