Ballons in extremis toch de Wase lucht in Verkeersbrigadiers loodsen kinderen veilig naar Sint-Niklase scholen TT i 'til. Taptoe in de verdrukking Professor De Paepe: «Hoed af voor deze Reinaert!» Nog steeds 'stelensklare' auto's in 't Waasland Rode Kruis en Vlaams Kruis aktief in Sint-Niklaas Sint-Niklaas. De reuzen kwamen de 20 - 13.9.1985 - De Voorpost Scholieren in Sint-Niklaas. Verkeersbrigadiers loodsen ze door het drukke verkeer, al Reinaertspel in Sint-Niklaas. Stoeien rond de galg. Eén der hoogtepunten van de gebeurt zulks enl -' Ao en uitgangen van de onderwijsinstellingen (archieffoto) evokatie. (dw) Dc voorbije drie maand werd door rijkswacht en politie in 't Land van Waas ferm aktie gevoerd met het oog op het voorkomen van diefstallen in voertuigen. In dc periode I juni - 1 september kontrolecrde de rijkswacht liefst 27.776 wagens. Zowat achtduizend daarvan, of 28,8 procent, bleken nog 'toegankelijk' en waren dus niet in orde. Dat nonchalante gedrag van de mensen die ergens te velde hun wagen stallen maakt het de dieven wel makkelijk. Bij het begin van dc aktic werd door de Wase rijkswacht 30,7 procent van de auto's 'open' (toegankelijk) bevonden, een paar maand later was dat percentage tot 25,5 teruggeval len. Enige beterschap was dus te konstatcrcn, maar echt niet veel. Men becijferde ook dat bij 1,5 procent van de onderzochte voertuigen de sleutel nog steeds op het kontaktslot stak. Stelcnsklaar als het ware... De voorbije maanden werden de parkeerdere-in-overtre- ding wel verwittigd, maar dat gebeurde op vriendelijke wijze. Voortaan krijgen de mensen die hun auto niet goed afsluiten, alvast in het Waasland, een invitatie om een boete te komen betalen; tenminste als de rijkswacht zo'n voertuig ontwaart. Ballons in Sint-Niklaas. Zondag was er grote belangstelling voor deze manifestatie, (dw) 0v) Op die premièrevoorstelling van het Reinaertmassaspel van donderdag 5 september jl. was ook de plaatselijke Reinaertvorser en doctor in de germanistiek in spe Rik Van Daele en op zijn uitnodiging professor De Paepe, docent Middelnederlandse literatuur aan de K.U. Leuven aanwezig. Rik Van Daele (22) is auteur van de 'Kritische bibliografie van de plaatsbepalingen in Van den Vos Reynaerde», een thesis waarmee hy aan de KUL tot licentiaat promoveerde. Zijn promotor toen was professor De Paepe, wiens assistent h(j nu is. Twee wetenschappers aan het woord dus over het Reinaertspel te Sint-Niklaas. Sint-Niklaas-scholenstad. Twintigduizend scholieren fiet sen, wandelen, brommen, stappen elke dag rond in dit onderwijsmekka, in deze kommerciële aorta van Waas. Een gewoel van jewelste. Automobilisten banen zich een weg door stromen, golfslagen van scholierenvljjt. Zelden <omt het tot een ongeval, maar het gebeurt. Het Sint- Niklase stadsbestuur wil de verkeersveiligheid nabij de nderwijsinstellingen bevorderen, verhogen door het 'uit- etten' van verkeersbrigadiers. Je bevelen van deze briga diers moeten gerespekteerd /orden. De automobilisten •oren zich aan de spelregels te ouden. Je auto op een zebra pad parkeren is uit den boze. 'almte en geduld zijn eigen- chappen die van pas komen lis je rondtuft in de stad vóór :n na het weerklinken van de schoolbel. Beschermd Behalve vrijwilligers worden ook tewerkgestelde werklozen ingezet als verkeersbrigadiers. Zij moeten ertoe bijdragen dat de scholieren veilig en wel de school bereiken. Echte 'poli tionele' bevoegdheid hebben ze niet, beschermd zijn ze ech ter wel. De verkeerswetgeving behoedt hen voor onheil; ook het feit dat de stad wettelijk een aantal bevoegdheden mag overdragen beschermt ze, geeft ze enige macht Verkeersbrigadiers vatten bij het begin en einde der lessen post aan de Presentatie in de Plezantstraat, de Berkenboom in de Ankerstraat en de Kalk- straat, de Berkenboomafde ling aan de Heistraat, Sint- Carolus aan de De Meester- straat en de Hospitaalstraat, de H. Hartschool aan Tere ken, de Don Boscoschool aan de Tulpenstraat, de Presenta tie-afdeling in de Watermolen- dreef, de rijksbasisschool- noord aan de Noordlaan en op Vijfstraten, de bisschoppelijke normaalschool in de Dalstraat en in de Watermolenstraat, de Sint-Annaschool aan Driegaai en en de kleuter- en meisjes school in de Vleeschouwers- straat te Sinaai. Die opsomming behelst nog niet Alle scholen van Sint-Ni klaas. Om héél het onderwijs- net te kunnen 'coveren' heeft men nog veel méér brigadiers nodig. Vrijwilligers kunnen zich melden bij het stadsbe stuur. Het Sint-Niklase sche- pcnkollege heeft overigens be slist, een kursus te organizcren voor tewerkgestelde werklo zen die bij de stad in dienst zijn; die worden straks inge schakeld, in een beurtrolsys teem, bij het huidige team van brigadiers. Wie? Volgende verkeershelpers- en brigadiers staan mee in voor meer veiligheid aan de Sint- Niklase onderwijsinstellingen. Mare De Cock, Marita Van Bastclacr, Henriette Maes, Pa trick Hendrickx, Renaat Bacrt, Peggy De Bruyn, Tri- phon Notenbaert, Johan Van Ursel, Christel Keppens, Son- ja Dc Wolf, Tilly Coolen, Gil bert Buytaert, Dirk Bals, Mar cel Durinck, Noël Van den Branden. Alfons Suy, Luc Van Dricsschc, Régulc Durinck. Marleen Dullacrt, Alfons Mol- ders, Christine Van Hoey- landt, Walter Vcrcauteren, Daisy Dc Mulder; Maria Hey- ninck, Antoine Van Lande- ghem, Danny De Wilde, Thé- rèse Kley - Smet, José Tem merman, Jacques Pannier, Ra fael Heirbaut, Jan Heirbaut, Henri Casteleyn, Ronny Ver- cautercn. Karei Verhoeven, William Wielandt, Walter Lammens, Henri Codenie, Francois Cleyman, Willy Vcr- heyen, Marie-Christine Tem merman, Myriam Van Baste- laer, Marie-Paule De Roeck, Marleen Pauwels, Willy Van Daele, Luc De Wilde, Maria Wymeersch, Rudy Tahon, Georges Vijlders, José Van Bellingen. Johan Van Gasse, Renaat De Caigny, Roger Van Overmeire, Leo Bakermans en Willy Peeters. Kursus Door het stadsbestuur wordt een nieuwe kursus 'verkeere- helper' ingericht en dat ge beurt i.s.m. het Rode Kruis, het Vlaamse Kruis, de rijks wacht en de politie. De ver keershelpers kunnen ingezet worden bij de schoolover- steekplaatsen. De kursus bestaat uit enerzijds een initiatie in de basistechnie ken voor animatie en reanima tie bij slachtoffers van ver keersongevallen en anderzijds het voorleggen van basisinfor matie inzake het verkeers reglement, praktische oplei ding tot verkeersbrigadier en inleiding tot de «fietstech- niek». Vermoedelijk op 5 ok tober start de cyclus: hij wordt op zaterdagvoormiddag van 8.30 u. tot 12.30 u. gegeven Je moet tenminste achttien zijn om te mogen deelnemen. Info via tel. 776.34,71, toestel 15. W.V. Hard gewerkt «Het doet me wel iets,» rea geert Rik Van Daele, «Ik was nog een kleine jongen toen het eerste Reinaertspel werd opge voerd, maar toch herkende ik zeer goed bepaalde passages. Vooral het enthousiasme waarvan die massa mensen heeft blijk gegeven, heeft me getroffen. Hier steekt een flin ke brok idealisme achter: dat- voèl je gewoon en dat is met een ook het sterkste punt van deze produktie. De tekst. Ik vind: al zit men dan een stuk naast de oorspronkelijke tekst en lijn van gebeurtenissen, de Reinaertspirit is goed bewaard gebleven. Als je daarbij weet dat in enkele weken tijd mis schien wel tienduizend mensen naar dit massaspel gelokt wor den, is dit toch wel een presta tie. Het oude Reinaertepos is hier zeker mee gediend». Ongeveer dezelfde reaktie krijg ik te horen van professor De Paepe «Je voelt: daar is hèrd aan gewerkt», besluit hij, «en dat kan je zien aan de inzet en overtuiging van elke speler, elke figurant en danser afzon derlijk». De Paepe beschouwt dit Reinaertspel als «een ge slaagde omdenking van het eerste deel van de Reinaert naar onze tijd toe» Regisseur Jaak Van der Helst komt erbij staan, dc hoofdtelefoon nog om zijn nek. «Hoed af. het is mooi geweest», feliciteert de Leuvense prof, U moet wel een inspirerend man zijn». «Ik kreeg ze niet naar huis op repetities», replikeert de Bel- sclcnaar. En gelukkig maar dat het niet geregend heeft, want men had het na zo'n miezerige dag wel ènders kunnen treffen. Een vosscstreek? Is het dan al goud wat blinkt. Ach. vindt De Paepe, hier en daar had de manier van aan passen wel andere en beter gekund, maar ieder heeft het recht de Reinaert naar eigen inzicht om te dichten. Ik ben al zeer tevreden dat men het doét! De aktualiteit tot in zijn laatste ontwikkeling bereiken, kan je niet. Maar ik heb b.v. in het stuk de val van Martens V kunnen herkennen». De pro fessor is het met mij eens dat de apotheoze enigszins zwak is uitgevallen Het moralizeren- de karakter van het spel kreeg een wat té expliciete tekening, maar anderzijds «de nuance van het 13de eeuwse verhaal kan je in zo'n spel toch niet bieden en dat zal absoluut ook de bedoeling niet zijn ge weest». De professor verheugt er zich over dat Sint-Niklaas een éch te, herkenbare Reinaert heeft ten tonele gevoerd: «Men heeft gelukkig het clichéërige beeld van de luimige volksheld opgegeven voor een objektic- vere vooretelling. 'Van den Vos Reynaerde' is helemaal geen prettig verhaal, zeer in tegendeel zelfs. De pessimisti sche teneur ervan is goed tot uitdrukking gekomen Ik zeg het nogmaals: hoed af»! L.D.B. Reinaertspel in Sint-Niklaas. Te gast in Malpertuis, huize vos. Op de diverse speelvlak ken werd voorbeeldig geakteerd. (dw) Ballons in Sint-Niklaas. Schepen Rogiers mocht mee de lucht in. (dw) Regentochten, papierslag Bij het Rode Kruis is men zoals als gemeld zondag 15 september aan de achtste uitgave van dc zgn. Regentoch ten toe. Je kan wandelen over 6,12, 20, 30 of 40 km. Start aan de wijkafdeling van de school OLV-Presentatie in de Watermolenstraat vanaf 8.30 u. Er zijn heel wat medailles 'ei en trofeeën te behalen. Ook de Marcel Lambin-wisseltro- fee voor Rode Kruisafdclingen wordt zondag uitgereikt. Om 16.30 u. is het prijsuitreiking in de gymzaal van de school aan de Watermolenstraat. Info via tel. 776.29.29 of 777.36.52. 'Ook u kunt ons helpen' is het motto van de doorlopende papierslag van de Rode Kruis-afdeling Sint-Niklaas. Pa pier en karton sparen, puik idee. Maar 't Rode Kruis heeft ook nood aan mensen die al dat materiaal kunnen gaan ophalen bij dc mensen. Die kunnen zich melden op het RK-sekretariaat, Parklaan 2 in Sint-Niklaas, tel.: 776.29.29. Kursus en diploma's Veertiendaagse van het Vlaamse Kruis, ook in Sint- Niklaas, onder het motto «Vrijwilligerswerk». De veer tiendaagse loopt van 21 september tot 6 oktober. Vrijwilli gere in de gezondheidszorg zijn onmisbaar, als eerste hulp verleners b.v. Het Vlaamse Kruis houdt zich intens bezig met het opleiden van die vrijwilligere. Jongeren kunnen het brevet 'jeugdhelper' behalen, volwassenen kunnen een- ehbo-kureus volgen en nadien nog een kureus 'ambulan cier'. Het Vlaamse Kruis woont in Sint-Niklaas aan de Drieko ningenstraat 147 (sekretariaat, tel. 776.49.90). U kunt ook bellen naar tel. nre. 776.61.34, 776.72.07 of 776.20.25. De volgende ehbo-kureus start in januari. Zaterdag 14 sep tember worden op het stadhuis in Sint-Niklaas door het Vlaamse Kruis diploma's eerste hulp bij ongevallen en nijverhcidshelper uitgereikt, om 15 u. Zondag jl. om 17.55 u. stipt besloot startleider Jean Sax, na een derde keer naar de meteoberichten te hebben geïnformeerd, het internationale treffen van tyjna dertig warmeluchtballonvaarders te Sint-Niklaas af te gelasten. Even tevoren bereikte de organizatoren vanuit Antwerpen het bericht dat ook de para's niet zouden springen. De roodflourescerende strip midden het marktplein werd voor niets gekleefd. Burgemeester De Vidts en politie- hoofdkommissaris Van den Bulcke stonden vooraan het plein en hieven de armen ten teken van verontschuldiging t.a.v. het ondanks het miezerige weer talrijk opgekomen publiek. In extremis kregen de piloten dan toch de toestemming om voor een korte vlucht op te stijgen. Dat was rond half zeven. De meeste mensen waren toen al ontgoocheld opgestapt. Zaterdag vond de (elfde) precizie- landingswedstrijd voor warmeluchtballons wél plaats. Fiesta Verschillende piloten meldden zondagnamiddag bereid te zijn het er toch op te wagen. «Maar», zo vermaande Jean Sax, «het is geen kwestie van willen, maar van mogen!» De buitenlandse deelnemers wa ren terughoudender: zij vrees den voor de hoogspanningska bels. Toen duidelijk werd dat het gunstige weer dat tot Mun- te reikte ook in Oostende waren de weersomstandighe den gunstig de stad niet meer tijdig kon bereiken, liet Sax de teleurstellende melding omroepen. Het zicht beperkte zich tot 1600 meter, het wol kendek hing op amper 170 me ter, de windsnelheid die van 8 naar 5 knopen was gevallen), verplichtte tot een vlucht van ten minste een half uur, té lang bevond men. bij dit druilerige weer. Geen «fïesta» dus, zo leek het. Het zou niet de eerste keer zijn geweest dat in Sint- Niklaas het jaarlijkse opstijgen van ballons omwille van het slechte weer moet worden op gegeven. De groep piloten be sloot het publiek toch wat te gunnen: ze zouden de ballons met warme lucht vullen tot ze recht stonden. Een magere troost en de meeste toeschou wers stapten dan ook op. In extremis werd naderhand ge meld dat de montgolfières toch het luchtruim zouden kiezen. Een verwarrende toestand waar weinigen, behalve de in crowd piloten zelf. een bood schap aan zal hebben gehad! Zondagavond laat werd tijdens een abundant souper het resul taat van de elfde precizielan- dingswedstrijd voor warme luchtballons meegedeeld. An- dré Roels uit Kemzeke landde het dichtst (330 meter) bij het punt dat hij vooraf bepaalde. Bij de tien eerste zijn vijf Waaslanders. Dit is de rang schikking: 1André Roels (330 m), 2. Don Cameron (Bristol, Engeland, 630 m), 3. Danny Vanneste (Zwevegem. 840 m), 4. R. Sassen (Nederland, 1170 m), 5. Patrick Roelandt (Sint- Niklaas, '1300 m), 6. Jacqueli ne Sax (Sint-Niklaas. 1850 m), 7. Francois Schaut (Brussel,, 1990 m - de rekordhouder voor deze landingswedstrijden tus sen twee haakjes!) 8. M De Beleyr (2000 m), 9. Gaston De Rudder (Sint-Niklaas, 2170 m), 10. Reginald Geerinck (Sint-Niklaas, 2220 m), 11. J. Vermeire (2280 m), 12. Hans Zoet (Nederland, 3050 m), 13. S. Van Havere (3130 m), 14. Dirk De Wachter (Kemzeke, 3600 m), 15. M. Lagrou (5100 m) en 16. C. De Smet (5500 m). De andere afstanden wer den niet meegedeeld. Taptoe Wij hadden de bedenking vori ge zondag dat de schitterende taptoe enigszins aan het bal- longebeuren werd geofferd. De markt was rondweg afgeba- kend met nadarhekken, zodat de toeschouwers tegenover het stadhuis zodanig ver van de show verwijderd waren dat het voor hen niet meer leuk was. Links en rechts voor het stad huis hoopten de belangstellen den dat waren er relatief véél zich daarom in kleine hoekjes op. Spijtig. Een band als b.v. Damiate uit Haarlem (Nederland) is andere het be luisteren én vooral ook bekij ken waard! Leo De Bock Zowel het Rode Kruis als het Vlaamse Kruis bruisen de komende dagen van aktiviteiten en inzet in Sint-Niklaas. Een overzichtje Reinaertspel in Sint-Niklaas. Raymond De Roeck en zijn ploeg penseelden de akteurs bij. Voor de poezen zorgde De Roeck zelf (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 20