intainergedreun in Melsele, villabewoners liggen ervan wakker pvangcentrum voor gekwetste vogels abij Grote Geule in Kieldrecht Zwaar vervoer in dorpskom van Kallo sterk toegenomen Vlilieuklachten in Beveren: aktie en reaktie L 11 Natuurbescherming door ■E* Wielewaal-Waasland L/e voorpost - 13.9.1985 - 21 Jou er niet van om ruzie te maken, zeker niet met mijn b, maar er zijn toch grenzen. Wanneer je, op enkele Hyke uurtjes na, steeds maar van je nachtrust wordt ofd is dat niet meer om uit te houden. Kontainerge- van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, is Jgens het laatste wat je in een villawyk zou verwach- I Voor Wilfried Dockx uit de Koolputstraat te Melsele l maat nu wel vol, hij wil het kontainerpark van Jos Moer, vlakbij zijn eigendom gelegen, zien verdwij- I Dockx staat in zijn aktie overigens niet alleen, in I zyn er een zevental bewoners, ook uit de Gaver- Straat, die één of andere aktie hebben ondernomen. Jeen gezamenlijke aktie is het nog niet gekomen, pover werd zelfs nog niet gepraat. gebuur van Dockx stond :t punt zenuwziek te wor- Die kon het lawaai niet :r meer aan en heeft zijn verkocht. Wilfried Dockx :r geeft het nog niet op. moet een oplossing ko- temeer daar de gemeente er al heeft toegegeven dat iet akkoord kan gaan met de aanleg van een kontainer park», vertelt Wilfried Dockx. «Begin van de jaren tachtig ben ik hier beginnen bouwen. Het was hier toen nog rustig. De gebroeders Van Moer de den toen nog samen zaken, voornamelijk grondwerken. Van hinder was er nauwelijks sprake. De grond die hier vlak bij ligt werd verpacht aan een boer. Die overeenkomst werd nadien opgezegd en Van Moer heeft die grond gekocht. En toen is de lawaai-overlast be gonnen. Van Moer heeft me toen zelf verteld dat hier vlak bij, aan mijn terras in feite, kontainers geladen en gelost zouden worden.» De plannen werden ook effektief uitge voerd. «Elke dag worden we met veel gedreun uit onze slaap gehaald en opnieuw in slaap geraken-is nagenoeg onmogelijk. Ik neem nu, net als mijn gebuur, ook wel al tabletten, maar veel helpt dat allemaal niet. Denk overigens maar niet dat het hier tijdens het weekend veel rustiger zou zijn, integendeel, vrijdagavond is er nog het meest drukte en bijgevolg veel lawaai.» Dockx en zijn gebu- ren moeten zich niet enkel de nachtrust ontzeggen, ze moe ten ook een stuk privacy in boeten. «In de zomermaanden wil ik al eens wat vrienden vragen voor een barbecue. Daar is nog niet veel van in huis gekomen. Ik nodig geen mensen uit om hier vlak naast roeste containers en ander zwaar materiaal een gezellig feestje te brouwen», zegt Dockx. De h. Dockx heeft al aanzien lijk wat inspanningen geleverd om het kontainerpark weg te krijgen. «Iedereen wil zijn kost verdienen, dus ook Jos Van Moer, maar hoeven die kontai ners nu precies hier, midden in een villawijk, gelost en gela den te worden?» «Ik heb al veel stappen onder nomen, maar tot dusver zon der enig resultaat, 'k Heb al meer dan eens een persoonlijk onderhoud gehad met burge meester Van der Aa, heb ge telefoneerd met schepen Smet jlp- reel klachten in Melsele aan het adres van Jos Van Moer, ie we om een reaktie hebben gevraagd. De eigenaar zelf niet bereikbaar, maar de echtgenote wou wel een en nder kwijt. 'olgens haar zijn de klachten over lawaaihinder fel verdreven. Vóór zeven uur zou er nooit een vrachtwagen ertrekken «Is het dan verboden om met een vrachtwa- en door de straat te rijden?», vroeg mevrouw zich erontwaardigd af. Ook de bewering dat glaskontainers 'eel insektcn aantrekken wordt ten huize van Van Moer mgeloofwaardig genoemd. Mevrouw Van Moer voegde er log aan toe dat het de bedoeling is om ooit wel op het •erceel te bouwen. Op de vraag of de grond al die tijd rerder als kontainerparking zal worden gebruikt kregen geen antwoord. In verband met vervoerbedrijf Van der Weken werden veel dachten geformuleerd maar betrokkene heeft het voor nekaar gekregen om een in overtreding opgerichte werk- ilaats te laten regularizeren. De bestendige deputatie had ö'n vergunning aanvankelijk geweigerd, maar minister Akkermans gaf uiteindelijk zijn zegen. Het bedrijf had lanvankelijk toestemming gekregen om een gelijkvloerse werkplaats op te richten. De firma liet in een latere faze een verdieping boven de werkplaats optrekken, zonder bouwvergunning. Er volgde een klacht van de omwonen den en er werd een onderzoek ingesteld. Stedebouw gaf volledig negatief advies in verband met de regularisatie van de bouwovertreding en de bestendige depuatie ver wierp tot tweemaal toe het beroep van de vervoerfirma. In het najaar van 1984 werd minister Akkermans onder de arm genomen. Hij zag geen graten in de zaak en het beroep werd ingewilligd. Het bedrijf ligt ook in een woonzone. Om de problemen met in- en uitrijdend verkeer op te lossen kocht het bedrijf twee percelen bouwgrond, met bouwverplichting binnen de drie jaar. Aan bouwen is men volgens Agalev evenwel nooit toegekomen. In de Vlaamse raad werden in decem ber 1984 over deze aangelegenheid vragen gesteld. «De in overtreding uitgevoerde handelingen brengen geen boven matige hinder met zich mee», luidde het antwoord van minister Akkermans. In de Klapperstraat te Beveren geniet het metaalbedrijf De Schepper een eerder kwalijke reputatie. Lawaai-overlast en luchtvervuiling zijn daar bij de omwonenden vaak gehoorde klachten. In november 1979 al werd aan het schepenkollege een petitie overhandigd en gevraagd een oplossing te zoeken voor de hinder die door het bedrijf werd veroorzaakt. Eigenaar De Schepper kreeg in novem ber 1950 een vergunning voor het opslaan van oude metalen en het bewaren ervan, zonder de aard te verande ren. Drie jaar later leverde de bestendige deputatie een vergunning af voor het plaatsen van een ondergrondse benzinetank, een radhamer, een elektrische laspost en een lastoestel. Beide vergunningen werden afgeleverd voor een periode van dertig jaar. De vergunning voor zwaar materiaal is inmiddels vervallen, niet vernieuwd, maar de uitbating gaat gewoon zijn gang. Op hetzelfde terrein werden volgens raadslid De Block ook drie dieselkranen en een pers-snijmachine voor oude metalen zonder ver gunning opgesteld. Ludo De Block: «De klachten van omwonenden zijn niet meer te tellen. De rijkswacht van Beveren heeft ook verschillende p.v.'s opgemaakt». In mei van dit jaar heeft De Block aan de gouverneur gevraagd een onderzoek in te stellen. Vorige maand is het antwoord binnengekomen. In de brief wordt toegegeven dat De Schepper niet over de vereiste exploitatievergun ning beschikt. De eigenaar zou zich ook zo vlug mogelijk in orde moeten stellen. Net als in het geval Van der Weken bevindt ook het bedrijf De Schepper zich in een woonzone L.V.B. voor milieu en Mare De Pauw van de milieudienst en bovenal al veel brieven geschreven, ook naar de provincie. Tussen de gemeente en Gent wordt de bal over en weer gekaatst». Jos Van Moer, wiens stortplaats aan de Melseledijk onlangs nog aan de orde kwam tijdens de gemeenteraad, lijkt overi gens niet meteen zinnens om op te kramen. «Vorige week nog hebben ze hier gedeelte lijk asfalt gelegd», zegt Wil fried Dockx die, ondanks alles, kalm probeert te blijven. Brieven en telefoontjes, veel heeft het allemaal nog niet op geleverd. Wilfried Dockx: «Begin maart heb ik klacht ingediend bij de dienst stede- bouw van Beveren. Daar werd gezegd dat het kontainerpark toelaatbaar was, maar schrifte lijk heeft men dat niet willen bevestigen. Midden april heb ik geschreven naar stedebouw en ruimtelijke ordening in Gent. Die hebben geantwoord dat het schepenkollege in eer ste instantie verantwoordelijk is voor de aanleg van het grondgebied. Een eerste posi tieve reaktie, min of meer dan toch, heb ik op 24 april in mijn bezit gekregen. Dat was een kopie van een brief die stede bouw Beveren aan Jos Van Moer heeft geschreven. Daar in staat zwart op wit dat het schepenkollcgc niet akkoord kan gaan met de aanleg van een kontainerparking. omdat een en ander regelrecht in druist tegen de bestemming die in de verkaveling is opgelegd. We zijn nu al ruim vier maand verder en sindsdien heb ik niets meer gehoord», zegt Wil fried Dockx. «Wanneer het te erg wordt durf ik wel eens de politie oproepen, maar die stu ren niemand meer. Er werd al een proces-verbaal opgemaakt en door de bewoners en mezelf wordt toch steeds dezelfde klacht geformuleerd. De zaak zou nu in behandeling zijn in Dendermonde.» Ook met ongedierte zit Dockx opgescheept. «Glaskontainers maken niet alleen een oorver dovend lawaai, de zoetigheid die in de flesjes rest trekt veel vliegen en andere insekten aan. Leuk is anders.» De mi lieudienst zou binnenkort dan toch geluidsmetingen komen uitvoeren. Het blijft naar ver luidt enkel wachten op het ge sofistikeerd apparaat dat al maanden geleden werd besteld en binnenkort uiteindelijk toch zal geleverd worden. Op de Beverse milieudienst is men Dockx dus nog niet vergeten, maar wordt wel beklemtoond dat het hier in eerste instantie om een stedebouwkundig pro bleem gaat. Resultaat onzeker Een oplossing is nochtans niet meteen in zicht, hoewel het overduidelijk is dat Jos Van Moer met zijn kontainerpar king zich op onwettig vlak heeft begeven. De dienst ste debouw van Beveren heeft hem dat overigens al duidelijk gemaakt. Luc Anné van de dienst stede bouw: «De gemeente kan mo menteel niets doen, behalve dan de uitspraak van de recht bank afwachten. Het blijft ui teraard afwachten of de rech ter de zaak niet gaat sepone ren; in het verleden is dat wel al vaker gebeurd. Voor Dockx zit er in zo'n geval niets anders op dan opnieuw klacht in te dienen en hopen dat een twee de keer wel vonnis wordt geveld.» De zaak Van Moer en de la- waai- en verkeersoverlast die transportbedrijven vrij alge meen in woonzones veroorza ken is overigens geen al leenstaand geval. Diensthoofd Luc Anné kan zo uit het hoofd een vijftal gevallen noemen met gelijkaardige klachten, maar waarbij de burger toch steeds het onderspit heeft moeten delven. In Kieldrecht bijvoorbeeld heeft een trans portbedrijf jaren geleden een Melsele (Beveren). Wilfried Dockx: «De gemeente geeft de overtreding toe» (Ivb) stuk landbouwzone ingenomen en ook verhard. De zaak kwam voor de rechtbank en de 'overtreder' bekwam een vrij spraak. Nabij de Guido Gezel- lelaan in Beveren is er het bedrijf Van der Weken. Ook hier werden veel klachten in gediend, maar telkens zonder resultaat. Met de bewering van Dockx dat de bal tussen provincie en gemeente heen en weer zou worden gekaatst kan dienst hoofd Luc Anné niet akkoord gaan. «Onze dienst heeft ge daan wat in de mogelijkheden lag: een duidelijk advies voor het schepenkollege opstellen. In die brief van 24 april wordt gesteld dat de verharding en reliëfwijziging van de bodem en het onttrekken van het per ceel aan zijn verplichte be stemming een bouwmisdrijf betekenen. De werken die Jos Van Moer heeft uitgevoerd zijn overigens niet vatbaar voor een vergunning omdat zij strijdig zijn met de stedebouw- kundige voorschriften van de goedgekeurde verkaveling», aldus Luc Anné. Ondanks dat blijft Luc Anné onzeker over het resultaat. Veel kan inderdaad afhangen van de inhoud van het opge stelde proces-verbaal, maar noch de dienst stedebouw noch het schepenkollege hebben dat dokument kunnen inzien. Vraag is of de politie van Be veren met voldoende kennis van stedebouw en ruimtelijke planning de klacht heeft kun nen formuleren. Over enkele maanden krijgen Dockx en zijn geburen daarover uitsluit sel. Al die tijd moeten ze ge noegen nemen met een mini mum aan nachtrust. Luc VAN BROECK gels die gekwetst worden aangetroffen maken zonder skundige hulp doorgaans weinig kans om te overleven. 1 aar kan men terecht om vogels de beste zorgen te laten tdienen? In de v(jf Vlaamse provincies zyn er in totaal 'n 24 vogelasielhouders die onder impuls van het tördinatiekomité voor Bescherming van vogels werden gericht. In Oost-Vlaanderen telde men er tot voor kort r, maar met het onlangs opgerichte opvangcentrum aan 1 rand van het Kieldrechtse natuurgebied Grote Geule i n er dat nu vtff geworden. inservator Florent De Ko- bouwd, in een latere faze wil- M ig: «Jaarlijks worden hier len we nog uitbreiden». MI niddcld zo'n dertig vogels «In de winter zijn het vooral inengcbracht. Vogels ver- vogels die onderkomen zijn. M rgen doe ik al van jongsaf, Bij waterwild worden meestal >ar ook binnen de beheer- kwetsuren vastgesteld, zoals id van het vogel- en natuur- gebroken poten en afgescho- bied gingen er stemmen op ten vleugels. Bij reigers die i de opvang professioneler niet meer uit de voeten kunnen n te pakken. Er werden kon- zijn niet zelden de vleugels Hen gelegd met voorzitter bevroren. Er worden ook re iger Arnhem van het koördi- gclmatig roofvogels 'afgele- tiekomité en veearts Ludo verd' die hun vleugels hebben i Block van Beveren was gekwetst aan prikkeldraad». ■v?"1 'teen bereid om kosteloos Het is niet altijd gemakkelijk n het initiatief mee te wer- om uit te maken of een vogel n. Het initiatief begint nu werkelijk in moeilijkheden eer enmecr bekend te gera- verkeert. Het kan immers n en er worden hier vogels evengoed gaan om een jong bracht van ver buiten Kiel- dat te vroeg uit het nest is echt Voor de opvang wer- gekomen. En het is niet omdat alvast acht kooien ge- het het nest verlaten heeft en kieldrecht (Beveren). Florent De Koning: «Mits een goeie behandeling worden de meeste voeels eered« Ivb nog niet kan vliegen dat het ook door zijn ouders in de steek wordt gelaten. Dit is dik wijls het geval bij uilen en kleine zangvogels. Florent De Koning: «Het beste wat je in zo'n geval kan doen is het jong diertje opnieuw in het struik gewas zetten en je zo snel mogelijk verwijderen». Een gekwetste vogel benaderen is niet meteen gevaarlijk, maar toch is soms wel enige omzich tigheid geboden. Nogmaals de konservator: «De vogel kan gekwetst zijn, vergiftigd of ver zwakt. We mogen echter nooit vergeten dat wc met wilde vo gels te maken hebben. Ze zijn niet vals of boosaardig, maar wel schuw en angstig. Wan neer men gekonfronteerd wordt met een reiger of roof vogel moet men voorzichtig zijn. Een reiger kan men best immobilizeren door er bijvoor beeld een jas over te werpen en hem dan bij de bek of vlak achter de kop vast te nemen, zodat zijn geduchte snavel uit geschakeld wordt. Een roofvo gel drukt men best met de buik op de grond en neemt men vast met samengevouwen vleugels, met de poten tussen de vin gers». In het vogelasiel worden de eerste zorgen toegediend. «Wanneer het om kwetsuren gaat wordt de wonde ontsmet. De vogels krijgen ook vloei baar voedsel toegediend en, indien nodig, vitaminen. Het spalken van gebroken vleugels en poten komt veel voor. We doen dat men doorschijnend materiaal zodat we het herstel lingsproces goed kunnen vol gen. De vogels worden immers maar in afzondering gehouden zolang dat echt nodig is. Bij dubbele breuken moeten we soms meer dan één keer spal ken en moet de vogel soms tot vier, vijf weken afgezonderd blijven en intensief worden be handeld. Met een enkele breuk kunnen vogels veelal na een achttal dagen in vrijheid worden gesteld. Wanneer vo gels een goede behandeling krijgen overleven ze meestal. Van de vogels die worden bin nengebracht zijn er rond de negentig procent die herstel len. Wanneer het om vergifti ging of besmettelijke ziekten gaat wordt er een veearts bij gehaald», vertelt de konser vator. Het vogelasiel is een uniek initiatief voor het noord-Waas land. In Oost-Vlaanderen zijn nog opvangcentra in Dender leeuw, Eke, Buggenhout, en Merelbeke. Florent De Ko ning rondt af: «De overlevings kansen van een vogelpatiént hangen sterk samen met de tijd die is verlopen tussen het on geluk en de zorgen door spe cialisten verstrekt. Daarom is snel handelen noodzakelijk». Het Kieldrechtse vogelasiel is telefonisch te bereiken op nummer (03) 773.40.89. Vergiftiging: de nasleep Een paar maanden geleden is er in milieukringen nogal wat beroering ontstaan nadat be kend was geworden dat tiental len vogels in de Grote Geule waren vergiftigd. In parathion gedrenkte graankonels zorg den voor een ware slachting onder de vogelpopulatie. De Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stcdeschoon stelde zich burgerlijke partij maar over de resultaten van het on derzoek, verricht door de rijkswacht van Kieldrecht, is niets bekend. Bij de rijkswacht heeft men overigens al te verstaan gege ven dat het niet de gewoonte is om resultaten van een gerech telijk onderzoek aan de pers mee te delen. Nochtans is ook konservator Florent De Ko ning nog niet veel wijzer ge worden over de afloop van het onderzoek. Wat hij wèl weet is dat de populatie zich maar langzaam herstelt van de zware klap die door de vergiftiging werd toegebracht. Florent De Koning: «Het aantal be schermde vogels werd door de 'aanslag' tot een minimum her leid. Normaal waren rond deze periode drie- tot vierhonderd eenden te tellen, nu komen we nauwelijks tot een vijftigtal. Eenden, vooral dan de graane- ters, zijn nauwelijks te bespeu ren. Eenden die vis en insek ten eten stellen het iets beter. Van de zaagbek heb ik een nest jongen gevonden, ook de futen hebben al hun nesten grootgebracht. Wat de popula tie aan roofvogels betreft mo gen we niet klagen. Door het eten van kadavers die waren vergiftigd hebben we wel dode torenvalken geteld, maar sa men met buizerds en kieken dieven komen die in het gebied vrij veel voor. De bescher mingsmaatregelen voor roof vogels zijn hier uiteraard niet vreemd aan». Het zal in elk geVal nog jaren duren vooraleer het vogclbe- stand in de Kieldrechtse Grote Geule zich volledig zal hebben hersteld. Luc VAN BROECK By de industrialisatie van de Wase Scheldeoever heeft Segers wordt het geduld vaak maan- Kallo niet alleen haar karakter als agrarisch dorp by Over aktievoeren hoeft men den op de proef gesteld. Mar- uitstek moeten prijsgeven, het heeft ook teweeggebracht Marcel Beeldens, al jaren cel geeft een veelzeggend dat het zwaar vervoer aanzienlyk is toegenomen. In Kallo voorzitter van de plaatselijke voorbeeld: «De verkeerslich- hebben meerdere verenigingen al akties gevoerd om tot dorpsraad en zelf woonachtig ten aan het Gemeenteplein en r, in de Fabriekstraat, niets meer de kruising met de Melsele- een veiliger verkeerssituatie tekomen. Zware vrachtwa- ,c vertellen. Hij heeft de akties dijk. Hoog-Kallo en Sint-Pie- gens tetsteren tudens de ochtelUke uren de Fabriekstraat aI,emaal meegcmaak,, ook die Straat stonden in maart nog en andere straten van de Kallose dorpskom. Wat somtnige roncj <je vestiging van het be- op winterregeling. De lichten bewoners van Kallo vooral dwarszit is dat veel vrachtwa- ruchte bedrijf Progil die lande- pinkten tot 8 uur en traden pas gens, die enkel maar voor bedryven in het nabijgelegen lijke bekendheid kreeg. Mar- dan in werking. De verkeers- industriegebied werken, toch door de dorpskom komen cel is er zeker niet meer op piek was dan uiteraard al voor- gedonderd. Vaak tegen snelheden die beduidend hoger gebrand om nóg maar eens een bij en dat was niet bepaald liggen dan de voorziene zestig kilometer per uur die in de ^l',e 'f ondernemen. «Het efficiënt. In maart ben ik be- bebouwde kom is toegelaten. haalt allemaal Iue,tsLu,t- da* g'nnen telefoneren opdat men zwaar vervoer zal hier wel de lichten op zomeruur zou nooit worden opgelost. Er komen afttellen. Ik werd zo- De verkeerslichten, net voor verzoek van Kallose verenigin- werd geschreven, getelefo- wat drie maand van het kastje het viadukt in Kallo wanneer gen tegemoet te komen heb- neerd, van hier naar daar gelo- naar de muur gestuurd. Uitein- men richting Antwerpen ben onze bestuurders tot voor pen, we kwamen telkens van delijk heeft een telefoontje neemt, zijn uitgeschakeld. Er kort de ringweg rond Kallo een kale reis thuis». Zelfs om van schepen Bosman de zaak werden nu nieuwe lichten ge- gebruikt. Met tientallen kleine dingen opgelost te zien, in orde gebracht.» plaatst aan de Kloetstraat. vrachtwagens dagelijks op de futiliteiten noemt Marcel het, L.V.B. Kommandant De Witte van de baan was zo'n omweg welis- Beverse rijkswacht: «Die in- waar duurder, maar dat had- greep was steeds voorzien ge- den we er gerust voor over. wcest, het ging hier in feite Zonder dat men er vooraf op maar om een noodkruispunt. de hoogte van was De lichten konden volstaan zo- werden dan plots die verkeers- lang de Keetberglaan niet lichten uitgeschakeld. We heb- In heel het land zullen van 14 kele jaren belangrijke proble- doorliep. De afgelopen jaren ben toen een keuze moeten tot 22 september door provin- men van ruimtelijke ordening hebben zich daar nu een aantal maken: ofwel opnieuw het ver- ciale, regionale en plaatselijke en natuurbehoud naar voor: de bedrijven gevestigd en zowel keer door de dorpskom lood- natuur- en milieuverenigingen geplande inplanting van een ufPrin»m»rc ajs leveranciers sen, ofwel toch nog van de allerlei aktiviteiten op het ge- jachthaven in de Zwinduinen, omweg ringweg gebruik maken, met touw worden gezet om natuur- een golfterrein in het natuur- et mon- bijkomende risiko's voor onze behouds- en milieuproblemen gebied van de Kleyne Vlakte, tagebedrijf ROB te kunnen vrachtwagenbestuurders. Op onder de aandacht van bevol- ecn verkavelingsproject in de bereiken. Sommigen probeer- het viadukt over de «express- king en overheid te brengen. bufferzone van het natuurre den als spookrijder wel een weg» is de zichtbaarheid, zeker Wielewaal-Land van Waas- servaat, uitgebreide verkave- —..i. i. wanneer men richting Sint- Noord zal op 28 en 29 septem- lingsprojecten in landbouwzo- Niklaas uitmoet, niet zo opti- ber en z. 6 oktober beheers- nes enz. maal. We maken nu opnieuw werken uitvoeren in Sale- Wielewaal-Land van Waas- Door het afschaffen van de gebruik van de dorpskom: de gemkreek. Vrijwilligers wor- Zuid zal op 22 september aan verkeerslichten is het vracht- afstand is niet alleen korter, den gevraagd, telkens samen de nationale natuurbescher- ondermeer ook de vering van onze wagens te komen om 9 uur aan de mingsdag deelnemen. Samen- de plaatselijke zuivelmaat- wordt meer gespaard. Langs krekeldijk Panneweel. Piek- komst om 8.30 u. aan het stad- schappij Inco gevoelig toege- de ringweg zijn er immers niet nick en laarzen meebrengen. huis te Sint-Niklaas, picknick nomen. De h. Segers, verant- minder dan drie spoorweg- De «natuurbeschermingsdag» en laarzen medenemen. Ver- woordelijke van het vervoer overgangen en dat werkte dc zal plaatshebben in de Zwin- lrek om 10 uur op de Markt bij Inco: «Om de dorpskom te slijtage aanzienlijk in de streek. Daar treden sedert en- van Retranchement (nabij het werknemers moesten telkens maken om Pioneer of het stuk in te korten en dat aanleiding tot gevaarlijke ma neuvers. ontlasten en zo ook aan het hand», aldus nog de heer Kallo (Beveren). Vrachtwagens bulderen door het dorp (Ivb) Zwin) voor een natuurwande ling. In het dorpshuis is er gelegenheid tot bezoek van tentoonstellingsstand en dia voorstellingen. Retranche ment is een fortifikatie aan het Zwin met prachtige in oude staat gebleven wallen, die zich ook vanuit natuuroogpunt tot een bijzonder gebied hebben ontwikkeld. Op deze dag staat echter in Retranchement de verbroedering tussen de natuurorganisaties centraal, zoals die de laatste jaren over de grens hier vorm heeft ge kregen. Op deze morgen zal aandacht besteed worden aan wat de grens betekent voor polder en duin, welke verschil len deze grens' oplevert voor deze terreinen en wat dat bete kent voor het natuurbehoud. Van 14 tot 14.30 u.: officiële manifestatie in, de grote zaal van het ontmoetingscentrum Scharpoord te Knokke. In de namiddag kan men een natuurwandeling maken naar de Zwinbosjes, het Zwinreser vaat of het Koningsbos, tel kens vertrek om 15 u.

De Voorpost | 1985 | | pagina 21