Lebbeke zamelt geld in voor Mali Dansen in iien iessen Kristelijke Bonden voor Gepensioneerden Heizijde in feest K.S.R. Sportkwis te Wieze up With People naar Wieze met gloednieuwe show Leo Bruynincx Luc Eeman TOTALE LIQUIDATIE VAN WINKEL- Laatste weken grote uitverkoop «Ter Lede» TOTALE LIQUIDATIE VAN WINKEL - 12 - 1.11.1985 - De Voorpost Zij is slank, beweegt biezonder gracieus, heeft een fyn gesneden gezicht en glimlacht steeds. Hij is al even slank, beweegt even lenig, straalt geluk en zelfzekerheid uit. Samen vormen ze een paar. Ook in het vak dat ze beoefenen. Een vak dat lang niet het eenvoudigste is van wat er bestaat: professionele dansleraars lezen we op hun naamkaartje. We hebben het over Marc en Carine Vanherf-De Backer die in de mooie zaal van Hof ter Burst in Lebbeke aan ettelijke paren het genoegen van de dans niet alleen demonstreren maar ook aanleren en doen ervaren. Het danspaar weet waarover het spreekt want het neemt geregeld deel aan wedstrijden en droomt van een plaats bij de wereldtop. Ze willen het niet bij een droom laten, maar werken biezonder hard om die plaats ook te veroveren. De eeuwige glimlach Het valt op dat dansparen die aan kompetitie deelnamen een eeuwige glimlach om de lippen j£§£ hebben. Het moet natuurlijk j heerlijk zijn om op de tonen 'J van de mooiste muziek de v' meest sierlijke figuren op de perfekte dansvloer te kunnen zetten. Het moet een waar ge- Lebbeke. Mare Vanherf en Carine De Backer willen noe8en om de meest in8e- doorstoten naar de profs, (c) wikkelde danspassen met je partner in een komplete har monie te kunnen dansen. Re denen te over om tevreden en gelukkig te zijn en dus ook om te glimlachen. Toch is dansen. op topniveau, een keiharde sport. Je houdt het niet voor waar. «Uit een onderzoek in Duitsland is gebleken dat de inspanning van de dansers moet vergeleken worden met deze van een atleet die de 100 meter spurt heeft gelopen». Het is ongelooflijk, vooral wanneer men het door de in spanningen verkrampte ge zicht van de spurter gaat verge lijken met de stralende glim lach van de dansers. En toch is het juist. Mare Vanherf en zijn partner Carine De Backer kunnen er uren over vertellen. Hun leven wordt beheerst door de dans, ze zijn er door gegrepen en door bezeten. Ze willen het geluk dat zij bij het dansen ervaren, ook overenten op an deren. Vandaar een danskur- sus. Gegroepeerd in dansclub Exclusief wordt elke vrijdag avond van 21.00 tot 24.00 uur een oefenavond opgezet in Hof ter Burst in de Hof ter Burstlaan in Lebbeke Ieder een die van dansen houdt is er welkom. Men hoeft niet eens een paar te zijn, ook indivi duen worden er verwelkomd. Onder grote belangstelling hebben de leden van de Kriste lijke Bonden voor Gepensio neerden van Heizijde feest ge vierd. Na een korte bezinning door proost Verberckmoes en het welkomstwoord van voor zitter Marcel Leon belichtte Nora Hellemans het tema «we duwen, weduwnaars en al leenstaanden». Ze deed dat op een boeiende, leerrijke wijze. Jean De Bock vroeg dan de aandacht van de aanwezigen vpoor de mogelijkheid van het storten van het pensioen op een bankrekening, de sociale begeleiding en de verminde- ringskaarten voor trein en bus. Tijdens de feestvergadering, waarop men de kans kreeg om kerst- en nieuwjaarskaarten ten voordele van Wereldsoli- dariteit te kopen, zorgde Kris Goossens voor het ontspan nende gedeelte De volgende bijeenkomst van KBG Heizijde heeft plaats op donderdag 7 november. Her man De Leeuw, verbondelijk sekretaris, komt dan praten over «gelukkig ouder worden». De Kuituur- en Sportraad van Wieze organiseert op vrijdag 22 november om 20 u. stipt in de turnzaal van de jongensschool, Schoolstraat, zijn «Sportkwis '85». Iedereen uit Groot-Lebbeke waarbij geen cijfers of data te kan deelnemen in Teams van pas komen. Dan is er nog de 11.11.11 minimaal 2 en maximaal 3 verrassing met de «Rode ploegleden. Elk team is ver- Kaart». Als derde (verplicht!) plicht een naam te kiezen, wat onderdeel moet elk team vóór met een vleugje fantasie niet de aanvang van de kwis bij de zo moeilijk is. Men kan schrif- organisatie (zelfde adres als in- telijk of telefonisch inschrijven schrijving) één (1) zelfgekozen 11.11.11 koos dit jaar als tema voedsel geproduceerd wordt Alleen waren de mensen er bij Staf Moens, Gehuchtveld- sportvraag antwoord bezor- «De voedselproblematiek». om iedereen te voeden. Bij- toen op voorzien. Ieder dorp straat 15 (tel. 053/70.21.58). gen. Deze vraag wordt dan aan Niet zo verwonderlijk eigen- zonder merkwaardig is, dat beschikte over zijn voorraden. Lebbeke. Natuurlijk komen op de lessenreeks de meer klassieke dansen voor. (c) Leeftijdsgrenzen zijn er niet, vandaar ook dat men er een zeer gevarieerd publiek aan treft. Dansen volgens de regels van de kunst, met elkaar ken nis maken, vrienden maken voor het leven, dat zijn de stelregels. De sfeer is er dus uitermate goed. Dansen: een grote uitdaging Mare Vanherf, afkomstig uit de provincie Limburg, heeft altijd tussen het dansen en de dansers geleefd. Bij hem thuis was er achteraan een zaaltje waar danslessen werden gege ven. Mare werd door de sierlij ke bewegingen, door zoveel elegantie en gratie, danig aan gesproken en begon zelf met dansen. Als ukkepuk al danste hij bij alle gelegenheden die er zich in de familiekring voorde den. Dan kwam de school en is dat bij velen het moment waar op van hobby's wordt veran derd, bij Marc was dat lang niet zo. Op de middelbare school nog volgde hij dansles in Hasselt en kreeg hij er zijn opleiding van een wedstrijd koppel. Hij startte er ook de kursus beginneling, zette door bij de gevorderden en werd zo opgenomen in het circuit van de amateurdansers. Vier jaar geleden stopte zijn partner er mee. En toen kwam Carine De Backer in zijn leven. Zij is afkomstig van Dender leeuw, volgde vier jaar ballet en enkele jaren kursus dansen. Ook voor haar was dansen zo wat het einde van het geluk. Dat is in de loop der jaren nog niet veranderd. In een dans school in Gent liet ze zich ontvallen dat ze graag zou be ginnen met kompetitiedansen. Ze moest dus een partner vin den. Dat werd Mare. Het be gin was al een sukses, want bij de eerste wedstrijd werd het danspaar Vanherf-De Backer in de tweede kategorie reeds gerangschikt. Dat betekende de nodige stimulans om verder te doen. De drang om ergens te geraken in de wereld van de ballroom dans, nam steeds grotere vormen aan, vooral omdat men met zekerheid weet dat men een opzienba rend niveau zal kunnen halen. Oefenen is de regel wel Zo een danspaar moet heel wat inspanningen leveren om aan de top te geraken. Mare en Carine doorliepen in eigen land eerst de amateurreeksen. Dan werd bij de officiële bond de aanvraag ingediend om pro fessioneel te mogen worden. Ondertussen is men zover. Maar nu moeten een aantal proeven worden afgelegd. Geen sinecure, zeggen Mare en Carine. want de lessen zijn streng en lang niet eenvoudig. Er komt meer bij kijken dan eenvoudig wat danspasjes op de vloer leren neerzetten. Men moet ook al die passen kunnen verklaren, hun herkomst we ten, hoe ze technisch in elkaar zitten. Daarnaast zijn er een aantal algemene vakken. De geschiedenis van de dans is natuurlijk een must. Na drie jaar mag men dan een teore- tisch eksamen afleggen en kan men een trapje hoger geraken. Dan volgt een nieuwe studie periode van nog eens drie jaar. Is men geslaagd in het daarop volgend eksamen dan wordt men toegelaten tot de tweede graad professioneel. Dan volgt een laatste graad, of nog eens drie jaar studeren en natuur lijk de onvermijdelijke eksa- mens afleggen. Men heeft dan de hoogste graad bereikt. Ne gen harde jaren zijn er dus nodig om op en top professio neel te worden. Ondertussen moet men na tuurlijk proberen de kost te verdienen. Een mens moet nu eenmaal ook eten en drinken hebben om te kunnen leven. Mare en Carine gaan beiden Hoe zw uit werken en na hun geven zij danslessen, sioneel dan. Ook hierw wat. Iedereen kan zich meer professioneel dai noemen, want een vei wet bestaat er op dit vl Het gevolg laat zich tussen de leraren zittei aöf wat klungelaars die maar uit zijn op geld. staat dus wel een kursus. Je hebt waarbij iedereen gewoo wat hij graag doet. Dc professionele leraren 1 i er evenwel een bepaal ossole a in: het aanleren van di Dende sen en het toelichten het volgen van een schreven programma, aan de kursisten ook uitgelegd wat en iets fout doen. Al geb« altijd met de glimlach f men in geen geval iemanl schut zetten. Een ande j^oonlij schijnsel is ook dat he j^nkon clubs niet zijn geintere n„ die aan wedstrijd dansen en .[richter uiteindelijk toch wel de b [ad Mc> ling. Niet dat iedereen di cn pers, de kursus komt, zich mo en mi ten inschrijven om het o Snoods kompetitie te gaan et adres maar per club zou men uur een aantal paren moeten aarden. ben. Exclusief werkt ki ,ne|s va in die richting, met res ;rcn n overigens j an het f Naast de lesavonden. di ansei, staan uit tweemaal vijfei óp tig minuten, met een pai |at noe, tussenin om even op adt en5 komen en wat te drinken£n w; er de wekelijkse oefen a; den. Wie daar belangst ,an voor heeft kan terecht op ,cl vojg dagavond vanaf 21.00 ui craadSl Hof ter Burst in Lebbeke. jc(, ov, aan een danskursus wenst ujjde 1 te nemen en wie zich gerc j. voelt om aan kompetitit va, sen te gaan doen, kan s nening terecht bij het paar Van jeer(j De Backer, Meerstraat aajszj app. 3 te 1770 Liedek ,racht (053/67.01.86). lijk. Want ondanks het feit dat heel wat honger-landen netto- Dikwijls voor jaren. Met de de ramp die Afrika eind vorig landbouwexporteurs zijn. moderne technische middelen De kosten voor deelname lie- de andere deelnemers voorge dragen 100 fr. per teamlid, te legd. vereffenen bij de aanvang van Aan de Sportkwis 85 is een jaar zo schrijnend in de aktua- D.w.z. dat ze meer landbouw- kan men bovendien heel goed de kwis. belangrijke prijzenpot verbon- liteit bracht, momenteel weer gewass. den: nl. een wisselbeker voor wat uit de aandacht is verdwe- voeren, wedstrijden het winnend team, naast nen, is het leed daar nog lang Deze omvatten een drieluik 20.000 fr. aan naturaprijzen. niet geleden. van prestaties. Er zijn voor- Wie eerst eindigt, mag eerst En wie iets verder kijkt, weet De oorzaken van het kwaad eerst 3 x 10 (gemakkelijke) kiezen. dat het rampjaar 1985 slechts dienen gezocht in de koloniale vragen te beantwoorden over Let wel: de kwis is GRATIS het zoveelste is in een droevig- Sport 1985, meer bepaald over toegankelijk voor iedereen. lange rij. En dat morgen ande de periode 29 oktober-21 no- Wie doet een gooi naar die re landen en andere kontincn- gewassen uitvoeren dan Gevolgen van de kolonisatie vember 1985. Het gaat enkel vette prijzenpot? om welbekende sporttakken. periode. Uit de geschiedenis blijkt dat er weliswaar ook vóór de koloniale periode ten aan de beurt kunnen droogteperiodes en planten- J.V.L. komen. ziekten voorkwamen. Maar op de een of andere manier slaag- A never ending story' voorspellen hoe het klimaat zal evolueren en ^at daarvan dc gevolgen zullen zijn voor de oogsten. Die droogteperiodes komen dus niet zomaar uit de lucht vallen. Evenwicht is zoek Als droogte in de Derde We reld zo snel tot voedselrampen leidt, dan komt dit ómdat het evenwicht er zoek is: de beste Sinds 1950 hebben nagenoeg te vinden om deze moeilijke alle Derde Wereld-landen periodes te overbruggen. Aan- minstens één keer tc kampen leg van terrassen, irrigatietech- gehad met ernstige hongers- nieken en selektie en aanpas- nood. Jaarlijks sterven dan sing van eetbare gewassen, ook zo'n 15 miljoen mensen werden in Afrika reeds toegc- den de mensen erin systemen gronden worden niet gebruikt 0111 voedsel te verbouwen. Lebbeke. Een moderne dans hoort er ook bij. (c) Op 14 en 15 november 1985 zal in de «Brouwerij Van Roy» Up With People de nieuwste show «Beat of the Future» presenteren. Deze voorstelling zal respectievelijk om 13ul5 en om 20.00 u. beginnen. De sponsors van deze alleen vooral kinderen van de hon- past en ontwikkeld vanaf onge- Het probleem beperkt veer 2.500 v. C. Uit wat wc zich heus niet alleen tot Ethio- weten blijkt dus dat er in de pië. Zelfs niet tot Afrika Derde Wereld, vóór dc koloni satie in geen geval systema tisch honger werd geleden. avond zijn: de Brouwerij Van Roy, VVV, Dagblad Het De berichten over hongersno- Volk, Peugeot (CIAC Aalst), Terras Decor en de Generale den in de Derde Wereld slagen De kolonisatie had tot gevolg Bank. er misschien wel in om heel dat de bestaande orde radikaal even het zuidelijk halfrond in werd omgegooid; het even- Het doel van Up With People Japan, de Verenigde Staten, de schijnwerper te plaatsen, wicht dat na eeuwen traditio- is begrip te bevorderen tussen overal wordt Up With People maar het sensationele karakter nele landbouw gegroeid was, volken van alle landen door met staande ovaties ont- van deze rampen doet ons wel werd in een mum van tijd ver een programma, dat jonge vangen. eens vergeten dat het slechts broken, mensen de kans geeft door de Het publiek is altijd een be- «opstoten» zijn. De soldaten van de Spaanse en wereld te reizen en te leren langrijk onderdeel van de Up Nagenoeg geheel de Derde Portugese conquistadores kre- over de landen en culturen, die With People show. In «Beat of Wereld bevindt zich immers gen als beloning voor de bewe- ze bezoeken. Overal waar ze the Future» zullen de toe- permanent in een situatie van zen diensten grote stukken komen, presenteren zij een schouwers onder andere zin- min of meer ernstige onder- grond, waarop ze goed in de avondvullend muzikaal pro- gen met een computer en dan- voeding. Zowat 800 miljoen markt liggende produkten gramma. sen met een Japanse Tijger mensen eten te weinig of te koffie, katoen, bananen «Beat of the Future» is een Gezinnen die interesse hebben eenzijdig. Rampen zoals we gingen verbouwen, ontspannende en bedachtzame voor het opnemen van jonge die nu in Afrika meemaken. Hieruit groeide het systeem kijk op het leven in de 21ste mensen uit deze groep, kun- liggen eigenlijk voortdurend van grootgrondbezit, dat ook eeuw. Aan de voorstelling nen zich melden bij de op de loer. Wie op de rand vandaag nog de Latijnsamcri- werken 120 jongeren uit 18 V.V.V.-leden, of op het secre- leeft, heeft weinig nodig om er kaanse landbouwproduktie ty- landen mee, bijgestaan door tariaat, Nieuwstraat 1, tel. 053- overheen te gaan. peert. Ook in Afrika en Azië een orkest van 15 personen. 21.52.01. De onthaalperiode Nochtans is deze wereld wel waren de veranderingen ingrij- Up With People's wervelende loopt van 12 tot 17 november, degelijk in staat zijn bewoners pend: de boeren werden van shows trekken over de hele Ieder gastgezin krijgt 2 ticket- te voeden. Het klinkt eigen- wereld volle zalen. In heel Eu- ten voor gratis toegang. aardig, maar toch is het bewe- ropa. Zuid-Amerika, China en zen dat er ruim voldoende hun gronden verdreven of dwongen andere gewassen te gaan verbouwen: katoen, sisal, koffie, thee, cacao, jute enz. Produkten die van pas kwa men in het noorden, waar de ekonomic in volle ekspansie was. Voor de Derde Wereld bete kende deze omwenteling wei nig goeds: de lokale voedsel- produktie verminderde drama tisch, doordat de beste gron den een andere, op het noor den gerichte bestemming kre gen Boeren die zelf exportge wassen gingen verbouwen, kregen hiervoor een slechte prijs van dc kolonisatoren; boeren die in dc plantages te werkgesteld werden ontvingen daar nauwelijks een loon voor. Het ontbrak de bevolking dus Ter gelegenheid van de Boe- woestijnvorming gaat steeds verder, doordat nomaden zich noodgedwongen ergens moe ten vestigen en hun vee voor overbegrazing zorgt; dc mo derne landbouwtechnieken lei den tot voortijdige uitputting van de grond en tot erosie. Deze wankele situatie is er de oorzaak van dat droogtes waarmee men vroeger wel raad wist, nu binnen de kortste keren tot katastrofes leiden. Het hongerproblcem is een strukturecl probleem. Het is de zoveelste uiting van een fundamenteel onevenwicht in de Noord-Zuidrclatie, het zo veelste dramatisch voorbeeld van het kwaad dat een opge drongen ontwikkelingsmodel in de Derde Wereld kan uit richten. Het probleem vindt zijn eerste oorzaak in de ontworteling van de Derde Wereldsamenlevin gen door de kolonisatie. Op dit moment bestaat er een inge wikkeld samenspel van allerlei faktoren. dat oplossingen in dc weg staat. Deze faktoren vin den we zowel in het interne beleid in de Derde Wereld zelf, als in de heersende Noord-Zuid verhoudingen. In zulk een wankele situatie vol staat een droog seizoen vaak om miljoenen mensen over de rand te duwen. Oplossingen op lange termijn Uit dit alles mag blijken dat voedselhulp geen oplossing op lange termijn biedt. Uiteinde lijk wordt de afhankelijkheid er alleen maar door vergroot. Hoewel noodhulp op zich niet echt afgekeurd kan worden, dient er toch heel voorzichtig mee omgesprongen te worden. Dit kan immers de deur open zetten voor een blijvende af hankelijkheid van geïmpor teerd voedsel. Het 11.11.11-projekt waar Lebbeke dit jaar voor koos, nl. de ontwikkeling van de lahd- bouw en de veeteelt in Mali (Afrika), is een voorbeeld van ontwikkelingshulp die blijven de vruchten kan afwerpen. Reeds vroeger in 1983 meer bepaald, werkte Lebbeke in het kader van de 11.11.11-ak- tie voor dit projekt. Met het geld dat toen in Wieze, Lebbe ke en Denderbelle werd inge zameld, konden bestaande wa terputten hersteld en onder houden worden. Er kan nu een stap verder in de goeie richting worden gezet. Dankzij het nu voorhanden zijnde water kun nen de landbouw en de veeteelt op gang worden gebracht. Hierbij wordt getracht de dorpsgemeenschappen zoveel mogelijk te betrekken in de eigen voedselvoorziening en dc ontwikkeling. Op die ma nier wordt de bevolking aldaar een stukje minder afhankelijk gemaakt van de hulpverlening. De geldinzameling in Groot- Lebbeke gebeurt tussen vrij dag 8 cn maandag 11 novem ber. Het Lebbeeksc 11.11.11- komitee kan hiervoor rekenen op de medewerking van een honderdtal vrijwilligers. Niet afgehaalde omslagen door afwezigheid op het ogenblik dat de 11.11 11-medewerker zich aanbiedt bvb. kunnen worden afgegeven op de so- ciaal-kulturele dienst van de gemeente (gemeentehuis) en bij de wijkverantwoordelijken Achiel Vermciren, Poststraat 17, 9370 Lebbeke, Martha De Wael, Rooien 76 te 9380 Leb beke (Wieze) en André Coore- man. Hofstraat 82 te 9371 Leb beke (Denderbelle). Pierre Van Rossem KANTOOR VAN NOTARIS te DENDERMONDE Kerkstraat 6 Tel. 052 21 16.94 KANTOOR VAN NOTARIS Brusselsesteenweg 17 LEBBEKE Tel. 052 21.18.64 VRIJWILLIGE OPENBARE VERKOPING VAN GOEDGELEGEN WOONHUIS te DENDERMONDE (APPELS), Kapellestraat nr. 4 Notaris LEO BRUYNINCX te Dendermonde en Notaris LUC EEMAN te Lebbeke zullen on der de gewone voorwaarden openbaar te koop stellen STAD DENDERMONDE (APPELS), Tweede afdeling Een goedgelegen woonhuis met aanhorigheden op en met grond gelegen te Dendermon de (Appels), Kapellestraat nr. 4, thans kadastraal gekend sektie B nr. 152/D, groot 4 are 82 ca. Palend of gepaald hebbend: NoordKapellestraat; zuid oost Sint-Apolloniastraat; Pierre Scholliers-Muysewin- kel; Marcel Van GremDert Nauts; Walter Kerm, Moens; Johan Geldof- W reak pash Iculi sliss Mat noghe en Erwin Keppt tussi Baeyens; zuid: Hector Paep en Jean Van den Brt reak De Paep; noord-west: Ge( lc h( Beirens-Verleyen, allen Dendermonde. Indeling gelijkvloershall met trap; Ion; eetkamer; zitkamer; I ken; lange gang; kleine ke# eerste verdieping: 3 slaaf mers. j ncc tweede verdieping1 slaafl ver. mer en een zolderkamer rea| Stallingen en tuin. tcn K.I.: 13.400,-fr. daa Het goed is voorzien van gj sch water en electriciteit. Het goed is onmiddellijk schikbaar na betaling van k ten en koopsom. ENIGE ZITDAG Woensdag 20 november om vijftien uur in de hert) «De Handwijzer», Zandstr nr. 2 te Dendermonde pels). Liefhebbers gelieven zich voorzien van hun trouwtxx en eventueel huwelijksk trakt. Echtgenoot-kopers nen beiden aanwezig te zij Voor alle inlichtingen wenden ten kantore van noemde notarissen. Bezoekdagen elke zaten namiddag van 14 u. tot 11 en op afspraak. 44/011! Ik Lebbeke. Koncert Jonge Denderlingen. De deelnemers aan deze manifestatie, (c) aan voldoende inkomen om voedsel te kopen, ter vervan ging van wat ze voorheen zelf verbouwden. Resultaat: honger. Het is dus niet zo dat de klima tologische omstandigheden dc grote oorzaak zijn van dc hon ger in Afrika. Vroeger kende Afrika ook droogtepcriodes. kenbeurs voor Vlaanderen zal van 1 tot en met 11 november van 10.00 tot 18.30 uur in het Bouwcentrum aan de Jan Van Rijswijcklaan 191 te Antwer pen een voorlopig postkantoor funktioneraaptiton biezondcre dagtckeningstempcl ter herin nering aan deze manifestatie zal er in gebruik worden genomen. De BRT is nog steeds druk doende met de opnamen voor de drama-serie Adriaan Brou- I wer. De komende dagen heb ben er opnamen plaats in het Hooghuis te Bokrijk, het kas teel van Gaasbeek, in Gent (Markt en Hoogpoort) en Ou denaarde. in Antiek Blomstraat 38, 9310 LEDE (zl)baan stwg. Lede Hofstade) Alles gaat eruit tegen elk aannemelijk bod. Elke dag open van 14 u. tot 20 u., ook op zaterdag zondag. N.B. ook nog een lot prachtig massief eiken kopy-tftfftek meubels: kloostertafels - lederen stoelen - kasten.

De Voorpost | 1985 | | pagina 12