SKBW-voorzitter Edgard Maes: «Bouwopleidingen handhaven in Sint-Niklaas» verleden dat alle zorg en aandacht verdient Antiek is waardevol relikwie van een groots Temse* Huis uit eikaar geploft in Winst Frere Pachters verdeeld Duizend Stekense gezinnen waren een weekend waterloos Bouwsektor met memorandum naar formateur NaCeBo-kontaktvergadering in Sint-Niklaas 4 - 1.11.1985 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Zonder dat daarbij het etiket «antiek» ge weld wordt aangedaan. Het verkopen van kopiën wordt gemeden als de pest. Een antiquair die zich tot een dergelijke methode zou verla gen. zet zichzelf buitenspel. Op de vraag of de restauratie in feite niet neer komt op een verminking van de autentici- teit. moet geantwoord dat res tauratic in de meeste of althans in heel wat gevallen een drin gende en dwingende noodzaak is. Het spreekt vanzelf dat de klant op de hoogte moet wor den gebracht van de restaura ties die werden aangebracht. Maar het is even vanzelfspre kend dat dit werk ook zijn neerslag vindt in de bepaling van de prijs. Een ander facet dat in de prijs bepaling een rol speelt, is de wijze waarop de antiquair het bewuste stuk heeft weten te bemachtigen. Vaak gaat daar heel wat speurwerk aan voor af. Bijna altijd moet er druk gereisd en onderhandeld wor den en de tijd dat men nog ergens wat antiek bij een door deweekse wandeling in de buurt op de kop kon getikt worden is voorbij. De anti quair krijgt het van langsom moeilijker. Ook dat speelt een niet onaardige rol in de prijs bepaling. Speciale sfeer U heeft het ondertussen al wel begrepen. Het is als leek zo goed als onmogelijk zichzelf op pad te begeven op zoek naar antiek. Men heeft nood aan een tussenpersoon: de antiekhandelaar die een veilige en betrouwbare gids moet zijn en het ook is. Hij moet ant woord kunnen geven op de vele vragen die rijzen omtrent stijl, echtheid, waarde en nut tigheid of sieraad. Al die gegevens moeten met een ook duidelijk maken dat het aanschaffen van een antiek meubel bievoorbeeld niet noodzakelijk duurder moet zijn dan de aankoop van een nieuw stuk. De prijzen kunnen best vergelijkbaar zijn. Lief hebbers van antiek en ook nieuwsgierigen die de sfeer van een antiekbeurs willen opsnui ven. kunnen terecht in het Dendermondse stadhuis. De vijftiende antiekbeurs van het Davidsfonds staat opgesteld in zowat alle vertrekken van dit prachtige gebouw. De bezoe kers wandelen er van de ene verrassing in de andere, wor den opgenomen in de aparte sfeer van de lukse en weelde van lang vervlogen tijden, staan verbaasd te kijken naar zoveel vakmanschap en kunde van verre voorouders die met liefde en zorg de allermooiste stukken hebben gemaakt. Om de tand des tijds te overwin nen Drempelvrees moet men niet hebben. Het stadhuis is ruim genoeg, de antiquairs zelf zijn zo attent om iedereen zijn vrije loop te laten. Wie vragen heeft, kan die in alle openheid ook stellen. De antiquair zal beslist een afdoend antwoord geven op de vele vragen die worden gesteld. Dat men daar bij zijn identiteit niet moet prijsgeven is een zoveelste fak- tor in het voorbeeld van deze beurs. Het stadhuis wordt vier dagen lang een levend museum, een ruimte waarin de roem en de grotheid van het verleden naar waarde wordt geschat door de mens van de wereld van de automatisatie. En misschien is precies deze wereld van het onpersoonlijke de ideale voe dingsbodem om terug te keren naar het vakmanschap, de stielliefde van weleer. Wie doet mee? Zoals gezegd: van 31 oktober tot en met 3 november kan men in het Dendermondse stadhuis terecht, telkens van 14 tot 22 uur. De toegang be draagt amper 50 fr. en kinde ren beneden de veertien jaar mogen gratis binnen De voor- opening van deze derde lus- trumbeurs heeft plaats op woensdag 30 oktober om 20 uur. Gastspreker is gemeen schapsminister Lenssens. Vol gende antiquairs stellen ten toon H. Muller-De Bondt uit Sint-Niklaas met Delfts aarde werk uit de 18c en 19* eeuw. koperwerk uit dezelfde perio de en 18* eeuwse meubelen en tin. De firma Van Cleemput uit Sint-Niklaas presenteert 18c en 19* eeuwse juwelen. J. De Buck uit Dendermonde brengt Perziche tapijten en kleinmeu- belen uit Japan en Korea. De Ro uit Dendermonde expo- zeert Vlaamse en Franse 18' eeuwse meubelen. Frans en Turkse tapijten. 19' eeuwse klokken en vijf scheldezicht- schilderijen (Gorus, Maes, ca). Antiek Bogaert uit Moerzeke is present met 18' eeuwse Franse en Vlaamse Meubelen en Antiek Terlinden uit Dendermonde expozeert beelden in brons en porselein en bisquit. Vlaamse. Franse en Duitse meubelen uit de 18' eeuw. Delft uit de 18' eeuw en Frans en Vlaams aardewerk evenals koper kan men zien op de stand van H. Galle uit Op wijk. G. Keppens uit Zevene ken is present met oude tapij ten van de nomaden uit Cen traal Azië en het hoogplateau van Tiber. L. Muller uit Loke ren presenteert schilderijen uit de romantische periode, voor al uit Vlaanderen en Neder land. Bij K. Van den Berge uit Stekene kan men Vlaamse en Franse meubelen uit de 18* eeuw. Vlaams aardewerk en Delft uit de 18' eeuw bewonde ren en J. Van Lierde uit Aalst brengt zijn kollektie 19' eeuws mahonie meubilair en zilver en glaswerk. Bij R. Segers uit Dendermonde ziet men Engel se. Franse en Luikse meubelen uit de 18' eeuw en kan men ook terecht voor Chinees en Europees porselein uit de 18* en 19* eeuw. Flanders Art Gal lery uit Dendermonde heeft schilderijen uit de 19* eeuw en vroeg 20* eeuw, vooral schil ders van de Dendermondse school (met onder meer een Courtens). K. Navarro uit Aalst, die voor de eeste maal het gezelschap komt vervoe gen. brengt vooral klein mate riaal. Tin. koper. Delfts aarde werk en Europees kleinmeubel zijn de specialiteiten. NaCeBo-Waasland, het arrondissementeel centraal syndikaat voor hout- en bouwbedrijven een instantie die onder de NCMV-koepel ressorteert heeft zich voorgenomen, in de toekomst elke maand een z.g. kontaktvergadering te organise ren in aansluiting op de bestuursbijeenkomst. Zo'n vergadering zal voortaan elke maand op een woensdag om 18 u. plaatsvin den, en telkens op dezelfde plaats. De eerste in de serie kontaktvergaderingen is voor woensdag 6 november in De Brokkelinck aan het Sint-Niklase rekreatieoord De Ster voorzien. Eregasten zijn dan sekretaris-generaal Frans Duhamel van NaCeBo en burgemeester Paul De Vidts van Sint- Niklaas, die ook NCMV-voorzitter van het gewest Sint-Niklaas W.V. meentcschool willen hangen, kunnen kontakt opnemen met André De Taeye. De video- opname en de foto's kunnen daar nog steeds besteld worden. Andere plannen? De VZW Parebo blijft verder bestaan. Andre plannen zijn cr beheerders zijn nog niet volle dig bekomen van het werk van de voorbije 2 jaar. De schrij ver van Frere Pachters. Gaston Van Der Gucht, heeft al zijn wens geuit dat het stuk in 1998, n.a.v. de 200*" verjaardag, zou hernomen worden. Maar zo lang zal Parebo wel niet stil zitten. De politic van Hamburg heeft tien fietsen aangeschaft om jacht te maken op... fietsen dieven. Agenten in burger zul len op deze fietsen op plaatsen patrouilleren waar vaak fietsen worden gestolen. Vijftiende Antiekbeurs van Davidsfonds Dendermonde ge week beloond. Aan 17 vere nigingen werd in totaal 300.000 fr. verdeeld. Het grootste deel ging naar de toneelvereniging Panta Rhei, om wiens 25-jarig bestaan het uiteindelijk toch begonnen was, en naar de mu ziekvereniging 'De Verenigde Vrienden', die normaal de op- van tijd tot tijd wat regen. Een tweede wat meer aktievc storing nadert ons laat zaterdag. Zondag en de eerste dagen van volgende week blijft het wisselvallig en kan er af en toe wat regen vallen. De wind die eerst zwak en veranderlijk is, wordt vanaf zaterdag matig uit zuidwest tot west. De dagtemperaturen zullen ongeveer 8 tot 10 graden bedragen, 's Nachts blijft het kwik enkele graden boven nul. Wel kan er mist ontstaan. Al bij al krijgen we het typische herfstweer dat we rond deze tijd van het jaar gewoon zijn. Vervolg van blz. 1 schrijnwerkers of metsers ma ken». aldus Edgard Maes. In die optiek heeft zijn werkge versvereniging in samenspraak met de vakbonden uit het Waasland alles in het werk gesteld om te beletten dat in de RVA van Sint-Niklaas de be roepsopleiding voor metselaars en bekisters wordt afgebouwd en verhuizen zou naar het op leidingscentrum aan de Oude Vest in Dendermonde. Edgard Maes: «We hebben thans goeie hoop dat het beheerskomité van de RVA rekening zal hou den met onze argumenten en tot de daadwerkelijke reali satie van een nieuw te bouwen opleidingscentrum in Lokeren of Zele de bouwopleidingen zal handhaven in Sint-Ni klaas». 30 april... Als er één ekonomische sektor is waar men met het oog op het «uitbreken» van de lente z'n hart vasthoudt dan is het wel de bouw. Op 30 april verstrij ken immers de gunstmaatrege- len voor bouwers. Edgard Maes had het daar al ever. Ook voorzitter Bresseleers van de Vlaamse gewestraad van de Nationale Konfederatie van het Bouwbedrijf houdt die da tum volop voor ogen. Als er vóór 30 april geen ande re strukturele maatregelen zijn dan moet de nieuwe regering volgens Bresseleers alles in het werk stellen opdat volgende drie desiderata worden inge willigd: het behoud van de fis- kale aftrekbaarheid; gelijkaar dige gunstmaatregelen voor onroerende beleggingen als voor roerende investeringen; het handhaven van het inves teringsniveau op hetzelfde peil als tevoren, met vooral aan dacht voor de reële bouw. Ook Bresseleers vindt dat tegen de vaak abnormaal lage prijzen in de bouw moet strijd worden geleverd. De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland is één van de vijftien bouw-vakorga- nisaties in Vlaanderen. De re- gionalizering van België vol trekt zich ook in de bouw Bresseleers pleitte ervoor dat de syndikale kamers hun plaats binnen de konfederatie zouden opeisen en géén steriele dis- kussies zouden voeren. Eén dezer dagen zou op nationaal vlak een perskonferentie wor den gehouden waarop ener zijds een studie over de bouw- evolutic in Vlaanderen wordt voorgesteld en anderzijds de eisen van de bouwsektor t.a.v. zowel de nationale als de Vlaamse regering worden ge formuleerd. U vernam al, in grote trekken, hoe het memo randum van de Nationale Kon federatie van het Bouwbedrijf aan de formateur eruit ziet. Bresseleers hoopt overigens dat de goeie samenwerking met o m. de Vlaamse exeku- tieve zal kunnen bestendigd worden tijdens de volgende le gislatuur. Hij noemde het hoopgevend dat het voor grote en jonge gezinnen voorziene bouwfonds eind september al uitgeput was. Binnenkort wordt een nieuw budget aangeboord. Vertrouwen Burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas gaf een beschou wing ten beste over de krisis. «Ik heb een tijd gekend waarin krisis synoniem was met pau perisme», zei hij Maar zo be labberd zijn we er volgens de Sint-Niklase burgervader nog niet aan toe. «Op het ogenblik dat ik inlever konstateer ik dat ik het nog beter heb dan m'n grootvader», aldus De Vidts. Hij voerde nog aan dat Sint- Niklaas een ferme duit in het zakje doet ter stimulering van de bouw, door bouwkavels te gen zéér gunstige voorwaarden ter beschikking te stellen. De Vidts is verder van oordeel dat een goedbegrepen Participa tiefonds een stimulans kan zijn voor de jonge mensen «De man die met kind en vrouw zijn bouwbedrijf uit baat, dèt is de toekomst», zei burgemeester De Vidts nog. «De kleine aannemer zal meer dan ooit zijn rol kunnen spe len». Volgens De Vidts ver dient de vrouw van de midden stander een monument. De middenstander, de kleine bouwondernemer is raadgever Sint-Niklaas. De Wase Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf was aan haar twintigste jaarfeest toe. U herkent o.m. voorzitter Edgard Maes, wiens mandaat met drie jaar werd verlengd, burgemeester De Vidts en volksvertegenwoordiger Miet Smet. (Iv) én vertrouwensman en De Vidts juicht die hoedanigheid toe. Dekoraties De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland huldig de zaterdag negen verdienste lijke leden. Gustaaf Smet uit Lokeren werd met de gouden palmen in de Kroonorde be dacht. De zilveren palmen in de Kroonorde zijn voor René D'Hondt (Sint-Niklaas) en Cy- riel Saey (Lokeren). Maurice Drieghe uit Beveren en Jozef Vermeulen uit Sint-Niklaas ontvingen de gouden medaille in de Kroonorde. Cyriel Van Hoye uit Kemzeke kreeg de gouden medaille in de Leopold II-orde. Fons De Bruyne uit Stekene en Petrus De Kerf uit Temse werden bedacht met het ereteken van de arbeid van eerste klasse. Last but not least werd aan voorzitter Edgard Maes van de Syndikale Kamer het ereteken van de beroeps vereniging uitgereikt. Maes is twintig jaar aktief in de SKBW en mag nog tenminste drie jaar als voorzitter aanblijven. Het Maes-tijdperk nu, na een periode waarin achtereenvol gens Hammenaar Remi Gee- rinckx, Sint-Niklazenaar José De Geest en z'n betreurde stadsgenoot Francois Heyn- derickx aan het roer van de organisatie stonden. Onder lei ding van voorzitter Edgard Maes en direkteur André Au- denaert blijkt de twintig jaar jonge Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland te blaken van gezondheid. Als de organisatie het goed stelt, is de hoop dan niet gewettigd dat ook de leden afzonderlijk hun bedrijf zonder kleerscheuren door de nog immer heersende krisis zullen loodsen? «Na eb be komt vloed» zou Paul De Vidts zeggen, en gelijk heeft hij. Wouter VLOEBERGH Het Overmeerse openluchtspel Frere Pachters is al bijna 3 maand achter de rug. Zowel kwa kwaliteit als kwa publieke belangstelling is deze onderneming een ongelooflijk sukses geworden en iets waar deze Berlaarse deelgemeente nog lang zal aan terugden ken. Maar ook financieel is Overmere er niet slecht bij gevaren. Parebo, de organiserende VZW, had namelijk beloofd dat de eventuele opbrengst naar de meewerkende verenigingen zou gaan. 17 verenieineen ge week beloond. Aan 17 verc- brengst van een voorstelling De week na de opvoeringen al nigingen werd in totaal 300.000 van Panta Rhe' knJ8 werd aan de spelers en mede- if verdeeld. Het grootste deel pototentoonstelling werkers een gratis dankfeest ging °aar dc toneelvereniging pjjcrmee js aj|cs over Frere aangeboden. Zij zullen ook Panta Rhei, om wiens 25-jarig pacfjjers nQg njet gezegd. In nog een Frere Pachters- bestaan het uiteindelijk toch weekencj Van 11 november drinkbeker en een tekstbro chure krijgen. De verenigingen werden vori- wordt nog de video-opname voorgesteld en is er een foto tentoonstelling. Op zaterdag 9 november krij gen de bewoners van het OCMW-rusthuis een privé- voorstclling van de video-op- namen, die naar verluidt een prachtige weergave van het ge beuren is. Ook de medewer kers kunnen de opname bekij ken, op een groot scherm, in de gemeenteschool. Op zondag 10 van 10 tot 12.30, en maandag 11 van 10 tot 12 en van 14 tot 16 u. houdt fotoclub Reflex een tentoonstelling van de foto's die van Frere Pach ters genomen zijn. Andere fo tografen die foto's in de ge- Onze weersverwachting Af en toe regen of motregen Aan het droge en rustige herfstweer van de laatste dagen komt een einde. Hogedrukgebiedcn trekken zich uit onze omgeving terug en geleidelijk aan krijgen depressies meer invloed. Vandaag donderdag nadert ons in de loop van de dag van het noorden uit een eerste weliswaar niet al te labiele storing, waaruit wat regen of motregen kan vallen. Ook vrijdag, Allerheiligen, blijft er veel bewolking met Het gebeurde eergisteren woensdag in de vroege ochtend, rond zes uur. Een oorverdovende knal schrikte een hele wijk in Temse op. De heel recent gebouwdt bungalow aan de Landmolenstraat 68 b in Temse spatte uit elkaar. Op 19 oktober van dit jaar, hooguit twee weken geleden dus, waren AndrtË' Verhulst en Greta Vermeulen met elkaar in de echt verbonden. Nadat ze drie dagen terug waren van hun huwelijksreis gebeurde deze tragedie. Het jonggehuw de paar werd ernstig gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. (foto's dw) tg weede werd f iroondf stelling )e kwa gop e. og peil en van s van iver c L.\ Maar selekt zo ge Het was een heel weekend lang behelpen in het noord-Wase Stekene nadat de bewoners van een negental straten de boodschap hadden meegekregen dat ze géén leidingwater mochten gebruiken De Nationale Waterleidingsmaatschappij had een expert afgevaardigd toen bleek dat het water sterk vervuild was; en die konstateerde dat mazout zich met het water had gemengd. Een en ander was te wijten aan een lek in de tankinstallatie van een privégebruiker. De mazout was in het leidingwater terechtgekomen via een waterput. Een duizendtal gezinnen moesten het tot maandag zonder leidingwater stellen. De politie verwittigde betrokkenen en de brandweer bedeelde proper water aan wie daar behoefte aan had. Dinsdag was de situatie weer genormalizeerd. De bewoners van de Polcnlaan en omgeving konden opnieuw de kraantjes opendraaien en zuiver water tappen. Bij middel van detergenten en door het spoelen van de leidingen kon het euvel nog op vrij korte tijd worden verholpen. isdaj ave geit lag fïlo Berd; M.3( De mannen van de afdeling Lokeren van de Nationale Maatschappij der Waterleiding deden hun best om de mensen van Stekene uit de miserie te helpen (dw). Brandweerlieden bedeelden op het Stekense marktplein onbezoedeld water (dw).

De Voorpost | 1985 | | pagina 4