r KWB-H. Kruis organiseerde St.-Maartensfeest Sint-Maarten op bezoek in jongensschool te Oudegem Toeristische stoomtrein tussen Dendermonde en Puurs VKAJ Dendermonde organizeert hobbydagen 10- 15.11.1985- De Voorpost Voor de 31ste keer Het weer viel wel tegen - windstoten belaagden zijn mijter en in Spanje was hij hogere temperaturen gewend - maar toch was St.-Maarten, vorige zondagnamiddag op het rendez-vous dat de KWB-afdeling van de Lebbeekse H. Kruisparochie met hem belegd De KWB-sint arriveerde trouwens voor de 31ste keer in deze parochie en dat vormt - zelfs voor een man van zijn kaliber - toch wel een prestatie. Wie ook voor de 31ste keer de sint en zijn gevolg op zijn tocht begeleidde, waren de muzikanten van de Lebbeekse Koninklijke Harmonie St.-CecUia. De plaatselijke Gidsen- en Chiro-afdelingen waren eveneens van de partij, zodat een omvangrijke stoet even over de klok van drieën, vanuit de Fochelstraat zijn tocht doorheen de parochie inzette. Gulle sint Drie kwartier later installeerde de sint zich in de Parochiale feestzaal langs de Minnestraat en werden hij en de overtalrij- ke toeschouwers verwend met een toneelopvoering. «Poppen niet te koop», luidde de titel 31ste werlyaar KWB-H. Kruis vatte onlangs zijn 31ste werkjaar aan. Het was Rie Van den Bossche, toendertijd KWB-wijkmeester in Lebbeke-centrum. die in de loop van februari 1955, Victor Tas opzocht en bij hem de van de H. Kruisparochie aan geklopt met het verzoek KWB financieel een handje toe te steken. De voorbije dertig jaar heeft' de KWB-afdeling in niet gerin ge mate gewerkt aan de herop leving en de instandhouding KWB H. Kruis zijn kwarteeuw bestaan. O.a. met een feeste lijke akademische zitting. In oktober van dit jaar had de afdeling er dertig jaar opzitten. Tijdens de jongste statutaire vergadering werd aan dit feit wel aandacht besteed, maar de champagne - aldus voorzitter Guido Peeters en sekretaris Rik Moortgat, tijdens een vo rige vrijdag belegde perskonfe- rentie - reserveren we voor over een paar jaartjes. Meteen ook werd een periode afgesloten tijdens dewelke in tensief gewerkt werd aan de verjonging van de afdeling Daarin, aldus voorzitter Guido Peeters, zijn we volkomen ge slaagd. Zonder overigens onze oudere leden te verliezen. Zo werden tijdens het dertigste bestaansjaar niet minder dan 27 nieuwe leden ingeschreven en ook een aantal nieuwe wijk meesters. Statutair was het be stuur aan een nieuwe verkie zing toe. Kwamen uit de bus: Guido Peeters (voorzitter), Basiel De Lathouwer en Luc De Cock (ondervoorzitter). Jan Van Schoor (schatbewaar der), Rik Moortgat (sekreta ris) en de leden Leo jVIenten (gewestleider) en Louis Van Gijseghem (ziekendienst). De bestuursmandaten bij KWB H. Kruis, beklemtoont Rik Moortgat, kenmerken zich trouwens door een zekere be stendigheid. In de voorbije 30 jaar kende de afdeling wel zes voorzitters - Hector De Wolf. Jan De Cock, Frans Scholliers, Jan Van Schoor, Jan Dauwe en Guido Peeters - maar am per twee schatbewaarders (Rie Van den Bossche gedurende twee jaar en Jan Van Schoor al 28 jaar) en evenveel sekreta- rissen (Victor Tas gedurende 12 jaar en Rik Moortgat al 18 jaar). KWB H. Kruis presenteert zijn leden naast een vast pro gramma, ook een hele reeks aktiviteiten die na konsultatie van de leden zelf, vastgelegd worden Tot het «vaste pro gramma» behoren de statutai re jaarvergadering en het St.- Maartens- en Kerstfeest. De maand januari staat in het te ken van de langdurige zieken, die dan bedacht worden met Lebbeke. Voor Raoul Antoons was het Sint-Maartenfeest in het OCMW-rusthuis ee biezondere gebeurtenis. Dit jaar was het namelijk de 20e maal dat hij gestalte gaf aan d goede kindervriend (G. Breckx). een klein geschenk. Achteraf Daaraan wordt dit jaar toege ven nog: jen bezinningsna- voegd: studieavonden omtrent middag (samen met KAV), museumbezoek en een toneel avond, een feestmaal voor de langdurige zieken, de overbe kende fïetsrally. een eendags- reis. een vijfdaagse reis naar het buitenland en een studie- «Het gebruik en proeven van wijnen» en de «Bereiding en het proeven van wild», cursus sen rond «De achterkant van het nieuws» (8 lessen, in sa menwerking met KWB-Cen- trum) en «Aktie Rijbewijs. ningsavonden, sport en „v, studieavond rond «Wat met] het huishoudelijk afval?». Heil werkjaar 85-86 wordt dn blijkbaar al even druk als d voorgaande. Pierre Van RosseJ wv.i «uuit- Mum; cn «mrae Kijoewijs uitstap voor de wijkmeesters Open voor iedereen». Kook en de medewerkers. lessen voor mannen, ontspan Lebbeke. De Kon. Harmonie zorgde voor de muzikale begeleiding van de Sint Maartenstoet (G. Breckx). Sint-Maarten heeft zich met de tijd ook weten aan te passen. Kwam hij in lang vervlogen tijden nog met de ezel en later met een paard, nadat hij al een lange reis vanuit de hemel naar de aarde achter zich had, vandaag de dag komt hjj met de trein. In ons land is dat geen probleem, want wij hebben toch het dichtste spoorwegnet ter wereld. De vraag die men zich in Ou- even vriendelijke agent met degem stelde was of hij wel dienst hem moest aanporren, met het nieuwe IC-IR plan op Aangekomen aan de school het juiste moment zou arri- zelf, kon de plechtigheid voor- *5re"; goed beginnen. De Sint en zijn Het bleek allemaal te kloppen, gevolg werd begeleid naar een alleen moet Sint-Maarten nog- beschuttende plaats waar al de al in de war zijn geweest, want kinderen rond hem een zitje hij zat in de verkeerde wagon, op de grond namen. Schepen zodat het even zoeken was Van Cauteren stelde dan voor naar de brave man. Die had er de Sint nu eens echt plechtig te zichtbaar deugd aan dat de verwelkomen met een lied jongens van de gemeentelijke Wat prompt gebeurde, alleen jongensschool van Oudegem zit men een beetje in de rast en met hen ook de leerkrach- omdat er wel liedjes over Sin "n de dorpsge- terklaas zijn, maar niet over Sint-Maarten. Maar geen uk- kepuk die zich daaraan stoort. Lebbeke. In de Heilig Kruiswijk organizeerde de KWB een Sint-Maartenfeest met optocht waarin de meisjesgidsen en de chirojongens opstapten (G. Breckx) van deze produktie, waarin de leerlingen (zesde leerjaar) van de plaatselijke Vrije Lagere School, hun beste beentje voorzetten. Ruim drie maan den werd aan deze opvoering gewerkt en het resultaat was navenant: de voorstelling haal de een hoger peil dan het vorig jaar opgevoerde «Smidje Smee». Achteraf was het geschenken uitdelen geblazen. Alle kinde ren van de parochie, hun ou ders moesten niet eens lid zijn van de KWB, kregen een ca deautje in de handen gestopt. Dat dergelijke organisatie flink wat inspanningen vergt, spreekt vanzelf. Ze is dan ook slechts mogelijk dankzij de medewerking van de plaatselij ke handelaars en neringdoe ners en de inzet van de KWB- afdeling zelf, die er tijdens de voorbereiding van dit feest op uittrekt en de bevolking om een vrijwillige bijdrage ver zoekt. Daar trouwens enorm veel respons op krijgt. oprichting van een onafhanke lijke KWB-H. Kruis bepleitte. Victor Tas deed op zijn beurt een beroep op Hector De Wolf. Laatstgenoemde was meteen bereid mee te werken. En ook toenmalig pastoor De Vos gaf zijn zegen. Zowel van de kant van het verbondssekretariaat als van KWB-Lebbeke-centrum werd een hand toegestoken en in de loop van de maand maart 1955 werd de eerste vergadering be legd. Hector De Wolf werd tot voorzitter verkozen, Rie Van den Bossche zag zich schatbe waarder benoemd en Victor Tas was bereid het sekretariaat waar te nemen. Meteen ook werd op zoek ge trokken naar wijkmeesters en deed men aan ledenwerving. Datzelfde jaar werd een eerste Sint-Maartensfeest georgani seerd. Niet alleen bestemd voor de kinderen van de KWB-leden, maar voor alle kinderen van de parochie. Daartoe werd aan alle deuren ten, vele ouders noten met zoveel entoesiasine op zijn komst hadden gewacht. Met roffelende trom werd de brave en heilige man verwei- Luisteren komd. Normaal moet een zo Sint-Maarten er werd ons voorname gast op het grondge- voorzichtig in het oor gefluis- V3I1 f Sta!? W,°rden VCr" terd dat hij nu al 25 jaar Oude- welkomd door de burgemees- gem aandoet en dus hed ter of zijn afgevaardigde maar even apart in de bloemetjes Sint-Maarten liet het zich wel- zou worden gezet zou na- gevallen dat de officiële bc- tuurlijk een toespraak houden, groeting pas gebeurde aan de De brave man kan daar niet voordeur van de gemeentelijke tussenuit. Hij dankte alle kin jongensschool. Schepen Van deren voor het entoesiast ont- Cauteren gelastte zich met die haal, wenste de leerkrachten van de school en het ouderko- Nog maar pas uit de trein ge- mjtee Van harte geluk met de Dendermonde. De kinderen van de jongensschool waren entoesiast (v). van het parochiaal leven. Dit dankzij diverse manifestaties als «Winterfeesten», «Herfst feesten», «Vlaamse kermis sen», «Familiale namiddagen», «Paasfeesten», rally's, bede vaarten (o.a. naar Halle en Scherpenheuvel), buitenlandse reizen, sportmanifestaties, to neelvoorstellingen, «Uilen spiegelfeesten», enz. Ernstiger ging het eraan toe tijdens de studiekringen opgezet rond verscheidene onderwerpen. Net als alle andere verenigin gen die zich respecteren, wilde KWB-H. Kruis zo spoedig mo gelijk in het bezit komen van een vlag. Om het daartoe ver eiste geld in het laatje te krij gen, stonden de KWB'ers zelfs tot driemaal toé op de planken in «En waar de ster bleef stille staan». Op 11 mei 1958 werd die vlag een realiteit, want toen werd ze plechtig gewijd door pastoor De Vos. Verjonging Enige jaren geleden vierde rend hun oog lieten vallen op de vele grote dozen die werden aangezeuld van her en der. Geschenkjes Omdat er sedert zijn aankomst al een hele tijd was verstreken en de kinderen ook wel eens wat tastbaars wilden hebben, liever dan toespraken, werd het wat rumoeriger Sint- Maarten, de kindervriend bij uitstek, en dus goed op de hoogte van wat er allemaal leeft in de ziel van zo een kind, had dat ook door. Hij vroeg nog heel even geduld, want zo zei hij, eerst moesten de leerkrachten maar eens hun geschenkje komen halen. Liefst de oudste eerst, aldus Sint-Maarten die daarbij naar juffrouw Maria keek. Lang werd er niet gediskussieerd over de juiste volgorde en een voor een kregen de leerkrach ten hun speculoos Daarna kwamen de kinderen van het eerste leerjaar, dan die van het tweede, enz. Snoepjes natuurlijk, maar ook een beet je fruit en dan nog een ge schenkje dat best van pas kan komen in de klas: een teken- blok, stiften, en noem maar op. Dat zowel leerkrachten als kin deren de Sint al zingend bc- 1,! dankten voor het bezoek hoeft geen betoog. Sint-Maarten liet het zich alle-j maal welgevallen. Hij straaldel van puur kontentement, be-J leefde weer een van zijn mooiel dagen en liet toen verstaan dat 1 het weer eens tijd was gewor-: den om de laatste trein te ha len. Of toch niet, op zijn lijstje stonden nog een aantal bezoe ken. Het zou dus wel eens heel laat kunnen geworden zijn. Dendermonde. Sint-Maarten arriveerde in Oudegem met de trein (v). Lebbeke. Ook in de parochie Heizijde kende het Sint-Maartenfeest een suksesvol verloop. Op de foto de mensen die zorgden voor de uitwerking en de praktische realizatie van het feest (G. Breckx) sukkeld en we hadden de indruk dat Sint-Maarten al een drukke en vooral natte dag achter de rug had moest de heilige man op al zijn lenigheid een beroep doen om in de kar te klimmen die hem naar de school zou brengen. Gelukkig waren zijn twee helpers, zwar ter dan zwart, present om hem letterlijk een voetje te lichten. Het werd dan een echt ludieke optocht naar de school. Heel wat mensen kwamen buiten een kijkje nemen naar de bon te stoet. Voorop een mikrowa- gen die de heerlijkste kinder liedjes ter ere van dc brave man spuide, dan de boerenkar met Sint-Maarten en zijn twee helpers, vervolgens een lange bonte stoet schoolkinderen luid roepend en joelend, zwaaiend met vlaggetjes cn ballons. Oudegem stond in rep en roer Menig automobilist kreeg er zowaar een glimlach bij toen hij de stoet aan schouwde en centje vergat zelfs door te rijden, zodat dc al inzet en de werkijver, en zag toen de agent staan. Een idea le gelegenheid om de man van dc wet eens in dc bloemetjes te zetten, dacht Sint-Maarten cn hij zette een lange boom op over de taken van dc politie. «Dat zijn geen boemannen. In tegendeel, ze zijn er om u te helpen niet in dc eerste plaats om te straffen. Al zal dat wel moeten wanneer men blijk geeft van slechte wil», aldus de brave Sint die meteen terug greep naar de schoolse aktivi teiten en ook de kinderen vroeg om thuis zich van hun beste zijde te willen laten zien. Opletten in de school, luiste ren naar wat de meester of juffrouw zegt, gehoorzaam zijn thuis en dienstvaardig zijn, het zijn allemaal dingen die niets kosten, aldus Sint-Maar ten, maar waarmee je zoveel mensen een plezier kunt doen. Hij had nog een verhaaltje dat hij met biezonder veel smaak bracht, terwijl zijn twee zwarte Pieten ondertussen goedkeu De drang naar het verleden, de hang naar nostalgie of gewoon een stukje rijdend archeologisch erfgoed. Het hangt allemaal af van het standpunt dat je inneemt. Maar een ding staat vast: de tijd is nabij dat er tussen Dendermonde en Puurs weer een trein zal rijden. Neen, geen doodgewone diesel of elektrische trein, maar een stoomloc uit lang vervlogen tyden. Daarmee is de droom werkelijkheid geworden die in 1977 door de Belgische Vrienden van de Stoomlokomotief (BVS) gekoesterd werd. De BVS'ers droomden er in- over een stoomlokomotief en derdaad van ooit een museum- de bijpassende rijtuigen. Geen spoorlijn in gebruik te kunnen nood, de BVS was al een lange nemen op een buitendienstge- tijd druk doende met het stelde NBMS lijn. Onmogelijk klaarstomen van dergelijk was dat niet, want elders in het voertuig. Men beschikte over land was men daar ook al in een stoomlokomotief gebouwd geslaagd. Alleen bleef men in door John Cockerill in Seraing Vlaanderen wat achterop. Om in het jaar 1907. Met de restau- uiteenlopende redenen: in ratie van dit machien begon 3.. 1977 waren er niet zo gek veel i in 1981 en vier jaar later buitendienst gestelde lijnen en was het indrukwekkend ge- bovendien men moest ook be- vaarte rijklaar. Ondertussen schikken over het nodige rij- kwam er een tweede stoomlo- dend en liefst stomend rollend komotief bij. Dit keer een loc Een hobby of vrijetijdsbeste ding waar je iets aan hebt. Het is een ideaal dat velen nastre ven, maar het is lang niet altijd even gemakkelijk om een der gelijke hobby te vinden en daarna ook degelijk en met kennis van zaken te beoefe nen. VKAJ Dendermonde heeft daar wat op gevonden cn organizeert op wel bepaalde momenten hobbydagen. Die hadden al plaats in de loop van de maand oktober en het suk- ses was enorm. Enkele werklo zen waren present om de kur- sus algemene vorming bij te wonen en daaruit groeide dan een heel programma dat zich uitstrekt over 12 kursusdagen. Dinsdag 19 november bijvoor beeld gaat dc aandacht van de kursisten in de voormiddag naar het vlechten met pitriet. Deze kursus korht in de plaats van kreatief wonen. Op 3 de cember wordt in de namiddag een kursus glasgravcrcn voor zien en op maandag 9 decem ber werd aan het pakket lessen ook een les solderen ingeschre ven. In de namiddag wordt er druk gewerkt aan een plantcn- hanger of een uil gemaakt met makramec. Ondertussen zijn er al lessen over de rechten cn plichten van de werkzoekenden, leren werken met glas, glasverf en loodstof voor het maken van glasramen en dc opvoeding, achter de rug. Met sukscs overigens. Wie belangstelling heeft voor de lessen die nog op til zijn, kan steeds terecht op deze hobbydagen (9 november en 3 cn 9 december). Dc deelname- prijs bedraagt 50 fr per dag. Daarbij komen dan nog de benodigdheden. De kursus wordt gegeven in het Centrum voor Werkende Jongeren, Gentsesteenweg 58 te 9330 Dendermonde van 9.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kan je kontakt opnemen met Lut Dc Boever, VKAJ, Oude Vest 166 te 9330 Dendermonde (052-22.04.00). gebouwd in 1925 bij Avonside De BVS heeft zich nu eenmaal in Bristol en een derde stoom- als doel gesteld een stukje van lokomotief staat ook al in de de zo glorievolle spoorwegge- stellingen te wachten op res- schicdcnis levendig te houden, tauratie. Dit keer een ge in 1977 begon men aan het schenk van de NV Metallurgie initiatief, acht jaar later staat Hoboken: een pracht van een men op een halte van de uit- stoomlokomotief die werd ge voering. Men heeft meer dan bouwd in 1927 in Tubize. een projekt op het oog gehad. Drie lokomotieven dus die Zo viel in 1979 het oog op de men eerlang zal kunnen inzet- lijn Oostende-Torhout, maar ten, maar heeft men ook de het bleek dat die onderneming nodige rijtuigen? De VBS be- geen sukses was beschoren, schikt inderdaad over enkele Eind 1983 kwam dan de lijn drie-assige couperijtuigen die Dendcrmonde-Baasrode-Sint- omstreeks 1908 werden ge- Amands-Puurs vrij cn onmid- bouwd. Maar ze wenst voor de dcllijk werd met dc Nationale uitbating van de stoomspoor- Maatschappij der Belgische lijn tussen Dendermonde en Spoorwegen kontakt opgeno- Puurs enkele buitendienst ge- men om die lijn in bruikleen te stelde rijtuigen van de NMBS kunnen krijgen voor dc uitba- aan te kopen. Het gaat om ting van een toeristische spoor- voertuigen van het type L die weghjn. Een klem jaar later gebouwd werden in het begin keurde dc Raad van Beheer van de dertiger jaren en tech- van dc NMBS dc aanvraag nisch de overgangsfase vormen goed cn nog eens een jaar later tussen de houten couperijtui- bckrachtigdc minister van ver- gen en dc metalen rijtuigen keerswezen De Croo dit be- met kopplatsform Het zijn sluit. De toeristische museum- ook dc eerste rijtuigen ontwor- spoorlijn tussen Dendermonde pen door de NMBS na haar en Puurs was meteen een feit. ontstaan in 1926. Het materieel Had men een spoorweglijn, Dynamische getuigen men moest ook beschikken Een andere doelstelling van dc Belgische Vrienden van de Stoomlokomotief is typische Belgische rijtuigen na 50 jaar dienst van een roemloze dood bij de sloper redden en ze bewaren voor het nageslacht.: Bewaren dat wil zeggen ze nietj gaan gebruiken als statistische] objekten, maar als getuigen van het overweldigend Bclgi- j». sche spoorwegverledcnDie Et rijtuigen zullen worden ingezet op de toeristische stoomspoor- lijn tussen Dendermonde en Puurs. Met eigen middelen wil de BVS deze droom rcalizeren. Dat betekent dat men geen toelagen krijgt van staat, pro- j vincic, stad of gemeente. Maar dat men alles moet bekostigen i met zelf bijeen gebrachte fond- I sen. Vandaar dat BVS zich 1 ook richt tot de private scktor en aanstuurt op sponsoring van de spoorweglijn. Konkrcet j komt het erop neer dat BVS L- rijtuigen gaat aankopen met de financiële steun van het be-, j|< drijfsleven. Een L-rijtuig kost al gauw 100.000 fr., waarbij men dan nog de belasting op de toegevoegde waarde, de op knapbeurt en een aantal ande re niet onmiddellijk te voorzie ne uitgaven moet rekenen zo dat men al spoedig tot een bedrag komt van 120.000 fr. Vermits er per wagen een zes tal coupees zijn, is de rekening vlug gemaakt en kan men een coupee aankopen aan de prijs van 23.800 fr. In ruil daarvoor krijgt dc sponsor natuurlijk de nodige publiciteit. Hoe die pu bliciteit eruit ziet, kan men te weten komen wanneer men kontakt opneemt met dc Belgi sche Vrienden van de Stoom lokomotief, Ten Berg 101 te 9300 Aalst. Toeristische belangstelling Zich bazcrcnd op de aantrek kingskracht van andere toeris tische stoomtreinlijnen, kun nen dc Belgische Vrienden van dc Stoomlokomotief met enige zekerheid zeggen dat ook de lijn Dendermondc-Puurs toe-4 ristisch gezien een sukscs zal worden.

De Voorpost | 1985 | | pagina 10