azzvrienden van Honky Tonk en Jeggpap herdenken Bert Heuvinek )ee Daniels, Kristiaan Van Ingelgem en Jeggpap in Gospelkoncert EcilJn Memoriam Bert Heuvinek» festival van Vlaanderen: Koncertkaleidoskoop Serenade voor voorzitter Ysebaert te Waasmunster «ONDER DUITSE KNOET» De Voorpost - 15.11.1985-21 Is het overlijden van Jeggpapstiohter en -leider Bert Heuvinek op 21 januari van dit ir hebben heel wat Honky Tonk-bestuursleden de hoop uitgesproken om een sereen |tMemoriamkon.cert Bert Heuvinek» te organiseren. Er werd de voorbije weken hard "-Brkt om van dit herdenkingskoncert iets speciaals te maken, tot in de details rgd en van niveau. Een hulde die Bert verdient; zijn invloed op het jazzleven in ideren is immers moeilijk te schatten. Op zondag 24 november koncerteren in de iermondse Abdijkerk gospelzangeres Dee Daniels, organist Kristiaan Van Ingel- m en Berts eigen ensemble The Jeggpap New Orleans Jazzband. rt Heuvinek op 21 januari 11. het iws van Berts dood als lopend vuurtje door lermonde en omgeving waren de meesten en waren allen ont- Ingewijden wisten dat v-M-uv het eigenlijk wat kal- aan had moeten doen. dat lag niet in het :ter van Bert; wanneer aan iets begon, wou hij slijk de perfektie en half werk moest hij niet den. Dat was altijd zo ge- (vh) «st, als leraar en als usicus. en hij in 1962 The Jegg- ben jp N.O. Jazzband opricht- :r da; (en er de eerste en natuur- e'er v |ke leider van werd, bouw- iar i en schaafde hij aan zijn °P irkestje» tot het toonaan- °bbe rand was op de Belgische luzie' Ezscène en muzikaal >esirt de beste oude-stijl- ;r °P nds van het kontinent roege ocht staan zonder rode 'a"er' inen. cn'a; jen hij een paar jaren la- rOs r de Honky Tonk ;e|kni zzklub oprichtte, rustte als I y niet voor hij een goed- PPen raaiende klub kon overla- u n aan zijn broer Piet, die ipkas verder uitbouwde (met an d hele schare entoesiaste- agen) tot de beste jazzklub n m het land. iken leraar wiskunde in de s mdermondse Abdijschool ist hij zijn leerlingen te der, teresseren en velen van cnz'l en te entoesiasmeren voor an (voor velen) droge wis te. Hij volgde de evolu- e in zijn vakgebied op de jet. Is musicus was hij ver- iocht aan de New Or- insmuziek. Hij droeg ihter geen muzikale gkleppen en stond open »r andere vormen van muzikale gedrevenheid en schoonheid. Zo was hij in de ban geraakt van J.S. Bach en studeerde ijverig een aantal komposities van de Thomaskantor. Bert was veelzijdig, veelei send voor zichzelf en mild voor anderen. Indien mogelijk hield hij zich een beetje uit de spots van de belangstelling, hij had het niet zo begrepen op «vedetten». Liever stond hij een beetje aan de kant, monkelend, lurkend aan zijn onafscheidelijk si gaartje, profijtig slurpend aan zijn pilsje, observerend of mijmerend. Bert Heuvinek was geen man van grote woorden; hij voelde zich goed wanneer hij het mondstuk van zijn klarinet tussen zijn lippen kon schuiven en «zijn» mu ziek spelen Hij zou waar schijnlijk eens relativerend met zijn hoofd schudden, indien we zouden schrijven of zeggen dat zijn invloed op het jazzleven in Vlaande ren schromelijk onderschat wordt... Oospelkonoert november 24 Dat het «In Memoriam Bert Heuvinek «-koncert in de stemmige Abdijkerk van Dendermonde plaats heeft, is vanzelfsprekend voor de mensen die Bert van dicht bij hebben gekend. Hij was een graaggeziene leraar in de Abdijschool en het was vooral onder zijn impuls dat Honky Tonk samen met de oud-leerlingenbond van de Abdijschool meerdere gospelkoncerten organi seerde, o.m. met Marion Williams, The Stars of Faith, Janice King en uiter aard telkens met zijn eigen Jeggpap N.O. Jazzband. De honderden aanwezigen op 24 november weten nu al dat het een prima organisa tie wordt: wat Honky Tonk inricht, doet het goed! Berts vriend en huidig Jeggpapleider Miel Ley- baert tekende een treffende affiche. Bij het begin van het koncert zal aan elk aan wezig paar een gratis luk- se-programmabrochure aangeboden worden, die 20 pagina's zal tellen met bij dragen over Bert, zijn Jeggpap, het programma van de avond, alles verlucht met vele foto's. Het koncert, door de orga nisatoren deels ten onrech te een gospelkoncert ge noemd, wordt verzorgd door de Amerikaanse piani ste-vokaliste Dee Daniels, de Aalsters-Dendermondse organist Kristiaan Van In gelgem en uiteraard Berts eigen Jeggpap New Or leans Jazzband. Dee Daniels Ze was een van de hoogte punten van het voorbije jazzfestival op het V.P.-ter rein begin september, deze Amerikaanse pianiste en vokaliste. Hoewel haar pro fessionele carrière pas in 1972 begon, was ze reeds vanaf haar zesde bezig met pianolessen, viool, cello en contrabas. Op haar negen de vertolkte ze haar eerste solozang in de kerk van haar stiefvader en ze was pas elf toen ze de plaatselij ke kerkdiensten reeds op luisterde met haar piano. Ze studeerde plastische kunsten en werd lerares maar muziek bleef dé hob by, waarvoor ze tenslotte toch koos. Ze zong toen vooral rock roll num- Dendermonde. Bert Heuvinek zoals hij door vele was gekend, een virtuoos op de klarinet (arch.). mers, maar ook soul, Are tha Franklin, Otis Reding en dgl. Jazz kwam pas in 1978-1979 aan bod. Ze is een echte song-stylist, pro beert een eigen zangstijl te ontwikkelen, waarmee ze gewoon zichzelf kan blij ven, om het even of ze nu jazz, blues, gospel of zelfs country western zingt. Ze heeft veel bewondering voor Ernestine Anderson, Ella Fitzgerald en vooral Sarah Vaughan, met wie ze zich emotioneel nauw ver want voelt omdat ook haar roots eigenlijk in de gospel liggen. Die gospelroots en haar sukses tijdens het voorbije jazzfestival deden de Honky Tonkers beslui ten Dee Daniels uit te nodi gen voor dit In Memoriam- koneert. Zij beschouwt dit koncert als het sluitstuk en orgel punt van een reeks gospel koncerten in heel Europa (o.m. Athene en Barcelona) vooraleer ze opnieuw voor een tijd naar de States trekt. In de Dendermondse Abdij kerk zingt ze uiteraard gospels. Kristiaan Van Ingelgem Kristiaan Van Ingelgem werd geboren te Sint-Gillis- Dendermonde in 1944. Hij is sinds 1972 titularis-or ganist van de Sint-Maar tenskerk te Aalst en inrich ter van de jaarlijkse orgel cyclus. Hij is als leraar werkzaam aan verscheide ne muziekinstituten en aan het Koninklijk Muziekcon servatorium te Brussel en is sinds 1978 medewerker voor orgelpartijen met het Filharmonisch Orkest en het Omroepkoor van de B.R.T. Als koncertorganist kreeg hij talloze lovende reakties van binnen- en buitenland se pers. Daarin wordt zijn improvisatiekunst speciaal geprezen. In april vorig jaar maakte hij nog een koncertreis door Zuid-Italië en dit jaar was hij te gast in Nederland en Duitsland. Tijdens het Festival van Vlaanderen leidde hij dit jaar in Dendermonde de mee8terkursus orgel en verzorgde er tevens een paar optredens. Ook als komponist werd hij reeds tweemaal bekroond: met de Jef Denijnprijs voor beiaardkompositie (Meche- len 1975) en als finalist in de koorkompositiewed- strijd Jef Van Hoof (Ant werpen 1972). In 1971 deel de hij de 8timusprijs voor vertolking van hedendaag se muziek ingericht door het Ipem te Gent metj hoboïst Paul Dombrecht en fluitist Barthold Kuijken. Kristiaan Van Ingelgem kreeg zijn muzikale vor ming aan het Lemmensin- situut dat hem in 1969 de prijs fuga en de Lemmens- Tinelprijs verleende. Hij zal op het mooie orgel van de Abdijkerk twee Bachkompositie8 vertolken die Bert Heuvinek nauw aan het hart lagen. The Jeggpap New Orleans Band De jazzband die door Bert Heuvinek 23 jaar geleden werd opgericht, door hem heel die tijd met veel milde wijsheid geleid en mee-be- zield, kan uiteraard niet ontbreken op dit In Memo- riamkoncert. We moeten deze band, waar Dendermonde trots op is, waarschijnlijk wel niet meer voorstellen. Na de kinderziekten groeide hij uit tot een zeer veelzijdig en kwalitatief zeer homogeen geheel. Hij verzorgde hon derden koncerten in België, Europa en de States. Hij begeleidde de allergrootste jazzreuzen uit New Or leans. Hij bestrijkt een breed repertoire: gospel, blues, swing, rhythm blues, boogie-woogie en rock and roll. De band is specialist in het opluisteren van misvierin gen. The Jeggpap speelde acht L.P.'s vol, waarvan reeds zeven uitverkocht zijn en de leden zijn erebur gers van the crescent city. Een duizelingwekkend pal- Inlichtingen en tickets Dit unieke Gospelkoncert moet een sereen, indruk wekkend, dankbaar her denkingskoncert worden. Het heeft plaats in de Den dermondse Abdijkerk op zondag 24 november te 19.30 uur. Kaarten voor dit koncert zijn verkrijgbaar door tele fonisch te reserveren via het Honky Tonksekreta- riaat: 052/21.63.39 of 21.63.85 of via de Abdij school 052/22.29.59. Alle plaatsen zijn genummerd. Hoewel er toegangsprijzen zijn van 300 F en 250 F, zal het koncert van op alle plaatsen even duidelijk te volgen zijn. Na dit gospelkoncert zal de Honky Tonk Jazzklub, de Bunker aan de Leopold n laan, geopend zijn. L. week donderdag be- het Festival van ideren zijn editie 1985 een koncert dat ver werd door het Nieuw Ögisch Kamerorkest l.v. Jan Caeyers. Hiermee ram een einde aan een rie van meer dan 200 ncerten, die tienduizen- n muziekliefhebbers achtige momenten be- rgden. Een festival dat t jaar gekenmerkt werd or drie in het oog sprin- nde aspekten: een zeer im aanbod oude muziek, a sterke inbreng van ei- in ensembles en solisten een doorgedreven de- Dkratisering (kwa prijs I spreiding over het aam se land). Een festival k dat in onze eigen regio h groot aantal koncerten d aanbieden. In deze laat- l bijdrage over het voor de festival berichten we de laatste koncerten Ie we bijwoonden lallet van Vlaanderen met Romeo en Julia» J een koreografie van ar- «tiek direkteur Valery Pa- rpv hernam het Koninklijk Wiet van Vlaanderen Pro- bfievs «Romeo en Julia», Jgeleid door het Orkest |n de Opera voor Vlaande- Robert Groslot. iie8 deze orkestrale in- ing zorgde voor de zwak- noot in het geheel: bla- waren erg inakkuraat, jkere kwamen slechts m tot een zingende ver- king, het geheel miste kracht en kleurrijke ioering. balletgezelschap in- indeel danste op hoog Als Julia danste I an seres Julia Hall, isch nauwkeurig, •ijpend ekspressief. Ze omringd door een ingoede Ben Van Cau- ibergh als Romeo, Koen als Mercutio en Tom fen Cauwenbergh als Ty balt. Ook de overige perso nages kwamen schitterend uit de verf. Een balletuitvoering van hoog niveau, jammer ge noeg kunnen we dit niet zeggen van het begeleidend orkest. Cantabile, Gents Madri gaalkoor en Pandora te Leuven Naar aanleiding van de A- driaan Willaerttentoonstel- ling te Leuven (die reeds eerder te zien was te Brug- f Robert Groslot, dirigeert Romeo en Julia». Jan Caeyers. ge in augustus) verzorgden Cantabile samen met Pan dora én het Gents Madri gaalkoor in de Grote Aula een koncert, waarin uiter aard de muziek van Adri- aan Willaert centraal stond. In het eerste deel zorgden het koor Cantabile van Jos Van den Borre en «ons» en semble Pandora voor de vertolking van werken van Willaert en zijn tijdgenoten Mouton, da Nola en de Ro- re. Pandora speelde uitste kend (de vokale inbreng heeft sinds de laatste wijzi gingen aan het ensemble duidelijk aan kwaliteit ge wonnen!) en Cantabile zong goed, al vielen nogal wat slordigheden te noteren. In het tweede deel vertolkte het Gents Madrigaalkoor van Johan Duijck werk van Gabrieli en Schütz. Dit koor produceert een volle klank, beheerst en gedisciplineerd al is de nuancering en de diktie niet altijd optimaal. The Malufi Singers in het Rubenshuis Alt Luc De Meulenaere, te noren Marc Van Daele en Ludwig Van Gij se gem, ba riton Philippe Souvagie, bas-bariton Mare Meers man en bas Lieven Deroo, allen verbonden aan de ko ren van BRT en RBTF, vor men samen The Malufi Sin gers. Dit ensemble vertolkt werk uit alle perioden van de muziekgeschiedenis. Het programma dat ze in het Antwerpse Rubenshuis brachten omvatte dan ook werken voor mannenstem men en gitaar (niet erg overtuigend vertolkt door Stéphane Leys) van Schu bert, Glees, Negro Spiri tuals en bewerkingen in close harmony: van «Geist der Liebe» van Schubert over negro's tot kabarettes- ke nummers als «'t Zo» van Nees of «In the Mood». Hierin lag dan ook de zwak te van dit koncert: er stak geen lijn in het aangebode ne, het was een kocktail met teveel ingrediënten, waarin de smaak van elk basisprodukt verdoezeld werd. De uitvoering zelf was echter prima. Deze zes zangers zijn stuk voor stuk mooie ptemmen die tot een benijdenswaardig geheel samenklinken. Vreugdevolle geboorte van een nieuw ensemble: het Nieuw Belgisch Kameror kest Professor Jan Caeyers (uit Asse) is doctor in de mu ziekwetenschap, houder van diverse eerste prijzen van de conservatoria van Brussel en Antwerpen, spe cialist in de interpretatie en direktie van 18de en 19de eeuwse opera- en orkestmu ziek van het Nieuw Bel gisch Kamerorkest. Dit ensemble bestaat uit 33 professionele musici en stelt zich tot doel de meeste laat-klassieke en vroeg-ro- mantische werken uit te voeren. Het allereerste kon cert van dit gezelschap in de Antwerpse Singel was meteen een schot in de roos: een staande ovatie is in The Malufi Singers. Vlaanderen niet voor ieder een weggelegd. En ze was nog verdiend ook! Na een eerder aarzelend be gin (wie kan het een bore ling kwalijk nemen?) bloei de de ouverture tot Mozarts «La Clemenza di Tito» open tot een mooie verklanking, waarin reeds de kwaliteiten van dit orkest op de voor grond traden: prima strij kers, akkurate en soepele blazers en een benijdens waardige balans tussen de verschillende groepen. Dit bleek eveneens in Mozarts «Concerto voor viool en or kest nr. 5 in A, KV 219» Solist Henry Raudales (lau reaat van de Koningin Eli sabeth Wedstrijd 1985) en orkest bereikten een prach tige harmonie waarin schit terende dialogen tussen de solist en de tutti te beluiste ren vielen. Caeyers had zijn muzikanten goed in de hand en bereikte een frisse klankkleur zonder overdre ven uiterlijkheden. Wie nog getwijfeld had over de kwaliteit van het ensem ble, mocht zijn reserves voorgoed opbergen na de uitvoering van Beethovens Eerste Simfonie. Strijkers, hout- en koperblazers be reikten een zeer soepele vertolking. Dirigent Caeyers zorgde voor een mooi gedetailleerde opbouw van het geheel, met zin voor nuancering, soepelheid en beheerste tempi die toch ruimte heten voor een niet zo vaak gehoorde frisheid en speelsheid. Deze «première» bewees dat het Nieuw Belgisch Kamer orkest van Jan Caeyers troeven in handen heeft om een groot ensemble te wor den Het koppelt de verfris sende soepelheid van inter pretatie en uitvoeringswij ze aan een grote technische vaardigheid met zin voor perfektie in het detail. Wij durven, met dirigent én muzikanten van dit nieuw orkest, hopen dat het de nodige materiële mogelijk heden vindt om te kunnen blijven werken, dan zal Vlaanderen een degelijk or kest rijker zijn! Andria Hall als Julia. Op zaterdag 16 november wordt in Waasmunster het Sinte-Cecihafeest verder ge zet. Om 15.30 u brengt men een serenade aan voorzitter Pros Ysebaert. Daarna is er te 20 u voor de leden in het lokaal in de Kerkstraat ge zellig samenzijn en tafelen. Op zaterdag 23 november speelt vanaf 21 u in het kultureel centrum Hoogen- donck in de Nijverheids laan, het gekende orkest dit voor de vierde opeenvol gende keer de Bobby Set ter Band ten dans op het groot Sinte-Ceciliabal. Kaarten in voorverkoop kosten 100 fr, op de dag zelf 150 fr. Deze kaarten in voorverkoop zijn verkrijg baar bij Pros Ysebaert, voorzitter, Hollandse Mo lenwijk 31, tel. 47.71.44; bij ondervoorzitter Ludo Lenaerts, Hoogstraat 77, tel. 47.84.65, bij sekretaris Jacques Van Bossche, Schietakkerstraat 4, tel. 47.02.41 of bij schatbe waarder Romain Van Box- laer, Kerkstraat 70, tel. 47.71.31. (vgp) Op donderdag 28 november om 10u30 wordt in de kantoren vgn de nv Yplon aan de Padde- vijverstraat 47 te leper de tweede prijs Cembureau 1985 "Beton in kleine bedrijfsge bouwen" uitgereikt aan de NV Yolon. Na veertig jaar een volledig herwerkte en uitgebreide versie van of het verhaal van een verzetstrijder door de doolhof van Duitse gevangenissen en koncentratiekampen Terwijl iedereen uitbundig de bevrijding vierde, leefden er nog vele honderdduizenden gevangenen in grote onzekerheid omtrent hun lot in de Duitse koncentratiekampen. Dagelijks werden zij gekon- fronteerd met de verschrikking die de Nazi's in deze kampen lieten heersen. Leven en dood, het lag in de handen van enkele barbaren die voor niets terug deinsden. Liefst 1.302 dagen beleefde Staf Vivijs deze ver schrikking. Zijn verhaal kon evengoed het verhaal zijn van de 110 Zwarte Hand'ers, die samen met hem werden opgepakt, meerdere maanden in Belgische gevangenissen vertoefden en dan zonder pardon de trein opgezet werden met bestemming Duitsland. Daar wachtte hen een hel. «Onder Duitse Knoet» is geen opbeurend verhaal. Het is een stuk levensgeschiedenis van een jonge man die in zijn jeugdige onervarenheid en onwe tendheid mee op sleeptouw wordt genomen door zijn goede en goedmenende vriend, koeter Marcel De Mol, en terechtkomt in het verzet. Als lid van «De Zwarte Hand», een verzetsbeweging die vooral ak- tief was in Klein-Brabant en de Rupelstreek, werd hij tijdens zijn dagtaak door Duitse polizisten aan gehouden. Dit werd het begin van een lange gevan genschap in voortdurende konfrontatie met de dood. Van dit werk zijn twee uitgaven verkrijgbaar (for maat 15,5 op 23,5 cm). 1. Een luxe-uitgave in linnen omslag met stofwik- kel, genummerd en gesigneerd door de auteur en met een beperkte oplage. De prijs bedraagt 775 F. 2. Een gewone uitgave die 495 F zal kosten. Belangstellenden die nog deze week inschrijven zullen opgenomen worden in de lijst van de voorintekeningen. Na 16 november wordt deze lijst definitief afgesloten. De lijst van de voorintekenaars zal in beide uitgaven opgenomen worden. De boeken zullen aan pers en publiek voorgesteld worden op een nader te bepalen plaats en datum, waarvan de intekenaars tijdig en persoonlijk bericht zullen ontvangen. Wie niet op die officiële voorstelling kan aanwezig zijn, zal het boek per post toegestuurd krijgen tegen een supplementair portbedrag van 75 F. Stuur onderstaande in tekenbon zo snel mogelijk terug naar: Uitgeverij De Cuyper n.v., Oude Vest 34. 9330 Dendermonde. Ondergetekende: (naam en voornaam) (funktie en/of titel) (adres) straat, nr (postnummer en woonplaats) (tel.) tekent in op: luxe-uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» gewone uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» en stort het verschuldigde bedrag op rekeningnum mer KB 442-8601481-36 van Uitgeverij De Cuyper n.v.. Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde met. ver melding «ONDER DUITSE KNOET». Handtekening

De Voorpost | 1985 | | pagina 21