Vredon herdacht vijfjarig bestaan in Aalst Reserve-officieren met jubileumkoncert door «De Gidsen» in Aalst Tante non uit Zaïre op bezoek bij Tijl en Nele Erembodegem K. Rederijkerskamer H.H. Salvator Wieze speelt VADER ZIT OP ROZEN Balegemse gedichten en tekeningen Speels podium Dendermonde evolueert naar ander teater Jazzband op (dw nieuwe dirigent Aalst. Vredon. Charme en koncentratie (P. Van San) Expressiegroep VREDON wat staat voor VRije EDucatie- ve ONtspanning vierde verleden zaterdag zijn eerste lustrum. Een feest vol spel en kleur, badend in optimisme en schril afstekend met wat zich ongeveer tegelijkertijd afspeelde aan de Delhaize supermarkt. Maar daar wist men natuurlijk niets van. Wel in de loop van de avond toen een aantal prominenten vroegtydig verdwenen en mensen onraad roken. een sfeervolle mozaïek gepre senteerd als drieluik waarbij de evolutie van de groep tij dens de voorbije 5 jaar kon worden meegemaakt. Ver schillende deelgroepen van Vredon voerden hun nummers uit, gedragen op de vleugels van goed in het oor klinkende klanken en badend in sfeervol le belichting. Waarna de vlag centraal kwam te staan als expressiemiddel met teksten, liederen en het gedachtengoed van onze eigen Vlaamse kuituur als rijke in spiratiebron. Deel I werd dan besloten met een blik naar de toekomst ge richt. Vredon wil zich inder daad niet vastpinnen op alleen de klassieke aspekten van cho reografie en vlaggenspel maar wil ook eigentijdse modern- en jazzdance aan bod laten ko men tot grote stimulans van de jeugdige uitvoerders. «Loskomen uit Eenzaamhied» Met deel II, een temastuk, belandden we dan in een heel ander genre. Op suggestieve wijze wordt de evolutie van de (jonge) mens in onze samenle ving geschetst. Een proces met vallen en opstaan met vechten voor aanvaarding zonder de eigen identiteit kwijt te spelen. Het is een stuk van eigen ma kelij, werk van eigen mensen elk vertrekkend uit een totaal verschillend uitgangspunt en stijlvol gebundeld tot een ko- herent geheel. Door de afwisseling op het vlak van choreografie, muziek, decor, kostumering en niet in het minst belichting een evene ment van belang waaraan vooraf scholen bij speciale schoolvertoningen zich te goed hadden gedaan. LH Ter gelegenheid van hun 50-jarig bestaan en het bekomen van de titel «koninklijk» organiseerde de «Vriendenkring Officieren Aalst» verleden donderdag in de Erembodegemse sportzaal Denderdal voor een eivol gelopen zaal een grandioos koncert door het harmonie-orkest van het eerste regiment Gidsen. Een korps van 85 geselekteerde professionele musici. Dat in aanwe zigheid van het quasi voltallig stadsbestuur en van vele tientallen reserve- officieren. De vereniging telt immers momenteel liefst 160 leden uit de regio binnen een straal van zowat 15 km. Vredon, pas in 1980 opgericht na onenigheid in de kunst groep Alkuone startte met ups "en downs, met vallen en op staan doch wist door onafla tende inzet met een van Al kuone overgekomen kern en vers bloed van buitenuit de expressiegroep dusdanig te sti muleren dat in een lustrum reeds heel wat werd bereikt. Voor een zeer bemoedigende belangstelling in de ruime Kei- zershallen toonden de vele tientallen jeugdige enthousias telingen wat ze in hun mars hadden en te meten aan de opendoekjes, het gekruis ap plaus en de staande ovatie ach teraf viel het spektakel fel in de smaak. De groep die reeds in onze buurlanden maar ook in Skan* dinavië, Oostenrijk, Zwitser- Aalst. Zowel moderne als oude muziek en kledij (P. Van San) land, Spanje, Polen en zelfs Zuid-Afrika optrad en die een graag geziene east is op Gul- densporenvieringen, feesten en stoeten allerhande en aka- demische zittingen heeft als thuishaven het VTI ofte Vrij Technisch Instituut aan de Vakschoolstraat, straatnaam die herinnert aan het beschei den begin als «vakschool» van dit zo uitgegroeid instituut met duizenden leerlingen en hon derden leraars. Feëeriek spektakel Het jubileumprogramma werd De toneelgroep «Tijl en Nele» uit Erembodegem voorstel len is niet meer nodig. Toneelliefhebbers uit Erembode gem en omgeving zullen zich zeker en vast de suksessen herinneren die deze groep in het verleden wist te behalen met opvoeringen als «De bokskampioen», «De verloofde van mijn vrouw», «De kat op het spek». Het zijn blijspelen die telkens weer bomvolle zalen lokten en aan de toe schouwers een avondje gezonde ontspanning bezorgden, bit jaar, tijdens het week- parochiehuis van Erembo- end van 16 en 17 november degem. De opvoeringen en ook op 23 en 24 novem- hebben plaats telkens om ber brengt deze toneelgroep X9 00 uur stipt. Kaarten in opnieuw een blijspel. Dit voorverkoop zijn verkrijg- keer heeft men geopteerd haar aan 80 fr. en aan de voor «Tante non komt uit ingang betaalt men 100 fr. Zaïre», een stuk dat werd geschreven door Paul Soet- kin en wordt gebracht in De rolverdeling een regie van Philemon De Koninklijke Rederijkerskamer H.H. Salvator «Moed overwint» uit Wieze de jongste van de drie Lebbeekse rederijkerskamers programmeerde als eerste produktie van het toneelseizoen 1985-86, het blijspel «Vader zit op rozen». In dit stuk van Hans Van Wijngaarden evolueren Paul Moens, Ann Macharis, Christel Heynderickx, Julienne Van Hove, Jan Macharis. Roger Cami, Reddy Van der Borght, Vera Bosman en Mieke Van Driessche. William Guns voert de regie Of vader werkelijk op rozen zit kan het publiek nachecken op zaterdag 30 november 20 u., zondag 1 december 19 u., vrijdag 6 december 20 u.zaterdag 7 december 20 u., vrijdag 13 december 20 u. en zaterdag 14 december 20 u. Telkens in zaal Gildenhuis, Aalstersestraat 115 te Wieze. Gratis nummeren der kaarten op maandag 18 november vanaf 20 u. in het Gildenhuis en vanaf dinsdag 19 november bij Roger Cami, Nieuwstraat 61 te Wieze (053/77.78.28) Particuliere muziekkapel van de Koning Toen op een feest waar ver schillende orkesten voor Leopold I in 1932 speelden was Zijne Majesteit dermate door deze formatie in ver voering gebracht dat ze tot «Partikuliere Muziekkapel van de Koning» werd bevor derd en hem begeleidde op al zijn reizen. Ze kreeg dan ook internationale waarde ring en faam. Wegens hun perfektie werden ze zelfs uitgesloten op wedstrijden en mochten nog enkel «bui ten wedstrijd» deelnemen om de rest niet te ontgoo chelen. Sindsdien heeft de ze formatie die de Muziek kapel van de Gidsen werd een repertoire uitgebouwd met werken van Bach tot Stravinsky en uiteraard ook de werken van Belgi sche komponisten. Kapelmeester Nozy Nadat Yvon Ducène ruim 20 jaar deze kapel in goede banen had geleid en meer dan 1100 koncerten diri geerde kwam in februari 1985 luitenant. Norbert No zy (Halen, 1952) als diri gent over van Duitsland naar de Gidsen, het beste van het beste. Hij is houder van een hele reeks eerste prijzen en laureaat van o.m. «Pro Civitaten» en «Gaudeamus». Hij was lid van het Belgisch Saxofo- nenkwartet dat ons land in bijna heel Europa vertegen woordigde en is momenteel nog «visiting lecturer and teacher» in de USA en le raar te Maastricht, Leuven en aan de «Académie de Wallonië» Schitterend programma Deze formatie die voor geen enkele moeilijkheid hoeft terug te deinzen bracht een zeer gevarieerd program ma dat in indrukwekkende stilte werd beleefd. Ook al waren de toehoorders niet alleen muziekkenners. Mijn buur drukte zijn be wondering, tot mijn grote verbazing, over de dirigent als volgt uit: «Een vlotte chef die bovendien de maat van de muziek volgt...». Maar ook dergelijke men sen genoten ten volle van het gebrachte. Men moet dus geen kenner zijn om wat goed en mooi is te ap preciëren. Met de ouverture van Ruy Bias van Mendelsohn werd direkt hoog geskoord en met het werk van landge noot Victor Legley «Het Bal der Hallen» met beurtelings solistische optredens wer den we binnengeleid in een romantische, poëtische sfeer. De drie Spaanse dan sen die voor de pauze nog werden gebracht van Enri que Granados brachten een verrukkelijk Iberisch luis terfestijn waarbij variatie, afwisseling en een uiterste zin voor nuancering het au ditorium in betovering bracht. Prachtig, dinamisch, vir tuoos en sprankelend van geestdrift volgde dan «De Leerling Tovenaar» van Du- kas in een legendarisch venaarswereld wa «Triomfmars» van de i wezige Jean Louel, gi zen direkteur van de s terse Muziekakademit ex-inspekteur van het ziekonderwijs de gen toeliet de kompc een ovatie te brengen. Met Pini di Roma pighy werden heel wat liaanse toestanden n kaal in de verf gezet, zaï rig gloeiend en virti door het harmonie-or gebracht. En als besluit, hoe kon anders, de traditie mars van de Gidsen gek poneerd door de eerste i gent Valentin Bender. Sint-Niklaas. In jazzklub The Saints trad The New Orleans 1 K Sint-Niklaas. De bekende musicus Jan Van Landeghem knapenkoor In Duld Jubilo (dw) De Erembodegemse auteur Patrick Bernauw en de in Schoonaarde wonende beeldhou wer en tekenaar Daniël Janssens. sloegen de handen In elkaar en maakten samen een kleine bundel tekeningen en gedichten rond Balegem. «De Balegemse Gedichten» is, volgens de kunstenaars, het resultaat van een plotse vonk van herkenning die tussen het werk van hen beiden oversloeg. Zowel wat vorm als inhoud betreft, loopt hun werk immers merkwaardig parallel, al tekent de één met woorden en schrijft de ander met beelden. De Dendermondse toneelvereniging Speels Podium blijft groeien. Dat bewezen ze vorig weekend met «Brief van de generaal» van Maurice McLoughlin, in een regie van Hendrik Peleman. Eeckhout. Het verhaal behandelt Emile Van Cauwenbergh speelt John Coolen, Luc De zeer eenvoudig walu-by misverstanden Wljm«r£h speeli Em- ma Coolen, Clementine Pots schering en inslag zijn en dus ook zorgen voor heel wat komische toestanden. "U""™»». Jo8iane Janssens is Debo rah, Guido De Vos is James, de butler; Anita Wauters lang weduwnaar en een bij- Sfi. B?nd"sanai- na bankroete sakemrnni, Kindermans is woont er samen met zijn Het verhaal speelt zich af ij een dorp ergens in Vlaan deren. John Coolen, jaren- Debbie Bentin en Hugo Re- my geeft gestalte aan de onmisbare politieagent. 22-jarige zoon Filip en zijn knappe schoonzuster Em ma, eveneens weduwe. Om zijn bijna failliete zaak te Tekstaangevere zijn Omer redden, besluit John Coolen °e Sadeleer en Paul Arijs. te huwen met een rijke, knappe Griekse reders- Amanda Walgraef is toneel dochter. Maar is die wel zo meester en Ghijs Hutjera en rijk? De oplossing komt Gerard Mal ui zorgden voor misschien uit een andere het dekor. De grime is in hoek, want een familielid, handen van de heer en me tante non uit Zaïre, komt vrouw Merckx en de alge- ihaar familie bezoekenmene leiding berust bij Jan De oplossing van dit pro- Van den Heuvel, bleem, wordt de volgende weekends gebracht in het Dendermonde. Speels Podium. De missiepost wordt bezet door het Chinese leger (P. Van San). Dendermonde. Speels Podium. Moeder overste (Roza Mach iels) wordt aan de land gevoeld. (P. Van San) Speels Podium wil een zo zullen komen zodat we uit broed mogelijk publiek be- eindelijk toch zullen kun- reiken Daarom moeten ze nen spreken van een eigen een waaier van teatrale er- stijl. varingen brengen, echter Met «Brief van de generaal» zonder gemakkelijke of zit Speels Podium al in de goedkope toegevingen Een goede richting, waaier waarin geleidelijk) Het verhaal gaat over een de eigen specialiteiten van missiepost, bezet door het het gezelschap naar voor Chinese leger, anno 1950, ten tijde van Mao-Tse- Toeng In deze afgesloten gemeenschap vecht men voor zelfbehoud. Tegenstel lingen in karakter en ideeën leiden dan ook gauw tot spanningen onderling. Regisseur Hendrik Pele man slaagde erin om van iedere non een ander, raak type te boetseren. Toch kwamen enkele scène-op- stellingen nogal ongeluk kig over: vanuit de linker kant van de zag men enkel de rug van de perso nen die op de stoeltjes aan tafel zaten. Wat we bij enke le spelers te vaak opmerk ten was een te zichtbare re gie-opvolging (ik ga naar dat punt omdat de regis seur me opgelegd heeft dat nu te doen). Echte uitblinkers bij de ver tolkers waren er niet. Door leefde akteerprestaties kre gen we toch van Ernestine Corthals (een heel geloof waardige, naïeve zuster Magdalena, vooral naar het einde toe), Roza Machiels (een bezadigde en zorgelij ke moeder overste) en Mark ;Van De Velde (niet zozeer de houding, maar vooral de zegging overtuigde). Verder zagen we als zuster tjes: Nicole Staelens (weinig mimiek), Gerda Van Weyenbergh (jong, maar soms te weinig betrokken bij het spel) en Hilde Meys- man (spontaan). Magda Van Holder vertolk te mrs Stilton: een beetje jioog van stem en niet altijd gekoncentreerd, een paar keer werd een lachje niet bedwongen, maar met een sterke gelaatsmimiek Als kapitein Lee zagen we Willy Machiels (als akteur toch aan het groeien) en Freddy Baeke als pater Schiller (sober). Het dekor, waarin «Brief van de generaal» zich af speelt kreeg een bepaalde sfeer mee door de spaarza me meubilering, de wanden van onbepaalde kleur en de Oosterse rekwisieten. Scar lett De Croock bracht de juiste grime aan (de blos van Gerda Van Weyen bergh was wel overdreven), de uitlichting van het dekor was opmerkelijk beter (Frank Joos) en de kledij, bij de tijd passend, werd vervaardigd door Roza Machiels. Sirou Ann In een bijzonder sekure. pointilleerde reeks teker gen die vaag doen den! aan middeleeuwse minis ren, trekt Daniël Janssi het begrip «stilleven» op Hij verwerkt er symbo in en geeft inhoud aan Zo spreken ze tekeningen dan voc van de tijd, die voorbij gi en de drang van de kuni naar om het verleden v te houden en bepaalde ken te bewaren. Deze grippen heeft Patrick E nauw in zijn gedich sterk naar voor gebrat wat niet verwonderlijk geheten worden gezien thematiek die doorklonk de eerdere dichtbum van Patrick Bernauw (o, «Een tuiltje antarktiscl rozen», «Uit de ouwe-fc doos» en «Want de golem geen mens». Beide (jonge) kunsten) zijn overigens nelingen meer. Patrick B< nauw publiceerde benevt poëzie een roman en bundel verhalen, sclu voor de BRT, werkte stripscenarist en is moi teel verbonden aan de geverij vzw Clumzy Janssens studeerde aan Stedelijke Academie Aalst en aan het Hoj Rijksinstituut voor Pli sche Kunsten (afdel brons) te Anderlecht. Zij! beeldhouwwerk kwam wel in banken als in offic le instellingen en privé-l zit terecht. «De Balegemse Gedichl telt zes pentekeningen Daniël Janssens met daarbij horende gedicht «Het Waterhof«, «Hof T( Koekenboodt«Hof Oranje», «Duvelskaj «Balegem (linde)» en gem (dorp)». De 1 werd op kwartoformaat gegeven en gedrukt op karton. Door beide ki naars gehandtek< exemplaren kunnen bes worden bij Patrick nauw, Avaanstraat 9440 Erembodegem. Hé betreft hier een eenmalig! uitgave op een beperkte of .j lage van 200 genummerd! exemplaren. De prijs Bfr. 22 - 15.11.1985 - De Voorpost

De Voorpost | 1985 | | pagina 22