et dagboek van Sint-Genesius, een venswaardige toneelproduktie Tijl Sint-Niklaas brengt steengoed blijspel iirt Van Eeghem I Sint-Niklaas taal en vrijheid Aalst sprookjes Oidipoes in Kolonos: sfeerrijk en stijlvol Daniël Janssens te Aalst De Voorpost - 15.11.1985 - 23 (uw t zelfs vei i d( lenmeisje icht ledant °lt I-Niklaas. Het aperitiefkoncert werd ingezet met «Vier Walsen» van Sjostakovitsj, :rdt tolki door Mieke Dumoulin, fluit; Rita Vancalbergh, piano; en Henri De Roeck, In het centrum «De Ves ten», Keizerlijk Plein 10 te Aalst, wordt op vrijdag 29 november te 20 u. de ten toonstelling van bronsskulpturen, houts- kulpturen en tekeningen van Daniël Janssens geopend. Daniël Janssens (Gent, 1946), woonachtig te Schoonaarde, studeerde aan de Stedelijke Academie van Aalst en aan het Hoger Rijksinstituut voor Plasti sche Kunsten (afdeling brons) te Anderlecht, Zijn beeldhouwwerk dat de zo genaamde «oer-thema's» behandelt en een mystieke inslag bezit, kwam zowel in banken als in officiële in stellingen en privé-bezit terecht. Gedurende de laat ste jaren beoefent hij meer specifiek de tekenkunst, waarin zijn aandacht voor al uitgaat naar het behoud van het natuurlijk milieu. De inleiding wordt ver zorgd door de Aalsterse au teur Patrick Bernauw. Te vens zal een kunstmap «De Balegemse Gedichten» met gedichten van P. Bernauw bij tekeningen van Daniël Janssens aan het publiek worden voorgesteld. De ge dichten uit deze bibliofiel uitgegeven bundel zullen gelezen worden door de Antwerpse dichter-perfor- mer Dirk Tits. Voor een Blues Corner (Marc en Luc lijks te bezichtigen. leder- passende muzikale begelei- Borms). een is hartelijk welkom! ding van dit alles wordt ge- De tentoonstelling loopt tot zorgd door de Beale St. 4 januari 1986 en is dage- «Salon Artistiek» in Sint-Niklaas In galerij Artistiek aan de Ster 64 te Sint-Niklaas ex- pozeren van 16 november tot 8 december de Wase kunstenaars Eric- Andries, Albert Lentacker, Dirk Ma- ris, Frank Piessens, Wally Van de Velde en Marcel _Ysewijn. Het initiatief werd «Eerste salon Artistiek» gedoopt. De opening vindt plaats op zaterdag 16 november om 19.30 u. Dirk Maris en kui tuurschepen Anthuenis houden een toespraak. U kunt gaan kijken op zater dag- en zondagvoormiddag (10 tot 12.30 u.) en ook - namiddag (14.30 u. tot 19 u.); op weekdagen van 15 tot 19 u. (niet op maandag). Info via tel. 03/776,87.35. (wv) Naar aanleiding van haar 15de verjaardag heeft de Stich ting Leefmilieu de monografie "Milieubeweging en milieube leid" gepubliceerd. Auteur er van is milieu-socioloog G>r. Pieter Leroy. Het boek telt 248 bladzijden Lg 10 november, stadsschouwburg in Sint- Es, 20.15 u. Uinklijke Toneelkring Sint-Genesius speelde dagboek van Anne Frank» voor het toneel jkt door Frances Goodrich en Albert Hackett, i regie van Reinhilde Demets. ^langstelling geen gebrek. We zagen opval- veel jonge mensen een zitplaatsje innemen, bleek dus alvast een goede publiekgerichte te zijn geweest. Maar er is vanzelfsprekend Het werd een prestatie die zo hoorden we «wandelgangen» bij de toeschouwers be- nP° ering en lof afdwong. jkor werd met bijzon- mige plaatsingen een wat el zorg opgezet. Toch slordige indruk nalieten. 111 dit streven naar «het Vooral de «stapeling» van 281 gen tot in de puntjes» bedden op het voorplan (jar- jtaalbeeld een teveel dinkant) lieten voor één et goede aangemeten, vierde van de toeschouwers rikt afgelijnde inde- bij bepaalde taferelen (An- van de verschillende ne-Peter; Anne-Dussel; en rtjes gaf voor een der- Anne-Edith) een veel te be- opzet op het toch be- perkte zichtbaarheid, e speelvlak van de De regie van Reinhilde De- ichouwburg een te mets riep toch enkele je indruk (een bijna- vraagjes op. Werd er niet te gjuistdekor). lichtvaardig omgespron- hvullen met een vrij gen met een aantal «vrolij- jreide meubilering ke» en «karakterbepalende» ie bespeelbare ruimte elementen in de dialogen? s verkleinen. Het was We menen dat er al te vaak pvermijdelijk dat ak- op de slappe koord van de te en aktrices binnen de komische aanbreng werd ikbare loopvlakken gedanst, dermate dat aderlijke van deze be- hetzij met een teveel aan bgen zichtbaar moes- (onjuiste) mimiek (meneer Waren. Dit had voor Van Daan), hetzij met een te l dat er al te vaak overtrokken huilen (me- gemaskeerd (vooral in vrouw Van Daan en Edith) Irate deel) en dat som- hetzij met een foute tekstin tonatie (Anne) de juiste betekenis, de diepgang, het schrijnende werden gemist en vooral bij de jongere toe schouwers verkeerde reak- ties in de hand werd ge werkt. Zo blijft het ook be denkelijk dat een dure bontjas in z'n volle lengte en zonder enige reaktie de vloer opgaat (het vloerluis- teren van Anne) terwijl bin nen hetzelfde tafereel een paar melkspatjes een te dik in de verf gezette ruzie ver oorzaken. Het is best moge lijk dat toeschouwers aan vaarden dat b.v. Anne, bij een mogelijke ontdekking van de schuilplaats, flauw valt terwijl mama Edith er rustig bij aan tafel blijft zit ten. Ons geeft het daarente gen de indruk dat de regie niet de precieze dramatiek binnen het gebeuren heeft aangevoeld en in dergelijke situaties eerder naar de vorm dan wel naar de in houd heeft gewerkt. Gelukkig hielden in dit «dagboek» de stérke spel momenten de bovenhand. Een bijzonder geladen en ingeleefde vertolking van Veerle Cools die een knap ge tekende gevoelige Anne Frank op de planken heeft gezet. Een prachtprestatie ook van Willy Geleyn die uitmuntend door soberheid met precieze zeg ging gewoon schitterend ge- Jf begin oktober brengt Kurt Van Eeghem en •welschap zo'n twintigtal voorstellingen in de laamste centra van ons land van zijn «Etiquet- rjw. Donderdag 21 november kan je hem om in de Sint-Niklase schouwburg aan het werk h eerste vertoningen hij beloftevolle «Etiquette» steunt I op enkele stevige een uitstekende gsact en een bijzon- »rke uitsmijter. En or grappige, irische teksten en tot goede an nabij (of _i héél ver) te ma- ben met wellevend- bonte aaneen schakeling van nummers garandeert het publiek, naast welgemikte knipo gen, door hart en nieren wringende melodieën en energieke danspassen, een zalig beschaafd en rustge vend gevoel bij het naar huis keren: het tafelzilver zal moedig worden opge poetst, opgroeiende doch ters zullen in 'pas-de-chat' door de woning zweven, verloofden zullen geduldig aanbellen en de moeder van hun geliefde op bescheiden bosjes viooltjes trakteren... In het deel na de pauze zit een gesprek verweven met een bekend figuur, een mi ni talkshow over politieke en andere etiquettes. In vervanging van Alexandra van Marken en Karin Tanghe (die alle twee in «Ik, Jan Cremer» zitten) heeft Kurt niemand minder dan Hildegarde De Buck geëngageerd. De rest van de ploeg blijft ongewijzigd: zo wordt Kurt bijgestaan door Van Lukas, Luc Bou- dens, Rik Moens en Dirk Minnebo. Reserveren via tel. 03/776.83.06. Het is een bewerking van de Amerikaanse komedie «Norman is that you?». In het Palais Royal te Parijs kende dit werk meer dan achthonderd opvoeringen. De Koninklijke Nederland se Schouwburg (Antwer pen) heeft dit knettergekke blijspel (in een vertaling van Jan Christiaens) tot tweemaal toe hernomen, telkens voor barstensvolle zalen. KNS-regisseur Gui- do Maremans tekende ook voor de regie bij Tijl. Deze volkse toneelgroep brengt de dolle vaudeville in het onvervalste dialekt. Het wordt dus zeker ontspan ning uit de bovenste «lach- weekend vergastte toneelkring Voor Taal en Vrij- (Bernard) rondden verder ons op het sprookje «De pop van Amedee», een het verhaal af. waarvan zowel de kleintjes als de 'grote mensen' De vlotte mise-en-scene en genieten. de wisselende beelden wa- van Amedee» is het kleine en grote mensen in ren het werk van regisseur van het weesjonge- de saai paby "evens. Vooral de die. tijdens de laatste scene waarin Pierrot ;,n v.öt rir-.r-r, Aii.int. s aan de touwtjes danst, von- ïn het dorp Ajuine- Qp de scène zelf zagen we den we heel e-eslaaed lLTenledl'ea«nrhS Jrt ^„ST'S^te^n ™°r S 1 leven leidt. Pierrot £fk tSïToK Sfl' lwntrekkehJk deko.r 1 zelfs verliefd op het KI",? V™* de "e T™ JT Mncmoiia lezen m Plaals van m ae heuse draaimolen, het olie- ..fr™ huid te krmpen van Ame" bollenkraam, het café en de >011 vertelt hem dat een dee Karin Lil zette dan hlli(.ipa niet kan trouwen met WOAr lrnnrino on tnt in J a - Het hart van Pier- de puntjes verzorgde ver- voo^faTen Vrijheid op de tolking neer als gangster planken zet is «Schat, jij Joan. Ook Hugo Van De bent een schat» van Aalste en nog andere Maele boeide in de rol van naar Paul Coppens, en dit die Amedee en cafébaas Gerard. Johny op 28 februari, 1 en 2 maart beleven, vertelt Pic- Marcoen (marktkramer), 1986 in de stadsschouw- op een heel lieve Rose Lievens (oliebollen- burrr te Aalst, ma Deiende manier aan de vrouw) en Guy Janssens SIROU ANN stalte gaf aan Otto Frank. Dirk Luyckx was fijngevoelig, een voudig en bijgevolg briljant als Peter Van Daan. Pol De Bruyn nam de niet zo eenvou dige partij van Meneer Van Dussel voor zijn rekening. Een steengoede interpretatie werd het! We vonden het enigszins jammer dat dit personage van de regie niet méér aflijning, niet meer ruggegraat mee kreeg. Freddy Pouck kon daar voor z'n meneer Van Daan wel op rekenen (o.i. bijna «overte- kend») in zoverre zelfs dat een en ander, zowel in beweging, mimiek en stemvolume in «overdrive» sloeg. Denise Vanhalven kon de echt aangrijpende momenten (bin nen de ruzies) niet steeds op het gewenste niveau houden. Toch werd het een goed verde digde mevrouw Van Daan. Ri ta De Vos ontbrak het aan dat tikkeltje «recht uit de buik» om er een werkelijk overtui gende mevrouw Frank van te maken terwijl Els De Vos de ondankbare rol van Margot Frank met glans tot een steen goed einde heeft verwerkt. Herman Van Der Gucht heeft ons als meneer Kramer in de meest aangename zin verrast. Van Patricia Mariman kregen we, spijts het opzegtoontje bij de start, een geloofwaardige Miep Gies te zien. Het slot liet de toeschouwers ietwat in verwarring. Na de opsomming van de data van overlijden van de verschil lende personages, zou het ge zochte nasleepje met de punt- belichting op het dagboek voor de helft verdwijnen in het ap plaus (dus eigenlijk over bodig). Niet groeten om «het» te laten nawerken, om de sfeer en het «nazinderen» niet te breken kan o.i. best. Maar wat moet je dan met de dankbaarheid jegens de toeschouwers voor het verkregen (en oververdien- de) applaus? De technische medewerkers waren: Anita Christiaens en Frans Van Eggen voor de Toneel in Sint-Niklaas. Sint-Genesius vertolkte «Het dagboek van Anne Frank» (dw) teksthulp en Jean-Paul Geysen voor het dekorontwerp. De klankweergave was in handen van Hugo De Vriese, Rosanne Raes en Jeanne Smet stonden in voor de kledij en Etienne Quintelier, Etienne Vanden- hende en Ben Vandenhende waren toneelmeesters. Het de- kor werd opgetimmerd en af gewerkt door het personeel van de stadsschouwburg. «Het dagboek van Anne Frank» werd met durf en zeer veel inzet, met hoogten en laagten, voor het voetlicht ge bracht. Het heeft aan onze, wellicht te hoog gespannen, verwachtin gen niet helemaal beantwoord. Het staat echter als een paal boven water dat het een lo venswaardige, goede produk- tie is geweest, de Koninklijke Toneelkring Sint-Genesius meer dan waardig. (w.d.g. Toneelgroep Tijl uit Sint-Niklaas is inmiddels aan zijn tweede seizoenproduktie toe. Na de suksesrijke start met «Een familie van deze tijd» wordt het andermaal een steengoed blijspel. Een stuk dat reeds eerder z'n enorme kwaliteiten heeft bewezen nl.: «Minne zeun? nen homo!». schuif». Gust Declopper (Willy De Greef), 55 jaar, eigenaar van een «nieuwkuis», Fa briekstraat, 6, te KaDo heeft een diploma, leest ie dere dag z'n krantje en kijkt 's avonds t.v. Hij weet dus zeker dat homosexuali- teit bestaat. Hij zou moeten weten dat bij de oude Grie ken, tussen sommige schrijvers... onder arties ten... Het kan allemaal wel zijn, maar Gust Declopper gelooft het niet echt! Hij denkt vooral dat «het» niet zou kunnen voorkomen in z'n eigen gezin. Arme Gust! En toch... In «Minne-zeun? nen homo!» zullen Jan (Rol Van Gasse), Nico (Jean Gri- sar), Marie (Lea Delannoy) en Brigitte (An Van Pottel- berge) het aan Gust Declop per via de meest gekke, vreemde, dolle en snedige situaties (waarin een snuif je tragiek is verweven) duidelijk maken. Een reali teit, een waarheid! Een da gelijks gebeuren in de vorm van een lachvolle, spette rende en daverende komedie! Opvoeringen in de stads schouwburg van Sint-Ni klaas op zaterdag 30 no vember, zondag 1 en maan dag 2 december, telkens te 20 u. Kaarten 140 fr. (cjp., +3 pas 120 fr.) in de stads schouwburg tel. 03/ 776.35.75 of van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. en bij sekretaris Dries Cap, Hei- straat 228, te Sint-Niklaas, tel. 03/776.31.47. Toneel in Sint-Niklaas. Tijl brengt binnenkort «Minne zeun? Nen homo!» (foto pdm) Aalst. Taal en Vrijheid. De pop van Amedee danst (P. Van San) Koncert kulturele raad Affligem in abdijkerk Zaterdag 16 november heeft in de abdijkerk van Affligem een koncert plaats dat wordt georganizeerd door de Kulturele Raad van Affligem. Het zeer geva rieerde programma bestaat uit voordracht, zang en pia no. Alle werken die ten ge hore worden gebracht zijn van mensen van eigen bo dem. Verlenen hun mede werking: Yolande Uytten- hoeve, piano, Jos Mertens, piano. Hector Van Frachem voordracht en zang. Het Sint-Michielskoor van He- kelgem onder leiding van Victor Van Frachem werkt ook mee. De toegang is gratis. JM Heyman Zaterdagavond 9 novdmber in zaal Netwerk te Aalst: Julien Schoenaerts en Aaf- ke Bruining brachten «Oi dipoes in Kolonos» van So phocles, in een bewerking van Hugo Claus. «Oidipoes in Kolonos» is één van de laatste werken geweest van Sophocles en door hem geschreven op 90-jarige leeftijd. In dit werk laat hij de moegedool- de en door het lijden gelou terde man in vrede en rust zijn leven beëindigen. «Het zal wel», en hier cite ren we dr. De Waele, «So phocles» supreme bood schap geweest zijn dat het leven, hoe dan ook, zinvol is en zeker geen absurde doorgang. De regie-opvatting van Ju- hen Schoenaerts was ver antwoord: hij maakte het treurspel voor het modern pubhek genietbaar door de universele waarde ervan te releveren. Hij wist de kon- ceptie levend en boeiend te SgSSSS1 AaU, Een moeeedoolde oude man (P. Van San, (een vlakte met zand, maïs korrels, enkele grote ste nen), de kostuums pas- telkleurige grote lappen) en de sfeerscheppende mu ziek. Julien Schoenaerts mag en kan zich als akteur natuur lijk veel permitteren, daar om dus af en toe gehoest en pauzes in de tekst waar het hem zint. Het blijft indruk wekkend, dat wel. Aafke Bruining van haar kant gaf zich honderd pro cent en deed ons de rillin g-gen over de rug lopen met haar vertolking van onder andere Antigone, Polunei- kes en Theseus. Een avond met Oidipoes in Kolonos: een fraktie van een sekonde vervelend, maar overwegend voorbeel- Aalst. Aafke Bruining en Julien Schoenaerts (P. Van San) dig akteerwerk! Sirou Ann k Twee gangsters ontvoeren Pierrot (P. Van San).

De Voorpost | 1985 | | pagina 23