Voor het voetlicht: Jaak Verhelst of de liefde voor klassiek toneel Toneelgroep van het Dendermonds H-Maagdcollege speelt «Pantagleize» Trouw aan Kunst opent Theater Rhetorika vertolkt meesterlijk Hams toneelseizoen j_ TT met thriller de Vaudeville-Komedie ~.uc Philips te Hamme op de planken mek. De kostu deskundig get x>r Lisette De Dl el Van Gent. De EeckmanRayn isens, Marcel Hog iel Van Cleeraput, d Van Kerckl el Van Uytfanghe Vercauteren en Ji H. Maagdcollege Dendermonde speelt «Pantagleize» Van een toneelregisseur weet men weinig. Men weet enkel dat hij zenuwachtig sigaren rookt tijdens het repeteren, zich opwindt als het niet vlot en zijn nagels afbijt bij de première. En toch is hij de onmisbare schakel van het geheel. Van hem ligt het al niet lukken van een produktie af. Wij gingen onze bandopnemer te luisteren leggen bij een man die er wel degelijk kaan van heeft gegeten en al menig toeschouwer in vervoering wist te brengen. Regisseur- akteur Jaak Verhelst. Dendermonde. Een regisseur is een vat zenuwen (v). Met een licht gehalte aan plankenkoorts werden we vriendelijk ontvangen door dhr. Verhelst. We vleidden ons neer in een gemakkelij ke fauteuil en openden het doek voor ons gesprek. Zoals iedere godvruchtige leerling sleet hij menig broekje op de banken van het Heilige Maagdcollege. Daarna volgde hij aan het conservatorium in Brussel Dramatische kunst en voor dracht, maar toch zou akte- ren geen full-time bezig heid worden. Met trouw plannen in het hoofd ruilde hij het toneel voor een mar- keting-kursus, die hem in de zakenwereld bracht. Ge lukkig voor toneelminnend Vlaanderen, houdt hij ruimschoots tijd over voor zijn grootste hobby. - Thomas More, Plautus en Molière zijn drie stukken, onder uw regie, door het Hemaco-genootschap opge voerd. Dit zijn alle drie «klassieke werken». Waar om dit klassiek patroon? Is er geen ruimte voor pro gressief toneel? J.V.: Eerst en vooral waren de titels van deze werken niet écht klassiek. «Le bourgeois-gen tilhomme van Molière bijvoorbeeld, is niet zo bekend. De twee lingbroer van Plautus werd zelfs van onder het stof ge haald. Enkele jaren terug kwam ik in de plaats van dhr. De Mayer als regis seur, de nijpende vraag toen was: «Wat gaan we spelen?». Het is normaal dat je dan niet direkt naar experimenteel toneel grijpt. Het genootschap van het Heilige Maagdcollege is geen toneelgezelschap. Het zijn losse medewerkers die spelen in het kader van het college. Hier liggen de kaarten dus wel enigszins anders dan in een amateur gezelschap. Wat deze zoge zegde «klassieke auteurs betreft, speelt het college in de eerste plaats voor zijn studenten. Het repertorium en de schrijvers zijn in de klas besproken en gelezen. Het toneel moet tegemoet komen aan de leraars. Het zijn steeds andere auteurs: Plautus, als vertegenwoor diger van de Oudheid, More uit het grijze Engeland en de Franse Molière. Vaak moeten ze vertaald, bijge schaafd en gemoderniseerd worden. Ze zijn dus met zo direkt «klassiek» te noe men. Dit jaar ligt het wel enigszins anders. Hoezo? J.V.: Met «Pantagleize» slaan we een ietwat andere koers in. Met Michel De Gelderode, als vertegen woordiger van het vlaams drama, brengen we eerder een nieuw, progressief genre. - En dan maar denken dat ■Marieken van Nieme- ghen» naar Dendermonde zou komen. J.V.: We hadden «Panta gleize» in St.-Niklaas zien spelen, maar de opvoering duurde vier uur Dit zet te wel een demper op het enthousiasme. Toen werd «Marieken Van Nieme- ghen» geopperd. Maar met de belofte om «Pantagleize» te herwerken en «an te pas sen won De Ghelderode het pleit en werd «Marieken Van Niemeghen» aan de kant gezet. - Wat zijn volgens u de kwaliteiten van een goed J.V.: Een (goed) regisseur bezit ten eerste een grondi ge vakkennis. Kennis ge staafd door Studie8, maar vooral door ervaring. Ook moet hij zich informeren. Hij moet het stuk door en door kennen, de persona ges doorzien en zich inle ven in de sfeer, gekreeërd door de auteurs. Zijn ak- teurs moeten entoesiast zijn. Hij moet met hen op een dergelijke wijze werken dat ze doordrongen zijn van de ideeën die achter het stuk schuilgaan. Een regis seur schept mensen. Daar bij is mensenkennis een es sentieel gegeven. Hij moet weten wat te eisen van de akteurs. Een regisseur mag niet cliché-matig zijn. Elke akteur steekt een stuk eigen persoonlijkheid in zijn personage en een goed regisseur laat daar de ruimte voor over. - Waar verberg je je als re gisseur tijdens een voor stelling? Ik tracht zoveel mogelijk de zenuwen te verbergen, me nig sigaartje wordt dan ook gerookt. Ik tracht zo dicht mogelijk bij mijn akteurs te zijn en hun gerust te stel len. De beste plaats daar voor is naast de scène. - Amateur - gezelschappen worden vaak verweten dat ze enkel het pubhek willen animeren en weinig of niets bijdragen aan de toneel kunst zelf. J.V.. Er bestaan twee opvat tingen over amateurs. Of wel spelen ze uitsluitend voor zichzelf en om het pu bliek te animeren. Ze doen dit niet om de kunst te ken nen of te brengen. De anderen zijn amateurs die enerzijds het lokaal pu bliek willen boeien en an derzijds him kultureel peil willen hoog houden. En hier geldt de wet der subsi dies. Amateurs spelen in kategorieën en hoe beter de kategorie, hoe minder de amateur het pubhek louter moet animeren om een posi tief saldo te kennen. Voor de keuring bestaat er een provinciale jury die him ei sen na een aantal jaren her nieuwen. Maar het is ab surd te eisen van een ama teurgezelschap zich te wa gen aan experimenten. In het college kan dat wel, aangezien er een potentieel jong pubhek is. Het zijn wel echte amateurs, die zeker geen twee stukken per jaar spelen, zoals semi-profes sionals. Dat amateurs abso luut geen kunst beoefenen is zeker niet waar. Ze willen iets bijleren en zichzelf ver beteren. Maar dit is niet steeds mogehjk doordat de stukken vaak opgelegd zijn. - Is een voorstelling onder uw regie ooit de mist inge gaan. J.V Qua inzet kan ik van mezelf zeggen dat ik nog niet gefaald heb. Maar er was wel een zekere tegen slag in Denderbelle. Ik vond het geen echt goed stuk en het sukses was zoek of nagenoeg niet be staande. Ook in het college was er niet altijd een gevul de zaal. Volle zalen trekken is echter geen maatstaf voor een geslaagde opvoe ring, laat staan voor Na haar produktie «De burger-edelman» van Molière, vorig jaar gebracht teken van 150 jaar college, koos de toneelgroep van het H. Maagdcollege Michel De Ghelderodes «Pantagleizei pe i successen ment, heeft ook nu weer gezorgd voor een originele, professit 1 bewerking en regie van het stuk dat gecreëerd werd door het Vlaamse Vol lotl£ neel in 1930. giet Pantagleize, een wat wereldvreemde Chaplinaehige intellektueel wordt op Rol lste mei door zijn zwarte huisknecht «Bam-Boulah» nogal brutaal gewekt. Schijnbaar is er aan deze dag niets speciaals. Toch wordt deze lste mei doorfcliife aantal toevalligheden een bijzondere dag.. Bij de acteurs vinden we de vertrouwde namen terug uit de vorige produkties, Guido Willems in de titel- en hoofdrol. Jaak Verhelst houdt van totaal tea ter, van spektakel. Ook nu weer laat hij mi 801 en zang een belangrijke funktie vervullen, zo brengen akteurs en figurai 1 tussen de verschillende taferelen in prachtige liederen naar teksten van pjman Neruda op speciaal voor deze produktie gekomponeerde prachtige muziek dei oud-leerling Piet De Ridder. Dit alles speelt in een suggestief en funktioneel dekor ontworpen door Dir! .de Ridder. nd bore Tijdens de pauze en na de voorstelling kan het pubhek zich laten verwennen de gastvrije oudervereniging in hun stemmige cafétaria. Het worden sprankelende toneelavonden in het H.-Maagdcollege te Dendermonde. Voorstellingen: 22, 23, 29 en 30 november. Kaarten aan 100 fr. bij leerlingen en leraars van het college en op het sekretar Ww bij L. Michiels (tel. 052-21.95.21) tijdens de kantooruren, waar ook de kaa llifi kunnen genummerd worden. sukses. - Wat verwacht u van «Pan tagleize» en van de groep akteurs waarmee u nu werkt? J.V.: Van het stuk zelf ver wacht ik veel, wat natuur lijk uitspruit uit mijn en- toesiasme. Het college kan zich wagen aan experimen ten, maar ze moeten ge bracht worden. «PantagleTl ze» is geschreven door Vlaamse auteurs. Hoewel hijzelf in het Frans schreef, was hij zeer Vlaamsvoe lend, wat de keuze verge makkelijkte. De groep heeft mijn volste vertrouwen. Aangezien er veel nieuw bloed aanwezig is, blijft er hoop voor de toekomst. Maar ach, niet alleen ak teurs zijn belangrijk. Van de kaartjesknipper tot de dekorbouwers, allen heb ben ze hun specifieke op dracht en zijn ze onmis baar. Samen vormen ze de stenen waarmee een heel jaar aan gewerkt en ge zwoegd wordt om de opvoe ring op te bouwen. En al is het peil niet dat van een Prt professionele groep in schien is er wel i schouwer die zich seert, bijleert en onze voor het toneel wil En dat is toch de bedp a of niet soms. «Pantagleize» gaat c dag 22 november in p 8 01 re in de feestzaal vi 1 Heilige Maagdcollej 11 e Dendermonde, dit on 184 boo: Sabine D 1 Marius Merem Bob Vi >ot] Dendermonde. Jaak Verhelst altijd druk bezig met uitpro beren (v). Lebbeke. Jazz-avond. De mannen van de Jeggpap maakten er ondanks t publieke belangstelling toch een swingende avond van (G. Breckx). Toneel te Zele Op 22, 23, 24 en 25 novem ber opent de Hamse toneel vereniging TrOUW aan Kunst het toneelseizoen met een triller in drie be drijven van G. Batson Beau Rivage». regie is in handen van jer Meeusen. Beau Riva- s één van de laatste sui- ietplantages in het zui- van de verenigde sta- waar familiegeest en ue een aangeboren be snorm blijkt te zijn. eer er in deze sfeer, zelfs het bovenna- jke een reëele inbreng enkele doden vallen, leau Rivage het doel te m van een financiële aning, immers alle e plantage bezitters n hun grond met gro- nsten verkocht omdat er olie heeft gevonden. - niet altijd is geld de van een spel, dat niet m groeit uit een drang naar een niet te stillen machtshonger, waar men over lijken gaat. Haat en liefde kan tot een zekere knuilfTinnighpiri leiden, die een mens alle zin voor realiteit kan doen verliezen en hem in zijn groeiende innerlijke onrust die door omstandigheden kan ont aarden in een niet meer te kontroleren moordlust, tot slaaf maakt van zijn getor- Bij de première van het eerste stuk van een nieuw toneelseizoen was Zaal De Kroon bomvol gelopen. Dit had te maken in eerste instantie met de nieuwsgierigheid van de Zeelse toneelliefhebbers, die de Rhetorika-vertolking van een vaudeville niet wilden missen. En inderdaad, de Zeelse toneelvereniging was weer op zijn best, met dit lachstuk. Niet alleen de vertolking, maar de ganse entourage benaderde de perfektie. Het gordijn gaat stipt open om 19.30 u. Inkomprijs 120 fr. De vertoning van zondag 24 november biedt speciale voorwaarden voor de derde leeftijd en C.J.P. 100 fr. Plaatsbespreking bij Mevr. Custers, Gasmeter- straat 55, tel. 052-47.92.38 of in zaal De Vrijheid, Sta tionsstraat 45 waar de ver toningen zullen plaats vin den, tel. 052-47.72.42. bd Op zaterdag 23 november komt de bekende toneelakteur, Luc Philips, naar Hamme, waar hij te gast is in het jeugdhuis 't Klokhuis, De Ring 65. Hij zal er twee werken van Samuel Beckett ten tonele brengen, Krapp's laatste band in een regie van Walter Tillemans en Katastrofe in een regie van Jo Gevers. In deze twee korte stukken fe» wordt geregisseerd door van de in Frankrijk levende Jo Gevers. Hierin is Luc Ier Samuel Beckett speelt Philips een regisseur die de zeventigjarige Luc Phi- bet laatste bedrijf van een lipe, tweemaal de hoofdrol, toneelstuk repeteert. Walter Tillemans regisseert Hoofc figuur is een (stand- Krapp's laatste band», een beeld van een) man (André stuk voor één akteur en een Van Brandt). Rond hem bandopnemer. zijn de regisseur, de regie- Krapp is een verloederde, assistente en een belichter oude man, een beetje seniel, druk doende om op een per- klowne8k, die enkel nog in fektionistische wijze in de zijn herinneringen bestaat, ruimte gestalte te geven Zijn hele leven lang heeft aan het definitieve eindre- hij de hoogtepunten op sultaat. band ingesproken. Nu luis- Een katastrofe? tert hij naar een opname Aanvang 20 uur (zaal De (van dertig jaar geleden Kring), deuren: 19 30 uur, over zijn liefde voor een toegangsprijs: 200 fr., jong meisje. Iets nuttigs om voorverkoop: 180 fr.leden/ een nieuwe band in te spre- C.J.P./Werklozen: 150 fr. ken heeft hij niet. Hem rest Reservatie mogelijk: alleen maar verder dwalen Jeugdhuis 't Klokhuis, De in zijn herinneringen. Luc Ring 65, tel. 052/47.35.49. Philips is een grandioze bd Krapp. Een tweede stuk «Katastro- «Een vlo in het oor» van de Parijse toneelauteur Geor ges Feydeau in vertaling van Paul Rodenka en voor Rhetorika Zele geregisieerd door Roger Bolders, werd door de Zeelse amateursve- reniging op een bijzonder gesmaakte wijze op het to neel gebracht. Op het eerste gezicht een ingewikkeld verhaal, waar in een loopje wordt geno men met de huwelijksmo raal, is door de vlotte dialo gen vlug een gemakkelijk te volgen en te ontcijferen gegeven. De misverstan den. zeer ingewikkelde toe standen en de dubbele rol van centrale figuur Victor- Emmanuel Chandebise, de «gearriveerde» verzeke ringsmakelaar of als de pic colo van een «duister» ho telletje, zijn de rode draad van het geliefkoosd Fey deau onderwerp: het in het belachelijke trekken van het mondaine wereldje. De Rhetorika toneelploeg heeft het stuk door haar meesterlijke vertolking een nieuw perspektief gegeven. Of we nu de verantwoorde lijken voor de dekoruitvoe- ring of de akteurs zelf op de eerste plaats moeten zetten, is misschien niet zo belang rijk. We willen het wel stel len dat het dekor zeer knap bedacht was en op een niet zo grote ruimte moeilijk te verwezenlijken. De wijze waarop de Rhetorika tech nische ploeg het klaarspeel de is geen amateurswerk, maar getuigde van een pro fessionele aanpak, waarbij Rhetorika streeft naar de perfektie. De wijze waarop het hotel werd in het ge zicht gebracht was vak manschap. De draaiende slaapkamer was uniek. De kollektieve vertolking van het Rhetorika gezel schap verdient een hoge René Van De Velde waar eens hartelijk - - worc[en gelachen. ze/e. l neater Khetorika, een komplete ploeg, die zich i, ploeg aanstelde (bvw). kwotering. Op bepaalde momenten was de moeilijk heidsgraad zeer hoog als er de spelers bijna allemaal bij de aktie betrokken zijn, maar er perfekt in lukken om de vlotheid te waarbor gen. Het is gevaarlijk om uit de groep één rol naar voor te brengen, maar na de première werd er vooral ge sproken over de uitzonder lijke prestatie van Eddy Oosterlinck als Camille Chandebise. die een spraak gebrek heeft, waardoor hij de medeklinkers niet kan uitspreken. Het moet zeer moeilijk zijn en veel kon- centratie vergen, om de rol, die zeker niet van de klein ste was, tot een goed einde te brengen. Het hoogtepunt van zijn vertolking was ze ker het slot, toen hij alleen voor het publiek staat en zich tot hen wendt en zijn uitleg doet. Hij voerde het spel naar een klimaks. Het Zele. Victor Emmanuel Chandebise (Eric Depoortere) moet naar de pijpen oorverdovende applaus op hotelhouder Augustain Ferraillon (René Van de Velde), (bvw) de tonen van aangepaste muziek, waren de beste m 6611 dubbele rol, waardemeter voor gave Frank Van Mossevelde (Ro- (Auguste Ferraillon), had- Rhetorika vertolking. main Torunel), Etienne De- den geen problemen met dé brandt (Dr. Finache), Mar- soms moeilijke spelmomen- Naast Eddy Oosterlinck, leen De Bruyne (Raymonde ten. Ze beschikken daar- waren de vaste waarden Chandebise), Hortense Van voor over toneelkwaliteiten weer present. Eric De poor- .Wesemael (Olympe Ferrail- en een enorme routine. Een speciale vermelding verdie- Oosterlinck. De nen Dilia De Bondt, als Lu- waren cienne Homenides de His- tangua en Rik Coppieters, als Carlos Homenides de Histangua, die hun kon- oentratie moesten bewaren, als ze naast hun rol nog een mondje spaans moesten praten. De rol van de vurige Spanjaars scheen geknipt voor Rik Coppieters, die daarvoor het goede stemvo lume had. Bethy Van Cleemput (als Eugénie) had ons bij vorige gelegenhe den reeds van haar toneel - feeling overtuigd. Een aan gename verrassing, maar dan zeker in positieve zin, was het spel van Ives De Wilde (Etienne), Tony Ver cauteren (Rugby), Caroline Van Hassel (Antoinette), en ook nieuwkomer Koen Van Puyvelde (Baptistin), die de kans grepen om zich in «Een vlo in het Oor» uit te leven en aan plankenvast heid te winnen. Bravo Rhetorika. Het was Een vlo in het oor» van Georges Feydeau als een komplete niet alleen een ontspannen de vrolijke toneelavond. was zonder meer neelwerk. Het dekorontwerp Cyriel Van Gent? De voering kwam van seerd dc1T>- en Cyriel Van Gent. me was perfekt vera door Raymond Deroec Godfried Peter Roosendans de de nodige steun sistent-regisseur en speciale attentie technische ploeg met chel Blancquaert, De Vriendt en Laura Hende, als de verder Guido Jules en Werner De Paul Eeckman, Goossens, Marcel Kamiel Van mond Vai Michel Van bert Verlaeckt. Theater Rhetorika nog in feestzaal De van vrijdag 15 tot en maandag 18 kens te 20 u.

De Voorpost | 1985 | | pagina 24