Exotische tentoonstelling Ikonen-tentoonstelling in Pius X-lnstituut te Zele te Hamme Jeugd stelt tentoon te Hamme Rosita De Coster in Galerij Het Pand te Dendermonde - Kunst bekijken in 't Land van Waas Op de tentoonstellingskalender van het Kultureel Centrum Affligem 26 - 15.11.1985 - De Voorpost kan de ten toon ste >reii 3 komen bezoeke kor ■ren en genieten dit onaardse schooi de n en kleur. Een i ee iklaas won t. Cyriel Vt Vidts opa Kerkstraat )n van Dali, schoolda- In de Sint Renildezaal was er tijdens het voorbije weekend een tentoonstelling van exotische kunst, met verkoop en waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het missie werk van Zuster Rosa Willocx, die werkzaam is in Lubumbashi, Zaire. Er waren prachtige kunst werken te bewonderen o.a. houtsnijwerk, sierraden, ivoor, malachiet, koperen kandelaars edm. Opening Vrijdagavond werd deze tentoonstelling officieel geopend. De Voorzitter van het Sint Renildekomitee Ca- simir De Clercq, verwel komde de aanwezigen, w.o. de gemeenteraadsleden Franpois De Graef en Fran- cine De Brabander; De inlei der citeerde uit één der brie ven van Jacobus, de zen ding van de missionaris sen, de gezondenen met als opdracht het geloof te ver kondigen aan niet kriste- lijk volk. of missie te ver vullen bij de Katholieke be volking in een niet kerke lijk geregelde staat, meest al in ontwikkelingslanden. Samen met de geestelijke zending moet ook de licha melijke nood bewerkt wor den om tot een algeheel le vendig geloof te komen in het teken van de naasten liefde, aldus de heer De Clercq, in zijn inleidings woord.. De tentoonstelling heeft een passend doel, enerzijds de omzet door verkoop van vervaardigde produkten uit de ontwikkelingslanden, een kommercieel ekonomi- sche daad, anderzijds het resultaat van het verschil tussen koop en verkoop prijs dat ten goede komt aan het missiewerk van Zuster Rosa Willocx. De heer De Clercq drukte de hoop uit dat deze tentoon stelling veel succes zou mo gen kennen. Nadien bracht het Sint-Re- nildekoor o.l.v. dirigent 3erlo, het zonnetje onder ie mensen en deed het heimwee ons hart ver langen. Missiewerk Zuster Rosa Willocx is werkzaam op een missie post in Lubumbashi, waar zij de zieken verzorgt. Er is daar een grote nood aan medecijnen en vele babies krijgen er te vroeg de maze len. Er zijn ook veel gehan dicapten in het dorp en be smettelijke zieken.. Vol gens haar bestaat haar da gelijkse maaltijd uit 1 kg liefde, 500 gr. acceptatie, 1/2 liter tevredenheid, twee eetlepels aandacht voor kleine dingen, een flinke scheut wijsheid en af en toe eens snakken naar rustige momenten, als dessert. Zuster Rosa Willocx is nog tot volgende maand in Hamme, nadien vertrekt zij weer voor drie jaar naar haar missiepost in Zaire. bd Op 15, 16 en 17 november worden in het Pius X-Instituut ber om 17.30 uur te Zele autentieke Russische ikonen van de 18" en de 19° als de officiële eeuw tentoongesteld. Ze brengen de bezoekers in de Men kan de gewijde sfeer van de Grieks-orthodokse visie op het gratis komen heilsgebeuren. luisteren en deze in lijn en kleur. ment van rust in 1 jaagde van tentoonstelling worden zaterdag en 16 en 17 november tot 12.30 uur en van tot 19.30 uur. Ikonen zijn immers meer dan voorstellingen van hei ligen die op een archaïsche en traditionele wijze zijn geschilderd. Ikonen wer den en worden gekoesterd, bewierookt en vereerd, ver sierd met bloemen en bran dende kaarsen. Door het a- theisme en de vervolging kwamen heel wat van deze ikonen op de kunstmarkt terecht en kregen ze een andere waarde. Naast de antieke Russische ikonen, worden er Griekse ikonen te koop gesteld. Ze zijn even authentiek, maar hedendaags geschilderd in frisse kleuren en schitte rend bladgoud. Zij zijn het werk van hedendaagse monniken-kunstenaars uit het Athos-gebergte. Met ge bed en onthechting hebben ze zich op hun vrome taak voorbereid en biddend him gepriviligeerde taak vervuld. Dan zijn er nog de fijne ikonen, is er in de kapel van de school ook een voor dracht over de ikonenkunst door e.h. Vervloet, eminent deskundige en gewaardeer de autoriteit op het gebied van de Byzantijnse kunst. Deze voordracht vindt plaats op vrijdag 15 novem- In het kader van het Internationaal Jaar van de Jeugd wordt in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme, van zaterdag 16 november tot 24 november een jeugd wel zij nsbeurs georganiseerd, door de gemeentelijke jeugd raad. Zaterdag 16 november wordt deze tentoonstelling officieel geopend te 18.30 u. door de schepen van jeugd. Greet Van Avermaet. De voorzitter van het plaat selijke koordinatieteam van het I.J.J., de heer Rudy Poppe, zal de inleiding ver zorgen rond de plaatselijke initiatieven die passen in het LJJ te Hamme. Na hem zal de heer Van Steenvoort, nationaal voorzitter van het LJJ de aanwezigen toespre ken. Hij zal een korte eva luatie geven over het natio naal LJJ en de toekomst. De schepen van jeugd zal spreken over het Hamse jeugdbeleid en nadien de tentoonstelling openen. De openingsplechtigheid wordt afgesloten met een receptie en rondgang op de beurs. Zondag 17 november staat de welzijnsbeurs in het ka der van de jeugdwerkloos heid. Er is doorlopend een videofilm over stempelen, met nabesprekingen. Men kan er allerlei informatie verkrijgen rond de dop perswerking met een kur- susaanbod. De geïnteres seerden wordt de gelegen heid geboden om een uitge breid antwoord te bekomen rond werk en werkloosheid aan de stand van het C. W. J. Zaterdag 23 november «dag van de jonge migranten». Op het programma staat doorlopend videofilm «De tweede generatie migran ten», met nabespreking. Al le mogelijke vragen in ver band met migranten wor den beantwoord door de stafmedewerkers van B.O.W. 't Hofken. Dit alles wordt afgewisseld met ani matie door Musa Bulut, die op zijn sas, U laat genieten van Turkse muziek. Zondag 24 november, de slotdag van de jeugdwel- zijnabeurs, staat in het te ken van de participatie. Jemp vertoont er doorlo pend een diareeks rond jeugd en gemeente. Te 14 uur debat rond jeugdbeleid met de schepen van de jeugd, medewerkers van de jeugdraad, de Jemp en AWD. Dit debat wordt uit gezonden door de plaatselij ke radio Motief. Er is tot slot nog een stellingenspel van de Jemp. Deze welzijnsbeurs is in de weekends open van 10 tot 18 uur en op woensdag van 14 tot 21 uur. In de week is de beurs enkel open voor de scholen. Verlenen hun me dewerking: Jeugdraad Hamme. Jeugdhuis Den Trap, Jeugdhuis The Old Chap, Jeugdatelier Krea, Jeugdatelier 't Hofken, V.P. Hamme-Zogge, Chiro Groot Hamme, V.N.J., KLJ, GI- TO, RMS, Jemp, CWJ, LJJ nationaal met tentoonstel ling «Beeldvorming jon geren». BD Hamme. Missietentoonstelling. Zuster Willocx stelde haar missiewerken tentoon in de Renildezaal (vh). Dit keer geen toespraken bij de opening van de nieuwe tentoonstelling in Galerij Het Pand aan de Oude Vest te Dendermonde. Wel een echt gezellige bijeenkomst, waarbij iedereen ruimschoots de kans kreeg geboden om zelf kennis te maken met de reproduktles °P hout 8®- expozerende kunstenares en haar werk. Men kan deze tentoonstelling trouwens nog kJeefd' waarblJ iedereen ei- bezoeken tot 1 december, alle dagen van 14.40 tot 19 uur (maandag en HinaHncr genaar kan worden van de gesloten) en op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. verheven voorstelling van hiërarchische heiligenfi- Rosita De Coster brengt een lijk dat Rosita De Coster werkjes zelf zijn perfekt, guren. aantal schilderijen, pente- ze signeert met Roei De tot in het kleinste detail. Ze Deze tentoonstelling wordt keningen en akwarellen die Coster in Emiel Leybaert geven een aparte sfeer mee, gerealizeerd dank zij de me- sterk aanspreken. Het zijn ïiaar leermeester heeft ge- vertellen over de broosheid dewerking van Dom Daniel getuigen van haar groot vonden. Ze werkt in een van het menselijk bestaan Peleman, Benediktijner- vakmansehap en haar zin identieke stijl, met de (de afgeknakte takken, de monnik van de Sint-Pieter- voor perfektie. steeds weerkerende figu- vallende bladeren) of de en Paulusabdij te Dender- In haar werk is een duide- ren: een hoofd van een man (menselijke) muren die men monde 26 vindt plaats in de lijke evolutie merkbaar. In of vrouw, de aanwezigheid moet overwinnen om in ^rote feestzaal van het Pius de pentekeningen aange- van blad of vogel en vlin- kontakt te kunnen komen X-Instituut, KapeUestraat l vuld met akwarellen of olie der. De schilderijen bruisen met de evenmens. te VnOe, sfeervol werd verven, blijkt hoezeer ze nu eens van warme tinten In een jongste evolutie in omgebouwd voor dit ge- streeft naar de perfektie. als hel rood en schitterend haar werk is Rosita De Cos- Met een strenge zuiverheid geel, om dan weer een on- ter haast kompleet af ge- is ellt lijntje getrokken, dertoon van melancholie stapt van deze stijl. De precies op de plaats waar weer te geven met het fletse hoofden zijn verdrongen het hoort te zijn. De vogel- blauw en soms echt droef te door geweldige gebouwen tjes, de takken en de bo men, ze lijken wel tot leven te komen, ofschoon ze al leen in gitzwarte inkt zijn weergegeven. Kontraster end met het ultrafijne te kenwerk, is de eerder rus geschetste en alle aandacht opeisende en indringend kijkende kop van een man of vrouw. Het is een kon trast dat toch zorgt voor een evenwicht en het geheel een ietwat eigenaardig ef- fekt meegeeft. Als toe schouwer weet je eerst niet goed wat je er van moet denken, maar bij nader in zien gaat het om een per- fekte harmonie van twee verschillende technieken in een enkel werk. Er hangen ook een aantal biezonder kleine en fraaie akwarellen. Zijn de eersten ervan sober gehouden, achteraan in de galerij hangen enkele wer ken die eerder druk aan doen en de indruk geven dat ze gemaakt zijn in een sfeer van uitgelatenheid. Naast deze tekeningen, ver eisen de schilderijen alle worden in de eerder donke- wolkenkrabbers uit de aandacht. Het is overduide- re tonen van het bruin. De grootsteden of bekende mo- Zele. Een Russische ikoon uit de 17de eeuw van 38 cm. beuren. Behalve een doorlopende vi deomontage over de tech niek bij het schilderen van Dendermonde. Heel wat symboliek in de werken van Rosita De Coster (foto Piet Hermans). Dendermonde. Rosita De Coster voor haar meest recente werk (foto Piet Hermans nu men ten uit verre en na bije landen. Zo is er onder meer werk terug te vinden met de Tower Bridge en de Big Ben, een reusachtig werk met het Manhatten dat een biezondere rode gloed uitstraalt en waarin een mensenhoofd zit gegre pen, haast verpletterd wordt, door de wolkenkrab bers. Elk menselijk kontakt is er zo goed als onmoge lijk. Al deze werken roepen vra gen op, vragen naar de zin van het menselijk bestaan, naar het hoe en waarom, naar de kommunikatie on derling. Een aparte ten toonstelling die zeker een bezoek waard is. «Wereld tussen droom en werkelijkheid» is benefiettentoonstelling die vrijdag 15 november om UWl 20 u. in Quasi, Dalstraat 70 in Sint-Niklaas geopend en tot zondag 8 december duurt. Mullem leidt in en burgemeester De Vidts opent officieel. Te zien is werk van R A. De Smet, Geerinck en Daniel De Smet. Aan de manifestatie een kunsttombola verbonden waarvan de opbrengst 011 ten goede komt van de Vlaamse Federatie vanP.8 Gehandikapten Schelde- en Waasland. De van de loten cn uitreiking van de kunstprijzen voorzien voor zaterdag 7 december te 19 u. Galerij De Vuyst in Lokeren, aan de 24-52, stelt tot 1 december werken tentoon van Delvaux. Ensor, Permeke en Rodin. Ook tot 1 de cember expozeert beeldhouwer Rens Van 7 ber tot 12 januari is Roger Raveel te gast en kan je werken bekijken van Carte, Foujita, Huys, Magritte, Masereel, Rops en Servaes. Fotogroep Cycloop, dat zijn oudleerlingen van d» Sint-Niklase akademie, expozeert tot eind december in de wandelgangen van de Sint-Niklase schouw- burg. Robert Wuytack, afkomstig uit Sint-Pauwels, stelt tentoon tot 29 november in het kollege aan de F Kollegestraat in Sint-Niklaas. tijdens de gen. Wuytacks kunstmap «Voor de maaibeurt», met, gedichten van Anton Van Wilderode, is te bekijken en te koop. In Ga, Kerkstraat 21 te Waasmunster expozeert typograaf Guy Rombouts tot 30 november, tijdens de weekends. Vijf jaar Kallipège is een retrospektieve met werk P0 van Jan Calmeyn, Raf Coorevits, Hubert De Volder, Frida Duverger, Karei Mechiels, Vera Neels, Marij- ke Pijl, René Smits, Georges Staes, Harold Van de Perre en Louis Van Gorp. Voor het merendeel Wase kunstenaars zijn het die van 17 november tot 8 10 december in het exlibriscentrum aan de Regentie- straat in Sint-Niklaas expozeren. De familie De Loose is een kunstenaarsgeslacht dat in de negentiende eeuw in Sint-Niklaas en Zele faam verwierf De retrospektieve omtrent deze kun stenaars is in het museum van Sint-Niklaas, Zaman- straat, te bekijken tot 8 december. Het stadsbestuur organiseert i.s.m. de ASLK. F Lokeraar Gust Smet wordt weldra 75. Werk van deze kunstenaar is te bekijken in De Nieuwe Tijd, Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas, tot 30 novem ber. Het fantastisch realisme is het handelsmerk van Gust Smet. Linda Vandromme, die haar opleiding genoot aan de Sint-Niklase kunstakademie, exposeert tot 28 november in Oppuurs, aan de Voortstraat 15. «November 1985: een drukke najaarsmaand. Met het vallen van het blad treedt in de werking van het Kultureel Centrum Affligem zeker geen winterslaap in. Wel in tegendeel: er staat heel veel op het programma, niet in het minst de aanvang en de voorbereiding van oner Einde- jaarstentoonstelling» lezen we in het Maandschrift voor Kuituur, november 1985, van het Kultureel Centrum Affligem. En inderdaad... Even een blik op de tentoonstel lingskalender. De plaatselijke V.T.B.- V.A.B.-afdeling blikt reeds met gf noegen terug op het erg geslaagde 17* Allerhei- 'igenfestival met o.a. een prachtige boekenbeurs en groepstentoonstelling «Boerenpsalm» waaraan een schare van wel 20 kun stenaars hun medewerking Verleenden van woens dag 30 oktober t/m maan dag 4 november. Vrijdag 8 november, te 20 uur, stond de Opening van de tentoonstelling kunstschilder Walter Bil let, in de zalen B op het programma. Deze kunste naar werd geboren op 12 april 1931 te Asse. Zijn op leiding voor de plastische kunst genoot hij aan de K.A.S.K. te Brussel. Sinds dien legde hij reeds heel wat weg af en trad hij ook al verscheidene keren met zijn werk naar buiten. In een recensie lezen wij: «Het aukses van Walter Billet is in hoofdzaak gelegen aan zijn fijne techniek en vak manschap. Hij heeft een voorliefde voor het land schap, dat geanimeerd wordt door dieren en men sen. De lichtspeling op on derwerpen, zoals de schaapherder met zijn kud de, weerspiegeling van koeien in een kronkelend beekje, of de boer met zijn driespan bij zonsonder gang, het inhalen van de oogst, windmolen in tegen licht. zijn bijzonder merk waardig en sfeervol. Zijn schilderijen ademen rust uit en doen de toeschouwer mijmerend terugdenken aan de romantiek van het haast kompleet verdwene- ne». Wie dit werk wil bekij ken, kan dit nog op zater dag 16 en 23 november van 14.30 tot 20 uur en op zon dag 17 en 24 november van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. Zaterdag 16 17 november kunnen kunstliefhebbers in de za len A (op hogergenoemde openingsuren) terecht voor een konfrontatie met het werk van kunstschilder De- nis Marteaux. Deze kunstenaar is mede stichter van de kunstgroep GRYDAY, ondervoorzitter van de Kultureel Sociale Vereniging Pajottenland en aktief medewerker aan de manifestaties van de Euro pese Kunstverdienste, waaj- hij eveneens als ondervoor zitter fungeert. Over hen en zijn werk lezen wij: «Bijna uitsluitend land schapschilder, weet Denis Marteaux met een werke lijk fijnzinnig speurders oog de idyllische plekjes te ontdekken aan de rand van water en bos. Het feestelijk karakter, het probleemloze lichtspel, het haast natura listisch geheel, doen als een decotum aan, waarin we ze ker geen dramatische ak- ties kunnen verwachten, maar waar plaats gemaakt wordt voor het genieten van reine poësie. Dit alles brengt hij ook over op zijn indrukken uit het buiten land: Frankrijk, Joegosla vië, Spanje... Vrijdag 22 november te 20 uur wordt er ruime be langstelling verwacht bij de openstelling van de Einde- jaarstentoonstelling «Het geschenk uit vreemde lan den 1985». Op deze ver- koopstentoonstelling wor den heel wat voorwerpen voorgesteld die afkomstig zijn uit verschillende lan den en werelddelen en ui termate geschikt zijn om als geschenkje te geven bij gelegenheid van de feesten van het eindejaar. Deze merkwaardige expo wordt ingericht ten voordele van Poverello Brussel, Caritas Basilica Brussel en Blin- denschool Siloe in Z. Afrika en is toegankelijk van 22 november ot 31 december, op zaterdag van 14.30 uur tot 20 uur, op zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 uur tot 20 uur, op weekda gen van 20 tot 21 uur. Voor groepen: in de namiddag, vanaf 14.30 uur, op aan vraag (tel. 053/66.70.25). Vrijdag 29 november te 20 uur wordt de november- tentoon8tellingskalender afgerond met de plechtige opening van de tentoonstel ling Limburgse kunste naars - Kunstpoppen (zalen B) waaraan verschillende verdienstelijke kunste naars deelnemen o.a. Aerts René. Machair Geert, Bar- voets Hilde. Beinsberger Danny, Van Kerkhoven Imelda, Velleman Iris. D.B. Vera Noens expozeert in Gent Schilderijen van kunstena- 23.60.21. U kunt gaan kij- res Vera Noens uit Temse, ken van 23 november tot en akwarellen ook, zijn te be- met 5 december op weekda- kijken in galerij Jan Van gen van 10 tot 12u30 en Eyck van het VTB-Bonds- *an 14 tot 18 u.. op zonda- gebouw aan de Kalanden- gen van 10 tot 13 u. berg 7 in Gent, tel. 091- Berichten voor deze rubriek kunt u sturen naar Voorpost. H. Heymanplein 16 in 2700 Sint-Niklaas. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 26