Sfeer van angst en paniek maakt :ich van bevolking meester gezellige club van vrienden elkaar wat willen leren De Voorpost - 15.11.1985 - 3 laamse jniversitair diplon looral handen aan e heerlijkheden arvoor hoef je tndermonde gehele afschuw voor bestiaal optreden van niets ontziende gangsters zoveelste overval die wordt toegeschreven aan de «Bende van Nijvel» heeft acht «huidige mensenlevens geëist. Acht mensen die toevallig op een zaterdagavond nog enkele inkopen deden in de supermarkt op de hoek aan de «Haring» te Aalst. Ze rden koelboedig neergeschoten door vier gemaskerde mannen, die gewoon in het deweg vuren op alles wat zich ook maar beweegt. Gaat het hier om vier stesgestoorden, die er pret aan beleven met vuurwapens om te gaan, of zijn het daad echte schurken die niets ontzien om hun doel te bereiken? Die vragen en nog wat andere houden momenteel politie en rijkswacht bezig. Want voor hen wordt optreden van de «Bende van Nijvel» stilaan een syndroom, van hen wordt verwacht bevolking bescherming bieden. Het is al te gemakkelijk politie en rijkswacht nu met alle zon den van Israël te gaan beladen. Optornen tegen goed bewa pende niets ontziende en voor al goed getrainde mannen, die weten dat ze bij elke overval op verzet kunnen stuiten, is een niet te onderschatten op dracht. Dat men in de eerste plaats niet met gelijke wapens vecht, is zonder meer duide lijk. Dat de gangsters allicht even weinig bekommerd zijn om hun eigen hachje dan om het leven van anderen, kan men ook vermoeden. Maar bij de «normale» mensen ligt die bekommernis om het «veilig stellen» van het eigen vel wel anders, Dat heqft weinig te maken met angst bf het niet uitvoeren van de taak die men opgelegd krijgt, maar dat is veeleer een ingeboren refleks die men niet zomaar van zich kan afzetten. Verslagenheid Zaterdagavond was de versla genheid te Aalst biezonder groot. Kort na de overval, die acht mensenlevens eiste en de daders een buit van amper 250.000 fr. in baar geld op bracht, stroomden van overal nieuwsgierigen toe. De kom- mentaar was niet uit de lucht, yj Vooral de politionele diensten en de rijkswachters moesten no ik'. Achter deze deur verschuilde zich een van de het ontgelden. Niemand leek nten. De gangsters hadden het bemerkt en openden iddellijk het vuur (a) m I Lijk verdwenen jonge man teruggevonden idag ontdekte een jager in het bos te Oordegem aan Kraaiennest het lijk van een jonge man. Het stoffelijk moest er al geruime tijd hebben gelegen, want verkeerde reeds in een gevorderde staat van ontbin- kon men het lijk identificeren. Het gaat om de 26- Michel Van Acker, Opstalplein 20 te Schoonaarde een tijd geleden verdween. Kort na zijn verdwijning door een jeugdhuis van Berlare, waarvan Michel Acker lid was, een opsporingsaktic opgezet. Die evenwel geen resultaat op. te kunnen begrijpen hoe het mogelijk is dat een dergelijke overval wordt gepleegd. Dat is natuurlijk makkelijker gezegd dan gedaan. In ons land zijn er heel wat supermarkten en banken die men zou moeten bewaken. Het is evenwel on mogelijk om bestendig een be wakingsdienst daar op te stel len. Men zou dan heel veel personeel tekort hebben. Re gelmatige kontroles zijn er wel, maar het is ook weer zo dat gangsters wei even zullen wachten tot de kontrole voor bij is. Het bloedbad in de Delhaize te Aalst aan de Parklaan stemt tot nadenken. Velen verwijten de politie die net kwam aange reden, dat men niet de toegang tot de parking heeft afgezet. Misschien had men dit gekund. Maar misschien waren er dan nog heel wat meer slachtoffers gevallen. We vrezen dat de vier uitgeslapen gangsters die de overval pleegden, eenmaal wanneer ze in het nauw wor den gedreven, nog heel wat meer slachtoffers zullen ma ken. Wat nog niet wil zeggen dat men hen gewoon maar hun gangetje moet laten gaan. We willen er alleen maar op wijzen dat het lang niet zo eenvoudig is om zomaar voor de vuist weg een afdoende beschermings muur op te werpen. In Aalst waren heel wat men sen getuige van de overval. Of zij politie en rijkswacht en de met het onderzoek belaste mensen, wijzer zullen kunnen maken, is nog een andere vraag. Vier gemaskerde en ge wapende mannen. Een van hen wordt omschreven als een reus, blijkbaar ook de leider en een figuur die steevast te- rugkèert in de overvallen die niet langer alleen in het Brus selse worden gepleegd. Een jonge man Patrick zag het allemaal gebeuren. Hij kon zich nog verschuilen achter een muur, was bovendien koel bloedig genoeg om een andere klant van het warenhuis te.wij- zen op wat er gaande was en stond ook de politie te woord die naar de supermarkt kwam toegereden. «Die gaf me de goede raad me veilig weg te stoppen, me plat op mijn buik te leggen en vooral niet te verroeren». Patrick zag ook hoe de gangsters een voor een de supermarkt verlieten, waar bij de grote struise man een zwaar voorwerp, een baby- brandkast zo kon hij vermoe den, droeg. De vier hadden een bivakmuts of nylonkous over het hoofd. Onherkenbaar dus. Hij zag en hoorde ook hoe een van de gangsters als een wilde begon te schieten op een bord dat door de wind aan het wapperen ging. Het ge beurde als in een refleks die een goed getrainde soldaat moet bezitten. Hij was er ook getuige van hoe de gangsters met 'hun' Golf GTI met geopende achterklep in volle vaart de parking verlie ten. De sterke man dekte de aftocht, door vanuit die geopende achterklep met zijn automatisch wapen bestendig te vuren. Dat er snel en ook vrij juist geschoten werd, ervaarde Do- l gX 1 1 «Ml nald Roelandt die met zijn vf jfjilfiBk tfT 1 m M B Opel Kadett de parking kwam I 'Pfc K |;j0g| opgereden op het moment van I 2 'wM Kt LiRSj de overval. Dat gebeurde toen k /Bp^l&8K de gangsters zich een weg 'M&.sJr*-- --"pBl baanden naar de uitgang van J -jH parking. Donald J toen een aan- flMESM tal kogels gewoon de zijruit en jÉflBS^B de achterkant van zijn wagen doorboorden. Hij wierp zich snel op de bodem van de wa- Aalst. Rijkswacht en politie werden door verbouwereerde toeschouwers niet niet alleen gen en maande zijn zoontje bestormd met vragen, ze kregen ook heel wat verwensingen naar het hoofd (a) aan dat ook te doen. Donald Roelandt kwam er met enkele B^ :^B schampschoten van af. Na ver- BHI H B* |MK9|| zorging keerde hij terug naar B 1 de plaats van het gebeuren. :v H Sterk onder de indruk, blij dat B| jSa^HÊBÊKKÊjKÊÊr f B hij nog leefde, maar een en j B/^^B medeleven met de slachtoffers BBBLy- «|BB Onschuldige knaap JggflX De vreselijke slachtpartij kost- W* 1 W te het leven aan het gezin Van I de Steen dat kort voor het '•••-* gebeuren bij grootmoeder in de Mevr. Courtmanswijk te Oudegem was weggereden en zoals gewoonlijk op zaterdaga- 'Tfrftia Éjk vond nog even langs de Del- l 8B B haize reed voor wat inkopen. f Tegen de gewoonte in reden aHKk n i m fmM^^BB nu ook de kinderen mee. Sint- G tem Maarten was immers vlakbij. 1NBB MÊÊ- j&l BhSSHSHBBq^^^H Het werd de laatste avond van J HB het gezin samen. Vader Van De Steen, zijn vrouw Marie- Thérèse Abiel en hun dochter- tje Rebecca vielen als slachtof- B fers bij de waanzinnige schiet- ^BBBBBBBBBBBBBBBBI^^^BBBIIBlljllBBB^iillflllIBBBHKBOgilKMBB partij. Alleen de kleine David ont snapte als bij wonder aan de slachting. Hij zag hoe zijn va der door een kogel dodelijk werd getroffen en hij hoorde zijn vader hem nog ertoe aan zetten te vluchten, David ren de weg, de supermarkt in, waar hij zijn moeder en zuster zieltogend zag liggen. Hij wierp zich op de grond en toen verscheen het gemaskerde ge zicht van een van de gangsters nauwelijks dertig centimeter boven hem. Een wapen werd op hem gericht en toen was het alsof de wereld verging. De kogel verbrijzelde zijn dij been. Men kan zich afvragen waarom de gangsters hier me delijden hebben getoond? Daar waar ze anders schieten om te doden. De kleine David werd na afloop snel naar het ziekenhuis gevoerd waar hij ondertussen werd geopereerd. Of hij er zich van bewust is dat hij voorgoed zijn ouders en zus zal moeten missen is en blijft een vraag. Hoe moet het verder? Zondagmorgen staat er voor het uitstalraam van de Delhai- zezaak aan de Parklaan nog heel wat volk. De kraag van de jas omhooggetrokken trotse ren deze mensen het bijtend koude weer en de striemende regen. Zijn het nieuwsgieri gen, gaat het om familieleden of vrienden van de slachtof fers, om personeel van de su permarkt. Niemand zegt wat, niemand vraagt wat. In ieders ogen leest men de afkeer en de angst. Vooral de angst voor de toekomst. De vraag naar hoe het in de toekomst moet, is inderdaad levendig. Velen hebben onder tussen hun koopgewoonte ver anderd en hun bezoek aan de supermarkt enkele uren ver legd, sommigen zelfs een dag. Maar dat is maar een pleister op een houten been. De «Ben de van Nijvel» kan immers elk ogenblik toeslaan. Opvallend is wel dat zij met de vluchtauto richting Ninove re den, daarbij gebruik makend van de kronkelende weg die naar Denderleeuw-Welle loopt, daar waar vlakbij een toegangsweg naar de autosnel weg ligt. Maar om die weg te bereiken moesten ze dan wel een druk kruispunt volledig dwarsen. Allicht is een van hen ook een prima autobestuurder die met berekende risiko's de snelle Golf veilig kan brengen waar hij volgens plan moet geraken: de plaats waar men kan overstappen in een tweede wagen om zo de aftocht veilig te stellen. wat dieper in het glas kijken, op 20 december is er een bak- avond voorzien en op 10 ja nuari worden de keldertech nieken en het bewaren van wijnen onder de loep geno men. Op 15 februari volgt er een kaasavond en is er gele genheid tot het degusteren van Franse wijnen, op 21 februari bespreekt men het maken van bloemenwijn: op 14 maart staan berkenwijn en de proble men met wijn aan de agenda. Op 18 april wordt gesproken over de toevoegingen aan de wijn en op 16 mei komt de bierbereiding aan de orde. Op 20 juni is er dan nog een alge mene ledenvergadering en het jaarprogramma wordt afge rond met een barbecue die zal plaatshebben op 23 augustus. Wie belangstelling heeft voor het maken van wijn en eerst de kat even uit de boom wil kij ken, vooraleer lid te worden, kan gerust naar deze bijeen komsten gaan om de sfeer te proeven (en ook de wijn na tuurlijk). Als je toch besluit om lid te worden, en je moet al over een slecht karakter be schikken om dat niet te doen, dan betaal je voor een heel jaar amper 500 fr. Daarvoor krijg je niet alleen de lessen Wijnmakersgilde aktief in Dendermonde maar ontvang je ook elf maal per jgar het tijdschrift van de Vlaamse Wijnmakersgilde waarin een massa nuttige in formatie op een biezonder be vattelijke wijze staat neerge schreven. een kleine twee jaar verlo pen», zegt Pros en hij kan het weten. Om van te snoepen Hij nodigt ons meteen uit om naar zijn heiligdom af te dalen waar hij ons onderdompelt, fi guurlijk dan, in een wereld boordevol geheimzinnigheid. Je waant je haast in de onder aardse grot van een alchemist. Maar dat is lang niet zo: op rekken, schabben, tafels, bak ken, dozen staan allerlei gla zen kruiken. Bij sommigen borrelt af en toe een luchtbel op, anderen hebben een jasje aan gekregen en bij nog ande ren laat de inhoud zijn geheim niet prijs. Het is de wereld van Pros en van zijn wijn. Hij weet precies wat er in welke kruik zit, heeft van alle bereidingen een logboek bijgehouden, goo chelt met meters, klopt liefko zend over de dikke buik van een glazen stolp, haalt ergens onder een rek vandaan een fles tomatenwijn, die wit van kleur is, houdt de fles ondersteboven en knikt goedkeurend. Geen vuiltje in te zien zegt hij. Meteen zitten we op het ter rein van de kampioenschap pen. Want daarmee is het voor ons allemaal begonnen. In Diest had voor enige tijd het kampioenschap van de Vlaam se Wijnmakersgilde plaats. Dat is een gebeuren dat jaar lijks ergens anders plaats vindt cn binnen enkele tijd komt Dendermonde aan dé. beurt als organizerende vereniging. Pros Segers kent het klappen van de kampioenschapszweep. Hij wijst naar de twee fraaie trofeeën die hij al in dergelijke wedstrijden in de wacht heeft gesleept. Hebben kampioen schappen voor hem geen ge heimen meer, toch blijft het altijd een stukje spanning. Hij keurt nu de wijnen, zonder het Werk van lange adem Omdat wij bleu zijn in het vak van het wijn maken, veronder stellen we dat je eigen wijntje klaar is op nog minder dan een vingerknip. «Verkeerd», zegt Pros Segers die eraan houdt te zeggen dat wijnmaken een kwestie van veel geduld is. «Geduld moet je hebben. Je moet ook hygië nisch en nauwkeurig te werk gaan, anders kom je onder meer voor verrassingen te staan», zegt hij. Hij heeft voor ons de verschillende fasen doorlopen om een wijntje van kwaliteit te maken, zonder daarom de geheimen prijs te geven. Je begint natuurlijk met je basisprodukt en dat is fruit. Maar dat kunnen ook groenten zijn, of bloemen, je kan ook kombineren. Dat fruit, groen ten of bloemen zijn bij voor keur van eigen kweek, want van bespoten goed houdt men niet zoveel. Terecht. Dat fruit - laten we veronderstellen dat je een fruitwijn gaat maken- moet worden gemalen en dan uitgeperst en ontsmet. Dan wordt het sap gemeten en daarvoor heeft men speciale toestelletjes die onmisbaar zijn wanneer men eenmaal vastbe sloten is zich toe te leggen op deze boeiende vrijetijdsbeste ding. Dat meten is ook belang rijk om te weten hoeveel sui- Dendermonde. Een aantal bekenden van de meer Karei Ost, Pros Segers, Jozef Van den Sype (a). ker men moet toevoegen en het toevoegen van de juiste hoeveelheid suiker is dan weer van belang voor het bepalen van de soort wijn. Nadien vol gen nog enkele toevoegingen zoals bievoorbeeld een gist- starter en kan men beginnen met het meten van het soorte lijk gewicht. Nog een ding dat biezonder nauwkeurig moet gebeuren. Men voegt er suiker aantoe en dan kan men een tijdje op zijn lauweren gaan rusten. Het hele geval moet nu gisten. Het wordt dan een tijd van afwachten en men doet er goed aan op geregelde tijdstip pen dat gistingsproces eens te kontroleren. Eenmaal het gis tingsproces achter de-' rug wordt de vloeistof overgehe veld. Dat wil nog niet zéggen dat we aan het bottelen „zijn. Neen, eerst moet nog het kla ren komen en pas dan kan men denken aan het flessen trek ken. «Ondertussen is er toch Vlaamse Wijnmakersgilde bij elkaar. Onder Broeck, Hubert Uyttersprot en Gaby Van de te weten ook de wijnen van zijn clubgenoten en vrienden. In Diest waren er in totaal 16 klassen gaande van tafelwijn wit voor beginners tol de upen klasse. Die open klasse is voor behouden aan wijnmakers die in het verleden al prijzen heb ben weggekaapt bij de begin ners. Er is dus een stukje hië rarchie. Het blijft natuurlijk een streefdoel om die open klasse te bereiken. Tussen het lijstje van de win naars tijdens het Nationaal Kampioenschap vinden op de derde plaats in de klasse 15 druivenwijn wit de naam van Dendermondenaar Ben Mi- chielsen terug en in de klasse 10 medium wit en klasse 13 dessertwijn rood lezen we de naam van Aalstenaar Gaby Van de Sype. De derde plaats in de klasse 7 roséwijnen was voor Hubert Uyttersprot, ook al uit Aalst. Algemeen kampioen bij de be ginners werd José Van Damme uit Licdckcrkc. Op dc tweede plaats eindigde Daniel Here mans uit Sint-Truiden en derde Lieven De Clercq uit Ge- raardsbergen. Algemeen kam pioen in de open klasse was Herman Van der Spiegel uit Zottegem en Gaby Van de Sype uit Aalst werd daar derde gerangschikt. Liedckerke won ook nog het clubkampioen schap. Bestuur wijntje maken, je persoonlyk biertje brouwen, fier je eigen gemaakte kaas of zelf je brood bakken, het kan allemaal. Je hoeft er niet eens een diploma voor te bezitten: alleen gezond verstand, een grote dosis geduld en handen aan je lyf. Als je het niet uit de geleerde boeken kan halen, kan je voor al des levens nog steeds terecht by dc Vlaamse Wynmakersgilde en hoef je niet eens kilometers ver te rijden, want aan de Leopoldlaan te in de Bang-a-Bang heeft deze gilde haar clublokaal en worden er op tijdstippen kursussen gegeven. Segers uit de Sint-Jacob- gaat er wat gemakkelij- bij zitten en keurt met het van de kenner de helrode van zijn eigen chateau- die hij voor ons heeft «Je moet eerst de even in het glas laten en dan je neus diep glas duwen om de heer- geur op te snuiven», zegt en hij doet het ons voor. hebben het later op ons ook geprobeerd, maar eerste draaibeweging het glas, begonnen we al morsen. Pros laat dan het zoetsappig naar bin- alsof het allerheer- wat je ook maar kan hem de tong streelt, knijpt dc ogen even dicht, goedkeurend en begint verhaal. We hebben moei- om het te volgen. Pros is een aterval, een man die je maar ia duwtje moet geven om een iil waardevol en echt ge beurd verhaal te horen. Veel tijd om inderdaad aan de wijn te nippen hebben we niet, we moeten schrijven. Op ons ge heugen durven we geen al te grote staat maken, gezien de wijn die zo zoet naar binnen loopt. Nog jong In Dendermonde is de Vlaam se Wijnmakersgilde nog piep jong. Ze werd opgericht op 1 juni 1984 en telt nu 26 leden. Weinig laten wij ons ontvallen en denken meteen aan de kon- kurrentie van 't Vaatje. Maar Pros vindt van niet en zegt dat hij hooguit 50 leden wil berei ken, die dan echt goede vrien den van elkaar kunnen zijn en die bereid zijn om elkaar be stendig te helpen met raad en daad. Hijzelf houdt van wijn, wat geen wonder is. Zo ge raakte hij trouwens in Aalst verzeild waar hij lid werd van de Aalsterse afdeling van dc Vlaamse Wijnmakersgilde. En omdat er tussen die van Aalst en Dendermonde nog altijd een gezonde naijver bestaat - een stuk folklore dat beide steden al heel wat positieve dingen heeft opgeleverd - be sloot Pros samen met enkele vrienden na verloop van tijd en om de verplaatsingen zoveel mogelijk in te dijken, ook in Dendermonde te beginnen. Hij predikte dus niet in de woestijn, gezien de 26 leden die men na een jaar werken telt. Op vrijdagavond wordt om 20.00 uur de Bang-a-Bang aan de Leopold II laan in beslag genomen cn daar wordt het jaarprogramma afgewerkt. Pak dus je notaboekje wan neer je geïnteresseerd bent in het zelf maken van wijn en andere heerlijkheden: 22 no vember heeft men het over het verwerken van rozenbottel: op 1 december komt Sinterklaas Pros Segers zoals hij is: optimist tot en met (a). Dendermonde. Gaby Van de Sype kreeg zijn diploma van nationaal voorzitter Beke (a). De Dendermondse afdeling van de Vlaamse Wijnmakers gilde wordt geleid door Pros Segers. Ondervoorzitter is Pas cal Rogiers, sekretaris Karei Ost cn schatbewaarder Robert Cueppens. Mare Van der Stra ten is de P R. en Roger De Wolf is de keldermeester. Voor alle informatie kan men terecht bij de voorzitter op het adres Sint-Jacobsstraat 43 te Dendermonde (052/21.37.88).

De Voorpost | 1985 | | pagina 3