Sinterklaas in Sint-Niklaas: stadszalen puilden uit... Hekenaar Lieven Ferket loorzitter van het Bnerensyndikaat Zeven laar Amnesty International Waasland plaats bij uitstek voor de dialoog» Sint-Niklase jeugdraad Debat over 't jeugdbeleid in Sint-Niklaas Centrum voor Levensvorming (Lokeren) zoekt uitbreiding in Sint-Niklaas Sint-Maarten np pad In Beveren Politie zoekt getuigen De Voorpost- 15.11.1985-7 Duizend of vijftienhonderd Sintsupporters in de Sint-Niklase stadszalen? D Sint-Niklaas werd de stedelijke jeugdraad op de hoogte ebracht van het onderhoud dat het dagelijks bestuur had iet een afvaardiging van het stadsbestuur. Dit gesprek as een uitloper van de ernstige kortsluiting die zich oordeed toen het stadsbestuur de jeugdraad verbood een redesboomplanting te organiseren in het rekreatieoord Ie Ster. (ver de omstreden boomplanting bleven beide partijen by standpunt. Volgens het schepenkollege diende de eugdraad de manifestatie zonder de medewerking van erden te organiseren en is het naar voren brengen van olitiek-ideologische thema's op De Ster strijdig met de ekreatieve funktie van het domein. Het jeugdraadbestuur erdedigde de stelling dat elk adviesorgaan het recht heeft volledige onafhankeiyk te kiezen met welke organisaties ordt samengewerkt en dat geen inhoudeiyke censuur op en manifestatie kan geduld worden. [«lagen Hf.' stadsbestuur gaf het voor innen te kennen, de toelagen au te passen daar waar een «wijsbare kostenvermeerde- ing kan worden voorgelegd. k jeugdraad vraagt o.m. een egemoetkoming voor de af- chaffmg van het gratis gebruik an stedelijke infrastruktuur stadsschouwburg, stadsbiblio- heek, vroegere gemeentehui- en enz.). In de kulturele sek- or krijgen alle verenigingen en forfaitaire toelage van .000 F (ongeacht zij al dan gebruik maken van stede- jke infrastruktuur), terwijl de eugdsportverenigingen een ta- iefvermindering van 50 th. ge- tieten. Voor de jeugdvereni- iingen wordt nu een gelijk- ardige regeling gevraagd. Op de vraag tot verhoging van le subsidienorm voor het ver loer van kampmateriaal van 8 fr naar 12 fr per km werd tot hier toe niet ingegaan. De fa- kultatieve uitgaven, waartoe de subsidies behoren, dienden immers op hetzelfde peil te blijven als vorig jaar. Maar aangezien de gevraagde verho ging slechts een beperkte bud gettaire weerslag zou hebben (een bijkrediet van ca. 40.000 fr zou volstaan), zal het stads bestuur zich opnieuw beraden over deze kwestie. Gebouwen Er is ook een straaltje hoop dat de kwestie «jeugdvor- mingscentrum» uit het slop komt. De onteigeningskom missie heeft een schatting ge maakt van een domein achter de Blososporthal op rekrea tieoord De Ster. Niettemin houdt het stadsbestuur nog en kele alternatieven achter de hand, nl. een domein te Sinaai en een pand aan het Regentie- plein te Sint-Niklaas. Inzake het «radenhuis», werd door de jeugdraad aangedron gen op een officieel antwoord vanwege het stadsbestuur op het advies dat door de kulture le, sport- en jeugdraad eind 1984 werd ingediend. De ver bouwing van het Oud-Paro- •chiehuis en de Cipierage aan de Grote Markt tot toeristisch infokantoor en dienstencen trum voor de adviesraden en het verenigingsleven zou tegen Pasen volgend jaar rond zijn. Bij de bespreking in de jeugd raad vroeg Leo De Prijcker (JIN) of de jeugdraad niet eer der zou moeten werken als drukkingsgroep. Voorzitter Lieven Dehandschutter en on dervoorzitter Jef Lutin-Smet antwoordden dat zowel het schepenkollege als het jeugd raadbestuur de intentie heb ben geformuleerd voor een goede verstandhouding en re gelmatig overleg. Ook zal ge tracht worden de gemeente- raadsfrakties meer bij het jeugdbeleid te betrekken. Schepen Lenaerts meende dat wal in het verleden verkeerd liep, moet vermeden worden in de nabije toekomst. Hij geeft er de voorkeur aan, be paalde problemen vooraf in beperkte groep te bespreken, terwijl de voorzitter van oor deel is dat de jeugdraad zelf de plaats bij uitstek is voor de dialoog. Jef Lutin-Smet had het verder over de centrale stuurgroep van de struktuurplanning. Tij ven Dehandschutter (Wase Jonge Leeuwen Sint-Niklaas), ondervoorzitters Jef Lutin- Smet (WKM Kriko) en Hans Van Poucke (Jeugdhuis Troe- lant Sinaai), sekretaresse Greet Polfliet en bestuursle den Jo Poppe (Milac Sinaai), Geert Pieters (Chiro-jongens Staderas Belsele), Kristien Van Kerckhove (KU Sint- Niklaas), Luc De Rycke (Jon gerencentrum 't Verschil Nieuwkerken), Leen Antheu- nis (Chiro Kriko) en Leo De Prijcker (JIN). Duizend, vijftienhonderd belangstellenden op Wapenstil standdag in de Sint-Niklase stadszalen? Ze puilden uit met lachende, zingende, joelende, reikhalzende kindertjes die hun Sinterklaas en zyn Pieten kwamen bekijken en betasten. Die overrompelende belangstelling had men by de dienst toerisme en feestelijkheden van de Wase hoofd stad allerminst verwacht. Het feest deed deugd voor de jongelui. Kracht en Geduld demonstreerde heksetoeren, Piko de klown (Mare Goet- hals) kreeg de kinderen op z'n hand, orgelist Guido Buysse speelde Sinterklaasliedjes, Willy Jonkers (die Harry De- swarte verving) was van de partij met sprekende pop Ju dokus. En Walter Cantens (alias Davids) praatte al die nummertjes aan elkaar terwijl Willy De Greef koördineerde en regisseerde. En dan was er ook een koortje (o.l.v. Guido Buysse) dat dapper liedjes ver tolkte, waren feestpromotor Albert De Niel en feest- en protokoldame Marie-Jeanne Van Pottelberghe omnispre- sent en staken niet alleen sche pen Van Daele maar ook alle aanwezige medewerkers, van de toeristische dienst de han den zéér uit de mouwen. Een ongehoord sukses werd dit initiatief van de stad. In die mate werden de stadszalen i overrompeld dat je je rond vijven, toen alle kindertjes per leeftijd een zak met lekkers mochten gaan halen bij Sints troon, in een heksenketel met Heizelallures waande. Het uit- delen van presentjes wordt bij Willy Jonkers in aktte op het Sinterklaasfeest t, een volgende uitgave beslist Niklase stadszalen beter gedirigeerd, zo verzeker de men ons. Dat neemt na tuurlijk niet weg dat de zwe tende, zwoegende Sinterklaas danig in z'n nopjes was met de enthousiaste wijze waarop de kindertjes van Sint-Niklaas en omgeving zijn feest meemaak ten. En woensdag jl. werd door de banketbakkers van Sint-Niklaas, in de schouw burg, een gelijkaardige happe ning op het getouw gezet. Sint-Niklaas in de ban van Sint-Niklaas: zo hoort het na tuurlijk! W.V. - foto's Iv Naar aanleiding van zijn 123e verjaardag geeft het Gemeen tekrediet van België een bie- zondere editie uit van zijn drie maandelijks tijdschrift. Deze publikatie, handelend over het verschijnsel stad, zal meer dan de Sint- 300 pagina's tellen. let bestuur van de Sint-Niklase jeugdraad in september 1985 en in gezelschap van schepen Lenaerts dens de jongste vergadering behandelde men de herinrich ting van de dorpskern van Bel sele, meer bepaald de verbin ding van de Populierenwijk met de dorpskom onder het viadukt R.W. 14 en de aanslui ting op de rijksweg en de her schikking van Belseledorp. Er zijn nog bijeenkomsten ge pland met de plaatselijke be volking om deze voorstellen te motiveren en te bespreken. De stedelijke jeugdraad van Sint-Niklaas organiseert op donderdag 21 november om 20.15 uur een gesprekavond over het stedelijk jeugdbeleid. Het debat vindt plaats in de kommissiezaal van het stadhuis (tweede verdieping). Aan het debat wordt deelgenomen door jeugdschepen Lieven Lenaerts en de afgevaardigden van de gemeente- raadsfraktics in de Jeugdraad, m.n. Lucien Bats (SP), Frans De Coeyere (PVV), Roel De Jong (CVP) en Nelly Maes (VU). Als gespreksleider fungeert de journalist Hugo De Looze, die al jarenlang het stedelijk jeugdbeleid op de voet volgt. In een eerste luik van het gesprek worden de rol van de jeugdraad, de verhouding met het stadsbestuur en de gemeenteraad en de initiatieven van de gemeente- raadsfrakties onder de loupe genomen. In het tweede gedeelte snijdt men acht zgn. hete hangij zers aan: betoelaging, jeugdwerkloosheid, jeugdvormings- centrum, speelpleinen, radenhuis, aanwerving jeugdcon- sulent, gebruik stedelijke infrastruktuur en bescherming jeugdlokalen. Ieder die belangstelling heeft voor het jeugdbeleid in Sint- Niklaas is welkom. Er is ruime gelegenheid voor het stellen van vragen. Toegang gratis. Nieuwe bestuursleden De jeugdraad verloos tot slot enkele nieuwe verantwoorde lijken. In opvolging van Ivan Elegeert (KLJ-jongcns Sinaai) werd Patrick Vaerewyck (Jongsocialisten) aangeduid als afgevaardigde in de stedelijke leefmilieukommissie. Hans Van Poucke (Jeugdhuis Troe- lant Sinaai) werd verkozen tot nieuwe ondervoorzitter en Leo De Prijcker (JIN Sint-Niklaas) tot nieuw bestuurslid. Het dagelijks bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter Lie- Reeds 15 jaar is het Centrum voor Levensvorming aktief in Lokeren. Hoog tijd dus om deze boeiende werking ook in Sint-Niklaas op te zetten; Zo dacht althans de leiding van het C.V.L. Men ging dan ook met man en macht aan het nadenken en aan het werken. Eind december 1984 werd met dit oogpunt een b.t.k.-er aangeworven voor wat ondertussen het projekt 'Tijdsein' was geworden. Hilaire Liebaut, burgemeester van de stad Lokeren, aanvaardde het patroonschap. Enquêtes werden gedaan, gegevens verzameld, er werd een inventaris gemaakt van gelijksoortige werkingen in de regio, enz. Een en ander ging dus niet onvoorbereid. Eindelijk is het dan zo ver. Op 20 november start een eerste reeks samenkomsten. Die richten zich tot werkende en werkloze jongeren beneden de 25 jaar. Men viseert in de eerste plaats laaggeschoolden, dat wil zeggen jongeren die geen A2 diploma haalden, behalve beroeps. Het C.V.L. is een vormingsinstelling. In groepjes van zo'n tien deelnemers doet men er aan kreativiteit, sport, groepsbegeleiding en thema-gericht werken. Dit alles gebeurt met het oog op de 'algemene vorming' van bewuste jongeren. Een eerste reeks samenkomsten loopt te Sint-Niklaas in de lokalen van het speelplein Blij en Trouw, Industriepark- Noord 33 tot eind december (1 samenkomst per week van 9 u. tot 17.30 u. 's middags maaltijd ter plaatse tegen 60 fr.) Zij die stempelen kunnen vrijstelling van stempelkon- trole bekomen voor de samenkomsten. Meer inlichtingen kan men bekomen op het adres te Lokeren: C.V.L. Eksaarde-dorp 86, 9108 Lokeren, tel. 091/46.96.59. Vragen naar Veerle, Karla of Mare. fieuwe landbouworganisatie nlangs werd in Vlaanderen een nieuwe landbouworgani- itie opgericht, het Boerensyndikaat. Voorzitter van de euwe landbouworganisatie is Lieven Ferket, melkvee- juder uit Stekene, die tot voor kort ondervoorzitter was in het Algemeen Boeren Syndikaat (ABS). Lieven Ferket eedt daardoor in de voetsporen van zyn vader Baziel erket die in 1962 stichter en eerste voorzitter was van het e stichters van het Boeren- rndikaat, allen landbouwers, illen hiermee de kontinuïteit itzekeren van de uitbouw van •n volwaardige onafhankelij- landbouworganisatie, over- jnkomstig de beginselverkla- ng die bij de oprichting door ader Ferket werd vastgelegd, leze recente ontwikkelingen inden volgens de groepering un oorzaak in het feit dat falère Quaghebeur, huidig BS-voorzitter, de problemen innen het ABS die. naar ver- lidt vooral het gevolg zijn van lanbeheer en machtsmisbruik de bij het ABS aanleunende izw's (het Nationaal Agrarisch Antrum (NAC) en de ABS- iëkteverzekering waar hij •spektievelijk voorzitter en ommissaris is) weigerde op te issen. ijna een vol jaar werd ge acht intern tot een oplossing komen. Dit bleek een on- mgelijke opgave. Door zijn oedoen werd ook de dienst- crlening vanuit het ABS aan land- en tuinbouwers, een werk van jaren struktureren, op enkele maanden tijd zo goed als tot niets herleid, zo stelt men althans bij het nieu we Boerefisyndikaat. Uiteindelijk werd door dertig rechtgeaarde bestuursleden van het ABS klacht ingediend bij het Hoog Komitee van Toezicht, dat een onderzoek heeft ingesteld. Het pas opgerichte Boerensyn dikaat wil niets anders zijn dan een syndikaat voor landbou wers en tuinders waarin de sociaal-ekonomische proble matiek van het gezinsbedrijf centraal staat, vanuit een vol ledig onafhankelijke positie, nl. los van partijpolitieke, kommerciële of welke andere binding ook. Het jong syndikaat wil het nieuwe alternatief zijn tot be scherming van de zelfstandig heid van de gezinsbedrijven, «omdat het ABS als gevolg van wanbeheer en een kortzichtig beleid in deze taak mislukt is en zijn geloofwaardigheid heeft verloren» (staat uit de perstekst) Om aan de toetredende land bouwers en tuinders een all round dienst verlening te kunnen verstrekken werd, on der impuls van Ignace Van De Walle, tien jaar nationaal on dervoorzitter van het ABS, los van het syndikaat een onafhan kelijk dienstencentrum opge richt, het Vlaams Agrarisch Centrum. Samen verstrekken zij ener zijds syndikale hulp en voor lichting en anderzijds alle dienstverlening van ekonomi- sche, sociale, fiskale, juridi sche en technische aard. even als vorming en bijscholing via naschools onderwijs. Daarbij wordt steun verleend aan de opbouw van een sociaal-kultu- reel vormingscentrum waarin vooral gemikt wordt op de be geleiding, de vorming en de belangenverdediging van de vrouw in de land- en tuinbouw, naast uiteraard kuituur en ont spanning. De drie verenigingen hebben hun zetel te Melle, Brusselse- steenweg 135 (091/31.75.25). Rond de jaarwisseling wordt gestart met de uitgifte van een informatie- en. -ledenblad. Naast de hoofdzetel te Melle werd reeds voor twee provin cies nl. Brabant «en Limburg een regionaal kantoor opge richt. Lieven Ferket is voorzitter van Boerensyndikaat (archieffoto) opgerichte) Naar aanleiding van een zwaar verkeersongeval op 6 november rond 15.50 u. te Sint-Niklaas, op het kruispunt rijksweg 14 - Passtraat, ter hoogte van de garage Peugeot - Van Hoecke, tussen een personenauto Mercedes en een personenauto Honda Civic waarbij een zwaar gekwetste viel, wordt een dringende oproep gedaan aan getuigen met beleefd verzoek zich bekend te maken aan de politie van Sint-Niklaas tel. 03/777.78.79 of eventueel een schrijven te richten aan deze politieinstantie politiecommissariaat, stadhuis Grote Markt te 2700 Sint-Niklaas, ter attentie van adjunktkommissaris-opziener A. Smet. Het zevenjarig bestaan is bij A.I-Waasland geen reden om uitbundige festiviteiten te organiseren. Wel wil Amnesty- International Waasland de aandacht vestigen op wat sinds 1978 door een voortdurende inzet werd bereikt, en op wat er voor de nabije toekomst op het programma staat. Adoptiegevangenen De belangrijkste aktiviteiten van A.I.-Waasland zijn het schrijven van brieven voor de adoptiegevangenen, het ver strekken van informatie en het werven van de noodzakelijke fondsen. De lokale groep adopteert steeds twee gewe tensgevangenen uit landen met een verschillende ideologie en tracht hun vrijlating te bevor deren. Een vereiste is dat de gewetensgevangene geen ge weld heeft gebruikt. Uruguay In 1984 werd de Uruguayse adoptiegevangene van A.I. Waasland, Elisabeth Carmen Meisozo, vrijgelaten. Een pater uit Verrebroek, die werkzaam is in Montevideo en onlangs voor vakantie tijdelijk naar het Waasland was terug gekeerd, wist te melden dat Elisabeth het uitstekend maakt en dat haar terugkeer in de maatschappij goed verloopt. Een sukses waartoe A.I.- Waasland zeker bijgedragen heeft. Rus in ballingschap De Rus Yakov Ivashchenko was voorganger van de Baptis- tenkerk, die niet geregistreerd is en dus officieel niet toegela ten is in de USSR. In augustus kreeg A.I.-Waasland van het internationaal sekretariaat in Londen de officiële bevesti ging dat de door haar geadop teerde gewetensgevangene aan het tweede gedeelte van zijn straf is begonnen. Na vier jaar strafkamp begint Ivashchenko thans aan vier jaar interne ballingschap. Griekse gewetensbezwaarde Thanassis Pitsikopoulos is een Griekse Jehova's Ge tuige, die vanwege zijn ge loofsovertuiging militaire dienst heeft geweigerd (Griekenland kent geen burgerdienst). Hij werd tot vierenhalf jaar gevangen schap veroordeeld. A.I. adopteerde Pitsiko poulos als gewetensgevan gene, omdat A.I. van me ning is dat iedereen de kans moet hebben te kiezen tus sen militaire dienst of bur gerdienst wegens morele bezwaren. Fondswerving Teneinde haar eigen aktivitei ten te kunnen financieren en de familie van een geadopteer de gevangene - indien nodig - te kunnen steunen, is fonds werving een - onvermijdelij ke s— bekommernis van A.I.- Waasland. De kaarsen- en stickerverkoop zijn reeds bij een ruim publiek bekend. Minder geweten is dat A.I.-Waasland jaarlijks een etentje organiseert om haar werking Financieel te steunen. Dit jaar zal dat etentje plaats vinden op 7 december in het kollege te Sint-Niklaas, vanaf 12 u. tot 14.30 u. en van 17.30 tot 20 uur. Eetmaalkaarten kunt u bestellen op het volgen de adres: Bredadreef 6, Sint- Niklaas (tel. 776.64.96), waar u ook uw keuze van menu en tijdstip kunt mededelen. Het zevenjarig bestaan mag dan niet op uitbundige wijze ge vierd worden, een grote op komst bij deze fondswervende en smakelijke aktiviteit zal voor Amnesty International Waasland zeker een stimulans Stortingen kunnen steeds ge beuren op rekeningnummer 645-1110370-46 ten gunste yan A.I. Waasland. De lidmaatschapsbijdrage is 800 fr. (350 fr. voor studenten, werklozen, gepensioneerden, miliciens of gewetensbezwaar den). Gelieve dan wel de ver melding «Nieuw lid» te schrij ven op het stortings- of over schrijvingsformulier. Indien U geïnteresseerd bent om aktief deel te nemen in de lokale groep van A.I. Waas land (info, stands, vergaderin gen) kunt u terecht via één van deze adressen: Amnesty Inter national, Lokale groep Waas land, Schoolstraat 227, 2700 Sint-Niklaas, tel.: 776.64.96 of Klapperstraat 196, 2750 Beve ren. tel.: 775.15.17 of 775.44.84. In Beveren vond opnieuw, onder belangstelling van honderden, de 'massagriel' plaats. Sint-Maarten arriveerde te paard en poseert in gezelschap van burgemeester en schepenen (foto's Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 7