Sint-Niklazenaar Hubert Burm viert jubileum in de schouwburg BBroSaisiiiÉByb^"^»^ Lokerse liberale voorman Jean Van Hooff overleden Feestkoncert in de schouwburg U doet toch óók mee aan 't feest bij Electro VD? De Andes beklimmen... in Sint-Niklaas 8 - 15.11.1985 - De Voorpost 35 jaar de gevoelige snaar betokkeld. Hij bevoorraadt kerken met meeslepend mooie muziekmakers, hij geneest kaduke piano's, hij startte een orgelschool op. Hubert Burm is kunstenaar en mekanicien tegelijk, ambachtsman en middenstander. Vijfendertig jaar al levert hij «strijd tegen laagheid en valsheid», zoals hij het lapidair maar ook puntgaaf uitdrukt. Burm is een stemmingmaker met allure, een vakman. Een opname van precies tien jaar geleden: pianist Hubert Burm in gezelschap van z'n echtgenote en z'n (Ham)hondje Chalo Niet voorbestemd In Ziele bracht Hubert, die in 1926 te Aalter geboren werd, z'n jeugd door. Vader Burm had een heel mobiele job bij de staat en dat verklaart het vaak verhuizen van het gezin. Op een mooie dag schaften z'n ouders een piano aan voor Hubert. De knaap begon te musiceren, ging bij een privéleraar les volgen. Elf jaar was hij toen. Van voorbestemdheid was géén sprake, Hubert Burm stamde uit een gewone familie waar niét permanent met notenbalken werd gesjouwd. Langs moeders kant was er wel aanleg voor fijnmechaniek en die eigenschap heeft Hubert misschien geërfd. De jongeman begon te improviseren: schlagers, evergreens, het kon alle kanten uit. Het lessenstra- mien werd niét strikt nagevolgd, maar Huberts talent kwam volop aan de oppervlakte. Tijdens de tweede wereldoorlog trad Burm in een orkestje van een studentenklub aan, als pianist; dat muziekensemble zou tot big band uitdeinen. Met een na de bevrijding kwamen de militairen hem met een jeep ophalen «because he played very well the jazz-piano» en Hubert trad eerst individueel op in de officierenmess in Zele, nadien in groep. Van Tilburg naar Lokeren Door bemiddeling van een orkestlid kwam hij na de tweede wereldoorlog in kontakt met een pianohan delaar-pianobouwer uit Nederland. Vier jaar lang zou Burm bij Johan Koch in Tilburg het vak leren: piano's stemmen, het opnieuw besnaren of bevilten, het vernieuwen van het klavierbeleg, fineren, bijt- sen, politoeren van meubels. Een onvergetelijke ervaring voor de jongeman die net de technische school in Gent had verlaten. Kruciaal werd het jaar 1950 in Burms leven. Hij huwde dan met Irène Christiaens van Zele en zou in Lokeren, aan de Voermanstraat, met een beschei den toonzaal van wal steken in de branche. Geld om te investeren was niet voorhanden, de 'showroom' werd met enkele tweedehandse piano's gevuld. De dure piano's gingen overigens allerminst vlot van de hand. Hubert Burm herinnert zich nog wel dat hij z'n eerste nieuwe piano verkocht aan een apotheker uit Lokeren. Sint-Niklaas in the mood In 1958 zei Burm de Durmestad vaarwel en kwam hij zich aan de Prins Albertstraat in Sint-Niklaas vestigen. Goeie kontakten groeiden met de vader van Willy Hermans en door diens toedoen raakte Hubert in voeling met de muziekakademie, waar hij piano's ging stemmen. Dra werd hij ook aangezocht om in de stadsschouwburg en in hier en daar een school piano's te gaan repareren. Voor privégebruik kocht Hubert Burm in 1960 een Hammondorgel aan. De firma die voor de distribu tie instond was op zoek naar een dealer in Sint- Niklaas. Het toeval wou dat de zaakvoerder voor de Benelux van het orgelmerk in kwestie Sint-Niklaze- naar Gerd Mertens was. En Hubert Burm werd bereid gevonden, als regionaal agent voor de Ham mondorgels te fungeren. Orgelschool als service Wegens plaatsgebrek nam Burm vanaf 1963 z'n intrek aan de Nieuwstraat 25 in Sint-Niklaas. In 1974 kreeg hij de gelegenheid, dat pand aan te kopen. Het huis werd gerestaureerd en er werd ruimte gemaakt voor een grote toonzaal. Burm installeerde het werkhuis op de eerste verdieping en knutselde eigenhandig een pianolift in elkaar. Nog in 1974 stichtte hij een heuse orgelschool. Akademieleraar Guido Buysse werd geëngageerd en begon bescheiden met een zestal leerlingen. Burm koos voor onderlegdheid, wist van zichzelf dat hij géén muziekpedagoog is. Elf jaar al is de orgelschool bezig. Twee, drie avonden per week komen groepjes van negen bij Buysse de lessen volgen: soms ook wordt individueel onderricht verstrekt. Het is «fantasie-orgelspel» dat men hier aanleert, muziek in het lichtere genre. Hubert Burm beschouwt deze lessen, die in een lokaaltje boven de winkel gegeven worden, als dienstverlening aan de mensen die bij hem komen kopen. Hij verdient er zelf niks aan, men betaalt gewoon de leraar. Maar Burm komt wel de verdien ste toe, met de orgelschool van start te zijn gegaan. Al werd ten dele uit noodzaak met het lesgeven begonnen, want herhaaldelijk kreeg Burm kopers van een orgel over de vloer die niet wisten hoe je zo'n instrument moet bespelen. Pianokliniek Om zowel aan de klavierhandel, het atelier, de lesruimte als het magazijn de nodige akkomoda te kunnen bezorgen, huurde Burm het huis na; het zijne erbij. Aan de Nieuwstraat 27 vind je dc 111 Johannusorgels, kerkinstrumenten die duchtig kun- nen nadreunen en een mooie klank uitspreiden. Burm heeft Johannusorgels geleverd aan de kerken van Stekene-centrum en Stekene-Hellestraat, Krui beke en de nieuwe H. Familiekerk in Sint-Niklaas, aan de verpleegstersschool in Sint-Niklaas, en ook in Zoersel, Willebroek en elders. In het zijgebouw aan de Nieuwstraat staan ook de kleine en klassieke Contentorgels opgesteld. Hubert Burm heeft een voorraad van een zeventig tal instrumenten, enkel piano's en orgels dus. Aan de De Castrodreef beschikt hij over een magazijn om nog een dozijn piano's te stockeren. Boven in het huis aan de Nieuwstraat 25 is een toonzaal met tweedehandspiano's, net naast hel atelier. Burm wordt met het oog op het opkalefate ren van piano's goed geholpen door jongeling Luc. Hij geneest de toetsinstrumenten van alle mogelijke kwalen, brengt een nieuwe 'feuter' aan, spant snaren bij, enz. Liefdesbrief Hubert Burm speelde tijdens het bezoek dat konin gin Fabiola in 1978 aan Sint-Niklaas bracht urenlang gedurende het banket ten stadhuize. De Sint- Niklazenaar was ook zes jaar muzikant in het vroeger zo roemrijke Scaldiadomein in Rupelmon- de, luisterde de Sint-Niklase Hoffeesten op, e.d.m Z'n dochter Henriette drukte de voetsporen van haar vader. Ze bespeelde zo nu en dan het Ham mondorgel in een restaurant en musiceerde nog samen met zanger Jean Walter in het kasteel van Bazel. Als je zo'n piano moet repareren, opereren haast, duiken soms rare zaken op, dingen die langs kieren en spleten van het muziekmeubel zoek raakten bij de eigenaar. Hubert Burm ontdekte al muntstukken in de piano's die hij moest herstellen, vond een liefdesbrief en zelfs een (Engelse) cheque. De pianostemmer vindt van zichzelf: «Ik zou geen tafel of stoel kunnen maken, maar oppoetsen lukt me aardig». Echt schrijnwerk, echte meubelmakerij komt er dus niet bij te pas maar je moet wel van wanten weten. En de vaardigheden onder de knie hebben die je in staat stellen, van een gammele piano weer een nieuwe te maken. Wouter VLOEBERGH Vrijdag 22 november vindt in de Sint-Niklase schouwburg om 20 u. een koncert plaats n.a.v. het feit dat Hubert Burm 35 jaar in de pianostiel zit. Guido Buysse bespeelt het Hammondorgel, Sint- Niklazenaar Frans Van Landeghem is pianist en Erwin Van Bogaert musiceert op een groot Johan- nus-kerkorgel dat speciaal uit Nederland wordt overgebracht. Kaarten voor deze manifestatie via tel. (03) 776.22.49 van H. Burm of (enkel op 22 november) in de schouwburg. (wv) Electro VD In Temse beschikt sedert zes jaar over een funktloneel gebouw waar de prijsbewuste konsument ronduit alle huishoudtoestellen vindt. Het Is dezer dagen volop feest bij de Voordelige Discount. «s —y.-t E C T ,o I Jj' «e Ai B MO CE R LACC R %JjÊ P VALTER CAPIAU 7: 'SE rmtc nnavcntcit 1% 'BB Hij werd 97 jaar Zondag 3 november overleed op 97-jarige ouderdom te Kapellen by Antwerpen in een rusthuis Jean Van Hooff. Op 19 november zou h(j 98 jaar geworden zyn. Voor heel wat jongeren zal de naam Jean Van Hooff in het Lokerse nog maar weinig zeggen, maar vooral in liberale kringen van de Durmestad en zeker bij de ouderen zal zyn naam altijd verbonden blijven met de liberale mutualiteit Hulp in Nood, de oudleerlingenbond en vriendenkring van het officieel onderwijs en de Lokerse toen nog Liberale Partij. was al van in 1976 verruimd, naar huishoudapparaten én koelkasten, droogkasten en wasmachjnes toe. Electro: een traditie van nu al pakweg één decennium. Om de prijsbewuste klant in behaaglijker omstandigheden te kunnen ontvangen, hem meer keuzemogelijkheden te bieden ook besloot men zich in Temse te komen vestigen Een toch wel grootschalig op gevat projekt aan de Kapela- nielaan: 2.700 m' nuttige op pervlakte. De nieuwbouw werd in nauwelijks twee maanden gerealiseerd en in oktober 1979 kon Electro VD de eerste pnjsbewuste klanten verwel komen langs de baan naar Sint-Niklaas. Dèt werd het hoofdkwartier, het electrotref- punt van Waasland en Klein- Brabant Frangois legde zich van dan af uitsluitend toe op z'n discount zaak, zei de jaarmarkten vaar wel. En z'n zoon Johan mocht mee de zaken beredderen in Temse. Familiefeest Ze pakken de dingen op ge- Vader en zoon Van Doorslaer weten van wanten als het om elektrische apparaten gaat. Straks komt Walter Capiau een bezoek brengen en zijn er heel wat waardevolle toestellen te winnen. Koken, strijken, scheren, koe len... Daar heb je toestellen voor nodig, instrumenten die wezenlijk deel uitmaken van het komfort van alledag. Elec tro VD heeft al die apparaten in huis, u kunt ze langs de rijksweg Sint-Niklaas - Breen- donk in Temse tegen héél schappelijke voorwaarden op de kop tikken. VD staat voor Van Doorslaer VD staat óók voor Voordelige Discount. Electro VD, sedert zes jaar gevestigd langs de Kapelanielaan, weet van wan ten als het om elektrische huishoudtoestellen gaat. Maar het pakket omvat méér, is da nig uitgebreid. Een koelkast, een wasmachine, maar ook een strijkijzer of scheerappa- raat kan je er kopen. En een uitgebreide gamma speelgoed artikelen. Videotoestellen ui teraard, en zelfs tuinhuisjes (eigen VD-fabrikage). Van Weert naar Temse Begin der jaren vijftig begon Frangois Van Doorslaer uit Bomem de jaarmarkten in de omgeving te bezoeken. Fanta sie-artikelen, potten en pan nen werden aan de markt ge bracht in Klein-Brabant en 't Land van Waas, in de Rupel- streek, in het Antwerpse. Meer dan honderd jaarmarkten op één jaar, het maakte Van Doorslaer bekend en befaamd in de streek. Frangois had het op die jaarmarkten alsmaar over «de dikke sigaar» en dèt werd ook z'n bijnaam. Een vreemde toenaam eigenlijk, want vader Van Doorslaer pleegt enkel sigaretten te roken. In 1976 werd in 't Bomemse gehucht Weert, nog net in Klein-Brabant en op een steenworp van Temse en 't Land van Waas, een winkel geopend. Hooguit 500 mJ ver koopoppervlakte. Die bleken algauw ontoereikend te zijn om het ritme van de expansie die de zaak kende te kunnen volgen. De gamma produkten zinsvriendelijke wijze aan bij Electro VD. Dat moge blijken uit de brede waaier produkten die men in Temse aanbiedt én uit de voordeelprijzen. Je krijgt wóèr voor je geld in deze dis- countondememing. Gezins vriendelijk van inspiratie zijn ook de festiviteiten die Electro VD met de regelmaat van een klok op het getouw zet. Toen Electro VD zich pas in Temse genesteld had dienden zich een paar duizend mensen aan voor de open deur waarbij Will Tura eregast was. Een feest van jewelste. Voor de open deur van 9, 10 en 11 november wist men de be faamde BRT-kaartlegger Wal ter Capiau aan te trekken: op zondag 17 november om 15 u. leidt Capiau de finale van het Hoger- of Lager-spel dat zo veel prijsbewuste mensen in de ban houdt. En zondag 24 november is het tijdens de na middag Sinterklaasfeest, en bij die gelegenheid worden alle jongelui die langslopen bij VD met een presentje bedacht. Spelenderwijs kopen bij Elec tro VD. Als je voor minimaal duizend frank aankopen doet krijg je één of méér formulie ren voor het Hoger of Lager- spel. Het is best mogelijk dat je zo moeiteloos afstevent op de grote finale van 17 november. En dat je een kleurentelevisie toestel, een video of een vol automatische wasmachine in de wacht sleept Het prijzen pakket is indrukwekkend. Meedoen is zéker de bood schap En als je niét bij de gelukkigen zou horen is er nog een troostprijs, een ook al waardevol toestel overigens. Electro VD wil het de mensen in de streek naar de zin ma ken. Men heeft immers een sfeer van vertrouwen ge- kreêerd met de klanten. Wie ééns bij deze firma over de vloer kwam blijft komen. Dat heeft te maken met o.m. de konsumentgerichte prijzenpo litiek, de degelijkheid van de produkten, de vlotte wijze waarop de technische dienst funktioneert, het heel uitge breide assortiment. Open deur: kijken, .keuren, kie zen. Demonstraties meema ken met een mikrogolfoven of met de Kenwood-keuken ro bot, in de namiddag van 9,'10 en 11 november. Terloops even checken hoe het met je troefkaart zit. Doèn, want Wal ter Capiau wil je op 17 novem ber beslist gelukkig maken. Bliksemsnel naar de zaak met de bliksemprijzen toe! Tekst: W.V. Daafpm is het meer dan pas send om even te blijven stil staan bij de figuur van Jean Van Hooff, een man die door zijn hoge ouderdom vier gene raties heeft zien komen en gaan en die sedert de eeuwwis seling tot vandaag getuige is geweest van de enorme sociale en technologische veranderin gen van deze tijd. Een man, die niet alleen van 1912 tot 1962 een rijke beroepsloop baan als nijveraar in stoffen en konfcctie uitbouwde, maar die Op vrijdag 15 november is in Sint-Niklaas een uitzonder lijke filmavond gepland: «Andesexpeditie 1984 - Alpa- mayo Zuidwestwand» voorgesteld door Lut Viv(js'en Jan Vanhees. De Vlaamse bergsportvereniging organiseert. Lut Vivys kwam voor de eerste maal in het wereldnieuws door als eerste vrouw de meer dan 8000 m hoge Dhaulagi- ritop te beklimmen. Velen van ons zullen haar ook gezien hebben in het programma «Met Mike aan zee», waarin ze haar wedervaren en toekomstige plannen aan televisiekij kend Vlaanderen uit de doeken deed. In 1984 was er in het brein van deze Vlaamse topaipinisten een stoutmoedig plan ger(jpt: een lichtgewichtexpeditie in het Andesgebergte, waarbij tot nu toe onbeklommen wanden zouden bedwongen worden. De keuze viel op de noordwand van de Kitanyu (6040 m) en de zuidwestwand van de Alpamayo (5947 m). Vooral deze laatste berg spreekt bij velen tot de verbeelding: hy wordt niet ten onrechte vaak de mooiste berg van de wereld genoemd, de geplande wand is een van de steilste beklimmingen. De driekoppige alpinistenploeg, Lut Viv(js, Jan Vanhees en Dominique Tettelin zyn in hun opzet geslaagd. Dat zoiets niet steeds van een leien dakje loopt zal niemand verbazen. Toch hebben zij nog t(jd gezien om al hun wel en wee op film vast te leggen, zelfs tijdens zeer extreme beklimmingen. Deze film richt zich tot iedereen die ergens avonturen- bloed in zyn aderen heeft, die geboeid is door het fascinerende relaas van enkele landgenoten, opgeklom men tot de «wereldtop». De filmavond begint om 20 u. in het Dagcentrum, ingang Moerlandstraat, Sint-Niklaas. Iedereen is welkom. Zondagnamiddag 17 november organiseert dc Vlaamse Bergsportvereniging een haivedagwandeling in de omge ving van de Barbierbeek. Samenkomst om 13.30 uur aan de kerk van Bazel, laarzen niet vergeten. Ook hier z(jn niet-leden van harte uitgenodigd. ook tot hoge leeftijd altijd ak- ticf heeft deelgenomen aan het Lokers verenigingsleven. Officieel onderwijs Reeds in 1909, voor dc mees- tcn onder ons reeds een ver verleden, lag Jean Van Hooff als jongeman aan de basis van de oprichting van de «Bond der Oud-leerlingen van de Middelbare Jongensschool», een vereniging die in 1926 fu sioneren met een tweede oud- leerlingenbond tot de nog steeds bestaande «Bond van oud-leerlingen en vrienden van het officieel middelbaar onder wijs». Tot op '51 was hij in beide verenigingen kommissa- ris en van '51 tot *71 zelfs ondervoorzitter. Zijn engage ment voor het officieel onder wijs te Lokeren is steeds totaal geweest en hij heeft dit uitge drukt in een lidmaatschap van maar eventjes 62 jaar! Liberaal Op politiek vlak kwam Jean Van Hooff voor het eerst op de voorgrond in 1921 toen hij penningmeester werd van de toenmalige Liberale Partij te Lokeren, een functie die hij zou blijven uitoefenen tot 1930. Het was de tijd toen de eerste liberale volksvertegen woordiger dr Jan Persoons verkozen werd van 1904 tot 1919. Van 1953 tot 1960 was Jean Van Hooff voorzitter van de Lokerse Liberale Partij in op volging van dr. Albert Lambo- rcllc, de liberale naoorlogse burgemeester. In '44 was hij liberaal gemeenteraadslid ge worden in opvolging van Jean Rubbcns, die reeds in 1942 overleden was, maar die door de opschorting van de gemeen- teraadsaktiviteiten door de Duitse bezetter niet kon ver vangen worden. Hij werd als gemeenteraadslid. Hij was dan 77 jaar en had er dan 20 jaar gemeenteraad opzitten. Dat betekende ook het einde van zijn officieel politiek leven. Naast zijn politieke bedrijvig heid was hij ook van 1923 tot 1972 (49 jaar) lid van het be- stuurskomité van het stcdeli museum, een museum d door zijn vader Hector Va Hooff was gesticht. Vanaf 19 zou hij zelfs voorzitter van museumkommissic wordei De heemkunde heeft meer dan 60 jaar aktk geboeid. Jean Van Hooff was ook, 1930 tot op vandaag, voorzitti van dc liberale Mutualite Hulp in Nood. Gedurende jaar heeft hij van dichtbij groei, dc ontwikkeling en d stijgende komplexiteit van d sociale zekerheid meegl maakt. Als voorzitter van e« bloeiende mutualiteit werd h ook ondervoorzitter van «Uitvoerend Komité van bi Provinciaal Mutualitcitsvo bond van Oost-Vlaanderen en ondervoorzitter van dc «I heerraad van de National Bond van Liberale Mutuali teitsfedcratiën van België», deze funkties ontving hij va schillende eretekens. We va melden hier voor de volledi heid het «Bijzonder Mutua teitsereteken 2de klas» 1931, het «Ridderkruis in Orde van Leopold in 193! het «Bijzonder Mutualiteit» reteken 1ste klas» in 1946 de «Zilveren Palmen in Kroonorde» in 1957. Het rijk gevulde leven van Jea Van Hooff heeft op 3 novemb een einde genomen. Velen 1 len aan hem terugdenken aan een man die wars van soms stormachtige tijdsgebe» tenissen, standvastig zijn ove tuiging trouw bleef en die t illustreerde met een opmerh lijk lang lidmaatschap v schillende verenigingen. We bieden aan zijn beproefi familie dan ook onze oprech deelneming aan. Het nummer 42 van de reel "Aspckten en Dokumenteo uitgegeven door dc Belgiscl Vereniging van Banken is gc wijd aan "de banken binnen d financiële sektor in 1984' Deel I van de brochure bcvi informatie over elk van de banken die tijdens het boel jaar 1984 in ons land bedrij» waren. In deel II worden banken binnen dc financii sektor gesitueerd. Dc brochi re kan besteld worden doo overschrijving van 50 fr. op hi nummer 210-0046684-79 vermelding van de titel.

De Voorpost | 1985 | | pagina 8