Wase scouts en gidsen wedijveren om wisselbeker Kruibeke, Bazel en Rupelmonde samen in één kijkboek Veertiende galaprojektie bij Close-Up Sint-Niklaas Zakstraat-Sinaai blij met briljanten paar Al-Temse en de gewetensgevangenen Nieuwe arrondissementskommissaris voor Waasland en Dendermonde Driekoningenwedstrijd in Sint-Niklaas Belsele in 1985 Melselenaar laureaat in «Mooi Beton» Wapenstilstand in Waas K.W.B. Duizend Appels koos probleemloos nieuw bestuur De Voorpost - 15.11.1985 - 9 Op zondag 17 november van 9 tot 17.30 u. organizeert langs het verenigingsleven dik- Sint-Lutgardis (Zele). Gouw Waas van het Vlaams Verbond van Katolieke wijls met jongeren in kontakt -j /i-irwoim ij komt telt 1% hl7 en knst 395 Uit het distnkt Reinaert ko- Scouts en Meisjesgidsen (VVKSM) een grote speldag op «om te^jjo bE en kost g het domein Puitvoet te Sint-Niklnas. Inzet van het geben- WKM sint-Franciscus, ren is de Givers-gouwtrofee, die de deelnemende groepen p. BoCklandt (tel. 03/ VVKS Sint-Joris, WKSM op een ludieke en sportieve manier zullen trachten te 776.32.77). Sint-Kristoffel, WKS Sint- veroveren. De ruim 350 gidsen en verken- Paulus, WKS Sint-Tarsicius ners (14- tot 17-jarigen) die te (a»en uit Sint-Niklaas), Gouw Waas van WKSM om- nodig gemodernizeerd. De Sint-Niklaas om de Givers-tro- ^KMS Sint-Johannes (Sint- vat 37 scouts- en gidsengroe- neerslag van dit alles is terug te fee zullen wedijveren, kunnen Omis-Waas), VVK.M6 Mgr. pen, verdeeld over vier distrik- vinden in acht nieuwe hand- een aanwijzing geven over de ®?rmijn (Smt-Pauwels) en ten. De wisselbeker die op 17 boeken. Het volume voor gid- bruikbaarheid van het hand- WKM Sint-Martmus (Be- november op het spel staat is sen en verkenners (en hun lei- boek. Tot nu toe schreven veren), momenteel in handen van ding) bestrijkt onder de titel reeds 19 groepen in voor de WKSM Kriko uit Sint-Ni- «Zeg nu zelf» een hele resem speldag. Tenslotte vaardigt distnkt klaas. Voor de organisatie van onderwerpen, van sport en Voor het distnkt Durme zijn Mercator af. WKS Sint-Jozef, de speldag, die het motto «Al- spel, over kristelijke menswor- dat WKSM Onze-Lieve- WKSM Akabe/Sint-Johan, le kleuren van de regenboog» ding, mens en maatschappij tot Vrouw-ter-Heide/Sint Gertru- J VK1*1b Kruco en vvivm draagt, steunt men op het kuituur en expressie. dis (Waasmunster) en Sint-V.ncentius (allen uit Sint- nieuwe handboek voor gidsen Het boek, dat overigens ook WKSM Smt-Antonius/Inca Niklaas), WKS Smt-Willi- en verkenners. een rijke informatiebron en (Moerbeke-Waas). Distrikt brord en WKM Sint-Rita De WKSM-werking werd dit praktische handleiding is voor Land van Aymon wordt ver- Uemse) en v vivoM Mnt-jan- jaar opnieuw bekeken en waar iedereen die beroepsmatig of tegenwoordigd door WKSM Berchmans (Rupelmonde). Bij de uitgeverij Het Streekboek in Nieuwkerken wordt momenteel druk gewerkt aan het boek «Kijk op groot Kruibeke». Nog nooit eerder werden Kruibeke, Bazel en Rupelmonde in één kijkboek ondergebracht. Het betreft hier een prachtig verzorgde uitgave met oude foto's en prentkaarten van deze drie gemeenten die nu door de fusie qsamen gevoegd worden. Werner Smet, auteur van dit werk, en Guido Smet, uitgever, sterk geinteresseerd in heem-en volkskunde, hebben de nood van dergelijk boek duidelijk aangevoeld. Het wordt een terugblik met vele «beelden van toen». Er loopt nu tot 1 december e.k. een voorinschrijving. Belang stellenden kunnen intekenen op het boek tegen de prijs van 895 fr. (bij verschijning 995 fr.). Er wordt ook een beperkte luxe uitgave aangemaakt. Deze heeft een kunst lederen omslag met gouddrukken stofwikkel. Deze boe ken zijn genummerd. Prijs: 1.200 fr. Het word een jaarlijkse traditie dat de Sint-Niklase der Mohikanen; het ver film- en diaklub Close Up met bekroonde diareek- vaardigen van snoep op een sen en films een rijk gevuld, gevarieerd en vooral ambachtelijke wijze, dat een kwalitatief zeer hoogstaand avondprogramma ^J^i En brengt. Op 23 november kunt u gaan kijken in de er schouwburg. Omer Keppens met een aan grijpende dokumentaire over het leven van Zuster Dit jaar werden vijf dia- In de filmreeks worden zes Christiane in een melaat- reeksen als hoogst waarde- korte films gebracht Hoor sendorp nabij Katako Kom vol uitgekozen. «Pastorale» evenveel kineasten. Her- be (Zaire), «In de voetsporen belicht de vier seizoenen in man Beniers brengt een do- van Damiaan». Deze prent het Waasland en «Nostal- kumentaire over een werd bekroond met «Goud- gie» is een beeld van een scheepsmodelbouwer in plus», een nog nooit eerder vereenzaamde oude mens «L'Escaut d'Anvers». «Een gegeven kwotering aan een in zijn even verouderd dorp aan de Schelde» door film die werd gerealiseerd woonhuis, twee realisaties Godelieve Van Bauwel door een kineast van Close van Omer Pauwels. Albert brengt Rupelmonde in Up. Vandevelde laat ons meerei- beeld. En Walter Van Goe- De projektie start op 23 no- zen naar een Tirools dorpje them leert ons het vervaar- vember in de schouwburg, in «Serfaus». Tenslotte digen van een warmelucht- Kaarten kunnen verkregen brengt André Wagemans ballon in «Made in Bel- worden aan de ingang van «Boeketje Waas», het opko- gium». Ghislain Vaele laat de stadsschouwburg of tele- men tot het ondergaan van ons in «Hamsters» het kwe- fonisch worden voorbehou- de zon en «Mystery Glass» ken van in gevangenschap- den op tel. 03/772.54.48. een waar musterie op te to- levende hamsters zien. Fla- Kinderen tot twaalf jaar, nen van futuristische syn- di Thys brengt met zijn il- vergezeld door him ouders, tesizer muziek. lustratieve titel «Laatste hebben gratis toegang. Slechts weinigen onder ons zijn vertrouwd met het doen en laten van een arrondissementskommissaris. Zo'n amb tenaar fungeert als schakel tussen provinciebestuur en gemeentelijke instanties, heeft ook tot opdracht de o.m. sociaalekonomische impakt van een gewest te promove ren. Een dubbelgewest in ons geval: het Land van Waas én het Dendermondse. Na Gerard De Cleene en Norbert De Witte heeft dit dubbelgewest een nieuwe arrondissements kommissaris. Koen Dassen, 31-jarige Antwerpenaar, 're sideert' in het gerechtsgebouw in Sint-Niklaas als arrondis sementskommissaris voor Sint-Niklaas en Dendermonde. Tot eind oktober was Dassen, die aan het Berchemse atheneum en de Ufsia studeerde, als kabinetschef van de Antwerpse gouverneur Kinsbergen aktief. Nu situeert zijn werkgebied zich aan de andere oever van de Schelde, in Waas en Denderstreek. Het is te hopen dat tegelijk met de benoeming van Koen Dassen wat meer informatie wordt voorgelegd naar de bevolking toe, ook omtrent de wijze waarop de regio's Land van Waas en Dendermonde 'gepromoveerd', 'gestimuleerd' worden. W.V. - foto L.V. Inhoud Het boek zal 235 prachtige afbeeldingen bevatten. Voor eerst komen geschiedkundige gegevens aan bod van de diverse gemeenten. Er is een hoofdstuk «Straten en wegen» en ook het verenigingsleven wordt in het daglicht gesteld. Inschrijven kan men bij Het Streekboek, Vrasencstraat 75 te 2770 Nieuwkerken-Waas, telefoon (03-777.75.58 - 777.22.16. Men kan het juiste bedrag storten op rek. nr. 293-0563408-87. Een folder kan men gratis bekomen op aanvraag. De verschijningsdatum van dit unieke kijkboek is omstreeks 10 december. Afbeeldingen werden gebruikt uit de postkaartcnkollektic van Victor Stuyvaert uit Burcht. Het fotografisch werk werd verzorgd door Geor ges Kockelberg van Antwerpen-Linkeroever. Het boek zal 128 blz. tellen van het formaat 21 x 27 cm. De gewone uitgave heeft een stevige, geplastificeerde omslag, de luxe editie heeft een nog luxieuzere omslag in goudopdruk. Voor de komende feestdagen zal het wellicht zeer welkom zijn bij vele streekboekenliefhebbers. De Stedelijke dienst voor toerisme van Sint-Niklaas orga niseert op zaterdag 28 december 1985 ter gelegenheid van de eindejaarsfeestcn een drickoningenwedstrijd. Deze wedstrijd staat open voor iedereen (zowel kinderen als volwassenen). De deelnemende groepen worden ingedeeld in drie kate- gorieën: A voor groepen van 3 tot 6 personen, B voor groepen van 6 tot 9 personen, C voor groepen van 9 personen en meer. Om geldig te kunnen inschrijven moet elke groep bestaan uit ten minste 3 personen. Op vier plaatsen in de stad zullen de deelnemers zich aanbieden bij een jury en er een driekoningen-, kerst- of eindejaarslicd zingen. Deze jury zetelt op 4 plaatsen, voor het stadhuis, aan het Gaudicenter, op het Kardinaal Mercierplein en aan het Casinopark (in de Stationsstraat). De groepen worden beoordeeld naar originaliteit, presen tatie en kledij en de muzikale waarde. Wie wil deelnemen kan kontrolekaarten afhalen op de dienst toerisme stadhuis (eerste verdieping, zijde Park straat). Deelnemen gebeurt geheel gratis. Op 28 december tussen 15 en 17 uur bieden de groepen zich dan in een willekeurige volgorde aan bij elk van dc vier jury's. Zij stempelen dc kontrolekaart af. Tussen 17 en 18 uur worden de deelnemers vergast op boterkoeken en chokolade in de kalfac in het Sint-Jozef- Klcin-Seminarie. Te 18 uur ontvangen al de deelnemers een prijs in de kalfac van het kollege. De deelnemende groepen komen naar de prijsuitreiking in Driekonin- genkledij. Zoals gebruikelijk werden de belangrijkste gebeurtenissen op plaatselijk vlak in Belsele ook m.b.t 1985 op film vastgelegd door een ploeg van Belsele Sportief. Onder het motto «Zo leeft Belsele» wordt de kleurenfilm geprojek- teerd in het parochiecentrum op vrijdag 22 november om 19.45 u. Aan bod komen sportieve, kulturele en andere evenemen ten (bruiloften, schoolfeesten, processie, jaarbeurs e.d.m.). Ter afronding zal de 16 mm film «R.I.P.» van en met Kamicl De Deene worden vertoond. Na de pauze worden de jonge wielrenners Hedwin De Tacy, Hervé Verschueren en Jean Boone voorgesteld. Kaarten kosten 60 frank. Alleman is welkom op de bijeenkomst. «Jonge mensen in de gevangenis» was hef centrale thema mensenrechtenorganisatie, van Amnesty Internationals «week van de gewetensgevan- Voor de maand december genen», die onlangs werd gehouden. De aandacht werd PÜant de '°ka'c Al-groep op- gevestigd „p de hopeloze toestand van jonge mensen - van over de hele wereld die het slachtoffer zpn van gansc maand '0p „arktdagen mensenrechtenschendingen. en voor en na (je verscheidene De lokale groep Temse van Amnesty International leverde kerkdiensten, maar waar- ook zijn bijdrage aan de aktieweek in het teken van de schijnlijk ook aan de ingangen gewetensgevangenen. Voor de maand december plant van de grote warenhuizen, zul- dezc Al-groep opnieuw een info- en kaarsenaktie. 'en dan (onder andere) de be kende kaarsen met het Al- Jonge mensen, zelfs kinderen, lingen van de hogere humanio- symbool te koop worden aan- «verdwijnen», worden vastge- ra van het Ste-Amelbergainsti- geboden, houden zonder enige vorm van tuut. In de lokalen van jeugd- Wie meer informatie wenst proces, worden gemarteld en klub Veldstraat werden twee over Amnesty International ter dood veroordeeld. Vaak «briefschrijfavonden» gehou- kan terecht bij: Fons Van lokt hun protest alleen maar den. Ilqt brieven schrijven is Schoor, Fonteinstraat 9, Tem meer repressie uit. Amnesty overigens hèt wapen van de se. Tel. 771.01.23. International, de onafhankelij- R-V. ke en onpartijdige mensen rechtenorganisatie, wil deze harde, maar spijtig genoeg re ële toestanden kenbaar maken en aan dc kaak stellen. AI belichtte gedurende de week van de gewetensgevangenen De tweede fotowedstrijd en kleurenfoto's ingezonden heel wat gevallen. «Mooi Beton», die tijdens de die" op artistieke wijze een ori- De lokale groep Temse van zomer 1985 werd georgani- gineel gezichtspunt op beton of Amnesty International is sinds seerd door het Verbond der een mooie toepassing van be- enkelc jaren aktief. Hij werd Cementnijverheid, kende een ton illustreren, destijds in het leven geroepen groot sukses, zowel bij de jon- In de kategorie «ouder dan 21 door Fons Van Schoor. ge als bij de minder jonge jaar» kreeg Jean Van Goe- Tijdens de week van de gewe- fotoliefhebbers. them uit Mclsclc (Beveren) tensgevangencn deelde de Door 401 deelnemers werden een speciale vermelding en een groep folders uit aan de leer- meer dan 1.700 diapositieven prijs van 7.500 fr. In de Tinelgemeente vierde tijdens het voorbije weekend het echtpaar David Meersman-Irma D'Hondt het briljanten huwelijksjubileum, d.w.z. dat David en Irma 65 jaar getrouwd zijn. Bij deze gelegenheid werd in de Sinaaise parochiezaal een heus volksfeest opgezet. Burgemeester De Vidts kwam langs, schepenen Van Daele en Rogiers en heel wat andere prominenten waren van de partij en vooral heel wat buurtbewoners namen de gelegenheid tot feesten te baat. David Meersman werd in 1897 in Temse geboren, Irma D'Hondt in 1900 te Nieuwkerken. David en Irma, die aan de Zakstraat 128 in Sinaai wonen, hebben tWee kinderen, drie kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. (wv - foto's Iv) De K.W.B. van Duizend Appels zette op 26 oktober zijn 19de werkjaar in met een sfeervolle gourmetavond. Na een uiteenzetting over de werking van de afgelopen twee jaar door voorzitter Paul Voickerick gaf gewestleider Staf Lerno de start van de bestuursverkiezing. Uit de negen namen die op het bord voorkwamen werd in enkele minuten tijd en uit één stemronde uittredend voorzitter Paul Voickerick herverkozen. Uit de volgende stemronde werden de kernbestuursleden verkozen. Opvallend was het groot aantal stemmen van de nieuwkomers Willy Baecker en Gilbert Creve. Beelden van de herdenking van Wapenstilstand uit Sint-Niklaas en Beveren. De bovenste opname1 werd genomen op het Kard. Mercierplein in Sint-Niklaas, waar bij het heldenmonument een plechtigheid plaatsvond. De onderste foto toont enkele leden van vaderlandslievende verenigingen uit Beveren (foto's Iv) Ondertussen werd op volle toeren gebakken en gebraden. Aan het dessert, het panne koekjes bakken, was Zelfs een wedstrijd verbonden. Er werd geklonken op het nieuwe be stuur. De verkozenen. waren bereid hun verantwoorde lijkheid op te nemen ook al zat er nog een addertje onder het gras verborgen. Deze plaatselijke K.W.B.- ploeg zag zijn ledenaantal de laatste twee jaar met ruim 15% stijgen. De nieuwe ploeg denkt eraan dit aantal met minstens evenveel leden te verhogen. Ondertussen pakt het her vormd bestuur uit met een nieuwbakken programma. Vrijdag 15 november in de kleine zaal bij de Paters te Sinaai een avond rond «zelf speelgoed maken», aanvang om 19.30 uur. Op het eind van november is nog een gespreksavond voor zien. Zondag 8 december sluit de afdeling Duizend appels aan bij de wandeling naar De Ster en de Haasdonkse bossen, sa men met zijn vrienden uit Sinaai. Zaterdag 14 december prijs- kaarting om 20 uur, met wijn of lekkere haantjes als prijs. Vrijdag 20 december baka- vond in de kleine zaal, alle man(nen) worden verwacht om 20 uur. Zondag 22 decem ber voetbalmatch om 14.30 uur. Vrijdag 24 januari een interes sante dia-avond en/of ge spreksavond in de kleine zaal. Op 8 of 9 februari de tweede prijskaarting voor wijn of haantjes. Vrijdag 28 februari de langver wachte avond met en door aal moezenier D. Evrard en «ach ter de schennen van de gevan genis». 1 of 8 maart kinderkarnaval - halfvastenfeest samen met de plaatselijke K.A.V. en op zon dag 2 maart wandelen naar Den Baggaert. In april gaat dan de tweede familieuitstap door, vermoede lijk naar Antwerpen en de Kempen met rondrit langs de dokken. Eind april volgt nog een laatste gespreksavond. Eén mei: bedevaart (misschien naar Scherpenheuvel met fiets en/of bus). Acht mei: «Rerum Novarum met mis, vlaggewijding, recep tie en in dc namiddag een gezellige familiefietstocht. Eind mei prijskaarting. In juni schieting en op 22 juni is er dan nog een prachtige fietstocht naar Rozenbergabdij met kor te wandeling en bezoek aan de abdij in groepsverband, In augustus gaat men dan tra ditioneel Breughelen na de fietstocht. Op 31 augustus sluit het werk jaar met een wandeling in sa menwerking met het dorp van Sinaai, te Hingene-Buiten- land. De K.W.B. van Duizend Ap pels is werkelijk een aparte groep. De vereniging omvat de driehoek Sinaai - Belsele - Waasmunster en... is bekend geraakt tot héél ver buiten het Waasland voor zijn mannen- kookkursus in acht schuifjes. De nieuwe ploeg voor de pe riode tot eind 1987 ziet eruit als volgt Paul Voickerick blijft voorzit ter. Gilbert Creve wordt de nieuwe ondervoorzitter. Jozef Van Hooste neemt verder zijn taken op als sekretaris. Willy Baecker, nieuw in het bestuur, wordt schatbewaarder met toe voeging van verantwoordelijke voor wandelingen, fietstoch ten, daguitstappen en publici teit. Alfons De Wilde neemt de taak op zich voor alle feeste lijkheden. Fré Bohrer is be stuurslid en Lucien Michiels is sportverantwoordelijke (er zijn nog enkele voetbalwed strijden die niet in het pro gramma zijn opgenomen, de juitste data zullen weldra nog bekend gemaakt worden). Een goede ploeg vormen is niet altijd gemakkelijk maar we wensen al vast veel sukses toe voor dè komende twee jaar zodat K.W.B. Duizend Appels mag blijven groeien zoals in het verleden. W.G.B.

De Voorpost | 1985 | | pagina 9