't Is gek, het duurt drie dagen en heel Aalst doet eraan mee.. LHi Driekoningen zongen weer hiin mooiste lied in Dendermonde Weekblad tas leider purine en MMémltmk Begin februari staat Aalst weer op zijn kop Sint-NiMase stadsbestuur twee reuzen en één beeld rijker 1986 beslissend jaar voor Wase orgelmuseum rektiede redaktie en de medewerkers van «De Voorpost» wensen IJ allen een voorspoedig en gelukkig 1986 De Voorpost Je hebt het al geraden: het antwoord is inderdaad karnaval. In Aalst ziet men met de dag de karnavalkoorts stijgen. Al beweren sommigen dat het tot op vandaag in de werkhalle nog maar povertjes is gesteld met de aanbouw van de wagens, toch kon men er niet onderuit: karnaval 1986 wordt in Aalst weer een topper. Geen wonder, wanneer men weet dat de karnavalhonger van de talrijke Aalsterse groepen bijna niet meer te stillen is. Zowat elke karnavalvereniging heeft ondertussen een ganse reeks aktiviteiten achter de rug en nu beginnen de fonoplaatjes vorm te kragen. Ondertussen zijn ook de beide prinselijke kandidaten met zichzelf in het reine gekomen, zodat ze uitgebreid aan het karnavalvierend en ons lezend publiek kunnen worden voorgesteld. Zonder ook maar de voorkeur uit te spreken voor een van beide heren, beginnen we de revue met Patrick De Neve. Stem Patrick Aan het Torensveld in Hofsta- de, woont Patrick De Neve, een frisse jonge krullebol, die er samen met zijn vrouw en dochtertje Evy een tof netje vormt. Patrick sinds een paar maanden kamavalaktiviteiten af om zijn kandidatuur als prins van Aalst kracht bij te zetten. Of vrouwtje Rita daarmee ak koord is? Tuurlijk, zegt ze, en ze voegt eraan toe dat ook zij gebeten is door de kamaval- mikrobe. Beiden zijn ze sinds enkele jaren lid van AKV de Sjiepeerekes. Toevallig een groep die al heel wat prinsen- karnaval naar voor bracht in Aalst. Zo kent iedereen wel prins Stefaan en prins Goelby, beiden lid van de genoemde groep. Patrick was vorig jaar Ajuin prins in Aalst en zonder aan deze titel afbreuk te willen doen, vond hij dat hij het nu een trapje hoger kon wagen. Daarom stelde hij zich kandi daat voor de titel van Aalst. Op de planken doet Patrick een play-back en dat gaat hem ook prima af. We zagen hem als een volleerd stranger aar. het werk, onder meer met Je: Van Neck, voorzitter vatf dc Sjeepeerekes. Goelby. Roland en Paul Ook heeft Patrick van moeder natuur een goede zangstem meegekregen. Voor Patrick was het niet altijd even gemakkelijk op alle kar- navalaktiviteiten aanwezig te zijn. Momenteel is hij werk zaam in een krantendistribu tiemaatschappij en dat bete kent dat hij vaak 's nachts de baan op is. Maar al bij al mogen de karnavalverenigin- gen niet klagen over zijn be langstelling voor hun aktivitei ten. Waar hij werd uitgeno digd, was hij present, steeds omringd door een hele schare van trouwe supporters. Patrick is ook een gekend amateur voetballer. Als spits bracht hij dit jaar menig goaltje aan voor FC Excelsior en PC Gipak. Momenteel denkt Patrick al leen maar aan karnaval en aan de prinselijke titel die binnen zij» bereik ligt. Het zou de vervulling zijn van zijn stoutste droom mocht hij worden ver kozen tot de nieuwe prins van Aalst. Natuurlijk hoopt hij te kunnen rekenen op de vele leden van de karnavalvereni- gingen van Aalst, op de man nen van de voetbalclubs en op nog vele andere supporters. Zelf zal hij tijdens ^ie verkie zing zorgen voor een unieke show, die naar hij zegt de Kei- zershallen op zijn grondvesten zal doen daveren. Vrouwtje Rita is er heilig van overtuigd dat haar man zal winnen. Dat is inderdaad juist, want tot op heden hebben er zich maar twee kandidaat prinsen aange meld. In elk geval met Patrick als prins zou men een echte karnavalist kiezen en dat laat ste is een noodzakelijke voor waarde voor een prins-karna- val. Tweede in de rij der kan didaten is Paul Kinoo Hij stelt zichzelf aan het pu bliek als volgt voor: Mijn naam is Paul Kinoo, woonachtig in de Verastenstraat 14, te Aalst, beroep behanger-stoffeerder. Geb. 19.1.1939. Erkenning: Voorzitter van De kenij Koolstraat 4j. Be stuurslid in Syndikale Kamer Behangers-Gamierders. Be stuurslid met Bowling Club Aalst. Werkend lid bij de Aloude Rederijkerskamer De Catharinisten, Oud-Schatbe waarder van V.V.K.S. St. Jo ris (St. Annaparochie). Sinds twee jaar Starsister Pauline van Trio HUKAPA en thans kandidaat POPOLL voor Aalst-Karnaval 1986. Dankbaar zijn: Het begon alle maal met Paris Follies Tray. Show. van de Prinsencaemere, waar wij, Paul, Hugo en Karei drie zelfstandigen, een idee voorgeschoteld kregen en naar voor gebracht dien avond door Prins Jympi-Balou en Michel. Wij brachten op een eentonig banket plotseling leven in de brouwerij, niet alleen met de voorstelling van The Starsis ters maar wel Corry Van Gorp - A. Van Duyn - Zwarte Lola - en andere... lieve dames De Karnavalstoet 1984, bracht ons dichter en persoonlijk bij het Aalsters publiek. De kij kers naar de stoet waren enig en lief wanneer wij te voor schijn kwamen met Jeep en militaire pak: Back From U.S.A. Visit Oilsjt Karnaval, 's Avonds in de café's, steeds maar fantastische mensen enzo verliep ons 2 jaar Trio Starsis ters uit naar een Prinsenver kiezing voor 1986. Show: Het Trio Starsistes en kandidaat Popoll, zullen op 18 januari 1986, de grondvesten van de Keizershallen laten da veren, wij doen langs deze weg een algemeen oproep - alarme ren elke disponibele oilste- neer- en nesken en zullen daar nog eens voor ce laatste avond ons hart open leggen aan ons enig Oilsjt. en zijn kamaval- sfeer. Toekomst: Weinig over te ver tellen'zolang er geen uitslag is, wai hfen is dc boodschap. Een ding ts rotsvast in mijn gedach ten Wie voor mij stemt zal een jaar lang fier zijn want daar wil ik dan aan toe voegen: met Popoll word het heel wat an ders. mm Aalst. Kandidaat Popol. Een traditie die in het Dendermonde van vandaag niet meer valt weg te denken, is het Driekoningen zingen. Jaarlijks organizeert de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in samenwerking met de Dienst voor Toerisme en Kuituur van de stad Dendermonde dit toch wel veel meer dan louter folkloristisch gebeuren. Hoe men het ook draait of keert, rond het hele gebeuren, dat zoals in een ver verleden weer tussen Kerstdag en Nieuwjaar werd gevierd om op die wijze het inkopen van de geschenkjes te veraangenamen, hangt ook een zweem van diepe waardering en eerbied voor de geboorte van de Redder van de mensheid. Met de steun van de vele han draaiende sterren en delszaken uit het centrum, zingende groepen met een wordt deze organizatie jaar- overtuiging die men niet van lijks een sukses. Opvallend is deze wcreld waant; dat 1S zo dat van jaar tot jaar de kwali- wat bet straatbeeld van voor- teit van de deelnemende groe- bi je zaterdag. Eén keer per pen stijgt en dat men vooral Jaar ,s Dendermonde de stad zeer veel zorg is gaan besteden van de Driekoningen, aan het uiterlijk en de teksten De Vlaamse televtsie had daar - ook iets horen over nnkelen en Dendermonde. Zoals afgesproken was de BRT present op de wedstrijd Driekoningen zingen (foto Piet Hermans) die worden gebracht. Even op- Dendermonde. Zij wonnen in de kategorie A.- groepen van 3 lol 6 personen beneden de 14 jaar (foto Piet Hermans) Enkele weken geleden heeft het Sint-Niklase stadsbestuur twee Driekoningen-reuzen aangekocht. De mastodonten waren eigendom van resp. Guido Macs uit de Stationsstraat in Sint-Niklaas en Carla Van de Velde uit Waasmunster, die in Lokeren een winkel uitbaat. En het ziet ernaar uit dat de stad Sint-Niklaas nog een belangrijke «transaktie» zal kunnen lukken. In dc tuin van het Casinopark, aan de Stationsstraat, prijkt ccn reliëf van koningin Astrid. Het beeld van de geliefde vorstin, die vijftig jaar geleden overleed, is wat aan het oog van de voorbijganger onttrokken. Op vraag van enkele patriottische verenigingen zou het kunstwerk dra naar het Sint-Niklase stadspark verhuizen. De procedure is alleszins aan de gang. In dit geval gaat het niet om een aankoQp/verkoop, maar om een schenking van de vzw Casino aan de stad Sint-Niklaas. vallend is dat het aantal groe- was present om wat opnamen pen stagneert en daaraan zal ,e maken van de wedstrijd, men in de toekomst wat gaan De neerslag van dat kamera- aan doen. Zo stelde men vast werk krijgt U te zien medio dat er zich geen enkele jeugd- februari wanneer de BRT een beweging kwam aanmelden monografie onder Dender- om mee te doen aan de wed- monde uitzendt, waarin men strijd. Wat toch een beetje °°k de beelden zal terugzien eigenaardig is. De zestig-plus- °verde reuzenommegang, sers waren wel present en wa- kennis kan maken met Vlas- ren op de koop toe nog goed senbroek en nog vele andere voor een eerste prijs. Die ze dmgen maar die de schoonheid ten volle verdienden. en grootheid van Dendermon de uitmaken. Als onze infor- Het wemelt matie juist is, dan wordt het op van de koningen 16 februari kijken. Maar we Zaterdagnamiddag zullen heel geven U daarover later wel wat wandelaars in het centrum meer nieuws, van Dendermonde raar heb- wriarUd ben opgekeken: je kon er haast geen stap verzetten of je Kende men tot vong jaar twee liep wel een groep tegen het reeksen, dan heeft men er nu lijf, die de VW-ster met num- drie van gemaakt. Een goede mer voorop onder het zingen zaak, want zo krijgt men een van allerlei kerst- en einde- duidelijker beeld. Men heeft jaarsliederen, zich met bekwa- met name de groepen bestaan- me spoed naar een van de zes de ud Ien hoogste zes personen kontroleposten begaf om er opgesplitst in leeftijdskatego- zich door een aandachtige en rieën, zodat de jongeren bene- deskundige jury te laten keu- den de Jaar zicb onderling ren. Presentatie, kledij, origi- met elkaar konden meten, naliteit, zang en nog vele ande- Dat is een maatregel die in re dingen meer, zo hadden de goede aarde is gevallen, want juryleden die bestonden uit liefst 8 groepen van jongens en vertegenwoordigers van dc or- meisjes beneden dc 14 jaar ganizerende diensten en van met minder dan zes personen de verschillende midden- kwamen zich aanmelden. In de standsverenigingen, tijdens de andere groepen van 3 tot 6 briefing meegekregen, moes- personen en boven de 14 jaar ten als norm worden aange- beten drie groepen zich in houden bij het toekennen van* schrijven en in de kategorie de punten. Dat het lang geen meer dan 6 personen telde gemakkelijke opdracht is ge- men vier groepen, weest, dat hoorden we in de VW-woordvoerder Etienne Ros Beiaardzaal van het stad- Van Hecke verklaarde bij de huis waar de uitslag werd be- bekendmaking van de uitslag kend gemaakt. Die uitslag is dat het peil van de liedjes en dan de vrucht van een ruim de teksten biezonder goed te twee uur durende toch door- noemen is. Dat er ook sportie- hecn de hele stad, waarbij men groepen bijwaren, zo ging niet alleen in open lucht op- bij verder, kan worden aange- treedt, maar ook verwacht toond door het feit dat er een wordt in onder meer het Ay- groep bij was die op bepaalde monshof waar van oudsher de momenten de sfeer die rond bewoners met spanning zitten bet feest van Driekoningen te wachten tot de eerste groe- heerst, uit het oog was verlo pen zich er komen aanmelden, ren. Maar men is gelukkig niet Daar wordt ook flink genoten ontspoord. En dat er tussen de van de bekende en geluisterd zangers en misschien wel de naar de eigentijdse kerst- en herders clevere boys zitten, driekoningenliederen en wordt ook dat kan worden aange- na elk optreden ook ruim- toond, want een van hen zong schoots kommentaar geleverd, ijverig met zijn kursus psycho- Maar elke groep krijgt er wel logic in de hand, de allerinooi- een daverend applaus als een ste hemelse melodieën, riem onder het hart voor het Zeer kreatieve ideeën, origine- verdcre verloop van de drieko- le teksten, zelfs biezonder spi- ningentocht. rituele vondsten en allusies op Driekoningen, rijkelijk ge- bestaande toestanden in de ei kleed met goud en zilver bela- gen stad, maakten deze wed den, omringd door schamele strijd een van de allerbeste van herders en zwevende engel- de laatste jaren, aldus de tjes, landelijke lieden met VW-woordvoerder die eraan kruiwagen, musicerende jon- herinnerde dat het gebruike lijk is dat de winnende groep ten behoeve van de zeer talrij ke aanwezigen een stukje laat horen uit hun versie van het Driekoningenfeest. Over aanwezigen gesproken, schepen Hubert Maes van kui tuur was present om de peper koeken te overhandigen, ook een zwijgzame CVP-fraktielei- der Jan Van Damme zat in de zaal en vermits die niets zei veronderstellen we dat de CVP over deze manifestatie geen mening heeft, evenals raadslid Lutgart De Beul van de Volksunie. Alle anderen wa ren blijkbaar druk bezet. De winnaars De winnaars in de kategorie A, voorbehouden aan groepen van 3 tot 6 personen beneden de 14 jaar, ging de eerste prijs naar de Vredelichtjes uit Sint- Gillis-Dendermonde die een zeer originele tekst en liedje brachten, dat hier en daar ver wees naar aktuele toestanden. Begeleid door een fluitspeler werd een schitterende menge ling van profane en sakrale liederen die bij deze tijd pas sen, op een zeer harmonieuze wijze ten gehore gebracht. De tweede plaats was wegge legd voor de Kerstzangertjes uit Dendermonde-centrum: derde werd de groep Melchior uit Sint-Gillis, vierde de Kin derkoningen uit Sint-Gillis, vijfde de Dendermondse Ko ningen uit Sint-Gillis, zesde de familie Salens uit Dendermon- Vervolg op blz. 4 Verhuis nakend Aan het Oostjachtpark in Sint-Niklaas, in ccn industriële zone op dc grens roet Temsc en Tielrode, vind je een merkwaardige kollektie oude orgels. Het orgelmuseüm groepeert o.m. een Gaudin-koncertorgel uit 1920, een Duits karróusselorgel uit 1883, kermis- en dansorgels. Het in 1928 gemaakte Compton-bioskooporgel werd uit een opgedoekte Engelse bioskoop gered; u ziet Arthur Prinsen, uitbater van hel museum, dit unieke cinema-orgel bespelen. Hoe lang musiceert Prinsen nog aan het Oostjachtpark m-hartje Waasland? De geruchten als zou het orgelmuscum verhuizen of verdwijnen zwellen aan. Arthur Prinsen bevestigt dat: «Het hangt inderdaad in de lucht. Maar zomaar stoppen gebeurt beslist nret. Tot einde mei nemen we verzoeken voor rondleidingen aan, zodat het museum zeker niet in'86 verdwijnen zal. Je kan niet over één nacht ijs gaan». V Het is geen geheim dat het museum veel geld kost aan uitbater Prinsen, dat hij geld «toedraagt» aan elk bezoek. Voor hem blijft het zakelijke gedeelte, het herstellen van oude orgels, voorrang hebben (Prinsen restaureert, retoucheert ook kaduke orgels van weleer en verder produceert hij muziekstukken). Het museum zélf wordt door A. Prinsen als een steeds grotere last ervaren. Tot nu toe werd het orgelmuseum aan het Oostjachtpark strik privé beheerd. Een overname doorbijvoorbeeld de stad Sint-Niklaas ziet Prinsen niet zitten, want een bijkomende faktor m zo'n geval is dat dit soort kollekties bestendig onderhoud vergt, door een vakman. Mocht het orgelmuseum naar elders verhuizen dan acht Prinsen het waarschijnlijker dat zulks naar het buitenland gebeurt, eerder dim naar het binnenland. Net nu het (Wase) orgelmuseum van (Antwerpenaar) Prinsen nabij de E3-autoweg burgerrecht begon te verwerven lijkt een verhuis naar een oord buiten de regio onvermijdelijk. W.V. VRIJPAS 3 JANUARI 198S 39* JAAR6AN6 NR. 1 - 38 F

De Voorpost | 1986 | | pagina 1