Kruibeekse bodem wordt dramatisch op lange termijn Zestig jaar BGJG in Nieuwkerken De eerste stempeldag in 't Waasland nieuwjaarscadeaus... Werkgroep Jeugd Sinaai heeft nieuw bestuur Sint-NIklase bevolking neemt al Lee! een maand gratis in Melsele Bazel beperkt riibewijsprijs Nicaragua in de kijker Vokaal Ensemble Florestan op Kasteel Cortewalle te Beveren Edgard Hacquaert overleden Leeszaal en diskotheek in Sint-Niklaas doen het goed 10 - 21.2.1986 - De Voorpost Opnieuw gaat de Sint-Niklaae stadsbibliotheek er inzake raadplegingen en uitleningen op vooruit. Zo blijkt toch uit een statistiek waarin de jaren 1984 en 1985 aan elkaar worden getoetst Tien procent méér ontleningen werden geregistreerd voor de diskotheek. Ook in de leeszaal noteerde men een forse toename (12,4 procent) van het aantal gebruikers of ge raadpleegde dokumenten. De centralisatietendens bij de stedelijke openbare biblio theek zet zioh verder. D.w.z. dat de centrale aan het Heymanplein steeds meer impakt verwerft, terwijl de filialen achteruitboeren. Vooral het filiaal Pafldeschoot boet I* Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Nieuwkerken-Waa, bestaat zestig Jaar. Voor stoSÏÏ're™ MtóSme't™ erbH «v7 ZTn deze viering was zeer veel belangstelling (Iv) Lood- en cadmiumvervuiling Temse en de late De bodemverontreiniging als gevolg van emissies van zware metalen door de Metallurgie Hoboken-Overpelt is weer laaiend aktueel te Kruibeke. Onder het impuls van de vereniging voor ecologische leef- en teeltwijze (VELT) werd het probleem eind vorig jaar terug uit de koelkast gehaald waarop het gemeentebestuur een nieuw onderzoek startte. De resultaten daarvan werden pas bekend en de cijfers zyn zeker niet rooskleurig. Eerder angstwekkend voor de De Provinciale Dienst voor de toekomst! Vandaar dat de Bescherming van het Leefmi- Kruibeekse burgemeester De- lieu onderzocht de «loodvergif- nert op een persconferentie het tiging» en leverde het definitief offensief aankondigde. De rapport in juni 1983 af. 5 maan- problemen kwamen voor het den later werd het officieel vrij- eerst in 1977 ter sprake toen gegeven. De konklusies zijn Hoboken kloeg over het lood duidelijk: de bodem is sterk in zijn bodem. Maar ook de aangerijkt met de verontreinig- Kruibeekse bevolking trok aan de metalen lood en cadmium in de alarmbel en zop 24 februari de polder, de grootste koncen- 1978 werd door het toenmalige traties worden door akkumula- bestuur een officiële vraag tot tie van het neergevallen stof nader onderzoek aan de Minis- aangetroffen in bos- en weiland ter van Volksgezondheid en in 88 van de 112 onderzoch- gericht. te bodemstalen is de dwingen de waarde van 3 ppm cadmium overschreden en in alle mon sters is de EG-richtwaarde van 1 ppm overschreden. Het gemeentebestuur heeft nu deze cijfers laten verfijnen. Door een gespecialiseerd labo ratorium werden 20 bodem monsters en 5 groentenstalen, harmonisch verspreid over de ganse gemeente in 5 zones, op hun lood- en cadmiumgehalte onderzocht. Een onderzoek dat de resultaten van de provincia le dienst bevestigt: in 70% van de onderzochte monsters is de tolerantiegrens voor lood over schreden en in 30% die van cadmium. Het labo zegt verder dat de strook binnen een straal van 10 kilometer van de Metal lurgie ongeschikt is voor het verbouwen van groenten en voor land- en tuinbouw in het algemeen. V olksgezo n dheid Over de medische gevolgen van lood- en cadmiumveront- reiniging zijn weinig gegevens beschikbaar. Bij een hoge kon- centratie cadmium bestaat het gevaar voor nierbeschadiging, ontkalking van het beenderstel- sel, prostaat- en longkanker en hoge boeddruk. Een hoog per centage lood kan o.a. leiden tot bloedarmoede, aantasting van het zenuwstelsel, darmkram pen en hoge bloeddruk. Lood heeft ook een remmende in vloed op de mentale ontwikke ling van kinderen. Moet de Kruibeekse bevolking zich nu ook zorgen maken? Op korte termijn niet, want de re sultaten van een bloedonder zoek bij kinderen en een ver gelijking «maligne neoplasma- ta» tussen Waasmunster en Kruibeke door de Kliniek Ma ria Middelares zijn geruststel lend. En ook de Kruibeekse huisartsen stellen dat ze a.h.v. de huidige medische kennis geen patiënten in behandeling hebben waarvan de gezond heid is aangetast door lood- of cadmiumverontreiniging Op lange termijn kan de ver vuiling echter wel zorgen ba ren. Door het kumulatief effekt stapelen de organismen zich immers op in het lichaam en de medische aspekten van deze aantasting van het leefmilieu Zijn onvoldoende bekend. Beperkingen Burgemeester Denert hekelde ook een aantal situaties die een definitieve en vlugge oplossing beperken. Vooreerst is er de geografische ligging van het vervuilend bedrijf: op een ge meente- en provinciegrens. Verder maakt ook de huidige sociaal-ekonomische situatie een beteugeling en mogelijke sanering van het bedrijf zeer moeilijk. Werkloosheid is im mers ook een sterke «vervui ling». En kan men dit bedrijf nog meer lasten opleggen zodat de werkgelegenheid in gevaar komt? Nochtans werd door een deskundige op de perskonfe- rentie een definitieve oplossing voorgesteld die «amper» 6 mil joen kost. In plaats van de schouw te verhogen wat slechts een verschuiving van het probleem meebrengt moeten er filters en een koelin stallatie in de schoorsteen wor den gebouwd. Tenslotte vindt het Kruibeeks bestuur dat de hogere overheid weinig gesensibiliseerd is voor deze problematiek. Integen deel, het lokale probleem wordt nog meer aangewakkerd door de mogelijke aanleg van een potpolder waardoor alle buffergroen tussen de Metal lurgie en de dorpskern van Kruibeke definitief zal ver dwijnen. Maatregelen Nochtans kondigt het Krui beeks gemeentebestuur het of fensief aan. De kem van het actieplan bestaat erin de ganse Kruibeekse polder te bescher men. De noordelijke zone tus sen de Barbierbeek en de Scheidelei zóu als bufferzone gereserveerd worden waarin de bosbouw zal gestimuleerd. Er zal een beschermingsaan- vraag voor de Kruibeekse pol der worden ingediend bij Mr. De Wael, Minister van Neder landse Kuituur, waardoor met een ook de mogelijke aanleg van een potpolder onmogelijk wordt. Het gemeentebestuur zal ook de bevolking, wonend binnen een straal van 10 kilometer van het bedrijf, afraden bladgroen ten uit eigen moestuin te eten. Er zuilen vervangende volks tuintjes in minder verontreinig de gebieden worden ingericht. Verder zullen er vernieuwde kontakten plaatsvinden met de hogere overheden, o.a. Minis ter Lenssens van Leefmilieu en het AROL. Ook de bevolking zal verder geïnformeerd worden telkens er zich nieuwe feiten aandienen. Regionaal Fonds Burgemeester Denert wil ook de oprichting van een regionaal fonds dat de inkomsten van de industrie regionaal verdeelt en ten dele terug in de bedrijven investeert om deze toe te laten, zonder bedreiging van de werkgelegenheid, verder te sa neren en de milieuverontreini ging terug te dringen. Kram De voorgenomen fusie van meerdere Wase steden en gemeenten heeft destijds nogal wat inkt doen vloeien. Ondanks de vele protestakties in talrijke gemeenten werd deze fusie toch doorgetrokken. Daar zyn nu al een aantal jaren over heen gegaan en of die deelgemeenten daar altijd al gelukkig mee zyn geweest, kan echter worden betwy- feld. 150 dagen wachten voor een uitkering waarmee je onmogelijk kan leven. Van het school komen hopen op werk en niks vinden. Rond deze twee bekommernissen waarmee duizenden jongeren zitten, werd er vorige week aktie gevoerd vanuit de werkzoekendenwerking met KAJ, VKAJ en ACV- Jongeren. Aanleiding: de eerste stempeldag voor de 18-jarige schoolverlaters. Aan de RVA-kantoren van Temse, Beveren en Sint-Niklaas waren de kernleden van de werkzoekendenwerking paraat voor een ludieke aktie. Met een informatiestand, pamflet ten en een noodpakket 'openen bij honger' (inhoud een soldatenkoek) werd de aandacht van de nieuwe jonge werklozen gevestigd op het probleem en het feit dot het zo niet verder kan. Vooral de plannen van de regering om de wachttijd te verlengen en te besnoeien in de werkloosheid is onaanvaardbaar voor deze jeugdorganisaties. Met de pas gelanceerde affichekampagne 'wachttijd-geen dag langer' en 'dopgeld-geen cent minder' willen de ACV-werkzoekendenwerking en KAJ-VKAJ-ACV-Jongeren deze voornemens tegen gaan. Eind vorig jaar waren er 68.234 inwoners in Sint-Niklaas, van wie 33.286 mannen en 34.948 vrouwen. De bevolking van Sint-Niklaas nam t.o.v. '84 vorig jaar met 64 eenheden af. Vorig jaar noteerde men in Sint-Niklaas 391 huwelijken en 103 echtsch»icingen. De Heer en Mevr. André Vijt uit de Vossenstraat te Melsele legden beslag op de hoofdprijs nl. 45.000 fr. in vrije aankoopbons. De tweede prijs, 20.000 fr. aankoopbons werd gewonnen door de Heer en Mevr. Heyrman - De Bruyn, uit de Schoolstraat. De derde prijs, voor 10.000 fr. aankoopbons ging naar de Heer en Mevr. A. De Ruyte - Van Dam uit de Spoorweglaan, en de Heer en Mevr Jos Smet - Heyrman uit de Appelstraat hadden met de vierde prijs voor 5.000 fr. aankoopbons. In het totaal werden voor bijna 300.000 fr. prijzen uitgereikt. Het aantal deelnemende winkeliers was dit jaar gestegen tot 51. Men mag dus wel spreken van een geslaagde eindejaarsaktie. Op de foto zien we de 4 winnaars samen met de kernleden van de eindejaarsaktie Tijdens de jongste vergadering van de Werkgroep Jeugd Si- naai, werd een nieuw bestuur gekozen. De werkgroep duid de Gabriël Schaut (Milac) aan als nieuwe voorzitter in opvol ging van Jo Poppe. Sekretares- se wordt Mien Blommaert (Chiro Alleman), terwijl Griet Van Poucke (Chiro Alleman) de public-relations overneemt van Ivan Elegeert. Verder draagt de werkgroep Astrid Vercauteren (K.L.J.) voor als afgevaardigde in het Dagelijks Bestuur van de Stedelijke Jeugdraad van Groot-Sint-Ni- klaas. De Sinaaise werkgroep is daarvan immers een goed funktionerend onderdeel. Hans Van Poucke (Jeugdhuis Troelant) behoort als onder voorzitter van de Sint-Niklase Jeugdraad ook tot het bestuur te Sinaai. De verkiezing van het nieuwe bestuur werd in goede banen geleid door voorzitter Lieven Dehandschutter van de Stede lijke Jeugdraad. De opvolging van Jo Poppe was niet bepaald een gemakkelijke opgave om dat hij zowel de werkgroep voorzat als bestuurslid was in de Sint-Niklase Jeugdraad. Daarom stelde Lieven De handschutter voor beide funk- ties te splitsen. Ook drong hij aan op een duidelijke taakver deling. De werkgroep stemde hiermee in. Gabriël Schaut voorzitter Voorzitter Gabriël Schaut (24) is vertaler-tolk van beroep. Se dert 1983 is hij aktief in Werk groep Jeugd Sinaai. Via de jeugduitwisseling kwam hij in kontakt met de werkgroep. Eerst zette hij zich in als zgn. niet-aangesloten lid, maar se dert enige tijd is hij Milac- afgevaardigde. De nieuwe voorzitter hoopt de aktiviteiten van de werkgroep even goed verder te kunnen zetten als on der zijn voorganger Jo Poppe. Hij wil er ook een erezaak van maken de werkgroep zelfbe- druipend te maken. Alleszins zullen de pogingen niet opge geven worden om zgn. niet- georganiseerde jongeren te be reiken. Werkgroep Jeugd Sinaai be staat uit de afgevaardigden van de plaatselijke jeugdorganisa ties (K.L.J.Chiro-meisjes Al leman, Chirojongens Wij, WKSM Sint-Franciscus/Anne Frank, Jeugdhuis Troelant, Milac en Wase Jonge Leeu wen), alsook enkele individue le belangstellenden. De eerstvolgende aktiviteit van Werkgroep Jeugd Sinaai is de organisatie van een kinderkar- navalfeest op zondag 2 maart om 14 u. in het «Dorpspaleis» aan de Vleeshouwerstraat. In de lente wil men een fuif en een filmavond organiseren. Tijdens de vakantie staat een gezamenlijke aktiviteit voor de leiding van de verschillende jeugdbewegingen op het pro gramma. Tot slot zijn er in het najaar het traditionele Kristus- Koning- en het Kerstfeest. Adressen van het bestuur van Werkgroep Jeugd Sinaai: voorzitter Gabriël Schaut, Ste- nemuurstraat 34; sekretaresse Mien Blommaert. Molenstraat 28; public-relations Griet Van Poucke, Sinaaidorp 55; afge vaardigde in het Dagelijks Be stuur van de Stedelijke Jeugd raad Astrid Vercauteren, Kruisstraat 59, Belsele; onder voorzitter van de Stedelijke Jeugdraad Hans Van Poucke, Stenemuurstraat 48. De gevolgen of de aanpassin gen daarbij konden trouwens niet steeds als gunstig worden beschouwd. Veel voordelen waar daar blijkbaar ook niet aan verbonden en meermaals droegen de bewoners van de bedoelde gemeenten, het vaan del van het protest. Voorbeel den daarvan waren er overi gens genoeg en de meest recen te zijn thans de problematiek in verband met de sportinfrastuk- tuur te Belsele en vooral de verontwaardiging in een buurt gemeenschap te Tielrode. Meer bepaald werden daar de volgende straten bij betrokken: Burmtiendestraat, Hogenak- kerstraat, Steenweg Hulst-Les sen, Kerkstraat, Oude Heir baan en een gedeelte van de Ruisstraat. In 1985 werden de ze beurtelings met indrukwek kende graafwerken opgeza deld en niet alleen het bestaan de wegdek, maar ook de riole ring en de voetpaden werden er volledig hernieuwd. Nood zakelijk werd vooraf ook de onteigening van een aantal me ters grond bij bepaalde buurt bewoners. Samen met het be drag der ere-lonen zouden de ze werken in opdracht van het gemeentebestuur van Temse, toch ruim de 48 miljoen over schrijden. De poppen gingen echter aan het dansen toen het gemeentebestuur van Temse aan alle bewoners van de be doelde straten, een berekening liet bestellen in verband met de verhaalbelastingen. Een alge mene verontwaardiging en een duidelijk ongenoegen waren daarvan het gevolg en de buurt gemeenschap bleef niet reak- tieloos. Vooral de daarbij ge serveerde bedragen waren blijkbaar in het verkeerde keelgat geschoten en misschien door die enigszins verwachte golf van protest, werd door het gemeentebestuur van Temse een toeiichtingsvergadering als1 noodzakelijk beschouwd. De ze werd dan voorzien op don derdag 13 februari in de zaal Gildenhuis aan de Kaaistraat te Tielrode. Ruim een 100-tal aanwezigen zorgden er voor een duidelijke belangstelling en de gemeente Temse, werd daar vertegenwoordigd door Felix Bulteel als schepen van financiën en Ronny Baetens van de technische dienst. Technisch werd ook het bilan der uitge voerde werken behandeld door schepen Bulteel en daar bij werd nogal met wisselende cijfers gegoocheld. Blijkbaar ook bij de berekeningsnota's der buurtbewoners want bij de talrijke en rake bemerkingen nadien, werd het duidelijk dat velen voor een herziening vat baar werden. Temeer omdat de onteigeningsprocedures bij sommigen ook nog niet werden verzilverd en op dat punt, bleef de gemeente Temse dan weer in gebreke. Een oplossing is er blijkbaar nog niet voor morgen en intussen wordt het afwachten naar de volgende episode der late nieuwjaarscadeaus van het gemeentelijke Temse... Roger Van Laere Een rijbewijs hoeft niet peper duur te zijn. Dat vinden althans KAJ en KWB Bazel en daar om organiseren zij een aantal informatieavonden. Op maan dag 24 februari om 20 uur zal Etienne Thoen wegwijzer spe len tot de verschillende wegen die tot het rijbewijs leiden en hun financiële weerslag ervan op het gezinsbudget. Alle kan didaat-bestuurders, begelei ders, ouders en jongeren zijn welkom op deze gratis infor matieavond in het Gildenhuis te Bazel. Wie na de eerste avond kiest voor het systeem van vrije be geleiding kan daarna terecht op 3 begelcidingsavonden op maandagen 10, 17 en 24 maart in de bovenzaal van Ons Huis, telkens om 20 uur. De heer Noens, lid van het gemeen telijk politiekorps van Temse, zal de cursus leiden. Op het einde volgt een «echt» examen. Meer inlichtingen zijn verkrijg baar bij Marcel Janssens, Parklaan 42 Bazel. Kranl De kulturele Piet Stautkring uit Beveren is aan zijn voor laatste koncert toe in de serie kamermuziekkonoerten op het kasteel Cortewalle. Reeds vijf kamennuziekavonden kenden sinds 16 november een groot sukses. Op zaterdag 1 maart is het Vokaal Ensemble Florestan te gast met vokale muziek van Haydn, Schubert, Schumann. Rossini en Brahms. De voorliefde voor de ka mermuziek zette zes jonge musici ertoe aan het Flores- tanensemble op te richten, om zodoende het omvang rijke repertoire te brengen voor vokaal kwartet en pia no, twee- of vierhandig. Dit repertoire gaat van de klassieke tot de hedendaag se periode met werken van o.a. Hay dn, Mozart, Rossi ni, Schubert, Schumann, Brahms, SjostakovitsjJoli- vet en anderen, die zij in de oorspronkelijke taal zingen. Het aantrekkelijke van het repertoire ligt in zijn varia tie qua stijl en karakter, zo dat zangers en pianisten zich op vele manieren kun nen uitleven en tentoon spreiden, wat zich ook gunstig openbaart in hun respektievelijke loopbaan als solisten. Gedurende de eerste vier jaar van zijn bestaan ver zorgde het Florestanensem- ble talrijke suksesvolle kon- certen in gans België, opna men voor BRT en RTBf. In oktober van vorig jaar tra den ze te Lier op met een koncert in het kader van het Festival van Vlaanderen met werk van Rossini, Brahms, Schumann en W. Josephs. De toegangsprijs voor dit koncert op zaterdag 1 maart bedraagt 250 fr. Verkoops- punten zijn: Kredietbank Beveren (tel.: 03/775.78.73); bestuursleden Piet Staut kring; via overschrijving op rekening 415-3002121- 83 met vermelding van het gewenste koncert; in de "Kaashoeve bij Inge", Gaan derij De Bever, Beveren. (L.) Vrijdag 28 februari te 20 uur organiseert de NJSV in zaal Hemelrijck, Grote Markt te Sint-Niklaas een info-avond over Nicaragua. Gastspreker is de heer Philip Cosijn, mede werker van het Europa-Nicara- guakomitee. Nicaragua staat de laatste tijd niet meer in de schijnwerpers van de interna tionale aktualiteit, toch blijft de situatie daar zeer interessant om volgen, omdat het één van de weinige Latijns-Amerikaan se landen is waar de diktatuur der grootgrondbezitters verdre ven werd door een volksrevo lutie. Dat de Sandinistische revolutie nog niet de nodige stabiliteit in Nicaragua heeft gebracht, be wijst de voortdurende burger oorlog niet alleen tegen de vroegere aanhangers van dicta tor Somoza, maar ook tegen vroegere medestanders van de Sandinisten. Bedoeling van de ze info-avond is het brengen van een verhelderende kijk op de wirwar van verzetsbewegin gen in Nicaragua, op de verwe zenlijkingen van het Sandinis- tisch regime en op de proble men waarmee het regime te kampen heeft. Tevens zal dhr. Cosijn de meer algemene ach tergronden van de huidige si tuatie in Latijns-Amerika be lichten. Hierbij zal uiteraard ook de nodige aandacht be steed worden aan de (vaak ne faste) rol van de grootmachten (vooral de USA) op het La tijns-Amerikaans continent. Deze avond over Nicaragua is louter informatief, wil niet ver oordelen, noch ophemelen, maar wil alleen de onvoor waardelijke pro's en contra's, die in Vlaanderen opgeld doen, afzwakken, nuanceren en dichter bij eikaar brengen. Sint-Niklaas We vernemen het overlijden van Edgard Hacquaert, voor malig schepen in Sint-Niklaas. Hacquaert werd in 1900 te Sint- Amandsberg geboren en over leed op vrijdag 31 januari in I Sint-Niklaas. Donderdag 6 fe bruari, vond in zijn parochie kerk, Kristus Koning aan de Heistraat, de uitvaartplechtig- I heid plaats. Edgard Hacquaert was van 9 januari 1959 tot 4 maart 1971 raadslid en ook schepen van middenstand en financiën namens de CVP in de Sint- Niklase gemeenteraad. Hij was ook voorzitter van de vor mingsinstelling CMO-Waas- Edgard Hacquaert, eresche- land. pen van Sint-Niklaas WV (arch.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 10