SP fraktieleider Schoeters: belastingen in Sint-Niklaas moeten omlaag Land- en tuinbouwproblemen ter sprake te Sint-Niklaas Katechese voor volwassenen te Sint-Niklaas Het Belgische Rode Kruis Karnaval in Karnavalviering een waar sukses in Temse Karnaval in Belsele Vrouw verongelukt in Sint-Niklaas Jozef Luns over oost-west in Sint-Niklaas Sint-Niklaas. Karnaval in Belsele. De Strobloeuien uit Vanaf zaterdag 1 maart tot en met maandag 3 maart r86 viert Temse voor de 9de opeenvolgende maal Karnaval. Heel wat Temsese verenigingen houden hun organisaties minder lang vol. In '87 zal het Karnavalkomitee Temse reeds aan de 10de uitgave toe zyn! Aangezien de suksesrijke wij ziging van verleden jaar, zal ook dit jaar de viering plaats hebben volgens de vorige uitgave: De zaterdagnamiddag om 14.30 u. in Sporthal Temsica, Gasthuisstraat, is er Kinderkar- naval. Het Karnavalkomitee organi seert zelf de verkiezingen van de Jeugdprinsen. Wie wil deel nemen, moet de voorwaarden eens nagaan in de plaatselijke reklamebladen en maar meedoen! Het kinderkarnavalfeest wordt dit jaar opgeluisterd door Non kel Wally en Tante Lieve. De nieuwverkozen Jeugdprins en -prinses met de bonte bende zullen in stoet naar de Markt trekken met muzikale begelei ding van de Strooien Hoedjes. Om 17 u. zal Prins Dré I met zijn eredames het nieuwe Jeugdprinsenpaar verwelko men op het gemeentehuis. Vanop de pui zal door voorge noemden en het Karnavalko mitee de Karamellenworp ge houden worden. Het Kamavalbal vindt traditie- Sint-Gillis Waas. Kinderkarnaval. In de polyvalente zaal gelrouw Plaats °P zaterda8- van de sporthal konden de kinderen kennismaken met Piko de clown (Iv) Meer jongeren komen naar het karnavalbal daarom werd ook dit jaar beroep gedaan op de populaire radio: RADIO 77. Ter informatie, het bal begint om 21 u. (deuren om 20 u.) De welgeslaagde verandering van de reklame- en karnaval- stoet op zondag te organiseren, wordt nogmaals dit jaar beves tigd alvast wat deelname be treft, zowel aan de publiciteits- karavaan als aan de kavalkade. Om alle deelnemers op het parcours te krijgen werd dit jaar de omloop ervan vergroot. Voor de desbetreffende weg wijzer verwijzen we naar de plaatselijke reklamebladen. Nog nooit werd zo'n rekord behaald! Reklamestoet: 99 Aantal groepen: 73 waaronder een sterke delegatie uit de zus terstad Eupen. Er zijn 35 wagens ingeschreven en zoals we reeds konden ver moeden zijn er opnioeuw mo numentale kunstwerken te ver wachten. Er zijn 12 muziekmaatschap pijen. Daarnaast de praalwa gen van Prins Dré I met zijn paginnen Suzy en Linda, de wagen waarop de Jeugdprin sen worden geshowd en ook de Oud-Prinsen zijn van de partij. PROGRAMMA Zaterdag 1 maart 1986: In de gemeentelijke sporthal «Temsica», Gasthuisstraat om 14.30 u. Inkomprijs 30 F (met een gratis drank) «Kinderkarnavalfeest» Opgeluisterd door Nonkel Wally Tante Lieve en radio Seventy Seven, presentatie Dolf Peeters. Verkiezing van kinderprins en -prinses. Na het kinderkarnavalfeest op tocht naar de Markt, met de «Strooien hoedjes» alwaar om 17 u. «Karamellenworp» van- op de pui van het gemeen tehuis. Eveneens in de Gemeentelijke Sporthal «Temsica» Gasthuis straat. Aanvang om 21 u. (deuren om 20 u.) inkomprijs 80 F. «Groots, al dan niet verkleed, karnavalbal», opgeluisterd door Radio «Seventy-Seven» met D.J. Zondag 22 maart 1986 13 u. Vorming van de publici- teitskaravaan op de Boelwerf. 13.30 u. Vorming van de kar- navalstof op de Wilfordkaai. 13.30 u. Ontvangst van de prin sen en genodigden op het ge meentehuis. 14u. Vertrek van de publici- teitskaravaan 14.30 u. Vertrek van de 9e Grote Karnavalstoet. Wegwijzer: Wilfordkaai, Markt, Scheldestraat, Kouter- straat, Akkerstraat, K. Wau- tersstraat, Oeverstraat, Leie, Edgard Tinelplein, School straat, Eeckhoutdriesstraat, Gebr. Van Raemdonckstraat, Gasthuisstraat, Vooruitgangs traat, Nijverheidsstraat, Vrij heidstraat, A. Wautersstraat, Guido Gezelleplaats, Ph. Hau- manstraat, Kasteelstraat, Markt (ontbinding) Uitreiking der prijzen op het gemeentehuis om 19 u. stipt. 20 u. rondgang met de «Strooi en Hoedjes» in de gemeente door Prins Dré I en zijn ge volg, de leden van het Karna- vakkomitee en de belangstel lende karnavalisten, bezoek aan de steunende herbergiers, vertrek in Taverne 't Binnen hof, Vrijheidstraat 15 (IMWO- Gaanderij). Maandag 3 maart 1986: 19 u. Tweede rondgang met de «Strooien Hoedjes» in de ge meente door de Prins Dré I met zijn gevolg, de leden van het karnavalkomitee en de belang stellende karnavalisten, bezoek aan de steunende herbergiers. Vertrek in Taverne 't Binnen hof, Vrijheidstraat 15 (IMWO- Gaanderij) Alle dagen van de karnaval: «Karnavalsfoor» op de Markt. M.R. Sint-Niklaas. Karnaval in Belsele. «Los Van Heckos» zaterdag een van de uitblinkers in Berchem, zondag schitterend in Belsele (Iv) Sint-Gillis-Waas. Karnaval. Het piratenschip van de lokale radiomannen (lv) Het stadsbeleid van Sint-Ni klaas werd op een recente ver gadering van de plaatselijke SP afdeüng onder de loupe geno men en fraktieleider Schoeters deed er tijdens zijn redevoe ring geen doekjes om: de be lastingen in Sint-Niklaas moe ten zonder enig uitstel naar om laag. Hij zei dat nadat hij een round-up had gemaakt van de strategie die de SP oppositie aan de dag lgt. Volgens heeft het schepencol lege van Sint-Niklaas het zich zelf al te gemakkelijk gemaakt door de belastingen op een hoog peil te houden. Er waren toch belangrijke overschotten op de stadsrekening, Voor 1986 zou dat overschot zelfs 150 tot 200 miljoen kunnen bedragen. De SP zal de Sint- Niklase bevolking in het najaar informeren en sensibilizeren en wil op deze wijze het stads bestuur onderdruk zetten om een einde te stellen aan deze politiek. Hij laakte ook de im- provizatie wat het sportbeleid aangaat en noemde het getalm en voortdurend wijzigen van de opties inzake allerlei infra- struktuur geen goede zaak. Ook het OCMW kwam ter sprake en dat hoofdstuk werd door Laurent Bursens aange sneden. Binnen het OCMW beleid is er volgens spreker een duidelijk gebrek aan toekomst visie. Er zijn dus ook geen toekomstgerichte beleidsopties, zo verklaarde hij. Hij gaf toe dat het OCMW op financieel vlak een positief saldo kan' voorleggen maar zei dat de tot standkoming van dat saldo ken schetsend is voor de klemtonen die er worden gelegd. De fi nanciële boni zijn het gevolg van besparingen op de sociale bijstand en het toepassen van de onderhoudsplicht. Ook de stadskliniek heeft een finan cieel evenwicht, maar binnen twee of drie jaar zal dat niet meer het geval zijn, voegde hij eraan toe. Volgens hem blijft er wat het personeelsbeleid be treft een malaise heersen in het kaderpersoneel. De koördina- tie is volgens hem, zoek op heel wat diensten. Hij noemde de positie van 250 personeels leden die een tijdelijk statuut hebben bedenkelijk en nam tenslotte ook het beleid inzake sociale dienstverlening op de korrel. In Sint-Niklaas heeft men een enorme stijging van de armoede moeten vaststellen. Maarn de sociale dienst van de stad is onderbezet zodat deze zijn opdracht niet meer naar behoren kan vervullen. De SP, aldus spreker, zal binnen het OCMW een korrekte en kon- struktieve oppositie voeren. Aan het eind van de vergade ring werden dan overgagaan tot de verkiezing van de leden voor het partijbestuur: Dat zijn: Lucien Bats, Marianne Brug- geman, Laurent Bursens, Ro ger Buyl, Marc Caluwe, Jean- Pierre Daman, Andre Dauwe, Gunther Dauwe, Femand De Backer, Rene De Castro, Rene Decolvenaer, Robert De Greyt, Jacques De Tender, Rene De Winne, Herman Dobbelaere, Frieda Groffv, Amandus Hanssen, Rene Hey- ninck, Eddy Kelem, Achiel Lenssens, Jean-Pierre Lens- sens, Marianne Luyckx, Marc Maértens, Pros Matthys, Henri Mertens, Ivo MervaiUe, Yvan Naessens, Florimond Roelant, William Rooselaer, Hunfred Schoeters, Elly Schoonvliet, Irene Smet, Luc Smet, Rene Stroobant, Marc Terreur, Pa trick Vaerewijck, Leander Van Gavere, Marcel Van Gijsel, Roger Van Havermaet, Edi Van Puyvelde, Eric Van Rom- pu, Ludie Verbeke, Guido Verbuyst, Georges Wielandt, Freddy Willockx en Diane Van der Poten. Belsele met hun wagen als een hulde aan prins Erik (lv) De Landelijke Gilde en de KVLV van deelgemeente Sint- Niklaas hielden, naar traditie, hun jaarlgks teerfeest op zondag 16 februari 1986 in Ons Huis op Tereken. Gastspreker Etienne De Cuy- (prijsbevriezing tot verlaging), per, bevoegd voor land- en de nationale landbouwpolitiek tuinbouw, natuurbehoud, wa- die met geldgebrek heeft af te terlopen, rekreatiedomeinen rekenen en het provinciaal enz. in de provincie Oost- agrarisch beleid, dat vooral ge- Vlaanderen, sprak over wat hij richt is ter financiële ondersteu- noemde de harde zakelijkheid ning van allerlei initiatieven en van de land- en tuinbouw anno paraprovinciale instellingen, 1986, die hij stelde tegenover voorzag député De Cuyper een de valse romantiek die men moeilijke periode voor de nog vaak aan deze belangrijke rundveehouderij en de akker- ekonomische sektoren toebe- bouw. deelt. Tegen de achtergronden Het gaat, volgens hem, nu des van de prijsvoorstellen van de te meer om de zorg, de strijd EEG-kommissie 1986-87 om bestaanszekerheid en het tekenen, die er op wijzen dat de budgettaire beperking, ook aan het landbouwdepartement opgelegd, de vleugelslag zal kortwieken. Verschillende para-officiële organisaties en -instellingen (w.o. deze belast met toegepast wetenschappelijk onderzoek in land- en tuinbouw) zien konti- nu de overheidssteun wegsmel ten. De land- en tuinbouw in dit land heeft, volgens de Oost- vlaamse gedeputeerde, veel te veel te maken met andere na tionale en geregionaliseerde departementen. Veel te veel versnippering luidt zijn oor deel wat men in andere (grotere) landen niet in die ma te kent. De Vlaamse agrarische sektor kan zich alleen profijt doen met een regionalisering van het landbouwbeleid naar de gewesten toe. Om deze stel ling kracht bij te zetten gaf député De Cuyper een aantal relevante voorbeelden uit zijn eigen ervaring (alleen in land en tuinbouw in Oost-Vlaande ren is hij 'n 12-tal keer voorzit ter!). Tenslotte had de woordvoerder het in zijn scherp en fel toege juichte rede over lokale, regio nale en provinciale problemen, die de agrarische sektor raken; ruilverkaveling en milieu, wa terlopen en kerkwegels, ex ploitatievergunningen en uit breidingsperikelen van boe- ren, mini-dekreet en het wel licht begraven maxi-dekreet, het agrarisch onderwijs, de be- bossing van landbouwgronden, tl klassering van semi-agrarische I rfjjlK •«•ÉN natuurgebieden, de werking van de provinciale kommissie iÉËNÈK"*?" «EgL A dCnkJEf voor ruimtelijke ordening, het P I jmm mestprobleem en andere mi- li».» /t iËS^k WWÈËmk i'EBÈÈÊMÊyv beub'nder, enz. ■kM/ /*«-• r#^', Ofschoon de député zich her- 3 jEf j haaldelijk keerde tegen de HE'wH» Hb mooipraterij en de gemeen- plaatsen die jaren de boe- ren een hielden (recent I b.v. Paul De Keersmaeker 9 j jjpi febr. «In moeilijke tijden Swinnen de besten. Deze uitda- ging mag ons afschrik- HpHL_ - -IÉÉ - v "NBI ken»), deed hij toch tot de boeren en landelijke vrouwen ^ÊÊÊm van Sint-Niklaas een warme oproep tot meer politiek enga- gement en een hechtere solida- ^mWÊmÊÊk om WEr WÊBnE dat de boeren- en tuindersstand helaas geen goed heeft gedaan af te zweren en blok te Nieuwkerken. In de bocht van de G(j zeistraat kwam autobestuurder Dirk Kuse (nog vorn?en v.oor de beveil'gmg achter het stuur van ztfn wagen) ln aanrijding met een vrachtwagen. Het duurde een hele ™"„"nwStaaat"" tijd voor hij was bevrijd uit zijn netelige positie en naar het ziekenhuis werd overgebracht (lv) Elders in dit blad vind je een foto van het zware ongeval dat zich zondagnamiddag in Nieuwkerken voordeed en waarbij drie mensen ernstig werden gewond. Niet zover van die plaats gebeurde zondagavond nog een zwaar ongeval, met name op de Houten Schoen in Sint-Niklaas aan het kruis punt met de Damstraat. Bij dat laatste ongeval verongelukte een Marokkaanse vrouw, Fatima EI Moutaouhadi. De kinderen van de drieëntwintigjarige vrouw werden zwaar gekwetst (Fatima is 4 jaar, Kaoutar 2). De vrouw werd op slag gedood nadat de door haar man bestuurde auto tegen een stilstaande traktor met oplegger was gebotst. Ook de chauffeur zelf, die met zijn gezin aan de Hogenakkerstraat 179 in Temse woont, liep erge kwetsuren op. koel berekenen van de overle vingskansen voor boer en tuinder. De te voorziene radikale om mekeer in het EEG-landbouw- beleid («Groenboek» van Commissaris Frans Andries- sen) voorspelt niets goeds. De EEG van de rijke landen (de Zes) is nu een arme EEG ge worden (de Twaalf). Land bouw eens het paradepaard van het gemeenschappelijk Eu ropees ekonomisch beleid werd van paradepaard de zon debok, van boeman tot boos doener. De ernstige begro tingsproblemen die de EEG sedert 1983 kent worden de agrarische sektor in de schoe nen geschoven... De boeren, opgejut door deze instantie om meer en rationeler te produce ren, zijn nu het slachtoffer van hun sukses. Député De Cuyper verwijlde bij belangrijke feiten en cijfers en moedigde de boe ren aan, met hun organisatie en het COPA in het aangekondig de verzet te treden. Versnippering tegengaan Hij had daarentegen lovende woorden voor de pogingen van staatssekretaris Paul De Keers maeker om via allerlei maatre gelen, gespreid over talrijke domeinen, de pil te vergulden. Toch zijn er nu reeds meerdere Dinsdag 25 februari om 20 u In Het Centrum, Markt 40. God! Wie bedoelt U? "God" is de meest misbruikte, het meest bezoedelde woord uit de menselijke taal. Al het onschuldige bloed dat in naam van God en omwille van hem werd en wordt vergoten, heeft dit woord elke glans ontno men. Men blijft zich op God beroepen om ongerechtigheid te doen aanvaarden, om men sen te krenken en te diskrimi- neren, om menselijk geluk te vertroebelen en menselijke vrijheid te fnuiken. Het woord "God" is duidelijk een "open" begrip. Je kunt er alle kanten mee uit. Het wordt in de diverse godsdiensten tel kens op een andere manier ingevuld. Trouwens, is het wel zo evident dat alle christenen, behorend tot één godsdienst, hetzelfde bedoelen wanneer zij het over "God" hebben? Is de God van een zich katholiek noemend diktator dezelfde als de God van de katholieken die hij uitbuit en martelt? De eerste vraag die een ant woord verlangt is dan ook niet: bestaat er wel een God? Maar wel, wie bedoelt U wanneer U het hebt over God? In de ge schiedenis van het christelijk spreken over God kunnen wij drie godsbeelden onder scheiden: - Het metafysisch gods beeld. Daarin funktioneert God als verklaring van de bestaan de werkelijkheid die eerder statisch wordt gedacht. God is de oorsprong, de grond en het doel van alle bestaan. God zelf wordt statisch gedacht, als een wezen apart, geheel op zich zelf bestaand, soeverein be schikkend over het lot van de mensen: de mens wikt, maar God beschikt. Dit godsbeeld leidt tot een "conservatieve" godsdienstigheid. - Het godsbeeld van de sub- jectlvlteitsfllosofle. Sinds de vorige eeuw interesseert de mens zich minder aan een verklaring van de werke lijkheid, maar zoekt hij zelf als "subject" de "objectieve" wer kelijkheid in greep te krijgen door zijn kénnen en kunnen. God wordt ingeschakeld in het proces van een veranderen van de werkelijkheid in funktie van de bevrijding van de mens. - Het bijbels godsbeeld. Merkwaardig genoeg werd en wordt het christelijk denken te weinig beheerst door het gods beeld van de Bijbel. De God van de filosofen haalde het op de God van Abraham, ISaak en Jacob. In de actuele theolo gie is er een beweging op gang die wetenschap en ge loof opnieuw wil verzoenen. Dit gebeurt met name in de procestheologle. Daarin wordt God gedacht zoals alle werkelijkheid: als gebeuren, als een dynamisch proces. Deze benadering heeft be langrijke konsekwenties voor het spreken over Gods "eigen schappen" zoals Gods "al macht", "voorzienigheid", "al wetendheid". Het proces-den ken biedt een nieuwe invals hoek om God verantwoord ter sprake te brengen bij het mys terie van het teveel aan lijden in onze geschiedenis. Dit den ken opent opnieuw een moge lijkheid om het abstrakte woord "God" in te vullen als de zeer konkrete Vader van Jezus van Nazareth, een God die als Geest leeft, beweegt en be staat in ons. Spreker is A.R. Van de Walle, geboren in Aalter in 1927. Hij studeerde filosofie en theo logie te Leuven en in Parijs. Was professor dogmatiek aan het dominikaans theologicum te Leuven en aan het Centrum voor Kerkelijke Studies te Leu ven. Van 1966 tot 1974 provin ciaal van de Vlaamse Domini canen. Sindsdien fulltime in de verkondiging en in de theolo giestudie. Van zijn hand ver schenen naast talrijke artikels in professionele tijdschriften, God, die mijn jeugd verblijdt; Verlost tot Vrijheid; Komt er nog een Morgen? en Tot aanbreken van de dageraad. Voor dit laatste werk kreeg hij vorig jaar de tweejaarlijkse prijs voor het beste religieuze boek. Derde keer goeie keer. BRIEF OF BRIEFKAART GAAT DERTIEN FRANKEN KOSTEN Het is nu officieel, de post- of beter gezegd het versturen van brieven, kranten, wordt vanaf 1 maart duurder. Vanaf die datum zal er op een brief of op een postkaart 13 f dienen geplakt, zijnde een ver meerdering met 1 fr. Andere tariefverhogin gen betreffen o.m. de gedrukte tijdschriften (van 5,5 fr naar 6,5 fr) en de pakjes waarvoor 0,30 ft- (2,40 fr instede 2,10 fr) dient betaald. Daarentegen blijven een resem tarieven onge wijzigd, o.m. geadresseerde drukwerken zon der adres, datapostzendingen, volmachten, postograms en garantiekaarten voor postche ques. Globaal genomen stijgen de tarieven met min der dan 4% wat ongeveer overeenstemt met de inflatie van vorig jaar. J.M. Hierbij volgen de data van de afnames en kollektes in het Waasland voor de maand maart. Gezien het persisterende bloedtekort in onze streek wordt een dringende oproep gedaan tot bloedgeven. maandag 3 maart: Parochiaal centrum Kristus Koning Temse. maandag 10 maart: Gemeen telijke Jongensschool, Molen straat, Kïeldrecht. maandag 17 maart: Jongens school, Stationstraat, Kemzeke. maandag 24 maart: Buurthuis Bejaarden, Vleeshouwer straat, Sinaai. Telkens van 18u30 tot 20 uur. woensdag sn dinsdag van 18u30 tot 19u30, vrijdag van 19 tot 2ü u en donderdag van 17 tot 18 u. telkens Parklaan 2, 2700 Sint-Niklaas. Het Japanse nationaal Aero space Laboratory heeft na een onderzoek van 9 jaar een eer ste proefvlucht ondernomen met een Stol-jet vliegtuig. Dit toestel heeft een extra korte start- en landingsbaan nodig, beschikt over een laag geluid sniveau en over een zeer be perkt brandstofverbruik. Het is ideaal voor het forensenver keer, zo zeggen de bouwers. Donderdag 27 februari om 20 u komt eresekretaris- generaal Jozef Luns van de Navo in Sint-Niklaas spreken over «De huidige stand van de oost-west betrekkingen». Deze belangwekkende voordracht vindt plaats in de feest zaal van het stadhuis en wordt gevolgd door een vragen uurtje. Organisator van de manifestatie is Cefi-Waasland, wat staat voor Comité voor Economische en Financiële Informa tie. Cefi groepeert patronale instanties uit de financiële sektor, de bouwnijverheid, de textielbranche, etc. en in deze instantie zijn ook de Interkommunale Waasland, Intercom, KVHU en de Europaklub vertegenwoordigd. (wv) De Voorpost - 21.2.1986 - 11

De Voorpost | 1986 | | pagina 11