CVP-VU-koalitie evalueerde beleid in Sint-Niklaas SP-Waasland verliest oud-senator Bernard Van Hoeylandt Op reis naar Sint-Niklase zustersteden «Als men gelukkig is kan men moeilijk gelukkiger worden» Wase Jonge Leeuwen flink op dreef in Beveren, Kruibeke, Lokeren en Sint-Niklaas ABW-ateliers voor werklozen in Sint-Niklaas Wase Bedrijvencentrum gebruiksklaar De Voorpost - 21.2.1986 - 13 Sint-Niklaas. Het Ben je tussen 17 en 25, inwoner van groot Sint-Niklaas en op zoek naar een goedkope, alternatieve en plezante vakantie, dan kan je misschien wel mee op jeugduitwisse ling naar één van de zustersteden van Sint-Niklaas. Sint-Niklaas is dit jaar 24 jaar verzusterd met vijf Europese steden en ook dit jaar krijgen een 40-tal jongeren de kans om een tiental dagen door te brengen in Gorinchem, Colmar, Abingdon, Lucca of Schongau en dat tegen de kostprijs van het treinticket. Hoofdbedoeling van de verzustering is het verpreiden van de Europese gedachte. Konkreet betekent dat in jeugduit wisselingstermen: een week leven in een gastfamilie in één van de zustersteden, en tegelijkertijd daar een georgani seerd vakantieprogramma meemaken samen met jongeren uit de andere zustersteden. Dichtst bij de deur ligt Gorinchem, maar in Gorkum kom je direkt in een andere wereld terecht; en ons noordelijk buurland houdt heel wat verrassingen voor je in petto. Colmar ligt in het hartje van de Elzas en ben je geen crack in Frans, dan kan je er ook goed met wat Duits terecht. Hou je van bootreizen, dan raden we je Abingdon aan, een typisch stadje in the Vale of the White Horse, in de omgeving van Osford. Hou je van kunst en pasta dan kan je misschien mee naar Lucca maar denk eraan dat je eerst zo'n twintig uur op de trein moét doorbrengen. Schongau ligt op de Romantische Strasse in het hart van het groene Beieren en gastvrijheid is daar geen hol woord! Wil je meer informatie over de zustersteden, dan kan je terecht bij alle leden van de Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Europa. Zij bezorgen aan alle 17-jarigen een infor- matiekrantje over jeugduitwisseling. Ben je ouder, en wil je graag zo'n krantje, bel dan even naar het stadhuis, waar het sekretariaat van de SNJCE gevestigd is. Je kan daar trouwens ook inschrijven voor de jeugduitwisseling. Op woensdag 12 maart is er om 19.30 uur in de stadsbiblio theek een dia-avond over de Sint-Niklase zustersteden. Dan kan je rustig je keuze maken aan de hand van de sfeerbeelden en de deskundige kommentaar. Vrijdag 25 april tenslotte kan je in De Panda terecht voor de jaarlijkse verzusterings-TD, de gelegenheid om met jongeren te praten die vóór jou hun kans waagden om op verzustering te gaan. Aldus een zichtbaar tevreden burgemeester P. De Vidts tijdens een persbijeenkomst op 15 februari jl., na afloop van een besloten vergadering in de stadsbibliotheek van de partyraden van CVP en VU. Tydens die vergadering werd het beleid van de CVP-VU bestuurskoalitie in Sint-Niklaas, in de voorbije drie jaar, geëvalueerd en het programma bepaald dat als leidraad zal dienen voor de komende drie jaar. De «beleidsevaluatie en toekomstige aksenten» is een lijvig (38 blz.) dossier geworden dat werd voorbereid door een overlegkomité waarin beide party en zetelden. Het vormt een basisdokument dat door de twee partijraden en de diverse mandatarissen (sa men ong. 60 mensen) op die besloten vergadering werd goedgekeurd, en waarbij vol gende resolutie werd gevoegd: «De CVP en de Volksunie die samen de bestuursmeerderheid in Sint-Niklaas vormen, heb ben het beleid onderzocht dat in de afgelopen drie jaar werd gevoerd. De beide partijen be tuigen hun instemming met dit beleid en met de bereikte resul taten. Voor de volgende drie jaar verklaren zij zich akkoord met de prioriteiten die worden voorop gesteld in het basisdo kument. Zij büjven gehecht aan het behoud van gezonde stedelijke financiën, zonder dat de belastingen verhogen; zij wensen de goede samenwer king verder te zetten in weder zijds respekt voor de eigenheid van elk der koalitiepartners». Hoewel het onmogelijk is om binnen de ruimte van één arti kel de resultaten van drie jaar beleid en de toekomstperspek- tieven in alle sektoren enigszins samen te vatten, geeft de reso lutie al een eerste en serieuze aanduiding: «gezonde stedelij ke financiën zonder belas tingsverhoging» blijft prioritair, de «goede samenwerking tus sen CVP en VU» is nog steeds een feit. Vandaar de tevreden burge meester, die niet aarzelde zijn voltallige bestuursploeg en de voorzitters figuurlijk in de bloemetjes te zetten. Het was trouwens ook de eerste keer in Sint-Niklaas dat zo een evaluatie tussen de koalitiepart ners plaats vond. Resultaat: niet zonder trots kwam men tot de konklusie dat een groot deel van de beleids opties die werden genomen bij het tot stand komen van de bestuurskoalitie reeds verwe zenlijkt werden. Een paar hete hangijzers zijn nu ook defini tief van de baan; de sporthal in Belsele komt in de Molenwijk en de spaarpot voor een ge beurlijke belastingsverlaging juist voor de volgende verkie zingen is, volgens de bewinds lieden, een fabel van de oppo sitie. De sporthal in Belsele komt dus niét op de gronden van de firma Delforge, hoe graag men dat ook had gewild. De onderhandelingen tussen het stadsbestuur en de familie Delforge bleven duidelijk ste ken op een té hoge vraagprijs. Een deel van de grond van Delforge wordt nu verhuurd aan Delhaize voor de oprich ting van een kleine supermarkt. En wat het spaarpotje betreft: klinkt het niet logisch dat een zuinig beheer ook reserves in houdt? Vandaar de grote optie van géén belastingsverhoging toe te passen, maar evenmin een spektakulaire belas tingsverlaging te voorzien, kwestie van een gezonde stads kas over te houden aan het eind van deze legislatuur. Op het gevaar af al té fragmen tarisch om te springen met de berg cijfers en gegevens uit het werkdokument, lijkt het toch aangewezen enkele toekomsti ge aksenten onder de aandacht te brengen. Onderverdeeld in twaalf hoofdstukken of een beeld van de grote maatschap pelijke problemen van deze tijd loopt het dossier niet parallel met de verschillende departementen. Vele oplossin gen vragen immers een interdi sciplinaire aanpak en samen werking tussen de verschillen de schepenen. Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts en Bert De Cock, een stevig duo (Iv) Sint-Niklaas. Nelly Maes en Werner Rogiers (Iv) Over het Financieel beleid» (het omvangrijkste en belang rijkste hoofdstuk) is al een en ander gezegd. Toch nog ver melden dat er, volgens de koa- litie, geen sprake kan zijn van deficitaire begrotingen, de fa- kultatieve uitgaven (toelagen, subsidies aan verenigingen en personen) niet afgebouwd wor den en de groeiende schulden last moet bedwongen worden. Sedert 1980 zijn de belastingen in Sint-Niklaas het minst geste gen t.o.v. andere centrumste den, met handhaving van de werkingsmogelijkheden van het OCMW, Objektieven wat het personeel betreft: regelmatig opvullen van vakatures via eksamens; optimaal invullen van bevor deringsgraden en verdere uit bouw van de dienstverlening in de deelgemeenten. Het sociaal beleid» dat voor een groot deel door het OCMW wordt meebe- paald, streeft verder naar opti male hulp- en dienstverlening. Zo werd pas gestart met een dienst sportgeneeskunde en werkt men verder aan maatre gelen inzake drug- en alkohol- preventie. Het hoofdstukje over de sa menwerking tussen de stadskli- niek en Maria Middelares blijft echter vaag en weinig zeggend: «de inspanningen zullen wor den verdergezet en geïntensi- fieerd om te komen tot een koherent aanbod van zieken huisvoorzieningen» De inplanting van de CAT- scanner blijft dus voor proble men zorgen. In het hoofdstuk Werkloosheid en tewerkstel ling» komt de vermindering van het aantal werklozen in Sint-Niklaas duidelijk tot ui ting. Of zit de «ingreep» van de RVA daar voor iets tussen? Daarop aansluitend de merk waardige groei van 22% op drie jaar tijd, van de tewerk stelling bij stadsbestuur en OCMW. Een nieuwigheid in Sint-Ni klaas: het Bedrijvencentrum voor jonge, startende, zelfstan dige ondernemers dat in maart opent. Belangrijk nog: op voorstel van het stadsbestuur, en onder de hoede van burgemeester De Vidts, start een stedelijk over leg i.v.m. de werkloosheids- problematiek. Bij «huisvesting» lijkt ons de aangekondigde, daadwerkelij ke samenwerking met de huis vestingsmaatschappijen en vooral met het woningfonds van de BGJG een zéér goede zaak. Voor «Veilig verkeer in een veilige verkeersomgeving» is al héél wat gedaan, maar moet nog véél gebeuren. Het wordt niet met zoveel woorden gezegd, maar de ver keerschaos in de Stationsstraat is en blijft een heet hangijzer. Men heeft nu goede hoop dat in maart ernstig overleg kan beginnen met de buurtspoor wegen, nadat een eerder toege zegde vergadering werd afge last. Daaraan gekoppeld krijgt de driehoek Grote Markt, Kard. Mercierplein en Sta tionsstraat eindelijk een aangepaste verkeerssituatie. Wandelwegen, ontmoetings ruimten, aanleg van pleintjes, herwaardering van de dorps kernen en zorg voor de verbin dingswegen met de deelge meenten zijn prioriteiten die zowel «Verkeer» als «Leefom geving» bestrijken. Er zal ook ernstig werk gemaakt worden van de verbetering van de land- bouwwegen. Zoals het werkdokument het zelf zegt heeft de stad Sint- Niklaas, door haar centrale lig ging, een «poolfunktie» op het gebied van «kuituur en onder wijs». Nieuwe initiatieven zijn hier de verdere uitbouw van onze musea, het afwerken van Cipierage en Oud Parochie huis, het renoveren van de stadsschouwburg en de uitbrei ding van de stedelijke akade- mie voor schone kunsten met negen klassen. 1986 wordt voor de stedelijke openbare biblio theek een belangrijk jaar. In maart wordt de vrije openbare bibliotheek Sinaai overgeno men terwijl dit jaar de bouw start van het nieuwe filiaal in de Clementwijk. De stadsbibliotheek pioniert verder wat de automatisering betreft: het autonome kompu- tersysteem, dat zopas geleverd werd, wordt binnen enkele maanden opgestart en zal zor gen voor een diepgaande wijzi ging van het administratief werk en uitleensysteem. Ook in het hoofdstuk «burger lijke stand - bevolking - militie» zien we de grote rol die de komputer vervult, bij de uit breiding van het dienstbetoon, duidelijk naar voren springen. Rest ons nog te vermelden dat de streefdatum voor de open stelling van de nieuwe begraaf plaats Heimolen de lente van 1987 is. Tot zover dit summier overzicht dat in de komende weken en dacht zal krijgen, maanden beslist nog uitgediept zal worden en de nodige aan- Bv"v*" t uun um T %J CU V. Ti CCU gCiOUICIUIJ KC JKTISIVUIUCl CHIIC geven. In Sint-Niklaas kon dat wal (lv) Onder impuls van voorzitter Lieven Dehandschutter en sekretaris Kris Verguit zyn de Wase Jonge Leeuwen de voorbije jaren uitgegroeid tot een gevestigde jeugdvor- mingsorganisatie met afdelingen in nagenoeg alle Wase gemeenten. Onder het motto «voor zelfbestuur en demo- kratie» en onafhankelijk van om het even welke andere groepering hebben de Wase Jonge Leeuwen een eigen profiel ontwikkeld als Vlaamsgezinde vereniging, die zich richt tot jongeren van 15 tot 30 jaar. In de werking ligt de nadruk op informatieverstrekking en vorming, maar ook is er ruimte voor ontspanning en de deelname aan manifes taties zoals Zangfeest en Ijzerbedevaart. In Beveren organiseren de Wa se Jonge Leeuwen i.s.m. de Amedee Verbruggenkring op vrijdag 28 februari om 20 uur een gespreksavond met VU- senator Toon Van Overstrae- ten, die het uiteraard zal heb ben over zijn veelbesproken lidmaatschap van de Waalse raad en de Franse gemeen schapsraad. Deze voordracht vindt plaats in lokaal Jong Vlaanderen aan de Albert Pa- nisstraat 4 (d.i. de rijksweg 14 Gent - Antwerpen). Op uitnodiging van WJL-Beve- ren en KLJ-Haasdonk zijn Ti ne Ruysschaert en Francis Ver doodt in Haasdonk te gast op zaterdag 19 april om 20 uur met een «Timmermansevokatie» in het «Parochiecentrum» aan het Pastoor Verwilghenplein. De Wase Jonge Leeuwen van groot-Kruibeke schotelen een welgevuld programma voor, te beginnen op zaterdag 8 maart om 20 uur in de Spiegelzaal van Kasteel Wisselkerke aan de Lange Gaanweg te Bazel met een kasteelkoncert. Paule Van Parijs geeft een klavecim bel voorstelün, terwijl Singhet Vro uit Rupelmonde koorlie deren verzorgt. Het gemeentebeleid, ruim drie jaar na het aantreden van de VU-SP-koalitie, wordt geëva lueerd op vrijdag 14 maart om 20 uur in het oud-gemeentehuis van Rupelmonde. Het panel zal bestaan uit twee vertegen woordigers van het VU-SP-ge- meentebestuur en twee van de CVP-oppositie. Verder programmeert WJL groot-Kruibeke een milieude bat op vrijdag 18 april en een dauwtrip op zaterdag 12 juli. In Lokeren zetten de Wase Jonge Leeuwen op dinsdag 4 maart om 20 uur èen gespreks avond op het getouw met CVP- senator Hugo Weckx en VU- senator Toon Van Overstrae- ten, die hun ervaringen met Franstalige politici zullen toe lichten. Als moderator fungeert Wilfried Maes, gewezen on dervoorzitter van de Vlaamse Volksbeweging. Deze gespreksavond heeft plaats in het Kultureel Centrum aan het Kerkplein en loopt i.s.m, VTB-VAB, Vlaamse Volksbeweging, Amedee Ver bruggenkring en Coppekring. WJL-Lokeren stelt ook een Ij- zerbedevaartavond in het voor uitzicht en neemt zeker en vast opnieuw deel aan de Ijzerbe devaart te Diksmuide op zon dag 29 juni. Wat Sint-Niklaas betreft, zetten de Wase Jonge Leeuwen, na de inhuldiging van een afde lingsvaandel en een debat met Vic Anciaux (VU) en Eric Van Rompuy (CVP), hun werking verder op zaterdag 1 maart om 20 uur in de Reynaertzaal van de stadsbibliotheek. Daar komt (nogmaals) VU-senator Toon Van Overstraeten zijn beleve nissen en toekomstplannen uit de doeken doen. Ook denkt WJL Sint-Niklaas aan een aktiviteit i.v.m. vrije radio's en rond milieubeleid. Kontaktadressen WJL Beveren: Koenraad Van Duyse, Zandstraat 77 J, 2758 Haasdonk. WJL Groot-Kruibeke: Wim Peirsman, Lange Gaanweg 4, 2768 Bazel. WJL Lokeren: Lieven Dierick, Doorslaardorp 83, 9108 Eksaarde, en Anne- mie Bombay, Dalialaan 17, 9100 Lokeren. WJL Sint-Niklaas: Mare D'Hooge, Mussendreef 3, en Ann Van Goethem, Sint-Jansplein 5, 2700 Sint- Niklaas. Het Bedrijvencentrum Waasland zal vanaf 1 maart e.k. zijn nieuw opgerichte kantoor- en fabrieksgebouwen aan het Industriepark West 75 te Sint-Niklaas in gebruik nemen. Alle geïnteresseerde verantwoordelijken van startende of jonge bedrijven kunnen zich vanaf 1 maart 1986 wenden tot de heer A. Van Hove, Bedrijvencentrum Waasland (03/ 778.00.00). Naast de reeds lopende ateliers organiseert de werklozenwer- king van het ABW vanaf de tweede helft van februari een drietal nieuwe ateliers. Op maandag 24 februari gaat het atelier «informatika voor beginners van start». Voor die genen die er nog niets van af weten, maar die het zo snel mogelijk willen leren. Op maandag 18 februari startte het atelier «doe-het-zelf». Schilde ren, behangen, elektriciteit, waterleidingen, enz., enz. Bei de ateliers vinden plaats in het werklozenhuis, Truweelstraat 124, 2700 Sint-Niklaas. Op donderdag 27 februari gaat ten slotte ook het atelier «fotogra fie» van start. Foto's maken en zelf ontwikkelen. Dit atelier gaat door in jeugdhuis Quasi, Dalstraat 70,2700 Sint-Niklaas. Iedereen is uiteraard hartelijk welkom. Je hoeft je niet vooraf in te schrijven, je loopt gewoon bin nen op het ogenblik dat het atelier begint: voor informatika voor beginners om 9 uur, voor «doe-het-zelf» om 13.30 u. (al lebei in het werklozenhuis) en voor fotografie om 14 u. in jeugdhuis Quasi. Daarnaast lopen de vroegere ateliers natuurlijk nog steeds door. Dit zijn: op maandag voormiddag (9 u. tot 12 u.) snit en naad; maandagnamiddag (13.30 u. tot 16 u.) sport (in de stadssporthal); dinsdagvoor middag (9 u. tot 12 u.) snit en naad; woensdagvoormiddag (9 u. tot 12 u.): Frans voor be ginners en gevorderden, kunst schilderen; woensdagnamid dag (13.30 u. tot 16 u.): kunst schilderen; donderdagnamid dag (13.30 u. tot 16 u.): dakty- lo; vrijdagvoormiddag (9 u. tot 12 u.): Engels voor beginners en gevorderden en gezond koken. Al deze kursussen vinden plaats in het werklozenhuis, Truweelstraat 124, Sint-Niklaas (met uitzondering van fotogra fie en sport dus). Wil je bijko mende inlichtingen, telefoneer gerust naar de ABW-werklo- zenwerking op nummer 03/ 776.35,14 of loop eens binnen in de Mercatorstraat 87 te Sint- Niklaas. «Hy is heel vlijtig, maar wordt gemakkelyk rood van woéde» schreef de krant La Libre Belgique ooit over SP-senator Bernard Van Hoeylandt uit Temse die zo hoort dat zijn politieke kleur ook visueel verdedigde. Heel onverwacht is maandag jl. 3 fe bruari, tydens een gemoedelijke kaartnamiddag, de eminente Temsenaar en socialistische voorman over leden. Hjj genoot ruime bekendheid en had ieders respekt, niet alleen in zyn geboorteplaats Temse, maar ook in het Waasland en in de politieke wereld. Bernard Van Hoeylandt werd op 15 mei 1917 geboren. Hij was de zoon van de bijna legendarische Karei («Poeske») Van Hoeylandt die in 1894 in Temse de socialistische partij had gesticht hij was bakkersgast en van 1919 tot 1946 socialistisch volksvertegenwoordiger was. Bernard drukte de voetsporen van zijn vader, maar zijn politieke faam vestigde hij op zelfstandige wijze. Laatbloeier Bernard was licentiaat in de staats- en sociale wetenschap pen, diploma dat hij in 1942 behaalde aan de Gentse rijksuniversiteit. Beroepshalve werd hij bestuurssekretaris bij het ministerie van ekonomische zaken. In 1946 ging hij aan de slag in de houtzagerij van z'n oom. En in 1957 werd hij inspekteur van het Nationaal Instituut voor de Huisves ting. Z'n loopbaan als politikus startte eerder laat, maar ze kan beslist indrukwekkend worden genoemd. Van 1961 tot 1978 was Van Hoeylandt (provinciaal) senator voor het arrondissement Sint-Niklaas - Dendermonde. In die funk- tie was hij voorzitter van de kommissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven en ook lid van de senaatskommissies voor buitenlandse handel, nationale opvoeding, openbare werken, huisvesting en ruimtelijke ordening. Tijdens die zelfde periode was Bernard Van Hoeylandt lid van het nationaal bureau van zijn partij, als vertegenwoordiger van het arrondissement Sint-Niklaas. Op het gemeentelijk vlak was Van Hoeylandt gemeen teraadslid (1965 tot 1982), lid van de raad van bestuur van de Bouwmaatschappij van Temse en (van 1978 tot '82) voorzitter van die maatschappij. Vermeld moet ook wor den dat Van Hoeylandt plaatsvervangend lid was van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en van de Westeuropese Unie. Eenheid der arbeidersklasse Als politikus interesseerde Van Hoeylandt zich in eerste instantie voor streekgebonden materies, zoals scheepsbouw en ruimtelijke ordening. Ook het probleem van de Vlaam se Brusselaars en de staatshervorming in het algemeen lagen hem nauw aan het hart. In dat verband weze aangestipt dat z'n vader Karei, verwant overigens met Hendrik Heyman en via z'n vrouw ook met priester Poppe, zou ijveren voor de terugkeer en de begenadiging van de aktivisten. Zoon Bernard had ook dat flamingantischc imago en tegelijk dat sociale engagement van z'n vader. Bernard Van Hoeylandt (t) Bernard predikte de eenheid van de hele arbeidersklasse, als verweermiddel tegen wat hij als de konservatieve krachten aanzag. In een interview met het weekblad Voor Allen-Waasland (1983) zou Bernard Van Hoeylandt zich zelf als volgt typeren: «Ik stel de gemeenschap prioritair. Derhalve ben ik voorstander van de staatsschool, van de openbare kliniek en de grootste gemene deler voor ieder: d.w.z. het meeste voor de meeste mensen te bekomen. Ik ben tegenstander van het geweld en het opleggen van ideeën via wapens. Onze socialistische idealen moeten we stapsge wijze trachten te bereiken door evolutie, niet door revolutie of anarchisme. Kortom: ik ben een parlementair demo- kraat». M.T.-W.V.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13