Prachtige wagens schitteren in winterzonnetje Karnaval in Dendermonde 18 - 21.2.1986 - De Voorpost Dendermonde. De Boemeleirs brachten hulde aan de Fikke van Tsjing Boem (c) Dendermonde. Zotterkantnie zeer ludiek over het Denderprobieem (c) Dendermonde. Met de Hamse Tjsoesers waren we verzeild geraakt in de Egyptische beschaving (c) Wanneer het voor de karnavalstoeten van Baasrode, Aalst en Moerzeke-Kastel bijtend koud, regenachtig is of sneeuwt, dan kan je er donder op zeggen dat het de week nadien mooi, eerder zacht maar in elk geval droog weer zal zyn. Wie profiteert daarvan? Juist: de karnavalisten van Dendermonde. Eerlijkheidshalve moeten we zeggen dat ze die toegeving van de weergoden ook naar waarde hebben weten te schatten en zorgden voor een uitstekende stoet die biezonder vlot verliep, ook al was een deel van de omloop gewijzigd. De groepen pasten zich zonder enig noemanswaardig probleem aan. Twee grote vaststellingen die deugd doen aan het hart: de aanwezigheid van liefst 240 karnavalisten uit Duitsland die voor een aparte kleur en sfeer zorgden in het hele karnavalgebeuren en op de tweede plaats en zeker zo belangrijk: de wagenbouwers van de Dendermondse karnavalgroepen kennen hun vak door en door. Het bewijs daarvan is dat de Pulheimer karnavalisten dadelijk keiharde Marken wilden bovenhalen om de winnende wagen van de KDV De Schensjmoelen te kopen en er volgend jaar mee deel te nemen aan het karnaval in Keulen. «We winnen er gegarandeerd de eerste prijs mee» zo zegden ze tot grote genoegdoening en van de Schensjmoelen en van het Dendermonds karnavalkomitee. Dendermonde. Voor Aef d'eir Vast was een piratenschip de iaspiratiebron. (c) Vlot tempo Op het vertrek van de Den dermondse kamavalstoet kan je je horloge gelijk zet ten. Veertien uur stond er op het programma en in derdaad uigerekend om 14.00 uur trok de stoet zich op gang. Vanuit de Gentse steenweg naar de Kerk straat toe, waar zich al een grote menigte had verza meld. De agenten met dienst, die zich warm had den ingeduffeld want wan neer je enkele uren in het toch nog winterse zij het zonnige temperatuurtje moet blijven staan kan het koud zijn, de agenten met dienst dus, hadden al op verschillende plaatsen een flinke lading konfetti moe ten trotseren. Met de glim lach. «Een keer per jaar zijn wij de dupe van de historie» zo lachten ze ge moedelijk de voortvarende karnavalisten van het eerste uur toe. De kavalkade werd zoals gebruikelijk voorafgegaan door een lange reklame- stoet waarvan de deelne mers dit jaar uitzonderlijk gul waren. Niet alleen met reklame voor de eigen win kel (letterlijk en figuurlijk), maar ook met zelfklevers, ballons, snoepjes, lucifers en sponsen misschien wel uit een schuimrubberen matras gesneden. De toe schouwers konden zich aan het grabbelen en rapen van alles wat zo kwistig werd rondgestrooid best verwar men. Ondertussen hadden langsheen de Oude Dender in de omgeving van het Sas- ke de Duitse karnavalgroe pen (bijna schreven we troepen) in slagorde opge steld. Zij hielden er daar de vrolijke noot in en de mee gekomen muziekkapel speelde het ene lustige deuntje na het andere. On dertussen dansten de dans mariekes de beenspieren los en huppelden en spron gen de overige leden door elkaar alsof ze hun hele leven lang niets anders te doen hadden gehad. De Dendermondse bevol king genoot zichtbaar van dat schouwspel. De rekla- mestoet werd voorafgegaan door Chiro Boemerang uit Sint-Gillis Dendermonde, voor een keer in winterkle- dij, maar zoals altijd keurig spelend en marcherend in bittere ernst. Voor deze chi- rogroep is het geen eenvou dige klus in deze omstan digheden mee te dingen naar een goede plaats in de rangschikking van de mu ziekmaatschappijen. Men hoort immers niet bij de echte kamavalstoet en toch maakt men er deel vanuit. Lieten we de reklamestoet over ons heen gaan als een zachte bries die je niet mocht missen, het werd pas ernstig wanneer we de ma- joretten van Bleu et Blanc uit Etterbeek hoorden aan komen. Met enkele Belgi sche kampioenen in het stokjesdraaien in de rangen biedt deze groep een altijd mooi spektakel. Keurig uit gedost en in de maat stap pen ze de hele stoet recht door rechtan. Daar is de keizer Ten tijde van de Romeinse keizers kan het er moeilijk luidruchtiger aantoe zijn ge gaan. Want toen Keizer Comel zich meldde, geze ten op de eenzame hoogte van zijn stedelijke praalwa gen en geflankeerd door Prins Pierre I, de prins van dit jaar, en de leden van de Dendermondse prinsenka mer, steeg er een applaus op dat oren en zien verging. Gomel en Pierre dankten samen met Wim, Alfons, Albert, Francois en vele an deren voor de grote eer en het zichtbare genoegen. Ze grepen dus diep in de kara- mellenzakken en gooiden dat het een lieve lust was om zien. De hele stoet door, tot zelfs vanop de pui van het stadhuis waar ze na afloop van de stoet samen met de Duitse prinsen hadden plaats genomen en het hele gebeuren in ogenschouw namen. Bij de prinsen natuurlijk ook de jeugdprinsjes die als de trots van hun ouders wuifden naar iedereen die ze meenden van ver te kun nen erkennen. Dat zal in elk geval ook geweest zijn naar Roger I die daags voordien met een overdon derende meerderheid aan stemmen was verkozen tot nieuwe Prins Polder en met zijn aanwezigheid tussen het «normale» publiek met een zijn karnavaleske inge steldheid benadrukte. Kwam dan de muziekkapel van Pulheim en samen met deze prachtig geünifor meerde mannen en vrou wen een stoere jongeda me wandelde met de glim lach met de grote trom rond stapten de kamavalvere- nigingen van deze Duitse gemeente mee op. De prin sen, de boeren en de jonk vrouwen en allen die hen dierbaar waren, mochten plaatsnemen op een grote Feestvierders De Comellekens, leveran ciers van prinsen en nu ook al van Keizers vierden hun tienjarig bestaan als kama- valvereniging. Zij brachten hulde aan hun edele man nen die het zo ver hadden geschopt. Comel met breed gespreide open armen leek wel likkebaardend te grij pen naar de twee mooie zeemeerminnen die voor hem als dol ronddraaiden daarbij uitpakkend met ste vige borsten. Prins Fons van 't Keur keek recht voor zich uit en moest een beetje de aandacht afleiden van het hele gebeuren. Rond om de mooie wagen een leuke groep duivels. De Pallieters uit Kastel gin gen de verblijfplaats van de Rode Duivels even verken nen. Mexico dus en als het er in Mexico aantoe gaat zoals de Pallieters het de monstreerden, dan vrezen Dendermonde. De winnende we dat onze voetballers meer op de dansvloer zul len staan dan op het veld. Carnavalha Mexicana was mooi om zien, fraai uitge beeld maar misschien toch een tikkeltje te stroef om hoog te skoren in vergelij king met de echt spirituele Dendermondse groepen. Om even op adem te ko men paradeerden dan de Koninklijke Katolieke Fan fare «De Kinderen van de Schelde» aan onze ogen voorbij. Een hele mondvol natuurlijk, maar ook een grote groep goed gediscipli neerde muzikanten die zich de wangen bol bliezen ter ere van koning karnaval. DKV De Roeffeleirs ver denken we ervan van veel, misschien wel teveel naar de televisie te kijken. De wagen van de Schensjmoelen, Freggels waren hun inspira tiebron en het koekjesbeest en zijn vele monsterachtige maar toch lieve vrienden maakten er een bont alle gaartje van dat speels door elkaar dwarrelde. Voor de Boemeleirs was het hoogste tijd dat hulde werd gebracht aan een monument: de Fik ke van Tsjing Boem, helaas niet meer lijfelijk onder ons. Dus maakten de Boe meleirs een reus die spre kend geleek op de Fikke. Als blijvende herinnering aan deze muzikale man een goeie zaak natuurlijk. De Boemeleirs zelf hadden er een fanfare bijgehaald en ook al speelde die niet zelf, ze had evenveel plezier als een echte. een juweelfje (c) De lokale toer op Uit Hamme kwamen de Dorpsvrienden die een eer der povere vertoning brach ten van het wondermooie verhaal dat Robin Hood heet en werd afgezwakt tot een avontuur van Robyn Du Bois. De Dorpsvrien den moeten echt beter kun nen naar ons gevoelen. Na hen defileerden in hun rood pakje de Harmonie H. Vandemeulebroecke, een vaste klant in de kama valstoet en steeds goed voor degelijke muzikale in breng. Ook dit jaar voldeed de harmonie aan die eis. DKV De Skoezie's zou men de prijs van de pech vogels moeten geven. Hun wagen viel al in de eerste meters in panne, verloor meer olie dan men er kon Dendermonde. De Wardjesvrienden hadden Git platte wagen, waar men een aparte plaats had voorbe houden voor enkele groen kleurige flessen met een helder wit verwarmend vocht. Maar dan was het de beurt aan de echte karnavalgroe pen van bij ons. De Wel komvrienden beten de spits af met mooie gezellig dikke varkentjes die onderstreep ten dat er zonder de dikke- nekken ook geen kopvlees zou zijn. Daarom moest het varken van Sint-Gillis over de smalle spoorwegviadukt en dat leek enig probleem op te leveren omdat die fa- meuse spooroverbrugging steevast geblokkeerd wordt door autobussen en ander

De Voorpost | 1986 | | pagina 18