Binnekort in Deiremonne: restorang Kiekekot De Voorpost - 21.2.1986 - 19 laveerden hun Rainbow Warrior door de Dendermondse bijgieten, maar dat lieten de Skoezie's niet aan hun kar- navalhart komen. Dus duw den ze een flink stuk van de omloop hun combietje voort. Ook een leuk idee om zich op een winterse zondagnamiddag in het zweet te werken. Met de noonverhuis brachten ze er de plezante noot in en zo kwamen we ook aan de weet wat kloosterzusters zo allemaal meenemen wan neer ze van de ene verblijf plaats naar de andere trek ken. Het hele verhaal kreeg als titel mee: Juul, Albert en zijn gevolg. De Boekaniers van Aef d'eir Vast waren ook present. Helemaal niet angstaanjagend zoals men dat zou kunnen verwachten van piraten die erop uit zijn om alle schepen die in de buurt komen te enteren. Maar zeulend met hun schatkoffer het is maar te hopen dat het niet de schat kist van de stad was kre gen ze veel applaus. Overi gens voor een van de nieu we Dendermondse kama- valverenigingen was dit een prestatie die kon tellen. Met Hollands Glorie valt er tegenwoordig ook al niet veel meer aan te vangen. Hollands glorie heeft trou wens een flinke deuk ge kregen sedert de Nederlan ders kopje onder gihgen in hun strijd tegen onze Rode Duivels. De vriendenkring De Kliek uit Tielrode bracht dan maar een ander beeld van Nederlands hoop in bange dagen: de klassie ke windmolen, met de vre dige tulpenvelden en de Edammer kaasdragers. Uitkijken was het toen de boeing van de Polderboe ren de omloop opdraaide. De luchtvaartmaatschappij Asbena bracht vanuit Zaïre zowaar enkele koninklijke aapjes mee. President Sese Seko himself maakte dat bekend door het vliegtuig op de landingsbaan vooraf te rijden. De koninklijke smokkel uit Zaïre, een tijd je geleden de aktualiteit in een bepaalde krant, werd mooi gebracht. De Polder boeren zelf hielden zich voor aap en aten allicht voor de rest van hun levens- Elk jaar is hij er weer, de man die als individuele kamavalist het peper en zout in de stoet brengt, ofschoon iedereen elk jaar hem verwacht, toch blijft zijn boodschap telkens apart en aktueel, goedlachs en geestig, nooit kwetsend, maar I vaak ironisch genoeg om tot nadenken te stemmen. We hebben het inderdaad over «stront aan 't Kijntje» zoals hij in de karnavalmiddens nu wordt genoemd en dat is een naam die het bewuste personage zich zelf tijdens zijn eerste openbaar kamaval-optreden heeft meegegeven. Ook dit jaar was hij present en zorgde hij weer voor de nodige animatie met zijn boodschap anno 1986: «Binnekert in Deiremonne een restorang Kiekekot Chez Moris». Wie de politiek op de voet volgt, weet waarover het gaat. Keuze is er in het restaurant in overvloed. Kippen van allerlei rassen overgoten met sausjes van de allerbeste kwaliteit en naargelang de geaardheid het ene al pikanter dan het andere. Men heeft de keuze tussen Grembeirgse, Deiremonse, Appelse, Bostroeise, Agemse en Sinsjillese kikskens naargelang de herkomst overgoten met soos Moris Trikolor, Lutgart, a la Marjet, Albert, Alphonse, Patrickske, Bats of Trees. En dan zijn er nog de varianten met een Grembergse vechthoan met soos Vandam, een Deiremonse kiek afkomstig vaneen kroisink mee Wols hoantje en te proeven met een soos Ferdie, een Appelse kiek met een soos demission, enz. Wat die sausjes betreft, ze worden op een lijvig menu dat rijkelijk werd uitgedeeld ook beschreven. De soos Lutgart lijkt pikant te zijn, de soos Albert is lang niet gemakkelijk te maken maar volgens de meerderheid moet ze lekker zijn, de soos Bats is danig rood «ni slecht mor nog ni goe genoeg ver in Brussel Gëite te werre» en de soos Trees heeft een «vrië simpel smokske, mor me ziekekassmokske ondert kiere beiter gemokt. De saus Alphonse bievoorbeeld moet men eerst laten aanbranden en dan laten blussen en de soos «stront oan 't laintje» heeft elk jaar een andere smaak die een slechte politieker niet binnen krijgt. Het restaurant heeft ook nog een aantal praktische schikkingen die we graag ter overweging meegeven: «Kiekekot Chez Moris wer ginstalleert in tatministratief sentroem doer emme ze toch plotsj te veil. Dan le oktober is er allen «soos demission» te kraige en vanaf ten is dad Appels ras van de koart geveigd. Sjef-kok Jan zal in al zan sase een bitje ministeriële afval verwerike: 't Is dienige manier ver der vanaf te geroake» Schele Van der Linden ook met een boodschap Alsof de boodschap op hun wagen nog niet duidelijk genoeg was, DKV Schele Van der Linden deelde aan iedereen die erom vroeg ook een verklaring uit «Als t'r iets os waarover al te veel gezieverd en te weinig gedoan is, dan is 't on onze stinkenden Denjer. Allien onze minister Lenssens (en zijn Mariette!) proberen d'r met kompressuirs zuiverende bloaskes in te bringen, omda g'er sebiet ou bad no zou kunnen in apkken... Moar... ze weten zeker in Sint-Gillis nie wa da z'r in Derremonne zegge: hoe mier da d'in ne stront roert, hoe neiger da d'em stinkt». dagen bananen. SOS Greenpeace gekelderd op zee. Dat wist DKV De Wardjesvrienden in beeld te brengen. Vorig jaar had deze groep de harten van de toeschouwers weten te veroveren met een schitte rende imitatie van robots uit de ruimte. Dit jaar brachten ze weer een leuke idee naar voor. Een pracht van een wagen, waarop zeemeer minnetjes op een vis geze ten u vriendelijk toelachten. Voor de wagen echt legante jonge dames in een schub- achtig pakje, de hele weg door met voorzichtige pas jes dansend, lonkend en knipogend naar het pu bliek, terwijl de mannen met kanootjes moesten pro beren op het grote water overeind te blijven om niet het slachtoffer te worden van de sirenes. Het rijk der farao's De Drie Meren uit Wiche len hadden een vervaarlij ke stier uit de hoek gehaald, een beest dat we een paar jaar geleden ook al op an dere soteten met de kop in een Spaanse villa hadden zien boren. Op zijn Spaans, zo vertelden de Drie Meren het stierengevecht dat welis waar voor de leden van de groep leuk was, maar voor de Dendermondse kijkers die echt meer gewoon zijn, alleen maar een vlug te ver geten intermezzo was. Voor we de Gremby's te aanschouwen kregen, mochten we onze handen warm klappen voor de drumband en het majoret- tenkorps van de Pauwkens uit Wetteren. Ook zij zijn jaarlijkse en graaggeziene gasten in de kamavalstoet. Dan dus de Gremby's. Langzaam maar zeker, maar zeker langszaam was hun leuze. In nette en mooi gemaakte pakjes brachten zij het verhaal van de haas en de schildpad in beeld. En hoezeer de haas zich inspande, hij kon de schild pad gewoon niet achterha len, want zij stond eerst af gebeeld op de wagen en overschreed dan ook als al lereerste de eindstreep van de kamavalronde. De Stouseplekkers hadden hun visie op de aanslag op de Rainbow Warrior, het vlaggeschip van Greenpea ce. Een boot die met een ingenieus hydraulisch sys- Dendermonde. Prins Fons en Keizer Cornel, de boegbeelden van de Comellekens, mochten delen in de viering van het tienjarig bestaan (c) teem kon op en neer gela ten en die werd omringd door pinguins van allerlei grootte en geslacht. Van daar allicht dat er ook mini- pinguins bij waren. De boot zelf bracht op het radarsys teem een niet verkeer te verstane boodschap: SOS hangaar, en dat is inder daad iets waarnaar alle Dendermondse groepen snakken: een plaats waar ze in peis en vree hun wagens kunnen bouwen. De Hamse Tsjoesers vorm den de eerste groep die aandacht zou besteden aan de fameuze beschaving van de Egyptenaren. De VI dy nastie van Toetanmartensis. Wilfried Martens dus of een sfinks die tegen de achter grond van een grote pyra- mide zwijgzaam voorbij zijn volk schreed. In een sarcofaag die door enkele stoere lijfeigenen werd voortgeduwd zat... hele maal niets. Zou de schatkist dan toch leeg zijn? Schele Van der Linden bracht hulde aan de god van de zee Neptunus en het dient gezegd dat deze baar dige godheid met de eeuwi ge drietand van al die eer betuigingen best genoot. Hij liet zich de dansjes van de aanminnige dames wel gevallen en ter hoogte van de tribune waar de Dender mondse vooraanstaanden plaats hadden genomen, ver verwaardigde hij zich zelfs om deel te nemen aan het aardse dansfestijn. DKV De Chikkebollen had duidelijk de aktualiteit ge volgd. Zij trokken ten strij de tegen aids, waarvan nu werd ontdekt dat het inder daad niet om een ziekte gaat. Aids is een relatiege schenk, zo vertellen grap jassen. De Chikkebollen hebben tegen deze ziekte een genezende spray ge vonden die ze in een spuit bus op de markt brengen onder de naam «Aars Tuur spray». Hun wagen liet er geen misverstand over ver staan hoe aids nu wordt doorgegeven. Voor de Kla- verkes, een nieuwe groep uit Lebbeke, ging de aan dacht naar het probleem van de werkloosheid. Al Kapoen, een duidelijke vervorming van Al Capone of een man die nogal losjes rondspringt met het pistool heeft voor dat probleem zijn eigen oplossing. Daarop mocht men rustig laten weten of men al dan niet zin had om te werken. DKV Zotterkantie verbaas de iedereen. Een echt mooie groep, fraai uitge beeld en vooral aktueel en lokaal. De bubbellenssens of het verhaal hoe een mi nister van leefmilieu pro beert met een eenvoudig systeem luchtbelletjes in het water blazen een vui le rivier weer proper te ma ken. Het hele verhaal werd schitterend in beeld ge bracht door mannetjes met kompressoren op het hoofd en lange waterslangen on der de arm waaraan gesleu teld werd dat oren en zien vergingen. Op de wagen een voor zich uitstarende gemeenschapsminister Lenssens, met vlak achter zich als een schaduw en zoals het hoort zijn prive- sekretaresse, klaar om alles te noteren wat de minister dikteert. De wagen trou wens ook voordevol kom- mentaar van de grapapige soort en akkuraat bij het uitgebeelde onderwerp. Als laatste muziekmaatschappij kregen we de Katolieke Muziekmaatschappij Sint- Cecilia uit Appels te zien. Ook zij toonden zich van hun beste zijde. Met de Rit- zivrienden verzeilden we weer in het land van de farao's. En dan kwam de klap op de vuurpijl. Zoals het past werd de apoteose (ongewild) helemaal ach teraan gezet. De Schensjmoelen die ook in feeststemming verkeer den omdat ze hun zoveelste bestaansverjaardag vier den. Met een juweel van een wagen die de kermis die toch verbonden is met karnaval dik in de verf zet te. Een eerste deel van de grote wagen met vlieg tuigjes en andere draaiende spullen en dan een echte carrousel met op en neer gaande paardjes tegenover een paal van spiegelglas. Een sterk staaltje van bouw kunde, flink geschraagd door keurige Schensjmoel- leden die feestelijke ballon netjes meedroegen om het kermisgebeuren nog meer allure te geven. Op het hoofd droegen ze een feest taart met de verjaardags kaarsjes. Een frietkraam, een schietkraam, een schriebakkesland en ande re dingen die het kermisge beuren zo apart maken, werden op de wagen ge toond in al hun glorie en grootheid. Dat Rijbaan Piet voor zo een wagen een beetje op afstand bleef, ook al voerde hij de Leeuw van Vlaande ren mee, zal niemand ver wonderen. Dendermonde. Karnaval. Schele Van der Linden met een ode aan Neptunus (c) Dendermonde. Hoe krygt men Aids? De Chikkebollen weten het (c) Dendermonde. De Pallieters van Kastel vierden feest op zyn Mexikaans (c)

De Voorpost | 1986 | | pagina 19