Pulheimer gasten veroverden Dendermonde met Prinsen, Boeren en Jonkvrouwen pul m (S)lberische belangstelling voor Dendermondse karnavalstoet DKV De Schensjmoelen verdiende winnaars Gouden Ros Beiaard voor De Roover 20 - 21.2.1986 - De Voorpost Dat de zoveelste karnavalstoet van Dendermonde op de voet gevolgd werd door een 250-tal karnavalisten uit Duitsland, dat was al een tydje bekend. Meer nog, de vier groepen uit het Duitse Pulheim stapten mee op in de stoet en gaven die dan ook een heel apart tintje. Siberisch koud was het en de belangstelling waarover wy het in het bestek van dit artikel willen hebben, kwam van het Iberische schiereiland. Zeg maar Spanje en Portugal. Vier prinsen, evenveel boeren en nog eens vier jonkvrouwen die in feite flink uit de kluiten gewassen mannen zijn, hebben zondag Dendermonde in een mum van tyd weten te veroveren. Samen met Stadtdirektor dr. K.A. Morisse voerden zy een 250-koppige delegatie »an van karnavalisten uit Pulheim en zyn deelgemeenten. Een bonte troep van jonge en minder oude karnavalisten, gestoken in een schitterende kledy en voorzien van de nodige geestingesteldheid om er een echt karnavalfeest van te maken. Reken daarby nog de versterking gebracht door de «Blaue Funken Artiklerie» die sedert 1953 zowat alle plechtigheden letterlyk en figuurlijk leven inblaast, dan kan men zich best voorstellen hoe Dendermonde er afgelopen zondag een hele tijd lang heeft uitgezien. De bont uitgedoste massa kwam met liefst vier goed ge vulde autocars uit Pulheim zelf, maar ook de deelgemeenten Brauweiler, Stommeln en Si- them was er een flinke afvaar diging meegekomen. Dat alle maal karnaval ter ere. Het «driemaal Alaaf» was dus niet uit de lucht al houdt men het in Pulheim liever op «Muhl auf» en wordtdaarbij dan een flinke slok bier door het keelgat gegoten. Ontvangst De bonte stoet werd klokslag elf uur - het uur van de karna valisten - op het stadhuis ont vangen. In de aula op dat mo ment een zee van fazanten- en pauwenveren, eigendom van prinsen en boeren uit Pulheim, maar ook vande Dender mondse prinselijke heren die overtalrijk aanwezig waren om oude bekenden te kunnen be groeten. Want de Dender mondse karnavalisten hebben nu eenmaal broederbanden ge smeed met die van Pulheim. Snap je? Pulheim karnaval is evenwel lang niet wat het kar naval in onze kontreien is. Het is er totaal anders, zo verna men we uit de mond van enke le dappere Dendermondena- ren die er op een kamavaldins- dag getuige waren van het laai- een sterke man, die zich voor de gelegenheid laat «uitrusten» als een flinke jonge dame en naast een kroontje een lang gewaad in brokaat, ook een pruik met lange vlechten krijgt toegewezen. Samen vormen zij de draaischijf van het karnava- lesk gebeuren. Vanuit Pulheim zelf arriveerde zo Prins Peter IV, boer Franz en jonkvrouw Dendermonde. De karnavaleske hoogwaardigheidsbekleders van Pulheim in een gelegen heidswagen (c) end entoesiasme waarmee in steek met de schiterende fazan- Ottilie wat een transformatie is Duitsland het feest der gekken tenveren. Daarnaast is er de van Otto. Uit Brauweiler bie- wordt gevierd. Men kiest er boer die als teken van zijn voorbeeld maakten we kennis eerst en vooral niet alleen een waardigheid een hoed met met Prins Helmut I, met boer prins. Maar een «Dreigestirn», pauwveren (bij ons nog in ge- Karl-Heinz en jonkvrouw To eensoort driekoningen dus die bruik in Galmaarden waar de ni. Daarnaast waren er ook evenwaardig zijn. Daarvan Pauwelprocessie plaats heeft) nog de echte «madels». Meestal maakt natuurlijk een prins deel en een dorsvlegel. Blijft dan van het slanke en langbenige uit en hij krijgt ook de mooie nog de jonkvrouwe, in feite model en zich bewust van hun WFt §||||jjjP nugen onder hen bezweken evenwel onder de kommervol- le bezorgdheid van enkele Dendermondse prinsen en J|H i hadden om elk dreigend ge- ■K -vaar af te weren moederlief 4'4'wr J meegebracht. BPr |T wka». JHF i jjjgB Tegenover dat druk taterend v VOIC i dSk M gezelschap en voor een bomvol '5;KTT* A" 'ji A stadhuis, beet kamavalkomitee svPl|'.tfcf'f voorzitter Willy Ophalvens de V SP',S af- Hij verwelkomde zijn WsWDuitse vrienden en wenste hen Vj* -y-lï v m~y 1» een mooie dag toe in Dender- l |ml monde, waarna hij de komst ]H|^^|s L van burgemeester H Helmut - Cool aankondigde. IK Werken aan de vrede Hij begroette zijn collega Ult Pulheim nota- beien om vervolgens zeer blij vereerd te noemen met het bezoek. Het deed hem ple- me JHHR^SIHIIiH z'er cie afvaardiging zo tal- rijk was «om samen met ons Dendermonde. De prinsen van Pulheim, goed in de veren, werden op het stadhuis ^„„val te vieren en de karna- ontvangen (foto Piet Hermans) vaistoet te aanschouwen». Bur gemeester Cool hoopte dat het hele karnavalgedoe prettig, jo lig en intens zou verlopen. «Als blijk van waardering hebben wij er dan ook aan gehouden om U vandaag in ons historisch stadhuis te ontvangen en U hier te danken voor uw komst». Vervolgens schetste de burge meester Cool zeer in het kort de geschiedenis van het karna val in Dendermonde. «De kar- navalviering in onze stad is ont staan in 1927 en geleidelijk na hoogte- en laagtepunten, na zoeken en tasten en naargelang de financiële mogeüjkheden groot geworden. Dat dank zij de medewerking van de hele bevolking, want Dendermonde is kamavalminded en in het biezonder dankzij de aktieve werking van de achtereenvol gende kamavalkomitees. De karnavalstoet lokt talrijke kijk- lustigen uit het land van Den dermonde om te genieten van de Dendermondse spirituali teit, zijn eeuwig «peird», zijn kopvlees, zijn spot, zijn stijl volle groepen met bonte kos tuums en vooral zijn entoe siasme». Dat de plaatselijke politici het tijdens de stoet te verduren krij gen, dat zullen de gasten uit Pulheim wel begrijpen, aldus de burgemeester die zei dat «ons doen en laten met een tikje humor op de korrel wordt genomen en dit tot groot jolijt van de toeschouwers». Verder zei hij nog dat karnaval niet meer valt weg te denken uit het stadsbeeld «want de men sen hebben nood aan ontspan ning en feest, al was het maar om eens de beslommeringen van het dagelijks leven naast zich te laten. De kamavalbele- venis leent zich daartoe uitste kend». Maar het bezoek van Pulheim heeft voor burgemeester Cool nog een andere betekenis. In deze tijd waarin men steeds meer en meer Europees moet Het gebeurt immers niet zo -vaak dat er vanuit die hoek voor onze kontreien belangstel ling bestaat. Toch is het zo. Misschien wel omdat sedert vo rige zaterdag dank zij Boeketje Vlaanderen tv-kijkend België heeft kunnen zien wat Dender monde zoal te bieden heeft: een internationaal zeer hoog aangeschreven jazzfestival, een jaarlijkse reuzenommegang, een begijnhof en een prachtige hoofdkerk, een Ros Beiaard- ommegang die alleen met bie- zondere gelegenheden uitgaat, een schitterend stadhuis en vele ongerepte hoekjes natuur schoon waarvan Vlassenbroek en omgeving er slechts één is. Zondagvoormiddag, net toen de plechtige ontvangst van de Duitse karnavalisten in het stadhuis was begonnen, zwaai de de stadhuisdeur open en verscheen er een geheimzinni ge figuur op de trappen naar de majestatische aula toe. Ge kleed in een donkerblauwe re genmantel, over de schouder de draagriem van een stevige tas, een man met een toch wat vreemd uiterlijk die een Ne derlands scheen te spreken dat een vreemde herkomst ver raadde. Dacht iedereen dat het een Pulheimer was die even de bus had gemist, bleek het uit eindelijk te gaan om een Portu gese journalist die de verkie zingskoorts van zijn vaderland had geruild voor de kamaval- drukte van de Denderstede. Hij stelde zich voor als de kor- respondent voor een aantal kranten uit Lissabon en was naar België gekomen met de opdracht een lijvige bijdrage te maken over de folklore in ons land. Hij sprak Nederlands, naast nog een paar andere talen zoals hij het bescheiden noem de (Portugees natuurlijk, maar ook Spaans, Frans, Engels, Duits en Italiaans). Behoorlijk Nederlands, al vormden de vervoegingen soms wel eens struikelblokken van formaat. Maar een Waal zou hem in geen geval verbeteren. In tegendeel. De man, wiens naam we ergens hadden genoteerd maar het briefje is met het afschud den van een karrevracht kon- fetti blijkbaar verdwenen, wil de kost wat kost het kamavalge- beuren in Dendermonde mee maken. Daarvoor was hij ge komen. Maar hij wilde ook de stad Dendermonde en zijn prachtige gebouwen zien. Prompt haalde hij een "guide bleu" boven en toonde ons on der het hoofdstuk "Gand et Malines" een korte beschrij ving van Dendermonde. Enke le Ujnen maar, niet biezonder veel voor een nieuwsgierige toerist en zeker veel te weinig voor een journalist die een rijk gedokumenteerde bijdrage moet afleveren. De dekanale kerk, het stadhuis en het stede lijk muzeum, daar moet je we zen, zo stond er in keurig Frans te lezen. Maar verder niets. Onze Portugese koilega was dan ook biezonder blij dat hij in het stadhuis kon rekenen op de bereidwillige hulp van een paar Dendermondse scriben ten die hem niet alleen wegwijs maakten in de kamavalplech- tigheid, maar hem ook dank zij de altijd even vriendelijke mensen van het Toeristisch Bu reau een schat aan dokumenta- tie over Dendermonde en zijn rijke folklore konden bezor gen. Burgemeester Cool, die net klaar was met het uitdelen van geschenken aan zijn Duitse gasten, tastte nog eens extra diep in zijn geschenkentas en diepte daar warempel nog een fraai tegeltje uit op dat hij met een brede glimlach overhan digde aan de Portugees. Om het aandenken echt uniek te maken schreef de burgemees ter er achteraan de datum en zijn naam op, en plaatste onder dat alles zijn handtekening. Dan kon het bezoek aan het stadhuis beginnen. Ook aan de tentoonstelling over de vond sten in de Kerkstraat die de Portugees biezonder merk waardig noemde en prima op gesteld. Over het stadhuis raak te hij niet uitgepraat. Later op de middag zou hij de stoet bewonderen en goedkeuren om dan als de gesmeerde blik sem af te reizen naar Portugal. Het wordt nu uitkijken naar zijn bijdrage over de folklore in België en over het aandeel dat Dendermonde daarin zal worden toegewezen. Anders verging het de Spaanse bezoekers die op uit nodiging van vrienden naar Dendermonde waren gekomen om de karnavalstoet te bekij ken. Zij kwamen uiteindelijk in het ziekenhuis terecht, omdat hun kindje nogal vrij onzacht kennis maakte met de Dender mondse straatstenen. De kleine had een "veilig" plaatsje gekre gen in de nek van vader en kon dus vanuit de hoogte de hele stoet in ogenschouw nemen. Maar om een of andere reden verloor de kleine het evenwicht en stortte hij op de grond neer. Hij bezeerde zich daarbij fel. Gelukkig werd hij in het Onze Lieve Vrouw van Troost-zie- kenhuis in de kinderafdeling prima opgevangen. De ouders trouwens ook. Zij kregen de toestemming om samen met hun zoontje de nacht door te brengen in de kliniek. Maan dagmorgen was al het leed en de pijn bijna vergeten. Dendermonde. De Pulheimer muzikanten zijn in aantocht (c) Dendermonde. De Dendermondse prinsen hadden hun handen meer dan vol met het werpen van karamellen (c) gaan denken, biedt uitgere kend een karnavalviering een ideale gelegenheid om mensen van een ander land, met ande re taal en gewoonten samen te brengen. Het is de kans om elkaar beter te leren kennen. Het gebeurt bovendien in een prettige en ontspannen sfeer. «Daar hebben wij allen zonder uitzondering baat bij, want zo dienen wij de vrede». Terwijl de burgemeester even diep adem haalde, begonnen de Pulheimse genodigden in de handen te klappen. Hadden zij deze laatste zinsnede begrepen of waren ze de mening toege daan dat de speech was afgelo pen? Tot slot wenst de burgemeester allen een amusante dag toe en drukte hij de wens uit dat de Dendermondse bevolking een goede indruk zou mogen geven. Geschenken Op een dergelijke plechtigheid mogen geen geschenken ont breken. Burgemeester Cool overhandigde aan zijn collega uit Pulheim Hartmut Menssen een tinnen schotel met het Ros Beiaard en voor Stadtdirektor Morisse had hij ook een spe ciaal geschenk. De prinsen werden ook met een aanden ken bedacht en verder mochten de aanwezigen per gezin een fraaie keramieken asbak mee nemen als blijvende herinne ring aan het bezoek aan Den dermonde. Stadtdirektor Morisse zou daar op het dankwoord uitspreken. Hij was zeer kort en bondig. Hij dankte voor de al ervaren gastvrijheid en was ervan over tuigd dat het karnavalfeest in Dendermonde best zou mee vallen. Daarop trok het gezel schap naar de trouwzaal, waar de oorkdnden werden onderte kend die de broederband tus sen de kamavalverenigingen van Pulheim en Dendermonde officieel bevestigden. Daarmee was de officiële plechtigheid afgelopen en kon een krote receptie beginnen. Inderdaad kort, want veel tijd kregen de Pulheimers niet. Im mers zij moesten zich klaar maken voor de kamavalop- tocht. Unaniem werden de Schensjmoelen uitgeroepen tot de grote winnaars van het karnaval 1986 in Dendermonde. Een jury-verdikt waarmee vriend en vyand het roerend eens was. Dat bleek toen burgemeester Cool de uitslag bekend maakte in een meer dan overvolle trouwzaal van het stadhuis. Omringd door Prins Pierre I, de leden van het kamavalkomi tee en door heel wat gasten uit het Duitse Pulheim, probeerde de burgervader zijn stem te verheffen boven het oorverdovend lawaai dat er heerste in de voormalige lakenhalle. Zoveel lawaai zelfs, dat de burgemeester na afloop hees geschreeuwd was. Wonnen de Schensjmoelen verdiend, de tweede prijs ging al even verdiend naar DKV Zotterkantnie. Op de derde plaats eindigden de Comélle- kens en vierde werden de Wardjesvrienden. De Chikke- bollen moesten vrede nemen met een vijfde plaats. Na hen kwamen de Welkomvrienden, Schele Van der Linden, Rij baan Piet en de Gremby's, in deze volgorde. De Stouse Plekkers geraak ten niet verder dan een tiende plaats. Op de elfde plaats kwa men de Polderboeren, twaalf de rangschikten zich Aef d'Eir Vast, dertiende werden de Boemeleirs, veertiende de Skoezies en de Roeffeleirs slo ten de rij van de Dendermond se kamavalgroepen. De Schensjmoelen konden dus meteen hun verjaardags feest verder zetten. Draaischijf Etienne Laureys werd al on middellijk na het bekendma ken van de uitslag met een ferme zwaai op tafel gezet en Tienneke glunderde van het ene oor tot het andere, zwaaide met zijn armen dat het een lieve lust was. Ondertussen klapte iedereen luidruchtig in de han den en werden de Schensjmoe len van harte gefeliciteerd door hun karnavaleske kollega's. De goeie sfeer dus. Bij de niet-Dendermondse groepen ging de eerste prijs naar de Klaverkes die blijk baar een klavertje vier hadden getrokken. Want voor hun eer ste optreden in Dendermonde en voor hun tweede verschij ning in het geheel, kregen zij van de jury de meeste punten. Zij versloegen in volgorde de Pallieters uit Kastel (die een abonnement hebben op de eer ste en ere-plaatsen), de Hamse Sjoesers, de Drie Meren uit Wichelen, de Kliek, de Dorps vrienden en de Ritzivrienden. Muziekkorpsen Vier Dendermondse mu ziekkorpsen stapten mee op in de stoet. Van hen was volgens de jury het optreden van de Kinderen van de Schelde een eerste plaats waard. Sint-Ceci- lia uit Appels werd tweede ge rangschikt, Chiro Boemerang kreeg de derde plaats toegewe zen en de Harmonie Vande- meulebroecke sloot hier de rij. Bij de niet-Dendermondse muziekkorpsen was er niet veel strijd. Zij waren immers maar met twee en de keuze tussen de Pauwkes uit Wetteren en Bleu et Blanc uit Schaarbeek viel uit in het voordeel van de Pauw kes. Tussendoor hadden de gasten uit Pulheim onder luid gejubel het ere-diploma in ont vangst genomen en kreeg Bur gemeester Cool (Helmut, zei den sommige Duitse gasten) een klapzoen van een Duitse schone. Hij liet het zich welge vallen. Op dat moment zagen wc ook een gemeenteraadslid zich klaarmaken voor een kon- frontatie met deze Duitse freu le, maar hij viste achter het net. Lorelei zweefde onmiddellijk in de armen van haar struise "kerl". Tsaar Jeanke Geen bekendmaking van een karnavaluitslag zonder Jeanke "tsaar" Steeman. Jean ke was er ook dit jaar. Samen met zijn struise broer had hij zich doorheen de massa weten te wriemelen tot hij op de eerste rij stond. Zelfs de brede vang armen van feestleider Maurits De Paepe konden hem niet tegenhouden. Jeanke stevende regelrecht op de Dendermond se burgervader af, stak er een speech af over het "peird" en stelde zonder meer de vraag waarom het Ros Beiaard nu niet mag uitgaan. Vraag die velen zich al eerder hebben gesteld. Burgemeester Cool liet zich evenwel niet van de wijs brengen, hij maande Jean aan nog enkele minuten te zwijgen en toen dat toch niet bleek te helpen, flapte hij er uit dat het te koud was voor het "peird" dat dus nog een tijd op stal zou moeten blijven. Daarmee was Jeanke een tijdje gesust in zijn folkloristische ijver. Maar naarmate het avondlijk uur vorderde rakelde hij de Om megang weer op. Maar toen was de duisternis al een tijdje ingetreden en waren velen al moe van het stappen en dansen onder de lakens gekropen. Wij ook trouwens. Elk jaar met karnaval wordt vanop de pui van het stadhuis de Ros Beiaardworp georganiseerd. Dit jaar werd geen afbreuk gedaan aan die traditie en net als de vorige jaren, was ook nu weer een massa volk na de stoet blijven hangen in de zoete hoop het kleinood in de wacht te kunnen slepen. Dat vaak ten koste van vertrappel der handen en voeten. Maar dat moet men er inderdaad voor over hebben, want de Ros Beiaardworp levert een pracht van een Ros Beiaardbeeldje op. Toen de burgemeester het net voor de bekendmaking van de uitslag op de tafel uitstalde, hoorden we menig keer zeggen: "Dat zou ik ook wel willen". Het beeldje was evenwel weggelegd voor een jongeman die luisterde naar de familienaam De Roover. Hij nam het mooie beeldje in ontvangst uit de handen van de burgemeester die hem het allerbeste toewenste. Een mooie herinnering aan een schitterende stoet en vooral aan het entoesiasme en de inzet waarmee de knaap de trofee had weten te veroveren. Dendermonde. Het Dendermondse stadhuis werd ingepalmd door de 250 gasten uit het Duitse Pülheim die vol bewondering waren voor de oude lakenhalle (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1986 | | pagina 20