De grote en de kleine k De brievenbus* als kunstzinnig plekje Dendermondse stedelijke musea kregen verdiende belangstelling Kunstschilder Tuur De Rij bel i uit Buggenhout i in de Belfortzaal te Aalst «Mail art» in Sint-Niklaas COMMUNICATIE COMMUNICATIONCOMMUNIC Provinciale Muziektornooien 1986 Tien jaar Kunstkring Waasmunster Tentoonstelling Vera Neels verlengd Fototentoonstelling in Kreja te Aalst De Voorpost - 21.2.1986 - 21 Een kennismaking met kunstschilder Tuur De Bijbel uit Buggenhout is steeds een belevenis op zichzelf. Als schil der bij uitstek van het Vlaamse landschap geniet hij een zeer gunstige faam. Van zaterdag 1 tot maandag 10 maart is hij te gast in de prachtige Belfortzaal, Grote Markt, te Aalst. Tuur De Rijbel staat reeds l ruim bekend als een buiten- j gewoon landschapsschil der, die zijn hele leven lang steeds honkvast trouw is ge bleven aan zijn geboorte streek het vlakke land aan de Schelde in de omge- i ving van Dendermonde, j met als centraal orgelpunt Vlassenbroek; die achter een gulle jovialiteit een op geruimd gemoed en vooral een gouden hart verbergt; die steeds open staat voor iedereen en immer opnieuw bereid is tot raad en bijstand, zowel op kultureel als men selijk vlak... Niet ten onrechte, zo blijkt uit een rustig gesprek in zijn woning, Schoolstraat 74 te Buggenhout of in zijn atelier «'t Hoeveken», Kou den Haard 32, eveneens te Buggenhout, waar hijzelf reeds meerdere jaren, via een persoonlijke inbreng, niet enkel een echte liefde voor de plastische kunst laat uitstralen maar tevens uit- I ing geeft van zijn gehecht heid aan de natuur in alle seizoenen. Dit laatste kan je er trouwens kunstvol en duidelijk uitgedrukt terug vinden in heel wat schilder werk met eigen uitbundig koloriet van zijn hand. Het ligt hierbij wellicht niet zo zeer in zijn bedoeling de eigen omgeving te propage ren, maar wel doodgewoon uiting te geven aan wat hij mooi vindt, met de betrach ting dit aan anderen over te dragen. Of hou jij het liever bij 'n impressie en zoek je in sommige komposities eer der de uitdrukking van een zeker heimwee naar wat steeds meer verloren gaat rondom ons aan ongerept heid, aan ruimtelijke rijk dom, en naar wat de mens daarbij reeds ingeboet heeft aan natuurverbondenheid of ongekompliceerd levens geluk? Tuur De Rijbel werd geboren te Lebbeke op 18 februari 1927 en vertoonde reeds in zijn jeugdjaren een opmerkelijke belangstel ling voor de plastische kunst en de natuur, vooral onder impuls van de be faamde Lebbeekse kunst schilder Juul Keppens die toen in het onderwijs wei zaam was. De grondslc^, van zijn kunstenaarsloop baan werd echter gelegd in de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te Aalst, waar hij het meest dankt aan Modest van Mulders, en in de Grafische School in Gent waar hij zich vervolmaakte bij Herman Verbaere. Na deze degelijke vorming ontwikkelde zijn loopbaan zich verder hetgeen onge twijfeld reeds tot uiting kwam in heel wat geslaagde tentoonstellingen o.a. te Brussel, Antwerpen, Gent, Knokke, Waregem, Lebbe ke, Dendermonde, Aalst... Casablanca, Parijs en Beau- ville, Eindhoven en Somme ren (NL.), Chicago, Detroit en Kilkenny (Ierland)... Ook enkele uitzonderlijke onderscheidingen getuigen hiervan: de Gouden Medail le van de Académie De Sciences Humaines et Rela tions; Zilveren Medaille Chambre Européenne pour le Développement du Com merce, de l'Industrie et de Finances; Cruz al Mérit Bel- go-Hispanico con gr ado de Palmas de Oro; Academico Benemerito «Ad Honorem» de Centro Cultural, Literario e Artistico (Portugal). Het werk van Tuur De Rij bel spreekt onmiddellijk Quasi, Dalstraat 70 in Sint-Niklaas stelt in februari en maart zijn mail art-projekt 'kommunikatie' voor. Dit projekt is reeds gestart in juli '85 en bestond erin, naar mail artfans ter wereld (18 landen, 200 inzen dingen!!!) en in het Waasland een blanco postkaart te sturen waarop de afzender zijn kreativiteit bot kon vieren a.d.h. van bijvoorbeeld fotomateriaal, kolla- ge, tekst, tekening. Aalst. Kunstschilder Tuur De Rybel uit Buggenhout expo- zeert in het Belfort (db) aan in zijn geheel, zowel door het peil waarop het staat, als door het gekozen onderwerp en de voorstel lingswijze ervan. Zijn kunst spruit ontegensprekelijk voort uit een jarenlange observatie en innerlijke aanvoeling van de schoon heid van het Scheldeland- schap. Soms is dit doodge woon de Scheldedijk, met enkele notelaars of een een zaat als voorplan en een ver laten rivierschuit langs de oever. Dan weer een kerkje in de winter, wanneer de sneeuw de details verdoe zelt, in de lente, met er rond de frisheid van de ontlui kende natuur, in de zomer maanden, wanneer de bla kende zon het gras tot hooi doet vergaan of in het na jaar, met een sfeer van rijp heid er over. In andere wer ken brengt hij ons een groots panorama over de streek, gezien van op de Scheldedijk, of een andere verhevenheid, zodat men onder de indruk komt van de wijds-heid van dit land schap en de in brokstukken gevallen landerijen, of plaatst hij er ons bijna mid den in, zodat we ons bewust worden van onze kleinheid.Een kenmer kend element voor zijn kunst is zijn uitbundig kolo riet met felle kleuren, afge wisseld met frisse noten. Dominerend is vooral het oranje, maar daarnaast weet hij toch ook op een verfijnde wijze het voorjaarsgroen, de witte rozigheid van een in bloei staande boomgaard of de donkere partijen van een pas omgeploegd land te doen overkomen. Zowel uit voerend met het paletmes als met het penseel legt hij, in afwisseling, steeds het ge wenst aksent. Mail art slaat eigenlijk op elke vorm van kunst- en kreativiteitsuiting die via verzending of langs de post, gaat. In principe kan dus alles wat niet te heet of te zwaar is als mail artobjekt in aanmerking komen. Mail art freaks beschouwen het briefschrijven dan ook als de banaalste vorm van 'mail art' en ontwikkelen dit tot echte kunstwerken waar naar het tevens prettig is om te kijken. Het medium 'post' is immers de laatste pakweg honderd jaar verengd tot een admini stratief instituut. Vroeger werd 'het boodschappen - overbrengen' veel kreatie- ver aan boord gelegd. Den ken we maar aan de post duif, de speciale koeriers... Tegenwoordig probeert ook 'de post' er 'iest aan te doen, deels uit konkurrentiemotie- ven, deels door de snelle evolutie in de kommunika- tietechnieken. Postpakket, cassette-post het zijn enkele voorbeelden van hoe de tra ditionele brief kan vervan gen worden; ook teletext en telefoon-home-komputer- kommunikatie zijn vrij re cente ontwikkelingen. Maar vooral uit praktisch oogpunt wou Quasi het hou den bij de traditionele post kaart. 'De Media' uit Eeklo en talrijke andere mail art- fanaten hielpen Quasi aan korrespondentieadressen; en daar een wezenlijk as- pekt van mail art de direkte interaktie met kunst is, van de kunstschepper naar de gene tot wie ze specifiek ge richt is, was het maar een kleine stap om als thema kommunikatie' te nemen. Quasi verspreidde 2000 kaarten; 1500 in het binnen land, hoofdzakelijk in het Waasland (waar de reaktie ongeveer 3% bedroeg) en 500 kaarten in het buiten land (dat leverde een reaktie op van maar liefst 30%) Blijkbaar kunnen we hier uit besluiten dat mensen die niet vertrouwd zijn met mail art er moeilijk toe komen om het medium uit te probe ren. Het medium is nog te onbekend en men weet niet altijd wat aan te vangen met zo'n kaart. Algauw denkt men dat men getalenteerd moet zijn of één of andere plastische opleiding moet gevolgd hebben om te rea geren op een ma.il art vraag. Niets is echter minder waar. Mail art brengt de kunst en de kreativiteit dichter bij het grote publiek en haalt ze uit de sfeer van het soms te gesloten kunstenaarsmi lieu. Ma.il art 'kommunikatie': een bescheiden bijdrage van hoe en wat er in je brie venbus zou komen vallen. Met een kleine moeite vind je algauw tal van vrienden of familieleden die bereid zijn, hun korrespondentie vanuit een ander oogpunt te gaan bekijken en een en ander zullen aangrijpen om van hun brievenbus het kunstzinnigste plekje van het huis te maken. Wil je de praktijk bekijken, dan kan dit in Quasi 2 van vrijdag 7 februari tot en met zondag 16 maart aan de Dalstraat 70 in Sint-Niklaas. J.D.B. In de enkele marines die hij soms brengt, vindt men ook steeds dezelfde bezieling te rug. Zijn laatste periode kenmerkt zich tevens door het brengen van de mense lijke figuur in zijn olieverf schilderijen, wat, op enkele uitzonderingen na, nog niet zoveel te zien was in zijn tentoonstellingen. Het werk waarmee kunst schilder Tuur De Rijbel, van zaterdag 1 tot maandag 10 maart 1986, in de stijl volle Aalsterse Belfortzaal aan de beurt komt verdient ruime belangstelling. Je kan er terecht op zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 15 tot 18 uur, op werk dagen van 17 tot 20 uur. De vooropening met receptie vindt plaats op vrijdag 28 februari te 20 uur. De Bruyn - TM Western k (jênn#ijl wjwBiuep Bzhnstr.'ZS W aam Adres rv Aalst. Een kennismaking met het werk van Tuur De Rijbel De Dendermondse zijn niet permanent toegan- Zowel voor het Museum van Vleeshuis als voor het Begijn hofmuseum en het Museum voor Volkskunde kwamen vorig jaar flink wat bezoekers zich melden. In die mate zelfs, dat overal een stijging van het bezoekersaantal werd genoteerd. Dat is goed nieuws, zo vindt ook konservator en stadsarchivaris Aimé Stroobants in het jaarverslag dat hij samen met zijn medewerkers opstelde over de museumak- tiviteiten van 1985. leert dus dat de Dender mondse musea in totaal kelijk, Daarmee moet men 12.533 bezoekers mochten in elk geval rekening hou- ontvangen, wat 2.834 meer den wanneer men de cijfers is dan het jaar voordien, zou bestuderen? Deze grote toename mag he- Van 3 april tot 30 oktober lemaal op rekening worden kan men er terecht elk geschreven van de Begijn weekend en op de feestda- hoffeesten toen de musea in gen, ook op woensdagna- het begijnhof op een enorme middag kan de bezoeker er toeloop mochten rekenen, aan zijn trekken komen. Maar de cijfers liegen niet: Voor geleide bezoeken ook het Museum het Vlees- wordt steevast een beroep huis boekte vooruitgang, gedaan op de leden van de Dat is allicht toe te schrijven Dendermondse Gidsen- aan het feit dat er geregeld kring die zich ook vorig georganizeerde tentoonstel jaar weer uitstekend hebben lingen worden opgezet. Tot ingezet. nadenken stemmen het te- In het Museum het Vlees- ruglopend aantal groepsbe- huis werden 7.127 bezoe- zoeken voor de musea en kers verwelkomd. Dat zijn ook het feit dat er zich min er flink wat meer dan 6.957 der schoolgroepen hebben die in 1984 even langs kwa- gemeld dan voorgaande men. Van die meer dan jaren. 7.100 bezoekers waren er Men wil aan die situatie zo 0.215 individuelen (in 1984 spoedig mogelijk verhel- chivaris en zijn medewer kers wordt deze restaura tieperiode evenwel geen dooie periode. Integendeel, men zal dan hard werken aan de vernieuwingen die men wenst door te voeren. Het personeel heeft het voor bije jaar trouwens niet stil gezeten. Het stadspersoneel zorgde er onder meer voor dat in het Zwijvekemuseum een vloerbekleding werd aangebracht, dat de tuinen werden aangelegd en dat het hele gebouw een fris waren er dat 5.796). Het l Naast de volledige edu- aantal groepsbezoeken nam katieve herwerking van alle af en daalde van 35 in 1984 opstellingen, zal men ook tot 23 vorig jaar. Dat bete- een intense informatiecam- kent in totaal nog eens 912 pagne gaan voeren. 3. Er waren bij de- Belangrijk is ook dat ze 23 groepen slechts 8 lang een aanvang zal wor- schoolgroepen. den genomen met de restau- Het 'Begijnhofmuseum en ratie van het Museum Het het Museum voor Volks- Vleeshuis. Die restauratie kunde ontvingen 5.406 be- zal heel wat tijd in beslag i en dat is het dubbele nemen. Het museum zal van het jaar voordien (2.742 durende die periode dan in 1984). Het merendeel van ook gesloten zijn voor het deze bezoekers meldde zich publiek. Wat bijkomende aan tijdens de Begijnhof- problemen zal scheppen feesten (4.326 personen voor de statistieken, kramen toen langs). De Toch is de restauratie een twee musea werden door 19 goede zaak. Want de herstel- groepen aangedaan en dat lingen waren al geruim te is dan weer heel wat minder tijd zonder meer noodzake- dan de 30 in 1984. Die 19 lijk. Jn de toekomst zal het groepen betekenen 831 per- Museum het Vleeshuis dan sonen. Onder die groepen ook weer opgefrist vanon- waren er 8 van scholen. der de stofdoeken te voor- Een vlug rekensommetje schijn komen. Voor de ar- De museumreserve van het Museum voor Volkskunde werd overgebracht naar de vroegere archiefzolder van het stadhuis en in het mu seum werd de afdeling drukkerij en schoenmake rij verder aangevuld. Emiel De Grauwe nam weer dienst als tijdelijk aangestelde mu seumbewaker, belast met de bewaking van de geopende musea en uitbating van de museum winkel. De twee personeelsleden Muriel Van Extergem en Louis Van den Berghe bleven ook nu in dienst en zorgden ervoor dat heel wat administratief en technisch werk netjes werd geklaard. Louis Van den Berghe diende in de loop van vorig jaar zijn ont slag in en werd opgevolgd door Peter Meysman Ver melden we ook dat Christia- ne Van den Abbeele instaat voor het gewone onderhoud van de museumgebouwen, dat uitstekend doet en dat he duo Katrien Bosteels en Ka- ty Klinokaert zich bezig houdt met het samenstellen van de eigen uitgaven en met de inventarisatie van de bibliotheek. Restauraties en aanvullingen Het spreekt vanzelf dat een goed draaiend museum elk jaar enkele nieuwe aanwinsten moet maken. In Dendermonde is dat het geval. Daarnaast maakt men in de mate van het mogelijke ook gebruik van de gelegenheid om een aantal be zittingen te laten restaureren. Dat was vorig jaar het geval voor twee schilderijen die door de Dendermondse kunstschil der-restaurateur Emiel Ley- baert werden opgeknapt. De belangrijkste opdracht was het herstellen van het schilderij «de dooi van Dendermonde» een jeugdwerk van Franz Cour- tens. Daarnaast werd ook een pas verworven schilderij met de voorstelling van een schaapsherder behandeld. De heer Van den Berghe zorgde voor de fatsoenering van vele nieuwe aanwinsten. Hij zorgde ervoor dat enkele grote land bouwwerktuigen werden gede monteerd en grondig werden gereinigd. Bij de aanwinsten vinden we in het jaarverslag van de musea heel wat voorwerpen terug. We pikken er enkele uit, niet om dat ze zo belangrijk zijn of spektakulair, maar gewoon om duidelijk te maken dat men in het museum alles kan terug vinden wat ook maar enig ver band kan houden met het rei len en zeilen in het Dender monde van lang vervlogen tij den. Dat gaat van een gehakt- machine, tot een oude winkel- toog, van pilledozen tot groeps foto's van de oud-wezenbond, van een ceremoniële bijl van pater De Smet tot een verlakte melkpot en schoendoos, begra fenisloodjes en een vergietijze ren spuwbak, kinderspeel goed, letterschuiven van een letterkast, een arduinen sluit steen, een Merovingische urne en een eikenhouten tuimel- karne. Het gaat hem zowel om aanko pen als om schenkingen. Tentoonstellingen 1986 was een druk tentoonstel lingsjaar voor de Stedelijke Musea. We brengen ze op nieuw even in herinnering: van 20 april tot 5 mei in het kader van het Jaar van de Muziek en in samenwerking met de Stede lijke Muziekakademie «110 jaar Stedelijke Muziekakade mie. Deze tentoonstelling ken de een uitstekende belangstel ling (836 bezoekers) en bracht 269 soms zeldzame dokumen- ten, medailles, foto's, diplo ma's enz. In het stadhuis werd van 2 tot 6 mei meegewerkt aan de tentoonstelling van de plaat selijke afdelingen van de Na tionale Bonden van Oudstrij ders. Deze tentoonstelling on der de titel «Oorlogsherinne ringen 1940-1945» kende meer dan 7.000 bezoekers. Van 16 tot 24 augustus verleenden de stedelijke musea hun mede werking aan de tentoonstelling «oude instrumenten, hand schriften en -drukken», dat in het kader van het Festival van Vlaanderen. In het stadhuis liep ook van 18 augustus tot 8 september de tentoonstelling «Emmanuel Bruno Quaetfas- lem 1785-1985» waarvoor men 907 bezoekers noteerde. Van 20 september tot 13 oktober werd in samenwerking met dr. S. Top van de KU Leuven in de tentoonstellingsruimte van Zwijveke aandacht geschon ken aan de «Marktzangers in Vlaanderen». Een boeiende tentoonstelling met 514 bezoe kers. En tenslotte was er nog de kleine maar toch merkwaar dige tentoonstelling over «Kel tische munten» die van 20 tot 27 oktober plaats had in het Vlees huis en waarvoor liefst 700 be zoekers kwamen. Zaterdagnamiddag 26 april in de Gemeentelijke Sporthal, Dorp, Berlare te 14.15 uur. Herdersem - Kon. Harmonie «Concordia Docilitas» tweede divisie Drongen - Muziekmij. «De Zwanezonen» tweede divisie Merelbeke - Kon. Harmonie «St.-Cecilia» eerste divisie Heusden - Kon. Oude Gemeenteharmonie uitmuntendheid Berlare - Kon. Fanf. «De Vriendenbond» uitmuntendheid Zondag 27 april in het Gemeentelijk Sport- en Kuituurcentrum «Hoogendonck», Nijverheidslaan 34, Waasmunster In de voormiddag te 10 uur Hamme St.-Anna - Kat. Mij. «Door Eendracht naar Kunst en Vermaak» eerste divisie Kruibeke - Kon. Fanf. «St.-Cecilia» uitmuntendheid Lokeren - Soc. Harm. «Vooruit» ere-divisie In de namiddag te 15 uur Tielrode - Soc, Harm. «Morgenrood» tweede divisie Vrasene - Fanf. «Eendracht» eerste divisie Moerzeke-Kastel - Kon. Fanf. «St.-Cecilia» uitmuntendheid LH De Kunstkring Waasmunster viert dit jaar zijn tweede lustrum. Men gaat die verjaardag vieren met een aantal manifestaties die in verhouding staan tot deze gebeurtenis. Er is in de eerste plaats een nationale grafiekwedstrijd die plaats heeft van 11 tot 20 april Er is ook de huideten- toonstelling gewijd aan Regnier De Herde, een in ternationaal gerenommeerd kunstenaar die ere-lid is van de kring van Waas munster. Deze tentoonstel ling zal plaatshebben van 17 oktober tot 2 november, steeds in het kasteel Blau- wendael. Nog een aantal andere akti- viteiten zijn nog in voorbe reiding. Grafiekwedstrijd De nationale grafiekwed strijd richt zich tot jonge grafici tot maksimum 35 jaar. Alle grafische tekenin gen zijn toegelaten. Naast waardevolle prijzen in natu- ra, stelt de Kunstkring Waasmunster ook een aan tal geldprijzen ter beschik king: een eerste diepdruk krijgt 5.000 fr en eenzelfde bedrag wordt geschonken aan de eerste prijs vlak- De geselekteerde werken, samen met de werken van de laureaten, worden ten toon gesteld in de Galerij van de gemeente, Kasteel Blauwendael». De prijsuit reiking heeft plaats op vrij dag 11 april om 20 uur. Inschrijvingen worden in gewacht tot eind februari bij alle bestuursleden. Voor meer informatie over het reglement kan men terecht bij Irenee Van Dorsselaer (Dommelstraat la), W. Leeman (Dommelstraat 11) en L. Delouw (stationstraat 105) te Waasmunster. Sint-Niklaas De tentoonstelling met werken van de Sint-Niklase kunstenares Vera Neels, in het stedelijk museum van Sint-Niklaas, werd vanwege het grote sukses met veertien dagen verlengd. De manifestatie blijft toe gankelijk tot 23 februari. Onlangs kon u in De Voorpost een bijdrage lezen over deze merkwaardige expositie omtrent de geta lenteerde kunstenares. In samenwerking-met het bod van een fotowedstrijd, Masereelfonds organiseert waarvan de jury o.m. be- JH Kreja te Aalst op zater- stond uit Herman Selle- dag 1 en zondag 2 maart slaghs (Humo), Walter De- 1986 een fototentoonstelling mulder (De Bond), Filip in het kader van het afgelo- Claus (De Morgen) en Mi- pen Internationaal Jaar van ohiel Hendryckx (De Gente de Jeugd. naar), Het thema van de fototen- Een fototentoonstelling, be- toonstelling behelst het ge- staande uit 42 fotografische heel van waardenbelevin- visies, gedurende twee da gen door jongeren beïnvloed gen te bekijken in het Aal- door elementen als de finan- sters Trefcentrum, Drie ciële toestand, de opleiding sleutelstraat 51 te Aalst, en studies, de relatie met ou- Openingsuren op beide da ders en gezag en... de so- gen van 14 tot 19 u. Voor ciaal-economi8che crisis. nadere inlichtingen: 053/ De tentoongestelde foto's 77.19.89. werden gekozen uit het aan- LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 21