Leerlingenauditie Gemeentelijke Muziekschool Buggenhout Bibliografie «Land van Aalst» Duo Lybeert presenteerde koffiekoncert in Sint-Niklaas Twee laureaten bij filmwedstrijd «Close Up» te Sint- Niklaas Mespelarenaar Moris De Smet literair onderscheiden Stekense Muziekakademie bracht verzorgde leerlingenvoordracht 22 - 21.2.1986 - De Voorpost Sint-Niklaas. Het schoolkoor van de Broedersschool bestaat vijf jaar en bracht onder Dendermonde. Erkenning voor Moris De Smet Gemeente financiert mee «Gelukkig», aldus de plaat selijke muziekakademiese- kretaris «krijgen we enor me steun van direkteur Truyts, zorgt de gemeente met de nodige financiën voor enkele bijkomende uren én voor het aankopen van de nodige instrumenten en krijgen we steeds alle mogelijke faciliteiten van broeder Angelicus voor het gebruik van de lokalen», waarna hij uitnodigde om te luisteren naar wat de Ste- kense akademie zoal te bie den heeft. Dit uiteraard tij dens de leerlingenvoor dracht én hij nodigde met een reeds uit voor de ko mende klasaudities en het aperitiefkoncert van de le raars van 27 april e.k. Schepen van kuituur en binnenkort burgemeester Arnoud Heyse - het was wél opvallend dat we buiten hem, dienstdoend burge meester Boeykens, raadsle den Van Callenberghe en Hollaert, niemand van de gemeenteraadsleden ont waarden! - verheugde zich in de groeiende belangstel ling, die hij een aanmoedi ging voor het gevoerde be leid noemde. Hij plaatste de moeilijkheden in een breder perspektief en beloofde dat de gemeente de akademie zal blijven financieren om de noodzakelijke uren te kunnen betalen én dat het instrumentarium steeds zal worden onderhouden en vernieuwd. Maar, voegde hij er aan toe: we kunnen dit slechts verantwoorden in dien de leerlingen en de ou ders zich dat waardig tonen door him inzet, waardering en zorg voor de instru menten. Ook hij meende dat de Ste- kense afdeling beschouwd wordt als de best-funktione- rende en waarschuwde met een om niet op z'n lauweren te gaan rusten, maar het peil verder op te voeren. Leerlingenvoordracht Tussendoor hadden de (meestal) aandachtige aan wezigen - voor het overgro te deel natuurlijk ouders van de leerlingen - reeds het grootste deel van de leer lingenvoordracht geappre cieerd. Een optreden dat ook nu weer op een behoorlijk hoog peil stond. Nieuw was deze keer dat het geheel werd aan elkaar gepraat door 2 volwassen diktie- leerlingen, nl. Christel Ver- vaet en Hadewijgh Van Hoey. Sommigen begonnen eerder aarzelend, schoor voetend, soms met lichte stot teringen en/of haperinge- tjes. Anderen - of diezelf den op dreef - vlot en/of overtuigend tot vloeiend en groots of prachtig tot maje stueus. De speelde al-of-niet nonsens poëzie was daarbij een welgekomen afwisse ling voor al dat muzikale «geweld». Op gitaar - hét populaire in strument momenteel - open den Kristien Lannoey en Els Goossens met het popu laire «Altijd is Kortjakje ziek» en daarna hoorden we nog muziek van Hanner, Mc Kay, Hauser, Bürg- müller, Uhl, Gebauer, De- bussey, Dussek, Scheidt, Boye en Teleman. Een bonte afwisseling die werd ge bracht door Christel Geldof (trompet), Tijl de Witte (trom pet), Bart van de Catsije (fluit), Elke de Block (fluit), Veronique Patteeuw (piano), Kris en Johan Vekemans (klarinet), Tina Weemaes (klarinet), Luc de Lentacker (gitaar), Pieter Molders (pia no), Ann De Lentacker en Kris Polfliet (samenspel pia no), Hilde Van Overtvelt (fluit), Katrien Thirez (fluit), Dymfna Maes (gitaar). Griet De Witte (viool), Frank Van Stekene. Een massale belangstelling voor de leerlingenvoordracht van de stedelijke muziekakademie (mg) de Catsije (viool), Annick Persoon (piano) en Tom Van Peer (piano). De noten- leerkl assen brachten tus sendoor 4 liederen, de viool klas pakte uit met 5 liederen door 12 uitvoerders terwijl zowel het eerste als het twee de jaar diktieklas glimlach én applaus oogstten. Het geheel werd suksesvol afgesloten met de «Trioeo- nate» (grave, vivace en pre sto) van G.F. Teleman ge bracht door een leerlingen- kwartet op piano, fluit en klarinet. Alweer een schitterend ge slaagde leerlingenvoor dracht: een bevestiging van de lof over de Stekense mu ziekakademie, die massaal werd bijgewoond. En met een stelt zich een ander 'pro bleem': is het nog wel verantwoord om deze leer lingenvoordracht in een zo beperkte ruimte te organise ren? Een 'probleem' dat mits goeie verstandhouding en samenspraak snel een op lossing moet krijgen. Liefst nog dit jaar, want de volgen de leerlingenvoordracht zou dichter aansluiten bij de proefwerken en dus nog in 1986 worden gehouden. M.G. Zopas verscheen «Bibliografie van de gemeenten van het Land van Aalst». Het resultaat van het BTK- projekt aangevraagd door «Het Land van Aalst». Een bibliografisch repertorium van de hand van Herman Van Isterdael vooral gericht op tijdschriften. Voor boeken beperkte men zich tot reeks werken. Zonder enige selektie van kwaliteit werden alle ge vonden artikelen handelend over gemeenten uit het «Land van Aalst» opgenomen. Het wordt dus een volledig overzicht waarbij de lezer zelf selecteert naar eigen inzichten. In een eerste deel worden een aantal aspecten van de geschiedenis behandeld en in een tweede deel komen de 165 gemeenten van «Het Land van Aalst» aan bod waarbij voor elke gemeente de werken per onder werp zijn aangegeven. Een rijke informatiebron voor wie zich aan geschie denis interesseert. U kan zich dit werk aanschaffen door overschrijven van 900 fr. op rekening 000-0586911-61 van «Het Land van Aalst», Bevegemstraat 14 te 9620 Zottegem. LH Sint-Niklaas. Ivo Lybeert, die samen met Johan voor een geslaagd koncert zorgde (lv) Het duo Lybeert - Jan en Ivo luiden de voornamen - verzorgden in Den Eglantier te Sint-Niklaas een geslaagd koffiekoncert. Op het programma stonden werken van Shumann, Debussy, Chausson, Delvaux en Poulenc, zodat men verzekerd was van een grote verscheidenheid wat de gebrachte werken betrof. Het duo Lybeert werd opgericht om een programma te brengen dat zowel klassieke als minder bekende hedendaagse komposities wil in de belangstelling brengen. Johan en Ivo Lybeert zijn ook de stichters van het «Ensemble Varia» dat door zijn opvatting kan opgesplitst worden in diverse kamermuziekgroepen. Johan en Ivo Lybeert hebben allebei gestudeerd aan de Stedelijke Muziekakademie van Sint- Niklaas en later aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium van Antwer pen. Johan behaalde daar de eerste prijzen en hoger diploma piano en Ivo kreeg de eerste prijs en het hoger diploma klarinet. Zij traden in verschillende steden in binnen- en buitenland op. Johan Lybeert is momenteel leraar aan het Lemmensin- stituut te Leuven, lesgever aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium in Antwerpen en leraar aan de Stedelijke Muziekakademie van Sint-Niklaas. Ivo maakt deel uit van het Antwerps Klarinettenkwartet en geeft les aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Antwerpen, aan de Kunsthumaniora te Antwerpen en aan de muziekakademie te Boom. Sint-Niklaas. Jeugdige belangstelling voor het koffiekoncert (Iv) Op zondag 23 februari e.k. organiseert de Gemeen telijke Muziekschool van Buggenhout in de Sport hal aan de Vierhuizen een tweede grote leerlingen auditie. Een aantal leerlingen uit versohillende gra den zullen ouders en belangstellenden tonen waar toe ze reeds in staat zijn. Stekene. De tweede diktieklas zorgde voor een prima nummertje (mg) Ook nu weer een hele groep leerlingen uit diverse disciplines. Er staat voor dracht op het programma: Björn Bettens en Katleen Brusselmans met "Zeuren" van Hans Dorrestijn, Lies- beth Baeten met "Voordat u knipt" van Seth Gaaikema, Vicky Vanröose met "Ik Naar jaarlijkse traditie hield film- en diaklub Close- up een wedstrijd rond de produkties van haar leden. Zondag 26 januari werd onder grote belangstelling en een streng toekijkend oog van de jury van start gegaan met de vertoning. De realisaties waren ingedeeld in twee kategorieën; juniores (amateurki neasten die nog geen uitslag behaald hebben boven de kwotatie zilver) en seniores (amateurkineasten die wel al zilver behaald hebben). De jury had het niet gemakkelijk om de films te rangschikken. Dat de vertoonde produkties aan elkaar gewaagd waren bewees dan ook de uitslag. Walter Bonne projekteerde in de seniorsafdeling kre- met zijn produktie «Eenza- gen twee gouden films een me verveling» eenzaam in gelijk aantal eenheden toe- de junioresafdeling en be- gewezen (goud, 112) nl.: haalde «brons plus». «Ondatra zibethicus» van Walter Van Goethem over het vangen van muskusrat ten en Etienne Audenaert met «Waar het volk het zand kleurt», een reportagefilm over de frappante tegenstel lingen iri de kleurrijkste deelstaat van India: Raja- stan. Derde werd de pro duktie «Katako Kombe» van Omer Keppens. Vierde wer den Herman Beniers en Gil bert Inghels met respektie- velijk de realisaties «Vak manschap leeft nog» en «Stenen getuigen». Zesde werd Omer Keppens met zijn tweede produktie «Kisanto». Zevende werden leiding van de heer Lybeert een geslaagd koncert (Iv) de prenten «Bomen sterven staande» van Godelieve Van Bauwel en «De dag was van water en gras» van Fladi Thy 8, Negende werd Eddy Aude naert met «Het andere Mal- lorca». Ook de dia-afdeling heeft haar jaarlijkse wedstrijd. Deze vindt doorgang op zondag 23 februari a.s. in het klublokaal, zaal Nectar, Driekoningenstraat 156 te Sint-Niklaas om 14.30 u. Men nodigt alle belangstel lenden uit om deze wedstrijd van ge8onoriseerde dia reeksen bij te wonen. Zoals gewoonlijk gratis toegang. Indien u interesse hebt voor het klubleven van Close Up kunt u altijd kontakt opne men met Johan Verniers, Hulst baan 112 te Sinaai, tel. 03/772.54.48. De Nederlandse Kommissie voor de Kuituur van de Brusselse agglomeratie biedt de kleuters en lagere schoolkinderen de gelegen heid om tijdens de paas- en zomervakantie naar de speelpleinen te trekken. Jongeren en jongvolwasse nen krijgen er een boeiende vakantiejob aangeboden. Wie zin heeft in een derge lijke vakantiejob, doet er goed aan zo snel mogelijk te schreven naar genoemde kommissie, dienst Speel pleinen, Saincteletteplein 30 te 1080 Brussel (02/ 427.78.48 of 426.99.78). hoorde eens Kreialer spe len" van E. Van der Steen, An Jaoobs met "Parabeltje" van M. Fontenel; allen leer lingen uit de klassen van M. Scheidsman, A. De Rycker en K. Swaelens. Uit de klas gitaar van Dirk De Hertogh speelt Ca roline Saelemans "Ménuet" van M. Carcassi en Eliane Mostien het menuet 1 en 2 en de gavotte uit de "Suite in la klein" van Fr. Le Cocq. Trygve Reynders, uit de klas piano van G. Veratrae- len, vertolkt het "Rondo in re groot" van W.A. Mozart. Uit de celloklas van H. Van de Velde speelt Ignace Wils een andantino en een menuet van J. Ph. Rameau, Christine De Prins een an dante en een allegro van P. Lanzetti en Lieven De Bruyn een gavotte van Fr. Cou- perin. Bram Colson, die een an dante cantabile van Marcel Boucard vertolkt, en Lieven Aerts, die "Petite romance van Léon Legron voor zijn rekening neemt, zijn leer lingen uit de klarinetklas van F. Haentjens Uit de sek- tie van de koperblazers krij gen we Erwin De Maleyer te horen op trombone met "Quartal Melody" van Ro bert Nagel, vervolgens het kwartet Frans Lauwers, Ste- faan Daelemans, Nico Ver- meiren en. Eddy Meskens met "Wie schön leuchtet der Morgenstern" van Ph. Nioo- lai in een bewerking van J.S. Bach en vervolgens met "Koper-Polka" van J. Horo- vitz; deze koperblazers ko men allen uit de klas van P. Lauwere. De leerlingen van het eer ste jaar diktie, uit de klas van K. Swaelens, zullen het pubhek vergasten op een reeks artikulatie- en klin keroefeningen "Een raar maar waar ver haal" met tekst en muziek van Stan Van Vaerenbergh wordt gebracht door de leer lingen van het eerste jaar B Notenleer. Zij werden voor bereid door M.-Chr. Van Weyenberg. Nathalie De Wilde en Toon Baeyens uit de blok fluitklas van M. Ruigrok vertolken vier tweestemmi ge stukjes van F. Steylaerts. Uit de klas dwarsfluit van M. Van Drom me treden op: Greet Jaoobs, op piano bege leid door Maarten Vergau- wen met "Romance" van L. Van Beethoven, Sara Baek met "Adieu to the piano" eveneens van Beethoven, Greet Jacobs en Greet Van Langenhove met twee fluit- duo's van J. Van Beekum, Helen Borremans met het "Menuet in sol groot" van Beethoven en Bart Willems samen met Helen Borre mans met het "Matrozenme- nuet" van J. Van Beekum. Een hele boterham dus, of liever een lang aperitief, want dat is ook nu weer te verkrijgen tussen de diver se nummertjes door. Deze leerlingenauditie van de Ge meentelijke Muziekschool Buggenhout heeft plaats op zondag 23 februari om 11 uur in de gementelijke Sporthal, Vierhuizen, Bug genhout. (L.) «De Schepen van de Hoop» (foto WUly Nuyts) De in Mespelare (Dendermonde) wonende dichter en prozaschrijver Moris De Smet, ontving op 8 februari jl. in het A.S.L.K.-gebouw te Gent een literaire onder scheiding voor zijn gedichtencyclus «De Schepen van de Hoop», naar aanleiding van de derde twee jaarlijkse poëziewedstrijd, uitgeschreven door de Gentse «Vereniging, Academie en Tijdschrift voor Kunst en Cultuur Spectraal». Hij ontving uit de handen van de Gentse schepen Van Hove de bronzen Spectraal-medaille en erediploma, een kunstprijs en een geldprijs A.S.L.K. Uit 95 inzendingen werden de gedichten van De Smet, samen met deze van vijf andere laureaten bekroond. Sinds kort staat deze auteur volop in de literaire belangstelling door de publikatie van zijn medio 1985 verschenen roman «Intermezzo voor Kaaiman» die zich volledig afspeelt in het surrealistisch geschil derde decor van de stad Dendermonde, in het boek «Goremonde» gedoopt. Onlangs nog konden wij de auteur daarover aan het woord horen in een gesprek met Freek Neirynck voor de micro's van BRT-2 Oost- Vlaanderen. In diverse literaire tijdschriften werd het boek op lovende kritiek onthaald. Moris De Smet is ook de auteur van de gedichten in de kunstmap «Little Songs against Amnesia Internatio nal» die hij uitgaf in samenwerking met de Buggen- houtse graficus Marcel Catry, ten voordele van de v.z.w. «'t Pilaartje». Deze map beleeft op het ogenblik sukses tijdens een rondreizende tentoonstelling van de C.S.C. Van De Smet is thans bij de uitgever een derde dichtbundel in voorbereiding, terwijl hijzelf druk bezig is aan een prozaboek. (p.v.r.) De Stekense afdeling van de Stedelijke Muziekakademie van Sint-Niklaas heeft de wind in de zeilen. Dat staat buiten kijf. Voor de 19de «Leerlingenvoordracht met proklamatie van het voorbije schooljaar» zat de feestzaal van de Broe ders alweer afgeladen vol met ffe langs tellenden. Als twee de bewijs dat het goed gaat met de Stekense muziekakade mie noemde sekretaris Edwin de Block het aantal kursis- ten: 281. Het hoogste aantal sinds de start van de Stekense afdeling.

De Voorpost | 1986 | | pagina 22