ÉÉN VOOR ALLEN, ALLEN VOOR ÉÉN 1 zeven dagen op zeven zeker van UW programma Incar Lebbeke onderneemt «Odyssee» Wielerploeg TeVe-Bladvorig jaar 29 overwinningen Spiksplinternieuw programma Incar-snippers 24 - 21.2.1986 - De Voorpost Een nieuw programma maken veronderstelt niet enkel het vinden van nieuwe inspiratie en kreati- viteit. Het programma moet zich bovendien vol doende onderscheiden van de vorige kreaties. Nieuwe ideeën dienen origineel te zijn, of min stens toch origineel uitgewerkt. Het verschil tus sen «Incar 25» en «Odyssee» situeert zich vooral op het inhoudelijke vlak. «Incar 25» werd bewust uitgebouwd tot een showprogramma. «Odyssee» echter is verhalend van begin tot einde. Het pro gramma werd thematisch uitgewerkt en bevat 23 nieuwe nummers. Op danstechnisch vlak wordt, binnen hun mogelijkheden, weer het uiterste geëist van de dansers. Ook voor de kostumering van dit nieuwe pro gramma werd het een lange, moeizame tocht: Eerst zoeken naar het gepaste model voor een maksimale bewegingsvrijheid, dan de kleur aan passen aan de dans en aan het geheel van het programma. Tenslotte de stof. Soepel, meestal rekbaar en makkelijk te onderhouden zijn de faktoren die een belangrijke rol spelen. Daarbij komt nog de grootste struikelblok: dit alles moet voor Incar financieel haalbaar zijn. In totaal wer den er weer meer dan 360 nieuwe kostuums gemaakt, nieuwe vlaggen en andere attributen om van «Odyssee» een aantrekkelijk spektakel te maken. De technische mogelijkheden worden bij Incar vooral beperkt door het niet-professioneel statuut van de groep. Ondanks financiële beperkingen werd ter voorbereiding van de première de lichtin stallatie uitgebreid. Het professioneel niveau dat voorheen reeds bereikt werd, wordt hierdoor mede door de bediening van geschoolde technici nog versterkt. Tevens werd er gezocht naar nieuwe technische snufjes. De nummers worden aaneengeschakeld via een minimum aan klank- en diamontages. Er zijn opvallend meer gemeenschappelijke nummers dan vroeger. Incar heeft voor het eerst voor een programma geluidseffecten, dans- en intromu- ziek laten komponeren. De samenstellers van «Odyssee» zorgden voor een variatie aan muziek en ritme. Na een relatief rustig geheel voor de pauze, neemt het danstempo sterk toe naar het einde. De kreatie van hun nieuwe produktie betekent niet Inderdaad, Incar is er weer. Op 11 april a.s. brengt deze Lebbeekse kunstgroep, die zowel in binnen- als in buitenland met diverse programma's ruime bijval genoot, de première van haar spiksplinternieuwe produktie die de naam «Odyssee» meekreeg. Een titel die niet alleen het titanenwerk reveleert dat Incar al haast dertig jaar presteert, maar ook de universele problematiek die elke Incar-produktie kenmerkt, opnieuw beklemtoont. Dat Incar voor «Odyssee» tijd noch moeite gespaard heeft en bovendien in dit programma 1,4 miljoen investeerde, kwamen we aan de weet tijdens een vorige week belegde perskonferentie in de Incar-thuis langs de Poststraat te Lebbeke. Overigens ook al een realisatie die de dynamiek in de Incar-aanpak illustreert. Sinds 1958 In 1958 opgericht als ven- delier8groep, werd tijdens de eerste jaren uitsluitend opgetreden als aanvulling of omlijsting bij een of ande re manifestatie. Gedurende het eerste decennium was vooral Heiko Kolt de bezie ler van de toenmalige «Car- dijngroep». Precies tien jaar later werden ook meisjes in de groep opgenomen en bracht de «Internationale Cardijngroep» voor het eerst een volledig programma voor het voetlicht. Incar die naam had de groep zich ondertussen toe- zou van dat ogenblik af ook thematische programma's uitwerken. Zo kwam in 1971 «Boekee» tot stand, een klank- en kleurrijke ruiker van zang, dans en choreografie. Drie jaar later volgde «Spec trum», waarin vooral naar een vernieuwing van dan8- attributen werd gezocht. Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de groep in 1978, werd «Rapsodie» gekreëerd: een aaneenscha keling van de meest suk- sesrijke nummers uit de voorbije twintig jaar. Met «Egovisie» werd in 1981 een totaal nieuwe pro- dat het jubileumprogramma «Incar 25» wordt afgevoerd. Ook dit programma blijft verder lopen. Organisatoren van manifestaties hebben dus een dubbele keuze. Inlichtingen omtrent Incar-optre- dens zijn schriftelijk of telefonisch te bevragen op volgend adres: Incar, Poststraat 19B, 9370 Lebbe ke (tel. 052/21.96.14 - 052/33.20.10). Een nieuw programma betekent eveneens het uitgeven van een In car krant, waarin adverteer ders die de groep willen steunen, hun firma meer bekend kunnen maken. Dit advertentieblad, met een totale oplage van 25.000 eksemplaren, wordt verspreid in alle deelgemeenten van Dendermon- de, Lebbeke, Buggenhout en een deel van Aalst. Ook ter gelegenheid van dit nieuwe programma werd andermaal een beschermkomitee opgericht, waartoe alle sympathisanten die de groep een extra financiële injectie willen geven, kunnen toetreden. Wie wil toetreden tot dit komitee kan dil via een vrijwillige storting op rekeningnummer 799-5153091-65 van Incar, Poetstraat 19B, 9370 Lebbeke, met de vermelding «Beschermkomitee «Odyssee». Naar jaarlijkse gewoonte trekt Incar ook in 1986 naar het buitenland. Dit jaar wordt het een vakan tietrip naar Spanje. Incar-kunstgroep telt momenteel 70 dansers, jon gens en meisjes tussen de leeftijd van 14 en 25. De leiding en het aantal vrijwillige medewerkers omvat 40 personen. De algemene leiding berust bij Marcel Van Mol, verantwoordelijke voor tech niek en organisatie is Jozef Goedgezelschap. Voor de vorming staat pater Benedikt Verschelden in, artistiek raadgever is Roger Van de Voorde, artis tiek leider en coördinator is Bob Col pin, choreo grafen zijn Bob Colpin, Hans De Smet en Elsie Van Hiel. Repetitor: Nadia Weets. Kledij verant woordelijke: Lucrèce Sieben. De technische groep staat onder de leiding van Erik De Smedt. Verant woordelijke voor de publiciteit is Dirk De Bondt, inspiciënt is Hubert Peeters. Gedurende de laatste vijfjaar verzorgde Incar niet minder dan 140 optredens in binnen- en buiten land (Spanje, Engeland, Griekenland, Israël) met «Egovisie» en «25 jaar Incar». Wat 1986 betreft zijn reeds 13 optredens geboekt van «Odyssee», o.a. te Maldegem (3.5), Brussel (10.5), Assenede (11.7), Dendermonde (12.9 - 13.9), Schelle (27.9), St.-Laureins (5.10). (pv.r.) duktie opgezet van 24 nieu we dansen, waarin ervarin gen van de hedendaagse jeugd verweven zaten. Twee jaar later, was Incar er, naar aanleiding van het zil veren be8taansjubileum, al weer met een nieuwe krea tie. «Incar 25» werd uiter aard een jubileumprogram ma, dat volledig werd uitge werkt door eigen mensen. In deze gelegenheidspro- duktie werd vooral de klem toon gelegd op het element «show». Met «Odyssee» keert Incar in 1986 terug naar een the matisch gegeven. Incar is overigens meer dan een ar tistieke groep. Incar tracht ook een vormingsbeweging te zijn voor jong-volwasse- nen. Dit vormingsproces verloopt volledig in de geest van Cardijn: jonge mensen met hun eigen leven, hun eigen karakter, hun eigen kijk op mensen en dingen, leren leven in een harmoni sche relatie met thuis, het werk, de school, de vrien denkring en met God. In dit groeiproces wil Incar samen met deze jongeren op weg gaan en hen aanmoedi gen bij tegenslag of ontgoo cheling. Hen tevens aanto nen dat on ri an ka alles, het de moeite loont zich blijvend in te zetten en steeds op nieuw te beginnen. Zo blijft ook Incar springlevend. Odyssee Vanwaar de benaming van de nieuwe produktie? De In- car-verantwoordelijken: Wanneer de leden van de groep na zoveel jaren, het werk en de energie over- schouwen die de uitwer king van een nieuw pro gramma meebrengt, dan ligt het antwoord op die vraag, voor hen zelf, niet zover af. Hoe langer de Incar ge schiedenis wordt, hoe meer de voorbereiding van een nieuwe produktie op een echt «titanenwerk» begint te lijken. Met een haast onge wijzigde kern, die ook in stond voor de jongste drie programma's, werkte de ar tistieke leiding ook dit jaar De naam betekent letterlijk «een langdurige en moeilij ke tocht». Een nieuw pro gramma samenstellen bete kent ook voor Incar telkens een zich op weg begeven voor een lange en zware tocht. Een trajekt met geken de wegen, maar ook met veel onbekende paden, die leiden naar een eindpunt, dat schijnbaar veraf ligt, maar dat telkens weer om de drie jaar snel nadert. Een eindpunt dat in feite ook een vertrekpunt is voor een hele reeks voorstellingen in Vlaanderen en ver daar buiten. Gelukkig heeft Incar geen last van faalangst. Het ge loof in eigen kunnen en in eigen mensen blijft nog steeds ongeschonden. De artistiek verantwoordelijken zijn zich overigens voldoen de bewust van hun opdracht om niets aan het toeval over te laten. Zij doen er alles aan opdat het nieuwe spektakel zou kunnen wedijveren met de jongste en al de vorige produkties. Een risiko, maar ook een nieuwe kans. In tegenstelling tot het vori ge programma wordt «Odyssee» thematisch uitge werkt, waarbij het aansluit bij het voorlaatste program ma «Egovisie» dat het leven van en in de Incar-kunst- groep blootlegde. «Odyssee» verhaalt de lan ge, moeilijke tocht van de mensheid sinds zijn ont staan tot op vandaag. «Odys see» overvleugelt tijd, ruim te en... leven. Het verhaal start op het moment van de ordening van het chaotische heelal. Wanneer de stilte is weergekeerd, verdrijft de ochtend de eerste duisternis. Tegen het eind van de dag vult het uitspatsel zich met wolken, wind en regen, de boden van een nieuwe nacht. De volgende morgen ver schijnt de zon aan het he melgewelf en verspreidt haar warme gloed, 's Avonds sluimert ze lang zaam in, haar krachten spa rend voor een nieuwe mor gen. Man en vrouw voltooi en de schepping, de vol maakte afronding. Het evenwicht wordt te vlug verstoord. Het volmaakte wordt geschonen en wat geordend was weer chao tisch. Laat samen met In car de zon echter nooit definitief ondergaan En al verbreekt ze op een morgen de duisternis niet, dan zor gen we samen voor een warme levensgloed. Hier eindigt Incars Odyssee, met een sprankel hoop voor de toekomst. Lebbeke. Incar betekent ook hoogstaande kunst Sinds september vorig jaar oefenen de dansers om al de nieuwe nummers aan te le ren en bij te werken. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan 23 gloed nieuwe nummers. Ander maal wordt op choreogra fisch vlak alles bedacht en uitgewerkt door eigen men sen. Het jubileumprogram ma «Incar 25» heeft immers aangetoond dat de groep best in staat is zelf een pro gramma samen te stellen, artistiek en technisch te ver zorgen, muzikaal en cho reografisch uit te werken en vooral dansend en zingend op een hoogstaand niveau uit te voeren, «Odyssee» biedt de toe schouwers weer een variatie van muziekgenres, gevoe lens, ideeën en kleuren. Een gestruktureerde men geling van realistische fei ten, fantasie, ernst, humor en romantiek. Incar in haar herkende vorm, maar toch met voldoende nieuwighe den om zelfs haar trouw pu bhek nog te verrassen. Technische gegevens De première van «Odyssee», voorbehouden aan genodig den en pers, wordt gehou den op vrijdag 11 april, te 20.30u. inzaai «OnsHuis», Leo Duboisstraat 23 te i Lebbeke. De voorstellingen voor het pubhek in dezelfde zaal zijn gepland op zaterdag 12 april te 15 u. (voor zie- i ken en gehandikapten, reeds uitverkocht) en te 20 u.; op zondag 13 april te 19.30 u., op vrijdag 18 april te 20 u. en op zaterdag i 19 april te 15 u. (voor de derde leeftijd) en te 20 u. De algemene toegangsprijs be draagt 100 fr. (reservatie aan te raden, kost 20 fr.); toegangsprijs voor de zater- dagnamiddagvoorstelling I van 12 en 19 april: 60 fr.; toegangsprijs voor groepen van minimum 15 personen: 80 ft. per persoon 20 fr. per reservatie per persoon. Kaarten zijn te bekomen bij alle Incar-leden of telefo- nisch via de nummers 052/ 21.96.14 en 052/33.20.10. Reserveren kan, mits voor afbetaling, op voormelde I nummers. Voor meer informatie om trent voorstellingen en op tredens van de Incar-kunst- groep kan men terecht op het secretariaat (052/ 21.96.14). Pierre Van Kossem Lebbeke. Incar straalt de levensblijheid uit richtingen van de ploeg met veel belangstelling zult volgen TeVe-BLAD wenst zijn jonge en sportieve renners alvast een seizoen dat 1985 in de schaduw zal stellen. Vorige week werd aan de pers de ploeg TeVe- BLAD/Eddy Merckx/Santini voor het seizoen 1986 voorgesteld. In uw dagblad en in uw weekblad De Voorpost zult u daar meer nieuws over vernemen of reeds vernomen hebben. Wij hopen dat u de ver-

De Voorpost | 1986 | | pagina 24