JUUL DE NEEF MIJN OORLOGSDAGBOEK De Voorpost Parafonenkoor iedereen te sterk DEH Nieuwjaarsreceptie in Denderbelle Nieuw jeugdverblijfscentrum in Buggenhout 2 - 21.2.1986 - De Voorpost Lebbeke. Bij een glaasje wijn werd het gezellig praten op de CVP LEBBEKENAAR DIEPT OORLOGSHERINNERINGEN OP (1> Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21 40.60 jaarabonnement 1 720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Buggenhout. De BGJG afdeling van het centrum druk doende met nadenken (G. Breckx) Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper Lebbeke. Jules De Neef verzamelde zijn oorlogsherinneringen (G. Breek) loopgracht, dan in de kamer, onder het bed. We waren allen onze zinnen kwijt. We waren eerst nog met een veertig man, maar op de lange duur stond ik daar moederziel alleen. De andere jongens waren al tot aan de muur van het kerkhof gelopen, in de nabijheid van het vliegplein. Naar ik later vernomen heb zijn er daar nog twee bedolven geworden onder de muur. We kregen verscheidene bommen op twee, drie meter van ons, dat de aarde over ons hoofd viel. Heel gelukkig ben ik er toch aan ontsnapt. Zodra het spel wat verminderde, ik naar mijn motor gelopen. Alle geluk was er niets aan gebeurd, niettegenstaande hij op enkele meter stond van een plaats waar een bom was ingeslagen. Ik de baan op naar Lonzée. Op de Boulevard Lambermont waren er ook verscheidene bommen op de hulzen en de steen weg terecht gekomen. Aan de Nationale Schietbaan stonden huizen in brand. Het vensterglas lag overal in het rond. Hier en daar, op de hoeken van de 8traten, stonden er mannen om zonodig de eerste hulp te bieden aan eventuele slachtoffers. Ik ben nog heel goed in Lonzée aangekomen, waar de andere mannen al volop aan het vliegplein en de vliegers doende waren. Ik wist ook heel goed wat mij te doen stond, doch ik heb niet veel meer gedaan de rest van de dag. Ik had er teveel schrik van ge kregen. Het was, herinnert Juul De Neef zich, inderdaad een gebeuren dat je de angst op het lijf joeg. Het bombardement werd uitgevoerd door "Donders", zware, tweemotorige bommenwerpers, die in forma ties van 15 èl 20 vliegtuigen kwamen aanvliegen en hun verwoestende lading bommen - elke bom woog 50 kg. - boven het vliegveld dropten In Evere was toen niet alleen het militaire vliegveld gevestigd, maar aan de overzijde van het plein bevond zich ook het burgerlijk vliegveld. Aanvanke lijk stonden we het gedoe onnozel te bekijken. Het was een gefluit en geduvel van jewelste. Tot we echter beseften dat het ernst was. En we alle kanten uit wegvluchtten. De ene zocht hier een onderkomen, de andere daar. Sommigen sprongen in de loopgraven, die daar tijdens de mobilisatie gegraven waren. De ene kroop er over de andere heen. Kortom, een ware overrompeling. De bomtrechters waren zowat 2,5 meter breed en een goeie meter diep. Een nood barak die daar enige tijd tevoren opgetrokken was, werd met een voltreffer bedacht. De kachelbuizen vlogen om ons heen. Slachtoffers? Toen ik na het bombardement met mijn motor - ik reed toen met een "Sarolea", type Course, die opgeëist was en toebehoord had aan een beenhouwer uit de Chaussée de Brabant - bemerkte ik tegen de toegangspoort een soldaat tegen de grond liggen... Wat ik me ook nog herinner is de mooie, heldere lucht van de tiende mei. Zonder kleerscheuren be reikte ik in de loop van de dag Lonzée, een dorpje in de buurt van Gembloux. ZATERDAG. 11 MEI 1940 Dienst gedaan als estafette voor de etat-major. Ver der is het nogal kalm geweest. Op zeker ogenblik, in de namiddag, was er een over en weergeloop voor twee parachutisten, die volgens ze zegden uit een vliegtuig gesprongen waren en in een bosje vlakbij geland waren. Verder heb ik er niets van gehoord of men er ja of neen gevonden heeft. Pierre Van Rossem (wordt vervolgd) Buggenhout. De CSC afdeling heeft nog de glimlach (G. Breckx) Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21 40.60 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Er zijn slechts weinig Lebbekenaars die Juul De Neef niet kennen. Hij maakte immers meer dan twintig jaar deel uit van de Vrijwillige Lebbeekse Brandweer en stond in de zeventiger jaren geduren de enkele jaren zelfs aan het hoofd van het korps Juul werd van de maand zeventig. De energie die hij uitstraalt is echter deze van een veertiger. Zijn zin voor humor is legendarisch. Bovendien is hij een aangenaam causeur: hij verstaat de kunst - doet dat overigens spontaan het levens genieten dat hem kenmerkt, af te stralen op zijn omgeving. De vereni gingen waarvan hij deel uitmaakt, en die zijn niet klein in aantal, varen er wel bij. Dagboek Juul De Neefs persoonlijkheid vertoont echter nog andere facetten. Zo was hij een niet onverdienstelijk tekenaar en heeft hij - en daarom gingen wij bij hem op bezoek - een dagboek bijgehouden van zijn per soonlijke ervaringen uit het begin van de Tweede Wereldoorlog, de periode die in de geschiedenisboe ken bekend staat als de Achttiendaagse Veldtocht (10 tot 27 mei 1940). 'In een klein notitieboekje, dat hij makkelijk in één van de borstzakken van zijn tenue kon stoppen, tekende hij met een stompje potlood zijn wedervaren in die periode op. Het voert ons vanin Evere, waar Juul gekazerneerd was als soldaat bij het 7de Smal deel van het 3de Luchtmacht, 3de groep, naar het zuiden van Frankrijk en doet ons op 28 juli 1940 opnieuw in Lebbeke belanden. Juul De Neef maakte deel uit van de klas van '36, maar begon pas in februari 1937 aan een diensttijd van acht maanden. Toen ons land in 1939 voor de eerste keer een algemene mobilisatie afkondigde, behoorde Juul als recent afgezwaaide, tot de eersten die opgeroepen werden. De tweede mobilisatie, de eerste duurde amper een paar weken, zou uitlopen in de wat ons land betreft, op 10 mei 1940 uitbrekende Tweede Wereldoorlog. Reeds tijdens de mobilisatie hield Juul zijn dag boek bij. Zo noteerde hij op datum van 19 maart 1940 "papa overleden in de nacht van maandag op dinsdag, te 12u30", komen we aan de weet dat hij op 24 en 25 maart met verlof mocht en noteerde hij op datum van 29 maart een truuk met de kaarten: "drie hoopjes leggen tot tien, de overblijvende kaarten tellen en negentien aftrekken". Bepaalde delen van zijn oorlogsdagboek heeft hij achteraf uitgewerkt tot een meer uitgebreide tekst Tijdens het gesprek dat we met hem hadden, vulde hij zijn geschreven relaas aan met flarden herinne ring. Omdat we het nuttig oordeelden de oorspronke lijkheid van zijn notities niet aan te tasten, hebben we noch de inhoud, noch de stijl ervan op enigerlei wijze gewijzigd. Om het lezen makkelijker te maken, lieten we Juul De Neefs oorspronkelijke notities vetjes drukken. De extra-informatie die hij ons tijdens onze gemoedelij ke babbel toevertrouwde, wordt na elk oorspronkelijk relaas in normale karakters weergegeven. VRIJDAG, 10 MEI 104O Alarm te Evere om 2u30. Eerst naar Vilvoorde om sergeant De Raeymaeker. Daarna naar de post te Brussel met de telegrammen van de mannen die in verlof waren, om ten spoedigste het regiment te vervoegen. Bombardement meegemaakt van het vliegplein en de kazerne te Evere, van 5 tot 6u30. Van hier naar daar gelopen, niet wetend waarheen. Eerst in de Lebbeke. Jules De Neef kan heel wat verhalen uit de oorlog vertellen (G. Breckx) Vorige week zaterdagavond organiseerde de CVP-afdeling Denderbelle, in het Gilden huis, haar «nieuwjaarsrecep tie». Hoewel de kalender toen reeds februari reveleerde, stoorden de talrijke aanwezi gen zich geenszins aan het «nieuwjaarsaspekt» van deze' ontvangst. Trouwens, mekaar het beste voor de toekomst toe wensen, kan eigenlijk elke dag van het jaar. De afdeling mocht zich verheu gen in ministeriële belangstel ling. Gemeenschapsminister Jan Lenssens was immers ko men overwaaien en behandel de tijdens zijn toespraak de algemeen politieke toestand. Jan Lenssens was trouwens niet de enige spreker. Hugo Bos- teels, sekretaris CM, voerde eveneens het woord en bracht o.a. hulde aan Henri Ringoot, Bellenaar en CVP-vertegen- woordiger in de Lebbeekse OCMW-raad. Spreker dankte Henri Ringoot voor zijn in spanningen in de schoot van de partij-afdeling. Het OCMW- raadslid zal zijn mandaat, hoe wel hij 65 jaar is, niet opgeven. Jef Dauwe was ook Belle- waarts afgezakt. De Lebbeekse ere-archivaris deed voor de zo wat 65 aanwezigen, in de hem eigen stijl, de geschiedenis van Denderbelle uit de doeken. Tijdens de ontvangst werd ook Tijdens de jongste houtse raadszitting kwam deze aankoop ter sprake. Eric Go- rus, zelf ambtenaar bij de Vlaamse Gemeenschap, be vestigde de aankoop, maar wil de er verder niets over kwijt. Burgemeester De Landtsheer van zijn kant betreurde dat de Vlaamse Gemeenschap het Buggenhoutse gemeentebe stuur op geen enkele wijze om trent deze aankoop geïnfor meerd had. Uit bevoegde bron vernamen we echter dat het in de bedoe ling van de overheid ligt, via dit - - nieuwe jeugdverblijfscentrum, Lebbeke. Deze drie lieftallige (Portugese) dames trakteerden de genodigden op een het regionaal toerisme in de glaasje lekkere Portugese wijn tijdensde CVP nieuwjaarsreceptie te Denderbelle (vh) streek te bevorderen. Het pro- jekt kadert in de algemene be- aandacht testeed aan Portugal fcidsróie van de vroegere ge- Het aperitief was niet alleen van Portugese origine, ook de wijn smaakte naar de Taag en de Douro. De kaas die hierbij geserveerd werd, smaakte ech ter naar dichter bij huis. Portu gal werd bij de aanwezigen dan weer dichter gebracht via de projektie van twee diareeksen. Een op en top geslaagde avond, verzekerde ons Belles CVP-raadslid Gaby Van der Jeught. En we geloven haar graag. (Pvr) Het Commissariaat-Generaal voor Toerisme van dt Vlaamse Gemeenschap kocht, enige tyd geleden, langs de Kerkstraat te Buggenhout, een huis met bijgebouwen het huis «Segers» om er een jeugdverblijfscentrum op te richten. meenschapsminister K. Ponu om via kleinschalige initiatie-; ven een grotere spreiding vat 1 het toerisme over het gehele land te realiseren. De ongerepte natuur in de om/ geving en de centrale ligging van Buggenhout in het zwaarte! punt van de grote-stedendriej hoek Gent. Antwerpen e: Brussel, maakten van deze ge! meente een ideale vestiging» plaats voor een jeugdverblijfw centrum. De uitbating van het centrum zal, na verbouwingswerken! aan het gebouw, in erfpacht gegeven worden aan eenj v.z.w. Op dit ogenblik is eenj voorstudie aan de gang omtrentl de verbouwingswerken. (p.v.r.) Zevende Buggenhouts kwistornooi De zevende editie van het Buggenhouts kwistornooi, een organizatie van de v.z.w. Vrye Openbare Bibliotheek, zit er weer op. Van de vyfenvyftig deelnemende teams toonde het Koninklyk Gemengd Parafonenkoor zich na drie kwisavonden en 75 vragen de sterkste. De ploeg van Daniël De Vroe totaliseerde 127 punten. De eindspurt van ploegen als The Muppets en VAL-Buggenhout mocht niet baten; de Parafonen hadden tydens de tweede avond immers een voorsprong verworven die al by al voldoende bleek te zyn. Met deze overwinning fungeert het Parafonenkoor dus op de erelijst van deze kwa deelne mers hoofdzakelijk Buggen houts getinte kwis, na ploegen als «Wielewaal» (79), «Wil lemfonds» (80), «'t Zal wel» (82), «BBC Vlinders» (83), «Sparta Buggenhout» (84) en «The Muppets» (85). Het steeds maar toenemend aantal teams aan de eerste editie namen 25 ploegen deel, van de jongste 55 alleen reeds, be wijst dat de formule aan spreekt. Derde avond Tijdens de laatste kwisavond toonde VAL, De Speelvogels, en The Muppets zich de beste teams. Verrassend hoog scoor de bovendien Long long. Het Kon. Gemengd Parafonen koor van zijn kant, eindigde wel op de zevende plaats, maar moest amper twee puntjes toe geven aan de reekswinnaars. Wat tijdens de eerste twee avonden niet kon, bleek de laatste kwisavond zelfs drie maal mogelijk: drie teams slaagden erin een solo-ant woord te geven op één van de vragen, wat extra-puntenwinst inhield. Aldus was Kweetnie de enige ploeg die de exacte datum ken de waarop Buggenhout en Op- dorp fusioneerden; wist het Oudercomité K.S.A.-Buggen hout als enige op welk tijdstip het uurwerk op de kerktoren van Buggenhout-center, maan den geleden, stilviel en slaagde B.G.J.G.-centrum er als enige ploeg in een.bevredigend ant woord te formuleren op de vraag wat de borden met afwis selend gele en oranje banden achteraan sommige voertuigen betekenden. Geen enkele ploeg uit de eerste reeks kon het baziclkruid thuis brengen en geen enkel team kende de slogan «Europa '86. Voorrang voor Veiligheid», die Via Secura deze maand langsheen onze wegen liet aan brengen. Mocht Via Secura echter op zoek zijn naar slo gans voor de komende maan den, hier volgen een paar Bug genhoutse suggesties: «Arm Vlaanderen,,zie de koeien sta ren», «Zo dom als de school», «Snel vrijen is plezanter dan snel rijen», «Snel rijden, bees tig dom». Eindstand Na afloop van de twee reeksen kon de jury de eindstand op maken. Die ziet eruit als volgt: 1. Kon. Gemengd Parafonenkoor 127 2. The Muppets 122 3. VAL Buggenhout 122 4. Kwistet 116 5. De Speelvogels 115 6. Oudercomité Ro-VKJ #114 7. Leerkrachten BLO 114 8. VIPS 111 9. The Thinking Heads 109 10. Long long 108 11Rolumanie 106 12. De Genadelozen 106 13. Spliting Image 106 14. Revapsy 105 15. Bibliotheek Opstal 99 16. De KOOKMANNEN 99 17. KWB Opdorp 99 18. Marodali 98 19. BGJG centrum «S» 97 20. Inverto 97 21. De Contra's 97 22. Wielewaal 's Heerenbosch 96 23. Focus 96 24. Revanak 95 25. Atoom 93 26. Sporthopedic 93 27. K.V.G. 90 28. 't Zal wel 88 29. Bobo 88 30. Ouderkomité KSA Bugg. «S» 31. Chiro hemo Opstal meisjes 87 32. VTB-VAB 87 33. The Gong of Five 87 34. Geburencomité Zithan 83 35. De bende van Jan De Lichte 83 36. VP-Spelemee 83 37. Kweetnie «S» 81 38. Oud-leiding Chiro hemo-opstal 79 39. Last Generation 77 40. DeCori's 41. De Huifkartrekkers 77 42. Moeders mooisten 76 43. CSC 74 44 Last but not least 73 45. Chiro Opstal Aspiranten70 46. Hepakuja 70 47. VKJJ-Ro Buggenhout 66 48. Je weet maar nooit 64 49. Plastiek Chocopot 63 50. Chiro Opstal Leiding 63 51. Volleybal BGJG- Opdorp 60 52. KWB-Centrum 60 53. KJA-Buggenhout 59 54. De Bostrappers 56 55. Quetzalcoatl 47 Terugblik Blikken we even terug op deze zevende editie van dit Buggen houts kwistornooi, komen we tot de vaststelling dat dit jaar niet minder dan 392 spelers en speelsters hun benen onder de kwistafgels staken; een gemid delde ploeg beschikte dus over zeven spelers en bezat een ge middelde leeftijd van 27V6 jaar. Elf van de 55 ploegen stelden elke avond dezelfde ploeg op. Enkele teams schenen echter over een heus® voetbalploeg te beschikken. Twee ploegen scoorden het hoogst wat de gemiddelde leef tijd betreft: de Kookmannen (gem. 45 j.) en het Geburenco mité Zithan (gem. 51 jaar) wa ren de enige twee teams, die de gemiddelde leeftijd boven de 40 jaar konden doen uitstijgen. Drie teams lijken elke avond aan een slechte tafel te hebben aangezeten. Kweetnie. Chiro Opstal leiding en KWB-Cen trum konden hun tafeljoker geen enkele keer verzilveren. Drie andere teams zat het ook niet mee bij het kiezen van een joker, 't Zal wel, CSC en VKSJ-Ro Buggenhout stonden niet in de gratie van Dame Fortuna. Zij gunde hun im mers geen enkel puntje, tel kens zij zelf een joker inzetten. De slotbedenking van de orga nisatoren? Reeds jarenlang trachten we van onze kwis ook een gezellige bedoening te ma ken. Omdat het aantal ploegen voortdurend stijgt, wordt dat nochtans steeds moeilijker. De opmerking «de sfeer is toch niet meer als voorheen» heb ben we meermaals gehoord. Maar toch danken we alle ploe-* gen die soms ongewild aan de plezierige noot meewerkten. Pierre Van Rossem De stichting Baron Simonart heeft het bedrag van zesde prijs, die zal toegekend worden in het voorjaar van 1987 vastge steld op 100.000 fr. Deze drie jaarlijkse prijs heeft tot doel een onuitgegeven werk te be kronen dat de klinische farma- cologieleer bevordert. Kandi daten dienen hun werk in vier voud te laten geworden aan de zetel van de Stichting Mortel straat 77 te 2291 Tildonk. Op 9 maart (halfvasten) wordt op de Handschoenmarkt te Antwerpen naar jaarlijkse ge woonte door de Volkskunst groep Lange Wapper e reeks middeleeuwse zwaard dansen uitgevoerd. Na elke mis in de katedraal, van 8 tot 13 uur kan men deze dansen zien. De stichting Baron Simonart heeft het bedrag van zesde prijs, die zal toegekend worden in het voorjaar van 1987 vastge steld op 100.000 fr. Deze drie jaarlijkse prijs heeft tot doel een onuitgegeven werk te be kronen dat de klinische farma- cologiclcer bevordert. Kandi daten dienen hun werk in vier voud te laten geworden aan de zetel van de Stichting Mortel- straat 77 te 2291 Tildonk.

De Voorpost | 1986 | | pagina 2