V ij ftienj arige Bernice Coppieters uit Dendermonde haalde zilver in balletconcours van Houlgate (Fr.) Huguette De Wit met boeiende tentoonstelling in Cultureel Centrum te Brussel Toneelgezelschap Ivonne Lex (Frans Maas) speelt "Het behouden huis" te Lokeren Kunstenaarssextet in Galerij Het Pand te Dendermonde 48 - 21.2.1986 - De Voorpost Dendermonde. let, naast de algemene vak ken. Volgend jaar vergroot het balletaandeel nog, maar dan vallen er enkele alge mene vakken weg en wordt alles gericht op het ballet. Geschiedenis wordt dan bij voorbeeld de geschiedenis van de dans. Dan ben je daar op inter naat? Inderdaad. De school staat echter vooral open voor ex ternen. We krijgen wel aan bevolen adressen voor huis vesting. Al komen er af en toe nieuwelingen op oudere leeftijd bij, toch krijgen die het zeer lastig. In de eigen school wordt er al streng geselekteerd en niet alleen op het gebied van studies. Ook het figuur telt. Geluk kig heb ik daarmee geen last. dieet of begeleiding niets aantrekken. Ik heb dit fï- Bernice Coppieters hoopt dat ballet ook in onze streken meer gewaardeerd wordt. guur van nature uit. Je moest eens weten hoeveel pour la Promotion de l'Art meisjes zich grote offers ge- m terug te keren naar Choréographique". Die ver- troosten om hun figuurtje te ooröPron^e^Jk onder- eniging organiseerde on- behouden. Het blijft echter *erP- Hoe 1)611 je eigenlijk middellijk een internatio- steeds een gok. Het lichaam Houlgate geraakt? naai balletconcours met na- is natuurlijk belangrijk in Figuurlijk ben ik er ge- druk op klassiek ballet. Het deze discipline. Zo ga ik on- raakt omdat de school mij Stedelijk Instituut voor Bal- danks de vele balléturen tij- vooraf geselekteerd had. Ik let van Antwerpen had er dens het weekend nog oefe- heb mij dan enorm voorbe- vier ballerina's en twee dan- nen in de school van Hedwi- reid. Helemaal alleen ging sers ingeschreven voor de ge Hardies, helemaal al- ik in de lege Dendermondse kategorieën "études" (van leen. Tijdens datzelfde dansschool urenlang steeds 13 tot 15 jaar) en "supé- weekend ga ik nog twee- dezelfde bewegingen her- rieurs" (van 16 tot 18 jaar), maal naar de jazzdans van halen. Men mag nooit tevre- Twee ervan kregen een ere- Roger De Proft. Zo blijven den zijn over zichzelf. On- diploma en de vier anderen de spieren soepel en warm. dertussen deden natuurlijk Ze zit er wat verlegen bij en draait de zilveren medaille tussen duim en wijsvinger. Vijftien jaar is ze en ze weegt 39 kilogram, deze Bernice Coppieters uit de Grembergse Scheldedreef, ideaal dus voor een ballerina. Al is het zeer belangrijk, het zijn niet dié gaven die van dit frele meisje een volwaardige balletdanseres zullen maken. Keiharde studies en een doorgedreven opleiding moeten haar naar de top van de balletwereld brengen. Een eerste stap is alvast gezet. Bernice won zilver in het concours van het Normandische Houlgate, een belangrijke manifestatie, waaraan jonge dansers uit Frankrijk, Italië, Zwitser land en België deelnamen. Een gespek. De internationale kompe- heeft plaats in het riante 1980 stichtte Monique Ber- titie waaraan Bernice deel- Normandische badstadje tagnol, ex-sterdanseres van nam heet eigenlijk "Con- Houlgate, samen met Deau- de Opera van Parijs en nu cours international de danse ville één der parels van de direktrice van een privé- - 3 Jacques ibert" en Franse "Cóte Fleurie". In school er de "Association De voormalige Sint-Nikollaaskerk van Neder-over-Heembeek werd omgevormd tot het kultureel centrum van onze hoofdstad. Voor menig kunstenaar is een tentoonstelling in deze toch wel unieke ruimte een droom. Voor Huguette De Wit uit Dendermonde is die droom werkelijkheid geworden. Na haar biezonder geslaagde tentoonstelling in Aalst vorig jaar en in Saint-KmiHon waar haar expositie werd verlengd, betekent deze nieuwe tentoonstelling voor deze Dendermondse kunstenares een nieuwe bevestiging van haar rijk talent. kwamen met goud of zilver Jazzdans naar huis. In de kategorie ontspannend. "études" wonnen Bernice Coppieters en Lars Van Cauwenbergh een zilveren Vind je dit geen eenzijdi- medaille. Vanessa de Lig- °Pteiding? nière deed hetzelfde in haar Dat vond wel en daar- kategorie en Bart De Block om volgde ik muziekschool behaalde de gouden médail- aan de akademie in Dender- geldprijzen zijn dus brood- Ie bij de "supérieurs", de monde, waar ik ook piano- nodig prijs van de beste buiten- kursussen volgde. In het in landse danser en de beker ternaat was dat natuurlijk voor de beste mannelijke onmogelijk. Ik volgde ook daar dansen? danser De Antwerpse Bal- vier jaar diktie bij Hoger Er lg xrst eB vooraJ xn letschool kan fier zijn op dit Bolders w Lokeren. Dat al- klaesiek wgrk met vaate If tater rajI P™ choreografie. Dat mag je Bernice, begeleid door komen. weI Mezen maar je moet een spraakzame moeder en k zien dat je feilloos de uitge- ZiêiïZT"' Vad"- ,6idt schreven bewegingen volgt. nu ae aans. Daarnaast is er een moder- Graag zou ik een tijdje ner werk of een ndairin mat Reeds van mijn zesde hier werken in het Ballet vrj/e ch0re0£rai5e Die jaar, ik zat toen in het eerste van Vlaanderen bjjroor- „erd mij^verzorgd door lerares mevr. Van Bo de leerkrachten van onze school mee. Je moet weten dat de prijzen die we in het concours halen steeds ten goede komen van de school. Met die prijzen kunnen on ze opvolgers dan naar inter nationale manifestaties. De Welke stukken moest je 'studiejaarke', volgde ik bal- beeld en nadien zou ik naar let in Lebbeke en Zele, voor- het buitenland willen gaan. al onder impuls van een Iets zien, kontakt hebben vriendinnetje. Toen ik in het met de groten uit de ballet- vierde leerjaar zat, ik was wereld, bijscholen en ont- toen negen, was ik al dekken. Wij zijn nog niet zo aanvaard door de Antwerp- ver, maar ik hoop dat de se Balletschool. Je moet er Balletschool ook voor mij trein n h t ODtreden te immers een aantal selektie- een plaatsje zal vinden na doen toeleven. Het ven. Het was buitengewoon. Ook in Normandië. Onze begeleiders, Marinella Ta- neda en Winnie Jacobs heb ben alles in het werk gesteld om ons na een dagreis per proeven meemaken en wie mijn studies. Er zit natuur- ^tis^e°m7nsme^hoewel ook maar de schijn geeft om lijk veel kans in dat ik in het de sfëe_ 8teed8 raDanen niet volledig te zullen sla- Ballet van Vlaanderen te- gen, wordt niet aanvaard. Ik rechtkom. Beide instituten dus wel, maar mijn ouders zijn immers nauw met me- veelbetekenende blik naar kaar verwant en spelen de de overkant van de tafel beste krachten aan mekaar vonden dat ik eigenlijk nog door. Zover zijn we natuur wet jong was en wilden lijk nog niet. Ondertussen meer zekerheid. Op dat mo- wordt het studeren, oefenen ment startte in Dendermon de de Balletschool Hardies en om mij bij te werken ben ik daar eerst nog een jaar in scholen, geven wij "ini tiaties tot de dans' geweest. Daar heb ik geleerd - Hedwige Hardies is immers zelf een ex-danse- waa, hielden zij toch de moed erin. Het was een bui tengewoon weekend. Ook de streek is bijzonder mooi en de koude kon ons niet beletten om geregeld te gaan wandelen. Het was er een bijzonder fijn groepje en je kan je best de sfeer voorstellen op de terugreis. We beseften dat In gans het land, vooral we de eer van de Antwerpse i Balletschool goed hadden verdedigd. Onze school is i optreden. Nu reeds optreden? Dendermonde. Huguette De Wit aan het werk in haar atelier (foto Piet Hermans) steeds stijgend sxikses. We immers één van de beste van res van het Ballet van Vlaan- doen vele scholen in Vlaan- het kontinent. Dat bewijzen deren en een produkt van de deren. Daarnaast werkt ons met alleen deze prijzen, Antwerpse Balletschool - en instituut ook mee aan be- maar ook goede uitslagen toen was ik klaar om in het langrijke produkties van de in andere kompetities zoals langrijk zijn samen met de op het sukses", gremelt hij zesde leerjaar te stappen van K.N.S. of het K.J.T. Met de - - het Stedelijk Instituut voor Balletschool Hardies treed Ballet onder leiding van Jos ik ook elk jaar op en dit jaar Bernice Coppieters: Jarenlang keihard werken en perfek- tioneren voorbeeld Lausanne in Zwit- andere, niet direkt ballet-1 seriand. Onze school komt scholen. Ballet is een totalel steevast met puike resultaten kunstvorm die veel te min-\ tevoorschijn. Het is daarom achtend wordt bekeken. Ik dat de afgestudeerden hoop dat het verandert. Er meestal niet lang moeten zijn nog jonge mensen van wachten om aan de slag te deze streek in onze school gaan. en we hopen allemaal om daaraan iets te kunnen Wat zou Je nog wensen? doen M was bet Eerst en vooral voor me- maar door uit te blinken in zelf. Ik hoop dat die jaren- ons vak. lange inspanningen volle dig zullen renderen en dat Ondertussen is het knip- ik mijn beroep later op een sel- en fotoboek te voor hoog niveau zal kunnen uit- schijn gekomen en wordt er oefenen. Maar er is nog iets honderduit verteld over anders. Ballet wordt in onze vroegere optredens. Moeder streken eigenlijk te weinig Hortenoe geeft uitbundig gewaardeerd. Het bloeit kommentaar en vader Rik vooral in onze grote steden, tracht dit ganse gedoe in Daarom dat scholen zoals goede banen te leiden. "We van Hedwige Hardies be- zullen maar eens klinken Talent heeft Huguette De Wit. Dat is duidelijk. Dat mag onder meer blijken uit het feit dat ze in 1983 mocht deelnemen aan de tentoon stelling Jonge Kunst waar bij gediplomeerden in de beeldhouwkunst uit het kunstonderwijs in Vlaande ren hun werken aan het grote publiek mochten voor stellen. Een expositie die heel wat weerklank vond. In het Cultureel Centrum van Brussel, makkelijk te bereiken want gelegen langs enkele grote invals wegen naar de hoofdstad toe, brengt Huguette De Wit opnieuw een merkwaardige tentoonstelling. Haar werk bestaat uit een aantal sculp turale komposities waaruit evenwicht, harmonie en rust straalt. Stuk voor stuk vormen haar werken een uitdaging voor de eigentijd se interieurs. Haar kunst werken inspireerden Her man Elegast tot meditatieve vokale muziek «Voix-Lè» die men trouwens tijdens de tentoonstelling ook zal kun nen beluisteren. De tentoon stelling loopt van 28 februa ri tot 29 maart en is toegan kelijk alle dagen van 15.00 tot 19.oo uur (op maandag gesloten). De vooropening heeft plaats op vrijdag 28 februari om 20.00 uur en de schrijfster en dichteres Christina Guirlande zal de kunstenares Huguette De Wit aan het pubhek voorstel len en een toelichting geven over haar werk. Veelzijdige scheppings- Huguette De Wit werd gebo ren te Elewijt en studeerde voor haar huwelijk aan de Jan Portaelschool te Vil voorde. Na haar huwelijk ging ze zich vestigen in Dendermonde, waar ze nu nog steeds woonachtig is en ook haar atelier heeft. Ze volgde er ook lessen aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten en studeer de vervolgens aan de Hoge re Rijksschool voor Beel dende Kunsten te Brussel. De skulpturen die Huguette De Wit vervaardigt, groeien uit materialen waarmee ze iedere dag te maken heeft. Eenvoudige dingen die we allemaal kennen, maar waaraan we normaal geen aandacht schenken. Via het werk van deze Dender mondse kunstenares krij gen deze doodgewone mate rialen een aparte dimensie. Onderdelen van oude wijn- kratten, halssteunen van flessen en alledaagse jute worden door haar kreatieve handen omgetoverd tot een schitterend en harmonieus geheel. De skulpturen wor den op die wijze meer dan een kunstwerk, ze zetten ook aan tot nadenken, vaak onbewust. Men zou zich bie- voorbeeld voor de geest kunnen halen hoe het rij pingsproces van heerlijke wijn verloopt. Men zou zich evenzeer de vraag kunnen stellen hoe het komt dat het oude en het moderne toch zo mooi samen kunnen gaan. Huguette De Wit moet dus een ingeboren drang naar harmonie hebben. Of schoon ze in haar werken telkens weer gebruik maakt van uiteenlopende materia len, weet ze die zo fraai te kombineren en te gebrui ken dat men tot een vloeiend oogstrelend geheel komt. Een op en top harmonisch geheel dat nog meer wordt benadrukt door de aparte rood-bruine (wijn)kleur en het frele wit dat de skulptu ren kenmerkt. Die kleuren geven de werken een sterke persoonlijkheid mee en te vens een nieuwe dimensie. Zij haakt in op de Arte Pove- ra-strekking die in 1967 in Genua tot stand kwam en waarbij allerlei waardeloos afval wordt aangewend om te komen tot een kunstwerk van grote waarde. Naast deze uitgesproken zin voor harmonie, vindt men in de skulpturen ook de ruimte en de struktuur weer, vorm en materie die gevoelige aanknopings punten zijn voor de alle daagse dingen van het le ven. Het gebroken en gebar sten hout, de scherven van het glas, het stuk uitgerafel de jute, het zijn haast golven die de illusie wekken van aanspoelend zeewater dat wanneer het zich terugtrekt, zeer langzaam, op het strand allerlei resten nalaat. De dingen waaraan men voorbij gaat, maar die een rijke geschiedenis, een enorme schat aan waarde inhouden. Innerlijke bewogenheid Vormen het vaalbruin en het wit de hoofdtonen, lang niet alle werken van Hu guette De Wit zijn sober van kleurtoon. In een blij geel of hemelsblauw, een blauw groen, weet ze haar levens vreugde weer te geven. Maar haast nooit vindt men bij haar het felle rood weer. Ze werkt met de moeder- kleuren en maakt daar dan nog biezonder voorzichtig gebruik van. Het estetisch samengaan van de materialen, het har moniëren van vormen en kleuren, de voornaamste komponenten van het skulpturale werk van Hu guette De Wit, kunnen even wel haar innerlijke bewo genheid niet verbergen. Het is precies die innerlijke be wogenheid die haar werk een pure gestalte geeft, een aparte dimensie. Brabants. Daar zit ik nu in het vierde middelbare en ben daar dus al vijfjaar mee bezig. Waaruit bestaat die oplei ding eigenlijk? worden het enkele variaties die ik geleerd heb voor het eindejaarsrecital van Ant werpen. Die voorstelling van Hardies heeft plaats op 1 juni in de Stadsschouw burg van Sint-Niklaaa. Der- Je krijgt er vrijwel alle gelijke optredens zijn er no- vakken van het VSO. Alleen dig om plankvastheid te in Varna (Bulgarije) of bij- initiaties die wij geven in en verdwijnt in de kelder... "Het behouden huis" van Willem Frederik Hermans wordt tekst die schitterend is maar komt daar een belangrijk krijgen. We worden stilaan door Frans Maas, direkteur van het Toneelgezelschap zeker niet voor het theater pakket ballet bij. Het begint gewoon aan het publiek, de Ivonne Lex, als monoloog vertolkt sinds het najaar van geschreven. Begin er maar natuurlijk heel summier zaal, het toneel, de lichten, 1984. Op dinsdag 4 maart is hij met dit stuk te gast in het aan! En dat deed Frans met bijvoorbeeld één lesuur de sfeer, het applaus enzo Kultureel Centrum te Lokeren om 13u45. Een brok theater Maas, aampn met regisseur per dag. Momenteel krijg ik meer. Er zijn énige ervarin- om niet te missen. Ivonne Lex. En hoe! Hij per week zo'n 24 uren bal- gen bij. Toen "Het behouden huis" die zich bedreigd voelen, al slaagt erin het publiek bijna in 1951 verscheen bij De te gevaarlijk. twee uur in zijn ban te hou- Bezige Bij, reageerde de Ne- In "Het behouden huis" den met een stortvloed van derlandse kritiek van ge- wordt haarscherp getoond woorden, soms nadenkend shockeerd over hautain-af- hoe het individu op de oor- uitgesproken, soms wijzend tot ronduit verwer- log reageert. Er wordt geen schreeuwend van vuur, pend. Nochtans verschenen waarschuwende vinger op- woede of angst. Ieder facet er sedertien vijftien her- gestoken, er is geen patos, van het verhaal komt tot le- drukken in het Nederlands, geen franje. Maar de spie- ven dankzij een magistrale werden er vertalingen ge- gel die ons voorgehouden dramatische prestatie, publioeerd in het Frans, En- wordt, is glashelder. Geen gemakkelijke voor gels, Zweeds en Duits. De Frans Maas kreeg van de stelling maar wel een onge- Engelse vertaling wed als auteur toelating de novelle meen boeiende theatererva- enige Nederlandse bijdrage op het toneel te brengen op ring van het hoogste ni- opgenomen in Steven Mar- voorwaarde dat hij er geen veau! Niet te missen, cus' bloemlezing "The letter, geen komma aan ver- ,L j world of Modern Fiction", anderde! En dat met een 1 verschenen in New York. Waarom dan deze unanie me negatieve en zelfs ver rassend agressieve reakties in de pers? Waarschijnlijk in de allereerste plaats om dat W.F. Hermans de irri tante gewoonte heeft om vaak heel hard tegen zere benen te trappen. Daardoor Onder de titel allemaal beelden expozeren zes jonge kun- maak je nu eenmaal vijan- stenaars het resultaat van hun noeste werk in Kunstgalerij den. Verder kan niemand Het Pand aan de Oude Vest 16-24 te Dendermonde. eromheen dat Hermans een Van 7 tot 23 maart zijn Hen- dag 7 maart om 20.00 uur geniaal schrijver is. Vele ri De Bruyn, Chris Deman- plechtig geopend. Besten- kritici schrijven, vooral in gel, Jan De Smet, Wilfried dig-afgevaardigde Etienne het noorden, nog wel eens Jacops, An Van den Abbeele De Cuyper die zich in de wat anders dan kritieken, en Staf Vinck er te gast en provincie Oost-Vlaanderen Een zekere jaloersheid van brengen zij een grote ver- meer in het biezonder bezig kollega's op genialiteit is zo scheidenheid aan beelden houdt met de kuituur, zal de oud als de mensheid. Ten- en skulpturen. exposanten inleiden, slotte hanteert W.F. Her- De materia- Men kan deze tentoonstel mans twee wapens op per- ï®n di® deze zes kunstenaars ling bezoeken in voornoem- fekte wijze: de Nederlandse gebruiken, zijn even ver- de periode, elke dag van taal, die bij hem een zeldza- schillend als hun uitbeet- 14.30 tot 19.00 uur (op me gepolijstheid heeft en dingskracht. Roze marmer, maandag en dinsdag geslo- Dendermonde Bernice Connieters uit Cremherpen won anderziJd8 6611 vlijmscherp staal, terracotta, polyester, ten) en op zondag van 10.00 zilver !n^Frans SleteoncS hembergen won observatievermogen. ge. Deze toch wel unieke ten- tot 13.00 en va5 15.00 tot er in frans balletconcours. wapend lijkt hij voor velen toonstelling wordt op vrij- is.00 uur.

De Voorpost | 1986 | | pagina 48