Jeugdboeken week Hams jeugdatelier Krea zoekt naam voor krantje Sint Amandsschoor te Kastel in handen van Natuurfonds Waasland Vijfde Lokerse badkuipenrace moet een groots feest worden Kulturele aktiviteiten te Hamme Hammenaars houden autosalon thuis Sportvedettenavond in gemeentelijke sporthal Meulebroek Rampenschade in Hamme STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 6 - 21.2.1986 - De Voorpost Zaterdag 10 mei 1986 is het Lokerse waterspektakel, de Badkuipenrace, van KSA-VKSJ, aan zyn eerste lustrumuitgave toe. Het begon allemaal in de loop van het werkjaar 1981- 1982. In november '81 trok de leidingsploeg van KSA-VKSJ Lokeren op leidingsweek end naar Sint-Niklaas. Een deel van de tijd werd uitgetrokken om het jaartema van KSA- VKSJ eens te bekijken, «Wablief? Kreatief!» luidde het toen. Ideetjes werden verzameld om binnen de eigen groep te werken rond kreativiteit. Maar ook het naar-buiten-komen- met-de-groep werd belangrijk gevonden. En een tema rond kreativiteit leek wel zeer geschikt hiervoor. De koppen werden dus by elkaar gestoken en de organisatie van een badkuipenrace op de Lokerse Durme zou toch moeten inslaan, dacht men. Wie wilde meedoen kon zyn kreativiteit bot vieren door het ontwerpen van een ludiek varend tuig. Hamme. By de jeugdclub Krea werd Carla Permentier als honderdste lid extra in de bloemetjes gezet (vh) Voor velen is het jeugdatelier Krea nog een onbekende jeugdvereniging. Toch mocht deze jeugdvereniging, on langs haar honderdste lid vieren. Carla Permentier was de gelukkige. Byna t erzelfdertij d rolde het eerste krea krantje in de brievenbus van de leden. Een naam voor dit driemaandelyks tijdschriftje heeft men nog niet gevonden. Maar wie enig idee heeft, kan dit melden aan de hoofdmo nitor Jan Bogaert, Kan. De Meyerlaan 24 te Hamme. Historiek Jeugdatelier Krea is in decem ber 1974 gestart in het Achtert- hof door enkele monitoren van de jeugdwerking van de Bond Moyson met als doelstelling de kreativiteit van de jongeren van 6 tot 16 jaar, te stimuleren. Na een half jaar werking sloot Krea zijn deuren bij gebrek aan medewerkers, maar eind oktober 1975 gingen enkele monitoren in het kader van hun stage en onder de leiding van de huidige hoofdverantwoor delijke Willy Van Malderen, opnieuw aan de slag. Ja Krea werd een pluralistische jeugd beweging, die openstond voor alle kleuren. Bij de heroprich ting telde men 20 leden die regelmatig de werking volgde. Via een ledenwerking in ja nuari 1977 werden een 50 tal leden ingeschreven. Het eerste paaskamp werd georganiseerd. Maar door de uitbreiding van de groep, ontstond er een loka- lennood. Men zocht en vond die in het jeugdcentrum op de ZilverberkHet zou tot in 1981 duren alvorens de huisvesting zou voldoen aan de noden van de werking, zoals het nu nog is. Hoogtepunten zijn ongetwij feld de zomerkampen, die van af 1978 traditie zijn geworden. De paaskampen kan men bes tempelen als kleine kampen (vier dagen). Eind augustus trekt men voor één week met de kinderen naar de Hoge Rie- len in Lichtaart. Struktuur In 1982 werd de nood om de werking grondig te her zien van het jeugdatelier Krea, de interne struktuur werd aan gepakt en uitgewerkt. Jan Bo gaert werd aangesteld als hoofdmonitor en de kinderen werden ingedeeld in twee leef tijdsgroepen, van 6 tot 10 jaar en van 11 tot 16 jaar. Een ploeg van een twaalftal monitoren sluit zo dicht mogelijk aan bi] de criteria zoals die door de dienst Jeugdwerk van het Ministerie van de Vlaamse ge meenschap werd opgelegd. De leiding is dan ook fier op de werking van JA Krea, die als voorbeeldig wordt beschreven. Heden heeft JA Krea een goed geschoolde leiding en wordt de nodige aandacht besteed aan het pedagogische aspekt van haar werking en is de bijscho ling van de leiding en de be trokkenheid van de kinderen één van de aandachtspunten die de sterkte van de werking uitmaken. Door de erkenning bekomt men subsidies voor de werking. Elke zaterdagnamid dag van van 13.30 u. tot 16.30 u. kunnen de kinderen van 6 tot 16 jaar terecht bij krea, dat is aangesloten bij de jeugdraad Hamme Moerzeke. Voor het paaskamp trekt men van 7 tot 11 april naar het jeugdcentrum Hoogland in Lo keren en zondag 23 februari is er vanaf 14 uur tot 17.30 u. in de lokalen in de Zilverberk de jaarlijkse krea pannekoeken- bak. Bij jeugdatelier krea voelt elk kind zich thuis. Leiding: Willy Van Malderen, hoofdverantwoordelijke, Jan Bogaert, hoofdmonitor, Mau reen Baert, Tamara Andries, Christel Baert, Christine Van Wauwe, Marie-Louise Baert, Ulrich Verstraeten, Alain Per mentier, Kris De Roos, Carl Segers, Marc Van Meersche, monitoren. Mei 1982... de eerste badkui penrace is een feit en het wordt meteen een schot in de roos. 36 deelnemende groepen en een massa toeschouwers aan de Durmeboorden. Ambiance op en rond de Durme met spekta kel van de deelnemende groe pen. En die kwamen zelfs van ver: Zolder en Roeselare sta ken er bovenuit. Was het oor spronkelijk de bedoeling om zo'n badkuipenrace maar één maal Je organiseren, dan kon, gezien het sukses, een volgen de uitgave niet uitblijven. De toeschouwers en deelnemers zijn nog steeds entoesiast en de organisatoren zijn dit nog meer. Want zij kregen ook reeds belangstelling van de BRT-Radio en Televisie. Za terdag 10 mei... de vijfde bad kuipenrace dus. En de Lokerse KSA-VKSJ wil er een groots feest van maken met allerlei atrakties. Wat het allemaal wordt, willen we nu nog niet prijsgeven, maar gefeest zal er alleszins worden. Een info-boekje met alle nutti ge gegevens ligt op de liefheb bers al te wachten op volgende Chris Bastiaens, Waasmunster- baan 18, Lokeren (091/ 48.52.79). Koenraad De Rijck, Oude Heirweg 125, Lokeren (091/ 48.24.29). Werner Hillaert, Daknamdorp 10, Lokeren-Daknam (091/ 48.37.20). Carla De Beule, Molenstraat 127, Lokeren Stedelijke Jeugdraad VW, Torenstraat 1 Lokeren (091/ 48.28.05) 10 mei ligt nog wel veraf, maar wij houden er aan deze teksten nu zo vroeg reeds te publiceren. Zodoende kun nen zij die willen meedoen tijdig hun infoboekje aanvra gen, en vlug beginnen om hun vaartuig in elkaar te knutselen. Om diezelfde reden geven we hier ook nog: Reglement De badkuipenrace 86 wordt georganiseerd door KSA- VKSJ Lokeren en heeft plaats op zaterdag 10 mei op de Dur me langsheen de Durmelaan te Lokeren. Inschrijven doet men op de daartoe bestemde inschrij vingsformulieren, of bij de or ganisatoren. Het inschrijvings geld bedraagt 150 fr. per deel nemend vaartuig. De uiterste datum is 1 mei 1986! Het stor tingsbewijs dient meegebracht op de dag van de race zelf. Het inschrijvingsgeld dient ge stort te worden op rekening nummer 001-1375015-19 van KSA-VKSJ Lokeren, Heiende 195 te Lokeren, met vermel ding «Badkuipenrace 1986». Bij niet-deelname wordt het in schrijvingsgeld niet terugbe taald. Alle deelnemers zijn verze kerd. Gedurende het ganse verloop van de race staan Duikersclub Orka en het Rode Kruis ter beschikking van de deelne mers. Ook de stedelijke brand weer is er bij! De deelnemende vaartuigen dienen aan volgende Normen te voldoen: Konstruktie: Zij mag geen en kel onderdeel bevatten van in de handel verkrijgbare vaartui gen. Alle mogelijke modellen en materialen zijn toegelaten. Afmetingen: Er dient rekening gehouden te worden met een aantal hindernissen en een keerpunt in het parcours. Maximum hoogte van het vaar tuig boven de waterspiegel: 2m50 Voortbeweging: Het voortbe wegen dient te geschieden met eigen lichaamskracht, zonder daarbij op een of andere ma nier de Durmeboorden te ra ken. Gemotoriseerde voertui gen zijn bijgevolg uitgesloten. Peddels en roeispanen mogen wel gebruikt worden. Dit jaar zijn er peddels te huur tegen 500 fr. waarborg. Aan het vaartuig dient ook een touw van 5 m lengte met drijflichaam bevestigd te worden. Dit touw dient los te liggen op het vaar tuig. Het deelnemend vaartuig dien een duidelijk leesbare naam te hebben. Het versieren van vlotten is niet verplicht, doch sterk aangeraden. Tijdens de wedstrijd dient min stens één persoon in of op het vaartuig plaats te nemen. Alle deelnemers moeten voldoende zwemervaring hebben. Met één en hetzelfde vaartuig mag maximaal drie keer worden deelgenomen, maar nooit met dezelfde deelnemers. De in schrijving van meerdere deel name gebeurt op de dag zelf en de prijs per bijkomende deel name bedraagt 50 fr. Éénmali ge vaartuigen hebben de voor rang op de tweede en derde beurt van de andere vaar tuigen. De reeksen zijn als volgt inge deeld: Reeks A: 1 tot 6 deelnemers Reeks B: 6 tot 10 deelnemers Reeks C: vanaf 11 deelnemers De deelnemers met enkel en alleen badkuipen (dus geen constructies) hebben een af zonderlijk klassement (reeks Al) maar starten wel in reeks A. Iedere deelnemer is verant woordelijk voor het opruimen en meenemen van het mate riaal en het vaartuig. Wie niet in regel is met de voorschriften mag niet starten. tenzij de nodige aanpassingen gedaan worden vóór de start. Meerdere prijzen zijn voor zien: Snelheid: Vanuit het water ver trekkend een bepaalde afstand (40 m) afleggen in de korst mogelijke tijd. Het eindsignaal is een bel, eigenhandig te be dienen. Enkel de deelnemers met uitsluitend badkuipen mo gen een peddel gebruiken om" de bel aan te raken. Originaliteit: wordt bepaald door een jury die rekening houdt met het origineelste aan drijvingsmiddel of voortbewe ging. Het vaartuig dient mini mum de helft van het parcours afgelegd te hebben. Moeders mooiste: wordt be paald door een jury die reke ning houdt met het mooiste en best afgewerkte vaartuig. Even eens minimum de helft van de weg. Bemanningsprijs: Het grootst aantal deelnemers op één vaar tuig. Eveneens de helft van het parcours. Pechprfjs wordt door de jury toegekend aan de meest pech- volle deelnemer. Miss en Mister Badkuipenrace 86: De opvallendste deelnemer in kledij,-show, stuntwerk, etc. wordt gekozen door de jury. Deze prijs wordt uitgereikt op de badzuipenfuif welke 's avonds doorgaat in Okapi. Al le andere prijzen worden uitge reikt om 17.30 u. J.V.L. Het natuurfonds Waasland is een natuurvereniging die ornithologisch zeer waardevolle reservaten aankoopt of huurt. Onlangs werd in Moerzeke Kastel, het Sint- Amandsschoot aangekocht. Het natuurfonds Waasland beheert reeds de Lange Vage te Sint-Gillis-Waas, in samenwerking met de wielewael. Johan De Beule, mede werker van Natuurfonds Waasland gaf enige uitleg over het nieuw aangekocht natuurgebied en verduidelijkte de toekomstplannen Schoorgebied Het schorregebiedje dat werd aangekocht is 3,3 ha groot on derdeel van het ongeveer 10 ha groot Sint-Amandsschoor in de holle bocht van de Schelde ter hoogte van het graf van Emile Verhaeren. Het reservaat be staat uit opgeschoten wilgen, struweel, ruigte, enkele riet veldjes en een stuk griend. De omliggende stukken bestaan hoofdzakelijk uit griend, zodat een eventuele uitbreiding van het reservaat, de waarde van het stuk fors zou doen stijgen. Het terrein werd aangekocht op 21 november 1985 door het Comité voor Bescherming van de vogels en het Natuurfonds Waasland. Voor het opstellen van een beheersplan zal kon- takt worden opgenomen met plaatselijke beheersorganisa ties en natuurverenigingen. Or nithologisch is dit gebied van groot belang. De 3,3 ha schor re herbergt verschillende kop pels Blauwborsten. Tijdens de trekperiode is het schor een welgekomen rustplaats voor duizenden overtrekkende zangvogels. In de winter vormt het een geliefkoosd jachtterrein voor Torenvalken, Sprekers en Buizerds. Grote groepen vink- achtigen en mezen verbergen zich in het riet of in de ruigte. Ook Putters, Bramsijzen en baardmannetjes worden er vaak opgemerkt. Dit gebiedje is één van de laatste plaatsen waar nog de eens zo talrijk grote karekieten hebben ge broed. Vooraleer het schor werd aangekocht, was het reeds meer dan één jaar in het beheer opgenomen van de na tuurvereniging. T oekomst plannen Het koördinatie komitee voor bescherming van de vogels streeft er naar om binnen zijn werking een fonds op te richten om op lange termijn een ge zonde aankooppolitiek te kun nen voeren. Er zullen in de eerste plaats beheersplannen worden opgesteld en in aan merking komende terreinen zullen bekeken worden. Voor het Sint-Amandschoor werd een erkenningsdossier inge diend bij de dienst Groenbe- heer met het oog op het beko men van subsidies. In het Sint- Amandsschoor zal er bewa king zijn, want het gebied is te waardevol, stipt Johan De Beu le aan. Om te kunnen aanko pen heeft het fonds geld nodig. Daarom is flnanciële onder steuning steeds welkom. Maar wie een stukje grond wil verhu ren of verkopen, dat biologisch zeer waardevol is, kan dit mel den aan het natuurfonds Waas land, Hoogstraat 245, te Sint- Niklaas. Zo kan je de natuur bescherming een flinke steun in de rug geven. Het natuurfonds Waasland werd in 1984 door alle natuur beschermingsverenigingen uit het Waasland opgericht. De bedoeling Van het Fonds is flnanciële middelen te verza melen om interessante natuur gebieden in het Waasland te beschermen door huur of aan koop. Om dit te realiseren wor den kontakten gelegd met na tionale verenigingen en wor den ook ter plaatje allerlei ak- ties opgezet om aan de nodige fondsen te geraken. Om fondsen te vergaren wordt ondermeer een éénmalige kunstveilig georganiseerd Heel wat kunstwerken werden reeds ingezameld. Schildert U of hebt U thuis verzamelwer ken dan kunt U steeds één of enkele hiervan te koop stellen op deze veiling. De bijkomen de winst wordt volledig besteed voor aankoop van natuurreser vaten. Bent U geïnteresseerd of hebt U werken die voor de kunstveiling in aanmerking ko men, dan kunt u kontakt opne men met Peter De Beule, Evangeliestraat 66 A te Ham me, tel. 052/47.86.71. Technische gegevens aangaan de deze veiling: kijkdagen: woensdag 26 februari van 17 tot 20 uur, vrijdag 28 februari van 17 tot 19 uur. De veiling wordt georganiseerd op vrijdag 28 fe bruari te 19.30 uur in de feest zaal van het College Sint-Ni klaas, Kollegestraat 31, 2700 Sint-Niklaas. bd Vanaf 21 tot 23 februari is er een info-beurs in het Hamse gemeentehuis en in het oud vredegerecht, waar men stands kan bewonde ren van woonfonds Ham me, Migrantenvrouwen in onze gemeente, Hamse thea tergroepen, Gezondheid-al ternatief, Hamse flora en fauna, jeugdraad en reizen en vrije tijd. Gedurende dezelfde dagen is de promotiebeurs van het Mechels Miniatuurtheater te gast in Hamme. Voor velen een gelegenheid om kennis te maken met de acteurs uit De Collega's en het Pleintje. Vrijdag 21 februari is er om 20.30 u. een diavoorstelling over het MMT in het GITO, Meulenbroekstraat. Zondag 23 februari geeft de Hamse Muziekschool een aperitief- koncert in het oud vredege recht, met een drankje van wijngilde amphora, aan vang 11 uur. Voor een kleine vrije bijdrage mag u erin. bd Hamme. De Sint-Antoniuskapel van Sint-Anna bestaat 260 jaar en werd genoemd naar de gelijknamige gilde (vh) De gemeentelijke sportraad Hamme organiseert op zaterdag 1 maart in de gemeentelijke sporthal Meulenbroek een grootse sportvedettenavond, vanaf 19 uur, met op het programma interviews met talrijke sportvedetten uit verschillende sportdisciplines en de uitreiking van de prys voor sportverdienste 1985. Er zal ook een wielerwedstrijd op rollen georganiseerd worden tussen de vijf plaatselijke wielertoeristenclubs en tussen de Hamse liefhebber Peter Van Huffel en Juniores Bart Heirwegh. Voor de sportmannen een niet te missen avond. Programma Na het verwelkomingswoord van de voorzitter van de sport raad, Albert Pieters, zal Wim De Lathouwer, interviews af namen van: Marck Van Snick, gouden kaatshandschoen 1985, André Van Langehove en Ka rei De Wilde, kaatsers Roger Hamme. Het Sint-Amandsschoor te Kastel werd aangekocht door het natuurfonds Waasland (vh) Ingevolge recente windvlagen en zware storm, kunnen inwo ners hun schade melden aan het college van burgemeester en schepenen, door een brief te richten, ten laatste op 28 fe bruari a.s. Deze brief dient te vermelden; naam en adres van diegenen die schade hebben opgelopen tijdens het storm weer, aard van de schade, met aanduiding van de getroffen goederen, geraamde financiële weerslag, raming schadebe drag. De medegedeelde gege vens zullen daarna onverwijld overgemaakt worden aan de heer Gouverneur voor verder gevolg. bd. Everaert en Frans Van Riet, duivenmelkers, Stany Buyle en Honoré Raemdonck, biljar ters, Etienne De Klopper, snooker, Marcel De Grote; ju doka, Herman Moens, bad minton, Theo Verschueren ex- wielrenner en Etienne De Beu le, Hamse beroepsrenner. Tus sendoor schiftingswedstrijden fietsen op rollen, demonstratie van de judoclub Jitsu Kwai, huldiging van de vier Hamse kampioenen van België, Mulè- ne De Pillecyn (tennis), Paul Engels (cyclocross), Pieter D'Hauwe (motorsport) en Frank Berckmoes (ruitersport) en uitdagingswedstrijd Peter Van Huffel - Bart Heirwegh en een optreden van Gert Haeghe of Louis Van Vlaanderen, zangers. Na de pauze, interviews met Jean Janssens (voetbal), Gas ton Roclandts en Roger De Vogel, atletiek, spelers van Hamvoc, Blauwenhoek en Madavoc (volleybal), Eric Ge- boers en Peter D'Hauwe (mo torcross). De karateklub Chi- kara en Bujin Jiu Jitsu zullen een demonstratie geven. De plaatselijke wielerclubs betwis ten de finale en er is ook nog een muzikaal optreden voor zien. Tot slot van deze avond zullen de prijzen voor sportverdienste 1985 uitgereikt worden, door burgemeester Baert, schepen Van de Casteele en schepen van sport, Francois De Graef. De verkiezing van de laureaten zal gebeuren enkele uren voor de opening van deze sportve dettenavond, door de leden van de sportraad. Toegang voor deze niet te missen sporta vond, amper 50 fr. Zorg dat U er bij bent. De toegangskaart geeft recht op deelname aan een gratis tombola. Kaarten te verkrijgen bij Chris Ferket, sc- kretaris sportraad, sporthal Meulenbroek, tel. 052 47.63.74. bd Australië verwelkomde in 1984 een rekordaantal aan toeristen. Liefst 1.015.100 mensen van overzeese ge bieden bezochten het land. Dat is een toename met 7,5 procent in vergelijking met 1983. De grootste sprong maakten de Japenners, maar de meeste toeristen kwamen uit de Verenigde Staten van Amerika. Na het sukses van vorig jaar, organiseert het NCMV Hamme een tweede Hamse Autosalon, in de gemeentelijke sporthal Meulenbroek op 21, 22 en 23 februari a.s Bijna alle Hamse autohandelaars zijn er ver tegenwoordigd. Men treft er ook fietsen-, ifcoto's en info- stands aan De toegang is gratis en onder de kopers van een personen wagen wordt een supergeld prijs verloot van minimum 40,000 fr. Onder de kopers worden enkele fantastische prijzen verloot. Op het Hamse autosalon kunt u kopen in een aangename en rustige sfeer. In de gezellige cafétaria kan de koop rustig overwogen wor den Vorig jaar werden onge veer 50 wagens verkocht en gingen meer dan 100 fietsen en verscheidene moto's van de hand. De verschillende auto merken vertegenwoordigen de doorsnee van de hedendaagse automarkt en volgens eenie- ders budget. De officiële ope- ning heeft plaats op vrijdag 21 februari te 19 uur. Het tweede autosalon is open op vrijdag 21 februari van 20 tot 22 uur, op i zaterdag 22 februari en zondag 23 februari van 10 tot 22 uur. Meer inlichtingen zijn te beko- men bij Jan Saeys, voorzitter NCMV, tel. 052/47.08.91 of bij sekretaris Michel De Geyter, tel. 052-47.96.12. bd UITSLAG TOMBOLA VAN 9 FEBRUARI 1986 INGERICHT DOOR APPELS K.C Prijzen af te halen elke dag, behalve maandag, van 14 tot 20 uur en dit tot en met 30 maart 1986 bij De Visscher Frans, Rijkelstraat 4, 9330 Dendermonde (Appels), tel. 052/21.78.86. De reservenummers voor de eerste en de tweede prijs tellen vanaf 1 april tot en met 20 april 1986. 07350 01302 02093 08902 08004 08516 07572 02575 05279 00047 08234 07872 06005 05137 08831 07945 05536 00366 01813 05696 00825 00239 05946 05594 00785 01111 05438 08371 04138 04543 00025 08138 09385 05724 09949 03677 08435 09901 05821 06197 09416 00662 06276 00338 00142 01905 01645 00999 05438 01098 Reservenr. 1* prijs: 01492 Reservenr. 2* prijs 06632 areis-RD

De Voorpost | 1986 | | pagina 6