Jeugdboeken week Vondsten uit de Dendermondse Kerkstraat vormen unieke verzameling Davidsfonds Schoonaarde debatteerde over ontwikkelingshulp Wieskarnaval leeft... een prins is ons verkozen Wie een put graaft, vindt soms schatten Bestemming van oude Denderloop ter sprake in de Vlaamse Raad Sociale school voor jongeren STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 In Dendermonde De Voorpost - 21.2.1986 - 7 We zijn rijke mensen in een arm land Om en bij de vijftien belangstellenden hadden het aange- kelingshulp. Als inleider had men Paul Gysels gekozen, durfd de warme leelkamer te verlaten en zich door de bekend van het TV programma «Van Pool tot Evenaar», bijtende koude naar het oud gemeentehuis van Schoonaar- maar werkzaam by het Abos en dus vertrouwd met het de te begeven, waar de plaatselijke Davidsfonds afdeling gegeven, een gespreks- en debatavond opzette rond het tema ontwik- r Herman Van den Abbeele v. leidde de avond in en stelde dat «L fltty' W k men reeds eerder rond helzelf- i-'-ML** I 'm de tema gesprekken had ge- JHV> voerd. Niet onbelangrijk zijn die ontmoetingen, zo zei hij, omdat ze bijdragen tot een stuk bewustwording. Dat was ook het oordeel van gastspreker Paul Gijsels die op een echt gemoedelijke en voor al bevattelijke wijze de Belgi sche bijdrage in de ontwikke lingssamenwerking kritisch doornam. Hij spaarde daarbij niemand, ook niet de diensten H waaraan hij verbonden «Wij zijn in feite rijke mensen in een arm land», zo deed hij een eerste maal zijn publiek m ^InB t V'ÉWHBk. flHBNIHHHB I verbaasd opkijken. Rijk zijn we inderdaad, want het ont- Dendermonde. Paul Ghysels was een aangename en boeiende verteller voor het breekt ons ofschoon we in een Davidsfonds van Schoonaarde (jj) krisis leven aan niets. Maar ons land is arm, want we hebben geen grondstoffen. Die zitten in de Derde Wereldlanden. Maar daar hebben de mensen dan weer niets. Ze werken tegen een hongerloon, krijgen geen kans om zich te ontwikkelen, moeten hun gronden afstaan om de industrielanden ter wille te zijn. In plaats van vooruit gang te boeken in het wei-zijn van deze mensen, boeren ze verder en verder achteruit. Dat ontwikkelingshulp vaak unilateraal is, dat moest spre ker niet meer duidelijk maken. Heel wat van de gelden die door de rijke landen gespen deerd worden aan ontwikke lingshulp in de landen van de derde wereld komen bijna inte graal terug in handen van die industrielanden. Met andere woorden: er wordt bijna niets gedaan. En toch heeft een klein land zoals België meer dan 24 miljard per jaar over voor die hulpverlening. Een niet te ver smaden deel daarvan gaat naar landgenoten twee derde Franstaligen en een derde Vla mingen of net het tegenoverge stelde van de samenstelling van de eigen bevolking die in ontwikkelingslanden bezig zijn met projekten van allerlei aard. Dat wat de staatssteun betreft. Daarnaast zijn er de prive-ini- Dendermonde. Met veel belangstelling werd geluisterd naar de Belgische inbreng in de ontwikkelingshulp (jj) vloed gaf voor vele vragen, was duidelijk. De diskussie kon dan ook volop beginnen. tiatieven die in vergelijking tot de 24 miljard van de staat, peulschilletjes zijn. Niet dat Paul Ghijsels de inbreng en inzet van Broederlijk Delen en van het Nationaal Centrum voor Ontwikkelingscentrum wil afdoen als onbestaande, in tegendeel, hij waardeert deze intiatieven. Maar volgens hem kunnen ze zich anders meer verdienstelijk maken dan ze nu doen. Allicht zal dat bij ons een hele ommekeer vergen. Want hoe je het ook draait of keert, wij zijn allemaal veel te egoïstisch. We hebben wel de mond vol over ontwikkelingshulp, maar we steken de handen niet uit. Rechtvaardigheid, solidariteit, eenheid, liefde, het zijn vaak holle frasen en daar blijft het veelal bij. Aan de hand van talrijke markanten voorbeel den onderstreepte spreker zijn bevindingen. Als geregeld be zoeker van ontwikkelingslan den weet hij best waarover hij het heeft. Dat de inleiding van de gast spreker meteen stof in over- En die was biezonder vrucht baar. Alleen al omdat de aan wezigen huiswaarts zijn gegaan met de vaste overtuiging dat ieder van hen een aparte op dracht heeft en die bestaat erin elke dag opnieuw de bekom mernis om de medemens waar ook ter wereld uit te dragen, niet uit eigen belang, maar om het welzijn van de anderen. In 1982 werd de Dendermondse Kerkstraat helemaal ondersteboven gehaald. Logge gevaarten reten de straat open. Dat was nodig, want de rioleringen voldeden er lang niet meer aan de eisen van deze moderne tyd. De nog gemetselde gewelven vertoonden barsten en scheuren. Bygevolg werd wyselyk besloten de straat op te breken en te doen wat hoogstnoodzakelijk was geworden: nieuwe rioleringen nu koliektoren genaamd. Een en ander bracht met zich dat er een massa grond werd uitgegraven. Vermits men die grond onmogelijk ter plaatse kon opstapelen, werd die vervoerd naar de stortplaats in Appels. Dat er in die grond misschien wel een aantal voorwerpen zouden kunnen zitten die ar- cheologen-in-de-dop zouden kunnen interesseren, was voor de hand liggend. Dat meenden ook Eugene en Johan Van Me- le uit Sint-Niklaas die door Pierre Vannerum op de hoogte werden gesteld van dit feit. In het Lebbeekse duo Kamiel Buydts en Octaaf D'Hooge vonden zij uitstekende mede werkers. Men besloot een me- taaldetektor aan te schaffen en gewapend met dit ultramodern materieel, trok men naar de zandberg, op zoek naar wat men nu de «vondsten van de Kerkstraat» kan noemen. Een bonte verzameling aan voor werpen, die allen tenminste 280 jaar oud zijn, maar waarvan er heel wat dateren uit lang ver vlogen tijden, die vaak nog alleen maar een vleugje herin nering vormen in de geschiede nisboeken. Een gelukkig toeval De schattenzoekers waren evenwel niet de enige kapers op de kust. Ook stadsarchivaris Stroobants toonde veel belang stelling voor de uitgegraven grond Maar hij beschikte he laas niet over een detektor en zag zich voor de onoverzichte lijke massa grond moederziel alleen gesteld. De moed was hem meteen ontnomen om te gaan graven naar misschien een grote of kleine schat. Hubert Dreesen, die tijdens de opening van de tentoonstelling de aanwezigen hartelijk wel kom heette, zei dat hij biezon der verheugd was om wat zijn vijf vrienden hadden gedaan. Het moet voor hen een grote genoegdoening zijn geweest, hun vele opgravingswerk be kroond te hebben gezien met een flink resultaat. Want of schoon het hier om numisma- ten gaat, de grote vreugde is en blijft er toch in bestaan zelf wat te ontdekken. Het aankopen van merkwaar dige en waardevolle stukken kan altijd, het zelf opgraven is evenwel een andere klus, aldus de heer Dreesen die zei dat een numismaat zich niet mag tevre den stellen tot het louter verza melen van oude munten. Hij moet ook bereid zijn de kul- tuurhistorische achtergrond, de Dendermonde. Vondsten van de Kerkstraat. Een keurige tentoonstelling die een beeld bracht van het leven 280 jaar en meer geleden (foto Piet Hermans) tijdperiode, de religieuze en nog vele andere waarden pro beren te ontdekken en te situe ren. Pas dan wordt het een boeiende bezigheid. Heeft men enerzijds bij de op gravingen heel wat sukses ge boekt, men heeft het niet gela ten bij dit ene projekt. Alles werd immers netjes gereinigd, mooi genummerd en in kasten opgeborgen. Van heel wat stukken maakte Johan Van Mele duidelijke tekeningen en wat meer is: hij schreef over die vondsten van de Kerkstraat uit Dendermonde ook een boek. Was het werk zelf tijdens de tentoonstelling nog niet ver krijgbaar, een blauwdruk gaf toch een inzicht in hoe het werk er uiteindelijk zal uitzien. De Uitgeverij Het Streekboek uit Nieuwkerken-Waas maakte er een biezonder overzichtelijk en keurig geïllustreerd boek van. Naast een historische schets, maakt men er kennis met de schelpen en dierenres- ten, de keramiek waarbij heel wat aandacht gaat naar de huis houdelijke gebruiksvoorwer pen, de verschillende tegels, de glas voorwerpen, heel wat beeldjes, pijpen uit allerlei ma terialen waarbij ook het tabaks gebruik dpor de eeuwen heen en de kunst van het pijpenma- ken wordt beschreven, de werktuigen, de siervoorwer pen, de munten, zegels en het speelgoed die een groot deel van het werk uitmaken, de slo ten en scharnieren, de wapens en de ijzeren voorwerpen. In het boek zal ook een bibliogra fie worden opgenomen, wat natuurlijk altijd lekker meege nomen is. Boelende tentoonstelling In keurig verzorgde kasten werden de gevonden voorwer pen te kijk gesteld. Naast de dingen die men had kunnen verwachten, zoals allerlei soor ten nagels, sloten van meubel stukken, beenderen van die ren, zijn er bij deze vondsten toch enkele zeer merkwaar dige. We denken dan aan een aantal munten uit de tijd van Keizer Karei en zijn onmiddel lijke opvolgers, aan Albrecht en Isabella, we denken aan een mooi zilveren plaket dat op het eerste gezicht doodgewoon me taal leek te zijn. De tentoonstelling is meteen een hele brok geschiedenis, niet alleen van een straat, maar meer nog een stuk kuituurge schiedenis van een stad en een Dendermonde. Vondsten van de Kerkstraat. Johan Van Mele schreef een boek over de vele voorwerpen die in de uitgegraven grond werden aangetroffen (foto Piet Hermans) streek. Het feit dat deze voor werpen in de diepe onder grond van de Kerkstraat wer den gevonden, doet de vinders ervan veronderstellen dat ze moeten dateren van voor 1704 toen de Kerkstraat werd over welfd. Dat onze verre voorouders toen al gebruik maakten van een aantal voorwerpen die ook nu dagelijks worden aange wend, bewijst dat de vooruit gang lang niet op alle terreinen even spektakulair te noemen is. Misschien is het zelfs een be wijs voor het feit dat het oude degelijke materiaal moeilijk of zelfs niet te vervangen is door een aantal nieuwe vindingen waarvan de duurzaamheid nog steeds in twijfel wordt ge trokken. Wie belangstelling heeft voor het boek «De Kerkstraatvond sten uit Oud-Dendermonde» kan nog altijd intekenen bij Uitgeverij Het Streekboek, Vrasenestraat 75 te 2770 Vrase- ne. De prijs bedraagt 1.100 fr. voor een gewone uitgave in een stevige geplastificeerde omslag en 1.250 fr. voor de lukse uit gave (in kunstlederen omslag met goudstempel, genummerd en gedrukt op 250 eksempla- ren). Men kan ook bestellen bij de auteur Johan Van Mele, Lode Dosfelstraat 10 te 2700 Sint-Niklaas (03/776.89.07). Geen archeologen Johan Van Mele noemt zich zelf geen archeoloog, maar een amateur oudheidkundige die met veel vuur en entoesiasme over zijn hobby kan vertellen. Hij legt uit dat het lang niet altijd even gemakkelijk is ge weest om die dingen op te gra ven, laat staan ze te identifice ren en te beschrijven. Niet al leen veel opzoekingswerk dus, ook heel wat studiewerk is aan de tentoonstelling en het schrij ven van het boek vooraf ge gaan. Hij weet ook heel wat te vertellen over de geschiedenis van de Kerkstraat van Dender monde. In de middeleeuwen vertoonde deze straat in het midden een gracht. Dat was gebruikelijk in Dendermonde. De Kerkstraat was de straat van de lakenhandeldhrs. Een stuk van de straat heette de Dieven- straat en het stuk tussen de kerk en de huidige Gentsesteenweg noemde de Muide. In 1704 werd de brede gracht over welfd en het zijn die welfsels die men in 1982 weer heeft blootgelegd om dan nieuwe rioleringen aan te leggen. Johan Van Mele zal zijn vond sten uit de Kerkstraat nog ten toon stellen in Kieldrecht en in Sint-Niklaas. Meteen rijst ook de vraag wie de eigenaar is van deze vond sten. De wetgeving daarom trent is duidelijk. Gaat men doelbewust op zoek, dan zijn de dingen die men vindt eigen dom van de persoon op wiens grond ze werden gevonden. Dat zou men opzoekingen kun nen noemen. Echte vondsten, dat wil zeggen dingen die men louter toevallig vindt, vallen onder een andere wettelijke bepaling. En dan blijft er nog het opzoekingswerk dat wordt verricht nadat men de toelating heeft gekregen van de eigenaar van de grond waar men het opzoekingswerk gaat ver richten. Hoe dat precies allemaal in elkaar zit, is eigenlijk een kluif voor juristen en deskundigen ter zake. Vast staat dat het kwintet Johan en Eugene Van Mele, Pierre Vannerum, Ka miel Buydts en Octaaf D'Hooge heel wat hebben ge presteerd en dat ze dit op hun dooie eentje hebben gedaan. Ofschoon meer dan eens om medewerking werd gevraagd bij verschillende instanties en personen. De Vlaamse Raad heeft belangrijker onderwerpen te behandelen dan deze die alleen maar een plaatselijke dimensie hebben, dat verklaarde SP volksvertegenwoordi ger De Batselier tijdens zyn tussenkomst in de Vlaamse Raad waarbij hef bestemmingsplan van de oude Dender in de Dendermondse binnenstad aansneed. Hij herinnerde eraan dat het klasseringsbesluit van de oude Dender met verschillende mid delen werd bepleit en dat men uiteindelijk was gekomen tot een voorlopig klasseringsbe sluit onder minister Galle. He laas, aldus De Batselier, het nieuwe en definitieve klasse ringsbesluit wijkt daar fel van af. Hij vroeg dan ook aan de betrokken minister waarom er een zo verregaande afwijking is, aangezien er tussen het voorlopige en het nieuwe be sluit geen nieuwe elementen zijn bij gekomen. De hele dis kussie van het klasseringsbe sluit is volgens interpellant ook te herleiden tot twee grote ker nen: de volledige Dender moet worden geklasseerd, vanaf de monding en ten tweede men moet in de mogelijkheid voor zien om dammen te bouwen. Met het huidige besluit is er geen einde gekomen aan de diskussie, want alle mogelijk heden blijven open. De vraag was evenwel de volledige oude Dender te klasseren, precies om een aantal voornemens niet te kunnen uitvoeren. Dat was ook niet mogelijk met het voor lopig klasseringsbesluit. De Batselier zegt dat het klasse ringsbesluit voor de stad Den dermonde van groot belang is. De stad wordt door de oude Dender als het ware in twee gesplitst. «Dat is juist het typi sche voor het stadje Dender monde dat voor minister Mark Eyskens een «tweesporige» stad zou zijn. Wanneer men de historische waarde van Den dermonde wil behouden, moet men de toestand laten zoals hij is», aldus volksvertegenwoor diger De Batselier die het ge deeltelijk dempen van de Den der, het toelaten dat er dammen of vaste bruggen worden ge bouwd en niet volledig klasse ren van de totale lengte van de oude Dender een negatie noemt van wat de bedoeling was bij het vragen van een klasseringsbesluit. Het voorlo pig klasseringsbesluit kwam er omdat de minister van openba re werken was begonnen met het bouwen van dammen. De Batselier adviseerde de toen malige bevoegde minister om een voorlopig klasseringsbe sluit uit te vaardigen. Hij be sloot dan ook met een herzie ning te vragen van het klasseringsbesluit Dat Wieskarnaval leeft werd zaterdag nog maar eens bewezen b(j de prinsverkiezing in een nokvolle Voermans- rust, tijdens het verkleed bal. PROS I, verkozene van 1980, werd er officieel als 11* prins karnaval van Wieze gehuldigd, en als men in Wies zegt «officieel» dan bedoelen ze het ook letterlijk zo! Ritueel het komitee Mare Colman, Ed- Gilbert van het karnavalkomi- dy Goffin, Willem Heuvinck, tee opende de «aanstellingsce- koördinator Gommaar De Wit remonie» door het oproepen wegens ambtsbezigheden ver ter getuigenis en assistentie van ontschuldigd. Ook de tegen- de juryleden (van de prinsver- stander Van Pros I, Urbain, kiezing) evenals de leden van werd op het podium gevraagd.' Ter getuigenis en overdraging van zijn titel werd prins Van Dam (prins 1985) eveneens tot de plechtigheid uitgenodigd. Dan verklaarde de nieuwe prins Pros I, op voorstel van ceremoniemeester Gilbert, dat hij bereid was om Wieskarna val te leiden in samenhorigheid en broederlijkheid, en in die geest Wieskarnaval te bescher men en uit te bouwen en aan het sukses er van blijvend mee te werken. Nadien werd hem het officieel lint van Wieskar naval om de hals gehangen, waarna prins Van Dam I (1985) hem de scepter over droeg. Burgemeester Moeyer- soon van Lebbeke kwam de installatie officieel bevestigen door de Pros de karnavalme- daille en de simbolische ge meentesleutel te overhandigen, en dit voor de duur van kar naval... Ten gerieve van de kijkers ge ven we hier de juiste volgorde van de stoet op zondag 23 fe bruari. Andere gegevens, o.m. over de kinderkavalkade van 22 februari (zaterdag) vindt U elders in dit blad. Zondagsstoet 1. St. Ceciliafanfare van Wie- ze; 2. Levensvreugde Aalst; 3. Narrenzunft Rot Gold uit Berg kanten (Duitsland); 4. Prins Karnaval; 5. Heideroosjes met Mickey Mouse; 5. Chiro met «Tzwemmewoilemoa»; 6. Ez- zel m. Snooker; 7. Pittekes m. Den Bazaar van verleden jaar»; 8. Kraks m. Sepp Guss- mann in de oktobersfeer...; 9. Den Troep m. Kunstzaken in Wies»; 10. Chiro Sablied m. Als onze pastoor. 12. De Kapio's m. Space Shuttle; 12. Wolveklakkers (W.O.F.); 13. De Leo's (10 jaar stoet) m. De Rode Duivels...; 14. O.L.B. Chiro m. Ridderlijke Jacht op...; 15. De Rangers m. Flad- derpakkers. Na de stoet vanaf 20 uur is er in het Wiezehof Sluitingsbal met GRATIS INGANG, en prijs uitreiking aan de groepen. J. Van Landuyt De edukatieve uitwisseling YFU Vlaanderen organi- zeert ook nu weer in de verschillende provincies een aantal kontaktdagen waar op men uitgebreid kennis kan maken met deze orga nisatie die zich bezighoudt met de uitwisseling van jon geren. Voor de provincie Oost-Vlaanderen is deze dag voorzien op 22 februari om 14.30 uur in De Tempe lier, Meerseniersstraat 5 (bij de Vrijdagmarkt) te Gent. Meer informatie kan men steeds bekomen by Youth for Understanding Vlaanderen vzw, Paul Van Ostayenlaan 26 te 2050 Ant werpen (03/219.15.37). De Australiërs eten meer kip en kaas maar minder runds- en lamsvlees. Ze drinken meer wijn, maar minder bier. Misschien is het stygend wynverbruik toe te schryven aan de reu ze-oogst in de belangrijkste wynbouwgebieden. De ver koop van wyn steeg in elk geval met 5 procent. Lebbeke. Pros I zwaait de karnavalscepter dit weekend in Wieze (at) Vanaf woensdag 26 februari organizeert ACW Dendermon de in samenwerking met het Vormingscentrum Ter Munt een sociale school voor jonge ren. Het zijn drie avonden waarop de jongeren kunnen nadenken, met elkaar kunnen praten, meningen formuleren over de relatie tussen jongeren en de kristelijke arbeidersbe weging. Op de eerste avond (26 februa ri) wordt gepraat over de pro blematiek. Mare Van Peel, voorzitter van de katolieke jeugdraad en ACV vrijgestelde zal het probleem inleiden. Dinsdag 4 maart heeft een groepsbespreking plaats en worden voorstellen geformu leerd. Op dinsdag 11 maart volgt dan een konfrontatie met de verbondssekretarissen van de verschillende deelorganiza- ties van de kristelijke arbei dersbeweging. De vormingscyclus wordt gege ven in de zaal Trefpunt telkens vanaf 19.30 uur en duurt tot ongeveer 22.15 uur, Het in schrijvingsgeld bedraagt 100 fr. Wie belangstelling heeft voor deze kursus, kan steeds kontakt opnemen met Hendrik Verwa ren, ACW vormingsdienst, Oude Vest 166 te Dendermon de (052/22.04.00).

De Voorpost | 1986 | | pagina 7