Tien iaar pediatrische dienst in Onze-Lieve-Vrouw van Troost Ziekenhuis te Dendermonde IJspret op het Donkmeer Louise Okens (101) geeft geschenk aan armen BERLARE ZIET STERREN KWB-Overmere bespreekt het nieuws 8 - 21.2.1986 - De Voorpost Berlare. Karnaval op het Donkmeer. De schaatsen worden aangebonden, de sleeën wachten nog op klanten (jj) Berlare. Even uitblazen mocht ook (jj) Berlare. Karnaval op het Donkmeer. De jury met hoge hoed hield alles nauwgezet in de gaten. Een ontsnapte gevangene stoorde zich helemaal niet aan hun aanwezigheid (jj) Berlare. Karnaval op het Donkmeer. Met de blaaskapel veilig op de kant (jj) Vorige zondag kende het Donkmeer weer een van die hoogdagen. Duizenden mensen waren naar Berlare afgezakt om zich op het ijs te begeven. De handelaars hadden handen te kort om iedereen aan schaatsen, eten en drinken te helpen. De echte karnavalsfeer ontbrak echter een beetje. Wellicht lag dit aan het te laat aankondigen, maar ook de eigen bevolking had de karnavalattributen niet massaal bovengehaald. Reuzen Het OMD (Onafhankelijke Middenstand van het Donkmeer) dat vorig jaar met dit karnaval- initiatief begon, had ook ditmaal, met de steun van de VW-Donkmeer, voor enkele attrakties gezorgd. De reuzen van de Berlaarse brandweer en van Overmere dansten op de tonen van een 'echt' Beierse fanfare. Op het Kapelleplein steeg een warme-luchtballon op. Voor de verklede schaatsers waren prijzen voorzien. Een 200-tal mensen zijn die in de bowling komen afhalen. «Voor volgend jaar zullen we toch trachten de mensen van de Donk zelf te motiveren om zich meer te verkleden», zei voorzitter Dirk Lateir achteraf. Over de opkomst was iedereen uiteraard heel tevreden. Rond 16 u. was het nog moeilijk een parkeerplaats te vinden en op het ijs zag het zwart van het volk. Veiligheid Het heeft lang geduurd vooraleer men besloot met dit gebeuren door te gaan. De dikte van het ijs werd dan toch genoeg bevonden. Wie op het meer ging deed dat wel op eigen verantwoordelijkheid. Van de officiële instanties durfde niemand echt een toelating geven. De brandweer en het Rode Kruis waren de hele dag aanwezig. Op enkele kleine tussenkomsten na werd het echter een rustige namiddag voor de hulpdiensten. De mensen die op Nieuwdonk gingen schaatsen namen zeker meer risico's, daar was geen bewaking voorzien, het domein is immers nog gesloten. Het Donkmeer heeft zich nu al twee jaar na elkaar'in de nationale belangstelling gewerkt als schaatsplaats. Dat zal op langere termijn zeker goede gevolgen hebben voor dit toeristisch oord. Als men er nu ook nog in slaagt er een echte karnaval van te maken, dan zullen de andere karnavalsteden serieuze konkurrentie krijgen. Om duizend en een redenen kan de opvang in een ziekenhuis van een kind noodzakelijk zyn. Een kind is immers uiterst beweeglijk en ontsnapt wel eens aan de aandacht van de ouders. Een ongeval is dan ook vlug gebeurd. Pijn, veel tranen en vooral de angst om naar het grote ziekenhuis te moeten gevoerd worden maken de zaak nog veel erger, zelfs in die mate dat de ouders wel eens overstuur geraken. De opvang van ouders en kin deren is in een ziekenhuis dan ook uitermate belangrijk. Die is optimaal in een dienst kin deropvang. Tien jaar geleden werd een dergelijke dienst kin deropvang in het Onze-Lieve- Vrouw van Troost Ziekenhuis te Dendermonde opgericht en uitgebouwd tot een voorbeeld voor het hele land. Dr Lemli, flink geruggesteund door zijn collega's De Backer en Van Winckel, heeft met de hulp van hoofdverpleegster mevrouw De Smedt ervoor gezorgd dat deze entiteit binnen het grote Dendermondse ziekenhuis tot ver buiten de grenzen wordt gewaardeerd. Dat komt niet al leen omdat de verzorging er optimaal is, maar evenzeer om dat de geneesheren en de ver pleegkundigen zich ook de tijd getroosten om gezins- en kind vriendelijk op te treden. Een noodzaak, zo zegt dr. Lemli die zeer in het kort de geschie denis van de dienst pediatrie schetste. Een goede 20 jaar geleden werd de basis gelegd van de afdeling. Met bescheiden mid delen, want men beschikte over amper een enkele gang. Er was ook een zuster aktief in de dienst en zij stond in voor de verzorging van de kinderen. De doorbraak kwam er toen tien jaar geleden de fusie van de twee Dendermonde zieken huizen werd doorgevoerd en bij KB werd bepaald dat de afdeling kindergeneeskunde werd toevertrouwd aan het On ze-Lieve-Vrouw van Troost Ziekenhuis. Men beschikte over 24 bedden en die zijn er nu nog, al werden de kamertjes de voorbije weken mooi opge smukt door de technische ploeg van het ziekenhuis onder lei ding van de heer Eeckhoudt. Een tak apart Dr. Lemli doet er geen doekjes om. Hij zegt dat men hard heeft moeten werken om te komen waar men nu staat. Dat is lang niet alleen zijn verdienste, voegt hij er eerder bescheiden aan toe, al hebben we nadien vernomen dat hij er toch een heel groot aandeel in heeft. Hij zwaait woorden van lof aan het adres van dr. De Backer en dr. Van Winckel die samen met hem de weekdiensten verzor gen en instaan voor de behan deling van de kleine patiënten (althans Dr. De Backer). Hij wijst ook op de enorme in breng van de hoofdverpleeg ster, mevrouw De Smedt, van de andere verpleegkundigen en van de mensen die deel uitmaken van het technisch per soneel dat met bekwame hand ervoor zorgt dat de hele afde ling kraaknet blijft. «We worden gekonfronteerd met kinderen van 0 tot 18 jaar», aldus dr. Lemli die daarmee wil onderstrepen dat men de pediatrie niet mag afdoen als een minderwaardige tak in de geneeskunde. Het tegendeel is eerder waar, want hoe gezon der de kinderen zijn, des te sterker zij zullen zijn wanneer ze volwassen zijn geworden. Kindergeneeskunde vergt veel inzet en inspanningen en een kinderarts moet eigenlijk een vader zijn voor zijn patiënten. Hij moet hen kunnen praten en omgaan, een vertrouwenman worden en zijn, bestendig aan dacht voor hen hebben. Maar van de kinderarts die zijn taak ernstig neemt, wordt ook ver wacht dat hij voortdurend in kontakt staat met de ouders, dai hij in duidelijke taal uitlegt wat er precies met hun kind aan de hand is, welke geneesmiddelen men gaat aanwenden, welke nevenverschijnselen die kun nen teweeg brengen, welke be handelingswijze men gaat vol gen. Belangrijk is ook dat de ouders in de mogelijkheid ge steld worden hun kind te be zoeken, desnoods de hele dag door. Want de aanwezigheid van een van de ouders of van allebei op de ogenblikken dat het kind het moeilijk heeft, is van kapitaal belang. Vandaar dat men geen strikte bezoek uren wenst aan te houden, al zijn die er wel voor wie niet tot de onmiddellijke familie be hoort. In Dendermonde en dat is nieuw kunnen de ouders trouwens ook over de mogelijkheid beschikken om de nacht door te brengen bij hun kind. Ook al bedoeld om de toch wel aparte sfeer die in de wandelgangen van een zie kenhuis heerst te breken en het zieke kind vertrouwd te maken met de omgeving. Vrfj z(jn In de kinderopvangdienst E2 wordt niet de strenge vinger gebruikt. De kinderen worden er in ruime mate vrijgelaten. Ze kunnen rondwandelen wanneer ze dat wensen, ze be schikken over een eetzaal waar ze gezamenlijk de maaltijden kunnen gebruiken, hun ka mertjes zijn een stukje privé en voorzien van een televisie, er zijn ontspanningsmogelijkhe den en wat belangrijk is, het verplegend personeel weet zich als geen ander in te leven in deze wereld van het kind. Zo danig dat haast evenveel aan dacht gaat naar die ontspan ningsmogelijkheden dan aan de genezingsterapie. Beiden gaan hand in hand. Men stelt trouwens met tevredenheid vast dat de kinderen zich spoedig thuis voelen in het ziekenhuis. Die sfeer, eigen aan de huise lijke, wordt sterk nagestreefd, bewust. Het hoort nu eenmaal bij het hele genezingsproces. Een open deur politiek Dr. Lemli en zijn medewer kers voeren wat men zo u kun nen noemen een open deur politiek. Zo verleent men graag de medewerking aan schoolbe zoeken, waarbij kinderen en jong volwassenen vertrouwd worden gemaakt met de zie kenhuiswereld. Men werkt mee aan allerlei initiatieven die erop gericht zijn om een zie kenhuisopname zo vlot moge lijk te laten verlopen. En bo vendien: de kinderafdeling van het OLVT werd nu ook door de Rijksuniversiteit van Gent erkend als stagecentrum. Dat is een hele waardering voor het team van geneesheren en ver pleegkundigen. «Al zal dat ex tra werk met zich brengen», zo zegt dr. Lemli die het er graag voor over heeft. Hij wijst er ook op dat er in de afdeling ook aandacht wordt besteed aan het opzoekingswerk. Zo heeft hij eens enkele jaren te rug aan een student de op dracht gegeven om de proble matiek van de ongevallen in de privé-sfeer te bestuderen. Wel ke kinderen zijn daarbij be trokken, uit welk milieu komen die, welke ongevallen komen het vaakst voor? Die studie is ondertussen aanvaard door de Belgische Vereniging voor Kindergeneeskunde en zal op 22 maart worden voorgedragen op een kongres. Daarnaast hebben zowel dr. Lemli als zijn naaste medewerkers in interna tionaal hoog aangeschreven medische tijdschriften bijdra gen gepubliceerd over hun be vindingen in verband met de kindergeneeskunde Een begrijpende vrouw Vinden dr. Lemli en dr. De Backer evenals de verpleeg kundigen het werk dat ze doen enig, toch blijft er nog altijd de grote verantwoordelijkheid die men moet dragen. Het is dan ook eens goed op iemand te kunnen terugvallen, die tijd heeft om te luisteren. Al zou men kunnen verwachten dat een dokter met alles raad weet, hij is en blijft ook maar een mens. «We hebben gelukkig een begrijpende vrouw», zegt Dr. Lemli. «Zij is een morele steun van onschatbare waarde. Zonder haar zouden we het niet volhouden. Ze vangt heel wat op en maakt dat we onze toch wel zware taak tot een goed einde k%nnen brengen». Om zijn tienjarig bestaan te vieren, werd een bezoekdag opgezet in de kinderafdeling E2. En toen bleek dat er daar een hecht team aan het werk is, dat zich honderd procent inzet voor elkaar. Was dat voor on- ingewijden een verrassing, voor wie met de dienst kennis heeft gemaakt of er willens nil- lens verbleef, die was daar al lang van overtuigd. Dendermonde. Voor de kinderen betekent een opname heel wat. Vandaar dat ze ook met de nodige zorg en kommer worden behandeld, zodat ze zich haast thuis voelen (foto Piet Hermans) Berlare lijkt wel een bijzonder muzikale gemeente te zijn. In het Nieuw Palinghuis aan de Donklaan, heeft in het begin van maart een «Ontdek de ster»-wedstrijd plaats, waaraan iedereen kan deelnemen. De schiftingen hebben plaats op de zondagen 2 en 9 maart, terwijl de finale op 16 maart wordt gezongen. Men begint telkens om 17.00 uur, maar de kandidaten kunnen oefenen vanaf 15.00 uur tot 16.30 u. Men kan ook op afspraak een repetitie beleggen met André Baert die voor de begeleiding zorgt. Er zijn drie reeksen voorzien: kinderen tot 14 jaar, het lichte lied en het klassieke lied. Uiteraard zal de jury bestaan uit vakmensen op het gebied van Show en Muziek. Op het oordeel van de jury is geen protest mogelijk de uitslag is bindend. Voor iedere voor- wedstrijd is er ook een prijs van het publiek. Omdat de eer ste vier naar de finale gaan, zal die publiekprijs dus aan de vijfde toekomen indien iemand van de eerste vier die mocht winnen. De finalisten moeten twee lied jes vertolken. Het inschrij vingsgeld bedraagt 150 F per persoon en moet voldaan wor den bij het afgeven of insturen van het deelnemingsbulletin. Deze formulieren worden ver wacht bij André Baert en Mari- ta, Donklaan 62, 9290 Berlare (Overmere-Donk), vergezeld van de muziekpartituur. Er zijn voor meer dan 60.000 F prijzen in speciën en natura. De kandidaten zullen tijdig worden ter kennis gesteld van de datum hunner ontreden. Op de viering van haar 101ste verjaardag bewees Louise Okens dat ze de dagelijkse aktualiteit nog heel goed volgt. Toen schepen Verheyden haar een briefomslag met een geldsom wilde overhandigen, weigerde ze die. «Geef dat liever aan de kinderen die honger lijden!», zei ze met klem. Een voorbeeld voor velen. Honde-eten voorzitter Ivo Meganck een be- Louise kijkt graag en veel naar stemming voor het geld zou TV. Het gemeentebestuur had zoeken, haar daarom vorig jaar beloofd haar kijk- en luistergeld te beta- len. Toen achteraf bleek dat de Drukke dag mensen van het rusthuis dat De viering werd alleszins een toch niet moesten betalen, wou drukke dag voor Louise. Er het gemeentebestuur toch een was eerst een dankmis in de geldsom geven. kapel. Tijdens de feestmaaltijd «Op de TV zie ik al die rekla- met de familie zong ze enkele me voor honde- en katten- liedjes, zoals ze vooraf beloofd eten», zei Louise echter. «En had. In de namiddag ging een beetje later toont men kin- Louise naar het karnavalfeest deren die sterven van honger, voor de andere bewoners van Dat is toch verschrikkelijk!» het rusthuis en danste gezwind Voor zichzelf had ze het geld mee. 's Avonds was er dan een niet nodig vond ze. «In het receptie. Hoewel ze niet gerust rusthuis heb ik alles wat ik had, leek Louise helemaal niet nodig heb en mijn familie heeft vermoeid. Ze genoot zichtbaar ook tekort.» van de belangstelling. En of ze Er werd toen afgesproken dat het verdiend had. Nog vele Berlare. Louise Okens vierde haar 101* verjaardag in het rusthuis van Overmere (jj) Louise, samen met OCMW- jaren, Louise! Wi H f De kommunikatie-media zijn tot stand komen van een krant EHÉ wÊ: mwL de jongste jaren enorm geëvo- behandelen. Vervolgens komt lueerd. Het wordt moeilijk om in drie lessen de televisie aan HmB alles te blijven volgen. Daar bod. De (vrije) radio's krijgen wil het Overmeerse KWB iets de nodige aandacht op één aan doen- Vanaf 25 februari avond, terwijl de laatste lessen zal gedurende 8 dinsdagavon- de 'nieuwe' media zoals huis- c'en toegelicht worden hoe de komputer, teletekst en data- verschillende kommunikatie- banken media werken en hoe het Er zal vooral getracht worden /^■v nieuws ontstaat. Inlichtingen een kritische houding bij te zijn te bekomen bij Norbert brengen tegenover de beperkt- Dendermonde. Tien jaar pediatrie in het Onze Lieve Vrouw van Troostziekenhuis of het sichien, Kerkstraat 115 (tel heden van de media, levenswerk van dr Lemli die samen met dr. De Backer en hoofdverpleegster Mej. De 091/67.75.97). Smedt (foto Piet Hermans) Deelnemen aan de lessen kost De eerste twee lessen zullen het 100 fr. voor de hele reeks.

De Voorpost | 1986 | | pagina 8