Stekene viert 125 jaar vrij onderwijs Jeugdraad Sint-Gillis met druk programma SP-Stekene over de toestand in Zuid-Afrika ALTERNATIEVE GENEESKUNDE: KWAKZALVERIJ OF EEN POSITIEVE OMMEKEER IN HET BEHANDELEN VAN ZIEKEN? Zesde driedaagse van het Goede Hart te Lokeren Het reservenummer won 50.000 fr. te Overmere De Voorpost - 21.2.1986 - 9 Het eerste weekeinde van maart heerst er in Stekene meer bepaald op en rond de Vrye Lagere Meisjesschool, een feeststemming. Het is inderdaad ruim 125 jaar geleden dat zuster Anastasie samen met zuster Aloïse vanuit Nederbrakel te Stekene kwam om daar «eene meisjesschool te stichten, bijaldien daar er nog geenen enkelen vorm van openbaar onderwijs was». Het spreekt voor zich dat de school- en leefgemeenschap dit feit niét onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Vandaar dus een feestelijk weekeinde, met op vrijdagavond 28 februari een akademische zitting, op zaterdag 1 en zondag 2 maart een revue «Van 1980 tot nu» en op zondag 9 maart nog een jubel-eucharistieviering Tijdens de laatste vergadering van de verkozenen van het volk te Stekene kregen we ondermeer een verklaring van de Stekense SP-fraktie in handen gestopt in verband met de nogal verwarde toestand in Zuid-Afrika. Om ons niet op ai te glad ijs te begeven geven we die verklaring hieronder integraal weer. Stichting In 1860 (of was het nog net in 1859?) kwamen «de zusters van de HH. Herten van Jezus en Maria te Stekene eene Meisjes school stichten», aldus pastoor Annaert in z'n historisch waar devolle boek «Stekene en zijne kerk». 21e werden gezonden door Mgr. Delbecque, bis schop van Gent en door de algemene oversten van Neder brakel, het hoofdhuis van de orde. Oorspronkelijk werden de zusters gehuisvest in het Hospice, waar zij de lokalen van de kantschool in gebruik namen. Twee jaar later waren er reeds 5 zusters in Stekene en nog 2 jaar later werd de school door de gemeenteraad aange nomen. Het leerlingenaantal nam gestadig toe en er werd in 1865 reeds gestart met een be waarschool voor kleuters. Door de uitbreiding ging men «op de koop»: men kocht en kele oude huisjes en bouwde er een nieuw klooster, dat op 8.1.1869 werd in gebruik geno men. Na een moeilijke periode - men noemt het de eerste schoolstrijd tijdens de homo geen liberale regering (1878- '84) - gaat men terug uitbrei den. Op 24 september 1883 wijdt E.H. Van Necke, deken van Sint-Niklaas, acht mooie en ruime klassen in. Er wordt een stoet opgezet en met de klap zijn alle moeilijkheden vergeten... Grote bloei Na die moeilijke periode kent de Stekense meisjesschool een grote bloei. Het onderwijs van niet-betalende leerlingen wordt zelfs gesubsidieerd en men denkt onmiddellijk aan uitbrei den. Rond de eeuwwisseling is de Stekense meisjesschool reeds een heuse school gewor den met evenwel nog 3 betalen de klassen en 6 aangenomen klassen. In 1909 wordt in de Hellestraat een school opge richt: elke dag brengt de koets van Dr. Verschuren de 3 zus ters Huberta, Bertina en Ernes- tina naar de Hellestraat om er te werken aan de opvoeding van de Hellestraatse jeugd on der leiding Van pastoor Van Lierde. In Stekene zelf komt er een bewaarschoolklas bij, ter wijl alle 13 leerkrachten zuster waren. Met het invoeren van de leerplicht stijgt - ondanks de eerste wereldoorlog - het aan tal leerlingen: in 1919 zijn er 10 klassen en 4 bewaarschoolklas sen. In 1921 worden de school gebouwen aanzienlijk uitge breid en veranderd: er komen 5 nieuwe klassen bii en een avondhuishoudschool wordt opgericht. Er worden tentoon stellingen ingericht met de wer ken van de leerlingen en in 1925 is men alweer aan bou wen toe. In 1933 krijgt de be waarschool - de voorgevel al thans - zowat zijn huidig uit zicht. Moeilijke oorlogsjaren Ook voor de zusters van Steke ne wordt de tweede oorlog een moeilijke periode. De school wordt achtereenvolgens «be zet» door het Belgisch en later door het Duitse leger. Door verschillende bombardemen ten komt er schade aan de lokalen, zodat ook dan de school voor een tijd de deuren moet sluiten. Maar het werk gaat verder: er wordt zelfs een soepbedeling georganiseerd en in mei 1943 wordt er een zo- merklas opgericht. Op het ein de van de oorlog is er terug schade door vliegende bom men en met de bevrijding is het kermis in het dorp: de zusters- school neemt deel met een prachtige wagen die «koningin van de vrede» werd genoemd, In 1949 zijn de oorlogsjaren een beetje geschiedenis gewor den en de school wordt herop- geknapt: schilderen, poetsen, aankopen van nieuwe kasten, schrijfmachines enz.De school-gemeenschap herleeft. Gestadige uitbreiding Er worden terug tentoonstellin gen georganiseerd, de leerlin gen gaan op retraite en vanaf 1953 wordt de schoolmelkbe- deling ingericht. In 1960 wor den aan de Verkenstraat 2 nieuwe klassen gebouwd en liefst 62 kleuters laten zich in schrijven. In datzelfde jaar wordt de huishoudschool ver vangen door een beroeps- school die de naam van «Cor Jesu» meekrijgt. In 1961 wor den nieuwe klassen én een turnzaal gebouwd. Vijf jaar la ter worden twee kleuterklassen gebouwd op Bosdorp, zodat de school nu 8 lagere en 9 kleuter klassen telt. In 1971 worden opnieuw 2 klassen bijgebouwd en in 1973 wordt de kleuter school aan de Verkenstraat af gestaan aan de Vrije Lagere Jogensschool. In maart 1976 starten de bouwwerken voor een grote zaal (14,5 meter bij 30 meter) die in oktober '76 wordt ingewijd. Ondanks de terugval van het geboortecijfer blijft het leerlingenaantal be houden: de vele inwijkelingen zijn hieraan niet vreemd. In 1979 komt er te Bosdorp een 3* kleuterklasje bij en na de paas vakantie begint men met een lenteklas voor peuters in de Kerkstraat, Ondertussen werd in de schoot van de school een Jeugdkoor opgericht dat in de lente van 1983 z'n 10-jarig be staan vierde. In september komt er een 13de klas bij. Voor het schooljaar 1985-1986 telt de Vrije Lagere Meisjesschool 469 leerlingen en 30 leerkrach ten (waaronder enkele duo-ba nen) onder leiding van zuster Lieve Wieme. Volgend weekeinde wordt er dus gevierd in de Vrije Lagere Meisjesschool van Stekene! M.G. Stekene. Precies 50 jaar geleden zorgden z(j voor het onderwas van de meisjes, (mg) De jeugdraad St.-Gillis met vertegenwoordiging van Chi- ro-jongens en -meisjes van De Klinge en Meerdonk, scouts van Sint-Gillis en Sint-Pauwels, Roodkapjes Sint-Gillis, KSA Sint-Gillis, en jeugdhuis Den Briel hebben dan toch unaniem besloten om een voorzitter in hun kring aan te duiden. Aangezien er maar één kandidatuur was was de keuze niet zo moeilijk. De nieuwe Voorzitter, Marc Van Den Branden, woonachtig in de Aststraat 34 te Sint-Gillis- Waas is zeker géén onbekende binnen de jeugdvereni gingen. Hij was lange tijd aktief leider zijn. bij Chiro Inter De Klinge en film-voorstelling 'Jaws': heeft ook de start van de jeugd- toegang 60 fr. op vrijdag 21 raad te Sint-Gillis meegemaakt, feb. om 20 u. in het lokaal van Hij vervult nu nog steeds de de Chiro en op zondag 23 feb. taak binnen Chiro als vol- om 14.30 u. Den Biel of de wassen-begeleider. zaal van de Katholieke Kring. De eerstkomende jeugdraad Poppentheater Sloeber zullen de statuten gewijzigd speelt met de poppen op zater- worden en zal de jeugdraad dag 8 maart in de oude zaal van zelf een taakomschrijving for- de jongensschool om 14.30 u. muieren en opnemen. Daarna toegang 50 fr. De opbrengst wordt het gemeentebestuur van van deze kindernamiddag gaat deze wijziging op de hoogte integraal naar het Broederlijk gebracht, schriftelijk en via Delen - projekt «ploegossen jeugdschepen Karei Verhelst. voor de landbouwers in Ondertussen werd er zeker niet Ethiopië», stilgezeten. Hierna volgt reeds een programmatic van aktivi- Alle kinderen vanaf 5 jaar teiten die de eerstkomende we- worden via de scholen uitgeno- ken en maanden te verwachten digd. Thema van het poppen spel: «Circus in de stad». Sloe ber en zijn zusje Tinneken be leven nieuwe avonturen bij een bezoek aan het cirkus. De leeuwentemmer denkt dat en kel zijn nummer mooi is. Maar klowns brengen prettiger num mers. Wat denken jullie ervan? In de maand mei volgt dan voor alle leidingsmensen een zeer interessante, praktische EHBO-avond, m.m.v. G. Ser- tijn. In ieder geval zijn er nutti ge tips te verwachten voor ie dereen die in de maanden juli- augustus op kamp trekt met de kinderen. Warm aanbevolen. Deze avond gaat door in de lokalen van Mr. Bermijn - WKS-St. Pauwels. De juiste datum wordt aan iedere jeugd vereniging en via de pers me degedeeld. Verder gaat de jeugdraad zich voorbereiden op een «Dag voor de jeugd», gaat men men sen uitnodigen voor een ge sprek i.v.m. met jeugdbelan- gen, voorstellen uitwerken tot bezuinigen van het kampver- voer, e.d.m. Genoeg werk aan de winkel dus. «De SP-fraktie van Stekene verklaart zich solidair met de Zuidafrikaanse zwarte vak bonden tegen Apartheid. Nu, in 1986, leeft de zwarte bevol king van het rijkste land van het Afrikaans kontinent in grote armoede. Alhoewel ze de rui me meerderheid van de bevol king uitmaakt, heeft de zwarte bevolking geen enkel recht op vrijheid. Zwarten of hun orga nisaties die zich passief of ak tief verzetten tegen dit diktato- riale blanke minderheidsbe wind moeten dat meestal beko pen met opsluiting-zonder-pro ces, gevangenisstraf, verban ning naar de thuislanden of de dood. Zo werden de laatste maanden honderden zwarten mishandeld of vermoord. Zul ke toestanden dienen een halt te worden toegeroepen. De SP-Stekene zal, waar het ook maar mogelijk is, haar steun verlenen aan de organi saties die zich inzetten om deze wantoestanden te bestrijden. Tevens wil de Stekense SP- fraktie haar ongenoegen uit drukken over de weigerachtige houding van het schepenkolle ge van Stekene in verband met het niet toestaan van akties op de wekelijkse zaterdagmarkt. Akties welke zouden bijdragen tot het mobiliseren van de Ste kense bevolking én tot finan ciële steun voor de getroffen zwarte slachtoffers. De Stekense SP-fraktie is dan ook van mening dat dergelijke weigeringen alleen kunnen worden beslist door een neo fiet, ondemokratisch en/of ui terst rechts gemeentebestuur en/of schepenkollege. De SP- fraktie hoopt dan ook dat het Stekense schepenkollege zich hierover zal bezinnen.» Tot daar de tekst van de Ste kense SP-fraktie in verband met de problemen in Zuid- Afrika én de aktie(s) die daar- rond in Stekene werden en eventueel zullen worden gevoerd. M.G. Jaycees Lokeren Inlormeert hel publiek over de alternatieve geneeskunde In al zijn facetten. Wie dacht dat er een bepaalde vervlakking zou komen op dit enig initiatief in het Waasland heeft moeten konstateren dat er in de voorbije dagen, zijnde donder-, vry- en zaterdag, geen vervlakking aanwezig was. De sportiviteit, het entoesiasme in de meest positieve zin van het woord, en een nog nooit geziene solidariteit is drie dagen troef geweest in de zaal van «Het Volk» te Lokeren, waar deze driedaag se koers op rollen plaats vond. Stekene. Zy verstrekken thans degelijk onderwijs, (mg) Drie dagen lang dat de jeugd- en sociale groeperingen van Groot-Lokeren zich hebben in gezet voor het ACW-projekt van Wereldsolidariteit dat dit jaar in het teken stond van BURKINA-FASO. Op Loke ren kun je rekenen en om het met de woorden van de ACW- en ACV voorzitters, Bruno Machiels en André Lardon, te zeggen: nog nooit zoiets mee gemaakt.,! Enig is dit initiatief, maar ook enig was ook het sportief spek takel. Als men weet dat bij de 24 deelnemende herenploegen de Rode-Kruisafdeling Loke ren de koers eindigde op de tweede plaats, met gelijke pun ten als de eerste ploeg, maar slechts met 17 honderdsten van een seconde te kort kwam, dan kan men denken! Bij de meisjes was de spanning eveneens te snijden en daar waar iedereen net zoals de voorbijgaande twee jaar de KSJ-meisjes verwacht had, kwam men bedrogen uit. Hier volgt dan vooreerst de volledi ge uitslag van de meisjes- ploegn. 1. Chiro St. Anna met rensters Marleen Bauwens, Vera Van- dendriessche, Greet Thibau en Sabine De Mol (sponsors: M. Van Eetvelde v.d. Raifei- senkas) 2. KSJ Lokeren (coiffure Fe- nicia en Bieren De Wilde) 3. KLJ Heirbrug (AVEVE Roossens) 4. Roodkapjes Eksaarde (zeep- en verffabriek Groen- dreef) 5. KSJ Lokeren ploeg II (Snookerhal De Roos Bie ren Supra) 6. Aspiranten Chiro Heirbrug (Juwelen Mark Van Ruyskens- velde) 7. ACV Jongeren (BAC Lokeren) 8. Chiro Jeko Kopkapel (bil jart sporttrofee Stany Buyle) 9. Chiro Miek (sanitair Con stant Baltens) Berlare. NCMV Middenstandsverbond Overmere en Uitbergen overhandigde de ereprijs van de eindejaarsaktie (50.000 fr) aan Michel Boone, de bezitter van het reservenummer j (ii) De Overmeerse NCMV-afdeling heeft voor het eerst In haar eindejaarsaktiegeschiedenis de hoofdprijs aan het reservenummer moeten geven. Winnaar werd Michel Boone, die het winnende lot in de winkel van Noël en Nadine De Keuckeleire had gekregen. Geslaagde aktie Voorzitter Herman Meganck vond de steraktie zeker ge slaagd. «Ondanks de krisis werden ongeveer evenveel lo ten uitgedeeld als het voorbije jaar«. De vernieuwingen die aangebracht werden vielen ze ker mee. «De sterren die bij de deelnemende handelaars bo ven de deur hingen, gaven een straaltje naar de mensen die nog niet meedoen en naar de konsumenten pm hun aanko pen bij Overmeerse hande laars te doen en niet in de warenhuizen». Hij zei de at- trakties bij de lottrekking, die dit jaar door 2 ex-Charels werd verzorgd, in de toekomst nog meer te verzorgen om de be volking nog beter te betrekken. Dat het reservenummer met de hoofdprijs ging lopen, was vol ledig volgens het reglement. Tot 31 januari had men tijd om het winnende nummer voor ote leggen. «Hoe dikwijls ik de klanten overlopen heb die bij ons lotjes gekregen hebben! Ik kon er zelfs niet van slapen!», zei Marleen Buysse. Er kwam echter niemand meer opdagen. Met Michel Boone hebben we echter een echte Overmeerse winnaar, zei de voorzitter die de winnaar geruststelde dat er tussen de waardebons ook wa ren om sigaren mee te kopen. Enquête Op dinsdag 18 februari houdt het NCMV haar algemene le denvergadering. Het bestuur, dat die dag voor de helft terug moet gekozen worden, wilde van de gelegenheid gebruik maken om het voorbije te eva lueren. Daartoe werd aan de leden een vragenlijst gestuurd over de mening over de voor bije aktiviteiten. Het resultaat zal op de vergadering bespro ken worden. Het bestuur hoopt zo iedereen beter bij het beleid te kunnen betrekken. NK 10. Speloke eerste ploeg (Kre dietbank) 11. Speloke tweede ploeg (ta pijten Temmerman) 12. Bezigheidsclub CM. het Kantientje (brouwerij Safir) Uitslag van de herenploegen: Winnaars werden zoals de voorbijgaande drie jaar de ploeg van: 1. Chiro Doewa eerste ploeg, met renners Herman Zaman, Stany Laureys, Luc Ost en Alex Smet. Ook hier staan de namen van de sponsors op het laatst vermeld tussen haakjes (Parfumerie De Spons schoenen Marobel), 2. Rood Kruis Lokeren, met renners Marc en Stefan Lerno, Geert Van Eetvelde en Jan Goossens (fietsen Plume Vain- queur) 3. KSJ Lokeren I, met Geert, Peter en Koen Vervaert en Danny Colman (Beenhouwerij Mare Vervaet) 4. Scouts Heirbrug (Bloemen het Hemelrijk) 5. KLJ Heirbrug (ABB Marc De Borger) 6. KWB Heiende - kreeg de beker als eerst geplaatste socia le groepering. (DW Hugo Van der Jeugt en Geert De Maesschalck) 7. Jeugd en Gezondheid CM. (Bouwbedrijf gebroeders, Saey) 8. KSJ Lokeren II. (optiek Sonck Café De Donkere Wolk) 9. Dagverblijf De Sperwer, won de beker als eerste van de opvoedkundige instellingen (clcctr. Jozef De Wilde) 10. ACV Doorslaar (Buis- groep V.B.A.) 11. Scouts Hooglan I. (P.V.B.A. Demopack-Davies) 12. KSA Eksaarde (ABB Y. De Vos Aveve Gentbrugge) 13. ACW Daknam (zaken kantoor Theo De Meyer) 14. VZW Honingraat (Gam ma Doet het zelf) 15. AKABE Scouting Heir brug (Gemeentekrediet R. Vervaet) 16. Chiro Doewa II (café De Koekoek Garage Neyt) 17. ACW Eksaarde (DW - BAC J.M. Seynaeve) 18. KWB Sint-Laurentius (kunstmeubelen Sublim) 19. Dansclub Raap en Rooster (Groenten De Wilde Mistier) 20. KWB Heirbrug (drukkerij Van de Velde) 21. ACV jongeren (PVBA Durmereizen) 22. Scouts Hoogland II (PVBA Demcopack-Davies) 23. MPI Hagewinde (Keukens Elan) De term «alternatieve kunde» behelst veel meer dan wij op het eerste zicht zouden denken. Velen onder ons kwa men er reeds mee in aanra king, en hebben er hun positie ve of negatieve ervaringen mee. Toch resten bij de mees ten onder ons hierover nog talrijke vragen. Jaycees Lokeren heeft het ini tiatief genomen U antwoord te geven op de vele vragen om trent deze «moderne» aanpak in de behandeling van ziekten en ongemakken, en dit op een objektieve maar tevens weten schappelijke manier. Onlangs ging de eerste avond door in een reeks van vier voordrachtavonden, allen ge geven door experten terzake. Het onderwerp «homeopatie», op deskundige en objektieve wijze naar voren gebracht door dr. MISTIAEN, verheugde zich in de belangstelling van een ruim publiek. Jaycees Lokeren wil deze on derwerpen niet statisch naar het publiek toe brengen, maar zorgt na de voordracht dat de aanwezigen ruimschoots de tijd krijgen vragen te stellen aan de spreker en aan een panel bestaande uit zowel voor- als tegenstanders van de alternatieve geneeskunde. De talrijke aanwezigen bij de ze eerste gespreksavond spraken zich lovend uit over de eminente spreker en de panel discussie die erna volgde. Wij raden U dan ook ten zeer ste aan aanwezig te zijn op de volgende voordracht- en dis cussieavonden, welke allen doorgaan in de zaal «The Pre sident» van het PB Hotel, Dijk- straat 9 te 9100 Lokeren, aan vang telkens om 20 u., inkom 50 F per avond. Woensdag 26 februari as. be handelt dr. COPPE, vice-voor- zitter der Nederlandstalige Acupuncturisten, het onder werp acupunctuur. Maandag 17 maart licht dhr. E. VERDEGEM ons in over de rol van de hypnose in de genees kunde. Maandag 21 april besluit deze reeks voordrachten met een veelbelovende voorlichting over Astrologie en Parapsy chologie als belangrijk element bij de behandeling en gene zing van zieken. Deze laatste avond staat onder de deskundige leiding van prof. dr. VAN OOTEGHEM D. Jaycees (jonge ekonomische kamer) is een internationale beweging die aan jonge men sen de kans geeft zichzelf te vormen in net bewust nemen van verantwoordelijkheid. De ze vorming gebeurt via de kommissiewerking, die alle as- pekten van de gemeen- schapsproblematiek kan be handelen. Met deze organisa tie bewijst Jaycees Lokeren zeker haar betrokkenheid met onze moderne samenleving. Alle verdere inlichtingen om trent deze gespreksavonden, of omtrent Jaycees kan U be komen bij Lieve De Deyn-Ta- ckaert (48.36.83/ voorzitster) of Peter De Witte (48.37.61 kommissiedirekteur). Lokeren. Vorig weekend had in zaal Het Volk de driedaagse van het «Goede Hart» plaats. Voor de race kon de glimlach er nog af (polo) 24. Chiro Jekop Kopkapel. Zij hebben alle taktiek moeten aanwenden om toch de laatste Lokeren. Voor Marc Van Hoecke, bezieler van de driedaagse, kunnen worden... ongeloof- werd het een uitputtingsslag achter de mlkro (Polo) J (Foto s Gie Seis) Dit initiatief van de Driedaagse van het Goede Hart werd net als de voorbije vijf jaar moge lijk gemaakt dank zij de finan ciële steun van 42 Lokerse han delaars en neringdoeners, waarvoor de werkgroep hen van harte wi( danken. Aangrijpend was het ogenblik toen in volle feeststemming alle lichten gedoofd werden en op de tonen van de «Unknowd Man»... dank werd gezegd aan alle renners en sponsors in naam van de bevolking van Burkina Faso... en de jeugd en de sociale groeperingen nu reeds de wens hebben uitge drukt... om bij leven en wel zijn... de zevende driedaagse van het «Goede Hart» voor te bereiden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 9