Handig, kompleet en spotgoedkoop. Weekblad tan Panier - Ruim duizend betogers te Lokeren Familie Lermytte toont zich langs haar beste zijde Aalst heeft nu prachtige spektakelzaal Stad Dendermonde op stelten gezet ANTIEK «TER LEDE» c^r^L-\ De Voorpost Onder het motto «Lokeren eist Niettegenstaande de barre weersomstandigheden waren vorige zaterdag toch ruim jobs» startte vorige zaterdag duizend betogers present. De aktie was een gemeenschappelijk initiatief van de drie omstreeks 15 uur de betoging, vakbonden en moet in de eerste plaats bekeken worden als een aktie om aandacht te Vooraf werden de aanwezigen vragen voor de teloorgang van de tewerkstelling in het Lokerse. Toch werden ook meer vannn hp.t nni van het stadhuis vanop het pui van het stadhuis toegesproken door de syndika- le verantwoordelijken. Eerst kwam Etienne Cassier van de liberale ACLVB aan de beurt. Hij zei ö.m. dat de opkomst bewijst hoezeer de werkende bevolking begaan is met de tewerkstelling. «De harde on dergrond, de ekonomische werkelijkheid, waarop wel vaart en welzijn voor het ge zinsleven en de familie ge bouwd zijn, is in Lokeren drijf zand geworden. Er is overdui delijk een struktureel probleem algemene syndikale eisen gesteld. B(jna een uur heeft «nonkel» Bob Davidse de meer dan 600 jeugdige belangstellenden voor de opname van het spelprogramma «Stad op Stelten» uitgelegd wat er precies van hen werd verwacht. «Jullie zijn nu allemaal medewerkers aan het programma en dus moeten jullie ook weten wat er allemaal gaat gebeuren», aldus Bob Davidse die alles op een rijtje zette in niet mis te verstane bewoordingen. Dat hy vooral de nadruk legde op de sportiviteit en dus het awoert naar de prullenmand verwees, aandrong op lachende blye gezichten, op oorverdovend applaus en vooral op stilte wanneer het stil moet zijn, dat was niet altyd een even eenvoudige boodschap om over te brengen. De jeugd wil immers ook eens weten hoe zo een opname in zijn werk gaat en wil dan wel eens de neiging vertonen om rechtop te gaan staan, gauw van plaats te veranderen naar vriendjes te wuiven of misschien wel zijn buur wat te gaan «ambeteren». Bob Davidse heeft echter scherpe ogen. Hij ziet alles en aarzelt geen moment om de «boosdoener» die hij steevast Louiske noemde, terecht te wijzen. Zo slaagde hij erin de vele jongens en meisjes uit Dendermonde (vooral) en Beringen (toch zo een 150) in de ban te houden. Dendermonde. Vader Guy Lermytte wacht vol spanning zijn lot af. Achteraf verklaarde hij dat de slagroom b ie zonder lekker was (foto Piel Hermans). Meer nog naarmate het uur van de opname naderde, bracht hij in de menigte ook het nodige entoesiasme, wist zelfs met de glimlach nog een klein manke ment met de mirkrofoon op te vangen en gauw-gauw nog het kenliedje van het programma in te oefenen. Al bleek dat laatste toch wel overbodig te zijn. In pyjama Op het afgesproken uur kro pen Marijn De Valck en Micha Marah dan op hun stelten om het programma in te zetten. Volgens Nonkel Bob waren ze vergeten hun pyjama uit te trek ken ze hadden een joggings- pakje aan wat ook het jeugdige publiek dacht. Maar dat kon helemaal niets afdoen van de snedigheid waarmee de uitzending zou van start gaan. Heel gebruikelijk is het in «Stad op Stelten» dat de burge meester van de gaststad, dus burgemeester Cool, kijkend Vlaanderen en Nederland zijn stad aanbeveelt. Dat deed hij dan ook en in zijn woorden vloed ging hij zelfs zover Den dermonde uit te roepen tot de mooiste stad van België «en zelfs van buiten Belgic». Als publiciteit kan dat tellen natuur lijk. Dendermonde. Stad op Stelten. Knuffeldiertjes werden herhaaldelijk de hoogte ingestoken (foto Piet Hermans). Maar omdat Stad op Stelten niet wordt gespeeld door de burge meesters, maar wel door vier leden van een enkele familie, ging alle aandacht naar deze kwartetten. Voor Dendermon de was de familie Lermytte aangeduid. Vader Guy, politie agent van beroep maar vooral belast met de administratie, zoon Philip, nichtje Veerle en «moemoe» Bertha Bemaerts, zouden het opnemen tegen de familie Das uit Beringen. Den dermonde gecoacht door Mi cha Marah, de Dasjes met als mentor Marijn De Valck. Ter wijl iedereen vol belangstelling keek naar het filmpje dat de bezienswaardigheden van Dendermonde rijkelijk in beeld bracht, werd alles in ge reedheid gebracht voor het eer ste spel. De jury had ondertus sen ook ruimschoots de kans gekregen om zich goed te in stalleren. En dat bleek nodig te zijn, want na afloop van het eerste spel, waarbij het erop aan kwam zo snel mogelijk een overmaatse overjas helemaal dicht te knopen en een deuk hoed op te zetten om vervol gens die overjas door te geven aan de volgende speler van de ploeg, moest de jury de ploeg van Beringen bestraffen omdat ze het spel niet helemaal vol gens de regels had gespeeld. Voor Dendermonde een mee valler, want de Lermyttes ge raakten niet zo gemakkelijk uit de kleren. Basiel en Bavo Traditioneel in het programma zijn de twee poppen Basiel en Bavo die altijd goed zijn voor enkele onmogelijke kombina- ties van spreekwoorden. Aan de ploegen dan ook de op dracht om die spreekwoorden samen te stellen zoals het hoort. Geen eenvoudige taak, want er bestaan allerlei al te lokale ver sies van die gezegden. Na af loop bleek dat Beringen cn Dendermonde in deze proef elkaar geen vin toegaven. Spanning alom dus. In het be hendigheidsspel moest Den dermonde winnen. Stel je voor: een Dendermondenaar Vervolg op blz. 4 Lokeren. Zo een duizend betogers waren aanwezig voor de aktie van de drie vakbonden (polo). door de eenzijdige uitbouw vooral in de textiel- en vellen- nijverheid met daar bovenop de kleinschaligheid», aldus Etienne Cassier. «De grote Lo kerse ondernemingen zoals Grada, Neyrinck, en La Loke- roise verdwijnen of slanken af wat in de voorbije maanden geleid heeft tot 600 werklozen. Pech Volgens de liberale vak bondsleider werd de betoging maximaal overdacht. Hij zei dat het gevaar blijft bestaan dat de nog resterende industrie verdwijnt. Etienne Cassier be nadrukte ook dat de Lokerse industrieterreinen onvoldoen de gepromoot worden en vroeg hierbij zijdelings uitleg aan het stadsbestuur. Hij had ook vra gen omtrent het textielonder- wijs in het bijzonder en de nijverheidsscholen in het alge meen. «Er is, volgens Cassier, een potentieel van geschoolde jongeren dat alle poporties overstijgt. Er is thans niet al leen de brute pech, maar ook de wil om het hier niet tot chronisch kerkhof van het Waasland te laten worden». Tot slot riep hij de industrie, de overheid en de bevolking op om hun verantwoordelijkheid te nemen. Tewerkstelling Nadien nam Julien Vergeylen van het ACV het woord. In zijn inleiding betoogde hij dat de eis voor tewerkstelling boven aan het verlanglijstje van de vakbond staat en dat men daar over verder werk wil maken. Hij somde een aantal punten op waardoor dit kan bereikt worden; Wij citeren: «Herver deling van het werk; toepassing van de 5-3-3 akkoorden, ar beidsduurvermindering naar maximaal 38 uren per week (ook in de K.M.O.'s), strijd tegen de overuren en de ku- mul». Vergeylen zei dat deze stellingen meer dan slogans zijn en een antwoord zijn op het verlies van arbeidsplaatsen en om daar bovenop aan de jongeren een toekomst te bie den. «De opdracht, aldus de ACV-vakbondsleider, ligt in handen Van de ondernemings- militanten en van de onderhan delaars voor een nieuw inter professioneel akkoord met de werkgevers en met de over heid». Volgens Vergeylen zijn werkgevers en overheid verantwoordelijk voor de te werkstelling. Aan het adres van het patronaat zei hij dat in plaats van maximale winst na te streven de ekonomie vooral in dienst moet staan van de mens. «De werknemers mogen niet vluchten voor de problemen maar wel het bewijs leveren van ondernemingszin. Het is ook verkeerd alle moeilijkhe den te willen afwentelen op de gemeenschap. De gemeen schapsgelden dienen uitslui tend besteed te worden voor meer tewerkstellingen niet voor een hogere winst», aldus Julien Vergeylen. Volgens deze laat ste moet de overheid enerzijds een ekonomisch kader schep pen op het vlak van industrie zones en infra-struktuur en moet men stimulerend optre den via selektieve maatregelen voor de reiance. Hij pleitte ook voor kontro'.e op overheids steun. In het laatste deel van zijn toe spraak zei Julien Vergeylen dat dringend aanvullende maatre gelen nodig zijn om de tewerk stelling op peil te houden, «Als vakbond eisen wij in dit beleid meer en vooral echte jobs en geen mini-jobs, volle en volle dige tewerkstelling en geen uit zonderingsstatuten, wel een menswaardig inkomen hier te Lokeren, in het Waasland, kortom voor alle werkne mers», aldus tot slot de ACV- vakbondsman. Koopkracht Derde in de rij van de sprekers was Julien Van Geertsom van het ABW. Aansluitend bij de vorige toespraak zei de vak bondsman dat de eerste eis werk is. «In Lokeren zijn er de laatste maanden 600 werklozen bijgekomen. Wat heeft al die inlevering van de voorbije 5 jaar opgebracht?», stelde Van Geertsom. Hij kwam op opdat verder niet meer zou geraakt worden aan de aanpassing van de lonen aan de index, dus ook geen inhouding van de 2% en dat op z'n minst de koopkracht zou behouden blijven. Aan sluitend op dit laatste ver klaarde Van Geertsom dat een ekonomische groei mogelijk is die positief kan uitvallen voor iedereen en niet zoals nu het geval is waar alleen privé-geld kan kopen en bouwen. Zoals Julien Vergeylen van het ACV eiste Van Geertsom volwaardi ge jobs en geen nieuwe tijdelij ke nep-statuten die de mensen in een onzekere situatie bren gen. «Werklozen zijn geen wegwerpprodukten», aldus Van Geertsom. Ook pleitte hij voor arbeidsduurverminder ing. «Dit daadwerkelijk invoe ren is een teken van solidariteit en om op een doeltreffende manier het leger van de werk lozen te verminderen. Door de KMO's worden allerlei voor- wenselen aangewend om de mensen 40 en meer uren te doen werken. Dit kan niet meer. Vandaag eisen wij maximaal 38 uren en binnen kort, in Europees verband, 35 uren. Volgens Van Geertsom heb ben de werklozen het elke dag moeilijker en moeilijker om de eindjes aan elkaar te knopen. Om die reden was zijn volgen de eis klaar en duidelijk: «Een volwaardig inkomen». Hij zei dat met een dopgeld van 10.000 fr. of 13.000 fr. niet meer te leven valt. «Geen verminde ring van dop; meer dop voor de laagste kategoriën, een mens waardige dop», waren de eisen van de socialistische vak bondsman. Gelijklopen Van Geertsom zei dat in Loke- ren een eerste stap werd gezet om opnieuw gezamelijk in het verzet te komen. Volgens hem wachten in het Waasland nieu- Vervolg op blz. 4 Verleden zaterdag, enigszins qua belangstelling afgeremd door de ultra-barre weersom standigheden kon burgemeester Raymond Uyttersprot de zoveelste opening tijdens deze bestuursperiode tot een goed einde brengen. Een resultaat van de bevruchtende samenwerking van het stadsbestuur met dan vooral schepen van Openbare Werken Anny De Maght (plus andere departementen), de RVA met haar Herscholingscentrum en niet in het minst de privésector, in casu NV Dendris. Aalst krijgt inderdaad valabele infrastruktuur. In afwachting van het Kultureel Centrum kwam er reeds heel wat aan zalen bij. De Nieuwe Madeion werd vernieuwd. In de Meuleschettestraat richtte PACT zijn «bathuscaaf» op. In het VTI kwam een eigentijdse quasi professionele toneelzaal met alles derop en deran en ook in het Sint-Maartensinsti- tuut kreeg het auditorium een grondige vernieuwing. «Kapitein tj es» De Keizershallen, een al te prestigieuze naam voor wat ze tot hiertoe waren zijn dc opvol gers van de eerste katoentwijn- derij van Aalst. De gebroeders Vandersmissen brachten inder daad hun fabriek van brei- en naaikatoen over van de Vol dersstraat naar het Keizerlijk Plein en voegden er nog een katoenspinnerij aan toe met uit gang op de Beekveldstraat. De fabriek kreeg de naam «Kapi- teintjes» naar de graad die Edouard Vandersmissen had in de burgerwacht, gekoppeld aan zijn eerder kleine gestalte. Zijn vier zonen zouden de zaak verder zetten onder de benaming, Franstalig uiter aard, «Vandersmissen Frères» (1878). In 1890 werd de fa briek herdoopt in «S.A. La Cotonière Alostoise» die later de «Filature en Teinturerie d'Alost» zou worden en 60 jaar terug «Filature Impériale». In 1963 sloot de fabriek echter haar deuren en na gedeeltelij ke ontmanteling door brouwe rij De Gheest kocht de stad voor 25 miljoen het 215 a. groot kompleks aan. Het he renhuis aan het Keizerlijk Plein nr. 21 zou dienen voor de stadsadministratie en de werk plaatsen voor feesthallen. Een van beide werd nu omge toverd tot een heuse spektakel zaal die allerhande mogelijk heden biedt en het andere ge deelte hoopt men nu met de verse financiële inbreng klaar te stomen tegen 1988. Als dat deel slaagt zoals wat ons nu getoond werd dan krijgt Aalst infrastruktuur waarmede het makkelijk met andere centrum steden kan wedijveren. ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale verkoopsdag uit de hand. zonder kosten van 13 tot 19 uur. Eetkamers, meubelens, talels stoelen, aardewerk, brons, porce- leln, schouwgarnltuur, schilderijen, lusters, spiegels enz. enz. Blomstraat 38, zijbaan stwg Hofstade) Idee-ontwerp Na de aankoop en het aandui den van architekten groeide volgend idee-ontwerp. Een vierdelig projekt met een grote expozaal (50 bij 120 m.) van 7 m. hoog waarbij ook sportma nifestaties zouden mogelijk zijn, een centraal gelegën feest zaal met foyer, een onthaalcen- trura, en parkeerterreinen langs de Beekveldstraat maar ook ondergronds. Naast het toekomstbeeld wer den een aantal aanpassingen gerealiseerd. Wat bouwvallig was, werd afgebroken en zou parkeerterrein worden. Inge storte gedeelten van de grote expohal werden verder wegge broken of hersteld en de beda king werd vernieuwd. Vervolg op blz. 4 Lokeren. Twee rampgebieden in het Vlaanderen van vandaag. Deze spandoek maakt d duidelijk (polo). Aalst. Vredon trad op naar aanleiding van de opening van de spektakelzaal. (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 1