Frans Maes expozeerde in «De Vliet» te Baasrode Julien Van Goethem exposeert in Hamme op uitnodiging van de V. V. V. Belseelse kunstenaars in het zonnetje Cois Pauwels in eigen atelier te Dendermonde Anton Wittoeck's vriendenkring te Waasmunster Antieke Russische en Griekse ikonen in Hof te Puttens te Lede De Voorpost - 2.5.1986 - 11 Hamse schilder Julien Vrijdagavond werd onder een zeer ruime elangstelling, de tentoonstelling van de schilderwerken van Julien Van Goethem officieel geopend. Deze Hamse kunstschilder exposeert in de feestzaal van het gemeentehuis, op uitndoging van de V.V.V. Hamme, tot en met 4 mei 1986. De aanwezigen werden verwelkomd door schepen Paul Van de Casteele, voorzitter van de V.V.V. Hamme, die wees op het initiatief van de V.V.V. Hamme om, om de twee jaar een Hamse kunstenaar te laten exposeren in het gemeentehuis. De V.V.V. promoot haar ei- Door de kunst leert men de gen produkten, zij brengt mensen kennen. Hoe mooi ook haar kunstenaars naar de kunst kan zijn ziet men buiten, zegde de schepen. aan de mensen die schilde- De inleiding werd verzorgd ren, die iets kreëeren, zij door Julien Mae re voet. maken iets dat er nog niet voorzitter van de Kulturele was, aldus de inleider. Het Raad van Bornem. Hij ont- is meestal hetzelfde tema, leedde de kunstwerken van maar de uitvoering is wel Julien Van Goethem. anders. Dit is het bewijs dat Kunst is het vermogen dat er een evolutie is in de in de geest of het gemoed kunst. Julien Van Goethem leeft van de kunstenaar. De heeft impressionistische Hamme. De Hamse schilder Julien Van Goethem stelt zijn schoonheid kan ontroering neigingen. Hij heeft prach- werken tentoon in het gemeentehuis (vh) veroorzaken, de kunste- tige werken voorgebracht. naar wordt door iets getrof- Men vindt er de vreugde in fen, door een gevoel en terug van de subjectieve schoonheidsontroering. waarneming Men ziet aan Reeds sinds 1983 werkt de Culturele Centrale De Krakers op plaatselij 1 vlak te Belsele-Puivelde om de kuituur in de ruimste zin van het woord in het dorp zelf te brengen. Na enkele jaren werking merkt men dat er helemaal geen 'kuituur' moet «gebracht» worden. Het dorps leven is op zich rijk genoeg, alleen heeft het soms een zetje nodig om naar buiten te komen. Dit zetje wil de Culturele Centrale graag geven. Zo ontdekte men reeds vroeg dat er in Belt Puivelde heel wat amateur-kunstenaarstalent huis de en 'amateur' is hier geenszins pejoratief bedoeld. Het enige euvel was dat ,vele werken van deze liefhebbers nooit het daglicht zagen. Daarom richt de Culturele Centrale reeds sedert 1984, telkens naar aanleiding van de plaatselijke kermis te Puivelde (wijd bekend wegens zijn St.- Jobsdag) haar tentoonstelling met plaatselijke kun stenaars in. Deze vindt dit jaar plaats op 9, 10 en 11 mei e.k. Er wordt geopend op vrijdag 9 mei om 20 u door de plaatselijke dichter Piet Brak, waarna een openingsreceptie volgt. Zaterdagnamiddag van 15 tot 18 u en zondag 11 mei van 11 tot 12.30 en van-14 tot 18 u is er doorlopend tentoonstelling. Er zijn vier schilders die deelnemen: Honoré Vercau- teren, Marie-Christine Joos, Koen Rossaert en Rita De Vleeschouwer. Verder neemt ook de beeldhouwer Fl. De Breuck deel. Uiteraard is de toegang, zowel voor de opening als voor de andere dagen volledig gratis. Gedurende heel de maand mei stelt Cois Pauwels tentoon in 'atelier', Donckstraat Dendermonde Dit is een jaarlijks weerkerend gebeuren waarbij de schilderwerken die in het voorbije jaar zijn afge werkt, aan de muur worden opgehangen. Deze maal is het wel enigszins anders omdat de onderwerpen niet zozeer zijn gericht op eigen stad maar wel op het Scheldeland. Er is de stroom, groots en groot geborsteld met schepen en meerpalen; er zijn de polders onder wijde lucht; de oeverdorpen en het land achter de dijken met kastelen, parken en dreven waarin de eenzame wandelaar geheel wordt opgenomen. Toch is Den dermonde er even bij: winters en knus. Omdat vrijwel ieder doek een aanzet is tot een reeks, zijn de werken niet te koop. Ze zijn wel te zien en het bekijken waard, elke zaterdag, zon- en feestdag van de maand mei, telkens van 14.00 u. tot 20.00 u. in 'atelier', Donckstraat 82, Dendermonde. de werken van Julien Van Goethem dat er iemand heeft achter gestaan. In zijn kleurspel brengt hij het onderwerp zachtjes naar voor, een kunstwerk moet één zijn, uniek en te vens begrijpelijk, en dat zijn de werken van Julien Van Goethem alleszins. Uniek is zijn zending van schoonheid, ieder op zich zelf voortgebracht. De inlei der noemde Julien Van Goethem een schoonheids- brenger. Julien Van Goe them schildert in elk van zijn werken zichzelf. Wan neer wij die werken bekij ken is Julien Van Goethem zoals zijn werken zijn, een beetje teruggetrokken, maar wij zijn er hem dank baar voor, besloot inleider Maerevoet. Na enkele mooie muzikale intermezzo's gebracht door leerlingen van de gemeen telijke muziekschool, felici teerde Burgemeester Baert, Julien Van Goethem met deze prachtige tentoonstel ling. Ook zijn zoon Robby is op de goede weg want hij behaalde onlangs in Ant werpen, de eerste prijs Hamme. Veel belangstelling voor de opening van de tentoonstelling van kunstschilder Julien Van Goethem (vh) grafiek. Voor Julien Van Goethem begint het nu pas goed, stelde de Burgemeester die ook de inleider dankte evenals het muziekensem- ble voor hun kunstige uit voering. In de werken van Julien Van Goethem treft men een sfeer van weldadigheid aan, de werken spreken ons aan en roeren het gemoed, spelen in op het hart en het gevoel. Banale dingen die worden bekeken, maar schone dingen worden be wonderd zegde de burge meester. Hamme doet wel iets aan zijn cultuur. Men had vorige week het optre den van het Lemmenskoor in de dekanale kerk, er was de retrospektieve Maurits Tilley, het kultureel komi- tee is zeer aktief en er vol gen in de komende maan den nog enkele belangrijke tentoonstellingen zoals de retrospectieve van kunst kring Pogen. Wij doen ruimschoots onze plicht om de schoonheid en goedheid te brengen. Julien Van Goethem noemde hij tot slot van zijn toespraak een boodschapper, een vreugdezaaier voor de gan se gemeenschap. De burge meester verklaarde de ten toonstelling officieel voor geopend en hoopte dat hij veel belangstelling zou krij gen, die hij zeker verdient. Deze tentoonstelling is nog open tot 4 mei, tijdens het weekend van 10 tot 12 en Te Waasmunster werd in Taverne Belvédère de Anton Wittoeck's vriendenkring boven de doopvont gehouden. Kunstschilder-restaurateur Anton Wittoeck heeft zich enkele jaren geleden op de Heide van Waasmunster gevestigd, meer bepaald in de Fortenstrat 81. Daar be vindt zich een pittoresk atelier waar de kunstenaar bijna dagelijks aan het werk is. Tal van zijn werken zijn daar immers doorlopend te bezichtigen. Sint-Niklaas. T.g.v. de open-deur-dagen in de Heilige Familie werd een tentoonstelling georganiseerd met werk van Vera Neels, Karei Mechiels, Raf Coorevits en Frieda Duverger. Anton Wittoeck heeft er ook al heel wat tentoonstellin gen opzitten in binnen- en bui tenland, waarmee hij heel wat suksessen behaalde De vriendenkring heeft als doel, de kunstliefhebbers dich ter bij elkaar te brengen en ze tevens op de hoogte te houden van verschillende projekten die rond de kunstenaar zullen verwezenlijkt worden. De eer ste aktiviteit van de vrienden kring bestaat in het organise ren van een tentoonstelling in het Cultureel Centrum te Genk (Limburg). Deze zal plaats vinden van 4 oktober tot en met 12 oktober. De voor opening is gepland op vrijdag 3 oktober te 20 u. Belangstellen den worden gratis per autocar van Waasmunster, kunstatelier in de Fortenstraat, naar het kultureel centrum te Genk en terug naar Waasmunster ge bracht. Het uur van vertrek zal later aan de geïnteresseerden worden bekend gemaakt. Verdere aktiviteiten Tevens staan er nog an dere aktiviteiten op het pro gramma van de pas opge richte vriendenkring. On dermeer het organiseren van verschillende tentoon stellingen en de voorberei ding van een jubeljaar met als apotheose de uitgave van een prachtig kunst boek, dat voorzien is in het voorjaar van 1991. De aan sluiting tot de vrienden kring Anton Wittoeck be draagt 350 fr. voor gewone leden, 600 fr. voor ereleden en 1.000 fr. voor steunende leden. Belangstellenden die lid wensen te worden van deze vriendenkring Anton Wittoeck kinnen terecht bij de leden van het be stuur, waar tevens verdere inlichtingen zijn te beko men. Als dank zal ieder lid elk jaar een gereprodu ceerd werd van de kunste naar ontvangen. Het bestuur van de Anton Wittoeck-vriendenkring be staat uit dokter Bultinck, erevoorzitter, Cyriel Van Mullem, voorzitter, Robert Verhelst, ondervoorzitter, Danny Van Cleemput, se- kretaris, telefoon: 052/ 47.00.12, Pierre Van Gendt, public relations en bestuursleden Mare Du Tré, Willy De Kerf en Eduard De Rechter. (V.Q.P.) I emse. In de wijk Sompershoek zorgden de bewoners voor een eigen klubhuis. T.g. v. de opening exposeerde Domien Vermeulen, tekeningen, schilderijen en houtsnijwerk. Voor de inleiding stond Gerard Van Landeghem in. Hij is voorzitter van de plaatselijke huisvestigingsmaatschappij (Iv) Nog tot 25 mei kan u terecht in het kunstcentrum VTB T-i11v caaseiman Paul Mm Galerij 't Hof te Puttens in de Wichelsestraat 20-22 te Lede Juul Keppens Be^ voor het bekijken van antieke Russische en Griekse Bosschaart Carla ikonen. Het gaat om echte antieke stukken die worden Tarraa M Werner Walter aangeboden met een oertiflksat van echtheid. Teuntock, Etienne Lecomp- ae namen voor van Erika te, Pros Putteman, Jo Wal- togSikm8v^ni9tot^l Mease'y (tekeningen), Al- Mere, Willy Segere, Chris g bekijken van 19 tot 21 fona Van Meirvenne (die- De Bruycker, Paul Van Pe- Op za rdag, zondag, j-engchüder - olieverf). Car- teghem, Cecile Verplancke, maandag en «]dens de ,Q ïarras (overleden Aal- Jos Janssens, Jaik Van eestdagen an men er te- sters kunstenaar - olieverf). Driessche, Sabinne Rom- recht van 14 tot 21 u Nog andere aktiviteiten van De tentoonstelling loopt mens, J.P. Deloore, Geor- frrpij van 4 tot 27 juli. e™ t-iuiuuc, «li Het kunstcentrum heeft Baeten en Jan Hutsebaut. der meer op zondag, 25 mei k permanentie van een bezoek aan de kunst- ges Steel, LP. Crombe, MF Je moest wel even een steile trap op naar boven, maar rtnn was de verrassing kompleet. Op uitnodiging van de Baasroodse NSB afdeling presenteerde Frans Maes zijn werken in de ruime zaal «De Vliet». Tekeningen, pyrogravures, olieverfschilderijen en een mengeling van meerdere technieken met verbazingwekkende effekten sierden de wanden van de zaal. En alsof het nog allemaal niet genoeg was, benadrukte de kunstenaar in een apart deel ook zijn drang naar de wereldvrede aan de hand van een reeks boeken en foto-albums over de verschrikkelijke wereldoorlog 1940-1945 waarvan hij een brok ellende aan den lijve heeft ondervonden. Frans Maes was immers lange tijd krijgsgevangene en deed meerdere konoentratiekampen aan. Hij schreef zijn bevindin gen neer en maakte tekeningen van dit stuk onmenselijkheid in een boek «Het doet nog pijn». Vrijdagavond werd de ten toonstelling geopend door kuituurschepen Hubert Maes, nadat plaatselijk NSB voorzitter De Bruyn de talrijke aanwezigen had verwelkomd. Schepen Maes onderstreepte de veelzijdig heid van de kunstenaar en legde de nadruk op zijn grote dankbaarheid. Frans Maes is iemand die niet kan stilzitten, die elke dag iets moet doen om tot rust te komen. Een kunstenaar die weergeeft wat hij ziet, maar die evenzeer zin heeft voor symboliek. Hij is iemand die weet wat het leven waard is, aldus de schepen die net zoals vele anderen versteld stond over de grote verscheidenheid aan wer ken en over de grote pro- duktiviteit van de kunste naar. Frans Maes maakte van de gelegenheid gebruik om een aantal mensen te dan ken. Maar hij vroeg ook eerbied en stilte voor hen die hun leven hebben gege ven voor de vrijheid van ons land. «Wijzelf zouden iede re dag dankbaar mogen zijn omdat we 's morgens de dageraad mogen bele ven, zij het dan in een troe bele wereld». Dat is typisch Fran8 Maes; een man boor- n devol dankbaarheid om al- Uendermonde. Enkele werkjes van Frans Maes (foto Piet les wat hem te beurt valt. Hermans) De kunstenaar dankte schepen Maes voor zijn in leiding en omdat hij toch de nodige tijd had willen vrij maken om de tentoonstel ling te openen, hij dankte de NSB Baasrode die hem de gelegenheid bood zijn werken te expozeren, de ve le bezoekers en allen die hun medewerking op een of andere wijze verleenden. Frans Maes zou het ook hebben over zijn leven in de konoentratiekampen. Een episode waaraan men nu eenmaal niet voorbij kan. Hij puurde daaruit de les sen voor de toekomst: dit mag nooit meer gebeuren, zo stelt hij het. Dat kan men trouwens ook lezen in zijn boek «Het doet nog pijn». En inderdaad, het doet nog elke dag pijn. Niet alleen voor Frans Maes, maar voor vele ran zijn vrienden die samen met hem hebben geleden en zelfs 40 jaar na de bevrijding nog lijden on der de lichamelijke en gees telijke pijn die ze hebben doorstaan. «Twee en drie jaar geleden was ik moreel en lichamelijk teneerge- drukt», aldus Frans Maes maar «door de blijken van vriendschap werd ik haast wonderbaarlijk een ander mens». Hij voegde er nog aan toe «ik ben gelukkig bij deze gelegenheid van harte te danken». Veelzijdigheid Frans Maes is een veelzijdig man. Hij tekent, schildert, schrijft. Hij put uit zijn rij ke levenservaringen en geeft wie weer op een ma nier zoals hij die aanvoelt. Beelden uit een ver verle den, dingen die hem nauw aan het hart liggen. Op uit eenlopende wijzen: nu eens gewoon pentekeningen, dan weer met pastels, ook met olieverf en zelfs met een pyrogravure. Dat laat ste is een heel aparte tech niek die Frans Maes uiter mate goed beheerst. Hij te kent met vaardige hand in het hout de mooiste tafere len van het huiselijk leven, voorziet die werkjes telkens van een passend bijschrift. Vaak een spreekwoord of gezegde, maar het kan best ook een wijze raad, een ei gen mening en visie zijn. De grote liefde van Frans Maes gaat evenwel naar de zee, waar hij heel wat van zijn tijd doorbrengt. Daar leeft luj zich uit, tussen de bonkige vissersfiguren en de reusachtige schepen die komen aanmeren. Daar voelt hij zich thuis. Ander zijds zijn er de stillevens, die boordevol symboliek zit ten en die sterk aanspreken door him vaak sombere kleuren waaruit telkens weer als een verademing een licht te voorschijn komt. Toch schijnt de zon, zo zegt de schilder-teke naar Frans Maes die zich zelf alles behalve een kun stenaar durft te noemen. Hij heeft geen akademische opleiding achter de rug, doet maar wat aan, zoals hij het stelt maar brengt toch mooie dingen die het bekij ken waard zijn. In een aparte ruimte expo zeerde hij zijn rechtstreek se konfrontatie met de oor log: zijn leven in de konoen tratiekampen, zijn visie op de gruwel en de ellende. Hij bundelde die tekeningen in een boek dat de titel «Het doet nog pijn» meekreeg. Dat werk is verkrijgbaar bij de auteur tegen de prijs van 700 fr. schatten en het atelier van Octaaf Landuyt Men ver- OoSteiJriikse kunstenaar trekt, aan 't. Hnf te Piittenn J in Aalst te gast trekt aan 't Hof te Puttens om 9u30. In juli is er een kunstuitstap naar Parijs voorzien en op 23 augustus treedt Alkuone op met een kan men in perfektionering spetterend spek&kel van he Oud-Schepmihtm, te dans. kleur, licht en mu- Aalst de tentoonstelling ziek. Het optreden heeft g"» betaokm d» gew,d plaats op de binnenkoer de "P»" ran 't Hof te Puttens en stenaar Siegfried Norbert vangt aan om Z0u30 De Ameretorfer. Deze veelzijdi- Polaroid heeft een nieuw fo- toetwmtr hedraap-t aoo fr ge man heeft °°k uiteenlo- tosysteem voor het groot pu- voor leden van VTB en van g"»?6 bece- bliek vervaardigd. De (hrekt- de kunstkringen voor niet- ftntl_5,J,aW01?t m„ fo,° S ml rechthofkl,? ,e leden 250 fr voorgesteld als schilder, realiseren, en kunnen nvalise- graficus, fotograaf en dich- ren met hun kleurenkwaliteit Zomersalon ter. Deze overzichtsten- met de traditionele 35 mm fo- Tijdens de maand juli biedt •fohsteUing is boeiend om- to. Het nieuwe systeem bevat Hof te Puttens een zomerss- 26 d! fïolu?B het een kdl?Jfmotoretel. een nieu- lon aan met deelname van !even.en het w?rk van 8811 we film, een gam- heel wat bekende kunste- ®0» verschei- ma toetehoren en een meuwe naars. Op het liistie komen denh8«i thema en de reproduküeteclmiek. DendermondeDe Baasroodse NSB voorzitter mocht veel belangstellenden verwelko men op de tentoonstelling van Frans Maes die helemaal rechts staat op de foto (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1986 | | pagina 11