Spetterende «Vuurtoren» vonken in gemeenteraad Gemeentelijke kulturele raad of niet in Erpe-Mere In Memoriam Willy Alloo Aqua-Art tentoonstelling in Aalst Aktie aan doplokaal B.V.S.-Aalst bespreekt «Nieuwste inzichten in de diabetesbehandeling» De Voorpost - 2.5.1986 - 3 De gemeenteraadszitting van verleden dinsdag werd andermaal een marathonzitting. Het was reeds zowat 0.30 uur als SP-fractieleider zowel de oppositie als de mensen van de meerderheidsbanken en eveneens de leden van het college opriep tot een meer bondige aanpak. «Wat in de commissies kan gebeuren moet daar dan gebeuren», stelde Hooghuys. Daar de burgemeester zich wegens enige stemheesheid beperkte tot het «In Memoriam» voor raadslid Willy Alloo die morgen te 10.30 u. in de Sint-Martinuskerk zijn begrafenisplechtigheid krygt- schrynend op de Topdag - en enige sporadische tussen komsten was het eerste schepen Anny DeMaght die de debatten leidde. «Aan U was het alleszins niet legen dat de zitting zo lang duurde» zwaaide raadslid Anny Dierick haar (v r)naamgenoot toe. gageerd pluralisme, artistieke explosie en financieel geweld- de Aalstenaar er uiteindelijk ook iets zal aan hebben. Roger D'Hondt Alvorens de schepen met haar repliek kwam had Roger D'Hondt (SP) die zegt 1PP% achter het projekt te staan en kele bedenkingen. Hij vindt het normaal dat kunstenaars gehonoreerd worden. Kunste naars mogen niet afhankelijk worden gesteld van eventuele verkoop. Hij stelt zich wel vra gen over de gehanteerde nor men waarbij enkelen werden uitverkoren en anderen uit de boot vielen.En wat betreft de artistieke waarde van «Vuurto ren» zal deze achteraf wel blijken. Kuituurschepen Borms «Een goede tentoonstelling moet kontroversieel zijn.Een kunstenaar reageert vaak te gen uitwassen in ons maat schappelijk bestel» zegde de schepen. Het Vuurtorenprojekt groeide uit samenwerking tussen Kui tuur en René Van Gijsegem en officieel berust de organisatie bij de Raad van Bestuur van het Kultureel Centrum, be voegd voor de programmatie. Niet bij de schepen alleen.De Keizershallen vormen trou wens een integrerend deel van de bestaande kulturele infra- struktuur. De Raad van Be stuur wilde alleszins noch nor merend noch dirigerend zijn en liet de kunstenaar vrij.Hij zelf selekteerde zijn mede-ex- posanten. Waarbij de schepen zegt dat uiteraard elke selektie steeds aanvechtbaar zal zijn en blijven. Wat betreft de niet- uitverkorenen en de anonieme brief over misnoegen van «ont goochelde» of «ontgoochelen de» kunstenaars, zegde de schepen dat een aantal niet- uitverkorenen zich van dit schrijven hebben gedistan tieerd De 20.000 fr. per kunstenaar zullen slechts uitbetaald wor den na voorleggen van faktu- ren. Een aantal zal méér uitge ven. Wat minder wordt uitge geven gaat naar kosten van drukken van katalogi en affi ches. Maar er is ook bijkomen de sponsoring. Verantwoordelijkheid Van Mossevelde neemt het niet dat de schepen haar eigen verantwoordelijkheid zou wil len ontgaan. Door het feit van inschrijven van 300,000 fr. op de begroting is de schepen Naast de lyrische ontboeze mingen van Lambert Van de Sijpe over «nieuwe groenstra- tegie» had Danny Denayer (VU) het in interpellaties ach tereenvolgens over «advi seurs» toegevoegd aan het- Feestkomitee over de organi satie van het praktijkexamen- van redder waarbij in de jury zelfs iemand zou gezeteld heb ben die niet kon zwemmen en over wat er te gebeuren staat met het «stort» te Nieuwerker- ken aan de Rydent na het verdikt van de Raad van State Maar daarmede was de kous niet af. Willy Van Mossevelde had het over onrechtvaardig verdeelde dotaties waarvan Vlamingen andermaal slachtoffer zijn, raadslid Patrick De Smedt vroeg wat de evaluatie van de Gezins- en Welzijnsbeurs had opgeleverd en tevens, als ver vanger van Gracienne Van Nieuwenborgh (SP) over «Jeugd en Muziek» die een vastgelegde datum moest af staan aan «Eva Maria» .Klap op de vuurpijl werd wel het «Vuurtorenprojekt». «Vuurtorenprojekt» Men kan er niet buiten. Men is er voor. Men is er tegen. Maar onverschillig blijft duidelijk niemand bij het projekt van René Van Gijsegem. Nog voor de opening die deze avond plaats heeft is het een enorme controverse. Voor sommigen wordt het een wegwijzer. Een opentrekken van het kultuurbeleid. Een po ging van de kunstenaars hun zegje te hebben in het stadsbe leid aangaande kuituur. Met een oog uiteraard op wat in het kultureel centrum te gebeuren staat. Voor anderen is het een steen des aanstoots. Ofwel inhoude lijk omdat ze zich met wat daar gepresenteerd zal worden, met kunnen verenigen. Er gewoon niet bij kunnen. Ofwel over de modaliteiten. Het «willekeu rig» kiezen van één persoon die «carte blanche» zou gekre gen hebben van 14 exposanten die metde organisator samen 300.000 fr. uit de stadskas zou den krijgen.Waarbij een aan tal andere «kunstenaars» zich bekocht voelen omdat ze er niet bij zijn. Niet delen in de koek. En in de progressieve prestatie. Een aantal mensen vindt de eraan bestede som exorbitant hoog als men ze vergelijkt met wat andere ver enigingen al dan niet krijgen Vanavond kan U trouwens in de Keizershallen de vernissage meemaken en U een eigen ge dacht vormen over «Vuur toren». Als het waar is dat-een echte culturele manifestatie contro versieel moet zijn dan is «vuur toren» nog voor de start alles zins geslaagd te noemen. Het projekt hitst duidelijk de ge moederen op. In positieve of in negatieve zin. Zo ook op de gemeenteraadszitting. René Van Gijsegem is trouwens met deze prestatie niet aan zijn proefstuk. Met een aantal to- neelprodukties als «10 x Stilte» en «Orlando» stelde hij de glegemeente voor de muur. Niet iedereen begrijpt waar deze kreatieve man die alles zins veel in zijn mars heeft heen wil. Willy Van Mossevelde Interpellant is van mening dat raadsleden een projekt waar aan de stad 300.000 fr. be steedt plus administratieve en logistieke steun weet moet hebben buiten de pers om. Hij stelt dat de stad, in casu sche pen Chris Borms, royaal is om gesprongen met haar finan ciële steun en aan de organi sator die de idee uitbroeidde «carte blanche» verleende. Andere kunstenaars kunnen met moeite, zelfs mits beta ling,een tentoonstellingszaal van de stad bemachtigen. Over de kunstwaarde vèn het gebrachte wil Van Mossevelde zich liever niet uitspreken. Wel stelt hij dat elke prestatie ge honoreerd met 20.000 fr. niets tastbaars zal achterlaten. Het gaat inderdaad om éénmalige prestaties. De keuze van de deelnemers door de organisator kan vol gens Van Mossevelde alleen maar subjektief zijn gebeurd via zijn eigen persoonlijke vi sies en relaties. Een aantal niet-verkozenen zou zijn mis noegen trouwens aan de sche pen hebben laten blijken. Van Mossevelde stelt dat de kosten te dragen door de stad veel hoger dan 300.000 fr. zullen liggen. Er zijn inderdaad nog de administratieve hulp; de lo gistieke steun, de verzendkos ten, het tewerkstellen van stad spersoneel en het bezetten van de Keizershallen geduren de de periode 2 23 mei. Dat wordt zowat een miljoen, zegt Van Mossevelde. Een zware rekening voor één projekt. Wat blijft er over voorde niet-uitverkorenen. En voor de andere verenigingen en manifestaties. Tenslotte hoopt Van Mosse velde dat bij zoveel geën- reeds verantwoordelijk voor wat ermee te gebeuren staat- -Hij vond andermaal dat 1 mil joen aan 1 prestatie waarvan dan niets overblijft wel veel is. «Van een koncert blijft even min iets over», repliceertde schepen, doch Edgard Hoog huys zegt dat «alleszins het muziekstijl blijft en dat het daar enkel om de uitvoering ervan gaat». Danny Denayer In de Raad van Bestuur van het Kultureel Centrum waren de meningen over dit projekt verdeeld. Na heel wat beden kingen kwam er toch een meerderheid voor het projekt na belofte van de schepen dat de 300.000 fr. via sponsoring terug naar de stadskas zou vloeien. Iets wat de schepen be weert nooit gezegd te heb ben. Maar de bijkomende sponsoring dient niet als kom- pensatie maar gaat naar ande re kosten van het projekt, zegt Denayer. Wakker geschud Patrick De Smedt (SP) zegt dat deze zaak het kultureel beleid wakker schudt. Het debat wordt breed opengetrokken. En zonder overheidssteun is dergelijk projekt niet haal- Zijn tijdelijke heesheid ten spijt gebruikte burgemeester Raymond Uyttersprot zijn stemmogelijkheden bij de aanvang van de gemeenteraadszitting verleden dinsdag voor het uitspreken van een «In Memoriam» van raadslid Willy Alloo gevolgd door de traditionele minuut stilte. Spreker noemde de aflijvige een Bruggeling (1936) die in 1948 naar Aalst kwam en er tot een rasecht Aalstenaar evolueerde. Een man die zijn Vlaamse overtuiging haalde tijdens zijn legerdienst waar hij bevolen werd door Frans sprekende officieren. Een militant Volksunieman die vaak optrad als organisator en koördinator. Een man die persoonlijke belangen nooit liet primeren op de belangen van zijn partij. Wat in 1982 gehonoreerd werd met een mandaat van gemeenteraadslid. Een sociaal bewogen man, valabele gesprekspartner voor iedereen. Als sportmonitor van de brandweerploeg toonde hij zich een degelijk leider. Men haalde dan ook onder zijn leiding heel wat nationale en internationale suksessen. Steeds was Willy Alloo bereid te helpen, onbaatzuchtig. In Willy Alloo verliezen we een goede vriend. Namens het stadsbestuur bood de burgemeester dan ook aan de familieleden de welgemeende deelneming aan. Iets waar bij alle partijen zich aansloten. Jan Caudron, VU-fraktieleider stelde dat Willy Alloo in de gemeenteraad een eerder bescheiden rol speelde. Hij was immers meer een man van de daad dan van het woord. Als een staande boom werd hij, in volle aktiviteit met het sportteam geveld. Onder de druk van zijn jachtig leven ging hij uiteindelijk ten onder. Hij was een suksesvol middenstander die verschillende zaken uit de grond stampte, zelfstandigen met hart en ziel verdedigde en fier was dat Bowling B.S.C. Allo onder zijn erevoorzitterschap meermalen kampioen speelde. Maar zijn hoofdaandacht ging naar de Vlaamze zaak. Het streven naar zelfstandigheid. In Willy Alloo verliest de VU dan ook haar beste militant. Aalst. Een voorbeeld van aqua-arts of van wat tijdens de tentoonstelling te bewonderen valt. Van 7 tot en met 19 juni vernissage op 6 juni loopt in het belfort een tentoonstelling «Aqua-art» kaderend in de viering «100 jaar zwembad». Enerzijds een internationale fototentoonstelling «Swim ming pools» met 60 foto's uit de kollektie van Lorenzo Merlo en anderzijds plastische kunstenaars met bun kyk op water en zwembad. De ABW-werklozenwerking zal op dinsdag 6 mei een sensi- biliseringsaktie voeren aan het doplokaal van Aalst. Het doel van deze aktie is tweeërlei: enerzijds willen we de werklozen informeren over de inleveringsmaatregelen aan het adres van de werklozen die de regering Martens VI aan het bekokstoven is tijdens het lopende begrotingskonklaaf, anderzijds willen we de werk lozen oproepen om zich tegen deze nefaste plannen daad werkelijk te verzetten door het ondertekenen van een petitie waarop het eigenprogramma staat geformuleerd van de ABW-werklozenwerking. Tevens zullen we de werklozen oproepen om massaal deel te nemen aan de nationale beto ging die het ABW gepland heeft op zaterdag 31 mei '86. De nodige ambiance zal erin gehouden worden met muziek, megafoon en animatie. Werklozen worden opgeroe pen om deel te nemen aan deze aktie. Nadere info via 053/78.32.71. LH Fotografie Het fotografie-gedeelte van de tentoonstelling is afkomstig uit de kollektie van de heer Lo renzo Merlo, zelf internatio naal bekend fotograaf en orga nisator van menig fotografisch festival en ex-direkteur van de Canon Gallery te Amsterdam. Zwembaden hebben reeds lang een grote aantrekkings kracht gehad op kunstenaars en dus ook op fotografen. De foto's uit deze kollektie onttrekken zich aan de modale handeling, door juist of vooral in te spelen op het manipule ren van het voorval. Door wel overwogen keuze van details, uitgebalanceerde komposities, vervormingen door speciaal lensgebruik, tillen de fotogra ven hun afdruk boven het mo dale en laten ons genieten van hun boeiende en sterk per soonlijke werkstukken. Deze foto's van heel verschil lende stijlopvattingen, baden werkelijk in een versmelting van chloor, blauw, licht en li chamen. Er is voor de samenstelling van deze tentoonstelling gebruik gemaakt van reeds bestaande clichés en er werden dus geen opdrachten gegeven, wat an ders nogal vlug in illustra tieachtige vormgeving vervalt. Door de verzameling op die manier uit te bouwen, kan men de kwaliteit van elke fotograaf juister beoordelen. Beeldende kunstenaars Ook vele beeldende kunste naars voelen zich aangespro ken door het zwembad. De geometrische architektuur, de sensualiteit en het esthetische gevoel dat uitgaat van het menselijk lichaam tegen de achtergrond van streng geor dende tegelstructuren, glad glanzende oppervlakten en de grillige weerspiegelingen van het wateroppervlak, vormen samen een uitgangspunt om de eigen wereld plastisch uit te drukken. Het water, hoofdbestanddeel van het zwembad, is in zijn natuurlijke toestand vloeibaar, praktisch ongrijpbaar en kleur loos. Precies ie ondefinieer baarheid nemen sommige kun stenaars tot werkidee. Het ijle, vluchtige van het water is een vruchtbare bodem voor konseptuele processen. Aan wezig en toch bijna ontastbaar, eenzelfde cocon waaruit leven en kreativiteit ontstaan. Andere kunstenaars worden juist geboeid door de afbake ning van het bad, het ongrijp bare ingekapseld. Misschien is het juist wel het contrast van al die vluchtige, bewegende elementen tegen die koele architektuur die de mogelijkheid bieden met zo ongrijpbare materies als water, licht en beweging bezig te zijn. De tegelstruktuur, de lichtin vallen die reflecteren, de men selijke figuur, zijn de elemen ten die in relatie staan met het onwaarneembare en daardoor een referentiekader vormen die ze communiceerbaar maakt. Plastische kunstenaars die deel nemen aan de tentoonstelling Mady Andrien, Martin Baeyens, Patricia Bastin, Phi lippe Bouttens, Mario r.g. Cal- lens, Wim Delvoye, Jan De Nijs, Jacques 't Kindt, Danny Matthijs, Hugo Roelandt, Eu- gène Spriet, René Van Gijse- ghem, Marc Van Hoe, Freya Van Laethem, André Van Schuylenbergh en Dirk Zonne- kein Men heeft reeds heel wat meegemaakt in de algemene vergadering van de gemeentelyke kulturele raad maar telkens weer bl(jkt uit de feiten en daden dat men nog niet gedaan heeft. Deze keer zorgde de voorzitter voor een aangename rustpauze (met drank), om hem toe te laten de geschenken voor de laureaten van de kultuurprijzen te halen. Hij was ze thuis vergeten en voor de aanwezigen was het een van de schoonste momenten van de laatste bijeenkomsten. Misschien had hij voorzien dat de talrijke onwennige en dik- de uitgenodigde burgemeester wijls vervelende gesprekken te en schepen van kuituur toch kompenseren. afwezig zouden zijn en aldus De kultuurprijzen konden dan voor de nodige «ambiance» toch uitgereikt worden aan de wou zorgen en op die manier fanfare Nieuw Leven uit Aai- Aalst. In het Hrito werd een reusachtige barbecue ge bouwd (a) gem voor 1983 en aan het Priester Daensfonds Erpe-Me re voor 1984. De individuela prijzen werden respektievelijk toegekend aan dirigent A. Walraevens en Ir. W. Van Im- pe. Zij waren trouwens de eni ge kandidaten voor de kultuur prijzen van beide jaren. Mis schien zal er meer belangstel ling opgebracht worden voor de prijs van 1985. Op dit ogen blik zijn de kandidaturen bin nen van Perspektief Aaigem en Singhct Vro uit Burst. De verenigingen hebben dus nog de gelegenheid om een groepe ring of een persoon voor te dragen want er is nog geen afsluitdatum vastgesteld. Is Er- pe-Mere dan zo kuituurloos dat geen enkel persoon waar dig geacht wordt om gelau werd te worden? Dit wijst niet alleen op bloedarmoede maar veleer op de onbekendheid van sommige werkers achter de schermen of moet men van een volledige degeneratie ge wagen. Nochtans moet in een fusie als Erpe-Mere toch meer dan een persoon gevonden worden die een kulturele prijs verdient. Uitsluitingen en subsidies Bij de ommerkingen over het verslag van vorige algemene vergadering waren sommige afgevaardigden verbaasd met uitsluiting uit de GKR be dreigd te zijn. Enerzijds waren zij onwetend van de vergade ring en anderzijds was het mis verstand te wijten aan het in terne beleid van de besturen zelf. Vooraleer tot uitsluiting over te gaan zal men in de toekomst alles duidelijk na trekken vooraleer tot sankties over te gaan. Nochtans kan men zich bij deze uitsluitingen vragen stellen. Vooral kan men zich afvragen of het nut heeft al dan niet bij de kulture le raad aangesloten te zijn als men weet dat het gemeentebe stuur toch toelagen toekent aan verenigingen die niet (meer) of niet aangesloten zijn. De voorzitter maakte zich bedenkingen omtrent het feit dat ongeveer honderd vereni gingen met toelagen bedacht zijn en dat er hiervan een der de niet tot de rangen van de GKR behoorde. Bovendien krijgt hij geen werkingsversla gen en vindt de toestand bijge volg ongezond. Opvallend is dat de meeste niet aangesloten verenigingen die toch gesubsi dieerd worden tot de café- sportverenigingen behoren. Er zijn daarnaast ook drie ver enigingen die een buitengewo ne subsidie aangevraagd heb ben en door de GKR gunstig geadviseerd. De fanfare van Erpe viert haar 75-jarig be staan, de BGJG vzw Burst be staat 60 jaar en de NSB van Bambrugge 25 jaar. In de algemene vergadering die permanent gebruik maken van een ontmoetingscentrum, driekwart van hun subsidies moeten inleveren. Er werd heel wat over en weer gepraat over de term «permanent» waarbij wellicht «regelmatig en op vaste tijdstippen» be doeld wordt. Hierover zal het bestuur van de GKR om pre- cieser uitleg vragen. Niettemin kwamen hierbij talrijke reak- ties los, vooral bij de jeugd die kloegen over de soms slechte behuizing en daarvoor hun subsidies broodnodig hebben. Sommigen vroegen ook dat men onderscheid zou maken tussen lokalen van een ont moetingscentrum en andere gemeentelijke lokalen zodat men tenminste weet waaraan zich te houden. Daarom sugge reerde men dat, in geval van gebruik van deugdelijke loka len, de vereniging zelf met het gemeentebestuur moet onder handelen en eventuele afspra ken maken. Op aanvraag van enkele afge vaardigden ging men akkoord om de bedragen van de toela gen bij het volgende verslag over deze vergadering te voegen. Erkenningskommissie Ook met de erkenningskom missie zal men pogen betere afspraken te maken want in tussen zijn twee nieuwe aan vragen om tot de GKR toe te treden, nl. de kandidaturen van de Meerse Lijnvissers en deze van Gezinssport Aaigem. Er zijn trouwens nog andere verenigingen die wachten om definitief opgenomen te worden. Als men nuchtere besluiten trekt uit dergelijke algemene vergaderingen van de gemeen telijke kulturele raad kan men alvast de vraag niet ontlopen of er nog enig nut aan verbon den is aangesloten te zijn bij deze GKR, of men er iets van opsteekt er. hoeveel zin het uiteindelijk heeft om dergelijk zogezegd overkoepelend or gaan in stand te houden. Aan de reakties van de meeste aan wezigen is duidelijk te merken dat een werking in die omstan digheden niet optimaal kan zijn, noch voor het bestuur van de GKR, noch voor de afge vaardigden die zich in feite soms stierlijk vervelen. Noch tans zijn er buurtgemeenten waar het enigszins positiever gebeurt omdat er een betrek kelijk goede samenwerking is tussen gemeentebestuur en GKR. Wat er te Erpe-Mere schort is duidelijk niemand duidelijk. Dat de meesten met tegenzin de vergadering bijwonen is op vallend en er moet dringend iets op gevonden worden zo niet valt men terug tot de toe stand van een paar jaar terug. JV Tijdens de zomer van dit jaar zal Antwerpen overspoeld worden door een lawine van fotografie manifestaties. Van juni tot september wordt er immers de «Zomer van de Fo tografie» georganizeerd. Aalst. Het lijkt echt, maar het is het hoegenaamd niet. In het niyaar van 1982 werd in Aalst een afdeling van de Belgische Vereniging voor Suikerzieken gesticht. Het bestuur heeft zich tot doel gesteld, in de mate van het mogelijke, diabetici met raad en daad by te staan. Sindsdien worden in Aalst in de feestzaal van het stadhuis - regelmatig informatieavonden georganiseerd door B.V.S.-Aalst, in samenwerking met het stadsbe stuur. Op 9 mei e.k. om 19.30 u. behandelt dr. Prof. De Leeuw Yvo er het thema «Nieuwste inzichten in de diabetesbe handeling». Hierbij enige toelichting door dhr. De Neef Victor, voorzit ter van de plaatselijke afdeling (Verbindingsstraat 27, 9440 Erembodegem), tel.: 03/ 70.12.23. «De afgelopen tien jaar zijn een bijzondere goede periode geweest voor de diabetes re search. We zijn een heel eind verder gekomen met onze ken nis over de oorzaken van dia betes en de manier waarop de ziekte het beste kan worden behandeld». Bij deze research wordt nu erfelijkheid een belangrijke rol toegeschreven bij het veroor- zaken van diabetes, ook be paalde virussen en antistoffen. In afwachting van deze ontwik kelingen kan worden gemeld, dat er apparaten beschikbaar komen, die voortdurend insuli ne toedienen. Dit is van be lang, omdat hierdoor het risiko op mogelijke komplikaties door diabetes, zoals blindheid en verminderde nierfunktie kan worden vermeden. Ook wordt nog steeds doorgewerkt aan het model van kunstmatige pancreas: een apparaat dat steeds maar weer de hoogte van de bloedsuiker registreert en automatisch insuline in de bloedstroom afgeeft, als daar behoefte toe is. B.V.S.-Aalst-voorzitter De Neef hoopt dat met het tema «Nieuwste inzichten in de dia betesbehandeling» - dat door gastspreker dr. prof. De Leeuw op 9 mei e.k. om 19.30 u. in de feestzaal van het Aal- sters stadhuis wordt behan deld - bij vele groot-Aalste- naars de belangstelling is ge wekt en dat hij hen talrijk mag begroeten I D.B. In de Europese Gemeenschap zitten 16,7 miljoen mensen zonder werk. Onder hen 7 mil joen vrouwen. De werkloos heid is het hoogst in Ierland en het laagst in Luxemburg Bel gië komt op het üjstje op de vijfde plaats. De Europeanen eten gemid deld 14 kilogram kaas per jaar en per hoofd. Maar de Fransen zijn de echte koplopers met liefst 21,3 kilogram per hoofd en per jaar. In Engeland is men dan weer niet zo goed gesteld op kaas en daalt het gebruik tot 6,5 kilogram en in Ierland zelfs tot 3,4 kilogram fcper hoofd en per jaar. Het Japans ministerie van Bin nenlandse Zaken organizeert voor de achtste maal een op stelwedstrijd voor jongere in woners van de Europese Ge meenschap. De titel van deze wedstrijd is «Japan en Europa: op naar de 21' eeuw». Inzen ders van de 55 beste opstellen krijgen een studiereis naar Ja pan aangeboden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 3