Hoe Aalsterse Teledienst groeide... Hulpverlening binnen TELEDIENST vandaag Aalsters karnavalnieuws Boerenkermis te Aalst, met Jeugdatelier Klakson en Jamjamklub Ballonnetjes naar Nederland Jamjamklub Aalst nodigt uit... Zomerreis naar Levicotherme (Italië) 2 - 20.6.1986 - De Voorpost Het begon allemaal in september 1980. Naar aanleiding van een informatie-avond door Piet Roggeman, voorzitter van Teledienst-Dendermonde, werd er een denkgroep opgericht. Men splitste zich daarbij op in twee werkgroepen: de ene zou de idee uitwerken van een tweedehands winkel, Teleshop, en de andere ging op pluralistische basis de oprichting van een Teledienst voorbereiden, nl. het opstellen van de statuten en de vrijwilligerswerking. Op 17 februari 1981 kreeg Teledienst het juridisch statuut van een v.z.w. op de stichtingsvergadering in de trouwzaal van het stadhuis. Het staatsblad van 7 mei 1981 vermeldt 34 stichtende leden, waaronder allerlei verenigingen uit het Aalsterse, zoals mutualiteiten, sociale diensten, groepen uit gezondheids- en welzijnszorg, kulturele verenigingen, service-clubs, enz... Huisvesting en permanentie steun uitbleef. Toch hebben huis van Teledienst. Doo „0„ organisaties en privé-personen Vanaf 2 februari 1982 werd hun steentje bijgedragen. De een maatschappelijk werker en were samengesteld uit 14 be- overheidsslJcun '®as een b^JT d hetze|fde ST' "ert5e°„wSS°„ «n vaste be- B.T.K.-ptojekt opgenomen. roepskracht 'maatschappelijk van organisaties en diensten en J vrijwilligers. De koördinator erK aan te werven- van de denkgroep werd aange- duid als eerste voorzitter. Maatsehappebjk werker Vanaf 1 mei 1981 werd er een Ondertussen werd er dan ook huis gehuurd voor Teledienst een B.T.K.-projekt ingediend in de Withuisstraat 4 te Aalst, dat in augustus 1981 werd De ligging ervan was geschikt: goedgekeurd. Dit liet een ^ae dicht bij het centrum van de meer bestendige onthaalploeg erkennen als een fihaal van stad eu bij de tweedehands- met kontinulteit en koördina- Teledtenst-Gent (28/l/84)^De. winkel. De eigenlijk werking tie toe. met telefoon en onthaal ter Na de eerste overbrugging Erkenning Na diverse onderhandelingen en met de steun van Tele- dienst-Gent en -Kortrijk en de Federatie van Autonome Cen- Minister R. Steyaert Teledienst-Aalst te ze erkenning hield in dat Tele dienst vanaf 1 februari 1984 plaatse startte op 1 juni 1981. door vele vrijwilligers voör de een subsidiëring kreeg van on- Aanvankelijk warei het vrij- permanentie, nam vanaf 1 ok- 63% de .9?°kost willigere die instonden voor de tober 1981 één vrijwilliger van «fa mmiBehappehik wer- permanentie tijdens de voor- (maatschappelijk werker) deze 1 februari 1984 riene openingsuren. Om de dienst op zich, bijgestaan door werkl ,één dienst bekend te maken, werd een bediende en een klusjes- ™rk" ln vast d"™stverband. een folder verspreid vooreerst man met B.T.K.-statuut. Er Teledienst kreeg er na de vrij- per brief, en daarna via wacht- kon nu meteen begonnen wor- willigerswerking een extra op kamers van artsen, andere den met een beroepsmatige dracht als centrum voor maat- zelfstandige beroepen, info- aanpak. Tevens kon de wer- schappelijk werk (ombuds- stands van de aangesloten king van het Consultatiebu- dienst) bij. diensten en organisaties. reau voor Levens- en Ge- Deze folders deden ook een zinsbegeleiding (nu: Centrum Zo groeide de realiteit van beroep tot financiële steun, voor Levens- en Gezinsvra- Teledienst welke geen misre- daar er van overheidswege gen) weer starten binnen het kening is geweest te oordelen naar het aantal oproepen en vrij willigersprestaties Rechteroever In september 1983 werd Tele dienst gekonfronteerd met zeer akute problemen op de rechteroever van Aalst. Uit verschillende kontakten bleek dat velen aldaar te kampen hadden met verschillende (dik wijls hoogdringende) proble men. De mensen van de rech teroever konden echter erg moeilijk of helemaal niet de stap zetten naar Teledienst in de Withuisstraqt. Daarom werd er geopteerd voor een dienstverleningsvorm ter plaatse. Om dit te realiseren werd in eerste instantie een B.T.K.-project ingediend. Er moest al even dringend werk gemaakt worden van de nodige huisvesting en infrastruktuur. Teledienst-Aalst startte op de rechteroever op 2 mei '84. Al snel bleek dat naast indivi dueel maatschappelijk werk een meer buurt(=groeps)ge- richte werking noodzakelijk Aalst. De jonge verkeersbrigadiers of klaarovers op de pui van het Aalsterse stadhuis, (a) Als we alles samenvatten kun nen we konkluderen dat Tele- dienst-Aalst nu een drieledige werking heeft: de vrijwilligers werking, het centrum maat schappelijk werk en de buurt huiswerking. LH Teledienst is een kontaktplaats waar mensen zonder onderscheid van levensvisie of sociale positie terecht kannen met hun vragen en moeilijkheden. Via informatie, advies, bemiddeling bij andere diensten, verwijzing naar meer gespecialiseerde diensten en psycho sociale begeleiding wordt gepoogd, in samenwerking met de hulpvrager, een oplossing te bieden voor zijn/haar specifieke moeilijkheden. De hulpverlening is anoniem en gebeurt in hoofdzaak door vrijwilligers en maatschappe lijk werkers. Momenteel heeft Teledienst 1 maatschappelijk werker in vast dienstverband. Voor de buurthuiswerking loopt een B.T.K.-projekt waarin 1 maatschappelijk werker tewerkgesteld is. De administratie wordt verzorgd door een bediende met D.A.C.-statuut. Daarnaast kan men terugval len op het team van het 'Cen trum voor Levens- en Ge zinsvragen' (psycholoog, arts, jurist,...). Ieder die gekonfronteerd wordt met moeilijkheden, on geacht van welke aard, kan tijdens de openingsuren te recht in Teledienst. De hulp vrager wordt er opgevangen door de maatschappelijk wer ker of de vrijwilliger van per manentie, die een eerste op vang biedt en een eerste pro bleemexploratie doet. Afhankelijk van de problema tiek wordt de hulpvraag ofwel onmiddellijk behandeld ofwel later ofwel - mits akkoord van de hulpvrager - doorverwezen naar een andere dienst. Kenmerkend voor Teledienst is eveneens dat wij samen werken met plaatselijke initia tieven en overkoepelende or ganisaties. Met de hulpverlening wordt gepoogd de aangemelde situa ties in al hun aspekten door te lichten met de bedoeling te komen tot een diagnosebepa ling om van daaruit een hande lingsplan op te stellen naar de konkrete hulpverlening toe. Tot daar enkele belangrijke krachtlijnen in de werking van Teledienst. Hoe deze worden gekonkretiseerd binnen de doelstellingen van de werking pogen wij hierna weer te geven. Vrijwilligerswerking In Teledienst wordt veel be lang gehecht aan de vrijwilli gerswerking. De grondidee van Teledienst is immers vrien den- en burenhulp stimuleren en dit door de mensen per soonlijk aan te spreken alsook door informatie en bekendma king via folders, pers, vrije radio's... Het is onze betrachting dat elke burger van onze stad een weinig aandacht en inzet wil opbrengen voor zijn buren! Teledienst-vrijwilligerswer- king is een praktische hulp dienst die zich tot doel stelt de geest van onderlinge hulp te bevorderen door het organise ren van vrijwillige hulp aan mensen in nood. Het gaat vooral over hulpver lening bij dringende, tijdelijke en praktische noden. De werking van Teledienst- Oilsterse Auvend in de Mikis Club Zaterdag was er een enige Aalsterse avond boordevol Aalsterse humor in de Mikisclub. Presentator keizer Kamiel mocht er heelwat oud-karnavalisten verwelkomen. We kregen een Aalsterse avond zoals die vroeger moet geweest zijn te zien en te horen. We zagen Netteken, een kranige zestig plusser die met haar zoetgevooisde stem de hele zaal kon boeien. Odilon Mortier zong over *zen ieneg Oiljst» en de Draeckeniers konden iedereen bekoren met hun sterk komisch nummer. Ook ketje Doelman was van de partij. In de stijl van zijn Brusselse voorganger bracht hij gedichtjes. De Sjieperekes zorgden voor een prachtige play-back en ook Prins Patrick I zorgde voor een steengoed optreden. Dit weekend Op zaterdag 21 en zondag 22 juni heeft hel volleybaltornooi plaats van A KV de Strootloeipers. Het tornooi staat open voor kamavalverenigingen. Het wordt gespeeld op de terreinen van de Heilig Hartkring, Dr. De Moorstraat te Aalst. Aalst. Roeidsel zette een punt achter de karnavalaktiviteiten voor het seizoen 1986. (a) AKV De Berkes van Sint-Anna In de Sint-Martinuskring, Zoutstraat te Aalst heeft op zaterdag 21 juni vanaf 13.30 uur een eetfestijn plaats, georganiseerd door de Berkes van Sint-Anna. Tentoonstelling :an vrijdag 4 tot en met zondag 27 juli heeft in de Belfortzaal te Aalst een tentoonstelling plaats over karnaval. Karnavalmarkt Op zaterdag 5 juli heeft een karnavalmarkt plaats te Aalst waarop alle kamavalisten van harte welkom zijn. Men kan er oude kostuums, zelfklevers, isomokoppen en ander materiaal uit vervlogen tijd zien en kopen. AKV De Marcoentjes Op zaterdag 28 juni verwacht Johny Marcoen iedereen op de barbecue in de *Open heerd» in de Molenstraat. AKV De Novaf Op zondag 29 juni heeft in Aalst de missverkiezing plaats in de Sint-Annazaal. Ben je mooi en talentvol en van het vrouwelijk geslacht, dan kan je je kandidatuur sturen naar E. Medaerts, Steenberg 3 te Aalst. Voeg er ook een recente foto bij. vrijwilligerswerking kan verge leken worden met de vroegere burenhulp. Teledienst legt dc klemtoon op het helpen van mensen in afwachting dat een bestaande, specifieke aange wezen dienst kan helpen of in situaties waarvoor geen speci fieke hulp bestaat. Hoofdkenmerk is ongetwijfeld dat er wordt gewerkt met vrij willigers: mensen die bereid zijn zich gratis in te zetten voor anderen. Momenteel beschikt de dienst over een equipe van 60 vrijwil ligers. Een maatschappelijk werker is verantwoordelijk voor de koördinatie van de werking. Hij onderzoekt de hulpvragen: is het inschakelen van een vrij williger mogelijk? Wenselijk? Verantwoord? Samen met de hulpvrager wordt, via een telefoongesprek of meestal op de dienst zelf of via een huisbezoek, de konkre te vraag besproken. Hierbij wordt eerst nagegaan of geen andere hulpbronnen kunnen ingeschakeld worden en/of geen andere personen, zoals familieleden, vrienden, bu ren... kunnen aangesproken worden. Belangrijk hierbij is dat de hulpvrager duidelijk informa tie krijgt over mogelijkheden en werkwijze van Teledienst. Nadat de situatie grondig is verkend neemt de maatschap pelijk werker kontakt op met de vrijwilligers die eventueel in aanmerking komen voor de ge vraagde hulp. Veel belang wordt gehecht aan duidelijke afspraken i.v.m. de opdracht die hen wordt gegeven. Na het beëindigen van de op dracht wordt kontakt opgeno men en met de hulpvrager én met de vrijwilliger, teneinde de hulpverlening te evalueren. Bij langdurige hulp wordt ge poogd de vrijwilliger meer in tensief te begeleiden. Naast de kliënt-gerichte aktivi- teiten worden nog heel wat andere taken opgenomen door de vrijwilligers. Een vrijwilligster verzorgt een halve dag per week permanen tie in Teledienst. Zij noteert de hulpvragen en neemt, na overleg met de maatschappe lijk werker kontakt op met de vrijwilligers om aan deze vra gen een oplossing te geven. Zij verzorgt ook het onthaal van de mensen die naar Teledienst komen Enkele vrijwilligers bezoeken wekelijks bejaarden in een be jaardentehuis, en een equipe van vrijwilligers doet regelma tig vervoer. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de aktiviteiten voor vrijwilligers. Alle vrijwil ligers worden immers regelma tig uitgenodigd om deel te ne men aan deze aktiviteiten, deels vormend en deels ont spannend, en bedoeld als hulp en ondersteuning bij de uitoe fening van hun taak als vrijwil liger, maar tevens als kontakt- mogelijkheid met andere vrij willigers. Ten behoeve van de vrijwilli gers verschijnt ook tweemaan delijks het tijdschrift 'Informa- tiefje'. Hierin komen o.m. aan bod: informatie over de eigen dienst, nieuwe initiatieven of diensten in de regio, verslagen van vormingsaktiviteiten, ge tuigenissen van vrijwilligers,... Dit tijdschrift vormt aldus een aanvullende kontaktmogelijk- heid tussen de dienst en de vrijwilligers onderling. Daarnaast werken een aantal vrijwilligers ook mee aan fi- Ja, het is weer zo ver. Jeugdatelier Klakson en de alvast ook de allerkleinsten Jamjam-klub richten voor de vierde maal een boerenker- verwend- Vooral voor hen mis in. Deze fantastische manifestatie gaat door op zondag staan enkele Walt Disney 12 22 juni 1986 vanaf 14 uur in 'I Gareeltje, Beekstraat 84 te <?°°ald„ D"ck' Aalst. Inkom: 80 fr. gSmma P P Even grasduinen in het pro- semtombola met als hoofdprij- gramma: zen, twee gratis vluchten met aangenaam ontreden vnni-rion De hoofdattraktie van deze deze ballon. Jaja, u leest het van Jamei e dj cikeen boerenkermis is zeker het op- goed, als je één van deze schit- ^d 15 uur wiUen vetÏÏSen aten van een warme luchtbal- terende hoofdprijzen wint mag met buikspreken eoochelen Ion, met als extraatje een blik- je onmiddellijk mee de lucht e d in, maar geen nood: een auto staat in verbinding met de En ook de Aalsterse superfor- luchtballon en deze brengt je matie, de groep de Oude Snas, dan terug naar de plaats van is er vanaf 17.30 uur te beluis- het vertrek! teren. Op deze boerenkermis worden Wie van een beetje oude ro de mantiek houdt, vindt besli zijn gading in een vijftien oude volksspelen, o.a. ba schieting, ringwerpen... Dit alles terwijl je ook rust) kan genieten van een heerlijt Voor barbecue (aan de demokrat goed sche prijs van 200 fr.). moei Tenslotte kan je vanaf 20 in enkele kaartjes leggen, tijde de belotting. (inleg: 50 fr. 1500 fr. prijzen!). Inlichtingen: De Sadeleer E win, Geldhofstraat 120, Aals tel.: 053/78.33.78. nanciële acties ten voordele van Teledienst zoals bedelak- ties, kunstavond... Vanuit de konkrete hulpverle ning en de dagdagelijkse erva ring mogen we konkluderen dat Teledienst nog steeds een waardevolle taak vervult bin nen het welzijnswerk. Om de hulpverlening optimaal te laten verlopen is de beschik baarheid over een grote groep vrijwilligers noodzakelijk. Een sterke verscheidenheid zowel naar leeftijd als naar kapacitei- ten bevordert de mogelijkhe den tot hulp. Tot slot willen we even blijven stilstaan bij de mogelijke bete kenis van het vrijwilligerswerk binnen de hedendaagse werk loosheid. Werkloze mensen zouden door zich tijdelijk in te zetten in het vrijwilligerswerk, een zinvolle bezigheid kunnen krijgen. Een nieuw aanbod van geëngageerde vrijwilligers zou een waardevolle kans bie den om de hulpverlening door vrijwilligers uit te breiden en aan te passen aan de actuele vragen. Het spreekt vanzelf dat dit dient te gebeuren op basis van vrijwilligheid. Dit veronderstelt echter dat deze groep mensen geinfor- Aalst. Op het kruispunt van de Nieuwbeekstraat en de Arbeidsstraat gebeurde een meerd wordt over de verschil- spektakulair ongeval, (a) lende mogelijkheden en even tueel begeleid wordt bij de keuze. Hoe dit konkreet kan gereali seerd worden vraagt wellicht nog enig denkwerk en een goe de samenwerking met andere diensten. Een eerste aanzet kunnen de gesprekken vormen tussen alle Teledienst-verant woordelijken, georganiseerd - rahe, waaraan binnen de Federt onze dienst aktief medewer king verleent. LH Ook de zetel Aalst - Sint- Niklaas van de BBL is er zich van bewust dat kulturele akti viteiten moeten gestimuleerd worden en dat aandacht moet worden gewijd aan de jeugd. Aldus direkteur Elmar Baert bij de prijsuitreiking aan jon geren die op de Topdag deel namen aan door de BBL geor ganiseerde aktiviteiten. Naast de warmeluchtballon was er de ballonnetjeswed- strijd waaraan liefst 1200 jon geren hun kans waagden. De meeste ballonnetjes dreven af naar onze noorderburen. Lau reaat werd uiteindelijk Kristof Mariens uit de Blikstraat te Lede. Hij kon met een gloed nieuwe BMX-crossfiets huistoe. Aan de tekenwedstrijd namen 873 mededingers deel waarvan de jongste Frederik Van Nuf fel was, die deel uitmaakte vat de 25 geselekteerde inzendin gen. En tenslotte werd gesteld dat op de beide kamelen zowal 300 ritjes werden gemaakt. LH Voor de negende maal wordl de Houtlandse Kastelentocht georganizeerd te Moere en op zondag 29 juni. De deelne mers kunnen kiezen tussen drie afstanden 7, 17 en 37 kilometer langsheen kastelen en zullen er uitgebreid kunnen kennismaken met allerlei oude ambachten. Voor de eerste maal zal Nederland een internationaal zendingskongres voor Europe se jongeren plaatsvinden on der het motto Mission 87. Van 27 december tot 1 januari zal de jaarbeurs van Utrecht dc ontmoetingsplaats zijn voor een 10.000 tal jongeren uit heel Europa. Aalst. De zondagse boilers in het duivenlokaal Den Eeckhaut aan de slag. (a) Data: van dinsdag 1 juli tot en met maandag 14 juli 1986 Vervoer: de reis wordt gemaakt in een luxe-autocar, voorzien van bar, video en toilet. Er staan 4 uitstappen op het programma (inbegrepen in de prijs) een dag te Venetië dag aan het Garda-meer •k bergtocht op de Panarotta een halve dag te Trento, gelegenheid tot winkelen en bezoek aan wijnkelders van Cavit. Dagaktiviteiten: Je kan de ganse dag zwemmen en zonnen zoveel je wil. De dagen wanneer er geen exkursies zijn kan je tennissen (2 uur in de voormiddag en 2 uur in dc namiddag). Ook zijn een paar surfplanken permanent ter beschikking. Avondaktiviteiten: 's avonds kan je kiezen tussen verschil lende recreatiemogelijkheden als video, minigolf, tafelten nis, jazzdance... Ook worden party's, play-back en speia- vonden georganiseerd. De pr(js: Budget klasse: 16.000 F (inbegrepen: alle aktivi teiten zoals hierboven beschreven ook verzekering tegen over derden). Super-de-luxe-klasse: 17.000 F (inbegrepen: alle aktivitei ten zoals hierboven beschreven alsook: barbecue op de Panarotta, initiatie tennis en surf op de dagen dat er geen excursies zijn. Verzekering tegenover derden en persoon lijke verzekering en rcisbijstandsverzekering, Pizzaavond en gratis ingang in discotheek Wimpy's. Info: JAM JAM CLUB vzw. Leuvestraat 71, 9440 Erembodegem, tel. 053/78.33.78

De Voorpost | 1986 | | pagina 2