Weekblad van Het «Sociaal-medisch vademecum» als geschenk aan de Sint-Niklase bevolking Allemaal ambachtslui en gastronomen «Pinksterplan Schapen onderhouden wegbermen in Stekene Uniek projekt De Voorpost B27JUNM899 NR. 29 - 39 F WRotary-initiatief krijgt bestendig karakter Stekene. Al deze mensen werken intens mee aan het welslagen van het op 23 en 24 augustus te houden «ambachtelijk weekendhet belangrijkste toeristische evenement in 't Land van Waas, dat ook een gastronomisch tuintje krijgt. Over deze manifestatie een bericht binnen in dit blad. (WV - foto Delro) Volgens S.G.A.-Waasiand |ln augustus krggen alle Sint-Niklazenaren (ook de mensen an Belsele, Nieuwkerken en Sinaai) een zo'n 72 pagina's lik boekje thuisbezorgd. Een zéér overzichtelijk opgevatte [ids voor wie om hulp verlegen zit, heel gauw het elefoonnummer van een of andere geneesheer-specialist i(j de hand hebben, dringend een beroep wil doen op een onthaalmoeder, enz. Het «Sociaal-medisch vademecum» voor Sint-Niklaas is aan de tweede uitgave toe en rolde lortgeleden van de persen b(j onze eigen drukkerij De Cuyper. Zaterdag jl. kon ten stadhuize vernomen worden dat dit voortreffelijk initiatief een bestendig karakter u%t. De Rotary Club wil elke vier jaar een herwerkte ditie tot bij de bevolking brengen. De eersteling kwam in 1982 op de proppen, nummer twee is klaar om verspreid Ic worden, de derde uitgave mag tegen 1990 verwacht rordcn. nood lenigen (dat Van 1982) voortdurend en gids die zichzelf respek- binnen handbereik hebben, iert kan niet zonder trefwoor- want je weet maar nooit wan- enregister. De index achter- neer je plots hulp nodig hebt. kan in het vademecum is dan Als de nood het hoogst is, is lok bijzonder nuttig. Van a tot het vademecum nabij. De om- Lvan «abortus (organisatie te- slag kreeg een gele tint, deze jen)» tot «zwangerschap (so- keer. De exemplaren die u in laai juridisch, materiële pro- handen krijgt zullen een gever lemen» toevallig, staat over niste omslag hebben, en dat Irie pagina's heel overzichte- verhoogt vanzelfsprekend de jk-alfabetisch bijeengeschikt duurzaamheid van deze gids. en drukklaar maken van zo'n publikatie. De Sint-Niklase Rotary Club, de vereniging die telkenjare de zo suksesvolle «loopbaanak- tie» ten bate van de laatste jaarsstudenten op het getouw zet, nam de uitdaging opnieuw aan, wil voor kontinuïteit in staan, sleutelde schrander aan deze gezondheids- en welzijns- handleiding. Dienstbaarheid primeert bij deze serviceklub, we schreven het al vaker. «Ser vice above all», zo verwoordde Jan Dujardin het zaterdag jl. bij de voortelling van het boekje op het stadhuis. En ook: «Wie het beste dient, «profiteert» het meest». Profi teren heeft in deze kontektst allerminst een pejoratieve bij klank, de term duidt erop dat men door zich ten dienste te stellen van de gemeenschap heel wat genoegdoening in ruil krijgt. Het vademecum kan immers bezwaarlijk anders dan als een verrijking voor de Sint- Niklazenaren worden be- waaier van sociale en medische diensten maken» en noemde het vademecum «een groot ge schenk aan de bevolking». Paul De Vidts voorspelde dat hijzelf ook in 1990, bij de voor stelling van de derde uitgave, als burgemeester de honneurs zal waarnemen op het stad huis. Toespraken werden die zater dag ook gehouden door past- voorattter Jan Dujardin, wiens hele familie het initiatief schraagde, en door intredend voorzitter Hubert Sion, die de door ziekte weerhouden huidi ge voorzitter Braeckman ver ving. Een delegatie van de Franse kontaktklub van Rota ry Sint-Niklaas, een groep uit het Franse Roubaix, had eraan gehouden, de presentatie van het vademecum bij te wonen. Het «Sociaal-medisch vademe cum» wordt op liefst 27.200 exemplaren gedrukt. De in breng van het sponsorship is wezenlijk: de Generale Bank- maatschappij, de Deposito- bank, verzekeringsgroep Win- terthur, Intermedico, binnen- huisdekorateurs M. Van Gars- se, verzekeringsmakelaars Cal- laert Van Bockxelaere, uit geverij-drukkerij De Cuyper en de Rotary Club van Rou baix waren de uitgave van het vademecum ten zeerste gene gen. Zoals gezegd mag u uw eigen exemplaar begin augus tus in uw brievenbus verwach ten. Een dokument om bij te houden, om te raadplegen, om bij de telefoon te leggen. W.V. De socialistische gemeenschappelijke aktie van het Waasland - een bundeling van SP, ABW en muntualiteit - heeft op een perskonferentie vorige maandag haar denkoefe ning gepresenteerd wat de neerslag van het recente Pinksterplan van de regering zal zijn op het Waasland. Opmerkelijk en in concreto voorspeelt de SGA-Waasland dat volgend jaar zo'n 3000 arbeidsplaatsen zullen verloren gaan, wat niet weinig is in een streek die al zo zwaar getroffen wordt door de krisis. Likwidatie van Boel? Tegen eind dit jaar eist de regering, aldus SP-volksverte- genwoordiger Freddy Wil- lockx, een daling van de te werkstelling met zo'n 3000 eenheden. De algehele schuld bij de regering te leggen is volgens hem oneerlijk, wel het feit dat de nationale overheid wil profiteren van het gebrek aan bestellingen om de kraan van de scheepsbouwdotaties toe te draaien met het gevolg dat er voor 1986 geen centiem meer voorhanden is opdat Boel een aantal bestellingen zou binnenhalen. Volgens Freddy Willock zullen ingevol ge het spaarplan verdere af vloeiingen nodig zijn. «Met een beperkte scheepsbouwka- paciteit kunnen de reders min der schepen bestellen, hebben zij minder geld nodig en kun nen de dotaties achterwege blijven. Flagrant vergeet men de zware sociale kost van de bijkomende werkloosheid staat in de nota te lezen en de SP-volksvertegenwoordiger besloot dit eerste hoofdstuk met te stellen dat de regering de Boelwerven geleidelijk wil likwideren. Tckstiel, kleding en bouw «Het Waasland, aldus ABW- sekretaris Julien Van Geerts- om, was vroeger een textiel- en breigoedstreek bij uitstek». Volgens hem trof de krisis in deze sektor het Waasland hevi ger dan weer waar ook. Recent nog Raxar en Neirinck-Hol- voet. Het textielplan van ge wezen minister Willy Claes wordt verder uitgehold; de for faitaire vergoeding voor werk lozen uit de sektor wordt afge schaft en het brugpensioen wordt op de helling gezet. Via het aankopen aan een zacht prijsje van overheidsaandelen zal het textielpatronaat ratio- naljsering met verlies van ar beidsplaatsen kunnen door voeren. Volgens Julien Van Geertsom zal de bouw in de komende jaren ook geen heropleving kennen. Vooreerst is er de ver hoging van 6 naar 17% van de BTW vervolgens de drastische vermindering van de openbare investeringen en ten slotte het doorschuiven van een aantal lasten gekömbineerd met het verminderen van een reeks in komsten van de gemeeqten zal deze laatsten nopen tot het uitstellen van werken en nuts voorzieningen. Dit zal op nieuw heel wat bouwvakkers hun job kosten en de Wase syndikale kamer van het bouw bedrijf schat dit aantal op niet minder dan duizend. Reeds in het recente verleden, nml. tus sen '80 en '84 werd de Wase tewerkstelling in de bouw ge halveerd (van 6000 naar 3000). Wat het onderwijs betreft zul len, volgens de SGA, zo'n 110 voltijdse opdrachten verdwij nen. Ook zal de vrije keuze voor de ouders tussen de schoolnetten meer en meer af gebouwd worden en wordt het VSO, waar de leerling centraal stond, afgebroken. nt-Niklaas. De tweede, herziene uitgave van het Sociaal-medisch vademecumwordt tens Rotary door Jan-Lodewijk Dujardin overhandigd aan burgemeester De Vidts. de burgervader kreeg het allereerste exemplaar (Iv) je allemaal in deze hand- ding vindt. Het telefoon- mmer Van de huisartsen en italiteiten staat erin, je ver- emt wie zich met hulp aan bandikapten inlaat, de ere- insten werden in een apart kje vermeld, de instanties E n en voor gepensioneerden B sgen een eigen hoofdstukje, spreekuren van de huisart- i werden in een tabel afge- ikt, enz. Va !t «Sociaal-medisch vademe- Vafn» bundelt èl wat Sint-Ni- op het vlak van gezond- G idszorg en maatschappelijke Tstand te bieden heeft, en dat |kt danig veel te zijn. De Ra '«ring heeft geleerd dat heel ch< 1 Sint-Niklazenaren het lim ckje met de grijsblauwe kaft Rotary dient André Bayer, Jacques De Schepper, dr. Paul Deschep- per, Jan-Lodewijk Dujardin en G. Jacquet de Havesker- ckc, dat is het kwintet Rota- riers dat koortsachtig en kwiek aan de realisatie van dit vade mecum gewerkt heeft. Zo'n projekt brengt je niet zonder ontzettend veel inspanningen en mits het opofferen van heel wat vrije uurtjes tot een goed einde. Samenvatten, herschrij ven, bijeenschikken, kompile- ren, rekening houden met veel gevoeligheden en bovenal er zorg voor dragen dat de bevol king vlot wegwijs raakt uit de voorgelegde informatie. Een krachttoer, het samenstellen schouwd. Ook de vriendschap tussen de leden van de Rotary Club on derling diende als richtsnoer om dit projekt tot een goed einde te brengen, zo werd za terdag terecht gesteld. Een sterk staaltje van samenwer king dus,' dat resulteerde in een uiterst nuttige publikatie. Geschenk aan de bevolking Ook burgemeester Paul De Vidts, zelf medestichter van Rotary in Sint-Niklaas en nu erelid, beklemtoonde de dienstvaardigheid van de leden van deze serviceklub. Hij had het over «de eminente kompe- tentie en de grote inzet van enkele van onze medeburgers die Sint-Niklaas tot een rijke Het is sommige Stekenaren wellicht reeds opgevallen dat er de laatste tyd weer grazende schapen in kudde langs de rustige wegen van de gemeente te zien zijn. De romantiek die terugkeert? Achter dit idyllische beeld tjjd steekt echter heel wat meer dan louter romantiek: het is de nieuwe vorm van be rmbeheer in Stekene. In Stekene is men van start gegaan met een uniek projekt: het onderhouden van de ber men door een kombinatie van afmaaien en het later afgrazen door een kudde schapen onder leiding van een gemeente-per soneelslid in DAC-verband. Het was Leefmilieu Stekene die met het projekt aan de oppervlakte kwam, toen bleek dat het voorontwerp voor het wegbermdekreet van gemeen schapsminister Akkermans op nogal wat negatieve reakties stuitte. Vooral de Vereniging voor Openbaar Groen en de Vereniging van Steden en Ge meenten stelden dat dit besluit zwaar op het gemeentebudget zou gaan doorwegen. Leefmilieu was van oordeel dat milieuvriendelijk benflbe heer slechts mogelijk is als het betaalbaar is en keek uit naar een tussenoplossing dat na tuurvriendelijk en betaalbaar was. Omdat bermen vroeger als hooiland en als graasgebied voor schapen werden gebruikt en omdat bestuurslid Noens reeds enige ervaring had opge daan via het beheren van de dijken langs de Stekense Vaart werd dus in die richting gezocht. Unie i projekt Met een kudde schapen rond trekken langs de bermen is echter niet meer rendabel: Lr\ n y-ii l i- j TTSeen schaapherder kan daar Pt-Niklaas. De Rotary Club realtzeerde dank zij de inbreng van enkele eminente nog van leven. Temeer daar onsors en middels veel inzet en enthousiasme de tweede editie van het «sociaal-medisch men een kudde langs de wegen kmecum» (Iv) schapen omwille van de ver keersveiligheid. Daarom werd gedacht aan sa menwerking met het gemeen tebestuur. Vooraleer konkrete plannen voor te leggen aan het schepenkollege, onderzocht Leefmilieu of en hoe het kon en werd toelating gevraagd aan de bevoegde ministeries. Pas nadat het wegbermbesluit werd bekrachtigd, deed Leef milieu z'n voorstellen aan het Stekense schepenkollege. Er ging dus een ernstige voorbe reiding aan vooraf, waaraan zowel de heer Noens als de technische dienst van de ge meente betrokken waren. Maar nu is te Stekene dus een uniek projekt van start gegaan, dat belangstelling geniet van wege zowat alle Vlaamse na tuurbehoud- en milieuvereni gingen. Leefmilieu Stekene heeft, in nauwe samenwerking met de Stekense natuurgidsen, het op zich genomen om dit projekt te begeleiden. Zo zul len de CVN-gidsen voortdu rend de flora in de wegbermen inventariseren teneinde de in vloeden van het «nieuwe» be heer te meten op wetenschap pelijke basis. Leefmilieu Ste kene zal de bevolking informe ren én zal de ervaringen opge daan met dit projekt kenbaar maken in de brede kring van natuurbeschermings- en mi lieuverenigingen. Beter met schapen Zo'n honderd jaren geleden was het normaal dat het hooi langs de bennen dat door de landbouwers zelf werd geoogst, door de schaapher ders werd gebruikt als voedsel... Ook in de landbouw haalde de Vervolg op blz. 4 Meer en minder voor de Wase gemeenten Konkreter maar ook gemakke lijker te berekenen zijn de ge volgen van de regeringsmaat regelen voor de Wase gemeen ten. Samengevat komt het erop neer dat zowel de ge meentebesturen als de OCMW's de eigen financiële middelen zullen moeten aan spreken om de meerkost van de alternatieve arbeidscircuits (DAC en BTK) te betalen en dat anderzijds, gezien de ver minderde overdracht via het Gemeentefonds, de Wase ge meenten minder geldmiddelen in kas zullen krijgen. Voor wat de tewerkstelling be treft zullen alle Wa gemeen tebesturen en OCMW's samen zo'n 88 miljoen meer moeten uitgeven. De cijfers werden berekend op het huidige te- werkstellingspeil en de samen stelling m.a.w. men mag zich verwachten dat zgn. «dure» DAC'ers en BTK'ers zullen afgestoten worden met het ge volg dat het toegestane kader uit elkaar zal getrokken wor den en op het vlak van niveau een dalende inhoud zal kennen. Het blijft een open vraag of de gemeenten zullen moeten ver hogen. De meer-uitgaven inza ke tewerkstelling en de min- der-inkomsten via het gemeen tefonds (-8% in 1987 t.o.v. 1986) zullen ongetwijfeld voor een deel gekompenseerd wor den door een herschikking t.t.z. een vermindering van de rente die moet betaald worden aan het Gemeentekrediet. Vooralsnog kon Freddy Wil- lockx hieromtrent uiteraard geen preciese cijfers geven. Wie de Wase gemeentepolitiek van nabij volgt, weet dat Sint- Niklaas goed bij kas zit en dat belastingsverminderingen in de toekomst alsnog mogelijk zullen zijn, terwijl in Lokeren toch zal gepoogd worden om in de komende jaren een substan tiële belastingsdruk door te voeren. De komende weken en maanden zal er in elk geval druk gerekend worden. Sociale gevolgen Zowel algemeen sociaal, de vrouwen, de bruggepensio neerden en de werklozen wor den, volgens de SGA, zwaar aangepakt. Magda De Meyer (SV-Socialistische Vrouwen) stelde duidelijk dat de Wase Staatssekretaris voor Emanci- Vervolg op blz. 4 moet beperken tot 100 200 Stekene. «Gemeentelijk herder» Danny Van Belleghem met z'n kudde schapen (gm)

De Voorpost | 1986 | | pagina 1