fX rv.? PEDILUX Aalsterse Industriële Hogeschool van het Rijk zette nieuw akademiejaar plechtig in Lawaai, bloed en blubber, afvalstortingen Wegenbouw/machines kwamen... maar vertrokken in Gijzegem In Me Jozef Van Overstraeten KERKSTRAAT 18 AALST Milieuhinder in Bergemeersen Is U kandidaat prins karnaval? Wie wordt Ajuinprins, Ajuinkoningin, Ajuinprinses? Een stukje Chinese Muur in Aalst O51 p De Voorpost VRIJDAG 10 OKTOBER 1006 30' JAARGANG NR. «0 - 38 F S^^-SS GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 Onder zeer grote belangstelling greep op maandag 6 kabinetchefs en ambtenaren generaal sprak Mevj\ A. De Daarin beklemtoonde ze het oktober in de stadsfeestzaal te Aalst de opening plaats van Macht, le schepene van de stad Aalst, in opdracht van de belang van de relatie «School- het akademiejaar 1986-1987 van de I.H.R.-C.T.L. In heer Burgemeester, ook aanwezig, het welkomstwoord Industrie» en sprak lovende- aanwezigheid van minister L. Waltniel, vice-voorzitter uit. en stimulerende woorden uit van de Vlaamse Executieve, volksvertegenwoordigers, aan adres van het perso neel dat verantwoordelijk is voor de opleiding van de jonge lui. Na een inleidend woord door de adjunct-directeur Ir. R. Hauspy, betrad V.E.M. Guy Verhofstadt als feestredenaar het spreekgestoelte. In zijn be kende stijl schrikte hij er niet voor terug de naakte waarheid in verband met het weten schapsbeleid in België naar voor te brengen. Het totaal bedrag dat nu aan wetenschap pelijk onderzoek wordt be steed bedraagt slechts 1,6% van B.N.I. aldus de V.E.M., in tegenstelling met onze buur landen waar dit 2,6% of meer bedraagt. Hij opende echter gunstige perspektieven daar er zal naar gestreefd worden dit bedrag op te trekken tot 2% van het B.N.I. Spreker had zeer veel bijval met zijn uit eenzetting wanneer hij besloot met een rooskleurige blik op de toekomst. Vervolgens kwam de heer Dr. D. Danneels, werkleider aan de I.H.R.-C.T.L. aan het woord met een lezing over «Chemisch meten rond de Eeuwwisseling - een blik op de toekomst». Spreker legde hier vooral de nadruk op het gebruik van de computer in het laboratorium en de daarmee gepaard gaande automatizering. Hij behandelde eveneens de vraag op welke wijzen wij de studenten van vandaag effek- tief kunnen voorbereiden op het meten van morgen. De nadruk werd hier vooral ge legd op de up-to-date uitrus ting van de laboratoria zoals dit in de I.H.R.-C.T.L. wel degelijk het geval is. Vervolgens kwam Ir. W. Ver heugen, direkteur van de in stelling aan het woord. Hij belichtte 10 jaar I.H.R.- C.T.L. een kort maar boeiend stukje onderwijsgeschiedenis. Dat sedert 1977 deze Indus triële Hogeschool een opmer kelijke evolutie kent, zowel op nationaal als internationaal vlak hoeft geen betoog. Het steeds maar toenemend aantal studenten, zowel te Aalst (waar hel aantal verdubbelde), als te Gent, waar er opnieuw 140 meer werden ingeschreven als vorig jaar, is een bewijs van de degelijkheid en het toe komstgerichte onderwijs dat aan deze Hogeschool wordt verstrekt. Onder warm ap plaus verklaarde de heer W. Verheugen dan het akademie jaar 1986-1987 voor geopend. Aalst. Bij de opening van de Hogeschool luisterde men met veel interesse naar de toespraken (a) Is het momenteel stiller rond milieuhinder van Rendapart, van de bewoners van de Bergemeersenwijk kan bezwaarlijk hetzelfde gezegd worden. In Bergemeersen- en Bieststraat worden inderdaad heel wat klachten geuit. Enerzijds heeft men geen sonometer nodig om vast te stellen dat er geluidshinder komt uit het nieuw siloblok van Amylum langsheen het goederenstation Aalst-Oost. En anderzijds is er de Molenbeek, bevuild door blubber en bloed van het slachthuis. Bovendien stellen bewoners zich vragen over de vestiging van een container afvalbedrijf op de terreinen van de vroegere meubelfabriek Juvo. Tot grote voldoening van de inwoners bood Betonwegen- bouw zich op 18 september te Gijzegem aan om in de Lange Haagstraat, Drap- en Waterstraat een 4 cm dikke asfaltlaag te gieten. Er werd inderdaad aangerukt met een indrukwekkend machinepark zodat de overlaging in de kortste keren kon worden verwacht. In de gemeenteraad interpel leerde Roger D'Hondt over deze situaties. Biezonder krachtige motoren produceren dusdanig geluid dat met open venster slapen er niet meer mogelijk is. En wordt men vroegtijdig wakker dan moet men gewoon uit bed En over de hinder van de Molenbeek wil D'Hondt vernemen of er daaromtrent reeds onderzoe ken zijn ingesteld En over het afvalbedrijf heeft D'Hondt vernomen dat alhoe wel het bedrijf niet over de nodige vergunningen beschikte men reeds het middel vond om voetweg nr. 108 af te sluiten met een ijzeren hek Wat voor de bewoners geen best voorte voordeel van de exploitant als van de bewonars van de wijk. :r plek! afval is gestort Het bedrijf is gelegen in een KMO-zone en er werd een aanvraag tot ex ploitatievergunning gedaan. Eerlang zullen tal van diensten (waterzuivering, stad, provin cie, GOMOV) een advies moeten geven en een openbaar onderzoek moet dan volgen. D'Hondt wenst daarenboven dat het stadsbestuur een pre ventief onderzoek zou instel len om nieuwe milieudelikten te voorkomen. Zowel in het Elf blijft het narrengetal. Op de elfde van de elfde maand start dan ook het nieuw karnavalseizoen. En de zaterdag eropvolgend, op 15 november heeft voor de 13c maal de verkiezing plaats van Prins Karnaval van Oost-Vlaande ren. Deze verkiezing heeft plaats onder de bescherming van de Belgische Nationale Unie van het Nationaal Komitee - Comité National. Ieder op die datum titeivoe- rend prins van een stad, gemeente, deelgemeente of wijk mag zich kandidaat stellen voor de provinciale titel Inschrijvingen worden evenwel slechts aanvaard tot uiter lijk 1 november Ook van verenigingen aangesloten bij de Nationale Unie, Vlaams Gewest. Ter gelegenheid van deze verkiezing wordt aan een afgevaardigde van elke aanwezige vereniging tijdens het verkiezingsfecst een ingelijste reproduktie van een pente kening aangeboden. Toegangskaarten zijn reeds nu ver krijgbaar aan de prijs van 100 fr. De verkozen prins ontvangt alleszins mantel, muts, lint en scepter in dc Oostvlaamsc kleuren. Tijdens het feest wordt ook de «Doctor Humoris Causa» van de Gaa-Lowies verkozen. Kandidaturen zowel voor dc titel van prins als voor die van «doctor» kunnen worden ingestuurd. Dc verkiezing heeft plaats in de feestzaal van het HRITO in de Welvaartstraat 70. Kaarten van 100 fr. zijn in voorverkoop te bekomen in het sekrelariaat, Postbus nr. 1 te Aalst. Tel. 053/21.02.11. Daarheen kunnen ook de kandidaturen worden verzonden. Een MER Schepen van Leefmilieu André Doorns stelde dat het hinder end geluid komt van het nog niet afgeschermd transportsys teem aan het silohok gekop peld. Nog deze week zou daar aan verholpen worden. Ander zijds stelt de schepen dat Amy lum bereid is tot het laten opstellen van een «MER», een milieu-effekten-rapport Wat betreft de lozingen in de Molenbeek geeft de schepen toe dat interpellant het bij het rechte eind heeft. Er werden inderdaad heel wat klachten genoteerd. Er werd gevraagd dat AROL - de Administratie Leefmilieu en Ruimtelijke Or dening - een onderzoek zou instellen en ook bij de VWZ - de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij - werden inlichtingen ingewonnen. Het stadsbestuur hoopt dan ook op een spoedige oplossing. En wat betreft het kontainer- bedrijf dat kreeg van de be stendige deputatie een exploi tatievergunning voor twee jaar. Wel mits ondertussen een andere vestigingsplaats te zoe ken. Wat gebeurde. De hoofd zetel van het bedrijf was im mers elders. «De afsluiting van de desbe treffende voetweg gebeurde juist om illegale stortingen te voorkomen. De sleutel van het hek bevindt zich trouwens in de stadsmagazijnen» zegt sche pen Doorns. Finaal werd gesteld dat de bur gemeester door de leefmilieu- politie een verslag over de toe stand ter plekke zal laten op stellen. LH Als een donderslag bij klaar lichte hemel weigerde de firma echter de opdracht uit te voe ren als zijnde niet konform met de vraag van het stadsbe stuur. Waar gesproken was van 4 cm asfalt bleek echter dat het wegdek dermate was, dat op sommige plaatsen tot het driedubbele zou moeten worden gegoten. De firma stel de dan ook voor de kostprijs op te maken per m3 gestort asfalt. Het werd echter een maat voor niets, want reeds de volgende dag zagen de bewo ners de machines vertrekken. Zeer tot hun ongenoegen. Vragen Raadslid Roger D'Hondt heeft daarbij vragen. Ondergrondse werken, aanbrengen van riole ringen en gootsteen en afschra pen van de asfaltlaag maken dat rioolputdeksels en deksels van privé-aansluitingen nu ver schillende centimers boven het wegdek uitsteken. Automobi listen zijn er dan ook aan per manente slalom toe. DeZe ob stakels werden met gele verf omlijnd en D'Hondt vraagt zich af of zulks erop zou wijzen dat de werken voor een lange periode werden uitgesteld? Voor de elfde maal zal de verkiezing plaats hebben van de Ajuinprinses en -koningin. Toevallig een karnavaljubi- leum want in karnavalmiddens is het cijfer elf iets heel aparts. Bij de mannelijke kandidaten zal de titel van Ajuinprins voor de zevende maal op het spel worden gezet. Vorig jaar organizeerde de Orde van de Ajuinprinses zijn verkiezing in de Heilig Hartkring. Dit jaar werd geopteerd voor de ruimere zaal van de Keizershallen en wel op 14 februari e.k. De Ajuinenadel zal daar worden uitgebreid met enkele eenheden. Voorzitter Roger Berghmans hoopt met deze organisatie vooral het Aalsters karnaval een bijkomende impuls te geven. Heel wat vreemde delegaties zouden op de verkie zing present zijn. Dat staat nu al vast. Dc titel van Ajuinprins staat open voor mannelijke kandidaten vanaf 18 jaar. Vrouwelijke kandidaten van 18 tot 25 jaar kunnen meedingen naar de titel van Ajuinprin ses en de dames vanaf 25 jaar zijn welkom voor de titel van Ajuinkoningin. Van de kandidaten wordt verwacht dat ze naast een opgelegde proef, ook een vrij optreden brengen Voor een ruime prijzentafel zal worden gezorgd door de Orde zelf. Inschrijven kan bij Roger Berghmans, Gentsesteenweg 107 te 9300 Aalst (053/70.17.02). Tijdens dezelfde avond wordt ook de trofee van de Ajuinprinsen uitgereikt aan een verdienstelijk karnavalist. Inschrijvingen voor die trofee worden ingewacht op boven vermeld adres voor 31 december 1986. jjyj Heyman Zijn de grondwerken met kon form de opdracht uitgevoerd? Waarom werd Betonwegen- bouw niet tijdig van deze situa tie ingelicht? Waarom werd de firma weggestuurd? Hoeveel tijd geeft de schepen zich om een afdoende, regeling uit te werken voor overlaging? Mo menteel kan het water er niet wegvloeien. Onaangeroerd? Een 50 cm lang stuk ligt er maagdelijk onaangeroerd bij. Het deel namelijk van de Lan ge Haagstraat vanaf het fiets pad (de oude spoorbedding) tot aan de Drapstraat. Ook dit weggedeelte ligt. er barslecht bij. En bovendien vormt het een bocht en dus nog gevaarlij ker. Dit deel van de weg niet herstellen zou onbegrijpelijk zijn, zegt interpellant. Tenslot te vraagt D'Hondt of naast het goedgekeurd stadsaandeel van 2.579.000 fr er reeds goedkeu ring bekomen is van de hogere overheid voor de resterende 60% staatstussenkomst? Twee dossiers Schepen De Maght zegt dat er vopr de Langehaagstraat twee dossiers lopen. Een voor- totale vernieuwing van het wegdek en de riolering en een. tweede in verband met vorstschade. De verharding wordt echter gelegd in onderaanneming en het stadsbestuur onderhandelt dleen met één firma, deze die de aanbesteding «won». Het stadsbestuur waakt er evenwel over dat de werken konform de opdracht worden 'uitge voerd. Het niet konform zijn van de werken uitgevoerd door de onderaannemer, is een pro bleem voor de hoofdaanne mer. Als u deze regels onder ogen krijgt zouden de werken alleszins reeds moeten begon nen zijn. Dat er een stuk tussenuit valt komt omdat dat stuk vervat zit in het tweede dossier waarvan de data nog niet bepaald wer den. Tenslotte ontstaat er nog al wat geharrewar over het juiste eindpunt van de Lange Haagstraat. Het stadsplan zal dringend moeten worden na gekeken of gewoon bekeken om dit «probleem» op te lossen. LH Jozef Van Overstraeten. Een naam als een klok. Eveneans een stem als een klok die vele decennia over heel Vlaanderen te horen was. Een man wiens leven in dienst stond van een sterk Vlaanderen via ontvoogding door kulturele ontplooiing. Een kultu- reel werker bij uitstek die toerisme vooral zag als een middel tot kulturele verheffing van het Vlaamse Volk. In zijn dierbaar Haspengouw werd Jozef Van Over straeten op 2 mei 1896 geboren en na zijn leven quasi in zijn totaliteit te hebben doorgebracht te Aalst waarvan hij uiteindelijk ere-burger werd, overleed hij verleden zondagavond te Leuven in de universitaire kliniek in de gezegende ouderdom van 90 jaar. Een man als een boom die dan uiteindelijk toch geveld werd. Bijna staande. In het onderwijs Hij werd onderwijzer en regent en gaf decennia lang, tot aan zijn pensioenleeftijd, les in het Aal sters Koninklijk Antheneum. Maar de man studeer de verder en haalde licentiaatsdiploma's oudheid kunde en pedagogiek. Kultureel werker als hij was werd hij nauw betrok ken bij de stichting van de Vlaamse Toeristenbond die later zou uitgroeien tot de VTB-VAB, de meest belangrijke toeristenvereniging en automobilisten- bond. Als soldaat had hij vernomen dat een derge lijke vereniging zou worden opgericht en prompt kwam zijn telegram met «Ik doe mee». Hij deed uiteraard heel wat meer dan meedoen want hij werd achtereenvolgens hoofdredacteur, secretaris, afge vaardigd-beheerder en vanaf 1951 voorzitter. Op dracht die hij pas zou neerleggen in 1980. Tijdens zijn voorzitterschap ontstonden de «Wacht op de Weg», de «Vlaamse Wandelaarsbond» en het «Vlaams Verbond voor Heemkunde». Hij leidde niet alleen de vereniging doch publiceerde ook de «Gids voor Vlaanderen», de «Gids van het Walen land», de «Gids van de Nederlanden in Frans- Vlaanderen» en hij had als vaste rubrieken in «De Autotoerist» «Voor een beter en mooier Vlaande ren» waarin hij alle mistoestanden onverbiddelijk en zonder aanzien des persoons aanklaagde en «Wat betekent mijn familienaam?» Enkele jaren terug verloor Jozef Van Overstraten zijn echtgenote die hem niet alleen heel zijn leven had bijgestaan doch hem tevens de vrijheid had gelaten om zijn ideeën te realiseren. Het echtpaar dat woonde aan de Parklaan te Aalst had drie kinderen, twee dochters en Toon, de «beruchte» senator van Waals-Brabant. Van Overstraten was een strijdend Vlaming trots op de eigen taal en kuituur, geschiedenis en kunst. Unitarisme was voor hem «de schaduw over Vlaan deren» en het woord Wallonië nam hij nooit in de mond. Hij had het steeds over «het Walenland». Van Overstraten was een man van woord en daad maar in wezen een kunstenaarsziel die materiële problemen liever aan anderen overliet. En toen de krisis ook de VTB-VAB teisterde liet hij het roer over aan Richard Orient, een manager die het uiteindelijk ook niet zou maken. Paradoksen Was Jozef Van Overstraten een man uit één stuk, hij was tevens een vat vol paradoksen. Hij was voorzitter van de grootste automobilistenbond doch haalde zelf nooit een rijbewijs. Hij had het in zijn blad vaak over-gastronomie en kulinaire geneugten doch alkohol schuwde hij als de pest. Hij was wel voorzitter van een toeristenbond wiens reizen de wereld omspannen doch was buiten in de buurlan den nooit elders dan eens in Zuid-Afrika en eens in Thailand. Hij was de voorvechter van al wat Vlaams is doch koesterde zich liefst van al in «la douce France». Tevens was hij een van nature uit autori tair man die zijn echtgenote knielend zijn schoenve ters liet vastbinden en zijn gasten zonder te vragen wat ze wilden drinken ovomaltine serveerde. En een man die het uiterste van zichzelf eiste maar ook van de ondergeschikten het onderste uit de kan verlangde. Een man zoals Vlaanderen er alleszins te weinig heeft. Een man die nog vele jaren zijn sporen zal achterlaten. Al was het maar door zoon Toon. De begrafenisplechtigheden hebben plaats te Aalst a.s. zaterdag 11 oktober te 11 u. in de Sint- Martinuskerk. L.H. Aalst heeft sedert kort een unicum meer: een Chinees hotel. De vroegere herberg Taverne The Duke aan het Stationsplein werd immers ongebouwd tot een Chinees hotel-restaurant. Het kreeg meteen een erg toepasselijke naam «De lange muur» daarmee een allusie makend op de Chinese Muur, een veel bekeken en bezocht bouwwerk in China. Het spreekt vanzelf dat het restaurant zich vooral toelegt op de Chinese specialiteiten. Men opteerde er voor de Kantonese keuken. Het hotel-restaurant roept de Ooster se sfeer op en is meteen een ideale gelegenheid om eens een avondje uit te beleven in een heel aparte, echt ge zellige sfeer. JM Heyman

De Voorpost | 1986 | | pagina 1