niet uitgenodigd van feestkomitee SP-leden fen jaar na de dodelijke raid Rijksbasisschooi Erembodegem vijftie op sneeuwschool naar Ramsau Eme-Mere: Heemkundige kring wil kapel Hosselaer restaureren Wat is er van de kwestie met die honderd fr. van het OCMW? Zilveren LOL met LotjOnsLos O5-1 I -PUog De Voorpost 7 NOVEMBER 1» ïïsSsSSiili&s* «Hiet demokratlsch», stelt Mare Galle tad-minister, volksvertegenwoordiger en gemeenteraads- id Mare Galle interpelleerde in de jongste gemeenteraads- itling over het niet uitnodigen van SP-leden van het fcdelkijk feestkomitée op de vergadering van 2 oktober II. het vergaderlokaal van de dienst kuituur in de Katte- Jtraat. De brief uitgaande van schepen Vinck, feestleider Albert Cornand en sekretaris Jan Doorns vermeldde wel de leden van het feestkomitée» met als enig agenda punt «Nabeschouwingen 39* Jaarbeurs». Hire Galle stelt dat het hier l officiële brief geldt voor i vergadering die plaatshad een officieel gebouw. Zon iet te willen ingaan op de bepalingen van het kuituur-act betreurt intcrpellant dat eens ie meer blijk wordt gegeven kortzichtigheid. Aange- deze brief dd. 26.9.86 een mrheidshandeling is had kun- m verwacht worden dat die overheid ten aanzien van dorpspolitiek en per- toonlijke veten een zeer verhe- tot voorbeeld strekken- èhouding zou hebben aange- n. Galle stelt zich op een principieel standpunt en zegt dit het stedelijk feestkomitée «emanatie is van de ge- «ateraad. De samenstelling mis er dan ook op afge stemd. Niet steeds elk lid uit nodigen is willekeur. Ongeacht ook elke reden mag geen enkel lid onuitgenodigd blijven voor een officiële vergadering. Men moet eerbied hebben voor hen die «tijdelijk de minderster- ken» zijn. Maar schepen Juliaan Vinck zegt dat het hier om een voor bereidende vergadering gaat gevolgd door een algemene waarop dan iedereen wél uit genodigd werd. De voorberei dende vergadering was die van de werkgroep van mensen die aktief op de Jaarbeurs hadden meegewerkt en de SP-leden lieten verstek gaan. Alle komi- téeleden konden trouwens hun nabeschouwingen formuleren op de algemene vergadering zegt de schepen. Dat de SP- leden niet uitgenodigd werden is gebeurd om praktische en niet om politieke redenen. Maar Mare Galle wil zich niet met een kluitje in het riet laten sturen en aanvaardt dergelijke uitleg niet. De schepen heeft niet het recht te beslissen wie wel en wie niet zal uitgenodigd worden. Dergelijke selekteren kan de interpellant dan ook niet aanvaarden. Geen enkele demokraat in deze raad zou ermede akkoord mogen gaan, zegt Mare Galle, tenware deze die in een ander regime willen gaan leven». «Ons regime is goed», repliceert de burge meester. Raadslid Roger D'Hondt stelt dat het stadsbestuur de raads leden een duidelijke verklaring schuldig is en vraagt uitdruk kelijk wie beslist heeft dat be paalde leden niet zouden wor den uitgenodigd en op welke gronden dit gebeurde. Waren de SP-leden niet aktief tijdens de Jaarbeurs zelf uit protest tegen favoritisme, ze waren al leszins aktief betrokken bij de voorbereiding van de Jaar beurs en schepen Vinck werd op voorhand gewaarschuwd van het ondemokratisch karak ter van dergelijke maatregel. D'Hondt vraagt dan ook dat de raadsleden ten spoedigste een kopij van de verslagen van beide zittingen zouden krijgen teneinde zich een gefundeerd oordeel te kunnen vormen. Raadslid Patrick De Smedt zegt dat schepen Gilbert Bour- lon in een vergelijkbare situa tie alleszins korrekt blijft han delen. In de Jeugdraad werken de SP-leden niet (meer) mede maar ze worden wel steeds uitgenodigd. Burgemeester Uyttersprot rondt af en zegt dat de zaak verder zal onderzocht worden. LH Het is inderdaad al bijna 15 jaar geleden dat Gilbert Verbruggen, leraar van het 6* leerjaar aan de Rijksbasisschooi te Erembodegem, met een kleine groepje leerlingen op avontuur trok naar Ramsau in Oostenrijk. Dat kon toen nog voor minder dan 4000 fr. In de loop der jaren sloegen de prijzen echter uit de pan, en toen ook Norbert Swaelens zich voor de kar spande, richtten zij onder hun beidjes, met de hulp van de ouders, jaarlijks een ware mosselslag in om de prijzen van de sneeuwschool op het peil van ieders beurs te houden. Ze slaagden er zelfs in de kinderen volledig gratis naar Ramsau te laten vertrekken. Mede hierdoor is de groep kinderen sterk uitgebreid zodat quasi twee volledige klassen op sneeuwschool vertrekken. Ondertussen is de verbroedering met de Rarasauer jeugd zo ver doorgedreven dat vorige zomer een twaalftal Ramsauertjes van 7 tot 12 jaar oud, een week in Erembodegem verbleven. Tijdens deze week toonden de Erembodegemse leerlingen aan hun vriendjes dat ook een vlak land mooi kan zijn en werden uitstappen gemaakt door gans Vlaanderen. Ze werden zelfs ontvangen op de Oostenrijkse ambassade. Ook die kosten werden gedragen door initiatieven van beide onderwijzers en met de hulp van VOCO, de organisator van de sneeuwschool en garagehouder R. Steppe, die zijn buitenverblijf ter beschikking stelde als logies. Ondertussen is de mosselslag weer voorbij. 1.200 kg mosselen en 150 kg Vlaamse stoofkarbonaden werden aan de man gebracht. De sneeuwklassertjes van de R.B.S. uit Erembodegem maken zich reeds op om van 8 tot 19 februari de ski's aan te binden. Aalst. Een jaar geleden. Een zaterdagavond, kort voor het sluiten van de Delhaizezaak sloeg het noodlot toe. Gewapende mannen bestormen de parking en vallen de supermarkt binnen. Binnen enkele minuten worden een aantal mensen zonder meer neergekogeld. De paniek is groot. De gangsters, algemeen omschre ven als de «Bende van Nijvel» banen zich al schietend een weg naar de autostrade. De ramp is niet te overzien. Op meerdere plaatsen liggen de lijken van onschuldige weerloze winkelende mensen die nog net voor Sint-Maarten, de goede heilige man, nog wat mondvoorraad gingen in slaan. Overal is er bloed. Niemand durft te reageren. Kogels fluiten in het rond en het enige dat men echt kan doen is proberen zich te beschermen. Deze week verscheen het laatste nummer van de Mededelingen van de heemkundige kring van Erpe-Mere waarin een oproep tot de leden gericht wordt om financieel te helpen by de restauratie van de kapel «Hosselaer» te Erpe. De zorg voor het bouwkundig erfgoed maakt o.a. deel uit van haar werking en het is trouwens een van haar belangrykste doelstellingen, nl. de yver tot het in stand houden van het kunstpatrimo nium in de gemeente. De heemkundige vereniging besluit haar jaargang 26 met het vervolg op het landbouw- materiaal van bij ons tussen 1850 en 1950. Hierin behandelt de auteur Paul Stuyver, de ru briek over de bemesting. Het gaat o.a. over de verschillende soorten en de evolutie van de meststoffen evenals over de werktuigen of voorwerpen die bij de bewerking ervan ge bruikt worden, zowel voor de vloeibare als de vaste. Hierbij wordt de techniek niet verge ten en bij elke term wordt ook de benaming in de volkstaal gegeven wat ten goede komt aan de dialectologie. Een tweede artikel is gewijd aan de heren van Mere waarbij de gemeente tot baronie ver heven wordt. Het is in feite een vertaling van een oorkon de (1656) waarin J. Ph. du Bosch de baronie van Mere verwerft voor bewezen dien sten aan Philip IV, koning van Spanje. Een andere bijdrage, van J. De Vuyst, handelt over het 75- jarig bestaan van de muziek maatschappij Sint-Cecilia van Erpe. Het is een korte histo riek van een dorpsfanfare die moeilijke tijden meegemaakt heeft maar ook veel vreugde gekend. Al deze artikels zijn bovendien rijk geïllustreerd en de vaste rubriek over de Meerse dialektwoorden, uit drukkingen en zegswijzen van D. Lievens is er ook weer in de gekende kleurrijke taal aan wezig. Nog meer typische heemkunde vinden we in een merkwaar dige grafiek die de vaardigheid van de knipkunst belicht. tegenwoordigen een groot deel van ons pover bouwkundig erf goed en daarom wil de kring des te meer zorg dragen voor de bescherming ervan. Op initiatief van bestuurslid Johan De Punt, heeft men een restauratieprojekt opgemaakt dat echter alleen maar kan ver wezenlijkt worden indien men over de nodige financies kan beschikken. Vermits het hier om 80.000 fr. gaat, kan de heemkundige kring dit niet al leen bekostigen en zoekt bijge volg de nodige fondsen te ver werven bij de buren, sympati- santen en leden. Intussen is er heel wat werk van gemaakt om de technische kant van de opzet te verwezen lijken en de verplichte admini stratie te beëndigen. Dat het initiatief noodzakelijk is blijkt duidelijk uit de verant woording van initiatiefnemer J. De Punt in verband met deze restauratie: «De tand des tijds is echter aan zijn destruk- tief werk begonnen. Zijdelings in de kapel is een grote scheur zichtbaar langswaar hemelwa ter kan penetreren en waar door de ijzeren verbindings- pennen verder kunnen oxyde- ren. Daarenboven zijn heel wat kleine stukken los geko men. De gekapte tekst wordt moeilijk leesbaar en is bevuild met een zwarte neerslag. De voet daarenboven bevindt zich in de grond zodat een gedeelte van de tekst aan het oog ont trokken wordt. Bovendien helt de kapel naar voor over. Tot ergernis van sommigen, die de kapel liever zouden afbreken, heeft het bestuur de nodige plannen laten maken om deze unieke, arduinen kapel te laten herwaarderen. Naast een grondige aanpak van de kapel zelf (konsolide- ren, herprofileren, herkappen van de tekst en opkuisen) wil men ook de omgeving aanpas sen, dit niet alleen ter verfraai ing doch ook uit noodzaak ge zien de vele grondverhogingen uit het verleden. Na een onderzoek naar het eigendomsrecht van de kapel zijn we tot een vrij unieke situatie gekomen. In 1931, toen het perceel verkocht werd waarop de kapel staat, heeft men uitdrukkelijk gesteld dat «het kapelleken met de rond- staande bomen niet mede ver kocht worden en eeuwigdu rend moeten blijven staan op zijn tegenwoordige plaats». De grond werd dus verkocht, de kapel niet. Deze bleef dus tot vandaag in eigendom van de zeven erfgenamen Hosselaer. De eigenaars van de kapel hebben zich akkoord verklaard met de voorgenomen werken. Ook de onderhandelingan met de eigenaars van de grond, de kinderen Vettenburg, verlie pen vlot en onze voorstellen werden aanvaard. Als verfraaiing van de omge ving voorzien wij de bouw van een nieuw keermuurtje, op de plaats van het bestaande, naast de kapel maar niet ervoor. Op die manier komt de kapel tot haar volle recht. De nog be staande koplinde zal grondig, geknot worden omdat de wa terdrup de kapel niet opnieuw zou bevuilen. In dit projekt is slechts één probleem nog niet opgelost en waarvoor wij thans een beroep doen op u: het financierings probleem. De kostprijs van het geheel is geschat op 80.000 fr. Noch de gemeente, noch de dienst voor Monumenten en Landschappen wensen hier voor tussen te komen, ener zijds omdat het om een privé- gebouw gaat en anderzijds om dat het geen beschermd monu ment is». Vermits officiële instanties niet kunnen bijdragen tot de restauratie van deze waarde volle kapel heeft de heemkun dige kring een steunfonds op gericht. Door de tussenkomst van de stichting Monumenten en Landschappen is het zelfs mogelijk fiskale attesten af te leveren welke toelaten de be dragen (van minimum 1000 fr. bij de belastingsaangifte af te trekken. Eventuele giften kun nen aan de bestuursleden over gemaakt worden of men kan ze storten rechtstreeks bij de Stichting Monumenten en Landschappen te Brussel op het rekeningnummer 424- 3141115-39, met vermelding «Kapel Hosselaer». Alle be dragen, hoe klein ook, zijn welkom om deze restauratie mogelijk te maken. Het is een groots initiatief, maar eens dit verwezenlijkt is dit een stap vooruit voor de herwaardering van onze monu menten. Het is misschien een eerste stap naar de klassering om er een beschermd gebouw van te maken. Het zou trou wens een waardige aanvulling vormen bij de grotere gebou wen en daarom alleen al hoopt men dat het prijzenswaardig initiatief, door de bevolking in 't algemeen en de buurtbewo ners in 't bijzonder zal gewaar deerd worden. De heemkundige kring van Er pe-Mere hoopt hierbij op de medewerking van alle inwo ners want eens wordt deze ka pel het pronkstuk van «de Kat» waar velen zullen naar opkijken en waar misschien de vroegere Mariaverering in de meimaand terug zal opbloeien. JV Lotjonsios, een topkarnavalgroep die een abonnement scheen te hebben op eerste prijzen viert op vrijdag 14 november in de zaal van het RIBSO, Rijksinstituut voor Biezonder Secundair Onderwijs aan de Molendreef 57 te Aalst het 25-jarig bestaan onder het tema «25 jaar LOL». Gastspreker is de voorzitter van de Persbond van de Denderstreek Frans Vanvolsem. Ambiance verzekerd met het Dixieland - orkest «The Feetwarmers». Leden zijn: Herman Backaert, Mark Boone, Dries Car- lier, Bart Corthals, Miel Delens, Frans De Meeter, Jos De Mette, Filip De Paepe, Leo De Wilde, Etienne Dierickx, Harry Ongena, Jaak Pereboom, Rudi Swolfs, Yves Van Den Hauwe, Maxim Vanderrijsl, Willy Van Mossevclde, Jan Van Steenberghe, Rik Van Steenberge, Kris Vinck LH Kapel Hosselaer Deze kapel, gebouwd in 1770 langs de Dorpsstraat te Erpe, in de omgeving van het ex- gemeentehuis, is geen groot monument, maar een kleinood dat al meer dan eens de aan dacht op zich gevestigd heeft, ongewild evenwel want van mirakuleuze verschijningen is er geen weet. Het kapelletje van «O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand», dat in vroegere tijden een belangrijke plaats kende in de volksdevotie, speciaal in de Mariaverering, kwam in de be langstelling toen het eeuwen oude Mariabeeldje gestolen werd. Gelukkig zorgde de heemkundige kring een jaar nadien voor een nieuw beeldje dat er in de meimaand ge plaatst werd en daarnaast het bovengedeelte met een nieuw afsluitingshek afschermde. Restauratie Op gebied van waardevolle ge bouwen bezit Erpe-Mere maar weinig meer dan enkele kapel len en daardm gaat de zorg van de plaatselijke heemkring vooral naar deze objekten uit. Deze kleine monumenten ver- Gemeenteraad Lede Op de voorlaatste gemeenteraad van Lede stond een beslissing van het OCMW die door de gemeenteraad (Voogdij-overheid over het OCMW) moest goedgekeurd of afgekeurd worden op de agenda. Toen kon de betrok ken schepen Cobbaut (SP) van geen kanten uitleggen waar het hier over ging en werd de zaak verdaagd naar een volgende raadsvergadering. Dat is ondertussen gebeurd. Schepen Cobbaut had blijkbaar zijn lesje geleerd en bracht het voorstel dat door de OCMW-raad unaniem (meerderheid CVP-oppositie) in de gemeenteraad afge keurd werd. Waarover gaat het en is deze beslissing zo belangrijk dat zowel de meerderheid in de gemeenteraad als de oppositie de kollega's in de OCMW-raad afvallen? Waarover gaat het? - Lede OCMW heeft een erg lage dagprijs voor de residenten van het Rustoord «Villa Letha»: 689 F. Daar is o.a. ook inbegrepen: wasserij (ook privé-was), kamerser- vicc, ontspanning enz. en is 2.000 F «zakgeld» voorzien. - Wanneer zieke residenten opgenomen moeten worden in een ziekenhuis, moeten zij daar nu 99 F remgeld opleggen, (voor kamer medikamenten). Vroeger kre gen diegenen die in een ziekenhuis opgenomen waren dagelijks een «aanpassing» van%250 F.^dus een soort «bijdrage» van 99 F om het remgeld te neutraliseren en daarbij als surplus een soort bijkomend «zakgeld» van 151 F. Er rekening mee houdende dat men in Rustoord «Villa Letha» tot een gemiddelde kmt van iets meer dan 2 personen per dag die ergens in een ziekenhuis opgenomen worden (of zijn), betekent dit dat het OCMW (dus de gemeentekas) ongeveer 120.000 F bijkomend «zakgeld» uitbetaalt, dat meestal verdwijnt in de zakken van kinde ren en kleinkinderen. Om die ongezonde financiële rege ling weg te werken en de reëel-analytische prijs aan te rekenen en rekening houdend met het rondschrijven van de nationale overheid om te besparen, heeft de OCMW- Raad de logische beslissing genomen en werd de tussen komst van het OCMW teruggebracht naar dc reële prijs van 100 F per dag, een beslissing die door de gemeen teraad unaniem verworpen werd. Een besparing van 120.000 F waarmee bv. een tewerkgestelde werkloze aan het werk gesteld zou kunnen worden in de Poetsdienst die onderbemand is, werd hierdoor ongedaan gemaakt. Een jaar later heerst er nog steeds enige huiver en vrees. De wonden zijn nog niet geheeld, dat kan ook niet, want deze brutale laffe en laakbare aanslag heeft zich zo diep in het geweten en het geheugen van de mensen gegrift dat men die niet kan vergeten. De winkelbedrijvigheid gaat voort, het leven van de naastbestaanden die hun man, vrouw, moeder, kind als slachtoffer.hebben zien vallen gaat ook verder. Maar zij blijven leven met de onwetendheid omtrent de moordenaars van hun familielid. Het gerecht speurt ijverig naar de daders. Maar voorlopig levert dat >n totense zoek- en speurwerk niet het resultaat op dat men zichzelf zou willen toewensen: de arrestatie van de bloeddorstige gieren van de bende van Nijvel.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1